» »

Raspberry Pi

Raspberry Pi

««
90 / 91
»»

mtosev ::

Tole kar si linkal ima not kr star procesor.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Master_Yoda ::

Gre na to zadevo LX gor namestiti ? (Zanima me ali je windows ki je gori zapecen kot nek image na RPiju, ali pac zazna MMC kot disk in je mozno karkoli gor pokniti)
Dovie'andi se tovya sagain.

hojnikb ::

emmc je kot vsak drug disk
#brezpodpisa

Morenov ::

mtosev je izjavil:

Tole kar si linkal ima not kr star procesor.

Linkau sem tvojega Celeron N3350 in pa Intel i3-4160T, ki je par let starejši, ampak boljši.

RedDrake ::

Morenov je izjavil:

tale druge roke je še boljši, samo ne gre not NNVMe.

Zakaj rabiš NVMe na takšni mašini, ki nima možnosti izkoristiti te hitrosti?

Morenov ::

RedDrake je izjavil:

Morenov je izjavil:

tale druge roke je še boljši, samo ne gre not NNVMe.

Zakaj rabiš NVMe na takšni mašini, ki nima možnosti izkoristiti te hitrosti?


Ker ga že imam in ga je lažje uporabljati kot pa prodati in namesto njega kupiti SSD.

RedDrake ::

Drugače tile HP mini-ji imajo m.2 slot, morda 4-gen intel tudi že podpirajo NVMe.
Hitro googlanje kaže, da se je potrebno malce poigrati s custom uefi rešitvami, kar ti morda ne bo ravno všeč.
Če najdeš kje Gen 2 (HP 260G2, ProDesk 600 G2 ali EliteDesk 800 G2), potem so 100% NVMe kompatibilni (ravno par tednov nazaj enemu kolegu nadgradil njegov 600G2 z i3 6100t na 512GB NVMe).
Ampak te kište kurijo 10W+ samo v idle.
Ni to isti rang porabe kot rpi.

Morenov ::

Potem pridemo iz 100€ na 170€ oz 200€ in več.

Kaj pa če preprosto vzamem tega za 100€, se zadovoljim z Windowsi na eMMC in preko USB 3.0 priklopim NVMe kot prostor za shranjevanje podatkov. Na tak način, če imam kaj večjega za prenest na svoj PC, nisem omejen na tistih 110 MB/s preko LANa, ampak enostavno izvržem NVMe, vtaknem v PC in uživam v 10x večji hitrosti. Ali mislite, da se bo obešal, če bo storage za seedbox na USBju?

igorpec ::

Morenov je izjavil:

ampak enostavno izvržem NVMe, vtaknem v PC in uživam v 10x večji hitrosti.


Tega užitka ne bo, ker nima M2 NVME ampak M2 SATA - je omenjeno tudi med komentarji:
https://www.amazon.de/-/en/Windows-Cele...

Aja, NVME preko USB ... to pa ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

mtosev ::

Tale BMAX je za svojo ceno dobra zadeva. Imam ga par dni. Občasno je pač malo slow samo glede na konfig N3350, 6GB, 64GB emmc to ni presenetljivo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zimonem ::

belo mleko je izjavil:

Glede na nedobavljivost raspberrya razmisljam da bi vzel rabljen LENOVO ThinkCentre za 100eur. Rabil bi ga za pihole/adguard, homeassistant, openvpn etc. Vse to je zame precej novo. Edina izkusnja z linuxom je synology nas/container. Pa me zanima ce je za novince to prava pot ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.

Homeassitant je sitna reč najbolje da Lauda vbsvoji virtualki. Tako da raje kaj iz x64 z podporo virtualizaciji.

igorpec je izjavil:

belo mleko je izjavil:

ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.


Vsa navodila za instalacijo softwera ki ga omenjaš delajo na kateremkoli (Debian) Linuxu. Strojna oprema (Rpi) in njena popularnost ne igra nobene vloge.

Hardware se kupi, ko ga potrebuješ. Čakanje na boljšo priložnost je never ending story ;)

Ne bluzi home assistant je svoja distribucija. Sicer pa ne omogoča kupa razširitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Morenov ::

camx ::

Zimonem je izjavil:

belo mleko je izjavil:

Glede na nedobavljivost raspberrya razmisljam da bi vzel rabljen LENOVO ThinkCentre za 100eur. Rabil bi ga za pihole/adguard, homeassistant, openvpn etc. Vse to je zame precej novo. Edina izkusnja z linuxom je synology nas/container. Pa me zanima ce je za novince to prava pot ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.

Homeassitant je sitna reč najbolje da Lauda vbsvoji virtualki. Tako da raje kaj iz x64 z podporo virtualizaciji.

igorpec je izjavil:

belo mleko je izjavil:

ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.


Vsa navodila za instalacijo softwera ki ga omenjaš delajo na kateremkoli (Debian) Linuxu. Strojna oprema (Rpi) in njena popularnost ne igra nobene vloge.

Hardware se kupi, ko ga potrebuješ. Čakanje na boljšo priložnost je never ending story ;)

Ne bluzi home assistant je svoja distribucija. Sicer pa ne omogoča kupa razširitev.


https://github.com/home-assistant/super...

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Morenov ::

mtosev je izjavil:

Meni cpu-z pravi DDR3 1600Mhz. Verjetno je DDR3L.

Glumci Amazonski.

Zdaj me je pa BMAX Mini PC B2S Windows 11 Pro 6GB RAM 128GB Rom N4020C Micro Desktop Computer Dual-Band WiFi zamikal.

Morenov ::

Zimonem ::

camx je izjavil:

Zimonem je izjavil:

belo mleko je izjavil:

Glede na nedobavljivost raspberrya razmisljam da bi vzel rabljen LENOVO ThinkCentre za 100eur. Rabil bi ga za pihole/adguard, homeassistant, openvpn etc. Vse to je zame precej novo. Edina izkusnja z linuxom je synology nas/container. Pa me zanima ce je za novince to prava pot ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.

Homeassitant je sitna reč najbolje da Lauda vbsvoji virtualki. Tako da raje kaj iz x64 z podporo virtualizaciji.

igorpec je izjavil:

belo mleko je izjavil:

ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.


Vsa navodila za instalacijo softwera ki ga omenjaš delajo na kateremkoli (Debian) Linuxu. Strojna oprema (Rpi) in njena popularnost ne igra nobene vloge.

Hardware se kupi, ko ga potrebuješ. Čakanje na boljšo priložnost je never ending story ;)

Ne bluzi home assistant je svoja distribucija. Sicer pa ne omogoča kupa razširitev.


https://github.com/home-assistant/super...


In kaj dosežeš?
the user is responsible for making sure that all required components are installed and maintained

bf4ed ::

Zdaj ste pa že malo predaleč glede na naslov teme.

mtosev ::

Imam eno vprašanje. Na moj Bmax sem namestil Raspberry OS in nimam zvoka. Očitno OS nima vgrajenega driverja za zvočno kartico. Kje lahko najdem audio driver?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

hojnikb ::

mtosev je izjavil:

Imam eno vprašanje. Na moj Bmax sem namestil Raspberry OS in nimam zvoka. Očitno OS nima vgrajenega driverja za zvočno kartico. Kje lahko najdem audio driver?

Nebi poskuso z kako distribucijo k ma bolsi support za tvoj HW?
#brezpodpisa

mtosev ::

Lubuntu sem probal pa se sploh ni zbootal. Nek error je vrglo pred installom.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Master_Yoda ::

Ubuntu je izpeljanka Debiana, pravtako Raspbian. Mogoce probas namestiti kaksno izpeljanko RedHata: Fedora, AlmaLinux ? Ali pa openSUSe.
Lahko pa probas tudi Linux Mint, samo ta je baziran na Ubuntu, tako da ce ti ze Lubunto ni slo namestiti ...

Osebno bi pa gor poknil samo stuff ki se bo uporabljal in za to mi je super Arch Linux. Samo tukaj pa nimas installerja, ampak moras res vse rocno narediti (kreirati particije, namestiti gui, etc...). Imajo pa odlicen wiki, tako da ni problema namestiti.
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

broken/link ::

@mtosev - errorji, ki jih dobiš pri linux distro namestitvah, so v 95% zelo v pomoč. tako da se ga bi splačalo prebrat in pogooglat. mogoče si samo zagonski ključek narobe naredil.
@master_yoda - če lubuntuja ne zna namestit, tudi archa ne bo znal. Če se bo pa s principa potrudil, in namestil archa, pol bo pa tudi lubuntuja znal dat gor. Ampak to smo že konkretno iz teme.

mtosev ::

Sem nameščal prek DVD pogona. ISO obeh osov sem zapeko in bootal iz dvdja.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

acookook ::

Master_Yoda je izjavil:

Samo tukaj pa nimas installerja, ampak moras res vse rocno narediti (kreirati particije, namestiti gui, etc...). Imajo pa odlicen wiki, tako da ni problema namestiti.

Dejansko imaš installer https://github.com/helmuthdu/aui
.

broken/link ::

Torej kako je z dobavljivostjo rPija vemo.

Tako da rad bi nabavil najcenejši board z LAN portom, gor laufal piHole, to je to.
Če bi board imel support za kak ARM linux distro, bi bila cela zmaga (recimo ubuntu or smth).

so kakšna priporočila?

hojnikb ::

pomoje najcenejsa pot je kaj takega
https://www.aliexpress.com/item/1005004...

obstaja pa tut linux podpora

https://forum.armbian.com/topic/24085-c...


Seprav dobrih 30€ shipped.
#brezpodpisa

broken/link ::

ubistvu je to zelo dober deal, če upoštevamo da:
- ma eMMC in ne rabiš sd kartice
- ma zravn napajalnik
- ma zravn ohišje
- ma LAN port (ker recimo piZero(2) ga nima, in morš usb LAN kartico dokupit)

bom še mal pogooglal in preveril, kako bi bilo pol s podporo, če vržem armbian gor, drugače pa cenovno zelo zanimiva rešitev. tnx!

hojnikb ::

broken/link je izjavil:

ubistvu je to zelo dober deal, če upoštevamo da:
- ma eMMC in ne rabiš sd kartice
- ma zravn napajalnik
- ma zravn ohišje
- ma LAN port (ker recimo piZero(2) ga nima, in morš usb LAN kartico dokupit)

bom še mal pogooglal in preveril, kako bi bilo pol s podporo, če vržem armbian gor, drugače pa cenovno zelo zanimiva rešitev. tnx!

Armbian bi naj delal, če je verjet tistemu postu. Je pa res poceni opcija, ker dobiš zakjučen paket, ne samo ploščico. In to za dobrih 30€ z EU skladišča. Ni kaj za razmišljat, sploh za pihole. Ta tudi dela na androidu če se ne motim...
#brezpodpisa

Bostjan_321 ::

Za video playback in retropie je verjetno rpi4 2GB model zadosti ?

Kje se sicer najbolj splača nabavit rpi4, gledal sem malo po tujini pa ni praktično nič ceneje kot če vzamem pri Galago.

Rias Gremory ::


Kje se sicer najbolj splača nabavit rpi4, gledal sem malo po tujini pa ni praktično nič ceneje kot če vzamem pri Galago.

Poglej https://rpilocator.com/
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Fangolin7 ::

To je pa postalo drago. Niti blizu ni več tisti ceni 35$.

Vanadium ::

Glede na cene rpi se mogoče splača pogledat tudi kaki thinclient...

npr:

https://www.ebay.de/itm/225596612951?ep...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

JeBelaCesta ::

poglej še tu https://rpishop.cz/
lep pozdrav iz višav ;-)

energetik ::

Fangolin7 je izjavil:

To je pa postalo drago. Niti blizu ni več tisti ceni 35$.

Tudi hardware ni več isti. 2x4K HDMI izhod, USB 3.0, 8GB RAM...
Za 35$ še vedno dobiš nižje modele.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Bostjan_321 ::

Kako pa je z nakupi iz UK ?

Eni pravijo, da nič ne carinijo in da je še vedno ito kot prej ko so bili v EU. Je to res?

energetik ::

PiHUT pravi, da odstranijo UK davek. Ali ga naši dodajo ali ne je pa morda stvar sreče...
vires in numeris

Bostjan_321 ::

energetik je izjavil:

PiHUT pravi, da odstranijo UK davek. Ali ga naši dodajo ali ne je pa morda stvar sreče...


Pa če je carina šele nad 150€, potem to zgleda čist dobvra opcija za nakup.

Bostjan_321 ::

Glede Rpi4, a rabim kako hlajenje ali ne ?

Odločam se med originalnim plastičnim ohišjem, ali pa tistim ALU sendvičem z rebri. Mogoče plastično ohišje in samo ALU heatsink na CPU-ju ?

Rias Gremory ::

Če bo CPU konstantno obremenjen potrebuješ, sploh če je v ohišju.
Verjetno zadostuje ohišje + hladilna rebra, če bo pa vroče boš moral pa narediti luknje v ohišje oz. nekako ustvariti prepih skozi rebra.

edit: Sodeč po tej strani, kupi ohišje + ventilator in bo CPU okoli 61°C.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

Ales ::

Imej v mislih, da je pri nekaterih teh ohišjih z naspidiranimi mini ventilatorji vse skup glasnejše od pobesenele motorne kosilnice na polnem gasu...

...dejansko pa se večinoma rabi le soliden heatsink in en počasen in neslišen ventilator malo večjih dimenzij.

Irbis ::

Pri meni RPi4 preživi s kovinskim ohišjem z rebri, res pa večinoma ni kaj dosti obremenjen (ga uporabljam za remote delo).

acookook ::

.

AgiZ ::

Zelo obetaven: Močnejši CPU, PCIe port (torej možnost pravega priklopa diska,...), 2x4Kp60 izhoda za ekran,...
Tale pa bi verjetno že lahko zamenjal desktop pc za pisarniško uporabo in home NAS! :)

kow ::

acookook je izjavil:

Rpi 5 je zunaj https://www.theverge.com/2023/9/28/2388...


Konec oktobra. V praksi, bos verjetno moral cakati na 2024.

hojnikb ::

Tale pa bi verjetno že lahko zamenjal desktop pc za pisarniško uporabo in home NAS! :)


Uff, s tem si zdej poklical vse angry slotechovce, k ti bojo sedaj razlozal, zakaj je to ful ful slaba ideja :D
#brezpodpisa

Fungi88 ::

Uporablja kdo retropie? Kateri kontroler se priporoča da je čimbolj uporaben za razne emulatorje ?

V mislih imam konzole N64, Dreamcast, ps1 in ps2. In mogoče še kaj ko bo enkrat rpi5 dobavljiv :)

Vanadium ::

AgiZ je izjavil:

Zelo obetaven: Močnejši CPU, PCIe port (torej možnost pravega priklopa diska,...), 2x4Kp60 izhoda za ekran,...
Tale pa bi verjetno že lahko zamenjal desktop pc za pisarniško uporabo in home NAS! :)


Ne pozabit možnosti izredno zmogljivega routerja. Kako hitrost ponuja PCIE slot?

Ales ::

Vanadium je izjavil:

Ne pozabit možnosti izredno zmogljivega routerja. Kako hitrost ponuja PCIE slot?

PCIe 2.0 single lane, torej teoretično do 500 MB/s, ampak ni slot. Potrebuješ hat za uporabo.

AgiZ ::

Benchmarki so tudi že narejeni:
https://www.phoronix.com/review/raspber...

Čakam na teste uporabe kot desktop/NAS.
NAS mora biti zfs mirror, drugi tipi NASa so inferiorni (malo provokativna trditev, a dosti resnična za home uporabnika ;))
««
90 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205252236 (11452) pierch
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832800 (7138) xgeorgex
»

Orange PI (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Strojna oprema
29651268 (14576) hojnikb
»

Raspberry Pi za HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
486164 (5463) GTX970
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824727 (19624) hojnikb

Več podobnih tem