» »

Raspberry Pi

Raspberry Pi

««
89 / 91
»»

GupeM ::

Preveri z ukazom "iptables --list".

krefi ::

zdravo
imam raspberry pi3B+ na katerem imam homeassistant imam pa veckrat težavo da se server sesuje kar pa menim da je posledica slabega napajanja saj dostikrat javi da je napajanje slabo.
Zanima me kater napajalnik priporocate?
e3 1231v3|asus gtx 970 strix OC edition|2x8gb kingston|
cosair rm650| crucial 500gb|fractal define s

Tomay ::

Original T5989DV
Ali pa kaj podobnega 2,5A 5,1V npr. MC002546
Voodoo 4Ever

kronik ::

krefi je izjavil:

zdravo
imam raspberry pi3B+ na katerem imam homeassistant imam pa veckrat težavo da se server sesuje kar pa menim da je posledica slabega napajanja saj dostikrat javi da je napajanje slabo.
Zanima me kater napajalnik priporocate?


Po moje je problem SD kartica, spravi sistem na USB disk.

Red_Mamba ::

A kdo ve ce se da kje dobiti CM4S?
To je SoC iz rPi4 na SODIM plosci
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

kiFni ::

jaz mam zadje cajte prebleme z napajanjem. PSU bi mogel bit ok. 5.2V 2A, drugi pa 2.5A.
Zmerjeno tokoj za usb konektorjem je 5.18/5.22, na gpio pa 5.05.
Vseeno imam udervoltage warning problem. Gre za RPI3 B+
Če koga zanima imam viška Raspberry Pi Model B (512 MB)...

BigWhale ::

Si to meril med obremenitvijo al takrat, ko RPi nic ne dela?

kiFni ::

V bistvu ni delal nič posebnega. Uzadi laufa docker, portainer in še nekaj containerjev... transmission, tvheadend, jellyfin

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kiFni ()

BigWhale ::

To kar si nastel lahko CPU nazge na 100% lahko je pa idle... Vprasanje je kaj je bilo. Ce je original PSU potem bi res moral delat, ce imas pa mogoce kak poceni kitajski napajalnik, pa povsem mozno, da ni sposoben dat ven konstantnega toka in ob obremenitvi pade napetost.

d4vid ::

Zamenjaj še kabel, od kakšnega telefona s hitrim polnjenjem se meni dobro obnese. Stvar je v tem, da ti zaradi majhnega preseka zaniha napetost ob obremenitvi.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

kiFni ::

Ni USB napajalnik. Napajalnika sta kupljena v IC.
Priklop direk na gpio. Drugi poskus zalotane žice direk na plato pri usb konektorju.
Skos isti rezultati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kiFni ()

blablu ::

Je kdo kupil rpi4 na digitalne bone?
Gledam kje bi lahko to kupu pa ali nimajo na zalogi 4 ali pa 8gb ali pa je cena 100eru+.

Galago market je edini pameten, ampak sadly ne sprejemajo bonov.

Če je kdo mogoče poskusil kaj podobnega lahko javi.

PARTyZAN ::

Poglej začetek tega videa, pa ti bo jasno zakaj:


Sicer pa https://rpilocator.com/

blablu ::

Ja sej to mi je jasno pa mi ni problem kupit zunaj slovenije ampak me samo zanima če bi se dalo to dobit za digitalni bon.
Če je že država tako glupo radodarna mi je bolše kupit to kot pa neke slušalke, miško pa podobno.

Hvala drugače za link, uporabna zadeva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blablu ()

d4vid ::

Jah zmeni se z nekom, pa njemu kupi kar rabi. Zunanji disk, slusalke... karkoli pac. Mu das par € ceneje pa je to to. Pa za tisti denar kupis RPI. Pač free money, boš tud kake 10€ požrl...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Likalnik ::

Jaz imam RPI dvojko in trojko...če ti je kaj od tega interesantno

kiFni ::

Če koga zanima
RPi model B 512MB
RPI2 + crystal/prozorno ohišja
RPI3 + rdeče-belo ohišje
RPI4 4 GB + ohišje Argon ONE M.2 z 128GB sata pogonom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kiFni ()

barakus ::

Ali je komu jasno zakaj so zaloge raspberry pi še vedno tako slabe? Je komu uspelo kaj nabavit za normalno ceno in kje?

bf4ed ::

Ja zadnji v vrati so za proizvodnjo čipov, še vedno je pomanjkanje.

Katere pa rabiš?

kow ::

barakus je izjavil:

Ali je komu jasno zakaj so zaloge raspberry pi še vedno tako slabe? Je komu uspelo kaj nabavit za normalno ceno in kje?


Ker prvo dobavljajo velikim, namesto da bi dvignili cene. Proizvodnja pa ni dovolj velika.
Dobavljivost je odvisna od modela, ampak v splosnem je odgovor: NE

Imas webpage: rpilocator.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

barakus ::

Hvala za info. Rabil bi rpi zero w 2 in rpi 3 ali 4.

kow ::

Ravno na ars tehniki pisejo o dobavljivosti:
https://arstechnica.com/gadgets/2022/12...

Se njihov blog:
https://www.raspberrypi.com/news/supply...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Morenov ::

Kateri RPi naj vzamem, če mi bo služil kot seedbox? (za boljšo alternativo še ne vem)

Sem razmišljal se tudi malo igračkat s kako MySQL bazo podatkov (ali celo MS SQL) in .NET Nginx gostovanje preproste spletne strani. V tem primeru naj vzamem katerega?

hojnikb ::

rpi4, če ga boš kje dobil...
#brezpodpisa

Morenov ::

RPi 4 že, ampak kateri model? Napajalnik mora biti original? Zna bet, da ima trgovina RPi, nima pa napajalca.

Za SSD sem bral, da je dobro, da je Asmedia chipset.

GupeM ::

4B,ane. 400 je raspberry pi 4 v tipkovnici. Koliko rama pa rabiš, pa sam veš. Vse ostalo je itak isto.

Napajalnik ni treba, da je original. Važno je, da je USB-C, in da je dovolj močan. Koliko mora bit, pa ne vem na pamet. Pogooglaj si.

belo mleko ::

Glede na nedobavljivost raspberrya razmisljam da bi vzel rabljen LENOVO ThinkCentre za 100eur. Rabil bi ga za pihole/adguard, homeassistant, openvpn etc. Vse to je zame precej novo. Edina izkusnja z linuxom je synology nas/container. Pa me zanima ce je za novince to prava pot ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Morenov ::

GupeM je izjavil:

4B,ane. 400 je raspberry pi 4 v tipkovnici. Koliko rama pa rabiš, pa sam veš. Vse ostalo je itak isto.


Ravno pri RAMu se mi pojavljajo dvomi. Dejansko ne vem koliko ga rabim za seedbox in morda še za dodatno bazico+hosting.

igorpec ::

belo mleko je izjavil:

ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.


Vsa navodila za instalacijo softwera ki ga omenjaš delajo na kateremkoli (Debian) Linuxu. Strojna oprema (Rpi) in njena popularnost ne igra nobene vloge.

Hardware se kupi, ko ga potrebuješ. Čakanje na boljšo priložnost je never ending story ;)

Morenov ::

Sem bral na prejšnjih stran vašo vneto debato okoli RPija, da ni najboljša rešitev kot seedbox ipd. Koliko pogosto pa se obeša, ko ga imaš za seedbox?

hojnikb ::

Če ti plac ni problem, kupiš tole platko z vgrajenim procesorjem in zram 8GB rama pa si golden
https://www.amazon.de/J5040-ITX-Quad-Co...

glede na nedobavljivost rpijov in samo ceno le te, k so, zna bit tole dost ugodn deal. Je pa stvar precej varčna pa še native sata porte maš, za razliko od RPI4.
#brezpodpisa

Morenov ::

Za to si rabiš omislit še ohišje, pa ni najbolj kompaktno, sem mislil priti skozi za manj kot 100€. Koliko € elektrike sploh to požre?

Zanimive cene RPijev...

hojnikb ::

sj tudi za PI bos rabu ohisje, ravnotako nebos prsu skos za 100EUR, za 4GB+ razlicico. Če jo seveda sploh lahko od kje dobavis, lol.
Poleg usb-c napajalnika in ohisja bos potreboval tudi hladilnik (pa kaksen ventilator, če bo skos obremenjen) pa seveda usb-sata konverterje.


K enkrat vseskup zlozis v ohisje, dodas napajalnik in diskovje (pa v primeru rpija tudi sata-usb konverterje) rpi4 setup ni nič kaj bolj kompakten.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Morenov ::

Imam ene dva, tri 2.5 sata-usb ohišja, tako da to ni problem. 4GB+, torej RPi 2GB odpade.

Starter kit 108€:
- Raspberry Pi4 4GB
- Official RPi 4 case
- NOOBS 32 GB
- Power supply RPi4
- 4x Heat Sink
- Official Rpi Micro HDMI / HDMI RPi4


Žal imajo na zalogi samo tistega z 2GB za 96€.

hojnikb ::

slej k prej bos ugotovil, da bo asrock-a za 150e (imas tudi cenejso J4125 razlicico za 125e) bolj smotrna izbira. Ze zaradi tega, ker jo lahko imas naslednji tedn v kaslcu :)
#brezpodpisa

Morenov ::

hojnikb je izjavil:

slej k prej bos ugotovil, da bo asrock-a za 150e (imas tudi cenejso J4125 razlicico za 125e) bolj smotrna izbira. Ze zaradi tega, ker jo lahko imas naslednji tedn v kaslcu :)

Kakšna je pa razlika v porabi elektrike?

Morenov ::

Dimenzije me motijo, če pa si omislim majhno ohišje, potem pridem na 200€. Kaj pa Mini PC?

bf4ed ::

Ne rabiš RPi4. Jaz sem imel originalnega RPi1 iz 2012 do lani laufat za seedbox. Zdaj sem ga menjal za RPi3.
Rama porabi 200-300MB tak da ne rabiš 4GB ali več. Mam pa 256GB usb ključ za shranjevanje.

Morenov ::

256GB USB... v mojem primeru 2TB SSD, sicer bi raje videl 2TB NVMe, ampak je no go.

hojnikb ::

Morenov je izjavil:

hojnikb je izjavil:

slej k prej bos ugotovil, da bo asrock-a za 150e (imas tudi cenejso J4125 razlicico za 125e) bolj smotrna izbira. Ze zaradi tega, ker jo lahko imas naslednji tedn v kaslcu :)

Kakšna je pa razlika v porabi elektrike?

minimalna

https://uni.hi.is/helmut/2021/06/07/pow...

6W vs 12W full load, idle poraba skoraj enaka. J5040 zna bit tamtamk, ker gre za skoraj isto generacijo procesorjev.
Bo pa 4xxx/5xxx based atomček _bistveno_ hitrejsi.

Nvme ti pa pr teh igračah nebo NIČ pomagal ;)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

GupeM ::

Lahko pa pogledaš tudi nekoliko dražje odroid h3 ali h3+. Jaz sem zelo zadovoljen. Nvme + dva sata porta.

hojnikb ::

GupeM je izjavil:

Lahko pa pogledaš tudi nekoliko dražje odroid h3 ali h3+. Jaz sem zelo zadovoljen. Nvme + dva sata porta.

tole tut zgleda legit opcija. Skoda k nima 4x sata onboard :'(
#brezpodpisa

belo mleko ::

igorpec je izjavil:

belo mleko je izjavil:

ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.


Vsa navodila za instalacijo softwera ki ga omenjaš delajo na kateremkoli (Debian) Linuxu. Strojna oprema (Rpi) in njena popularnost ne igra nobene vloge.

Hardware se kupi, ko ga potrebuješ. Čakanje na boljšo priložnost je never ending story ;)


Kaj pa bi bile slabe plati, ce nabavim rabljeni Lenovo mini pc in preko Proxmoxa furam omenjene zadeve? V primerjavi z RPi4 seveda. Vecja poraba energije?
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Morenov ::

J5040 in J4125 sta me malce zamikala. Čeprav spet ne morem ponucat 2TB NVMe, ki ga imam doma, pa tudi mini case stane min 50€. Pol itak, če si že pri temu, vzameš še 8GB rama za 20€ in si pri 200€.

Odroid je tudi 200€. Edino XU4 je pod 100€.

Ahim ::

belo mleko je izjavil:

Glede na nedobavljivost raspberrya razmisljam da bi vzel rabljen LENOVO ThinkCentre za 100eur. Rabil bi ga za pihole/adguard, homeassistant, openvpn etc. Vse to je zame precej novo. Edina izkusnja z linuxom je synology nas/container. Pa me zanima ce je za novince to prava pot ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.

Moje mnenje:

Rabljen PC:
+ lazje za nastimat (manj quirkov, dobesedno vse obstaja za x64, medtem ko za ARM64 kaksne stvari randomly ne obstajajo)
+ bolj razsirljivo
+ ze v startu podpira zanesljiv in hiter storage
+ podpira tudi Windows, ce bi bilo kdaj aktualno
- pokuri zagotovo vec
- glasnejsi je

RPi:
+ tih (neslisen)
+ porabi manj elektrike (ce te to gane)
+ fizicno manjsi (ce imas omejen prostor)
- nima resne opcije za storage (razen CM4 z mocno omejenim PCIe, pa se to je potem drazje kakor tvoja ieja za rabljen PC)
- ni nobene razsirljivosti

Ti ne omenjas nobenih takih nalog, ki bi zahtevale soliden storage, tako da najbrz lahko zvozis z RPi.

twom ::

Morenov je izjavil:

Za to si rabiš omislit še ohišje, pa ni najbolj kompaktno, sem mislil priti skozi za manj kot 100€. Koliko € elektrike sploh to požre?

Zanimive cene RPijev...

galagomarket.com Raspberrry Pi

Morenov je izjavil:

Kakšna je pa razlika v porabi elektrike?
1 W 24/7 porabe pomeni 1 EUR na leto, pa si zračunaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: twom ()

belo mleko ::

Ahim je izjavil:

belo mleko je izjavil:

Glede na nedobavljivost raspberrya razmisljam da bi vzel rabljen LENOVO ThinkCentre za 100eur. Rabil bi ga za pihole/adguard, homeassistant, openvpn etc. Vse to je zame precej novo. Edina izkusnja z linuxom je synology nas/container. Pa me zanima ce je za novince to prava pot ali je bolje da cakam se (eno leto?) na raspberry, ki ima veliko podpore/navodil na internetu.

Moje mnenje:

Rabljen PC:
+ lazje za nastimat (manj quirkov, dobesedno vse obstaja za x64, medtem ko za ARM64 kaksne stvari randomly ne obstajajo)
+ bolj razsirljivo
+ ze v startu podpira zanesljiv in hiter storage
+ podpira tudi Windows, ce bi bilo kdaj aktualno
- pokuri zagotovo vec
- glasnejsi je

RPi:
+ tih (neslisen)
+ porabi manj elektrike (ce te to gane)
+ fizicno manjsi (ce imas omejen prostor)
- nima resne opcije za storage (razen CM4 z mocno omejenim PCIe, pa se to je potem drazje kakor tvoja ieja za rabljen PC)
- ni nobene razsirljivosti

Ti ne omenjas nobenih takih nalog, ki bi zahtevale soliden storage, tako da najbrz lahko zvozis z RPi.


Tnx, prostora ne rabim, ker je NAS zraven. Me pa - kjer zivim - 30W naprava stane 100€ letno.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

mtosev ::

Morenov je izjavil:

Dimenzije me motijo, če pa si omislim majhno ohišje, potem pridem na 200€. Kaj pa Mini PC?

Jaz mam mini PC iz Amazona za 119€. Celeron N3350, 6GB RAM, 64GB emmc, Win 10.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Morenov ::

mtosev je izjavil:

Morenov je izjavil:

Dimenzije me motijo, če pa si omislim majhno ohišje, potem pridem na 200€. Kaj pa Mini PC?

Jaz mam mini PC iz Amazona za 119€. Celeron N3350, 6GB RAM, 64GB emmc, Win 10.


S kuponom, ki velja še danes, pride 100€. Zanimivo.

Morenov ::

tale druge roke je še boljši, samo ne gre not NNVMe.
««
89 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi & alternative (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Strojna oprema
1205252178 (11394) pierch
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832789 (7127) xgeorgex
»

Orange PI (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Strojna oprema
29651260 (14568) hojnikb
»

Raspberry Pi za HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
486161 (5460) GTX970
»

Prodali že dva milijona Raspberry Pi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8824724 (19621) hojnikb

Več podobnih tem