» »

varčna žarnica oz. katero naj kupim

varčna žarnica oz. katero naj kupim

Phantomeye ::

V moji sobi imam veliko lesene površine svetlorjave barve (strop, stene, omare) in zaradi tega je svetloba v prostoru, ko gori luč, rumenkaste barve. To mi gre pa ful na živce, ker se moje oči ob taki svetlobi - z lečami v očeh - ne počutijo najbolje.

Razmišljam, da bi si kupil eno konkretno žarnico, ki bi bila varčna, močna in bi oddajala hladno belo svetlobo, katera omogoča, da se lahko zberem (na mizi imam halogenko in pomaga!)

Torej na kaj moram gledat?

jype ::

Na troštevilčno oznako na sijalki. Prva cifra pomeni, kolikšen del spektra napolni sijalka (običajno 7, 8 ali 9), drugi dve cifri pa koliko kelvinov je temperatura svetlobe (27 za 2700K, 30 za 3000K, 35 za 3500K in tako dalje). Kupit moraš 840 (bela), 865 (oblačno modrikasta) ali 880 (oblačno modra).

Taka luč lajša dolgotrajno večerno delo, saj zaradi temperature svetlobe (pri 4000K in več) telo funkcionira, kot da je dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

RejZoR ::

Večina žarnic ima sedaj poimenske označbe barve svetlobe. Kar iščeš ti je Cool White oz Day White. Rumena svetloba pa je Warm White oz Comfort Warm White.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

energetik ::

S tem da ti bo ob 4000K ali 6500K soba zgledala bolj čudno - lesene površine zgledajo veliko lepše ob Warm White sijalki (2500-2700K). Za delo je pa 6500K boljša izbira.
Lahko si pa dodatno usmeriš na lesene površine še par halogenk, ki bodo les naredile lepe barve in imaš kompromis.

@jype: dolgotrajno večerno delo ob 865 sijalki ni ravno zdravo početje. Si učinkovito zamikaš bioritem, vsak dan kakšno uro bolj proti jutru, kar pomeni da zjutraj vedno težje in kasneje vstajaš. Večer je čas za umiritev in sprostitev pred spanjem, po možnosti pri švoh 2700K svetlobi.

jype ::

Nobeno dolgotrajno delo ni zdravo početje.

Da zjutraj lažje vstaneš, moraš seveda poskrbeti za ustrezno svetlobo. Kupit se da luči, ki počasi "prižigajo" dnevno svetlobo, ko je čas za vstat (in resnično delujejo).

energetik ::

Seveda, ampak moraš tudi poskrbeti, da je bilo spanja dovolj. Tudi če se zjutraj zbudiš z Wake-up lučko in tečeš direktno pod svetlobno terapijo, te bo čez dan (ali drugi dan) še vedno teplo pomanjkanje spanja, če si šel spat prepozno (oz. spal premalo časa).

Zato OPju svetujem 2700K ambientalno osvetlitev, zaradi katere bo z lesom obložena soba lepša, ter močne 6500/8000K lampe povsod, kjer se dela in ki se prižgejo po potrebi. Če imaš police nad pisalno mizo, svetujem T5 HE cevne sijalke (montirane pod police), ki dosegajo že 100lm/W in jih imajo na voljo v vseh barvnih temperaturah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

jype ::

energetik> svetujem T5 HE cevne sijalke (montirane pod police), ki dosegajo že 100lm/W in jih imajo na voljo v vseh barvnih temperaturah.

Temu nasvetu se pridružujem, bojim se pa, da bi avtor rad le zamenjal žarnico, ne bi pa postavljal nove osvetlitve.

energetik> Seveda, ampak moraš tudi poskrbeti, da je bilo spanja dovolj.

Ko bo čas za to :)

Phantomeye ::

energetik je izjavil:

S tem da ti bo ob 4000K ali 6500K soba zgledala bolj čudno - lesene površine zgledajo veliko lepše ob Warm White sijalki (2500-2700K). Za delo je pa 6500K boljša izbira.
Lahko si pa dodatno usmeriš na lesene površine še par halogenk, ki bodo les naredile lepe barve in imaš kompromis.

@jype: dolgotrajno večerno delo ob 865 sijalki ni ravno zdravo početje. Si učinkovito zamikaš bioritem, vsak dan kakšno uro bolj proti jutru, kar pomeni da zjutraj vedno težje in kasneje vstajaš. Večer je čas za umiritev in sprostitev pred spanjem, po možnosti pri švoh 2700K svetlobi.


Mogoče sem se narobe izrazil, ampak meni je vseeno kako izgleda soba. Problem je, da že tako rumeno ozračje, zaradi lesa izgleda še bolj rumeno, kar pa za večerno delo ni dobro!

Drugače pa je moje telo pomanjkanje spanca že dolgo časa kompenziralo in nimam problemov. Štiri urce je popolnoma dovolj, pa morda kak power nap.

Zgodovina sprememb…

;-) ::

Phantomeye je izjavil:

V moji sobi imam veliko lesene površine svetlorjave barve (strop, stene, omare) in zaradi tega je svetloba v prostoru, ko gori luč, rumenkaste barve. To mi gre pa ful na živce, ker se moje oči ob taki svetlobi - z lečami v očeh - ne počutijo najbolje.

Razmišljam, da bi si kupil eno konkretno žarnico, ki bi bila varčna, močna in bi oddajala hladno belo svetlobo, katera omogoča, da se lahko zberem (na mizi imam halogenko in pomaga!)

Torej na kaj moram gledat?

Vem kaj hočeš, tudi mojim očem ne paše varčna žarnica ker oddaja čudno svetlobo, ki ni primerljiva z halogenko. Z očmi začnem bolj pogosto utripat in postanem zaspan.

Me pa res zanima če obstaja sploh kaka žarnica primerljiva z halogenko, v kleti imamo zalogo starih 70, 100W žarnic, ki je še par let nebomo mogli porabit ravno zaradi tega =)

amigo_no1 ::

Kateri proizvajalec ima varčne žarnice s temperaturo svetlobe 880 (8800 K) ?

Gledam philipsov katalog in imajo samo do 865 (6500K):
http://www.ecat.lighting.philips.com/l/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Phantomeye ::

V glavnem, kupil sem varčno žarnico 18W/4000. Soba še nikoli prej ni bila tako svetla (za kar je bila kriva žarnica in oblika stropa pri frčali.) Ampak zdaj je pa super in lepo! Hvala za pomoč!

jype ::

amigo_no1> Kateri proizvajalec ima varčne žarnice s temperaturo svetlobe 880 (8800 K) ?

http://www.osram.com/osram_com/Professi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

amigo_no1 ::

Nisem bil dovolj specifičen, E27 navoj mora biti, ne halogenka 8-).

trenutno imam montirano nekaj takega in me zanima če bi se kaj poznalo:
http://download.p4c.philips.com/l4b/9/9...

energetik ::

Phantomeye je izjavil:

V glavnem, kupil sem varčno žarnico 18W/4000. Soba še nikoli prej ni bila tako svetla (za kar je bila kriva žarnica in oblika stropa pri frčali.) Ampak zdaj je pa super in lepo! Hvala za pomoč!
Ne vem zakaj nisi nabavil 21 ali 23W, ki stane skoraj enako kot 18W. Več svetlobe vedno prav pride.

Kateri proizvajalec ima varčne žarnice s temperaturo svetlobe 880 (8800 K) ?
Mislim da na E27 navoju noben, vsaj jaz je še nisem zasledil, tudi v katalogih ne. Že za 865 se je treba kar pomatrat, da jo najdeš. Sicer pa moraš imeti 880 kar ornk močno, da ne izpade preveč modrikasta.
Saj verjetno poznaš to krivuljo:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

amigo_no1 ::

Sem preveril še Osram katalog, nimajo nobene.Samo philips ima 865 (so imeli v Merkurju ko sem iskal).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

energetik ::

GE sem videl v Merkurju, ampak mislim da samo 865.
880 je šele pred kratkim prišla in to najprej za cevi T8 in T5. Mogoče bo v prihodnjih letih na voljo še za CFL.

Phantomeye ::

energetik je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

V glavnem, kupil sem varčno žarnico 18W/4000. Soba še nikoli prej ni bila tako svetla (za kar je bila kriva žarnica in oblika stropa pri frčali.) Ampak zdaj je pa super in lepo! Hvala za pomoč!
Ne vem zakaj nisi nabavil 21 ali 23W, ki stane skoraj enako kot 18W. Več svetlobe vedno prav pride.


Za velikost sobe je ravno pravšnja. "Mrtve točke" pa na zdajšnji poziciji tako ali tako ne more razsvetlit.

matjaz000 ::

A je možno kje nabavit varčne žarnice, ki imajo temp. svetlobe med 3000K in 3500K? Navoj E27, moč 11W do 23W.

lp, matjaz

energetik ::

Jaz jih še nisem opazil, vsaj v fizičnih štacunah ne. Na navoju E27 imaš 2700K, 4000K in redko 6400K.
3000K, 3500K itd pa dobiš pri T5 sijalkah, ampak to pomeni zamenjavo cele luči...

EDIT: če imaš luster z več navoji lahko kombiniraš 2700K in 4000K. Preverjeno dobiš vmesno barvno temperaturo. Jaz imam na velikem lustru 2x 2700K in 2x 4000K.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED žarnice, domača uporaba (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
27460490 (4732) dela
»

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9842129 (39975) jebiveter2
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594120682 (89606) BigWhale
»

Varčna sijalka vs. žarnica (stroškovno) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9926944 (22270) BlaiseM

Več podobnih tem