» »

Računalnik v kuhinskem hladilniku!

Računalnik v kuhinskem hladilniku!

Easx ::

Hja, zadnjič mi je v glavo padla ena odtrgana ideja, is sicer kaj bi se z računalnikom zgodilo, če bi ga v hladilnik zaprl. Temp. proc. bi sigurno padla za min. 15C, bil bi popolnoma neslišen... Problem je pa v tem ker bi se verjetno ogromno kondenza nabralo na rač. komponentah. Kakšno je vaše mnenje?

morphling1 ::

A ti povem kaj bi se zgodilo, dokaj hitro bi se ti pregrel kompresor hladilnika in crknil. Ker niti slučajno ni dimenzioniran za vnos kake velike toplote. Hladilnik deluje ker je zelo dobro izoliran in kompresor se vklopi nekajkrat na dan da vzdržuje temperaturo ki ima nastavljeno na termostatu. Ti pa potem začneš dovajat toploto in s tem višaš temp termostat bo rekel kompresorju naj se vklaplja ti vklopi bodo postali zelo pogosti in to je bi bila hitra smrt za kompresor.
Možna rešitev je da odstraniš termostat, kar bi pomenilo da bi kompresor delal non-stop, to je zanj bolje kot recimo vklop izklop vsakih 5min. Zato moraš poskrbeti da se kompresor malo hladi.
Kar se tiče kondenza če hladiš tako da je pod temp rosišča ni problem in če boš imel zelo dobro zaprto in suh zrak se ti tudi led ne bo nabiral se pravi samo hlad.
Malo še preštudiraj zadeve vsaj osnove delovanja da veš kako naj bi vse skupaj sploh delovalo.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TESKAn ::

Hehe, stvar je že bila narejena, že pred dosti časa...pobrskaj malo po starih novicah, po moje boš kaj našel.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

||_^_|| ::

jst se tut spomnem da je enkrat en model dal rač. v skrinjo. Profiteru je nizko temperaturo in neslišnost. Sam je bil pa zato ohišje ogromn:))

morphling1 ::

Ja saj dela, sam koliko časa ...
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Brane2 ::

Vidu sem nekje na netu kako se je model poigraval z obstojecim hladilnikom in me zanima:

- Ce bi naredil uparjevalnik kot kapico procesorja, bi to mogo?e delalo ?
Recimo, da bi zvrtal par cevi v bakren kos debeline recimo 5mm in bi na zgornji strani tega kosa zvrtal par zelo majhnih lukenj, cez katere bi uhajal freon. Na tak nosilec bi nalotal kup tankih bakrenih reber (ala Zalman). V stvar bi speljal tekoci freon, jo posadil na CPU, ceznjo pa poveznil kapo, ki bi lovila uplinjeni freon.
Sam zanima me, kolk ma ponavadi kompresor zaloge freona in ali obstaja kak zadrzek, da bi si zmontiral rezervoar od litra ali dveh. Tako bi ti kompresor laufal, dokler ne bi napolnil rezervoarja, nato pa bi si odpo?il uro ali dve, nato pa spet...

TESKAn ::

Brane2: poglej si malo sistema VapoChill in Prometea. Ta dva sistema delata tako, kot si ti opisal - uparjalnik kot 'kapa' procesorja.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Brane2 ::

Sem glihkar gledal. Zanimivo, samo prenerodno, precej glasno, pa tud pozge kar nekaj shtroma. Tko od oka bi za dvoprocesorskega Athlona porabil vec ko 300W samo za freonski hladilni sistem. :\

Nc, zgleda da je vodno hlajenje mogoce res optimalno za navadne smrtnike...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Gandalfar ::

Brane2: kaj ce bi sneg/leg vzel?

morphling1 ::

Brane2 , nič od tega razen mogoče malo nerodno. Kompresor ima hladilno moč dosti večjo od električne moči (odvisno od tipa freona) recimo vapochill kompresor je priklopjen na 12V linijo napajalnika, in je pod 100W moči, sliši se ga pa tudi praktično ne, edini hrup je od ventilatorjev na kondenzatorju.
Kar se tiče količine freona v sistemu je vse točno določeno, dober hladilni krožni sistem za direktno hlajenje (se pravi za uparjalnik direktno na procesorju) ni tako enostavno narediti, volumen uparjalnika mora biti dobro definiran , dolžina kapilare , kakšen kompresor, kondenzator vse to mora delovati usklajeno da se celoten utekočinjen freon upari v uparjalniku, ker če pride tekočina v kompresor bo ta kaj hitro crknil. Potem pa ne smeš pozabit tudi nekakšne temperaturne kontrole (novejši celo spreminjajo vrtljaje kompresoraja). Pa kot sem že rekel za hlajenje procesorja mora kompresor delovati non stop (ker je to bolje zanj).

Če slučajno koga kaj bolj podrobno zanima, pa samo na dan z besedo pa vas založim z linki :D
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

hm ce lahko z dovajanjem hladnega zraka na maticno plosco izboljsam performance bi iz tega sledilo da bi lahko z enim dobrim vodnim hlajenjem in rac. ohisjem ki bi bilo okoli in okoli prekrito z snegom in bi imelo samo na vsaki stran en tenel da bi vent lahko vleku hladen zrak notr pa ven izredno dobre moznosti?

Brane2 ::


dolzina kapilare , kaksen kompresor, kondenzator vse to mora delovati usklajeno


Nekaj takega sem si tud jaz mislu. Nato pa uletim na site, kjer tip predeluje freonske hladilnike na propan (!) kot za salo in po?ne se maso drugih stvari in mi je dalo mislit.
BTW, tip si je naredil kapilaro kar tko, da je s klescami stisnil kos cevi...


...da se celoten utekocinjen freon upari v uparjalniku, ker ce pride teko?ina v kompresor bo ta kaj hitro crknil.


To je pri teh enotah reseno s tem, da je kopmresor na vrhu sistema in pa verjetno z zdravorazumskim doziranjem freona v sistem. Kompresor lahko poganja plin samo, ?e ima zadosten tlak plina na dovodni cevi od uparilne kapice. Tega pa ne bo, ?e je kapico zalil teko?i freon...



Potem pa ne smes pozabit tudi nekak?ne temperaturne kontrole (novej?i celo spreminjajo vrtljaje kompresoraja).


To bi si ?e upadenu. Sem mislu zmontirat v vsako kapico en mini ventil na dovodu, ali celo se raje na odvodni strani.

Recimo, da zmontiras en regulacijski ventil na odvodni strani, ki se odpre sele pri dolocenem nadtlaku plina.
Ta se bo razvil sele, ko bo na kapici odparelo zadopsti freona.

Zelo elegantno. Ne zanima te temperatura kapice (itak ves da je nekje okrog vrelisca freona), zanima te samo, da freon lepo odpareva na kapici.
Poleg tega rabis samo en signal iz ventila, da lahko ob vklopu mashine zagotovis zadosti freona preden das shtrom CPUjem itd...


Ce slu?ajno koga kaj bolj podrobno zanima, pa samo na dan z besedo pa vas zalozim z linki


Zalozi me z linki :D

morphling1 ::

Kapilaro je stisnil s kleščami samo na koncu verjetno za šobo ko pride v uparjalnik drugače ne gre, kapilara je zelo tanka cev v kateri se stisnjeni tekočini zaradi dolžine cevi spusti tlak- to je primarna naloga kapilare ter seveda da dozira količino freona uparjalniku , ker je fiksne dolžine ne more več vplivat na delovanje sistema.

Če imaš možnost dopolnitve freona na sistemu potem že najdeš idealno količino tega v sistemu, gre zato ko iščeš količino ki bi bila dobra za neko termično obremenitev na uparjalniku, sploh ni tako enostavno določit koliko gramov freona boš dal v sistem količina je kar natančno določena prav zaradi tega da ne pride do tega da se ti del freona ne upari v celoti, kar sem že omenil da je slabo za kompresor , to se lahko hitro zgodi če bi sam polnil tako po občutku, nek mojster ki ima izkušenj, bi glede na sistem že znal oceniti koliko ga rabiš, tu je vsa finta v samem uparjalniku. Recimo izdelava waterchillerja je tu dosti bolj enostavna , ker pač samo predimenzioniraš dolžino uparjalnika s navito spiralno cevjo potopljeno v vodo, da si pač siguren da se vse upari. Pri direktnem uparjalniku je pa malo večja težava narediti nekaj majhnega ter z zadosti velikim volumnom.
Vso vprašanje kontrole količine zelo elegantno rešiš z uporabo termostatičnega ekspanzijskega ventila ta nadomesti kapilaro in dozira plin v uparjalnik glede na to kaj se dogaja na njegovi povezavi na izstopu iz uparjalnika.
Ja pa kot si že nekako omenil nek zakasnitveni rele glede na temperaturo v uparjalniku bi rabil se pravi ko ta recimo pade na -20°C se vklopi računalnik.
Jaz se sicer bolj nagibam k waterchillerju ker bi lahko hladil še grafično in nb. Uporabiš obstoječe vodne bloke in vso ostalo robo, in tudi nebi pretiraval z temperaturo vode, če bi jo držal tam na okoli 0-5°C bi bilo idealno z ne prevelikimi problemi glede kondenzacije in izolacije vsega pa seveda tudi nabiranja ledu povsod in zgoščevanja vode pri zelo nizki temperaturi.

Za prvi link to, najboljši prikaz teorije hlajenja s fazno spremembo zelo lepo rezloženo s slikami ter tudi animacijami : Nujno branje !
Bom dodajal :D
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TESKAn ::

Voda je najbolj gosta pri 4°C.
Drugače pa pride kondenz brž, ko imaš T nižjo od okolice. In če dela sistem recimo 24/7, se ti kar nabere vode...plus če bi bila T nad lediščem, potem bi se ti nabirale na ceveh kapljice, kar pa ne bi bilo ravno dobro...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Brane2 ::


Kapilaro je stisnil s klescami samo na koncu verjetno za sobo ko pride v uparjalnik drugace ne gre...


Ne, tip je enostavno naredil svojo kapilaro. Izjavlja, da kos stisnjene bakrene cevi dela. Stiskas (s kakim sraufstokom ali cem podobnim) pazljivo, dokler rezultati niso tapravi...

Ce bi montiral majhen avtomatski ventil tik pred odparjevalnikom, kapilare niti ne bi rabil...

Mene je sicer bolj zanimala naslednja moznost:

Na izhodu evaporacijske posode namestis ventil, ki se odpre pri dolocenem (recimo rocno nastavljivem) TLAKU in ne temperaturi.
Freon pripeljes na evaporator (ki je modificiran hladilnik), ki ga oblikujes tako, da s kapilarnimi efekti vlece vase freon. Sele, ko pritisk odhlapelega freona doseze dolocen pritisk, se izstopni ventil odpre.
Da olajsas izmenjavo toplote, lahko na sam evaporator montiras majhen vent, ki omogoci plinu z eventualno preostalimi kapljicami tekocine veckraten prehod preko evaporacijskih povrsin.

Tako bi dobil taprav efekt.Freon bi drzal evaporator na naravni temperaturi (blizu vrelisca) in edina stvar, ki bi se pogosto vklapljala in izklapljala, bi bil sam ventil.
Ob zadostnem rezervoarju freona bi lahko tudi vklope/izklope kompresorja spravil na zadovoljivo raven...



Ce imas moznost dopolnitve freona na sistemu potem ze najdes idealno kolicino tega v sistemu, gre zato ko isces kolicino ki bi bila dobra za neko termicno obremenitev na uparjalniku, sploh ni tako enostavno dolocit koliko gramov freona bos dal v sistem kolicina je kar natancno dolocena prav zaradi tega da ne pride do tega da se ti del freona ne upari v celoti, kar sem ze omenil da je slabo za kompresor


Ravno na linku, ki ga navajas, je to razlozeno malo drugace. Za visek freona je odgovoren rezervoar in temperaturna rezerva, ki jo zahteva termostat, preprecuje, da bi tekoci freon prisel med obratovanjem v kompresor.


Recimo izdelava waterchillerja je tu dosti bolj enostavna , ker pac samo predimenzioniras dolzino uparjalnika s navito spiralno cevjo potopljeno v vodo, da si pac siguren da se vse upari.


Saj nisi siguren. Ko temperatura vode/antifiza pade blizu vrelisca freona, ne mores vedet, da je ves freon uparjen...


Pri direktnem uparjalniku je pa malo vecja tezava narediti nekaj majhnega ter z zadosti velikim volumnom.
Vso vprasanje kontrole kolicine zelo elegantno resis z uporabo termostaticnega ekspanzijskega ventila ta nadomesti kapilaro in dozira plin v uparjalnik glede na to kaj se dogaja na njegovi povezavi na izstopu iz uparjalnika.


Kar je nice (in predvsem poceni) resitev v domacem hladilniku, ki ima velik uparjalnik.
Tu pa je zahtevana majhnost uparjalnika in zdelo se mi je, da bi lahko bil pritisk plina lahko dober regulator.

Dovajas pac toliko plina, kot ga lahko v nekem trenutku odhlapi pri danem pritisku v okolici


Za prvi link to, najbolj?i prikaz teorije hlajenja s fazno spremembo zelo lepo rezlo?eno s slikami ter tudi animacijami : Nujno branje !


Hvala za link...


Bom dodajal

Kar daj, ce mas...:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

morphling1 ::

Zakaj bi se zafrkaval in stiskal bakreno cev (jo mogoče celo počil) če se pa tako tanko cev poceni dobi ??

Govoriš o nekem ventilu, edino kar rabiš je ta termostatični ekspanzijski ventil (TXV), ta dozira količino freona v uparjalnik.
In v tem primeru ne rabiš kapilare.
Sistem lahko narediš na več načinov, če ga delaš s kapilaro je v bistvu bolj učinkovit ker prideš s šobo kapilare direktno v uparjalnik recimo nad jedro procesorja, tu nimaš rezervarja kar pomeni točno količino freona v sistemu, tega moraš pa imeti če imaš TXV, saj je lepo vidno na slikah, in sistem s TXV je zaradi teh dodatnih komponent tudi dražji seveda, že sam ventil ni ravno poceni.

Za water chiller sem sigurn glede uparitve če samo predimenzioniram uparjalnik, finta je samo v volumnu tega.

Teskan mislil sem da imaš v vodi še kako hladilno tekočino in če se spuščaš še bolj pod ničlo viskoznopst postane problem predvsem za pumpo.

Evo en super link kjer piše tip po nicku Bowman (poln izkušenj saj na tem področju dela že skoraj 40let) phasechange.com

Pa njegova tema na procoolingu : phase change start 2 finish tam lahko tudi vidiš kakšen je njegov uparjalnik, ki je btw dosti zmoglivejši od vapochilla ali prometee.
V tem delu so tudi vsi preostali linki ki jih boš kdaj koli potreboval v zvezi s tem , branja ze nekaj dni :D
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hlajenje cisterne za vino

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
197492 (6895) drejdrej
»

LittleDevil's PhaseChange (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
27622759 (13632) LittleDevil
»

R407 direct die (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
32929685 (21318) AlesZ
»

Water chiller!!! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
23419376 (13013) steev
»

Hlajenje na olje?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
191884 (1437) Jaka83

Več podobnih tem