» »

Premikanje delčkov na metrski skali s pomočjo svetlobe

Premikanje delčkov na metrski skali s pomočjo svetlobe

PhysOrg.com - Že 40 let je odkar je znanstvenikom znano kako nadzorovano premikati delčke s pomočjo svetlobe (optična pinceta), a do sedaj so bili premiki možni le na skalah nekaj desetink milimetra, večinoma v kapljevinah. Novo študija, ki je bila objavljena v Physical Review Letters, pa je pokazala kako je mogoče premikati delčke velikosti 100 mikrometrov do razdalje 1 meter z natančnostjo 10 mikrometrov.

Ko na delček posvetimo s svetlobo, se ta segreje neenakomerno, zato se okoljske molekule od toplejše strani odbijejo hitreje kot od hladnejše, zato se delček premakne stran od svetila (zelo znan primer je svetlobni mlinček).

S pomočjo vrtinčenja snopov svetlobe je raziskovalcem uspelo narediti past s toroidnim presekom, v katero so, kot v cev, ujeli delček. Za premikanje po tej optični cevi skrbi aksialna komponenta svetlobnega snopa, ki po potrebi segreje eno stran delčka, ki se zato premakne. S pomočjo premičnega zrcala jim je uspelo delček premikati v obe smeri in sicer s hitrostmi do nekaj centimetrov na sekundo.



Premikanje delcev na večje razdalje je po mnenju raziskovalcev mogoče a potrebuje dosti močnejše laserje, kar pa lahko privede do pregretja ali celo uničenja delčka.

Optično manipulacijo delčkov na tako velikih razdaljah bi lahko uporabili za prenos nevarnih ali pa zelo čistih snovi brez dotikanja. To tehniko lahko porabimo za širok nabor materialov, kot so virusi, celice ali pa aerosoli v zraku. Med drugim bi jo lahko uporabili za simuliranje medzvezdnega prahu ipd. Več.

15 komentarjev

3p ::

Naslov pa je dober. Sem mislil, da meterske skale premikajo. :))

LedStorm+++ ::

3p je izjavil:

Naslov pa je dober. Sem mislil, da meterske skale premikajo. :))


Jaz pa bolj da delčke premikajo na 1 meter veliki skali. 8-O
Pingvin :-)

Isht ::

Grammar nazi on the job:
Vejice, vejice, vejice. Možgani se mi lomijo na takih stavkih. Poleg tega je kup drugih slovničnih in sintaktičnih napak, zaradi katerih takega članka kljub zanimivi temi ne morem brati resno.

Na primer:
"Premikanje delcev na večje razdalje, je po mnenju raziskovalcev, mogoče a potrebuje dosti močnejše laserje"
Pravilni stavek se glasi:
"Premikanje delcev na večje razdalje je po mnenju raziskovalcev mogoče, a potrebuje dosti močnejše laserje"
Torej: dve vejici sta postavljeni na mestih, kjer jih ne sme biti, za besedo 'mogoče' pa manjka.

Relanium ::

Ti si ko moja učiteljica slovenščine

sidd ::

Isht ima čisto prav, tele vejice so groza!
Drugače pa je tole super vspodbudno.
no idea for signature
signed
I

slitkx ::

Namesto, da bi se osredotočili na bistvo članka, se zapičite v gramatiko. Nepoboljšljivi bedaki.

sidd ::

pixel, preber svoj post in se ugrizni v jezik. Nisi napisal čisto nič boljšega ;)
no idea for signature
signed
I

slitkx ::

Tudi če sem se zmotil, mi dol visi. Namen člankov je vsebina, ne pa leposlovje.

darkolord ::

Ni problem v tem, da si se zmotil, ampak "namesto, da bi se osredotočil na bistvo članka, se zapičiš v komentarje drugih. Nepob..."

slitkx ::

Članek sem prebral in tudi vem, o čem je govora. Se lahko komot dalje menim o njem.
Vsekakor pa ne berem kateregakoli članka z namenom iskanja liliputanskih napak.

Svetloba in voda, naša jin in jang.

stara mama ::

Svetloba pa voda nemoreta biti jing in jang!
kvečjemu zrak in voda, al pa zemlja in voda!
Ekologija™ in Trajnost™

slitkx ::

Seveda sta lahko, svetloba je pogoj za fotosintezo, ta za kisik, slednji pa za naše življenje.

stara mama ::

Ja no, nism gledal na tak način, naj ti bo
Ekologija™ in Trajnost™

Zgodovina sprememb…

Jst ::

Dolga je še pot do uporabnih hologramov... Sicer pa, star pregovor pravi: Zrno na zrno pogača, kamen na kamen palača.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Pyr0Beast ::



Premikanje delcev na večje razdalje je po mnenju raziskovalcev mogoče a potrebuje dosti močnejše laserje, kar pa lahko privede do pregretja ali celo uničenja delčka.


Suspendiras v tekocini, manjsi delec pa ima samo se boljsi koeficient volumen:povrsina..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je hitrost svetlobe konstantna? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13015463 (4613) reeves
»

Premikanje delčkov na metrski skali s pomočjo svetlobe

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
153785 (3019) Pyr0Beast
»

Leče z močno izboljšanim fokusiranjem

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
54748 (3971) jest10
»

Črne luknje in črvje luknje ter potovanje skozi slednje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18911371 (8671) jest10
»

Mirror minds? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
654694 (3846) Crimson_Shadow

Več podobnih tem