» »

Garancijska doba proizvajalca / distibuterja

Garancijska doba proizvajalca / distibuterja

klemenSLO ::

Živjo,

zanima me če je lahko garancijska doba, ki jo 'predpiše' distributer KRAJŠA kot garancijska doba proizvajalca , ki je vidna na original embalaži samemu izdelku?

Konkretno gre za WD 320 GB prenosni disk.
Uvoznik Elkotex ima na garanciskem lističu napisano dobo 2 leti, na original škatli pa piše 3 leta (limited warranty).

LP, klemen
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

kmetek ::

lahko je, zakonsko je itaq najmanj 1 leto. 2 leti pri elkotexu, dodatno leto pri wd preko rma postopka, in verjemi mi, da boš lahko samo vesel, da ti crkne čez 2,5 leta, ker bo takrat itaq večja kapaciteta minimum....to imaš 2,5''? no danes je minimum 320gb, čez 2,5 leta 100% 500gb in boš na boljšem :PPPP

klemenSLO ::

Tako srečo sem imel pred leti... :)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Šimpanz ::

Pred leti sem imez zanimiv pogovor s tržnim inšpektorjem glede istega problema. Prodajali smo slušalke, ki so imele na škatli napisano 2 years warranty, mi pa smo jih prodajali z 1 letno garancijo. Neki stranki so crknile nekaj mesecev po izteku garancije in smo mu jasno zavrnili garancijo. On nas je prijavil na inšpekcijo in seveda smo dobili obisk inšpektorja. Skupaj sva ugotovila, da je stranka pri nakupu dobila izpolnjen garancijski list na katerem piše da imajo slušalke samo eno leto garancije, vendar je inšpektor še kar naprej neki gnavu da je napis na škatli za stranko zavajujoč itd. Po ene 10 minutah njegovega teženja, sem se spomnil da smo nekaj mesecev prej dobili opozorilo od inšpekcije, ker za podobno vrsto slušalk (isti proizvajalec), nismo dali zraven navodil (kam vtaknit kabel, pa v katerih OS so podprte). Takrat so na opozorilu napisali, da so proizvajalčeva navodila (3 stavki v angleščini ali nemščini) v Slovenji nična ker je pri nas uradni jezik slovenščina in napisi v drugih jezikih ne veljajo nič.
Ta dopis sem pokazal inšpektorju in ga vprašal ali ne velja isto tudi za napis 2 years warranty.
Neki je zamomlal da je velja podobno in se potem na hitro poslovil.

kmetek ::

Torej vsi napisi in opisi izdelka v jeziku, ki ni naš NE VELJAJO?

Bi ta dopis lahko dal na net?

Šimpanz ::

Ja itak da, ne zato pa morajo biti navodila in garancijski list preveden v slovenščino.
Na žalost dopisa nimam več ker sem vmes zamenjal službo.

IvoJan ::

uvoznik sam določi garancijsko dobo. Minimum je 1 leto. Lahko pa sam uveljavljas garancijo proizvajalcu v tem obdobju kot piše na embalaži.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Ziga Dolhar ::

kmetek je izjavil:

Torej vsi napisi in opisi izdelka v jeziku, ki ni naš NE VELJAJO?


Ne.

Pomeni, da nekatere vsebine (tipično navodila za uporabo, garancijska izjava), za katere tako predpisuje zakon, morajo biti v slovenščini. Vendar če niso, takšna kršitev prodajalca seveda ne more imeti škodljivih posledic za potrošnika.

Glede napisa na škatli pa se vsekakor lahko pojavi zanimivo pravno vprašanje, saj se tudi z njim (glede lastnosti in kvalitete izdelka ter poprodajnih storitev, kamor spada tudi servis in garancijska doba) izdelek reklamira. Ker je kupec s "prodajalčevimi" garancijskimi pogoji ponavadi seznanjen šele po nakupu izdelka (torej ko po plačilu prodajalec izdelek odpre, vzame slovensko garancijsko izjavo z drugačnimi pogoji in jo podpiše), bi se vsekakor dalo razpravljat, ali je kupec upravičen do uveljavljanja daljše garancijske dobe neposredno pri prodajalcu.
https://dolhar.si/

IvoJan ::

seveda da je upravičen. Primer so nekatere bfg in evga grafične ki imajo lifetime warranty ampak moraš v roku 30 dni od nakupa izdelek registrirati na njihovi spletni strani. Potem lahko izdelek RMAjaš kadarkoli hočeš če slučajno crkne, moraš pa ga seveda sam poslat direktno k proizvajalcu.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Ziga Dolhar ::

Ne govorim o RMA, tKBurek. RMA je nesporen.
https://dolhar.si/

IvoJan ::

o Čem pa govoriš potem?? Sry zdej sm pa zmeden xD
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

Ziga Dolhar ::

O uveljavljanju garancije pod pogoji, kakršni so napisani na škatli izdelka, neposredno pri prodajalcu :-).
https://dolhar.si/

IvoJan ::

aja xD to pa pomoje ni šans :S uvozniki so kar striktni ko se gre glede garancije, večina stvari pa ima garancijske liste nalimane na zadnji strani škatle in te prodajalci ponavadi opozorijo na garancijski rok.
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Garancija, 45 dni, nov izdelek (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
22639363 (14888) Furbo
»

Garancija pri spletnem trgovcu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11513864 (11536) kratos
»

Garancija

Oddelek: Loža
373538 (2464) Šimpanz
»

Garancijska nalepka (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
828815 (6041) Invictus
»

Uveljavljanje garancije

Oddelek: Kaj kupiti
171768 (1371) lopov

Več podobnih tem