» »

Časovni stroj

Časovni stroj

1
2
»

Thomas ::

> Še Einstein je imel boljše teorije hahahaha

Tole je Einsteinova teorija. O dilataciji časa.

Ne no ... nisi ti za v tale forum. Nimaš pojma. Žal.


Sorry.

:|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sandi79 ::

Ja sicer je bila moja izjava bosonoga.:))
Ampak lahko se pa bi počutil počaščenega, ker sem te primerjal z Albertom. 8-O
Vendar pa ali ne priznaš, da se pač nekaterih stvari ne da razložiti. :|
Tomas ?

Thomas ::

Ja ja. Nekaterih se ne da.

Toda te so precej eksotične. Recimo katera najkompleksnejša Turingova mašina v tem Vesolju se ne ustavi.

Naprimer.

Tale fizika je pa samo ful zajebana. Rešljiva pa skoraj zanesljivo.


IMHO.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sandi79 ::

:))
Vidim, da si hudo intelegenten vendar škoda da svojo intelegenco uporabljaš "samo" za fiziko in kakšne politične zadeve kot sem videl, ko sem celo uro listal tvojo zapuščino slo-techu.
No saj zame fizika niti ni težka vendar so mi v življenju pomembnejše druge vede, ki so z skregane z vsemi oblikami fizike.
sedaj se bom odlepil od računalnika in počel kaj bolj zanimivega isto svetujem tudi tebi Thomas !:(

Thomas ::

Ja hvala!

Zame bi blo dobr, da bi se odlepu od tega in prilepu na sosednga! :D

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

_marko ::

če bi potoval hitreje od svetlobe, BI šel v preteklost

A mi lahko kdo prosim napiše enačbo v katero vstaviš višjo hitrost od c-ja ter dobiš neg čas.
Link prav tako velja!
Hvala.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

Thomas ::

In special relativity a particle moving FTL in one frame of reference will be travelling back in time in another


Link.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Ko sedim nasproti tebe za mizo, si zame toliko v preteklosti, kot svetloba rabi, da pade iz tvojega obraza v moje oko.

In jaz sem zate toliko v preteklosti. Preteklost je relativna. Vsak opazovalec ima v Relativnosti svoj časovni griček, s katerega gleda na svet dol.

Če ti pa biskovito (v atosekundi ali še manj) utrgam las - pomeni, roko sem premaknil s FTL hitrostjo - sem pridobil artifakt iz preteklosti.

Preprosto po Einsteinu. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

Ko govorimo potovanju skozi čas je potrebno vedet točen pomen svetlobne hitrosti in svetlobe same.

Hitreje kot se gibljemo, počasneje nam teče čas. Globlje v vesolje ko gledamo, dlje v preteklost vidimo.
Torej imamo že dva načina, kako "potovati" skozi čas. V prihodnjost lahko doživimo, preteklost pa samo opazujemo.

Oboje pa je povezano z svetlobo. Mene bolj kot vse drugo zanima, zakaj je svetloba ta mejnik in medij, ki očitno kontrolira pojmovanje časa?
Ker če hočeš praktično izkoristit dejstvi, da je možno potovati v prihodnjost in opazovati preteklost, bi moral popolnoma izkoristit, spreminjat in kotrolirat vse lastnosti same svetlobe.

Ta ideja pa me malce straši. Če kontroliraš svetlobo, kontroliraš čas. Če kontroliraš čas, kontroliraš Vesolje. Če kontroliraš Vesolje, offtopic, si potemtakem Bog?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

OwcA ::

Hitreje kot se gibljemo, počasneje nam teče čas.

Nam teče čas vedno enako hitro (enota je stvar naše biološkega zasnove), počasneje teče čas v našem sistemu le za zunanjega opazovalca.

Oboje pa je povezano z svetlobo. Mene bolj kot vse drugo zanima, zakaj je svetloba ta mejnik in medij, ki očitno kontrolira pojmovanje časa?

Stvari se že reče svetlobna hitrost, ampak ne jemati tega preveč dobesedno:
1) fotoni niso edini delci, ki se lahko gibljejo s c
2) c je hitrost svetlobe v idealnem vakumu, praktično se tudi v vesolju fotoni na vsake toliko kam zaletijo, oziroma preletijo kaj z lomnim količnikom večjim od 1
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Saladin ::

Sej sem prav mislil pa narobe napisal...:8)

Ampak, kaj zavraga je ta c? Me razumeš? Ta c je srž vsega časa. Zakaj? In tudi svetloba v klasičnem pomenu je pomembna (za opazovanje preteklosti)?
Sej veš poznaš dilemo o svetlobi kot delcu ali valovanju? To in pa ta c. To me srbi, pa se ne morem počohat.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

OwcA ::

c je (bolj ali manj) konstanta, posledica ustroja vesolja. Vprašanje na nivoju zakaj začetek, zakaj najmanjši delec ...

Ne vem. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Saladin ::

Hehe, srbi me predstava, da je c mogoče Bog...

Sarkazem off..

V glavnem, te konstante in večne omejitve so stvari, o katerih bi se morali spraševati. Je c res konstanta ali le še en zvočni zid?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

strictom ::

Kaj pa če čez kakšnih par stolitij al pa več majn pospešimo svetlobo?

Sicer pa v enem ŽITu je bla zanimiva zgodbica. Neki zelo podobnega sem bral na internetu:

Znanstveniki so izumili časovni stroj. Potovanje je mogoče le za nekaj minut v preteklost oziroma prihodnost.
Znanstveniki pošljejo majhno kocko za 3 minute v prihodnost. Čez 3 minute se kocka pojavi pred njimi. Potem pa pripomne en znastvenk:"Kaj če bi čez pet minut poslali kocko za tri minute v preteklost?". Rečejo vredo. Čez dve minuti se pokaže identična točka in še čez tri minute prva kocka izgine. Še enkrat naredijo isto in ko se čez dve minuti prikaže druga kocka se odločijo da prve nebodo poslali v preteklost. Bum. Izgine vse kar je obstajalo, ves univerzom z znastveniki vred.

Tista v ŽITu je malo drugačna.

Pa še ena iz knjige "Časovna past", ki je sicer moja najljubša knjiga kar sem jih kdaj prebral. Priporočam. Govori pa o potovanju med paralelnimi svetovi'n'stuff. Nekje na sredi pa razlaga o časovnem paradoksu:

Kaj bi bilo če bi potoval v preteklost in ubil svojega očeta preden si se rodil in imel možnost ga ubit?

Sicer to v knjigi ni blo problem ker je blo več svetov.

Potovanje po času ima veliko glitchev! Preveč da bi blo možno.

:D
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Lex ::

se strinjam, da se bomo (vsaj teoretično) v času pomikali zgolj od trenutka dalje, ko bomo iznašli časovni stroj. Predstavljajte si kot nek interval na premici, na levi zaprt, na desni odprt. Lahko se premikaš povsod znotraj tega intervala, sam nazaj, izven njega pa ne moreš. Ker ne moreš nečesa ustvarit iz 0, kar bi dejansko bilo, če bi hoteli, da bi s časovnim strojem, k ga bomo npr iznašli jutri poslali nekoga 50 let nazaj. Tisti bi rabil takisto časovni stroj, da bi prišel iz njega pred 50 leti. sam ker ga ne bi blo bi ga blo treba forsirat iz nule. Nekak ne gre, vsaj po moji logiki ne. Tak kot z vlakom. nekoga lah pošleš iz lj v mb. ne moreš ga pa poslat iz lj pred namo, ker tam ni železniške. Tak da lah lepo pozabte na tisto da bi šli ubit hitlerja predn je začel svoje teorije upraxovat ipd.

Se bom še malo razpisal, samo ju3, zle grem spat. Nasvidenje v sedanjosti :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lex ()

gzibret ::

Da je hitrost svetlobe maksimalna hitrost, ki jo lahko dosežemo, je IMO crap. Bazira na določenih predpostavkah, ki so jih uvedli le za to, da jim ni bilo treba etra vreči čisto v koš in da so lahko pojasnili Michelson-Morleyev eksperiment.

Zraven pa pride tudi vsa zmeda okoli večanja mase, upočasnjevanja časa... Če se jaz peljem skoraj s svetlobno hitrostjo, bo meni tekel čas čisto običajno, kot sedaj. Le zdelo se mi bo, da okoli mene čas teče počasneje. In obratno - drugim, ki bodo gledali mene, se jim bo zdelo, da čas pri meni teče neverjetno hitro.

Takšni efekti nastanejo, ko ne veš, kje je center vesolja in ne veš, kaj v bistvu je hitrost=0; a jo meriš glede na Sonce, glede na center naše galaksije, glede na center lokalne jate....

In tudi, če predpostaviš, da je hitrost svetlobe v vakumu v vseh sistemih konstanta in predpostaviš veljavnost enačb za fitzgeraldove skrčke (ki si jih je g. Fitzgerald izmislil, da je pojasnil že prej omenjeni eksperiment), tudi v tem primeru ne vidim omejitev, da nebi mogel potovati s v>c. Saj tudi koreni iz negativnih števil obstajajo, le rešitev je kompleksna in ne realna. Pa še to, če sprejmeš zgoraj omenjene predpostavke.

Tudi včasih so mislili, da letalo razpade, ko leti hitreje od 1 macha.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Ja no, tole boljš, gzibret.

Ampak uradno ni tko. Hitrost večja od svetlobne pomeni, da Einsteinova Relativnost ni vredna piškavega oreha. Ne gre zdej zato, da on je pa avtoriteta ... ampak drugega je že tolk priključenega gor, da je vsaka revizija težavna oziroma odvišna. Ni to "tadvajseti kontinent na Zemlji", ene sedmi pa že ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Je pa tale relativnost čista geometrija. Noben bav-bav torej. Le malo abstraktna, ker je neevklidska in malo skregana z vsakodnevno logiko (npr. skozi eno točko lahko v neevklidski geometriji potegnem več vzporednih premic dani premici, vsota kotov v trikotniku pa ni več 180 stopinj).
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

> Saj tudi koreni iz negativnih števil obstajajo

Kar pa ne pomeni, da imaš kar za vsako fizikalno količino kar še imaginarno, pa hiperimaginarno pa vse kar si nekdo še zmisli, te količine. Imaginarno temperaturo. In pulz ... je preveč idealistično, da tko rečem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Uradno - uradno je veljalo od Aristotela dalje, da je Zemlja središče vesolja. In to vsaj 1500 let.

Saj enačbe relativnosti povejo le, kako se tebi zdi objekt, ki se giblje mimo tebe in kako se ti zdiš objektu (no, v bistvu je to eno in isto). Kaj pa, če se objekt oddaljuje od tebe hitreje kot svetloba? V bistvu ga sploh ne moreš videti. Tebi se torej nič več ne "zdi". Tudi, če se objekt približuje tebi hitreje kot svetloba, ga s teleskopi ne boš mogel zaznati.

Kaj pa objekti, ki se gibljejo zelo blizu c-ja. A ni zaradi kvantnih fluktacij hitrost tu in tam večja od c?

Bomo videli, kaj bodo prinesli gravitacijski valovi (če sploh obstajajo). Upam, da se gibljejo hitreje od svetlobe.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

> Je pa tale relativnost čista geometrija. Noben bav-bav torej.

Hja, je pa tko zapletena, da še razlagalci narobe razlagajo.

Lej samo tistole s časovnimi griči, na katerih stojimo. Takoimenovanimi stožci Minkowskega. To ... ni ravno domače ljudem. Povezava FTL - time travel, s predpostavko Splošne Relativnosti pa sploh ne.

So eni fizikalni forumi po netu, kjer se dajejo okoli teh reči. 90% jih za ostalih 90% trdi, da marsikaj narobe razumejo, oziroma da sploh ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Uradno - uradno je veljalo od Aristotela dalje, da je Zemlja središče vesolja.

Sej se strinjam. Jebeš "uradno", vse moraš premisliti s svojo glavo! Zanesti se ni na nikogar, niti na Einsteina. Je zajebal parkrat, kar je sicer tudi "uradno", da je.

Na kakšnega drugega se lahko zaneseš še manj. Uzdaj se u se i u svoje kljuse! To maš čist prav. Podpiram ta tvoj duh, samo povem, da ne bomo učili herezij in zmot nedolžno mladino.

> Kaj pa, če se objekt oddaljuje od tebe hitreje kot svetloba?

Senca po površini Lune se lahko giblje hitreje kot svetloba. Pa jo boš vseeno videl.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Zanimivo razmišljanje. Samo senca ni delec. Je samo območje, kjer ni svetlobe (koncept torej). IMO bi senca takšnega objekta bila dosti tanjša, kot bi bila, če bi se objekt gibal z "normalno" hitrostjo.

Tole vprašanje s senco se mi zdi podobno vprašanju, ali se lahko ne-zrak giblje hitreje od svetlobe?

Lahko pa se tudi motim.
Vse je za neki dobr!

Lucifix ::

Ne vem če je že kdo podal sledečo povezavo:
http://www.pbs.org/wgbh/nova/time/


Na hitro (ampak res na hitro, ker sem v službi) sem pogledal tole podstran, ki zgleda kar zanimiva. Bom mogel doma še enkrat vse pogledat :)

http://www.pbs.org/wgbh/nova/time/think.html

OwcA ::

Načeloma imaš brez težav fazno hitrost (valovanja) večjo od c, samo informacij ne prenaša.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

drejc ::

Ka pa svetlobni senzor na luni k napaja lučko če je neka meja svetilnosti oz ugasne če jo ni? Ni to telefonček?
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Thomas ::

Ne, to ni telefonček. Ne moreš modulirati tegale posta in ga nekam poslati superluminalno.

Ni načina, da bi iz točke A v točko B poslal sporočilo na ta način.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

nicnevem ::

Kaj pa z gravitacijskimi valovi? :)
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

Thomas ::

Vse kar sem pisal doslej, je bilo kot "ČE VELJA RELATIVNOST".

Če se pa v resnici lahko sporazumevaš z nadsvetlobno hitrostjo z superluminalno gravitacijo ... potem Relativnost pade. Ni čisto pravilna teorija.


ČE.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

nicnevem ::

Aham. Šele kasneje sem prebral ostale replye, tako da sem se malo ustrašil, da je odgovor letel čisto na splošno - da je torej že znano, da so nam v>c nedosegljive za vedno.

Se pravi še vedno čakamo na kvatno gravitacijo (oz. Singularnost, ki nam jo bo prinesla)...potem pa na obisk do Andromede. Fajn! :)
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

tx-z ::

kko je pa s tem, nekje sm že brau, mogoče clo v tej temu....
glede dosega svetlobne hitrosti, kaj če bi ti mel neko doooolgo palco, pa bi jo vrtel z določeno hitrostjo, v glavnm na tisti strani kjer ti držiš stvar bi dosegu neko hitrost, na drugi strani palce bi se pa palca velik hitrej premikala.....kaj bi blo pol s tem(recimo da bi jo tok hitr vrteu da bi na koncu palce že dosegla svetlobno hitrost) ?:\
tx-z

Thomas ::

S palico ne morš. Njen konec bo tako težek, da se bo strgala, iz kakršnegakoli materiala že je, PREDEN bo dosegla c.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nejc Pintar ::

poleg tega potrebuješ res ogromen navor...
Lahko je biti prvi, če si edini!
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potovanje v preteklost (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
718854 (7492) Pyr0Beast
»

vesolje - nekaj teorij (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
31419586 (14219) Smurf
»

Potovanje skozi čas ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
947872 (5623) _marko
»

kaj je hitreje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
525286 (4421) Thomas
»

Casovni stroj...jeseni 2002 :) (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
796304 (4826) Thomas

Več podobnih tem