» »

Roboti?

Roboti?

Grey ::

BigWhale je izjavil:

tsh2 je izjavil:

Kako se otrok nauči novih besed je meni zanimiv problem. Mislim da tako, da ima že z rojstvom v možganih vgrajene neke glavne splošne simbole, ki morajo obstajati v svetu. Potem pa ko srečuje nove predmete v svetu išče, katere od teh predefiniranih simbolov predstavljajo.


Nic nima vtisnjeno v glavi. Ko se otrok rodi se najprej nauci gledati in uporabljati oci in razlikovati posamezne oblike in tako naprej. Nimas pa nic predefiniranega.

Točno tako. Otrok, ko malo odraste, najprej razpoznava obliko, potem funkcijo predmetov in šele nato poimenuje opazovane objekte, ko ga to starši naučijo oz. ko prične razumeti komunikacijo. Namreč...tudi otroške igračke gredo po takem načinu. Najprej se igrajo s pliškoti in jih mečkajo, razvijajo tip, grizejo itd. Potem pa dobijo v roke recimo tiste kocke z odprtinami, ko zlagajo skoznje srčke, zvezdice in podobno.
Programerji AI morajo samo to posnemati, pa bo AI v 10 letih razvit do stopnje odrasle osebe. V 20 lahko preseže človeštvo.

rasta ::

BigWhale je izjavil:

Nic nima vtisnjeno v glavi. Ko se otrok rodi se najprej nauci gledati in uporabljati oci in razlikovati posamezne oblike in tako naprej. Nimas pa nic predefiniranega.


Noam Chomsky je zaslovel ravno z ovržbo koncepta "tabula rasa". Pokazal je, da imamo ljudje že ob rojstvu vgrajen "stroj" za tvorbo jezika. Samo izluščenje gramatike regularnih izrazov samo z analizo nizov, ki jih le-ta generira, je np-problem.
Pri vidu pa je verjetno podobno, ogrodje "algoritma" imamo že ob rojstvu, le še natrenirati ga moramo ...

Grey ::

rasta je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Nic nima vtisnjeno v glavi. Ko se otrok rodi se najprej nauci gledati in uporabljati oci in razlikovati posamezne oblike in tako naprej. Nimas pa nic predefiniranega.


Noam Chomsky je zaslovel ravno z ovržbo koncepta "tabula rasa". Pokazal je, da imamo ljudje že ob rojstvu vgrajen "stroj" za tvorbo jezika. Samo izluščenje gramatike regularnih izrazov samo z analizo nizov, ki jih le-ta generira, je np-problem.
Pri vidu pa je verjetno podobno, ogrodje "algoritma" imamo že ob rojstvu, le še natrenirati ga moramo ...

No, ne smemo se zapletati v dve strani istega kovanca. Nič nima vtisnjeno v glavi pomeni le to, da ne pozna funkcij, poimenovanj (lastnosti dogovorjene medosebne komunikacije). Algoritmi seveda da že ob rojstvu obstajajo. Brez nič ni nič.

BigWhale ::

rasta je izjavil:


Noam Chomsky je zaslovel ravno z ovržbo koncepta "tabula rasa". Pokazal je, da imamo ljudje že ob rojstvu vgrajen "stroj" za tvorbo jezika. Samo izluščenje gramatike regularnih izrazov samo z analizo nizov, ki jih le-ta generira, je np-problem.
Pri vidu pa je verjetno podobno, ogrodje "algoritma" imamo že ob rojstvu, le še natrenirati ga moramo ...


Algoritem za prepoznavanje oblik verjetno imamo ja, seveda. To imajo ze zivali, da lahko razlikujejo obliko (vseen s cim jo zaznajo) plena. Ne vemo pa kaj so oblike, cemu sluzijo in katere se med seboj razlikujejo.

zaj_tam ::

Neke pomembne zadeve baje otrok že ob rojstvu zna. Naprimer ve, da bo jabolko padlo proti tlom, ko ga izpustiš. In bolj zaupa večjim/starejšim osebkom kot mlajšim - dobro za učenje. Pa še kakšna stvar je verjetno ki sem jo pozabil.

Mislim da je Thomas enkrat napopal link o tem.

Bellatrix ::

Ve tudi da mora jesti in piti da preživi ;)
People are quick to judge and slow to correct themselves.

zaj_tam ::

Bellatrix je izjavil:

Ve tudi da mora jesti in piti da preživi ;)


Ja ne vem ... ni nujno. Url?

Na začetku je verjetno dovolj reflex, da ko vidi joško se pripopa. Tukaj jaz ne vidim nekega miselnega procesa.

tsh2 ::

BigWhale je izjavil:

Nic nima vtisnjeno v glavi. Ko se otrok rodi se najprej nauci gledati in uporabljati oci in razlikovati posamezne oblike in tako naprej. Nimas pa nic predefiniranega.

Ve da mora obstajati mama in njena joška. Zdaj nima točnega opisa kako zgledajo, ker so mame različne med seboj, ampak ve pa (podzavestno), da ga bo hranila in skrbela za njega. Ta simbol "mama" ima vgrajen. Ko najde vizualni objekt v svetu ki ustreza lastnostim tega simbola poveže vizualni objekt s tem simbolom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tsh2 ()

BigWhale ::

tsh2 je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Nic nima vtisnjeno v glavi. Ko se otrok rodi se najprej nauci gledati in uporabljati oci in razlikovati posamezne oblike in tako naprej. Nimas pa nic predefiniranega.

Ve da mora obstajati mama in njena joška. Zdaj nima točnega opisa kako zgledajo, ker so mame različne med seboj, ampak ve pa (podzavestno), da ga bo hranila in skrbela za njega. Ta simbol "mama" ima vgrajen. Ko najde vizualni objekt v svetu ki ustreza lastnostim tega simbola poveže vizualni objekt s tem simbolom.


To temelji predvsem na posrednih obcutkih: blizina telesa, toplota, materino mleko. Novorojencki, ko se rodijo, sami od sebe niso sposobni nicesar. Sami se ne morejo niti nahraniti in ne vedo, da obstaja mama in njena joska. Imajo pa razvit sesalni reflex: ce mu mama porine v usta josko (ali pa cucelj) bo sesal. Pojma mame pa ne pozna. Vse kar znajo novorojencki je tole:

Primitive reflexes @ Wikipedia

Verjetno se najde kje kaksna izjema ampak je zgolj izjema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

tsh2 ::

Ampak mame se ne boji, ne? Ravno nasprotno, boji se, ko je ni. to pomeni da ima nekaj informacij vgrajenih o njej. medtem ko ognja, vode, pokov se pa boji. sicer pa bi bil boljši primer živalski novorojenci, ker človek se rodi zelo zgodaj in sploh še nima možganov dobro razvitih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tsh2 ()

BigWhale ::

Otrok 've', da mu je fajn, ce mu je toplo, ce je relativno temno in ce je okrog njega dovolj zvokov, ki so podobni prenatalnim zvokom. To so nekatere stvari, ki so prirojene in so evoluirale ze davno pred clovekom ampak to so vse stvari na nivoju primitivnih refleksov.

Ampak lesene deske pa ne bo razlocil od hlebca kruha in tega nima ze v DNA zapisanega, pa se lahk vi vsi na glavo postavite.

tsh2 ::

no to, da so nekateri predmeti bolj težki kot drugi, nekateri bolj trdi, itd, ima najbrž tudi vgrajeno. take splošne zakonitosti, ki se ne spreminjajo v svetu so komot zapisane v dna. tako bi jaz napisal ai, ker to deluje. in sigurno je tudi človek tako narejen.

Okapi ::

Ti se ne zavedaš kako težki problemi so tole, ki jih naštevaš za AI.
Sploh nisem mislil, da bi moral robot prepoznati kruh (razen mogoče po črtni kodi ali rfid-u). V mislih sem imel robota, ki bi prišel v trgovino z nakupovalnim seznamom in bi mu nekdo v košaro dal vso robo. Za to ni potrebne nobene AI v smislu splošne pameti, ampak samo transport od doma do trgovine in nazaj. Ampak že to je z današnjo tehnologijo praktično neuresničljivo.

in sigurno je tudi človek tako narejen.
Morda ja, sigurno pa sigurno ne. Človek ima manjšo DNK od rastlin in mnogih živali, ravno zaradi tega, ker se lahko uči in ni treba, da je vse zapisano v DNK.

Žuželke, ki se selijo, imajo recimo pot iz severa na jug vgrajeno v DNK, nekateri ptiči je pa nimajo in se morajo od drugih naučiti, kako priti v Afriko.

O.

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Žuželke, ki se selijo, imajo recimo pot iz severa na jug vgrajeno v DNK, nekateri ptiči je pa nimajo in se morajo od drugih naučiti, kako priti v Afriko.
O.


Pa se to je verjetno bolj navodilo v stilu: 'ko te zacne fejst zebst zacni izlocat ta in ta hormon, da se drugim poves, da te fejst zebe in ko se roj zbere, letite proti jugu dokler vas spet ne neha zebst'

Okapi ::

Ja, ampak to mora biti vse v DNK zapisano, plus v katero smer je jug, kako priti do tja (ne gre se vedno naravnost po najkrajši poti) ... Vse to po eni strani zaseda prostor v DNK, še pomembneje pa je, da je zelo neprilagodljivo. Se okolje malo spremeni in moraš čakati na ravno pravo mutacijo, ki pride pravočasno ali pa tudi ne.

Navodila pri učenju zasedajo manj DNK in zadeva je mnogo bolj prilagodljiva. Težava je samo, če nenadoma ni več učiteljev. Ene ptiče, ki so jih ponovno naselili nekam v Alpe, kjer so izumrli, so morali naučiti pot na jug, tako da je jato en z motornim zmajem vodil celo pot.

O.

tsh2 ::

Okapi je izjavil:

Sploh nisem mislil, da bi moral robot prepoznati kruh (razen mogoče po črtni kodi ali rfid-u). V mislih sem imel robota, ki bi prišel v trgovino z nakupovalnim seznamom in bi mu nekdo v košaro dal vso robo. Za to ni potrebne nobene AI v smislu splošne pameti, ampak samo transport od doma do trgovine in nazaj.O.

Transport od doma do trgovine je isto težak problem kot prepoznava kruha. Že prepoznava semaforja, zebre itd je enako težak problem. Plus tu je še zanesljivost, da se ne bo ta robot zabijal v mimoidoče pešce in jih poškodoval.

Razen če tudi tu pričakuješ, da ga bo nekdo vodil. Potem pa tak robot nima nobene več uporabnosti in je več dela z njim kot koristi.

donfilipo ::

Sem nalašč postavil ravno vprašanje (ali bi ASIMO eventuelno lahko šel v trgovino) na facebook wall od ASIMA. Morda gleda kak developer. Če ne bo nič 3 dni, jim bom pa poslal email.

Meni se nekako zdi, da prav hudičevo veliko pa spet ne manjka. In vprašanje prepomembno, da bi se zanašali na slo dohtarje:))

Sem sicer zadnja leta precej out iz AI fronte, še bolj iz robotike, a morda nekdaj pridobljeni instinkt ne vara.

Bom pa jasno mogoče iz togote spet updatal, kaj se resnično dogaja na tem polju.

P.S madonca upam da nisem narobe natapkal tudi tam. (Namesto ASIMO asibo:) No anyway če sem, bo odgovor toliko kasneje. Če pa še kdo postavi isto, ali podobno vprašanje, pa toliko prej:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

tsh2 ::

Instinkt pri takih vprašanjih še najbolj vara. Tistim, ki so tako optimistični, se vidi, da niso še nikoli poizkusili narediti kakšnega inteligentnega programa.

Kot sem rekel, moral bi znati prepoznati vse različne semaforje. Mogoče če bi mu točno vprogramiral, kako semafor izgleda, bi še šlo. Kaj pa če postavijo semaforje, ki izgledajo malo drugače. Potem je se spet izgubljen.

Kaj pa izogibanje ljudem na ulici kjer je polno ljudi? Ne bi nikamor prišel in bi bil čisto zmeden. Poglej si ta video kako nerodno se izogiba:

donfilipo ::

Semaforji niso problem. Ne menjajo jih vsakdan. Lažje popravijo program. In niso si semaforji tako različni.

Kar me je begalo, da nisem že nadrl Okapija, je pa ravno podoben video, kot si ga podal.

Zato sem tudi pisal na wall, in bom tudi v Hondo, če bo treba. Da vidimo v čem je problem. Medtem pa ko je čas in volja, da obnovimo (v bistvu zgradim znanje) robotiko:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Že prepoznava semaforja, zebre itd je enako težak problem
Ja, samo spada med probleme motorike in senzorike, ne med probleme inteligence (v smislu pameti) - pot do trgovine lahko naredi popolnoma "neumen" robot.

Razen če tudi tu pričakuješ, da ga bo nekdo vodil. Potem pa tak robot nima nobene več uporabnosti in je več dela z njim kot koristi.
Kar, mimogrede, sploh ni res. Daljinsko voden robot, ki bi ga lahko poslal v trgovino, bi še kako koristil starim, invalidom in lenim geekom.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

donfilipo ::

Namreč skupno znanje....izven asima...če pogledamo avtomobile avtopilote, kako se vedejo v prometu...in še eventuelne izboljšave ki poletijo, ko se pokaže konkreten profit, dajo drugo sliko za napoved futurista.

Zdaj da pa so tisti, ki delajo inteligenco pesimisti, mi laični futuristi pa optimisti....

Ne poznaš prepirov in pogovorov med recimo mano in Thomasom!

P.S. Tako na brzino sem tapkal in nič pregledal (furja je moja smrtnonosna bolezen:) da sem res odtapkal ASIBO in namsto course kar couse. Ljak. Zadevo lahko pa pospešite v kolikor koga zanima, da bo kak tržnik, ki občasno gleda wall odgovoril, če še vi natapkate podobno vprašanje. Pa da vidimo.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

Grey ::

tsh2 je izjavil:

Instinkt pri takih vprašanjih še najbolj vara. Tistim, ki so tako optimistični, se vidi, da niso še nikoli poizkusili narediti kakšnega inteligentnega programa.

Kot sem rekel, moral bi znati prepoznati vse različne semaforje. Mogoče če bi mu točno vprogramiral, kako semafor izgleda, bi še šlo. Kaj pa če postavijo semaforje, ki izgledajo malo drugače. Potem je se spet izgubljen.

Kaj pa izogibanje ljudem na ulici kjer je polno ljudi? Ne bi nikamor prišel in bi bil čisto zmeden. Poglej si ta video kako nerodno se izogiba:

Semafor je pa res najmanjši problem. Tako razmišljanje, kot si ga opisal, je značilno za upokojence. Sem ga mnogokrat srečal...ukalupljeno razmišljanje. AI ne sme tako razmišljati.

Za upoštevanje semaforja je potrebno samo to:

+ svetilni znak
+ z zeleno rumeno in rdečo lučjo za avtomobile
+ z rdečo in zeleno za pešce (pogoj, v primeru nestandardnih oznak, talna oznaka prehoda za pešce - zebra in pravokotnost glede na cesto)

Oblika ohišja ni pomembna. Lahko je vijoličen, zvit, zmečkan, šiškast izmisli si poljubno napako ohišja in višino.
Dokler izpolnjuje tiste zgornje pogoje, ga bo upošteval pravilno.
A tebe slučajno zmede semafor, če mu spremenijo obliko?

Programiranje obcestnih znakov za AI je trivialnost.

tsh2 ::

>A tebe slučajno zmede semafor, če mu spremenijo obliko?

Da lahko bi me tudi, ampak jaz sem mnogo bolj pameten kot AI. Včasih se tako blešči sonce da ne veš ali sveti rdeča ali zelena. Včasih je megla, včasih je dež. Lahko bo semafor narisan nekje na sliki in bo čakal pred tisto sliko. Lahko je mnogo nepredvidljivih situacij, lahko je ovira na pločniku, ker je tam gradbišče, in mora improvizirat. Lahko ga zmede kakšen pobalin.

Me zanima kdo od vas, ki se dela tako pametnega, je že kdaj probal programirat AI? Tako kot vi razmišljate so razmišljali v 60ih se mi zdi. Ne zavedate se težav. Nič novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tsh2 ()

Grey ::

tsh2 je izjavil:

>A tebe slučajno zmede semafor, če mu spremenijo obliko?

Da lahko bi me tudi, ampak jaz sem mnogo bolj pameten kot AI. Včasih se tako blešči sonce da ne veš ali sveti rdeča ali zelena. Včasih je megla, včasih je dež. Lahko bo semafor narisan nekje na sliki in bo čakal pred tisto sliko. Lahko je mnogo nepredvidljivih situacij, lahko je ovira na pločniku, ker je tam gradbišče, in mora improvizirat. Lahko ga zmede kakšen pobalin.

Me zanima kdo od vas, ki se dela tako pametnega, je že kdaj probal programirat AI? Tako kot vi razmišljate so razmišljali v 60ih se mi zdi. Ne zavedate se težav. Nič novega.

O moj bog. Ni čudno da gre razvoj tako počasi. Brez pravega INPUT ni kvalitetnega OUTPUT. Preveč stvari gledate naenkrat. Ko se spraviš tako stvar dizajnirat je potrebno iti postopoma. Korak za korakom. Ne vsega naenkrat. Naš um je cluster trivialnih algoritmov, ki skupaj tvorijo kompleksno celoto. Tako kot je značilno za vsako tehnologijo man or not-man made.

Za ta semafor potrebuješ neke vrste Kinect z možnostjo razpoznavanja različnih svetilnosti itd. Robot mora videti v 3D, drugače je neuporaben kup kovine in plastike. Narediti morajo bionični vid (variabilen fokus itd). Brez pravega hardwarea ne moreš pisati kvalitetnega softwarea. Lahko se matraš in forsiraš nekaj ter s tem ustvarjaš take Akimbote kot Japonci, ampak to ni to. Senzorika, motorika. To je potrebno razviti.

Jaz priznam, da še nisem pisal AI me pa izjemno zanima, da bi ga.

tsh2 ::

Ker se ti zdi tako enostavno ti predlagam da začneš. V enem letu boš že milijonar, če ti to uspe. :)

Ne vsega naenkrat? Ja poti do trgovin so zelo različne, moraš napisati tak AI ki bo delal za vse možne poti, ne samo za eno.

Za začetek ti predlagam, da probaš napisati samo program, ki bo našel semafor na sliki. :)

Okapi ::

Ker se ti zdi tako enostavno.
Hmmm, kje točno je kdo rekel, da je to enostavno?

O.

donfilipo ::

Pa tudi ne, da boš pri nas našel nekoga, ki ti bo dal 75€ za tak program:)).

Govora je o Hondi, kot enem takem morda tudi ne najbolj revolucionarnem koncernu pri robotiki. Morda pa je kje kak boljši primer??? Ponavljam budget ASIMA je 5 mega dolarjev letno, kar je 1/100 budgeta programa F1 iste firme.

Mi samo ugibamo ali je mogoče, bolje rečeno, kdaj bodo Honde sveta naredili robota, ki bo znal v trgovino, bo pospravil, morda skuhal in še kaj, lahko pa se priklaplja na net po dodatne instrukcije ali programe.

Da pa to ne bo v Sloveniji robolok:), pa tudi kar lahko uganemo.
Čeravno pipstrel morda tudi to ne dela več čisto utopijo?
Je pa seveda zelo dobrodošlo, če kdo pokaže tudi kar konkreten primer in problem. Le da potem zna brati le 1/4 programerjev vseh sort.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

tsh2 ::

Okapi je izjavil:

Hmmm, kje točno je kdo rekel, da je to enostavno?

"pot do trgovine lahko naredi popolnoma "neumen" robot"
"Semafor je pa res najmanjši problem."

Ok, imam boljši primer od semaforja: pločnik, ali pomanjkanje tega. Da robot ve, kje lahko hodi pešec in kje ne, ni enostaven problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tsh2 ()

donfilipo ::

To da je enostaven ni nihče rekel. In bi se usral če kdo bi, pa ne tipka za nekega kapitalista zraven z drugo roko in še nogama.

Problem je, ali je načeloma mogoče. Ker se mi tako medlo zdi, da sem vse vsaj podobne rešitve že videl delovati. Kako pa seveda ne.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Pa še ena pomembna informacija za robotiko nasploh.

Ne reklame, ampak heavy duty. Industrijski roboti.

Rast 10 in več posto letno. To ni malo! Eksponencialn rast huda. In seveda kitajci baje vodijo.

http://www.chinadaily.com.cn/bizchina/2...
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

dzinks63 ::

Promet že skoraj ni več probelem, google dela zelo intenzivno na tem:


How Google's Self-Driving Car Works

Okapi ::

"pot do trgovine lahko naredi popolnoma "neumen" robot"
In? Nikjer nisem napisal, da je preprosto narediti takšnega neumnega robota. Zame je AI, da se zna robot razumno pogovarjati s človekom in kaj pametnega pogruntati, ne da zna najti pot do trgovine (to zna GPS navigacija za 100 evrov), ali da zna videti zeleno luč na semaforju.

Hotel sem pa povedati samo to, pa v svoji ihti nekako nisi opazil, da je že takšnega neumnega robota izjemno težko narediti, kaj šele malo pametnejšega. In hotel sem povedati tudi to, da bi bili že takšni neumni roboti izjemno koristni, pa jih še lep čas ne bomo videli.

O.

donfilipo ::

Zame je AI, da se zna robot razumno pogovarjati s človekom


To je Science Fiction AI. Sicer pa je AI tudi običajen šah in maljon drugih. Za ta big SF AI je treba imeti nos, kdaj ga lahko brez skrbi in brez dvomov uporabiš. Robotika je polna AI-jev, ne pa seveda še tistega big. Da bi se pogovarjal, in kregal, ko bi zahteval počitnice8-)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

AtaStrudl ::

bi bili že takšni neumni roboti izjemno koristni, pa jih še lep čas ne bomo videli.


Robotek v zgoraj embedanem videu se cisto lepo izogne punci. Lahko da mu mehanska zasnova ne dopusca koraka v stran, in se zato tako izrazito obrne, ampak manever je 100% uspesen in se mi sploh ne zdi pretirano neroden.
Tudi Googlov avto ocitno uposteva semaforje, tako da prav veliko do shopping robota niti ne manjka.

Takole iz malo daljse casovne perspektive je napredek zelo ociten. Pred malo vec kot 30 leti smo fantje sedeli na faksu v akvariju in kljuckajoc po PDP 11/34 razpravljali o cloveskem vidu: lalo lahko prepozna flaso piva od blizu ali dalec, kakorkoli obrnjeno in ob poljubni osvetlitvi, in se nam niti sanjalo ni, kako bi se to dalo sprogramirati. Tudi dvonoga hoja je takrat veljala skoraj za neresljiv problem.

Danes pa v lokalni speceriji za sto ojrotov dobis fotoaparatek, ki ne samo detektira obraze, ampak loci Micko od Janeza, in te slika, ce mu pomeziknes ali se mu nasmehnes, ali ce opazi, da je v kader prisla N+1-va faca.

Okapi ::

Kar je na eni strani sicer res, na drugi je pa vsa ta tehnologija še tako nezanesljiva, da bi milijon dolarjev vrednega Asimota verjetno prvi teden hoje v trgovino zbil avto (ali bi se mu zgodila kakšna druga nesreča, ko bi ga spustil samega v real life).

Seveda je napredek, le naša pričakovanja so (bila) verjetno prevelika, poleg tega pa praviloma podcenjujemo zahtevnost tehnološke izvedbe stvari, ki se nam zdijo samoumevne, recimo prepoznavanja vzorcev ali hoje.

Pa malo nestrpni smo. Robota sem občudoval v tv-nadaljevanki Izgubljeni v vesolju pred 40+ leti, in vse kar imamo po tolikem času, je nekaj štorastih prototipov;)

O.

tsh2 ::

tisti google avto, ki sam vozi, me je kar presenetil. ampak vidim, da uporablja radar namesto vida, ki mu zelo veliko pomaga. najbrž uporablja še kakšne druge pripomočke, kot je vnaprejšen načrt poti. dvomim, da bi lahko tisti avto spustili na katerokoli cesto.

donfilipo ::

Seveda je napredek, le naša pričakovanja so (bila) verjetno prevelika, poleg tega pa praviloma podcenjujemo zahtevnost tehnološke izvedbe stvari


Naša pričakovanja so v bistvu udobna žara;((

Evo sem dobil komentar tržnika na zidu ASIMA, in gre nekako tako, da dejansko namen je da bi robot tudi šel v trgovino, a je za to še potreben razvoj. Na kratko bi si upal trditi, da kakih problemov z idejami, niti dobrimi programerji ni toliko, kot vsakdanjih problemov z financiranjem (ki je zavora povsod) in z kapaciteto, ki jo ASIMO nosi v čeladi.

Kot rečeno, človek po nekih presojah nosi 20-30 petaflopsov med ušesi, in s podatki možgani delajo skrajno na zvite in presenetljive načine. Če vemo da privid nastane brez ustreznega stimulusa...in to kar zelo realistične privid, potem je tudi jasno, da same oči in vid kot ga običajno tolmačimo, pri celi zadevi ne igrajo ravno edine vloge. Privid nam načara vse kaj drugega kot oči:)

Morda pa je to celo velika prednost za pomočnika in slugo:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

AtaStrudl ::

Robota sem občudoval v tv-nadaljevanki Izgubljeni v vesolju pred 40+ leti,


Ditto. Ampak ce se prav spomnim, se je premikal se precej bolj storasto kot Asimo.


Sicer pa tisti Googlov avto pravzaprav JE ZE tak robot, ki ga lahko posljes na drugi konec mesta v BTC. Notri posadis Asimota (ne kot soferja) in gremo. Ker je roba v stacuni oznacena z barkodami, polnjenje kosare verjetno ne bi bilo tako hud problem.

bi milijon dolarjev vrednega Asimota verjetno prvi teden hoje v trgovino zbil avto


Saj tudi kakega cloveka...
Ze ce bi enkrat (nekajkrat) uspesno prisel tja nazaj, bi to pomenilo veliko.

Saj smu tusi na Luni bili samo parkrat (enkrat je slo skoraj fuc), pa smo mnenja, da to znamo.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Ja, na področju vesoljskih poletov je napredek tudi precej počasnejši, kot s(m)o nekoč mislili, da bo. Od prvega Sputnika do prvega človeka na Mesecu je minilo komaj 12 let! Si je kar težko predstavljati, kako hitro je šlo. In leta 1969, ko se je Armstrong sprehajal po Luni, so bili verjetno vsi povsem prepričani, da bodo čez 40 let tudi v marsovskem pesku že stopinje astronavtov. Pa v resnici še dolgo ne bo.

O.

BigWhale ::

tsh2 je izjavil:

tisti google avto, ki sam vozi, me je kar presenetil. ampak vidim, da uporablja radar namesto vida, ki mu zelo veliko pomaga. najbrž uporablja še kakšne druge pripomočke, kot je vnaprejšen načrt poti. dvomim, da bi lahko tisti avto spustili na katerokoli cesto.


Vnaprej pripravljen nacrt poti ti naredi 'garmin' v nekaj sekundah, samo povedati mu moras kam si zelis iti.

'radar namesto vida' je pa malo cudna izjava. Robot pac gleda z radarjem. Netopir si tudi pomaga z neke vrste radarjem. Prav tako kiti. Cim vec, cim bolj razlicnih senzorjev tem bolje.

AtaStrudl ::

Problem sploh ni nacrt poti po zemljevidu, ampak drzati se voznega pasu, ga po potrebi brez izsiljevanja zamenjati, ne zapeljati s ceste, ne gaziti pescev in kolesarjev, upostevati semaforje, ne biti prometna ovira...

Ampak izgleda da tile avtoavtomobili te stvari ze kar dobro obvladajo:

http://topdocumentaryfilms.com/brave-ne...

donfilipo ::

In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

AtaStrudl ::

Ideja je vsekakor prava, standardna HW platforma + open source. Naredi stvar dosegljivo tudi manj bogatim univerzam, da studentje lahko delajo diplome in doktorate, robo fuzbal itd. Kvantiteta lahko da novo kvaliteto... upam!

Okapi ::

Malo draga igrača za zdaj - 11 jurjev evrov.;)

dofilipo, tule imajo zelo popolno izbiro vsega robotskega, kar se da kupit.
http://www.robotshop.com/eu/home.html
O.

dzinks63 ::

Tudi BMW dela na samodejno vozečem avtomobilu, prihodnost je bližje, kot si mislimo.


Konkurenca seveda ne sme zaostajati, tudi MB razvija svoje prototipe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

marijancek ::

jaz pa mislim da tole ni tako velik dosežek. zaradi radarja in umetnega okolja:

1. radar zelo veliko pomaga. z njim se je praktično nemogoče zabiti v normalnih pogojih. tako da radar namesto vida stokrat olajša zadevo.
2. vožnja je vseeno kontroliranje umetno ustvarjega okolja, kjer je zelo omejeno število stvari, na katere mora AI paziti. naprimer menjavanje pasu je ena najtežjih stvari. pač so izpilili en specifičen algoritem, kako to naredi. pa radar mu tu spet veliko pomaga.

ABX ::

.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

BigWhale ::

Ce bi pogledal video, bi videl, da so z avtom prevozili 5000km v prometu.

marijancek ::

promet je umetno ustvarjeno okolje. ti moram pa vse razložit kot otroku.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Starodavni ()

dzinks63 ::

Če malo karikiramo, bodo "roboti" začeli pridobivati vozniške izpite za vožnjo v normalnem prometu., ne sicer kar vsepovsod in vsepovprek, pa vendarle; "začenja se".


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Boston Dynamics končno seli robote iz laboratorijev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3810344 (8124) stalker
»

Boston Dynamics pokazal, kaj zmorejo novi humanoidni roboti (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
36076236 (68607) PrihajaNodi
»

Ex Machina

Oddelek: Sedem umetnosti
488967 (5776) Jst
»

Komunizem + demokracija = možno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9213507 (9268) jype
»

Na Japonskem organizirali maraton humanoidnih minirobotov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
358980 (7504) Matevžk

Več podobnih tem