» »

Firefox 3.5 bo podpiral prednastavljeno geografsko lokacijo

Firefox 3.5 bo podpiral prednastavljeno geografsko lokacijo

TG Daily - Z vedno pogostejšimi spletnimi aplikacijami, ki zaradi kakršnegakoli razloga potrebujejo vašo geografsko lokacijo (recimo za lokalno vremensko napoved), trend podpira tudi Mozilla s svojim spletnim brskalnikom Firefox. V prihajajoči, 3.5 različici, ki naj bi izšla junija, bo lokacijo moč prednastaviti, aplikacija pa jo bo prebrala avtomatično. Ker pa bo enako funkcijo podpiral tudi Mozillin prihajajoči mobilni brskalnik s kodnim imenom Fennec, razvijajo tudi razbiranje lokacije z uporabo GPS signala, triangulacije GSM omrežja oz. s pomočjo WLAN omrežja.

Ker pa dodatek povzroča skrbi okrog zasebnosti, funkcija prihaja le kot opcija za vklop, tovarniško pa bo izklopljena. Vseeno pa lahko precej poveča produktivnost uporabnika, v ekstremnih primerih z dovolj podpore pa poda tudi bolj uporabne rezultate v iskalnikih. Če bi uporabnik, ki se nahaja v središču Ljubljane, želel poiskati besedo 'pica', v rezultatih na primer lahko dobi lokacije najbližjih picerij, njihove ocene, itd.

Sprva je Mozilla sicer menila, da bi takšno podporo morali razviti zunanji razvijalci kot dodatek, a so pri tem našli problem. Brez velike baze uporabnikov z nameščenim dodatkom ne bi bilo razloga, da bi spletne strani to funkcijo izrabljale, brez podpore na straneh pa ne bi bilo razloga za namestitev dodatka. Z vključitvijo v sam brskalnik Mozilla upa, da bodo razvijalci strani geolocation že v kratkem dodobra izkoristili in ga vgradili v svoje spletne strani.

18 komentarjev

janezs2 ::

Ma to bodo zbirali geografske podatke o userjih.
Advertising advertising!

MacQ ::

Meni je že preveč, da posredujem podatke o državi, v kateri sem, vsakič ko grem na kako stran, ker je vpisan v IP.

urban99 ::

Super... lokalizirajmo globalni svet! Komaj čakam, da bom moral spletne servise na potovanjih v tujini trenirat in jim dopovedovat, da sem zgolj turist, sicer doma na Slovaškem. Se že dogaja in mi gre pošteno na jetra pa čeprav je kdaj lahko tudi koristno, ne rečem da ne.

arjan_t ::

to bo čisto opcijsko, tako kot te vpraša če naj si zapomni geslo tako te bo vprašalo če dovoliš pošiljanje lokacije

aljazh ::

Ni problem v tem, da bo glede Firefoxa zadeva prostovoljna. Problem je v tem, ker se bodo sčasoma začele pojavljati spletne strani in storitve, ki bodo ponujale samo dve možnosti - ali sporočiš lokacijo, ali pa zadeve ne boš mogel uporabljati.

In čez nekaj let bodo vsi brskalniki sporočali natančno lokacijo. Od te točke pa je le še majhen korak do diskriminacije uporabnikov na podlagi njihove lokacije.

Ampak večina seveda vidi le to, da je zadeva prostovoljna...

Pyr0Beast ::

Že sedaj je tistih -Find girls from Ljubljana- preveč :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

opeter ::

Še sreča, da se počasi navajam na Opero...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

arjan_t ::

Ni problem v tem, da bo glede Firefoxa zadeva prostovoljna. Problem je v tem, ker se bodo sčasoma začele pojavljati spletne strani in storitve, ki bodo ponujale samo dve možnosti - ali sporočiš lokacijo, ali pa zadeve ne boš mogel uporabljati.

In čez nekaj let bodo vsi brskalniki sporočali natančno lokacijo. Od te točke pa je le še majhen korak do diskriminacije uporabnikov na podlagi njihove lokacije.

Ampak večina seveda vidi le to, da je zadeva prostovoljna...


takih aplikacij se pač ne bo uproabljalo?

arjan_t ::

Še sreča, da se počasi navajam na Opero...


geolocation je W3C specifikacija tako da bo počasi prišlo tudi v opero ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: arjan_t ()

ozbolt ::

Bo treba pa kakšne programe razvit ki bodo to funkcijo zmešali da bodo vsi mislili da sem z Madagaskarja če je treba. Ali pa najraje z ZDA, ker bi rad uporabljal Hulu pa ne morem. Kdaj bodo spisali take programe za Linux. Pa hulu ne dela preko,.. ne spomnem kako se reče, tisto ko se povežeš prek drugega računalnika.

Pyr0Beast ::

proxya
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

aljazh ::

takih aplikacij se pač ne bo uproabljalo?

Tudi Googla? Ki bo prej ali slej uvedel sortiranje rezultatov iskanja glede na geografsko (mikro) lokacijo.

arjan_t ::


Tudi Googla? Ki bo prej ali slej uvedel sortiranje rezultatov iskanja glede na geografsko (mikro) lokacijo.


mislim da niso tako neumni da bi bilo to obvezno

arjan_t ::

Bo treba pa kakšne programe razvit ki bodo to funkcijo zmešali da bodo vsi mislili da sem z Madagaskarja če je treba. Ali pa najraje z ZDA, ker bi rad uporabljal Hulu pa ne morem. Kdaj bodo spisali take programe za Linux. Pa hulu ne dela preko,.. ne spomnem kako se reče, tisto ko se povežeš prek drugega računalnika.


bos si pa namestil addon ki bo posiljal napacne podatke

techfreak :) ::

Bo treba pa kakšne programe razvit ki bodo to funkcijo zmešali da bodo vsi mislili da sem z Madagaskarja če je treba. Ali pa najraje z ZDA, ker bi rad uporabljal Hulu pa ne morem. Kdaj bodo spisali take programe za Linux. Pa hulu ne dela preko,.. ne spomnem kako se reče, tisto ko se povežeš prek drugega računalnika.

Hulu je nazadnje, ko sem gledal brez težav deloval preko Hotspot Shield.

Edit: Zdajle sem probal in očitno so blokirali njihove IPje ...

Zgodovina sprememb…

RejZoR ::

about:config saves lolz
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

urban99 ::

Tudi Googla? Ki bo prej ali slej uvedel sortiranje rezultatov iskanja glede na geografsko (mikro) lokacijo.


pa saj to že delajo v neki obliki - search že lep čas ni enak pri vseh, probajte še zamenjat lokacijo pa boste videli. Dovolj je že primerjati rezultate med google.com in google.si (pa ne iskanje po slovenskih straneh) - poiščite neko besedo, ki je v obeh jezikih enaka in poskusite.

Da o tem, da večina uporabnikov ne zna zamenjati default prikaza google.si v Sloveniji ne govorimo.

Road Runner ::

Geolocation-enabled Opera build
Date: March 26, 2009

To learn more read about Geolocation-enabled Opera

Download:


http://labs.opera.com/downloads/
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HTML 5 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Izdelava spletišč
25457826 (46801) rustypac
»

Mozilla zaključuje z razvojem Thunderbirda (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
12530681 (26627) Icematxyz
»

Firefox 10 je zunaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6217719 (14170) Icematxyz
»

Izbira Theore problematična za Mozillo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7723495 (21547) Icematxyz
»

Microsoft opozarja na Internet Explorer 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
617903 (6025) njok

Več podobnih tem