» »

Jupitrova rdeča pega se manjša

Jupitrova rdeča pega se manjša

vir: CNN
CNN - Jupitrova rdeča pega je znan pojav na površju tega plinastega orjaka, ki ga človeštvo opazuje že več kot 400 let, obstaja pa še dlje. Gre za ogromen anticiklonski vihar na Jupitrovi južni polobli, ki je tako velik kot tri Zemlje skupaj. Vrti se v nasprotni smeri urinega kazalca (obratno kot na Zemlji, ker gre za območje visokega zračnega pritiska), in ima vrtilni čas šest dni. Ena izmed verjetnejših razlag, zakaj se ne izdivja, je zgradba planeta. Ker je Jupiter plinasti orjak, nima trdnega površja, kjer bi vihar odložil svojo moč, kot to počnejo tropske nevihte na Zemlji, ki pridejo z morja in se razbesnijo nad kopnim.

Sedaj pa so znanstveniki ugotovili, da se rdeča pega počasi krči. Med leti 1996 in 2006 je izgubila 15 odstotkov svoje velikosti oz. vsak dan kar za en kilometer. Zakaj točno se je zmanjšala, podobno kot še množico ostalih stvari, ne vedo. Krčenje, ki ni nov pojav, saj je bila včasih pega bolj podobna klobasi zaradi svoje dolžine, naj bi se nadaljevalo, tako da bo do leta 2040 pega zavzela krožno obliko.

11 komentarjev

jamiroq ::

jupiterjeva? jupitrova bo bolj prav :).

st0jko ::

global warming!
keks?

r0ker ::

kak inside posnetek bi bil zanimiv. ne morem si ravno predstavljat tega....

antonija ::

Climate changes!!! Run for your livez!!! Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.....
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

jype ::

To ni zgolj globalno segrevanje, to je univerzalno segrevanje! Man made, no less!

energetik ::

Ja, res bi bilo zanimivo to videti npr. z višine tlaka 1 bar. Po mojm mora zgledat kar katastrofično, vetrovi kot v tornadu, bliskanje, vsepovsod metan, žveplove spojine... Ali pa sse sploh nič ne vidi, ker je megla.. :D

GupeM ::

Tko lep planet... pa taka neurja na njem... How sad :'(

Bi blo pa to res zanimivo videt od blizu v živo. Mogoče na tako veliki površini sploh ne bi vedel kaj vse se okrog tebe dogaja. Dokler ne bi prišel do obrobja pege. Oz dokler obroba pege ne bi prišla do tebe ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

BigWhale ::

Saj lahko pogledas v zivo, skozi teleskop. Verjetno mislite bolj od blizu? Ja, od preblizu stvar ni pol toliko impresivna. :)

GupeM ::

Če še enkrat prebereš moj post boš videl da sem napisal: V živo od blizu ;)
Pa brez zamere ;)

BigWhale ::

Zakaj pa brez zamere? :D

BluPhenix ::

Emm lahko bi podali malo obsežnejšo novico. Tam, kjer sem jaz bral o tem krčenju (se ne spomnem več kje točno) so omenjali tudi to, da se pa blizu te velike pege pojavlja nova, ki pa počasi raste.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odkrit prvi skalnati eksoplanet (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
21415410 (11258) Thomas
»

Odkrit planet z obhodnim časom en dan

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
53052 (2200) BigWhale
»

Saturn nova? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
28018241 (13166) Invictus
»

Odkrit nov planet, dokaj podoben Zemlji (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
716610 (3962) Mahdi

Več podobnih tem