» »

Odkrit nov planet, dokaj podoben Zemlji

Odkrit nov planet, dokaj podoben Zemlji

«
1
2

Goldee ::

New planet may support life

NEW YORK, APRIL 25 (PTI) — Astronomers have discovered a new planet circling a dim red star around 20 light years away from our solar system which could be a “super earth” supporting life.


The planet is five times as massive as the earth and is in the constellation of Libra. The extra solar planet is orbiting one of our closest stellar neighbours, the red dwarf star Gliese 581.
The planet was spotted by Stiphane Udry of the Geneva Observatory in Switzerland and his colleagues by detecting wobbles in the parent star, caused by the orbiting planet’s gravity.
The planet is much closer to its star than we are to the Sun orbiting at one-fourteennth of the Earth-Sun distance the Nature magazine reports.
But because Gliese 581 is a red dwarf, that emits less light and heat than the Sun, the planet is in the so-called “habitable zone” for its star.
The researchers’ calculations suggest that the planet’s average temperature is between 0 and 40 degree Celsius perfect for liquid water, and perhaps even life, to exist.
But this is a very crude temperature estimate, says Udry’s colleague Michel Mayor, principal investigator for HARPS (High Accuracy Radial velocity Planetary Searcher), the instrument that made the observations in La Silla, Chile.
Nature says the new planet would be a so-called “super-Earth” — a very exciting prospect, says exoplanet expert David Charbonneau at the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics in Cambridge, Massachusetts.
“If the planet is a rocky super-Earth, then perhaps it has a surface with liquid water and life,” Charbonneau suggests.
There is another, less exciting option, however, which would make the planet slightly less homely, he adds: “If instead the planet is a ‘sub-Neptune’, then it would have a large gas envelope that buries the surface below, making it
inhospitable for life.”
To get a better idea, more information about the nature of the planet would be needed for example, whether it has an atmosphere or not. “For the time being, it is difficult to know more,” he says.
It is the smallest of the 200 or so planets that are known to exist outside of our solar system, ‘The New York Times’ said.
“We are at the right place for that,” said Dr Udry, the lead author of a paper describing the discovery that has been submitted to the journal Astronomy and Astrophysics.
But he and other astronomers, the paper says, cautioned that it was far too soon to conclude that liquid water was there without more observations.
Sara Seager, a planet expert at the Massachusetts Institute of Technology, said, “For example, if the planet had an atmosphere more massive than Venus’s, then the surface would likely be too hot for liquid water.”
Nature said the new planet is the closest in mass to Earth ever discovered outside our Solar System “the previous nearest match was roughly 5.5 times the mass of Earth and in a much more distant orbit from its star.

Link!

Torej, kaj menite o tej novici?

Se mi zdi dokaj interesantna tema za pogovor...
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

BigWhale ::

Eh...

"Climatic

The planet may be tidally locked to its parent star, with one hemisphere always lit and the other always dark. In that case the lit hemisphere might be extremely hot and the dark hemisphere extremely cold, while the small terminator or "twilight zone" between them might have a moderate climate more suitable for life similar to Earth's.[3]"

Vir.

gzibret ::

Slika zvezde (točno na sredini):


Vir: APOD
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Thomas ::

Vsak planet vsake take zvezde je ali "zalockan", tako da je na eni strani stalna peklenska vročina, na drugi pa hudičev mraz.

Ali pa je tako daleč od zvezde, da je na njem hudičev mraz.

Rdeči pritlikavci nimajo planetov podobnih Zemlji.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ivanuscha ::

@Thomas
Ja zakaj pa potem govorijo, da so gor oceani in da je temperatura od 0-40 stopinj? Ti več veš od znanstvenikov, ki so planet odkrili? :\

Thomas ::

Zgleda.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

> Ja zakaj pa potem govorijo, da so gor oceani in da je temperatura od
> 0-40 stopinj?

Saj ce pogledas povprecno temperaturo je verjetno res taka... ;)

Lahko gres pa na tisti prehodni del, pa tam kaj probavas merit. Ni vrag, da ne bos nasel ene kotanje ki je malo v senci in malo na soncu, pa se notri atmosfera ravno prav mesa in je temperatura prijethin 25 stopinj celzija... ;)

Luka Percic ::

Ti več veš od znanstvenikov, ki so planet odkrili?


On nima namena vleči dodatenga davkoplačevalskega denarja.

Zato ne nabiva.

Kot to delajo "znanstveniki".

V veliko strokah.
Ko nujno rabijo denar, se pojavi novica o nanovo odkriti vodi, pač tam kjer jo rabijo za naslednji projekt.

Glej GW-temo, tam je prikrajevanje dejstev doseglo že zelo nevarne razsežnosti

dzinks63 ::

:)) Ta zadeva je oddaljena " around 20 light years away from our solar system" , kdaj pa bomo sposobni pridet tja, je pa en veliki ? . Mogoče čež 1000 let , al pa še poznej. V glavnem ko se bo dalo potovati z blizu svetlobne hitrosti. Kako sondo bodo najbrž poslali prej in če bo zelo zelo hitra, bo tudi potovala sto let. Naša generacija bo imela bolj malo od tega. Če pa jim bo ratalo setavit en strašansko super Hubble teleskop, pol se bo lahko kar pogledalo tja, to je še zaenkrat najbolj smiselno.

Luka Percic ::

Gotovo je morje bolj primerno za življenje kot tisti planet.
Da ne omenimo kako blizu je morje.

Goldee ::

Mogoče čež 1000 let , al pa še poznej. V glavnem ko se bo dalo potovati z blizu svetlobne hitrosti. Kako sondo bodo najbrž poslali prej in če bo zelo zelo hitra, bo tudi potovala sto let.

Nebi rekel, da bo tehnologija napredovala tako počasi... Poglej si samo prejšnje stoletje. Upam si trdit, da bomo imeli tehnologijo za potovanje med zvezdami prej kot v 1000 letih. Ampak to ni tema te debate.

Odkrit je bil planet s podobnimi karakteristikami in to je zanimivo. Ne izključimo možnosti, da se bomo nekoč celo tja zatekli (ko bo tale naša Gaia umrla...)
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

gani-med ::

Z najhitrejšim plovilom doslej (70km/sek ali 252.000 km/h), bi potovali do Soncu najbližje zvezde (Proxima Centauri 4.2 ly) približno 18000 let (osemnajst tisoč let)
S še vedno hitrimi in bolj običajnimi vesoljskimi povili (8km/s ali cca 30.000 km/h) bi pa potrebovali do tja 160.000 let.
Toliko za lažjo predstavo o velikosti praznine med zvezdami.

Sicer so pa tile rdeči palčki zanimiva vrsta zvezd, saj spadajo med najštevilčnejše in tudi zelo stare prebivalce vesolja (mnogi so starejši od 10 milijard let, če jih primerjamo s 4.5 milijarde let starosti Sonca)
Ker so rdeči palčki majhne zvezde, ki tudi slabo svetijo, bi morali biti tudi planeti bližje, da bi bili kolikor toliko spodobno ogreti, nekoliko bližje zvezdi, kar pa pomeni, da bi jih zvezda kmalu "zaklenila", in imamo na eni strani večni mraz, na drugi pa večno pripeko. na "vmesni pas" se ne bi preveč zanašal, saj si je težko predstavljati, da pri razvoju življenja ne bi sodeloval cel planet..

Prej omenjena najbližja Proxima Centauri je tudi rdeči palček, pa Barnardova zvezda, ki nam bo bo čez nekaj tisočletij najbližja tudi.
Naše Sonce je torej tako kot nekakšna vesoljska Sneguljčica obkrožena s samimi rdečimi palčki ..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gani-med ()

Goldee ::

S še vedno hitrimi in bolj običajnimi vesoljskimi povili (8km/s ali cca 30.000 km/h) bi pa potrebovali do tja 160.000 let.

Govorimo o tehnologiji, ki nam bo na voljo čez ~1000 let... kak napredek pa že lahko pričakujemo, mar ne?
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

BigWhale ::

Mojga posta ni.

Napisal sem, da posepsujes enga robotka z 120G in si v enem mesecu na lite-speed. Na drugi strani razpnes jadra, da te mal zabremzajo, potem se malo bremzas s pomocjo gravitacije ostalih planetov in ze mas moznost, da en tvoj nano bot prezivi impact s planetom. Potem si pa zmagal.

Torej, 30 let, pa si tam ;) Mogoce 40, v najslabsem primeru 50.

Luka Percic ::

Kaj pa bi šli tja delat?

Nabirat školjke?

gani-med ::

Seveda lahko pričakujemo napredek, sicer mi ga ne bomo dočakali, možno je pa tudi, da bistvenega napredka v tej smeri sploh ne bo.
Povsem mogoče je, da so vesoljska potovanja z velikimi hitrostmi tehnološka slepa ulica.
Mis mo sicer še vedno precejšnji optimisti, celo evforični, kakšne so pa dejanske meje, se nam pa ne sanja.

jype ::

Luka Veliki> Kaj pa bi šli tja delat?
Luka Veliki> Nabirat školjke?

Najprej terraforming, potem pa školjke.

BigWhale ::

Odvisno, ce se mau zajebes, pol lahk prej skoljke pobiras... ;>

Luka Percic ::

Najprej terraforming, potem pa školjke.


In kdo bo to plačal, in zakaj?

V tako odaljene planete bomo šli le po atome, da nam bojo kaj pametnega naračunali.
Vse drugo je obupna potrata resourcov.

jype ::

Luka Veliki> In kdo bo to plačal, in zakaj?

Jaz.

Ker nočem živet na istem planetu kot ti.

Luka Veliki> V tako odaljene planete bomo šli le po atome, da nam bojo kaj pametnega naračunali.

V moje že ne.

Luka Veliki> Vse drugo je obupna potrata resourcov.

S svojimi resourci lahko počnem, kar me je volja.

dzinks63 ::

:)) Preseljevanje po vesolju je nujnost za obstoj človeka. Približuje se nam druga galaskija , ki bo zadela našo in takrat bo pokalo kakih sto milijonov let skupaj. Res da je še dosti časa do takrat, pa vendar se že sedaj raziskuje vesolje. In če nas bo galaksija zgrešila , nas bo itak čez nekaj milijard let zaobjelo napihnjeno sonce in scvrlo celo zemljo.
Tako da nismo nič ujčkani tukaj na zemlji, po vesolju se dogajajo mnogo hujše zadeve kot kaki orkani, potresi, tsumamiji in podobno.

gani-med ::

Zakaj bi hodili "po atome" nekam daleč, če pa imamo mogoče že vse pred sabo v vakuumu.

Celotno Vesolje je nastalo iz točke v vakuumu.

Luka Percic ::

jype, moram priznat da imam probleme v razumevanju kaj si s tem hotel povedat.
Al je šala vse skupaj?

Jaz. Ker nočem živet na istem planetu kot ti.

Hmm, ampak na Slo-tech, me boš pa še srečeval, tako da na razdalji nisi nič pridobil.
Razem če te zamik toliko rajca. Sej si ga lahko že zdaj vklpiš.


V moje že ne.

Tvoje?

S svojimi resourci lahko počnem, kar me je volja.

Zaenkrat še, ampak nebo vedno tako.

Zgodovina sprememb…

gani-med ::

Ko bo Andromeda zadela Rimsko cesto, o človeštvu že zdavnaj ne bo več ne duha ne sluha, niti spomina nanj ne.
Pa tudi "pokalo" takrat ne bo, saj so zaradi velikih medzvezdnih prostranstev, trki zvezd zelo malo verjetni, praktično 0.

BigWhale ::

gani-med, jaz se sicer ne bi bal, da bosta dve zvezdi trescili med sabo. Bi me bolj skrbelo, da bo kako zvezdo raztrgalo na atome... ;)

gani-med ::

Do "velikega-trganja" bo pa itak zelo verjetno prišlo že čez 20 milijard let, ko bo temna energija raztrgala vse, kar obstaja v vsolju, do zadnjega atoma.
Skupni saldo se na koncu nekako mora izziti - vse, kar je iz "nič" nastalo, se vrača v "nič".

jype ::

jype> V moje že ne.
Luka Veliki> Tvoje?

Ja, če jaz plačam terraforming, potem je moj planet, a ni?

jype> S svojimi resourci lahko počnem, kar me je volja.
Luka Veliki> Zaenkrat še, ampak nebo vedno tako.

Torej se vračamo v komunizem? Zbudite me, ko bomo tam, da ne bom brezveze ustvarjal dodane vrednosti.

Luka Veliki> jype, moram priznat da imam probleme v razumevanju kaj si s tem hotel povedat.

Ja, verjamem. Želel sem pojasnit, da je demokratična podpora "vesoljskim projektom", tudi če so popolnoma nekoristno metanje vseh vrst virov skozi okno, še vedno visoka. Da ni pomembno, kaj si mislijo tisti, ki menijo, da nekaj vedo o vesolju. Lahko sicer pišejo jezne reči po slo-techu, ampak s tem ne spremenijo ničesar.

Pa da če "nočete plačevat takih nesmiselnih raziskav" boste imeli nemara več uspeha, če se politično udejstvujete drugje, kot na temle forumu.

beerhunter ::

"It is located about 15 times closer to its star than Earth is to the Sun; one year on the planet is equal to 13 Earth days."

Ampak praznovanje Novega leta na vsakih 13 zemeljskih dni je pa tud neki, kaj? :D
-----
"Gee, I thought we'd be a lot higher at MECO!"
Steven Hawley after STS-41D's pad abort 4 seconds before liftoff

Roadkill ::

while the small terminator or "twilight zone" between them might have a moderate climate more suitable for life similar to Earth's.

S tem, da tako območje med vročim delom in mrzlim delom vrjetno tudi ni ravno nek raj.
Mora biti kar precej razburkano, če maš 1000km vzhodno 100˚C, 1000km zahodno pa -100˚C.
Tudi najbolj stabilno vreme verjetno ni. Oziroma ti rahli nihljaj v vremenu lahko povzroči en hud GW. :)
Ü

TESKAn ::

Če imamo na zemlji življenje okrog globokomorskih vrelcev, kjer te skuha, če zaideš par cm vstran...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Ja, tole gravitacisko "zalockanje" je pogubno za vse planete v orbitah rdečih pritlikavk, to je v orbitah večine zvezd.

No, planetu je vseeno, jasno, samo pač ni "podoben Zemlji".

Da se pa takole oglašajo po vseh TV kanalih in časopisih, je pa seveda posledica dirke za finančnimi sredstvi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Če imamo na zemlji življenje okrog globokomorskih vrelcev

To so ribe, raki in črvi, ki so zevoluirali v tekočem širnem oceanu, ne ob vrelcu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Exobiologi nikoli ne pozabijo omenjati takoimenovanih extremofilov. Kot recimo ribe, ki živijo v napol vreli vodi v Dolini smrti, ali krokodilov iz nekaterih saharskih kotanj, ali pa tehle živalic ob podmorskih vulkanskih vrelcih.

Vedno pa pozabijo omeniti, da gre za adaptacijo na takorekoč celi Zemlji zevoluirane živali, na neko nišo.

Namesto tega sugerirajo verjetje, da bi en vulkanski vrelec na plantu X že kar pmenil ribe in rake (najbolje z zgrajeno tehnološko civilizacijo, daleč naprednejšo od naše).

Ameriški znanstveniki so dostikrat kar veliki kujoni, ampak evropski jih prekašajo. Spomnite se samo bednega posnemanja Podkletnova v ESA in kakšen hrup so zganjali tedaj, da so odkrili manipuliranje gravitacije z magnetom.

(Takrat sem moja malenkost na tem forumu samo zaničljivo pljunil ene parkrat.)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Roadkill ::

TESKAn: Jaz sem bolj ciljal na tiste, ki pišejo tako, kot da bi ljudje lahko povsem normalo živeli v tistem polmračnem pasu.
Nisem ravno razgledan glede klimatologije na tujih planetih, ampak take razlike v temperaturah bi morale po moji logiki pomeniti precej hud veter.

edit: HM... v bistvu sploh še ni rečeno, da planet ima "uporabno" atmosfero, tako da o vetrovih sploh težko govorimo. :)
Ü

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Roadkill ()

gzibret ::

Dajte prosim pustiti sociološke debate o financiranju, plačevanju, komunizmu, praznovanju novega leta... za oddelek "Problemi človeštva". Tole je oddelek znanost in tehnologija.
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

> S tem, da tako območje med vročim delom in mrzlim delom vrjetno tudi ni ravno nek raj.
Mora biti kar precej razburkano, če maš 1000km vzhodno 100˚C, 1000km zahodno pa -100˚C.

Ja. Višje temperaturne razlike dajejo večjo energijo vetrovom. IMO mora tudi kar ornk pihati tamkaj (če ima seveda planet atmosfero). Glede atmosfere pa dvomim, da jo ima, saj bi moral planet imeti kar močno konstantno magnetno polje, da Glieser851-ski veter nabitih delcev le-te nebi odpihnil
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

> Višje temperaturne razlike dajejo večjo energijo vetrovom.

Dej ne seri. Meni brišeš poste, potem pa prideš s takole traparijo.

Citirano sicer velja za nezalockane planete, za zalockane pa gotovo ne. Pri zalockanih se vsa atmo/hidro sfera preseli na temno stran planeta razmeroma hitro. Tam je zamrznjena in nobenih vetrov ni.

Začetek tega procesa vidimo celo na Zemlji. Kjer se je nekaj hidrosfere nedvomno preselilo na (delno) zasenčeno Antarktiko in od koder težko kaj pride dol.

Štekaš?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Ne vem Thomas. Nisem ravno ekstraterestrialni klimatolog. Samo zakaj je veter sploh??? Ker se toplota ne more prenašati zgolj s sevanjem in toplotno prevodnostjo (kondukcija), pač pride v igro prenos toplote s konvekcijo. To se dogaja povsod tam, kjer imamo slabo viskozni medij, dovolj hladno in dovolj toplo stran. Bolj, kot kuriš na eni strani in bolj, kot je hladno na drugi, bolj izraziti so ti tokovi.

Analogno je to temu, da bolj, kot priviješ plin, bolj voda vre.

Sedaj sicer ne vem, zakaj bi vsa atmosfera bila le na enem koncu planeta. To je nekako analogno temu, da bi imel en hrib, narejen izključno iz vode. Sedaj, a je stabilen? Dolgoročno?

Pa praviš da vsa atmosfera zamrzne. Koliko je že temperatura tališča helija? Koliko vodika?

Imaš kakšen link za svoje trditve?
Vse je za neki dobr!

jest10 ::

No vodik in helij bi že odpihnilo sevanje iz zvezde

gzibret ::

Ni nujno. Odvisno od prisotnosti in moči magnetnega ščita.
Vse je za neki dobr!

Roadkill ::

gzibret: Če smo tehnični, nimam pojma. A ker imam mnuto časa, bom napisal svoje mnenje:
Če si predstavljaš planet z izrazito vročo in izrazito hladno stranjo... kako upravičuješ vračanje "vetra" iz hladne nazaj na vročo stran (po tem, ko je zapihal veter na hladno stran)...

No ne vem... meni bi bilo samoumevno, da na vroči strani atmosfera "izpari", del hladne strani se pa "posede" na površino planeta (po thomasovo:zamrzne).

V vsakem primeru je precej nesmiselno, da bi vetrovi, v stabilnem sistemu, ostali vedno prisotni.
Ü

Grey ::

Roadkill:
Zakaj pa? A ne deluje podobno heatpipe? Segrevanje in ohlajanje tekočine. Če je magnetno polje dovolj močno in gravitacija dovolj močna, da atmosfero zadrži na planetu (zaklenjenemu), potem je kvečjemu tako, da je ena stran hladna (Antarktika, druga pa Sahara...vmes pa obroč recimo kongoške džungle. Vetrovi se bodo pa tvorili tako ali tako zaradi prisotnosti atmosfere in visokih temperatur.

Seveda sem pa tudi mnenja, da smo vsi tukaj (vljučno s klimatologi) še dovolj nevedni kar se vremena in klime tiče. Torej ne moremo točno vedeti, kdo ima prav.

Thomas ::

Roadkill je povedal točno to, kar sem hotel zdajle jaz. Tako, da nimam kaj dodati. Kdor to lahko razume prav, kdor ne more, pa tega ne bom jemal za svoj problem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

_Enterprise_ ::

Jaz pa pravim, da bomo svetlobno hitrost dosegali prej, kot v stotih letih. Zdej se mi smejite, samo čez petdeset let boste pa že vidl!

link_up ::

saj imate prav, da je gibanje zracne mase odvisno od temperature in ostalih parametrov...le, da pri ekstremnih pogojih, kakor so pri zaklenjenih planetih preprosto ne gre igrati na to karto. Vsa atmosfera je odpihnjena na sencno stran, kjer se v trenutku superohladi in vecno tam tudi ostane. Ce slucajno kaksen atom dobi veselje in ga mnozica odrine na soncno stran; no na koncu le prileti z mnogo vecjo energijo nazaj :D
In and Out

Thomas ::

Zakaj bi nekdo, ki ima tehnologijo za doseganje (preseganje) svetlobne hitrosti, bil odvisen od tega, kakšno je vreme na nekem planetu, 20 svetlobnih let od tukaj?

Za tako razvito civilizacijo ni noben problem spremeniti klime kjerkoli, pa kakršna že je.

Silly filmi tipa SW, ST in SG so nekaterim popolnoma zmešali zdravo presojo.

Pravzaprav je skoraj vsa SF temeljena na takih idiotizmih. Po eni strani "napredni celo čez fizikalne omejitve", po drugi pa povsem nemočni že pri malenkostih.

To je zato, da imajo kramarji iz holivuda biznis, pa da se umetniško usekani kritiki preveč ne jokajo.

Stranska škoda so strapane horde gledalcev, ki ne znajo sešteti 2+3.

Pomislite z glavo! Najmanj kar je, če bi že sploh rabili planete kot planete (kar ni verjetno), bi jih sistem zrcal lahko ravno prav ogreval/hladil.

Samo tega še ni bilo v nobenem blesavem muviju.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> pri zaklenjenih planetih preprosto ne gre igrati na to karto. Vsa atmosfera je odpihnjena na sencno stran, kjer se v trenutku superohladi in vecno tam tudi ostane. Ce slucajno kaksen atom dobi veselje in ga mnozica odrine na soncno stran; no na koncu le prileti z mnogo vecjo energijo nazaj

Ekola, to je vsa znanost.

Bi mislil, da jo tipčki od ESA tudi obvladajo, preden grejo trapat na CNN, POP in TV Lublana 1.

Samo ne.

Iracionalna želja po malih zelenih je premočna in jim zamegli razum. Al kaj?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sverde21 ::

@2_4_4_8: ni problem doseči svetlobno hitrost oz. se ji zelo približat (to se dogaja v pospeševalnikih), problem je potovat z svetlobno hitrostjo.

@Thomas: tud Sci-Fi filmi so za nekaj dobri, če ne za druga, da dajo ideje znanstvenikom, kaj bi lahko poskušal naredit.
<?php echo `w`; ?>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sverde21 ()

Thomas ::

Sicer pa tiponi pridno namigujejo po celem mediaspaceu, da "zdaj so res odkrili planete, preblizu zvezde, vendar bo z razvojem opazovalnih metod mogoče najti bolj oddaljene in manjše planete".

Ne bi jih mogli! Vsaj ne okoli tehlehle zvezd, ki imajo bližnje spremljevalce. Vse "Zemlje" so bile davno povožene.

Pogoj za "Zemljo" je "nič voblanja, zaznavnega danes". Take zvezde pa lahko iščejo že zdaj. In jih, samo niso še nič našli.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mikena ::

Sam kako oni kr po temperaturi sklepajo da je na planetu voda??? Lahko da je ta že izhlapela, preden se je planet ohladil.

Pa na enem drugem forumu sem brala, da naj bi ta planet lahko koristil kot zasilna rešitev za našo vrsto, ko bo Sonce ugasnilo. Vendar kako je možno, da bi Sonce prej ugasnilo kot tista zvezda, glede na to, da je precej manjša in šibkejša kot naše Sonce???

Torej, po kakšnem "scenariju" si oni v ZELO dalji prihodnosti, tam predstavljajo življenje?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mikena ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NASA skrivnost Marsa (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7414287 (8178) 111111111111
»

Kepler najdu planet podoben zemlji! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16529715 (23375) Jst
»

NASA odkrila prvi Zemlji podoben planet

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4515680 (11644) jest10
»

The search for life: The Drake Equation (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
34639279 (35114) Thomas

Več podobnih tem