» »

MIP in Pomurka - stečaj

MIP in Pomurka - stečaj

«
1
2

Icematxyz ::

Ok tukaj se bom vprašal malo drugače tokrat. In pač ne bom izpostavljal dejstva da naša prehrambeno predelovalna industrija (ali vsaj velik del nje) odhaja v 3 p.m.

To so nekje številke ki sem jih pobral z medijev.

Skupno nekje bi naj MIP in Pomurka zaposlovala slabih 1000 ljudi. To številko sem pač dobil tako da sem sesštel številki z medijev o številu ljudi ki bo izgubilo sedaj delovno mesto, ki so pač posledica stečaja.

Sedaj pa druga številka ki je se pojavila v medijih. MIP bankam dolguje 70 milijonov evrov. Zato tudi stečaj logično sledi stečaj.

Potem pa sem pač naredil en preprost matematični izračun:

70.000.000:1000=70.000 evrov. Vem da je obdobje tolarja končano ampak zaradi dramatičnosti še: 70.000X240=16.800.000 tolarjev.

Torej vsak delavec če bi se dolg porazdelil bi moral pridelati 70.000 evrov oziroma 16.800.000 tolarjev da bi bili krediti poplačani?

Ok pri Istrabenzu me še banke lahko farbajo da je za zlom kriva gospodarska kriza in padec borznih tečajev. Ker preprosto je sitem prekompleksen, da bi uporabil na njem preprosto kmečko logiko.

Ampak tukaj govoriti o tem da banke niso ODGOVORNE za nastalo situacijo in da tukaj ni šlo za POHLEP ljudi in molzenje podjetja pa bo me težko kdo prepričal?

http://24ur.com/novice/gospodarstvo/mip...

T0RN4D0 ::

V čem je problem? V tem, da bi delavec dolgoročno pridelal 70k€? Pa da so se najbrž zakalkulirali toliko, da namesto da bi vsak delavec pridelal 50k plusa, so morali odcolat še 20k za plače, ali pa kaj podobnega... :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Zheegec ::

Banke so krive, ker so odobrile posojila, ali poslovodstvo, ki je najemalo previsoka posojila in slabo vodilo podjetje?

Banke so odgovorne - svojim delničarjem, gotovo se tudi tukaj najde kazensko odgovornost za vodstvo bank. Seveda v pravni državi...

Za propad podjetja pa je kriva uprava in nadzorniki pa nihče drug.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

zee ::

zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zeberdee ::

Ta kredit je bil v večini namenjen za nakup pomurke. Vsaj tako trdijo sindikalisti.

Družina Volk je izstopila iz lastništva in Pomurko bo verjetno prevzela Panvita za majhne pare.

zee ::

Druzina Volk (kako primeren priimek!) bi morala kot nekdanja lastnica (i.e. kot vem, so to godljo zakuhali prav oni) podjetja odgovarjati za nastalo situacijo.

Saj Slovenci nismo mnozicno postali vegetarjanci?!
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zeberdee ::

V DD in doo lastniki odgovarjajo le z vloženim denarjem.

Zakonsko odgovornost ob stečaju pa ureja zakon z dolgo kratico. ZFPPPID (?)

zee ::

Hvala za informacijo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zeberdee ::

Ne vem, ali mi je crknil sarcasm detektor, ampak tvoja zadeva pomeni, da bi Janko (pa ne kosmina), mali delničar Istrabenza, moral odgovarjati za to, da ima Istrabenz negativen kapital. V to smer pa ne gre, kenede?

zee ::

Odgovarjati bi morala celotna uprava in nadzorniki, ki nespametnega sposojanja oz. zadolzevanja niso preprecili.

Ne gre za sarkazem. Gre se za to, da se zdaj ob vsaki menjavi vlade zamenja clane uprav in nadzornike z "voljnimi" ljudmi, ki imajo ali pa nimajo (glede na videno v zadnjem casu predvsem ta zadnje) pojma, kako voditi podjetje. Ker seveda clanstvo v upravi ali nadzornem svetu prinasa znatne financne dobrobiti ob minimalnem tveganju, se seveda vsi grebejo za to, kar je narobe.

Samo to.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

borchi ::

> Gre se za to, da se zdaj ob vsaki menjavi vlade zamenja clane uprav in nadzornike z "voljnimi" ljudmi

a MIP je v državni lasti?
l'jga

Zeberdee ::

zee: Tudi tako ne gre. Uprava ima svoje zadolžitve in pravice in je odgovorna NO. NO je odgovoren lastnikom oz. kapitalu. Kapital je v večini primerov odgovoren bankam.

Za Aleša Kuharja, agrarnega ekonomista, ki analitično spremlja dogajanje v živilski panogi, je stečaj Mipa zgodba, ki se ne bi smela zgoditi. »Če bi mi kdo pred dvema letoma rekel, da bo Mip leta 2009 pokleknil in bankrotiral, bi rekel, da se šali. Ker sem pač gledal vsebinske nastavke, ki so bili absolutno pravi. Mip kot blagovno znamko je naredilo zdajšnje vodstvo in narobe je, če bi zdaj pljuvali po njih. Kar zadeva samo mesno industrijo, proizvode, družbo in blagovno znamko, je treba priznati, da je mrtveca izpred petih let pokonci postavil zagotovo Vojko Volk. O tem ni dvoma. Podpišem se pod razvoj tovarne, ker so to, kar so naredili, naredili zelo pametno. Očitno pa zadeve niso potekale tako, kot bi morale, da bi se izšlo.« Za Kuharja je Volk eden redkih menedžerjev v slovenski prehranski panogi, ki je evropsko uveljavljen.


Banke so dovolile prevzem in sedaj zahtevajo čim več nazaj.

borchi ::

še bolj nor citat iz istega članka na delo.si je tale:

»Po odstopu uprave je bilo pričakovati, da bo podjetje delovalo naprej, v kakršni koli obliki in pod katerim koli lastnikom. Škoda je, da takšno podjetje propade. V teh težkih časih se je pokazala vsa nelogika ravnanja finančnih inštitucij,« meni Boris Jež, v. d. direktorja agroživilske zbornice pri Gospodarski zbornici Slovenije in sekretar združenja GIZ Meso. Čudi se bankam in njihovemu ravnanju pri reševanju Mipa, zlasti državni SID banki. »Kakšni strokovnjaki so v bankah in kako so presojali, da so lahko naložbe privedli do tako visoke zadolžitve? Banke, ki so odobravale ta posojila, si umivajo roke, ko podjetje prepuščajo stečaju. Ta zapitek bomo vsi plačevali.«


prav neverjetno, da človek, ki kaj takega izjavi, ima lahko službo. in ne kar katerokoli. neverjetno...
l'jga

zee ::

@borchi: pisal sem bolj na splosno.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

MadMicka ::

Bil bi že čas, da uprava, nadzorni svet ali pa večinski lastnik odškodninsko odgovarjajo - in sicer za škodo, ki jo utrpijo zaradi stečaja upniki. Zakon bi lahko šel v takšno smer, da bi upnik zgolj dokazal škodo, kar ni problem, ostali zgoraj našteti pa naj dokazujejo, da niso krivi.

Gandalfar ::

Odgovarjati bi morala celotna uprava in nadzorniki, ki nespametnega sposojanja oz. zadolzevanja niso preprecili.


Saj se zavedas, da bi to unicilo ves razvoj in investicije? Uprava pac rece, rabimo X denarja, ki ga bomo z Y tveganjem vlozili v Z projekt. Ce rata, bomo vsi bogati, ce ne .. pa pac mogoce se tudi kaj slabega zna celi firmi zgodit.

Ce pa znas povedat kako furat 100% varen in zanesljiv razvoj in investicije pa kar izvoli.

PaX_MaN ::

Em, razvoj in investicije se NE (bi) sme(lo) delat tako, da če pade/padejo v vodo, potegne za seboj tudi vse ostalo!
Al' gredo v sloveniji povsod na vse ali nič?

Gandalfar ::

Seveda ne, ampak kaj bos pa naredil po parih neuspesnih gamblih? Delas poteze in gre vedno samo na slabse. Uprava menja ljudi in pristope k zmesan in se vedno ne gre na boljse. Kaj naj pa potem naredijo?

PaX_MaN ::

Ne pravim, da naj nehajo z "razvojem in investicijami". Pravim, da če nimajo zagotovljenih sredstev za njih izvajanje, ne bi smeli dnarja vzet iz "tekočih sredstev" - ali kako se že reče dnarju za sprotno obratovanje - in s tem ob morebitnem zajebu povzročiti sesutje združbe. Sploh pa ne, če so količkaj pametni, po nekajkratnih mimosukih. Zadevo se začne reševat, ko stoji na vrh pečine, ne ko je že na polovici poti do skal.

Zeberdee ::

Tisti, ki so gor skakali ob "nevem kakšnih kaznih" za stečaj podjetja (finančna odgovornost uprav in ns) hkrati skačejo v luft, ko si nekdo izplača podpisano nagrado, ki je bila dosežena za rezultate v tem letu.

MadMicka ::

Zeberdee, problem pri stečajih je, da se finančni tok spelje v druga podjetja. In take stvari je hudčevo težko slediti. Upnik v bistvu tu sploh nima nobenega učinkovitega orožja.

Icematxyz ::

Ja celo odlične poteze je uprava vlekla po trditvah nekaterih tukaj a ne da? Zanimivo kam je ta odličnost sedaj vse skupaj pripeljala. V propad.

OmegaM ::

Že od časa Dinarja / Tolarja je veljalo ...

.... Če vzameš 100000 kredita si kriv sam, če ga ne moreš odplačevati, če pa 100000000 pa je kriva banka!

LP
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

zee ::

skačejo v luft, ko si nekdo izplača podpisano nagrado, ki je bila dosežena za rezultate v tem letu


In ce rezultatov ni, je uprava se vedno upravicena do nagrade?

dobri rezultati = nagrada, vendar nic rezultatov != nagrada
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Thomas ::

Hecne ideje imate. "Naloga gospodarstva" ni da "zagotavlja delovna mesta" ali karkoli podobnega. "Naloga gospodarstva" je zagotavljati profit lastnikom in robo potrošnikom. S tem, da je to zagotavljanje robe v funkciji zagotavljanja profita lastnikom. Če ne gre, pač ne gre.

No big deal.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Daedalus ::

Ko ne gre, pa se ti pač zgodi tole al pa tole.

Ni čisto tak preprosto. Oziroma, taka "sveta preproščina" nam je eksplodirala v obraz, nedolgo nazaj. Ne moreš v kontekstu družbe izpostavljat zgolj enega vidika.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Thomas ::

Sveta preproščina je pri doma, Dedal! Pri tebi & Co.

Seveda ne dojameš niti tega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Icematxyz ::

Hecne ideje imate. "Naloga gospodarstva" ni da "zagotavlja delovna mesta" ali karkoli podobnega. "Naloga gospodarstva" je zagotavljati profit lastnikom in robo potrošnikom. S tem, da je to zagotavljanje robe v funkciji zagotavljanja profita lastnikom. Če ne gre, pač ne gre.

No big deal.


"Naloga gospodarstva" je zagotavljati profit lastnikom


Sploh ni res.

T0RN4D0 ::

ne? razloži.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Daedalus ::

Seveda ne dojameš niti tega.


Če to ti praviš, to kvečjemu pomeni, da dojemam čisto ok.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Icematxyz ::

Lastnik si mora profit zagotavljati sam. Makroekonomija se nima kaj za ukvarjati neposredno z mikroekonomijo in interesom lastnikov.

Icematxyz ::

Tukaj pa se pogovarjamo predvsem o tem da so bili interesi lastnikov po profitu nerealni in se je profit ustvarjal umetno.

Sistem pa se je zlomil in namesto produkta se je na potrošnika prenesel dolg. Takšen sistem če rečeš da je to njegova naloga pa je isto kot da rečeš da je ssitem kjer se krade dober sistem.

Keyser Soze ::

Seveda je dober. Za tistega, ki krade. Okradeni pa bo govoril, da tak sistem sucks.

Sedaj samo zavisi na kateri strani si. In pomaga, če ne kradeš preveč očitno.
Saj vidiš, kako lepo nekaterim to uspeva. =)
OM, F, G!

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

dukenukem ::

supr voluharji kradejo, pa gosposko živijo, plačajo pa davkoplačevalci, za vse grehe pod soncem ,tole je pa res fina demokracija

Karaya 52 ::

Nima veze z demokracijo ima pa z vtikanjem države v gospodarstvo...

...in socializmom. >:D

kixs ::

Pravna drzava pac :))

THX 1138 ::

Pravna drzava pac


Zakaj se mi zdi da pravna država obstaja samo za pravne osebe in njihove interese, kar se pa tiče navadnih ljudi, je pa huje kot v eni f****** banana republiki.

Bo treba naredit kakšno revolucijo, pa naj bo magari oktobrska, samo da bo:)

T0RN4D0 ::

Heh, baje da človek zna edino denar ki si ga je zaslužil resnično cenit. Tole mi vseskupi zgleda kokr da bi se tam tajnice igrale z pol miljardnim proračunom. In pol malo talajo okol, včasih po naključju je kje kak evro pametno "vložen", po večini je pa stran metanje denarja. :\
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Invictus ::

Glavni problem v Sloveniji je zanič tožilstvo in sodstvo.

Če še ne veste, nadzorniki v upravnih odborih so za svoje odločitve odgovorni z vsem svojim premoženjem. Vendar ali so to zakonsko določilo že kdaj uporabili pri propadlih firmah. NIKOLI.

Zato pač je tako kot je. Vsi so igrali na posrano, nesposobno državo. In zmagali.

LP I.

Zeberdee ::

Nadzorniki v upravnih odborih so za svoje odločitve odgovorni z vsem svojim premoženjem?

To pa me zanima, kje si našel.

LP

Ziga Dolhar ::

V ze omenjenem zakonu o insolventnostnih postopkih, prej v ZFPPod.

Ampak - seveda je odgovornost kvalificirana, potrebna je dolocena zloraba oz. malomarnost, ne pa kar cez palec zaradi slabega poslovanja oz. stecaja.

P.s.: sicer pa, 'nadzorniki v upravnih odborih'? Lapsus, razumem.
https://dolhar.si/

Zeberdee ::

Ziga Dolhar: Jaz to točno vem. Ampak nikakor ne more nadzornik odgovarjati s svojim celotnim premoženjem - kaj pa recimo predstavniki delavcev v nsjih? Odgovornosti, ki jih imajo v prejšnjem zakonu so večinoma postavljene tako, da pravilno oz. odgovorno steče postopek prisilne poravnave, stečaja ali finančne reorganizacije.

Problem je, ker taki kot Invictus hočejo, da nadzornik največje slovenske firme prejema letno 25.000 € hkrati pa odgovarja s celotnim svojim premoženjem. Ne, še več, pravijo, da to piše v zakonu.

Ziga Dolhar ::

Zeberdee: pa ne samo to. Tudi kazensko morajo odgovarjati za svoje poslovne odlocitve! :-)

Posojilojemalec ne placa? V zapor, takoj! :-)

P.s.: bi pa sam raje v zapor stlacil kakega aktualnega precednika vlade, ki javno poziva k nespostovanju pogodb ... Verjetno je pozabil prisego, ki jo je dal ob nastopu funkcije.
https://dolhar.si/

Zeberdee ::

Sedaj sem šele jezen, si me na svoj prefinjen način sprovociral. Sarkazem kontrola tukaj nedeluje, ker sem na te stvari res občutljiv in sem nekajkrat že fino padel ven, tudi v pogovorih z raznimi predsedniki KASov in podobnih struktur. Sama cganarija.

Res je slovenska javnost v večini postala podobna oddaji Svet. Povsod so ljudje, ki kradejo naš denar, povsod so ljudje, ki zapravljajo davkoplačevalski denar. - Marko Potrč: In kdo bo plačal za to? Mi, davkoplačevalci. Za napake kapitalistov bomo plačevali državljani Republike Slovenije, medtem ko delavci stradajo.

Me prav zanima, koliko je v zadnjih desetih letih Kanal A ali oddaja svet ali pop tv ali njihova materinska firma vrnila družbi skozi sponzorstva, štipendije, donacije... In koliko denarja je dobila za oglaševanje iz državnih oz. paradržavnih podjetij.

SAMA CGANARIJA!

PS. Vem, kako je bil tvoj post mišljen, ampak se ne morem zadržati.

Keyser Soze ::

Zakaj pa ne bi nadzornik odgovarjal z osebnim premoženjem? Popolnoma lahko. Če se zadeve primerno uredijo.

Ko nastopiš neko funkcijo ti je popolnoma jasno, kaj so prednosti in slabosti, oz. pravice in dolžnosti. OK, naj imajo 75k+ EUR plače. Ampak s takšno plačo pride velik riziko. Ne pa velik donos in minimalen riziko, kot je sedaj. Jako fino.

Če bi bili postopki za primere insolvenčnosti podjetja tako dobro zastavljeni ne bi vsak dan podoživljali banalnih zgodb o propadu popolnoma perspektivnih podjetij.
Trenutno je vse skupaj daleč od prave mere osebne odgovornosti. Predaleč.
OM, F, G!

Ziga Dolhar ::

Omejenost odgovornosti je bistvo kapitalskih druzb in tisti element, ki je ravno botroval njihovemu nastanku oz. razvoju.

Odpravite omejeno odgovornost in odpravili boste kapitalske druzbe, ostali bodo d.n.o.-ji in s.p.-ji.

Sicer pa je tu se nekaj nedoslednosti: omejenost odgovornosti sciti druzbenike pred obveznostmi druzbe, ne pa zaposlenih. Clani uprave so v delovnem razmerju. Ce naj odgovarjajo vodstveni kadri, bo sistemsko celovita ureditev odgovornosti njenih zaposlenih terjala, da odgovarjajo (za dolgove, ne zgolj s svojimi sluzbami) tudi ostali delavci.

Jezus.
https://dolhar.si/

Icematxyz ::

No sam pa menim da je dobro da se v tem obdobju pritiska in na novo vrednoti vse. Če tega ne počne policija, politika, tožilstvo pa pač naj to počne Svet na kanalu a.

Res so včasih na niskem nivoju. Tudi 24ur ne gledam več dnevnika ker ko se Krčmarjeva zagreje in ji začne letet jezik Tanko tako ne zmore dohajati. Histerične ženske pa jaz ne morem poslušati in menjam kanal.

Ampak razni Bavčarji in Šroti in Volkovi in drugi ki so dejansko z davkoplačevalskim denarjem prevzeli podjetja in to ni mit naj vsaj na medjski način se izpostavijo da se jih obsodi.

Ampak aja pozabil sem. Saj ti isti ljudje imajo kar nekaj medijskega prostora v lasti? Ti šment.

Politika tako navzven nekaj govori dela pa drugo. Policija pa vsakega toliko časa dvigne svojo rit in gre malo po podjetjih na "pregled". Potem pa vse tiho. Nihče nič kriv. Tožilstvo pa se potem zgovarja da policija ni deloval dovolj strokovno in nič ni uporabno da bi se vložila obtožnica.

Na koncu pa ti nekdo reče saj pa nismo divjaki to je pravna država in si lahko samo tiho. In da res je z DAVKOPLAČEVALSKEGA denarja z raznimi reprogramiranji, odpisi dolgov vračili dolgov v bruselj odobritvami kreditov ki jih niti v najbolj mokrih sanjah ne bi smel odobriti in plačevanju nagrad pri nepoštenih izbirah izvajalcev na razpisih se to financira.... In da delavci so pa na zavodu in stradajo.

Tako da naj še bo tako niskoten nivo na svet na kanalu a še vedno imajo bolj prav ko tisti ki se sedaj skrivajo za tem da smo pravna država in ne upajo nič storiti. Ker so nesposobni, imajo druge računice ali pa preprosto čakajo da se vse skupaj poleže in da se potem nadaljuje kot da se ni nič zgodilo.

Invictus ::

Mimogrede, ker ne verjamete v odgovornost do osebnega premoženja ...

Obstaja cel kup zakonov po katerih lahko direktorja in ostale vodilne obtožijo zaradi slabega poslovanja. Na to temo je bil celo članek v Mladini kak mesec nazaj.

Kar se tiče nadzornikov in njihove odgovornosti s osebnih premoženjem - to velja. D.O.O zaščita velja za lastnika firme. Nadzornike uprav imajo D.D. (delniške družbe), tako da je to malo izven ustreljeno.

Ampak kot sem že omenil, država podpira privatizacijo slovenskih firm. Ker nočemo tujih lastnikov, so se pojavili domači menedžerji. O tem je članek v zadnji (ali predzadnji sobotni prilogi).

Itak bomo pa vse davkoplačevalci plačali. Zato če se le da, plačajte čim manj državi.

LP I.

T0RN4D0 ::

Eh, niste resni, ne morejo bit eni direktorčki tam kr ad-hoc odgovorni za firmo s svojim premoženjem. Kdo bi sploh hotel prevzet službo, kjer pokasiraš sicer jurja oziroma par jurjev več, posledično si pa lahko ob vse dosedanje premoženje zaradi kakšne banalne tožbe? Sigurno nihče, ki kaj ima, takše službe bi namesto sposobnih ljudi kvečjemu kakšni klošarji še prevzemali. Poleg tega, ni nujno da delaš napačne odločitve, pa vseeno propadeš. Z lastnim premoženjem bi lahko odgovoarjal ko bi _namerno_ ukrepal proti svojemu podjetju, če bi filal svoje žepe mimo protokolov, recimo.


To, da bomo pa davkoplačevalci krili te polome je pa _vsa_ krivda na strani države. Kaj hudiča ma prste zraven za vtikat pa se vmševat? Če bo podjetje propadlo, naj propade, ni treba najprej vržt miljončka v firmo pa jo pol čez en mesec zapret. Tist miljonček naj dobijo od bank, če banke precenijo da je to dobro investiran miljon in naj banke nosijo tveganje in potencialno al tist miljon zgubijo, al pa dobijo miljon in pol čez par let. No, naša prelepa slovenija zahojena ma potem še kakšno državno banko in tist miljonček nakoncu tako al tako plačamo davkoplačevalci. Ampak ena normalna banka po mojem takšnega posojila ne bi nikoli odobrila in bi bil problem hitro rešen.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Probanka in Factor banka v likvidacijo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20251538 (35873) ZaphodBB
»

NLB in nacionalizacija podjetij (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
27338069 (32212) Mr.B
»

Istrabenz Holding in stečaj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11410219 (5569) Icematxyz
»

Cena prisilne dokapitalizacije NKBM

Oddelek: Problemi človeštva
357436 (6457) BlueRunner
»

Freemarket, pravna drzava, regulativa (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
544907 (4594) nevone

Več podobnih tem