» »

Nov slovenski razpored na tipkovnicah

««
6 / 10
»»

imagodei ::

Manu> "Z vsem spoštovanjem do tebe: mislim, da pretiravaš. V slovenski abecedi nikoli nismo imeli črk ć in đ. Zakaj bi ju imeli še na tipkovnici?"

Pozna pa jih slovenski pravopis. Preberi temo, pa potem govori.

Manu> "Večina ju ne uporablja in zato nista funkcionalni. Zakaj bi morali ohraniti ć in đ, če pa ju ne uporabljamo in to velika večina?"

Zato, ker je razlog za menjavo zgolj in samo nacionalizem. Jaz in prav vsakdo, ki želi pisat slovenski tekst na YU/SLO tipkovnici, to lahko sedaj brez težav počenja. Vključno s pisanjem oznak za EUR in "afen" za email naslove. Nihče si še ni izpahnil prstov. Iz nobenega podjetja ne poročajo o manjši storilnosti zaposlenih, ker jih blazno motijo "đ" in "ć".

Ni racionalne podlage za menjavo. Samo to, da si bo nekaj ljudi napolnilo žepe. Na prenosnikih pa nove SLO tipkovnice ne boš videl. Morda tudi na običajnih tipkovnicah ne. Nekaj 1000 tipkovnic na model, kolikor jih Slovenija letno naroči, pač ne predstavlja računice proizvajalcem. No, jo - za večjo lastno ceno.

Manu> "Najbolje bi bilo, da bi še uvedli srbo-hrvaščino kot uradni jezik zaradi cca. 5% prebivalstva, ki so se narodnostno opredelili iz bivših YU republik... a ne?"

Zelo neolikano je, da vpadeš na sredi debate in ne prebereš vsega že napisanega. To je že predebatirano. Ne mešaj batnih obročkov in evrokrema. Potreba po ohranitvi slovenščine nima nobene veze z popolnoma funkcionalnim strojem za vnos teksta v računalnik. Razumeš?
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Manu> "Jaz osebno ne vidim prav nobenega problema. Vsaka sprememba ima smisel in se na njo ne bo težko navaditi. Slovenska tipkovnica se bo prav lepo prijela in vsi se bomo navadili nanjo."

Jaz osebno pa ne vidim nobene poante v tem, da se menja nekaj, kar deluje. Jo ti vidiš?
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

ahac> "Q, X, W in Y se uporablja za glavni jezik na netu in za programiranje. Ć in Đ pač ne."

Če tako razmišljaš, zakaj pa potem ne podpiraš še zamenjave tipk Y in Z? To je tudi bolj "angleško".

ahac> "Sploh pa mi ni jasno kako vas lahko moti to, da bo za Đ in Ć zdaj potrebno pritisnit 2 tipki... vendar vas očitno istočasno ne moti, da je treba točno isto naredit za računalniško dost bolj pomembne znake kot so: @, €, [, ], \, ..."

Za programiranje je pa sloh najbolj primerna angleška tipkovnica.

No, really - če se že gre v menjavo, potem namesto ć in đ dejmo [] oz. {}. Ta dva si res zaslužita bit na prvem nivoju.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

W1> "Simpl, frekvenca uporabe.
Preštej kolikokrat na dan napišeš @ in kolikokrat Đ, kolikokrat € in kolikokrat Ć."


Vse približno enako pogosto. € skorajda ne uporabljam, mi je bolj simpatičen EUR. @ pa predvsem pri kakšnem programiranju, pa 1-2x mesečno, če vnašam kakšen nov e-mail naslov, ker moj email klient zna predlagat poznane prejemnike. Pa menda @ dosti pogosto na tem forumu za oznako npr. @W1.

In ker ti nisi noben vzorec, je treba upoštevat par sto tisoč ljudi, ki tipkajo na tem prostoru in bojo uporabniki te nove razporeditve.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

ahac> "Saj smo bli MS DOS tudi navajeni. Pa smo šli na Windowse. In potem še naprej na Linux.
Zakaj le?"


Ker hočemo vedno boljše, hitrejše, zmogljivejše, varnejše sisteme. Nova tipkovnica ne bo nič od tega, samo par "zavednih slovencev" se bo lahko trkalo po prsih, da imamo svojo tipkovnico. Funkcionalna pa ne bo nič bolj. Kvečjemu se bo treba nanjo navadit, po 5 letih bo pa vse isto.

Na Windowsih lahko izvajaš več programov hkrati, na MS-DOS nisi mogel. Misliš, da boš na novi tipkovnici tipkal 1,3x hitreje? Se boš manj motil? Ti bo tako razvedrila duha, da boš bolj ustvarjalen?

Zakaj menjat napravo, ki svoje delo opravlja izvrstno?
- Hoc est qui sumus -

WarpedGone ::

Ti si jih seveda upošteval...

Škoda da najdi si nima možnosti statistične obdelave najdenih strani.
Bi hitro dobili frekvenco uporabe znakov.

Me zanima kake argumente bi potem potegnili za đje in ćje.
Da so lepi?
Zbogom in hvala za vse ribe

WarpedGone ::

Ker hočemo vedno boljše, hitrejše, zmogljivejše, varnejše sisteme. Nova tipkovnica ne bo nič od tega, samo par "zavednih slovencev" se bo lahko trkalo po prsih, da imamo svojo tipkovnico. Funkcionalna pa ne bo nič bolj. Kvečjemu se bo treba nanjo navadit, po 5 letih bo pa vse isto.


Narobe. Lepo bi bilo če bi si prebral celoten nov predlog. Poleg ukinitve srbščine, je gor tudi slovenjenje funkcijskih tipk. ENTER in ESC na prvem mestu. To bo OGROMNA pomoč starejšim ljudem, ki ne obvladajo anglšečine, pri spoznavanju z mašino. ENTER, SHIFT, ESC so za njih eno in isto sranje. Ločijo jih kvečjemu po obliki tipk, po tem ko ogromno časa ne vejo katera je prava in ne upajo zaradi tega stistnit nobene.

Sem že probal računalniško opismenit precej "kmetov". Od prvega do zadnjega so imeli največje probleme z razumevanjem tipk na tipkovnici. Verjamem, da je to težko razumet, če si genij...
Zbogom in hvala za vse ribe

bibip ::

imagodei
"Jaz osebno pa ne vidim nobene poante v tem, da se menja nekaj, kar deluje. Jo ti vidiš?"
Vsak dan in vedno, ko sem za računalnikom.

"Potreba po ohranitvi slovenščine nima nobene veze z popolnoma funkcionalnim strojem za vnos teksta v računalnik. Razumeš?"

Tebe pa jaz ne razumem. Kaj kar nekaj nabijaš, da ne in ne SLO tipkovnica? Kaj je pa tebi toliko mar do tega?

Če smo morali skoraj 20 let imeti tole svinjarijo, jo bomo pa sedaj za vedno spremenili. Brez takšnih, kot si ti in tebi podobnih mlahavcev in šlem nezavednih. Malo, vsaj malo bi pa moral imeti tega v sebi. Razen, če si iz preko Sotle, potem ti pa vse oprostim in se ti na tem mestu opravičujem! V tem primeru pa to potem pač ni tvoja stvar. Če govoriš in pišeš po naše, še ne pomeni, da te bomo pa sedaj upoštevali pri tvojih đ, ć. Ti jih kar imej. Jaz jih nočem več!!!

Okapi ::

[] oz. {}. Ta dva si res zaslužita bit na prvem nivoju.

Če si kateri oklepaji zaslužijo prvi nivo, potem sta to čisto navadna ().

O.

T-h-o-r ::

PRO-GRA-MI-RAN-JE
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Okapi ::

To bo OGROMNA pomoč starejšim ljudem, ki ne obvladajo anglšečine, pri spoznavanju z mašino.

Mogoče čez 10 let (pa še takrat ne ogromna), ko bodo na novo napisani vsi računalniški priročniki, vsa navodila za rabo, vsi helpi in hinti ... Do takrat pa bodo starejše slovenski napisi na tipkah samo ZELO motili.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

WarpedGone ::

1. Za izhod pritisni Escape.
2. Za izhod pritisni Izhod.

Ja, 10 let bo treba da se tadruga prime...

Ker je vmesnik precej fucked up, če ne znaš angleško, se moraš dejansko na pamet učit kombinacije črk, ki jih še prav izgovorit ne znaš. Kolikokrat bo treba prebrat, da je za izhod potrebno pritisnit Izhod, predno si bo preprost kmet to zapomnu? Enkrat ali dvakrat?
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Takrat mi pa ne da mira.

A si že izpulil tisti dve tipki iz tipkovnice in zakaj ne?

O.

Bistri007 ::


Sem že probal računalniško opismenit precej "kmetov". Od prvega do zadnjega so imeli največje probleme z razumevanjem tipk na tipkovnici. Verjamem, da je to težko razumet, če si genij...


Za kmete naj prodajajo set nalepk za 1€. In naj si polimajo vse funkcijske tipke z Dvig, Ktrl - ostalim pa naj pustijo spodobno tipkovnico.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Okapi ::

Kolikokrat bo treba prebrat, da je za izhod potrebno pritisnit Izhod

Zakaj me ne čudi, da ne razumeš?
Ko bo enkrat kje pisalo izhod. Kje sedaj piše izhod?

O.

strojko ::

Meni se najbolj naježi koža, ko grem v Turčijo, Španijo ali pa kako drugo državo, in se tam vsedem za nek računalnik z popolnoma nerazumljivo brbotavščino na funkcijskih tipkah, za katero nikoli ne veš kaj pomeni, pač upaš da imajo enak razpored.

Iz istega razloga ne podpiram slovenskih Windowsov, sinhronizacije filmov,... Vse takšne zadeve, ki morda utelešujejo veličino slovenskega jezika na zelo bazičnem nivoju uničujejo smisel ljudi za tuje jezike.
Vedno ko pride kak tujec sem, slišim kako dobro govorimo angleško, po drugi strani, ko pa grem ven se je težko sporazumevati z ljudmi, ravno zato, ker imajo VSE prevedeno, da jim je ja čimbolj udobno, pri čemer pa postanejo nekompatibilni in nekonkurenčni v svetu.

R33D3M33R ::

Eni tu očitno mislite, da boš šel v zapor, če ne boš kupil tipkovnice narejene po novem standardu. Če ti nov razpored ne paše, pač kupiš YU tipkovnico...
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

T-h-o-r ::

kaj pa, če je v slo ne bo za dobit, hrvaška pa je daleč od tvojega doma?
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

para! ::

Torej, a ma kdo predlog kako bi bolj ustrezno prevedli "KTRL"?

lp
Death before dishonor!

R33D3M33R ::

kaj pa, če je v slo ne bo za dobit, hrvaška pa je daleč od tvojega doma?


Kaj pa če jo boš lahko dobil? :)
Sicer pa ne vem kako pogosto menjate tipkovnice, jaz jo recimo na 5 let.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Okapi ::

a ma kdo predlog kako bi bolj ustrezno prevedli "KTRL"?

Kon (kar čisto paše k alt in tab).

O.

bibip ::

Takrat mi pa ne da mira.

A si že izpulil tisti dve tipki iz tipkovnice in zakaj ne?

O.


Ker bom gor nalimal "euroafno". >:D

USS Liberty ::

A mogoče kdo ve zakaj je nekoč na YU tipkovnico prišel tudi scharfes S?
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Grey ::

1. Za izhod pritisni Escape.
2. Za izhod pritisni Izhod.

Ja, 10 let bo treba da se tadruga prime...

Ker je vmesnik precej fucked up, če ne znaš angleško, se moraš dejansko na pamet učit kombinacije črk, ki jih še prav izgovorit ne znaš. Kolikokrat bo treba prebrat, da je za izhod potrebno pritisnit Izhod, predno si bo preprost kmet to zapomnu? Enkrat ali dvakrat?

Mlahav argument...koliko večji IQ od suhe salame potrebuješ, da si zapomniš, da moraš za izhod pritisniti tipko na kateri pišejo tri črke ESC in sameva kot en osamelec na levem zgornjem delu tipkovnice?

Prav tako pa kolikor se še kruto in hladno sliši...stari ljudje bodo zdaj zdaj izumrli. Mladi pa v 99% znajo angleško ali pa so že veliko časa živeli z računalniki. Torej ni nobene potrebe po menjavi sploh pa slovenjenju...

KoKi ::

Meni se najbolj naježi koža, ko grem v Turčijo, Španijo ali pa kako drugo državo, in se tam vsedem za nek računalnik z popolnoma nerazumljivo brbotavščino na funkcijskih tipkah, za katero nikoli ne veš kaj pomeni, pač upaš da imajo enak razpored.

Iz istega razloga ne podpiram slovenskih Windowsov, sinhronizacije filmov,... Vse takšne zadeve, ki morda utelešujejo veličino slovenskega jezika na zelo bazičnem nivoju uničujejo smisel ljudi za tuje jezike.
Vedno ko pride kak tujec sem, slišim kako dobro govorimo angleško, po drugi strani, ko pa grem ven se je težko sporazumevati z ljudmi, ravno zato, ker imajo VSE prevedeno, da jim je ja čimbolj udobno, pri čemer pa postanejo nekompatibilni in nekonkurenčni v svetu.

Najbolje, da sploh prenehamo govoriti slovensko in se od jutri dalje sporazumevamo še samo v angleškem jeziku. Še bolje, da se sploh nehamo učiti te bedne slovenske zgodovine in se izobražujemo še samo na internacionalnem nivoju. Seveda ne samo v sloveniji, ampak po celem svetu in postanemo vsi med sabo kompatibilni.

Če odpotuješ v tujo državo, se boš ti njim prilagodil, ne oni tebi. Če tega nisi sposoben, ostani tam, kjer si kompatibilen.
# hackable

Grey ::

A mogoče kdo ve zakaj je nekoč na YU tipkovnico prišel tudi scharfes S?

Verjetno zato, ker se ga ne da lepo sfejkat kot samo opustitev umlauta. Ima pač svojo obliko...in verjetno igra tudi vlogo to, da se je takrat na veliko učilo nemščino?

Meni se najbolj naježi koža, ko grem v Turčijo, Španijo ali pa kako drugo državo, in se tam vsedem za nek računalnik z popolnoma nerazumljivo brbotavščino na funkcijskih tipkah, za katero nikoli ne veš kaj pomeni, pač upaš da imajo enak razpored.

Iz istega razloga ne podpiram slovenskih Windowsov, sinhronizacije filmov,... Vse takšne zadeve, ki morda utelešujejo veličino slovenskega jezika na zelo bazičnem nivoju uničujejo smisel ljudi za tuje jezike.
Vedno ko pride kak tujec sem, slišim kako dobro govorimo angleško, po drugi strani, ko pa grem ven se je težko sporazumevati z ljudmi, ravno zato, ker imajo VSE prevedeno, da jim je ja čimbolj udobno, pri čemer pa postanejo nekompatibilni in nekonkurenčni v svetu.

Najbolje, da sploh prenehamo govoriti slovensko in se od jutri dalje sporazumevamo še samo v angleškem jeziku. Še bolje, da se sploh nehamo učiti te bedne slovenske zgodovine in se izobražujemo še samo na internacionalnem nivoju. Seveda ne samo v sloveniji, ampak po celem svetu in postanemo vsi med sabo kompatibilni.

Če odpotuješ v tujo državo, se boš ti njim prilagodil, ne oni tebi. Če tega nisi sposoben, ostani tam, kjer si kompatibilen.

Opisuješ moj sanjski svet...kdaj o kdaj bo prišel..."One money, one language, one nation - We are the Earthlings"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

smash ::

sanjski svet pri meni pomeni tudi raznolikost v jezikih, kulturah in podobnih rečeh.....

..pa ti jej sirov burek na kitajskem

krho ::

A pa ni pri švabih že v tistih časih ß letel ven. AFAIk naj bi se zadeva že celo večnost pisala kot ss.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

smash ::

grem ustanovit ZAVOD 16. FEBRUAR ZA OHRANITEV TIPKOVNICE KOT JE SEDAJ...če ne bo šlo drugače, pa zberemo za referendum, kot to počne Podobnik :)

Karaya 52 ::

Kakšen upor proti slovenski tipkovnici... Res, skrajni čas za to potezo, ki je nekatere pribila na tla.

djordjevic ::

Nov nemški pravopis je uradno stopil v veljavo leta 2006 (začetek procesa leta 1996) - dotlej je veljalo, da sta dovoljeni obe rabi, torej ss ali scharfes s.
No grave is deep enough to keep us in chains.

[D]emon ::

Verjetno zato, ker se ga ne da lepo sfejkat kot samo opustitev umlauta. Ima pač svojo obliko...in verjetno igra tudi vlogo to, da se je takrat na veliko učilo nemščino?


Bla bla bla. To je preprosto zato ker je YU layout osnovan na nemskem layoutu, kjer so crke z umlauti zamenjali YU znaki. Kar primerjaj YU in DE layouta na vseh treh nivojih.

A pa ni pri švabih že v tistih časih ß letel ven. AFAIk naj bi se zadeva že celo večnost pisala kot ss.


Po jezikovni reformi nemskega jezika iz leta 1996 se scharfes S (Ali Eszett) uporablja po sledecih pravilih:

1.) ß se uporablja za dolgimi samoglasniki in diftongi. (grußen, beißen)
2.) ss se uporablja za kratkimi samoglasniki. (küssen)

To seveda ne velja za variacijo nemscine, ki se uporablja v Svici, ker le-ta ne vsebuje Eszett-a.


Toliko o tem.

WarpedGone ::

Zakaj me ne čudi, da ne razumeš? Ko bo enkrat kje pisalo izhod. Kje sedaj piše izhod?

Ti si potreboval navodila, da ti je blo jasno, da če nad vrati v kinu piše Izhod, da
so to ta prava vrata za pridet ven iz dvorane?

Patetično, kakšen odpor in navezanost na trenutno stanje, ki je čista posledica politične podrejenosti v preteklosti. Zglada, da je obstoj ludistov imperativ vsakega obdobja.

Glede primernega prevoda za Ctrl, pa nimam ideje. Zgleda je tudi predlagatelji niso imeli in zadeve enostavno niso resno prevajal, bo ostal okrajšan kontrol. Alt pa okrajšava za Alternativo. Ne vem pa kaj bi blo Alt Gr. Alternativna grožnja? :D
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Upam, da bojo tisti, ki podpirajo to novo tipkovnico, prostovoljno in zastonj oddelali vsaj 50 ur na mesec za razlaganje raznim tajnicam na starih programih, zakaj je na tipkovnici drugačen znak kot ga pol napiše. Ker vsi programi čez noč tega ne bojo podpirali. Zdaj imamo skupno tipkovnico s kar nekaj državami, in res ni nobenga razloga, da bi to spreminjali. Vse šumnike lahko takoj natipkamo, kaj bi pa še morali imet? Če že hoče kdo prevedene tipke, jih naj ima, noben problem. Da bi pa zarad dveh tipk tolk komplicirali, je pa čisto brez veze.

Spc ::

Brezveze.
Naj raje kaj druga naredijo.
Nevem zakaj nekaj spreminjajo ko pa je 99.99% ljudi na to navajenih.
:\

Najboljše bi bilo, da tako ostane kot je.
 

Kr_Edn ::

Nič jasno. Zakaj Slovenci v Sloveniji, ki je domovina Slovencev ( ????) ne bi imeli slovenske tipkovnice?

mtosev ::

saj jo mamo je HR. na moji logitech kupljeni na mimo vrste pise croatian keyboard na skatl. :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

WarpedGone ::

mesec za razlaganje raznim tajnicam na starih programih, zakaj je na tipkovnici drugačen znak kot ga pol napiše.


Bravo, 12 points...
Lej, razlaga samo zate, brezplačna. Še hvala ni treba rečt, samo ne neumnosti klatit več pa delat bedaka iz sebe. Prosim, jih je tu že itak preveč tut brez tebe med njimi.

Znak, ki se izpiše je stvar operacijskega sistema, kako interpretira pritisnjeno scan kodo na tipkovnici. Ne programa, operacijskega sistema.

V sistemu se izbere postavitev znakov, ki ustreza dotični tipkovnici pred mašino. Tajnice s starimi tipkovnicami bodo imel pač še vedno naštelan sedanji SLO105 "standard", ki je pravzaprav prevzeta YU tipkovnica. Kdor si bo nabavu pa novo tipkovnico z novo postavitvijo, si bo pa naštelal tanov standard, kakorkoli se mu bo pač reklo. Ob nakupu bo mel celo izbiro, kakšno postavitev bi rad imel, pa še nalepke se bodo dale dobit. Neč bat, Jugoslavije in tiste diktature ni več. Sedaj lahko izbiraš. Tudi angleško al pa srbsko postavitev tipk na svoji tipkovnici če si emocionalno navezan na ĐĆ.
Zbogom in hvala za vse ribe

KoKi ::

Upam, da bojo tisti, ki podpirajo to novo tipkovnico, prostovoljno in zastonj oddelali vsaj 50 ur na mesec za razlaganje raznim tajnicam na starih programih, zakaj je na tipkovnici drugačen znak kot ga pol napiše.

Podcenjuješ tajnice.
# hackable

Spc ::

Finta je še pri zdravniku .. ko bo prišel Đuro Saković in teh črk ne bo na tipkovnici ..
 

Zorro ::

Saj je konec koncev vseeno kakšna bo nova tipkovnica. Najbrž, kdor bo hotel imeti kakšno hudo, bo ta verjetno še s staro postavitvijo, ker je vprašanje ali se bodo lotili delati posebnih primerkov samo za nas. Tisti, ki pa bodo hotel, da je tudi takšna tipkovnica pristna slovenska, si bodo omislili nalepkice (če ne bodo že zraven priložene) in jo polimali, pa bo.
Kdor pa bo imel željo pa kakšni drugi postavitvi, pa tudi ni problem, saj je svet odprt.
V bistvu je debata skoraj brez predmetna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

Zorro ::

Finta je še pri zdravniku .. ko bo prišel Đuro Saković in teh črk ne bo na tipkovnici ..


V bistvu ne bo problem, ker itak ima te črke drugje. Večji problem bo, če bo imel še staro tipkovnico, pa recimo nove Windows 7, kjer bi že upoštevali slovensko novo postavitev. Takrat pa res ne bo vedel, kje so te črke in še pol drugih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

WarpedGone ::

Večji problem bo, če bo imel še staro tipkovnico, pa recimo nove Windows 7, kjer bi že upoštevali slovensko novo postavitev.


Ne. Tudi v tem primeru NE BO nobenga problema. Še vedno se bo dalo lepo naštimat, da maš tastaro tipkovnico, kot se da sedaj naštimat da maš angleško al pa - groza vseh groz - dvorak.

A je res tko luštno izumljat navidezne probleme, samo da ste lahko proti?

Dejte raj pogruntat kak realen problem. Na 6ih straneh je še najbolj realen tisti, da je Slovenija premajhen trg, da bi se komu splačalo delat "standardno" postavitev tipkovnice. To bo pač "wait and see".
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Dejstvo je, da se nekateri tule ne zavedate, kaj v resnici pomeni takšno spreminjanje standarda tipkovnice. Namreč - popolnoma nepotrebno zapravljanje tujega (se pravi, našega) denarja.

Za začetek sedaj nekaj dobro plačanih strokovnjakov že več kot eno leto ugotavlja, kako bi prestavili črke in prevedli esc in ctrl. Raje niti ne pomislim, kakšne račune za za te svoje genialne umotvore izstavljajo.

Potem bo nekaj dobro plačanih strokovnjakov eno leto pisalo navodila in protokole, kako naj vsa državna uprava, vso zdravstvo, šole ... preide na novi standard.

Potem bodo kupili na desetine tisočev novih tipkovnic, čeprav bodo stare še čisto OK. In verjetno tudi marsikateri nov prenosnik, ker se pač ne bo spodobilo, da bi državni uradniki uporabljali takšne z yu tipkovnico.

Sistemci in vzdrževalci računalnikov bodo zapravili na tisoče ur, ko bodo nameščali gonilnike za novi standard, ali po nepotrebnem nadgrajevali OS s tistim, ki bo podpiral novi standard.

Zapravljenih bo na tisoče ur, ker se bodo sprva tajnice in vsi drugi motili in napačno pisali prestavljeni Š ter iskali druge prestavljene črke in znake.

No, po kdo bi vedel koliko zapravljenih milijonih se bodo stvari uredile, tajnice se ne bodo več motile, po uradih bodo nove tipkovnice in kakšna bo potem razlika od sedaj? Prav nikakršna. Programerji bodo še vedno uporabljali US razpored, vsi ostali pa bodo zanemarljivo malo hitreje pritisnili € in @.

Bi prav rad videl, koliko bi bilo zagovornikov novega razporeda, če bi morali samo oni pokriti vse stroške prehoda. Ampak dokler se zapravlja nek imaginaren in na videz nikogaršnji denar, jih stroški seveda ne brigajo, samo da ni več čefurskih znakov na tipkovnici.

O.

WarpedGone ::

O kakšnem prehodu ti sedaj sanjaš?

Najprej ste jokali da ne bo ustreznih tipkovnic sploh.
Sedaj pa očitno tipkovnice bodo in je problem prehod nanje?

Obup od obupa. Če ste vi nesposobni, ne pomeni da so neposobni vsi.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

O kakšnem prehodu ti sedaj sanjaš?

Saj meni je precej jasno, da pojma nimaš, kaj v resnici pomeni sprememba standarda in kakšne posledice vse ima.

O.

Icematxyz ::

Upam samo da še bo kak stari model bele tipkovnice z visokimi tipkami (standardna tipkovnica po moji presoji) na policah.

Ker sem že tudi kupil kakšno fancy slim pa nevem kakšno vse še tipkovnico pa je v smeteh.

Uporabljam pa že kar nekaj let staro BTC 5201 In je v bistvu točno to kaj mi sede. Oziroma kaj imajo radi moji prsti.

Zgodovina sprememb…

lopov ::

Ubistvu se v tem threadu oglašajo čisto nepoklicani :)

Če ste programerji potem je bilo že nekajkrat povedano da se večinoma uporablja US tipkovnica in hkrati ste najbrž dovolj razgledani, da si znate sami ustvariti tipkovnico z razporedom, ki najbolj ustreza.

Pravi sogovorniki so v tem primeru ljudje, ki uporabljajo računalo za pisanje tekstov. Me prav zanima s kakšnimi besedami bi se razne tajnice spravile na vse tiste, ki vehementno zanikajo potrebo po ć in đ in se pri vsakdanjem delu s temi znaki ne srečujejo.

Zanima me drugo -- kako je sploh prišlo do ugotovitve, da je sedanji razpored zastarel in potreben menjave, kako so to ugotovili in v kolikor so bili izvedeni testi (meritve in ostala statistična šara), kako je bila zastopana testna skupina, profili ljudi, ki so sodelovali. Kdo je bil vprašan za mnenje, povabljen k sodelovanju? Na http://www.etajnica.com/ o novi tipkovnici ne vedo nič 8-)

Samo slovenjenje me ne moti, bom pa pogrešal ć in đ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

Tomi ::

Finta je še pri zdravniku .. ko bo prišel Đuro Saković in teh črk ne bo na tipkovnici ..

Niti najmanjšega problema. Če je slovenski državljan in ima urejeno zdravstveno zavarovanje, bo dal obstoječo zdravstveno izkaznico. Če pa ni, se pa nihče ne bo s tem obremenjeval in se bo tista dva bela recepta napisalo na roke.
metrodusa.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomi ()

KoKi ::

Ubistvu se v tem threadu oglašajo čisto nepoklicani :)

Kateri pa je po tvoje ožji krog favoritov? Sem mislil, da imajo/imamo vsi pravico glasovanja in kasnejše uporabe, vključno s programerji, tajnicami ter vsemi ostalimi.
# hackable
««
6 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potrjen nov standard slovenske tipkovnice (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
17628888 (17289) Phantomeye
»

Eclipse težave z bližnicami

Oddelek: Programiranje
133495 (3115) blue
»

Programerji in keyboard layout. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
509163 (8210) kunigunda
»

Nov slovenski razpored na tipkovnicah (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
47135304 (23551) Okapi
»

[java] NetBeans

Oddelek: Programiranje
141969 (1644) morbo

Več podobnih tem