» »

Dvoličnost politike pri porabi denarja

Dvoličnost politike pri porabi denarja

Tomas 33 ::

Danes zjutraj sem sem na radiju slišal novico, da bo EU za reševanje gospodarske krize namenila 1000 miliard evrov, ZDA cca 500 miliard evrov in še ogromno v drugih državah.
Začel sem razmišlajti kako težko politiki namenjajo denar za znanost in razvoj:
projekt Galilejo cca 2 - 3 miliarde €
projekt ITER 10 miliard €
projekt LHC cca 10 miljar €
ukinjen projekt pospeševalnika v ZDA 5 miliard $ ukinjen po porabi 1 miliarde $
ESA cca 3 miliarde € letno
.
.
.

Verjamem, bilo pametno močneje nadzorovati bozne špekulante (velike in male), ki so zakuhali to krizo in velike količine denarja raje namenjati v znanost in razvoj ter s tem rešiti tegobe, ki človeštvu grozijo (bolezni, okolje, ...).

Izlijte svoja mnenja.

p.s.: Proračuni so na hitro polistani po netu (držijo vsaj v rangu 50%)

paljer ::

Trenutno je prioriteta čim hitrejša rešitev finančne krize in ponovna pospešitev svetovnega gospodarstva. Brez te rešitve, tudi vlganje v znanost ne bo mogoč oziroma se bo še dodatno skrčil. Verjamem pa, da teh nekaj milijard, ki so trenutno namenjene za reševanje problemov ne bodo zadostovale, saj prihaja pomoč veliko prepozno, da bi ta vsota zadostovala (posamezne banke po svetu imajo krepko čez 1000 milijard obveznosti do virov, tako da 500 milijard za rešitev največjih ameriških bank je premalo).

Pyr0Beast ::

Ah ja, filajo ze tako (pre)velike luknje. Resitev sigurno ni v tem.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

imagodei ::

offtopic:

fino bi bilo, če bi za zapis količine denarja uporabljal praviln besedo milijarda. Notice the "j" in the word.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

PyroBeast,

kratkoročna rešitev gotovo je v tem. Pozitivni učinki se že kažejo. Zanimivo, kako vmešavanje države v izrednih situacijah krepčilno vpliva na situacijo, ane?

Fino je namreč bit akademski in filozofirat, kako se bo trg "sam od sebe uredil" in da bodo "gnile tvorbe propadle". Problem, ki ga desničarski kapitofanatiki ne vidite je ta, da je ekonomija muchas prepletena in da takšnale ekonomska kriza vpliva na vse, vključno z vami. Ja, na dolgi rok bi tudi ob hudi ekonomski krizi večina ljudi preživela; leta 2020 (če ne prej) bi ekonomija gotovo imela nov zagon, recesija bi bila pozabljena. Dobili bi nekaj novih multimilijarderjev, povečale bi se razlike med bogatimi in revnimi, dovolj huda kriza bi sprožila nemire, kak državni udar, morda kakšno krvavo kopel ali dve, dovolj velika kriza bi morda povzročila celo oborožene spopade (beri: vojne) za surovine... No, zgolj v skrajnih primerih. Mogoče so ti primeri res zelo neverjetni, ampak gotovo neprimerno večji, kot možnost da škrat Bolfenk skoči iz LHC, pa se nekateri tudi tega bojijo. Povsem realno je pričakovat, da bomo brez ustreznih potez nekaj let živeli veliko slabše, kot smo do sedaj. Pravzaprav je zelo verjetno, da bomo nekaj let živeli dosti slabše že tako ali tako, ker bi se tole krizo moralo reševat takrat, ko to sploh še ni bila kriza. Zdaj lahko samo popravimo najhujše.

Zdaj, kdor ne kapira, da je v trenutni situaciji vseeno boljše to, da se države postavijo v vlogo garanta in da ustrezno (ja, točno:) regulirajo nastalo situacijo, potem res ne razume ekonomije. Če se vam zdi, da bi bilo bolj prav, da države pustijo, da globalno gospodarstvo za več let pade v recesijo in da se potem še več let ubada s socialnimi problemi, organiziranim kriminalom, nelegalnimi lobiji oz. vpletenostjo posameznikov v politične in gospodarske povezave (genau tako, ja - z resničnimi tajkuni!) ter zagonom in vračanjem gospodarstva na zdajšnji nivo, potem vam v osnovi ni jasnen pojem popolnoma svobodnega trga, ki ga tako močno zagovarjate (al pa ne berete velemojstra Mrkaića >:D). Kapitalizem naj bi menda vsem ponujal enake možnosti, ne samo tistim, ki se rodijo z zlato žlico v ustih, ane?

Fino je filozofirat, kako ima svobodni trg svoje mehanizme, da se sam uredi, ob enem pa pozabljati, da takšni neregulirani nihljaji lahko pomenijo več let zelo slabe kakovosti življenja za naše prijatelje, sorodnike, starše, otroke - celo za nas same. Ampak, lako ćemo mi to...

V bodoče je seveda treba trg spet pustit čimbolj na miru, ob ustreznih regulativah, ki bodo preprečevale takšnele situacije.
- Hoc est qui sumus -

kixs ::

Tomas 33:
Eno je porabiti proracunski denar od davkov, drugo pa ga je na novo natisniti oz. se zadolziti pri centralnih bankah.

lp

Tomas 33 ::

Strinjam se s tem, da je nujno za dobro civilizacije rešiti trenutno finančno krizo.
Moje razmišljanje pa je bilo v smeri, da svet vodijo finančniki in je za rešitve finančnih kriz takoj denar, za rešitve ekoloških, energetskih in podobnih kriz pa se pojavlja vedno negodovanje s strani politikov ob financiranju razvoja novih tehnologij.

Prvo vprašanje: So ekonomisti naredili kakšno simulacijo stanja ob lansiranju novih 1000 milijard € v evroobmočje in vpliv na inflacijo, ki se je Evropa tako boji?

Drugo vprašanje: Ali bodo začeli razni hedge in drugi veliki skladi isiljevati monetarne sisteme lansiranjem raznih borznih kriz?

Pyr0Beast ::

kratkoročna rešitev gotovo je v tem. Pozitivni učinki se že kažejo. Zanimivo, kako vmešavanje države v izrednih situacijah krepčilno vpliva na situacijo, ane?
ja, ampak kolikokrat bo to se ucinkovalo? Sam ves, da sistem postane imun na take neverjetne 'prilive', inflacija gre pa sky-high.
Ce ni denarja ga ni, lahko ga se tako obracas, ampak stvari se tako ne bodo resile.

Problem, ki ga desničarski kapitofanatiki ne vidite je ta, da je ekonomija muchas prepletena in da takšnale ekonomska kriza vpliva na vse, vključno z vami.
Ne verjamem da se bo trenutni sistem se dolgo obdrzal. Casi kapitalizma bodo kmalu mimo.
Od kapitalizma imajo koristi edino kapitalisti in nihce drug, za prihajajoco superinflacijo pa ne bodo krivi pridni delovni osebki temvec tisti, kateri lepo grejejo stolcke.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BBB ::

Ne verjamem da se bo trenutni sistem se dolgo obdrzal. Casi kapitalizma bodo kmalu mimo.

To bi bilo lahko res, če bi obstajala boljša alternativa. Uspešno bi deloval kvečjemu socialni kapitalizem. Imaš kakšen boljši predlog?

Thomas ::

A nej nasprotujem temeljnemu sporočilu te teme? Kako naj bi denar porabili za znanost, namesto za tele zadeve?

Zakaj ne naredimo raje 100 ITER centrov, kot pa da gremo recimo v Irak? Ali pa emitiramo 1000 milijard denarja za psihološke efekte?

Ja. Nasprotujem. Ne zagovarjam niti "reševanja bank", kot so se ga šli. Kar pa še ne pomeni, da so mi všeč neumnosti kot ITER, LHC, ISS ... ipd.

Še večje traparije, zna biti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

WarpedGone ::

Danes zjutraj sem sem na radiju slišal novico, da bo EU za reševanje gospodarske krize namenila 1000 miliard evrov, ZDA cca 500 miliard evrov in še ogromno v drugih državah.
Začel sem razmišlajti kako težko politiki namenjajo denar za znanost in razvoj:
projekt Galilejo cca 2 - 3 miliarde €
projekt ITER 10 miliard €
projekt LHC cca 10 miljar €
ukinjen projekt pospeševalnika v ZDA 5 miliard $ ukinjen po porabi 1 miliarde $
ESA cca 3 miliarde € letno


Te cifre niso ravno direkt primerljive, razen če te ne moti primerjat hrušk in buldožerjev.

Če država "vloži v znanost" pomeni, da točen določen denar (pobran iz davkov) da v žepe točno določenih osebkov in od tega denarja nima nič. Ja, nič. Mogoče tisti osebki s tem denarjem kej sčarajo in nam je potem vsem bolje, ampak država direkt od tega vložka nima ničesar.

Teli tisoči milijard pa niso denar v žepe obubožanih osebkov, ampak investicija oz. nakup zadev, ki se jih bo nekoč dalo tudi prodat. Nekaj od kupljenega bo sigurno propadlo, nekaj pa se bo dalo prodati še celo po višji ceni kot se bo sedajkupilo. Čutiš razliko? Plus, nekaj tega denarja so navadna likvidnostna sredstva, dobesedno denar iz tiskarn. Ker novinarji pumpajo množice, kakšna huda kriza da je in še bo, je folk prestrašen in dviguje svoje prihranke, posledično morjo banke met več papirja, ki ga morjo od nekje dobit. V "mirnih" časih ni takšnih potreb po papirnatem denarju, zato ga centralne banke umaknejo iz obtoka. Ruska prepoved terminov "finančna kriza" in "borzni zlom" je v stanju, ko praktično nikjer ni kakšnega vsaj pol pametnega novinarja, ki bi se tudi zavedal odgovornosti svojega dela, skorajda nujen ukrep.

Ne verjamem da se bo trenutni sistem se dolgo obdrzal. Casi kapitalizma bodo kmalu mimo.

Takale blodnje na naših tleh poslušamo že vsaj 100 let.
Avtorji teh blodenj pa kot po pravilu nimajo treh čistih kaj kapitalizem sploh je.
Osnova kapitalizma je: to kar sem ustvaril jaz, je po defaultu moje in je vredno toliko, kot jaz pravim da je. Nihče pa ni prisiljen da mora to od mene tudi kupit. Težnje po ukinitivi kapitalizma so tako čisto navadni priktiri socializem in nasilno podržavljanje (brez plačila), kar je enako kraji. Ampak tega seveda priznali ne bojo.
Zbogom in hvala za vse ribe

username ::

ežnje po ukinitivi kapitalizma so tako čisto navadni priktiri socializem
Samo ta opomba: niti ne kaj dosti prikrit sploh.

priktiri socializem in nasilno podržavljanje (brez plačila), kar je enako kraji.
+1
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

jype ::

Kaj se greste? Kapitalizem smo že ukinili.

Nacionalizirali smo en kup bank.

Pyr0Beast ::

A res ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poklicni potrošnik - recept za izhod iz krize (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6912844 (10706) PaX_MaN

Ekonomski propad v Zda in tudi drugod (strani: 1 2 3 442 43 44 45 )

Oddelek: Problemi človeštva
2220191486 (126775) Ziga Dolhar
»

Pričetek gradnje tokamaka za ITER (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7312550 (10712) guest #44
»

Kaj pomeni drseči tečaj juana za cene elektronike (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6321811 (19662) Manu
»

Gospodarska kriza je nateg tisočletja - Anton Komat (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9010347 (7996) Ramon dekers

Več podobnih tem