» »

Crknila barva pri televizorju

Crknila barva pri televizorju

reno ::

Po novem imam črno-belo televizijo. Zgodilo se je dva dneva nazaj. Večer prej sem še normalno gledal televizijo v barvah, ko pa sem naslednji dan televizijo prižgal je ostala samo še črno-bela slika.Firma televizije je seleco za model pa mislim, da je BS 700 vendar nisem popolnoma prepričan, ker je listek zadaj napol uničen.Stara je verjetno okoli 20 let. Nimam ravno izkušenj s televizijam vem pa toliko, da so neki čipi za barve, vendar ne vem kje naj bi se nahajali. Mogoče na koncu katode?. Če bi kdo znal pomagati prosim za pomoč :). Ali se splača tako napako popravlati ali ne?.

beta1 ::

Kupi novo televizijo. Katodne so tako poceni, da je sploh greh da hočeš 20let staro TV popravljat.

hot ::

Ne, ne izplača se popravljati TV, sploh pa ne katodne.
Kupi drugo so res zelo poceni.

Zgodovina sprememb…

Azrael ::

Glede čiperaja je dokaj enostavno, pogledaš oznake na njem, potegneš dol pdfje in vidiš čemu kateri služi. V pdfjih je tudi priporočena shema skupaj s podatki in potrebnimi formulami za morebitne izračune, če je seveda to sploh potrebno. Proizvajalci zabavne elektronike zelo redko izumljajo toplo vodo, kar se tiče samih vezav in so podatki v pdfjih navadno dovolj.

Ne vem za tvoj TV, ampak Seleco je v tem času zraven navodil za uporabo prilagal shemo, tako, da je stvar še bistveno lažja, saj v tem primeru veš tudi točno oznako sumljivih elementov.

V tvojem primeru je problem PAL dekoder ali še bolj verjetno samo trimer, ki vklopi barve, ko je signal dovolj močan. Dokaj pogosta okvara.

Je pa tako, na servisu te lahko opilijo za precejšen znesek (znanje se plača), če pa se lotiš sam, bo šlo nekaj časa in mogoče ne bo uspeha. Če si ta iziv pripravljen vzeti kot učenje nečesa novega, potem ja, drugače kupi drug TV, čeprav imaš dobre možnosti, da boš po izteku garancije spet kupil novega.

Kvaliteta zabavne/potrošniške elektronike je namreč najslabša možna odkar ta segment obstaja.
Nekoč je bil Slo-tech.

cekr ::

Vstavi barvno kartišo pa bo delal naprej. :)

Res, v današnjih časih se res ne splača popravljat starega TV-ja. Še posebej ne, če je kakšno huda okvara. Mogoče boš rešil problem, če škatlo odpreš in malo podrgneš po kablih. Mogoče se je samo kakšen kontakt malo zmajal ali pretopil.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Brane2 ::

Po moje gre za kako malenkost.

Ni verjetno,d a bi CRT crknil točno tako, da bi dobil črnobelo sliko.
Zelo verjetno se je kaj razštelalo okrog kakega detektorja ali filtra v bližini chroma signala.
Ali je mogoče kje kak mrzel lot.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Pyr0Beast ::

Ali pa preprosto prešvoh signal / napačno nastavljena barva na daljincu ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

Nimam sheme tega Seleco modela, da bi rekel konkretno, samo največkrat je problem, da odleti drsnik trimerja, ki postavi nivo pri kako močnem vhodnem signalu vklopi barvna slika.

Ta trimer je vedno vezan tako, da se v primeru njegove okvare dobi ČB slika (finte okoli color killer vezja in nekaterih nastavitev slike, ko moraš ročno vklopiti ČB sliko).
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

Vsekakor preveri možnosti, ki jih je naštel Pyr0Beast. Če ne pomaga odpri in spihaj notranjost. če ne pomaga ti bomo svetovali naprej.
Nekoč je bil Slo-tech.

VolkD ::

Mnogokrat se zgodi, da je defekten kvarčni kristal v pal dekoderju. Preveri še to možnost.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

reno ::

Hvala za nasvete. Tudi sam sem pomislil, da se je mogoce kaj staknilo ali pa kaksen hladen spoj. Je pa res, da sem to televizijo ze dvakrat odpiral, ker sem popravlal spoje za SCART prikljucek mogoce sem kaksen konektor slabo nataknu na plato. Jutri jo bom odpru in pogledal.

;-) ::

Novo barvo not nalij =)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

PC na TV - splošni nasveti (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Zvok in slika
1963563284 (2613) anjica
»

pokvarjen TV

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
275828 (4384) M@73Y
»

TV - barve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
322676 (2163) Azrael
»

barve ne delajo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91259 (1141) Azrael
»

Črnobela slika na TV-OUT

Oddelek: Zvok in slika
152056 (1719) Hevidi

Več podobnih tem