samo 1,799 dolarjev ja saj v slo pa 1800€
To bo malo off-topic se pa vseeno rahlo veže na temo, sploh pa v smislu cenovne razlike:
Dragi moji, ameriške firme so pač cenovno tako orientirane. Poglejmo samo zbirko Adobe Creative Suite 3... cena v Evropi je 1/3 dražja (ne, lahko napišem, da skoraj 2x držaja), kot v ZDA.
Primeri, ki jih najde Google. Tudi sam sem podpisal vseevropsko peticijo proti takemu "razlikovanju" evropskega trga od ameriškega. Namreč ameriška podjetja nizke cene onstran oceana (nekatere zvezne države pač nimajo davek, oz. je različno od države do države v ZDA) razliko kompenzirajo na na Evropejcih.
Na žalost do zdaj ni vidnejšega rezultata peticije, oz. kakšnih hudih sprememb.
Imaš seveda več možnosti, ampak, kdor s tem služi za kruh mora zadevo tudi kupiti in to je le tako pošteno. Ne bi zdaj šli v razne statistike, da pri nas celo na marsikateri lokalni upravi in v drugih javnih podjetjih uporabljajo ilegalno programsko opremo, da o slovenskih podjetjih niti ne govorimo.
Naslednji stavki bodo verjetno rahlo čudni, ampak se vseeno vežejo na prejšnji odstavek.
Vaša reakcija na zgoraj napisano bo verjetno podobna tem stavkom:
"Hej! Saj imamo torrente, pa P2P ipd. Vse se dobi na internetu."
Ja, to je res, ampak če razmišljate dolgoročno, potem boš uvideli, da boš le z nakupom dotične programske opreme deležen podpore s strani razvijalca, raznih bonusov, poceni nadgradenj ipd. Pa še slabo vest ne boste imel.
Zdaj pa ena primerjava - sicer ste nekateri alergični če se primerjajo avtomobili in računalniki - ampak bom spodnje stavke vseeno napisal za razmislek:
Koliko od vas je lastnik avtomobila? Ali vsaj vaši starši?
Ali imate avto registrirano? Jasno, saj drugače bi vas kaznovala policija. Kaj pa prometno dovoljenje? A ni poteklo? Fino, no vidite. Torej ste opravili tudi tehnični pregled.
Sedaj pa bistvo - bencin se mora kupiti. Seveda lahko kradeš, ampak te bodo prej ali slej dobili. Podobno, kot elektrika pri računalnikih. Elektriko plačujemo. Nekateri preko trajnika, drugi spletne banke, spet tretji položnice. Tisti, ki ne plačuje dobi opomin. Naslednji korak je odklop. Nakar lahko sediš v temi in gledaš predse in razmišljaš.
Gremo še globlje. Odkar imamo elektroniko v avtomobilih je doba mehaničnih mojstrov in njihovih domačih švarc-vajs delavnic le še preteklost. Sicer če ste lastnik še starega delujočega Jugota, kakšne Katre (Renault 4) ipd., potem si doma še lahko popravljate te, pa one zadeve. Ampak pri tanovih modelih... žal ne. Servisne storitve se pač plačujejo (če ste že izven garancijskega obdobja). Crknila je ta pa ta funkcija? Ni problema, greš v Mercedes, BMW, VW ali Renault servis in ti na hitrico zamenjajo kartico.
Hmm... le kje bi si lahko na internetu ali kakem P2P omrežju potegnil kartico za zavore za mojo Mazdo V6? Hja, ne gre, žal.
Problem pri računalnikih prihodnosti je ravno v tem. Le vprašanje časa je, kdaj bo vse All-in-One, torej ne bo več možnosti, da si sami sestavljate zadeve. No verjetno bo, ampak to bolj za specialni segment.
In če vam crkne kaka kartica (točneje: čip), potem ne boste imeli priložnosti, da bi si najnovejši GPU potegnili kar s kake torrent strani.
In ravno v tem primeru bo odločilen dober servis in podpora.
Apple ima to zdaj že dokaj dobro urejeno.
Prav tako je s programsko opremo. Če si jo kupil, imaš neko garantirano podporo, kar za brezplačne rešitve ne moreš 100% trditi.
Res, da imaš lahko odlično skupnost recimo za Linux, ampak neko podjetje z več 100 zaposlenimi si ne more privoščiti, da bodo vsi (ali vsaj večina) njihovi(h) zaposleni(h) ves čas brskal(i) po forumih in iskali rešitve za ta in oni problem.
Seveda to ne pomeni, da če kupiš Okna in Pisarno, da boš imel 100% garancijo in 24 urno podporo, ker je žal v Sloveniji ta podpora s strani Mikromehkega bolj slaba.
Nazaj On-Topic.
Zakaj so cene pri nas "višje"?
Bom kar kopi-pejstal s
tega foruma:
>> pri nas so itak fse cene lepo gor navite kot u nemčiji
O tem smo imeli že milijardo debat. Razlika v ceni med Nemčijo in Slovenijo je zaradi tega, ker:
1.) Nemčija ima večji BDP, kot Slovenija (število prebivalcev ne šteje)
2.) nemški trg je n-krat večji, s tem pa je več ponudnikov, večja konkurenca, nižja cena
3.) nemški ditributer uvozi 10.000 komadov iMac-a, naši uvoznik od tega odkupi recimo nekaj 100 kom (katere upa, da bo lahko v najkrajšem možnem roku prodal). Zdaj pa povej, kateri od teh dveh dobi robo po nižji ceni?
Seveda pa morajo trgovci tudi kaj zaslužiti... to pa se imenuje marža.
********************
Nazaj na samo ceno Apple-ovih izdelkov, pa ne samo Apple-ovih tudi drugih.
Mi smo nori, Evropejci, da nimamo kake alternative. Ali pa jo imamo?
...
Evo, toliko zaenkrat z moje strani, pričakujem vaše komentarje.