» »

ADSL modem -> Switch -> Router, kako da so vsi v istem subnetu?

ADSL modem -> Switch -> Router, kako da so vsi v istem subnetu?

pivmik ::

Ok,
imam ADSL internet dostop, imam ADSL modem, ki je povezan v WAN port od Switcha.
Potem imam na Switchu priklopljen še Router(je wireless samo to ne igra vloge zdej) na navaden port.

Na switch imam prikljopljene tri računalnike, ki se povezujejo direktno na ADSL, plus še router, ki si tudi ustvari neodvisno povezavo na ADSL.
Na router pa sta priklopljena dva računalnika (eden žično drugi brezžično). Ta dva računalnika pa dostopata na internet preko routerja.

Vse dela ok, povezava, internet, vse štima.
Edina stvar je, da se računalniki, ki so priklopljeni na Switch in računalniki priklopljeni na Router med sabo trenutno se ne vidijo samo ne vidijo. Ker je omrežje ločeno.
Vem da je pri trenutni konfiguraciji to čisto normalno in pravilno, ker je pač tako nastavljeno. Pa tudi trenutno se subneta razlikujeta: Switch 192.168.1.* , Router: 192.168.1.*

Zanima pa me zdej kako in kaj treba vse nastavit na routerju in na računalnikih, da se bodo računalniki med sabo vidli oz. da bodo bli skupaj v isti mreži/subnetu.
Pri tem pa nujno moreta računalnika, ki sta priklopljena na Switch še vedno imeti direktno neodvisno povezavo na ADSL. torej variant, da dam vse računalnike na router odpade. Aja, Router je Linksys WRTGS54, tako da nastavitev/featurjev sigurno routerju ne manjka.

Naredil sem še eno slikco za lažjo predstavo in da ne bo tema tako dolgočasna :)


Vnaprej hvala za pomoč.
LP, Gregor GRE^

miskoslo ::

hmm povej kako se povezujes na isp:
dinamicni ip (dve neodvisni prijavi)
staticni ip (switch vedno povezan 24/7 na isp)


predvidevam da mas staticnega

za zacetek pa ti priporocam, da vklopis ipforwarding na switchu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miskoslo ()

pivmik ::

Switch nima nobenih nastavitev - je pač switch, nima nobenih nastavitev, niti IP forwarding.

Slabo predpostavljaš, da imam statični IP. S statičnim IPjem lahko direktno-neodvisno povežeš na interent samo en računalnik. Jaz imam dinamični IP, ki omogoča, da se povežejo neodvisno do 4 računalnki (vsak ima svoj IP na interentu).
LP, Gregor GRE^

bosstjann ::

živjo,

ti dodaj samo še en kabel med swichen in routerjem mislim da more bit crossover pa bo vse uredu

pivmik ::

Hmm, hvala bom probal.
LP, Gregor GRE^

OldSkul ::

Jaz imam isto kot ti :)

Imam pa tako, da imam spelan patch kabel iz switcha v WAN port na routerju - za internet, potem pa še en kabel iz porta na switchu na navaden port na routerju. Če je ta crossover ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OldSkul ()

pivmik ::

Še neki, a se da Router nastaviti tako, da se nekateri računalniki(ki so prikljopljeni nanj) neodvisno povežejo na ADSL/internet, nakateri pa preko Routerja? S tem, da se še vedno vsi vidijo med sabo.
LP, Gregor GRE^

OldSkul ::

Ne vem, pri meni so zato vsi računalniki preko routerja, tudi tisti na switchu. Mene to nič ne moti, bi pa me zanimali kakšni predlogi.

Daedalus ::

Še neki, a se da Router nastaviti tako, da se nekateri računalniki(ki so prikljopljeni nanj) neodvisno povežejo na ADSL/internet, nakateri pa preko Routerja? S tem, da se še vedno vsi vidijo med sabo.

Zakaj bi pa rabo direkt priklop? Pa mislim, da se pol ne vidijo med sabo - pri direktni povezavi padeš v drug subnet in ip range. Range 192.168... je pa rezerviran za domača omrežja...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Mavrik ::

Am... zakaj preprosto ne štekaš ADSL modem v router ter potem switch v enega navadnih portov s crossover kablom. Nato pa samo spriklopiš računalnike in pustiš da se omrežje naštela z DHCPjem. Pa se bodo vsi računalniki videli.
The truth is rarely pure and never simple.

OldSkul ::

Itak.:D

SeTAr ::

zakaj sploh imaš compe v ločenih subnetih?
pač tisti kompi ki so direkt na switchu dobijo ip-je od 192.168.0.128 do 192.168.0.255 (recimo) tisti, ki so na ruterju pa od recimo 192.168.0.1 do 192.168.0.128
tistim, ki so za ruterjem nastaviš kot gateway ip od ruterja, tistim, ki so na switchu pa ne določiš gatewaya...
če ruter ni tolko neumen, da dela nat nad vsem kar pošlje na uplink nebi smel bit problem...

ali taka konfiguracija zaradi nečesa ne deluje?

pivmik ::

Zakaj bi pa rabo direkt priklop? Pa mislim, da se pol ne vidijo med sabo - pri direktni povezavi padeš v
drug subnet in ip range. Range 192.168... je pa rezerviran za domača omrežja...

Daedalus:
Zato ker pač tako hočem. Hočem imet samostojen svoj IP na internetu, nočem se zafrkavat z nasavitvami port forwardinga in podobnimi stvarmi. Hočem racimo it na IRCnet z več kot dvemi nicknamei. Pa tudi če gre P2P promet preko routerja se ful obremeni in zacne zmrzovat delovat pocasi, se segrevat,... Zato!

Am... zakaj preprosto ne štekaš ADSL modem v router ter potem switch v enega navadnih portov s crossover kablom. Nato pa samo spriklopiš računalnike in pustiš da se omrežje naštela z DHCPjem. Pa se bodo vsi računalniki videli.

Mavrik:
V keri port na Routerju vštekam, v WAN ali navaden?
Tako res bodo vsi videli, ampak če sedaj naredim na dveh računalnikih DRIEKTNO ADSL povezavo (z RASPPPoE, naprimer) a bo router to spustil skozi? Bo pustil naredit direktno povezavo? ČE jo pol je kul :) .

SetaR:
Napisal sem mojo trenutno konfiguracijo, kjer je ločen subnet. In sedaj sprašujem kako jih dat v isti subnet s tem da veljajo opisano pogoji (eni računalniki se povežejo na interent direkt, eni pa preko routerja). Vem, da trenutno niso v istem subnetu in da zaradi tega se ne vidijo.


Torej zdej je samo vprašanje ali Router spušča direktno/samostojno povezavo na ADSL računalnikom, ki so priklopljeni nanj. In pa da NAT(internet preko gatewaya/routerja) ne prevzame default internet povezave, na računalnikih, ki dostopajo da interneta preko svoje ADSL (ne preko routerja). Ti računalniki pa so še vedno 'pod' routerjem, kot je v predlogu napisal Mavrik.
Zgleda, da bom mogu zdej samo še stvar stestirat.
LP, Gregor GRE^

Daedalus ::

Direktna povezava je IMO no-go. Router ne dovoli take zadeve - vsaj tule pravijo, da ne. Pa če doma probam kaj takega, se zgodi nič.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

bosstjann ::

odvisno od routerja nekateri pustijo nekatiri ne, če ima računalnik direktno povezavo potem običajno uporablja leto

poweroff ::

Slabo predpostavljaš, da imam statični IP. S statičnim IPjem lahko direktno-neodvisno povežeš na interent samo en računalnik. Jaz imam dinamični IP, ki omogoča, da se povežejo neodvisno do 4 računalnki (vsak ima svoj IP na interentu)

Ne razumem.

Jaz imam preko statičnega IPja v internet povezanih 28 računalnikov. En je pač gateway, gor pa je NAT.
sudo poweroff

Daedalus ::

Mišlena je direktna pppoe povezava...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

pivmik ::

Ja, kot pravi Daedalus mislim na pppoe povezavo(direktna/neodvisna povezava na adsl).
Na interentu imajo tisti 4 računalniki vsak svoj IP.

Bom kasneje stestiral, če meni deluje, upam, da me moj WRT54g ne bo razočaral...
LP, Gregor GRE^

footprint ::

Mislim, da je tole malce neobičajno.
V kolikor se prvi trije računalniki priklapljajo na Internet ADSL z lastnim PPPoE povezavo in enako usmerjevalnik, potem je logično da računalnika izza usmerjevalnika prihajata iz drugega subnet-a.

Mislim da mora usmerjevalnik v tem primeru imeti možnost, da na WAN se pravi ethernet priključek vzpostavi dva IP-ja. Prvi bi bil dodeljeni dinamično od modema (siol) drugi pa bi bil statičen iz subnet-a 192.168.?.?. Pol je potrebno narediti le še usmerjanje (route) ki pove kateri promet naj se javlja preko določenega kanala.

Sem pa skoraj prepričan še posebi če je usmerjevalnik SOHO, da to ne bo možno.

Bi se pa dalo dosti enostavno z eno Linux mašino. Potem bi eth0 bil za PPPoE, eth1 za povezavo na stikalo in eth2 ter 3 za povezavo na pc. Zadnje tri mrežne pa bi bil iz istega subneta kot ostali trije računalniki na stikalu.

Izvedljivo. :)
Footprint

Mavrik ::

To kar ti hočeš bi se dalo doseči tako:

V switch štekaš notri modem, ter 3 (največ!) računalnike... to so tisti katere hočeš da se sami povežejo preko ADSL in imajo svoje eksterne IPje. Potem še pa v switch vštekaš preko crossover kabla do routerja v WAN port (to bo potem 4. IP), v router pa ostale računalnike.
Seveda lahko pozabiš na to da bi se računalniki na switchu in routerju videli med sabo v normalnem omrežju.

Druga rešitev pa je da pač ADSL modem štekaš v WAN port v routerju, ter switch s cross kablom v enega izmed normalnih portov, ostale porte pa zapolniš z računalniki. S tem boš mel delujoče omrežje z DHCPjem... mel pa boš samo en zunanji (ruterjev) IP in eno zunanjo povezavo.
The truth is rarely pure and never simple.

footprint ::

Hm se malo popravljam, k nisem dovolj pozoren.

Torej stikalo mora imeti vsaj 6 eth portov!
- Port 0 priključiš na modem adsl,
- Port 1 priključiš na PC1,
- Port 2 priključiš na PC2,
- Port 3 priključiš na PC3,
- Port 4 Priključiš na WAN usmerjevalnika
- Port 5 priključip na ETH0 Usmerjevalnika in ne WAN (le ta služi za PPPoE).

Potem pa priklopiše še računalnika PC4 in PC5 in sicer recimo tako:
- Port 1 na usmerjevalniku na PC4
- Port 2 na usmerjevalniku na PC5
Pazi, da je port 0 ali eden od usmerjevalnika (in ne WAN) povezan na stikalo. Torej iz usmerjevalnika dva kabla in oba Crossver, če stikalo ne omogoča autoswitch.

Tko bo zadeva mogla delati.

Edini problem imaš lahko še z DHCP. Priporočam da ne in da zadnjima dvema računalnikoma dodeliš statičen IP, ker se bosta v internetu tako ali tako predstavljala z enim javnim IP (dinamično dodeljenim seveda).

Kaj smo tako naredili?

Oba subnet-a (SIOL-DHCP in lokalno omrežje 192.*) smo postavili na isti stikalo zaradi maske pa se itak ne morejo videti.

Have fun :)
Footprint

imagodei ::

Hmm, ce prav razumem, kaj hoces naredit, je moje mnenje, da ti ne bo uspelo. Ena zadeva, ki jo Router povzroci je, da je na zunaj omrezje za njim videti kot en sam IP. Na Routerju se cepi subnet in takoj tukaj imas problem. To je sicer z varnostnega vidika precej dobra varianta, ker ti - zaradi NAT-a jasno - nihce ne more direktno sariti po PC-jih za Routerjem. S tem si avtomaticno zavarovan tudi pred zlovescim NetBIOS over TCP/IP...

Je pa to problem v tvojem primeru. Obicajno SOHO Routerji ne ponujajo dovolj nastavitev, da bi lahko vanj vnesel specificno usmerjevalno tabelo in bi npr. ves promet, ki pride nanj, usmeril v omrezje za routerjem. Tudi ce bi se to dalo v tvojem primeru, bi imel probleme (bi moral zadevo se mal premislit, pa je ze prepozno in se mi ne da prevec :) ker bi v tem primeru router imel svoj IP zaradi lastne PPPoE povezave in bi itak moral forwardirat v svoje omrezje ves promet na njem. Kako bi sfiltriral samo tega iz tvojih masin, je spet svojevrstna umetnost...

Mislim, da na ta nacin, kot si si zamislil, zadeva ne bo funkcionirala. Mogoce bi slo na nacin, ki ga predlaga footprint. Ampak hudo dvomim, da s SOHO routerjem.

Anyway, vem da to ni tisto, kar bi rad slisal, ampak upam, da vseeno kaj pomaga.

imagodei

SasoS ::

Dodaten kabel od routerja do switcha bo verjetno delalo...je pa taka postavitev neobičajna saj imajo omrežja hudo ne-rada ciklične povezave.

korenje_ver2 ::

da, samo povezavo bo prekinjalo na vsakih par minut.

pivmik ::

Ekola, zdej sem stestiral tako, da sem dal en računalnik iz Switcha na Router, nato sem povezal router in switch z enim kablom. In ta računalnik, ki je za routerjem lahko ustvari svojo PPPoE povezavo - stvar dela :) . Prav tako se računalniki vidijo med sabo (zdej so vsi na 192.168.1.*)
Čeprav po moje res ni zdravo imet ciklične povezave. A lahko kdo pove kej o tem?

Če ni kabla, ki povezuje Switch in Router pa PPPoE povezave ni mogoče vzpostaviti.

V glavnem, dovolj je, da povežem Switch in Router še z enim kablom in je rešeno!


Še neki: Kaj pomeni SOHO Router.
LP, Gregor GRE^

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pivmik ()

OmegaBlue ::

SOHO = small office - home office
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

korenje_ver2 ::

> Čeprav po moje res ni zdravo imet ciklične povezave. A lahko kdo pove kej o tem?

selektivno se bo izbirala razlicna pot do zeljene destinacije v primeru, da route niso konfigurirane ali pa da to ni mozno.

imagodei ::

Ampak je vseeno izjemno cudno tole... Err, saj ne da bi bil kak TCP/IP expert, vseeno si pa predstavljam, da nekaj vem od tega. Mogoce je tole res nekaj, kar bi moral vedeti, ampak zaenkrat se mi zdi hudo hudo cudno. Ce bi kdo razume, kako zadeva res funkcionira, ga prosim, da mi stvar razlozi, lahko tudi v zasebnem sporocilu.

Ker ta trenutek razmisljam nekako takole - v implementaciji, kot jo razumem jaz, imajo PC-ji na switchu javni IP, oz. bi ga morali imeti. Ce ga slucajno nimajo, pa ne bi smeli imeti polne funkcionalnosti neta, ker imajo cisto napacen IP naslov (lokalnega)... Ni mi jasno, kako lahko v tem primeru komunicirajo direkt z gatewayem od SIOLa?

Ce seveda imajo PC-i na switchu javni IP, potem se pa spet ne bi smeli videti s tistimi na Routerju, ker v tem primeru so pa spet ti v drugem omrezju. Mislim... I'm puzzled. Ce bi kdo mene vprasal, bi rekel, da ta stvar ne more funkcionirati. Dejstvo, da funkcionira, sicer postavlja moje razmisljanje na laz...

Anyway, ce ima kdo jasno predstavo o tem, kaj se dogaja v tej implementaciji, bi ga prosil za razlago. Ampak prosim, malo bolj strokovno, ne ravno tiste za laike. Zanima me, kaj se dogaja na routerju z usmerjevalnimi tabelami, kako lahko switch (SOHO varianta) usmerja promet v dveh omrezjih hkrati (javni IP-ji od SIOLa in IP-ji zasebnega omrezja 192.168.x.x)...

Mogoce bi pomagalo, ce bi PicNiK povedal, kaksne IP naslove in subnet maske sploh dobijo njegovi PC-i v tej konfiguraciji.

TNX in advance!
- Hoc est qui sumus -

pivmik ::

Hmnja, stvar ne dela prav dobro. Na začetku vse ok, pol pa se začnejo pojavljati napake, Azureus se pritožuje, prenašanje datotek po mreži se upočasni, računalnik, ki je bil na switch priklopljen ni mogu vzpostavit PPPoE povezave. Bala, na začetku je zgledalo da deluje, ampak pol prhaja do nekih motenj, zgleda da se neki 'zacikla'.

Tudi mene bi zanimalo kaj se dogaja v omrežju bolj na low-level, na 'strojnem' nivoju (preko MAC naslovov in to).

Računalniki imajo vsi IP-je v taki obliki:

Računalniki, ki dobijo IP preko routerja(in dostopajo do interneta preko njega)
192.168.1.25x (tako imam nastavljen da dodeljuje router)
Računalniki, ki imajo ročno nastavljen IP:
192.168.1.1x (ti se povežejo s svojo pppoe povezavo na adsl).


Ker ta trenutek razmisljam nekako takole - v implementaciji, kot jo razumem jaz, imajo PC-ji na switchu javni IP, oz. bi ga morali imeti. Ce ga slucajno nimajo, pa ne bi smeli imeti polne funkcionalnosti neta, ker imajo cisto napacen IP naslov (lokalnega)... Ni mi jasno, kako lahko v tem primeru komunicirajo direkt z gatewayem od SIOLa?
Sej en računalnik ima lahko več IPjev, tle ne vidim nič čudnega. Ko hoče PC dobit neki iz interneta, iz slo-techovega ipja recimo 212.93.228.2 poslje mrezna kartica switchu tale ip, switch pa ker je pameten to poslje v uplink in pol siol naprej zadevo preusmerja. Ko pa želi PC dobit neki iz 192.168.1.x, spet poslje zahtevek switchu in ta, ker je pameten in si zapomne, da je ta IP na njegovem portu preusmeri na ustrezen port ne da bi poslal zadevo na uplink. Čeprav mislim da, če recimo ipja 192.168.1.16 nima v 'spominu' pol pa pošlje stvar na uplink in čaka, da se mu javi en računalnik javi (in si bo to zapomnil za naslednjič).

kako lahko switch (SOHO varianta) usmerja promet v dveh omrezjih hkrati (javni IP-ji od SIOLa in IP-ji zasebnega omrezja 192.168.x.x)...
To se meni zdi normalno, 192.168.x.x so itak rezervirani naslovi(na internetu jih ni) in ne vidim zakaj jih ne bi switch znal usmerjati.
LP, Gregor GRE^

Daedalus ::

Ne bi htel bit tečn, samo switch ne usmerja prometa... In tako tvoja teorija o tem, da switch ve, kdaj kaj poslati siolu in kdaj kaj lokalnemu omrežju, nekak propade. Ker switch ni nič drugega, kot malo pametnejša papiga...promet pa usmerjajo routerji. In za prehode med različnimi subneti potrebuješ router, ne moreš direktno komunicirati z računalnikom, ki ima siol ip s tistim v domačem omrežju.

Čeprav mislim da, če recimo ipja 192.168.1.16 nima v 'spominu' pol pa pošlje stvar na uplink in čaka, da se mu javi en računalnik javi (in si bo to zapomnil za naslednjič).

Če tak paket (s ciljem priti na 192.168.1.16) pošlješ na interet se briše...Ker tale IP je rezerviran za domača omrežja in ga prvi usmerjevalnik na netu IMO briše.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

imagodei ::

Računalniki, ki dobijo IP preko routerja(in dostopajo do interneta preko njega)
192.168.1.25x (tako imam nastavljen da dodeljuje router)
Računalniki, ki imajo ročno nastavljen IP:
192.168.1.1x (ti se povežejo s svojo pppoe povezavo na adsl).


Prek tega IP-ja se ti ne povezes na internet, pac pa si povezan v lokalno omrezje. Na SIOL in v internet si povezan preko WAN miniporta, ki je virtualna kartica, ki za komunikacijo z netom uporablja obstojeco mrezno kartico. Ali je mozno, da delata obe povezavi hkrati, mi ni cisto jasno, ampak glede na to, da se ze pritozujes, je to zelo vprasljivo.

Sej en računalnik ima lahko več IPjev, tle ne vidim nič čudnega.


Jaz pa vidim nekaj cudnega :)) Sicer ni nemogoce zrihtat stvari tako, da ima ena kartica dva IP naslova, ampak je to bolj skrajna varianta (zgornji primer je kind of taksna stvar). Obicajno ima PC lahko dva naslova le, ce ima dve kartici. Torej, vsaka kartica za svoj naslov, tudi ce imas npr. vec kot dva naslova. Pa vseeno recimo, da deluje ta varianta z dvema IP-jema na na en NIC...

Kar je bolj zanimivo je to, da bi morali tudi PC-ji na routerju dobiti zunanji IP. Kot pravi Daedalus, je switch zgolj malo pametnejsi repetitor, ki ve, na katerem portu se nahaja nek dolocen IP ter zato pakete s tem IP naslovom usmeri na ta dolocen port. Drugih pri tem ne obremenjuje. Ampak tudi Routerji imajo na LAN strani vgrajen switch in ce ti z modema pripeljes kabel na Switch, s Switcha pa na Router, si vzpostavil direktno povezavo do neta tudi za vse PC-je, ki so obeseni na Routerju. Ker pa lahko s svojim SIOL paketom menda vzpostavis le 4 (?) simultane povezave, ti jih najbrz zmanjka za vse racunalnike? Tisti PC-i, ki jih imas direktno na Switchu, potem obcasno nimajo povezave na net? Ce ti pa router ne pridobi naslova, imas pa mrtev cel subnet, ki je za njim...

Skratka, IMHO je to godlja. Ostajam skepticen.

To se meni zdi normalno, 192.168.x.x so itak rezervirani naslovi(na internetu jih ni) in ne vidim zakaj jih ne bi switch znal usmerjati.


V bistvu ne gre za to, pac pa za drugo stvar - klasicno je switch predviden za delovanje v enem subnetu, t.j. v omrezju, kjer je rezultat ANDing procesa za poljubni dve adresi v omrezju enak. Switch ne zna usmerjati med dvema subnetoma. Je pac toliko pameten, da ve, da je na portu1 prikljucen IP1, na portu2 IP2, na portuN IPn... vsi pa so iz istega subneta. Na managable switchih (npr CISCO Catalyst 2500 in visji) sicer lahko konfiguriras VLANe, kar pomeni, da za recimo 5 portov od 24 dolocis, da npr. niso v omrezju 192.168.0.0 ampak v omrezju 10.1.0.0. Kljub temu moras usmerjanje med tema dvema Virtual LANoma izvesti z Routerjem. Taksne so vsaj moje izkusnje. Ni mi jasno, kako lahko na nek SOHO Router pridejo paketi iz omrezja 192.168.0.0 in iz omrezja npr 195.210.0.0. pa jih bo ta zadeva kar pravilno zmetala po portih... Way past my knowledge.

Se vedno velja prosnja, da bi mi nekdo tole na tehnicni ravni malo bolj razlozil.
;)
- Hoc est qui sumus -

SasoS ::

Stvar je popolnoma enostavna...vsak računalnik ki se poveže direkt na internet komunicira z njim preko druge (virtualne) mrežne. V winsih mogoče to ni tako vidno, v linuxu se pa enostavno vidi - lokalni promet gre preko ethX, internet preko ppp0. EthX ima v tem primeru lokalni IP, ppp0 SiOLovega. Ker ppp0 seveda ne obstaja kot fizična naprava se pakete obda z PPPoE headerjem in pošlje preko mrežne kjer pride do modema ki potem to pošlje naprej na net.
Switch deluje tako da snifa ARP pakete. Če vam je znano, komunikacija v LANu (torej znotraj istega subneta) poteka na nivoju MAC adres. Mašina ki hoče poslati paket v svoj subnet pošlje na mrežno ARP request za destination IP, računalo kateremu je to namenjeno pošlje ARP reply s svojo MAC adreso, switch si zapomne iz katerega porta je prišel ARP reply in potem vse pakete namenjene tej MAC adresi posreduje na ta port. Kako stvar deluje se enostavno preveri če zamenjaš port na switchu...ker so MAC adrese še v cachu ne bo ARP requestov, switch bo pošiljal na napačen port in mreža nekaj časa ne deluje :). Če destination IP ni v istem subnetu je stvar podobna le da se ARP request pošlje na (default) gateway in se njemu naprej posreduje paket. Kako PPPoE paketi najdejo modem gre verjetno po istem principu, nisem pa še tega podrobneje gledal...

pivmik ::

Daedalus:
Jaz sem mislil, da switch to dela, ker je pač malo bolj pameten hub.

Čeprav mislim, da če recimo ipja 192.168.1.16 nima v 'spominu' pol pa pošlje stvar na uplink in čaka, da se mu javi en računalnik javi (in si bo to zapomnil za naslednjič).
Če tak paket (s ciljem priti na 192.168.1.16) pošlješ na interet se briše...Ker tale IP je rezerviran za domača omrežja in ga prvi usmerjevalnik na netu IMO briše.
Jaz sem napisal "uplink" ne pa internet. Ni nujno da na uplinku je že tako, 'internet', lahko je nad njim najprej še en switch in na ta switch je priklopljen 192.168.1.16.

imagodei:
Stvar deluje nekaj časa normalno, pol pa se zacnejo pojavljati problemi. Obe povezavi pa nedvomno delata hkrati. Sej lahko preko enega switcha isto povežeš na ADSL 4 računalnike (vsak s svojo pppoe povezavo).


Jaz imam naslov 192.168.1.16 in 212.30.91.55, če to nista dva IPja, pol pa mi prosim razloži kaj sta.


Ampak tudi Routerji imajo na LAN strani vgrajen switch in ce ti z modema pripeljes kabel na Switch, s Switcha pa na Router, si vzpostavil direktno povezavo do neta tudi za vse PC-je, ki so obeseni na Routerju.
Če povežeš v tem tvojem primeru iz porta od Switcha na WAN na Routerju nimas direktne povezave, ker router izolira/ loči svojo mrežo od vrhnje'.


Ker pa lahko s svojim SIOL paketom menda vzpostavis le 4 (?) simultane povezave, ti jih najbrz zmanjka za vse racunalnike?
Ja. Tri računalnike in en router imam direktno povezane na ADSL. Ostali, ki so na Routerju pa dostopajo na internet preko routerja, ampak lokalno ne vidijo tistih, ki so na switchu.

Tisti PC-i, ki jih imas direktno na Switchu, potem obcasno nimajo povezave na net?
Ja, tako nekako. Čeprav itak noben jim ne 'krade' povezave, ker ostali so na routerju in ne morejo nardit svoje pppoe povezave.
Ce ti pa router ne pridobi naslova, imas pa mrtev cel subnet, ki je za njim...
Ja (če si mislil siolov ip naslov), vsi ki so na router priklopljeni nimajo povezave do interneta.


Mogoče vam ni jasno, po spremembi iz prvega posta (in iz slike), sem VSEM računalnikom sem nastavil IPje 192.168.1.x, torej vsi računalniki so na ISTEM subnetu(tako tisti na routerju, kot na switchu).
Pa še neki: A je to tudi vam čudno, da imaš modem povezan na WAN na Switchu nato na Switchu priklopljene štiri računalnike, ki so samostojno povezani na adsl(vsak svojo pppoe povezavo), hkrati pa so povezani v mrežo 192.168.1.x. Tako konfiguracijo sem imel prej in je delovalo BP. 192.168.1.x naslove je switch 'upravljal' je vedel, da se nahajajo na njegovih portih, ostalo pa je poslal na uplink. To je domače povedano :P, bolj tehnično pravilno pa berite zgornji post od uporabnika SasoS, BTW hvala ;).
LP, Gregor GRE^

SasoS ::

Switch nima WAN porta. Pri switchu so vsi porti enakovredni, razen če nima avtomatičnega zaznavanja crossover kablov je en port uplink kar pa ne pomeni nič drugo kot da so pini vezani naravnost (navadni porti obrnejo RX in TX, tako kot crossover kabel...če povežeš 2 switcha skupaj dobiš 2x obrnjeno kar je narobe zato en uplink port...get it ;)). Kot sem že napisal...switch ni router...o IPjih se njemu ne sanja nič. Switch deluje samo z MAC addressami.

imagodei ::

Kot sem že napisal...switch ni router...o IPjih se njemu ne sanja nič. Switch deluje samo z MAC addressami.

Ze ze, ampak to v teoriji potem pomeni, da lahko en switch "usmerja" pakete na dveh subnetih hkrati, kar je pa rahlo out of this world in me cisto zamede. Namrec, teoreticno bi lahko na en switch priklopil dva streznika, enega z B-klaso IPjem 172.16.1.10 in drugega s C-klaso IP 192.168.0.10 in potem na na tem istem switchu imel priklopljene PC-je iz teh dveh razlicnih omrezij, switch pa bi na podlagi MAC adres jasno locil med obema subnetoma in usmerjal pakete na pravilne porte. Torej, na switchu bi lahko imel npr. 10 PC-jev v subnetu 172.16.1.0, 10 PC-jev pa v subnetu 192.168.0.0, brez posebnega konfiguriranja switcha oz. portov na njem? Teoreticno bi to lahko delovalo, samo ne vem, zakaj potem managable switchi ponujajo moznost konfiguriranja VLANov na svojih portih... Saj bi po tejle teoriji switch moral cisto brez tezav pogruntati, na katerem portu je nek IP iz prvega subneta, na katerem pa IP iz drugega subneta - oz., ker dela z MAC naslovi, bi se zadeva resevala z MAC naslovi.

Tezava bi bila v tem primeru samo, ce bi oba streznika imela DHCP in bi hosti hoteli dinamicni IP od streznika. Ob DHCP broadcastu bi potem nek host dobil dodeljen IP od tistega streznika, ki bi prvi odgovoril na broadcast request.

Ne vem, no, meni se to zdi rahlo nezemeljsko. Ko razmisljam, se mi zdi mozno, v praksi pa... Me zacne boleti glava. Stalno me gloda vprasanje, kako hudica lahko dva subneta obesis na en switch? Pa se huje, switch ocitno mapira vec IP naslovov na vec MAC naslovov za isti port, ker v nasem primeru imajo PC-ji dva IP naslova na dveh razlicnih karticah; na mrezni in na PPPoE interfaceu (OK, tudi to se da razlozit, saj lahko vezes tudi vec switchev skupaj, pa ima potem en switch na nekem portu mapirane IP-je za MACe od vseh PC-jev, ki so obeseni na naslednjem switchu...) No, anyway, ce je to standardno, potem jaz se nisem slisal za to resitev. Se pa potrjuje izrek, da se clovek vsak dan nekaj novega nauci...
- Hoc est qui sumus -

SasoS ::

Seveda ni razloga da ne bi en switch usmerjal prometa več subnetov...tudi z dhcpji to rešiš tako da ima en dhcp prednost pred drugimi (authoritative) oz. konfiguriraš po MAC addressah kater komp dobi kater IP. Managable switchi so v tem pogledu samo boljši iz varnostnega vidika ker ponujajo fizično omejitev kater subnet gre na kater port.

Switch ne mapira IP naslovov...switch sploh ne gleda IP naslovov, tega ne zna. Če ima komp več IPjev za te IPje pač odgovori s svojo MAC addresso (če hočeš da te boli glava...obstaja mode da mašina deluje kot proxy arp, odgovarja na VSE ARP requeste svojega subneta s svojo MAC addresso, potem pa sam naprej routa pakete...uporabno če hočeš dat vmes kje kak firewall pa se ti ne da konfigurirat vseh routerjev okol). Seveda, switch lahko mapira več MAC naslovov na določen port, koliko je precej odvisno od velikosti bufferja. Še to...PPPoE (internet) promet po mreži ne potuje kot navaden mrežni promet ampak je enkapsuliran v PPPoE protokol (to sploh ni IP protokol, zato ni nobenih IPjev) in ne prihaja do nobene zmede kam mora it kam :D (od tod tudi razlog zakaj se mašine izza routerja ne morejo priklopit direktno na net...ker router razume samo IP protokol, grejo samo IP paketi od notranjih portov na WAN, ostalo pa lepo droppa).

Zakaj mreža crkne po nekaj časa bi jaz rekel da točno zaradi ciklične povezave. Ustvarja se feedback, tko kot če daš mikrofon k zvočniku...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SasoS ()

pivmik ::

Ups, jz sem mislil da je WAN in uplink ista stvar, my bad. Sory če sem koga zaradi tega zmedel. :8)
LP, Gregor GRE^

imagodei ::

SasoS: Hvala za razlago. Sem vmes tudi sam mal pregledal literaturo, ki jo imam doma in pobrskal po netu in, ja, bo kar drzalo, da je zadeva izvedljiva. Zdaj me pa se nekaj drugega zanima:

Masine, ki jih ima PicNiK za ADSL modemom imajo vse privatne IPje 192.168... Zakaj to omrezje ne prihaja v spor s SIOLovim? V bistvu je direktno odprto na javno omrezje? OK, najbrz ima definiran default gateway preko routerja in paketki krozijo samo lokalno, razen v primeru, da jih router poslje na modem in grejo potem ven? Ostali promet pa modem najbrz brise (razni broadcasti ipd) in umre znotraj "LAN-a"? Ali je pa ravno to tudi del razloga, da obcasno odpove omrezje? Ceprav v to malce dvomim :\ ...

Anyway, TNX za razlago!

PicNiK: zanimiv in poucen primer tole. TNX tudi tebi :)
- Hoc est qui sumus -

SasoS ::

Ravno zaradi tega ker to ni odprto javno omrežje. ADSL modem ni bridge (čeprav lahko tudi deluje kot bridge), nobenih paketov ne posreduje naprej. Tako kot ima SiOL sedaj naštimano gre ves promet čez PPPoE povezave. S stališča računalnika je to popolnoma druga mrežna, z drugim IPjem (podobna situacija kot če delaš VPN tunel...tudi tam dobiš drug interface, s svojim IPjem ki uporablja obstoječo fizično povezavo da pošilja pakete v svet). PPPoE paketi ki se pojavijo na mreži kot posledica prometa z internetom niso nič podobni navadnemu mrežnemu prometu prav zaradi dodanih PPPoE headerjev.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave (strani: 1 2 3 433 34 35 36 )

Oddelek: Omrežja in internet
1774548476 (667) Lonsarg
»

Nova škatla, novi problemi

Oddelek: Omrežja in internet
198263 (4156) kihc
»

level one ROUTER FBR-1418TX- nastavitve

Oddelek: Omrežja in internet
475843 (2826) OmegaBlue
»

Nastavitev modema za vidnost računalnikov povezanih v router?!

Oddelek: Omrežja in internet
169442 (9111) Hanzek
»

Kako dostopat do modema preko routerja

Oddelek: Omrežja in internet
93083 (2914) jan01

Več podobnih tem