» »

DVD regija 1 ter NTSC

DVD regija 1 ter NTSC

mkovac10 ::

Zadeva je takšna da se odločam za nakup DVD-jev prek luže. Predvalajlnik sem uspel pripraviti do tega da mi bere vse regije. Zanima pa me kakšna je razlika v praksi med PAL in NTSC. Pri nas uporabljamo PAL, dočim preko luže pa NTSC. Kako se to odraža na predvajanju DVDja?

Hvala za pomoč;)

matija

Spartak ::

V praksi se zadeva izkaže, da smo Evropejci mnogo bolj pameten narod og Američanov. PAL standard ima namreč 625 vrstic (mislim, da je podatek točen, sem pa 100% da jih je več kot 600), medtem ko jih ima NTSC tam okoli 550. Rezultat: PAL ima boljšo ločljivost.
Pri predvajanju pa je takole: Imel sem priliko predvajat neko NTSC videokaseto na videu Aiwa in televizorju Samsung, oba podpirata tako PAL kot NTSC. Video je bil takrat star dobro leto, televizor pa kakih 10. No, da preidem k bistvu, jaz kakšne hude razlike nisem opazil. Tu pa tam se sicer pozna, da je slika raztegnjena (PAL namreč manjkajoče vrstice pridobi z interpolacijo), vendar sem si zadevo lahko čisto normalno ogledal s kavča, cca. 5 metrov stan od ekrana. Ne vem pa čisto točno, kako je s tem pri DVD-jih.
I got my mind made I gotta be that rich mothafucka Set it up so my grandkids don't suffer

mkovac10 ::

Spartak hvala za odgovor iz katerega sklepam da verjetno pri zvoku ni sprememb, namreč kupujem glasbene DVD-je pri katerih mi slika ne pomeni dosti, pač pa zvok (surround). Glede na to da se cene koncertov gibljejo med 10-20$ se nakup vsekakor izplača:D

pa še neki sem izbrsku:
NTSC - PAL
Vertical Frequency 59.94Hz commonly referred to as 60Hz - 50Hz
Horizontal Frequency 15.73426Khz - 15.650Khz
Chroma Frequency 3.579545Mhz - 4.43Mhz
Scan Lines 525 Total - 625 Total
mako dv

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mkovac10 ()

BigFoot ::

Vecina (95%) moje DVD zbirke (190 DVDjev) je iz regije 1, in mi spilajo cisto super. Slika zgleda enako dobro, zvok pa pravtako, tako da ne skrbet. :)

mkovac10 ::

Superca, to pomeni prvo naročilo dvajsetih komadov:D
mako dv

krneki ::

Če si pa quality freak in se gre za filmske DVDje, ima pa PAL sistem prednost pred NTSC (poleg višje resolucije). Kot vas večina ve, so filmi originalno snemani pri 24 FPS. Nato je to treba pretvoriti na 29.96 FPS za NTSC in 25 FPS za PAL. Pretvorba v PAL je zelo enostavna. Enostavno pohitriš video in avdio za dobre 4% (za večino ljudi neopazno, vendar lahko opaziš, da so PAL filmi krajši od NTSC za par minut) in to je to. Preblemi nastanejo pri NTSC, ker pač ne moremo enostavno pohitriti filmskih 24 FPS na 29.97 FPS, ker je pohitritev preveč opazna (moški dobijo ženske glasove, film pa se odvija 25% prehitro). Zato je treba uporabiti postopek, ki se mu reče telecine (za 1 promil se upočasni video/avdio in vrine se par polslik), ki naredi konverzijo 24->29.97 FPS. Narava tega postopka je pač taka, da slika ne more biti nikoli tako tekoča (malenkostno se zatika na TVju, za veliko ljudi neopazno) kot pri konverziji v PAL.

Pri glasbenih DVDjih ponavadi res skoraj ni razlike med PAL ali NTSC, ker običajno koncerte snemajo z 59.95 FPS (30i NTSC) ali 50 FPS (25i PAL) tako pri NTSC ni treba uporabljati telecine. Glavno je da ti TV prebavlja NTSC signal, drugače bodo težave, ker bo moral DVD player delati konverzijo iz NTSC v PAL kar spet prinese zatikanje, ker imajo DVD playerji ponavadi zelo poceni konverter, če ga že imajo.

mkovac10 ::

Ja v TV bo verjetno catch ker je malce starejši. Po investiciji v AV receiver, DVD player (ima PAL NTSC konverter) in zvočnike bo očitno potrebno zamenjati tudi TV. Ni in ni konca stroškov:D Bo treba nadoknadit razliko pri nakupu DVD-jev.

Na playerju (Grundig xenaro gdp3300) je opcija izbira formata PAL ali NTSC, sem zamenjal in res je slika malce zamaknjena, zvok pa štima.

hvala za info
mako dv

Han ::

krneki: tvoja razlaga pretvorbe PAL:NTSC me malo bega. Zadnjič sem namreč v Adobe Premiere Pro 1.5.1 konvertiral AVI filmček (v NTSC formatu) v PAL, s tem da sem določil izvoz na DVD. Ko sem potem zadevo pogledal v WinDVD in na TV (Yamada 6700), se je zelo dobro videlo, da so gibi skokoviti - slika ni tekla gladko.

Potem sem zadevo še enkrat konvertiral iz AVI v DVD Video, s tem da sem ohranil NTSC format. Slika je v tem primeru normalno tekoča.

Sklepal bi, glede na število slik/sekundo, da bi pretvorba iz NTSC (30 fps) v PAL (25 fps) morala biti "neopazna"... Hmm??

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

krneki ::

Verjetno Adobe enostavno vrže ven 1 frame vsakih 6 frejmov oz. 1 par frejmov vsakih 6 parov, če gre za prepleten način. Zaradi tega se pojavi trzanje, ker ti manjka informacija (frame 6) ki se je zgodila med frejmoma 5 in 7. Stvar bo trzala 6x na sekundo (imaš pa zato ostro sliko). Tle je več načinov kako narediti pretvorbo čim manj bolečo, če te zanimajo pomanjkljivosti vsakega načina greš lahko na forum od doom9.net, kjer debatirajo kater način komu bolj ustreza in katere avisynth skripte odgovarjajo posameznikom za take pretvorbe. Če se le da, pač poskušaš brez pretvorb med formati, kot velja tudi za marsikaj drugega!

Spartak ::

Potem sem zadevo še enkrat konvertiral iz AVI v DVD Video, s tem da sem ohranil NTSC format. Slika je v tem primeru normalno tekoča.


Verjetno bi znala biti možnost pretvorbe ntsc->avi->pal(dvd) še najbolj optimalna. Ne vem pa, kako je pri tej pretvorbi z zvokom... :\
I got my mind made I gotta be that rich mothafucka Set it up so my grandkids don't suffer

CaqKa ::

>>> V praksi se zadeva izkaže, da smo Evropejci mnogo bolj pameten narod og Američanov.

ntsc uporabljajo tudi japonci, poleg tega pa lahko navržem kontra: japonci so s svojim ntsc mnogo bolj pameten narod od Evropejcev, njihov video se namreč predvaja s 30 fps, naš pa s samo 25fps.

:)

han: glde tote pretvorbe.. ni nujno da premiere uporablja opisano metodo.. v programe se namečejo različne metode za enake cilje.. kak se pač kakšni firmi zdi.. ena ki rabi samo zaslužek bo recimo dala tak algoritem not, ki ga bo čimhitreje napisala. potem recimo kdo drug bo dal tak algoritem noter ki bo najhitrejši (speed over quality), drug pa takega ki bo dal najboljše rezultate (quality over speed).
kako je s pretvorbami je dosti razloženo na doom9, sicer pa je za začetnika in za osnovo dovolj če se predela www.100fps.com

aja kar se tiče playerjev.. kolkor se spomnim vse te tajvanske šiki miki zadeve berejo in predvajajo brez problema ntsc kakor tudi pal. oni najbolj tajvanski so celo regijsko odklenjeni.. tak da še potem rabiš samo ntsc kompatibiln tv.

Volk| ::

Mene pa zanima ali predvajajo vsi DVD enote in podnobne naprave ki jih priklopimo na TV oba standarda?
Namrec nekaj pretvarjam v NTSC pa se bojim da ne bo slo na vseh playerjih.

lalaloves ::

Vlečem iz naftalina...
Zanima me, če je smiselno kupiti ta dvd v NTSC formatu za regijo 1 (ZDA, Kanada. Predvajala bi ga na laptopu - to pomeni, da rabim predvajalnik, ki bo podpiral format NTSC, al kaj? Nočem kupiti in stran denarja vreči, ker ne bo delalo.

http://www.amazon.com/Ballet-Beautiful-...
Format: Closed-captioned, Color, Dolby, NTSC, Widescreen
Language: English
Region: Region 1 (U.S. and Canada only.)


Ta dvd sem gledala tudi na angleški strani, kjer je eden izmed kupcev napisal tole:
This DVD I found does not work in the EU Region on a DVD Player unless you can change the region of your player (i.e. on computer) to the US Region.

Myself, I cannot use it in mny Samsung DVD Player so am disappointed the description of the DVD was not provided in terms of the region.

Ne vem, kako regijo spremeniš na računalniku?

Kakršna koli informacija bo dobrodošla.

mtosev ::

maš brezplačne programe kateri to rešijo. lahko pa tudi firmware na pogonu flashaš na RPC1 in bo bralo vse regije
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

lalaloves ::

Awesome, hvala!

lalaloves ::

mtosev je izjavil:

maš brezplačne programe kateri to rešijo. lahko pa tudi firmware na pogonu flashaš na RPC1 in bo bralo vse regije

Mi lahko (ali pa kdo drug) priporočaš kakšen brezplačen program? Sem inštalerala Total Video Player, ampak je slika kockasta oziroma siva, sploh noče delat.

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

lalaloves ::

Najlepša hvala še enkrat!

mtosev ::

dela ane?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DVD NTSC format convert v PAL

Oddelek: Zvok in slika
191459 (1198) hojnikb
»

[DivXviD] Pioneer predvajalniki (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Zvok in slika
53670838 (15600) LexLuthor
»

NTSC v PAL converter

Oddelek: Zvok in slika
51397 (1313) Jedi Master Yoda
»

DVD - WS in FS

Oddelek: Zvok in slika
71333 (1222) Stepni Volk
»

Filmčki iz digitalnega fotoaparata

Oddelek: Zvok in slika
211790 (1452) CaqKa

Več podobnih tem