» »

Filmčki iz digitalnega fotoaparata

Filmčki iz digitalnega fotoaparata

dipsi111 ::

Zanima me, če je možno konvertirati filmčke iz digitalnega fotoaparata (motion JPEG) v standardni mpeg format. Rad bi namreč naredil VCD iz par filmčkov. Poizkušal sem že na več načinov vendar brez uspeha. Uspelo mi je povečati framerate iz 15 na 25 slik, to pa je tudi vse.

LP Boštjan

BlackHole ::

Ne me smejat. Kak si pa povečal framerate iz 15 na 25??!!8-O Po tej teoriji bi lahko povečal iz 15 na 400 in potem gledal super SLOW MOTION.:\
Iz MJPEG v MPEG pa mislim da ni nek problem pretvorit, samo pravi programčke moraš poiskat. Google.

SodVina ::

Povisati framerate ni problema, pac sta po dva frame-a enaka. Lahko imas tudi 1500 fps, pac se ti bo zamenjala slika na vsake 100 frejmov.:)

BlackHole ::

In v čem je pol fora tega. A je res video bolj tekoč (kvaliteten)??8-O

jype ::

Ne, le nekatere naprave imajo manj tezav s predvajanjem standardnega PAL ali NTSC videa pri 25 oz. 30 fps, kot predvajanje 15 fps ali 10 fps, ki jih producirajo nekateri fotoaparati.

Paketa mencoder in transcode omogocata odlicno pretvarjanje med formati, jaz z njima obicajno predelam vse, kar potrebujem (DV v mpeg4, quicktime iz fotoaparata v standardni mpeg2, spreminjam velikost in delam multipass enkodiranje mpeg4 za na web). Verjetno bo koga motilo, da sta paketa namenjena predvsem linux uporabnikom, vendar vsaj mplayer deluje tudi na windows (za enkrat se beta, vendar encoder verjetno uporablja kodo, ki ni specificna za posamezen OS). Transcode je samo za linux. Oba skupaj zmoreta vse, kar bi si zelel in v povezavi z iMovie, final cut pro ali podobnim programom za windows dejansko omogocata popolno delo s sodobnim videom.

Programa imata ukazni vmesnik, kar je lahko izredno ucinkovito predvsem pri masovni obdelavi video posnetkov, zagotovo pa izdelava graficnega predvmesnika ne bi smela vzeti dosti casa.

dipsi111 ::

jype kaj bi mi lahko malo podrobneje opisal proceduro pretvorbe (ali pa mogoče kakšen link do strani kjer je to opisano) paketoma mencoder in transcode ? Sam tudi nekaj malega delam v linuxu tako, da bi se tega lotil. Res je kot si napisal, potrebujem mpeg file, katerega bi lahko zapekel na standardni VCD da ga lahko predvajam v DVD enoti.

LP Boštjan

pivmik ::

Ti lepo inštaliraj Sony Vegas 5.
Ustvari nov projekt, izberi Template: "PAL Video CD (352x288; 25,000 fps)"
Uvozi ta MJPEG filmček v ta projekt.
Pol pa klikna na Menu File, Render As...
Izberi Save as type "MinConcept MPEG-1"
Izberi Template "VCD PAL"
Klikni Save za encodirat in shranit.
Pol pa dobljeni MPG fajl uvozi v nerota, kjer zapečeš PAL VCD.

PS: Moraš imet registriran MainConcept MPEG plugin, ki je že vgrajen v Vegas.
LP, Gregor GRE^

Fukomuko ::

kakšna pa je sploh razlika med NTSC in PAL?

BaRtMaN ::

V frameratu. PAL je evropski standard in ima 35 FPS, NTSC pa uporabljajo v Severni Ameriki in na Japonskem. Sta pa dva različna framerata - eden je 29,neki :P.

CaqKa ::

pal 25fps 720x576
ntsc 30fps 720x480

jype ::

dipsi, jaz s temle pretvarjam formate, ki jih zna mplayer prebrat (prakticno karkoli) v 600x480 mpeg4 z dual pass encodingom za visjo kvaliteto in zato da ni vec interlaced, audio gre pa v mp3. Obicajno je vhodni stream navaden DV ki ga izvozim iz iMovie, obcasno pa quicktime ki mi ga naredi Olympus fotoaparatek. V tem primeru zmanjsam resolucijo, ker je brezveze resizat na vecjo sliko kot je original.

#!/bin/bash

mencoder -v -vf lavcdeint,scale=600:480 -oac lavc -ovc lavc -lavcopts acodec=mp3:vcodec=mpeg4:vbitrate=2500:vpass=1 -o "$2" "$1"
mencoder -v -vf lavcdeint,scale=600:480 -oac lavc -ovc lavc -lavcopts acodec=mp3:vcodec=mpeg4:vbitrate=2500:vpass=2 -o "$2" "$1"

pivmik ::

jype:
DeInterlaceanje DV posnetkov je neumnost. Raje pretvorim v interlaced MPEG2 (ali KDVD, če šparaš s prostorom), resolucije pa nimaš kej spreminjat.

Tako ne izgubiš 50% kvalitete in še zelo standarden format dobiš ven, ki je primeren tudi za peko na DVD.
LP, Gregor GRE^

dipsi111 ::

Hvala za odgovore. Prvo bom poizkusil z Vegas 5. Če ne bom zadovoljen se bom preusmeril na Linux.

LP

jype ::

piknik: ce delas filmcke za na web, ki morajo biti cim manjsi in jih mora znat predvajat cimvec masin, potem je to the way to go. mpeg4 podpirajo vsi (windows, mac in seveda mplayer in xine) in je dovolj majhen, da ga das na web. Ce ne deinterlacas, potem dobis manjso kompresijo in kvaliteto pri multipass encodingu, zato je tudi deinterlace tam, ce pa kompresiras video iz fotoaparatkov je pa res brezveze da deinterlace delas, ker original ni interlaced.

Za resno obdelavo in pecenje na DVD si itak shranis original DV zapis in ce je treba dat na DVD encodas tako kot si rekel v interlaced MPEG2. Na web dajat 1 mega na sekundo video je pa way too much.

Kaj je KDVD pa ne vem, ampak ce malo brskam po google je videt kot da ni free (as in speech).

pivmik ::

jype:
S tem ko deinterlaceaš spustiš polovico frameov oz. 50% kvalitete se izgubi.
Mislim da bi moral tudi MPEG4 podpirat interlaceane posnetke(ločeno encodira fielde) tako da deinterlaceanje pride res v upoštev samo za šparanje na velikosti/bitrate-u.

Tvoja resolucija 600x480 ni deljiva z 32, nisi s 16 ni.
MPEG4 ni vsesplošno pdoprt, ti samo praviš da dela v teh in teh Operacijskih sistemih, itak da dela lahko v vsakem OSu ampak moraš imet ustrezne programe. MPEG(2) je glede tega daleč bolj podprt in poznan na vseh podpročjih. MPEGu lahko prav tako določaš bitrate, delaš 2pass encoding itd, itd.. Z KDVD/KVCD matrikami pa ga lahko optimiziraš za nizke bitratee(primerne za na splet), podprt pa bo čisto povsod(hardverski playerji, vsi video predvajalniki pač, ki podpirajo MPEG2). Le standardnih resolucij se je dobro držat(kot pri mpeg4):
NTSC: 352x480, 480x480, 720x480
PAL: 352x576, 480x576, 720x576

Več o KVCD/KDVD: www.kvcd.net
TMPGEncTemplates: http://kvcd.net/dvd-models.html
Je pa še ena izpeljanka MPEG-a(tudi v redu): www.molevcd.de
Primerki MVCDja: http://www.molevcd.de/samples.htm

dipsi111 pa bi rad dal na VCD in ne na splet, tako da uničevanje kvalitete je nesmiselno.
LP, Gregor GRE^

Fukomuko ::

pal 25fps 720x576
ntsc 30fps 720x480


js lahko v digitalcu nastavim na NTSC ali PAL. resolucija je pa lahko največ 320x240. na kaj naj zdaj nastavim?

pivmik ::

Ti nastavi na PAL, verjetno ti zajema potem z 12,5 fps ali 25 fps in ne 15 ali 30 fps. Resolucija pa ni tako problematična in se da kaseneje na easy resizat oz pustit črne robove.

Resolucija 320x240 je NTSC (1/4).
A si siguren da se ne da zajemat v 384x288(1/4 PAL) ?
LP, Gregor GRE^

Fukomuko ::

torej če bo nastavil na PAL bo slika bolj gladka??
na digitalcu se dajo nastavit samo resolucije 320x240 ali 160x120.

pivmik ::

Ja, verjetno bo bolj gladka(na VCDju).
LP, Gregor GRE^

jype ::

piknik: zanimivo, tale KDVD, sem sprobal in zgleda odlicno.

Pa se tole: jaz sem vedno mislil da interlaced pomeni, da je prvi frame vsaka 2n vrstica in potem naslednji frame vsaka 2n-1 vrstica in da ce naredis deinterlace dejansko zafilas manjkajoce vrstice s kombiniranjem podatkov prejsnjega in naslednjega frejma. Vsaj tako naj bi delal lavc deinterlace filter. Pri interlaced videu vidis tiste horizontalne crte na robovih objektov, ki se hitro gibljejo (in to je tisto, cesar se poskusas znebit).

Ce sem narobe mislil, a lahko tukaj nekdo ki se spozna razlozi, v cem je finta?

pivmik ::

Sej si prav mislil, samo...
finta je v tem da mora predvajalnik/kodek pravilno predvajat interlaced video. V bistvu predvajalnik med predvajalnjem sproti deinterlace-a video in tako ostane originalni video nedotaknjen. Ne pa da ti trajno spremeniš interlaced video pred predvajanjem.
Interlaced pomeni v bistvu da je video posnet pri 50fps vendar shranjen v 25 fps video na prepleten način.

Načinov za deinterlaceanje pa je več, recimo fieldbob, blend, median,...

Za več info pa ti dam odlično stran 100fps:
www.100fps.com
LP, Gregor GRE^

CaqKa ::

picnik: stran na sl.wikipedia.org
klini zgoraj na uredi in se počuti dobrodelnega.. vsakič naslednjič ob takih vprašanjih boš podal samo zgornjo povezavo
0:)
lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pretvorba DIVX v KVCD (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Zvok in slika
11927945 (7381) LexLuthor
»

DV v mpeg,divx,...

Oddelek: Programska oprema
111850 (1702) pivmik
»

Iz DV v DVD zapis

Oddelek: Zvok in slika
252070 (1860) pivmik
»

SKVCD

Oddelek: Zvok in slika
383050 (2118) Caligula
»

Kako convertirat DivX v VCD??

Oddelek: Zvok in slika
414367 (3003) jabe

Več podobnih tem