» »

Vesolje je neskončno - Nezemljani ne obstajajo

Vesolje je neskončno - Nezemljani ne obstajajo

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 8
»»

Tic ::

Zgornja izjava se mi zdi najbolj tumpasta zadnje čase.

Če bi delali anketo, kjer bi spraševali ljudi, kolikšno je vesolje, bi n odstotkov dejalo 'neskončno'. Zakaj bi bila n manjša številka, če bi te iste ljudi uprašali, ali obstajajo nezemljani. Ali ljudje ne razmišljajo z lastno glavo?

Torej, če je vesolje neskočno, potem se (če lahko tako rečem) v njem nahaja VSE. Torej obstajajo tudi paralelni svetovi. Identični našemu.

Komentarji?
persona civitas ;>

Zheegec ::

Eh, saj ce se siri je res neskoncno... :D Pac vse je odvisno od human perception, kako je pa v resnici pa pac ne vemo!
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Tic ::

Pac vse je odvisno od human perception


Ja to čist ni res.

1+1=2 in ne 3. [Dejmo se omejit na srednješolsko matematiko. Hvala.]

Seveda ne vemo kaj je. Ampak če je neskočno, potem gotovo je.
persona civitas ;>

Moonman ::

Jaz vem, da so, ....
Samo dokazati še moram.:)


Tic ::

Okej, prosim brez osebnih prepričanj in izpovedi.
persona civitas ;>

Azrael ::

Tic, IMO omenjena izjava je protislovna. V neskončnosti je možno čisto vse, tudi vrsta 8472...

Se mi pa zdi, da je definicaj za velikost vesolja neko taka: Vesolje je končno, toda nima meje (vsaj v 3D svetu ne). Popravite me, če se motim.

Če smo sami, pojma nimam. Ker nismo opazili še nikogar smo ali prvi oz. edini v tem času ali tako zabiti, da drugih ne vidimo.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Alec999 ::

Men se je vedno zdel neumen, da bi bil vesolje neskoncen samo zato ker ne poznamo njegovega konca. Taksno vesolje kot ga smatramo pod besedo vesolje je vsekakor koncno, vprasanje je kaj je za tem vesoljem oz. ce se da preckati mejo/izstopiti iz vesolja. Mogoce vesolje/prostor st. 2 ki je cisto druga stvar. Mogoce fluidno vesolje in vrsta 8472.

Zadnji zgornji stavek je jocke, da nebo slucajno kdo resno o tem :D

Jst si nase vesolje predstavljam kot veliko zogo. Torej konco vendar me zanima kaj se nahaja izven te zoge.

P.S.
Vsaka stvar se enkrat more koncati.

Lp,
Alec999

Poldy ::

Za nas ljudi je to nekaj nedoumljivega, ker si skušamo predstavljati vesolje kot okolico ki nas obdaja tu na zemlji - torej, za ograjo mora biti še nekaj... pa končno in neskončno - mogoče tega v vesolju sploh ni.

Utk ::

Hja, vesolje (kot kup planetov in teh stvari) je kot žoga ja, se širi, ampak to ni zdej pomembno. Izven te žoge je pa prazn prostor, nekje že...vprašanje samo če je ta prazn prostor res čisto prazen. Tudi če imamo ogromno ogromno nekih delcev, je po logiki teh delcev neko število...ali pa ne. Drugač pa mora bit neskočno, sej že po definiciji je vesolje vse kar je, izven ne more bit nič.
To pa nima nobene veze z Nezemljani, čisto možno da smo sami, ali ne, nemogoče rečt, dokler jih res ne zapecamo, ali oni nas.

CCfly ::

Človek, ki si komaj predstavlja 3 dimenzije, želi razmišljati o vesolju. Logično da si kot model vzame žogo in da se sprašuje o končnosti / neskončnosti.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Utk ::

Imamo kakšen razlog da bi verjeli da jih je več?

CCfly ::

Seveda imamo, na primer fraktali naj bi imeli dimenzije od 1.8 do 4.12. Ne me vprašati kako so prišli do tega rezultata.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

jype ::

Izven vesolja ni prostora in casa, ker vesolje definira prostor-cas. "Meja" oz. "rob" vesolja ni tako enostavna, da bi lahko segli onstran te veje, se posebej zato, ker vse kaze, da se vesolje siri z nadsvetlobno hitrostjo (in je tako vsaj danes prakticno nemogoce, da bi lahko "rob" ujeli).

Analogij za take ideje je v cloveski perspektivi sveta bolj malo... Za pomiritev laicnih apetitov po pribliznem razumevanju prostora je popolnoma dovolj, ce berete Hawkingove knjige. Ne recem, da je knjiga morda malo out of date, ampak podrobnosti so precej zapletene in ker se s tem ze nekaj casa ne ukvarjam vec, je zadnja teorija, ki sem jo kolikor toliko poglobljeno studiral, teorija strun (ki danes ni vec tako zanimiva, kot pet let nazaj).

Ko se bo Thomas zbudil pa upam da bo povedal kaj "up to date", ker mene tudi zanima povzetek :)

Wortex ::

Glede te teme vam jest bolj kot Hawkinga priporočam Frank H. Shu The physical universe.
Unleash your fury twards the gowermant!

A. Smith ::

Malo nazaj je bila na slo-techu tema o tem, kakšne oblike je vesolje. In tisti tabrihtni so najprej ovrgli okroglo obliko. Seveda se o pravi obliki do sedaj še niso zjasnili. Obstajajo neke teorije, nič potrjenega. Torej: pojma nimamo, kakšne oblike je. Potem pa tole: obstoj črnih lukenj se mi zdi, po novem zavračajo, ampak še vedno se mi zdi, da bi lahko obstajale poti, po katerih "se pelješ v en konec vesolja in se znajdeš na drugem". Svetovni četverec je funkcija štirih spremenljivk in nikjer ne piše, da znamo ljudje obliko sploh dojeti, razen tistih seveda, ki trdijo, da si z lahkoto predstavljajo, kako se v 4D prostoru dve ravnini sekata v točki :D
Ne poznamo oblike, velikosti tudi ne, smo pa našteli precej enih lučk tam gor.

Kar hočem povedat je, da ne vemo dovolj niti, da bi postavljali ene brihtne trditve, niti da bi jih ovrgli.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

gzibret ::

Imamo opazovanja, na podlagi teh postavljamo teorije. To je kot mozaik. Imamo morda 15 kamenčkov od 1000000 in trdimo, da je na mozaiku BMW serije 5 letnik 2001 z usnjenimi zici, litimi felgnami in spojlerjem.

V bistvu se nam sanja, da je vozilo, kaj več pa ne.

Kaj vemo:
- bolj je objekt oddaljen, večji je "red shift", dopplerjev premik k rdečemu delu spektra
- najbolj oddaljene galaksije in kvazarji so oddaljeni 15 mrd svetlobnih let
- obstajajo (neznani) "gama ray burst"-i
- centri galaksij sevajo v x-ray ali celo gamma ray
- mikrovalovno sevanje ozadja s temperaturo nekaj K, dokaj nehomogeno
- opazno gravitacijsko lečenje
- kemično sestavo vesolja oz. tistega dela vesolja, ki sveti (H in nekaj malega He, cca 1%)
- veliko snovi ne sveti in je ne vidimo, sklepamo pa na njo na podlagi moči gravitacije in oblike galaksij

No, to je 8 kamenčkov. Sigurno sem jih nekaj izpustil, vendar večina jih je tukaj. Iz teh opazovanj zelo težko sklepamo na kakršnokoli strukturo vesolja, še manj pa na to, a je končno ali neskončno.

Alieni pa IMO obstajajo.
Vse je za neki dobr!

infidel ::

to nase vesolje, bi lahko razumeli tudi tako, da pogledamo najmanjse strukture, ki jih lahko opazimo; lahko bi namrec bili tudi del organizma, pac bivamo na enem elektronu, ki siba okrog jedra; kaj strukturiramo pa ne vemo;...

Tic ::

Vsi skupej smo zdej mal zasli a ne. Se enkrat preberte kaj točno me zanima. Če pa se želite o tem pogovarjati, potem pa spremenimo naslov, ni problema.


To pa nima nobene veze z Nezemljani, čisto možno da smo sami, ali ne, nemogoče rečt, dokler jih res ne zapecamo, ali oni nas.

Jah to ni čisto res. V neskončnosti se bo določen vzorec ponovil, hočeš ali ne.

Plus to bi rad povedal, if neskočnost je, than so paralelni svetovi.
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

gzibret ::

> pac bivamo na enem elektronu, ki siba okrog jedra

Elektron ne šiba okoli jedra, kot to delajo planeti okrog Sonca. Analogije pri tem ni. Elektroni so kvantnomehanski objekti, ki kažejo povsem specifične karakteristike (interferenca in uklon npr.). Za planete bi težko rekli, da interferirajo.

> Se enkrat preberte kaj točno me zanima.

Tebe zanima, a je vesolje neskončno. Mam prav? Naj ti povem, da mene zanima isto.

Sam če je zadeva neskončna še vedno nikjer ne piše, da se bodo ponovili vsi vzorci. Saj koneckoncev imajo fraktali neskončen obseg, ampak vseeno se nikjer pri njih ne ponovi vzorec mojega obraza npr.
Vse je za neki dobr!

Dzonson ::

kolikor jaz Tic-a razumem njega zanima, zakaj nekdo ki verjame, da je vesolje neskoncno, pri enakem razmisljanju trdi, da pa vesoljcev ni.

lahko pa da se motim

_marko ::

-> Sam če je zadeva neskončna še vedno nikjer ne piše, da se bodo ponovili vsi vzorci.
Aja, kdaj se bodo pa nehali generirat vzorci?
Če je neskončno vesolje se nebodo nehali -torej se bodo pojavili VSI vzorci v NESKONČNO kopijah.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Tic ::

Yes, torej če je neskončno, obstaja svet popoldnoma identičen našemu. In seveza tudi zelo podobni. Na las podobni.


Edina fora je v tem, če se je začelo vesloje širiti. (pustimo kaj je izven tega obsega) To pomeni, da ni na vsakem mestu enako staro. Zaradi tega se lahko ovržemo teorijo o paralelnih svetovih. Še vedno pustim odprto, da obstajajo.
persona civitas ;>

_marko ::

Če je neskončno je IMO tudi neskončno staro...kar pa verjetno ni, ane.
Mah, pozabite to neskončnost, naj ostane v matematiki.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Ziga Dolhar ::

> Edina fora je v tem, če se je začelo vesloje širiti. (pustimo kaj je izven tega obsega) To pomeni, da ni na vsakem mestu enako staro.

Praviš, da se vesolje tam, kamor se "razširi", "ustvari na novo"?
https://dolhar.si/

Dzonson ::

Praviš, da se vesolje tam, kamor se "razširi", "ustvari na novo"?


to verjetno ne, je pa "nova razsiritev" sigurno mlajsa

gzibret ::

Odkod vam podatek, da je vesolje neskončno. To je le špekulacija.
Vse je za neki dobr!

_marko ::

Slaba špekulacija... :\
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Dzonson ::

Odkod vam podatek, da je vesolje neskončno. To je le špekulacija.


ne se bat :) pac ena veja razmisljanja na predpostavki "kaj pa ce"

Utk ::

Tic, ne moreš takšne teorije postavit v naravo, ker to je pa res huda teorija. Če že hočeš pa imaš lahko komot vzorec z neskočnim obsegom. Števil je tudi neskočno, ampak 1 je samo 1. Pa to itak nima veze z našim vesoljem.
Neko napletanje dimenzij pa ne pomaga dost, naj dokažejo, pa ne z neko drugo, spet svojo, teorijo.

Tic ::

CrniE: Saj števila niso po vrsti zlozena v vesolju. Radnomly nametana in randomly se ponavljajo. Če je to plus upošteamo neskončnost, potem imamo neskočno velike vzorce, ki se ponavljajo.


Praviš, da se vesolje tam, kamor se "razširi", "ustvari na novo"?


Maš boljšo idejo?
persona civitas ;>

GregiB ::

Moje mnenje glede (ne)skončnosti vesolja... Če zadevi dodamo komponento časa in zavržemo teorijo o sesedanju vesolja npr. vzamemo, da se danes podamo na pot proti robu vesolja... Hitrost našega potovanja je lahko poljubno velika a manjša od hitrosti širjenja vesolja. Kdaj bomo prispeli na rob? Nikoli... ergo?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

THOMPSON ::

Hm ce je lehko naša hitrost poljubno velika... Hočeš reči da se vesolje siri z neskoncno veliko hitrostjo?:\
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

GregiB ::

Thompson, si prebral do konca o hitrosti... tisto .... a manjša od hitrosti širjenja vesolja...??
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

OwcA ::

>>Praviš, da se vesolje tam, kamor se "razširi", "ustvari na novo"?

>Maš boljšo idejo?

Vse kar ne krši zakonov termodinamike je boljše. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Tic ::

In kaj je to vse. Razsvetli me.
persona civitas ;>

THOMPSON ::

GregiB moja napaka:) se opravicujem..

Am se zmer pa mi ni jasno kaj si hotel s tistim povedat.. Pac vzamimo da potujemo s hitrostjo ki je vecja od hitrosti sirjenja vesolja. Kaj se zgodi v tem primeru? Tudi ce te zanima kaj se zgodi ce potujes hitreje od ferarija ne bos sel s fickom ampak se bo gospod šumaher popeljal z formulo:D

Glede sirjenja vesolja pa se strinjam z owco. Hmm lahko se siri kvecemu na racun ze obstojece mase/energije, ne pa kar tako.. Pac prvi zakon termodinamike..

lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

jype ::

Prvi zakon termodinamike govori samo o ohranjanju energije (in po teorijah, izhajajocih iz relativnostne, posledicno tudi mase). Nikjer nic ne pise o ohranjanju prostora ali pa celo casa.

Ziga Dolhar ::

Tic, jaz sem vedno "razumel", kot da se obstoječa "snov" [masa] pač razteguje. Določene snovi (iz katere so planeti) pač zanemarljivo malo, precej bolj pa "tisto vmes", med planeti.
https://dolhar.si/

THOMPSON ::

jype ze, samo nekateri mislijo da naj bi pri sirjenju vesolja nastajala NOVA masa/energija...

lp
The best theory is not ipso facto a good theory. The solution to a problem changes the nature of the problem.

jype ::

Vesolju se ni treba nic ustvarjati na novo, ker onkraj vesolja zelo verjetno ni prostora in casa. To sta lastnosti vesolja, ne pa nekaj, kar bi samo po sebi obstajalo.

Vesolje si lahko predstavljate kot POVRSINO zoge oz. balona, ki se napihuje. Notranjost balona ni del vesolja in zelo verjetno ne obstaja. Razdalja med tockama A in B na povrsini balona se veca, bliznice, po kateri bi sli po notranjosti balona, pa se ne poznamo, ce sploh obstaja. Bistvo je, da je prostor, ki ga vesolje definira, ukrivljen. Einstein je enkrat rekel, da ce bi z zemlje sli z vesoljsko ladjo naravnost stran od zemlje, bi se prej ali slej zaleteli v zemljo. Baje bi se pri tem tudi prezrcalili, ceprav si je tezko predstavljati, kaj to pomeni (priblizno tako kot ce dvodimenzionalno bitje potuje po mobiusovem traku, ce si to lazje predstavljate).

Tic ::

Ziga, torej smo vsak trenuek bolj oddaljeni med sabo. To mi ni preveč ušeč. Zakaj bi se raztegovalo tisto 'vmes', mi pa ne.

mod: popravi naslov teme, smo way offtopic.
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

jype ::

Ne, nova energija in masa ne nastajata. Nimata od kje. Temperatura vesolja ustreza gostoti snovi in energije v njem, v razmerju do hitro se oddaljujocih predmetov na robu vidnega vesolja, ki nam lahko sugerirajo, kako se vesolje obnasa. The longer it lives, the more it's cold, dead and empty.

Tic ::

The longer it lives, the more it's cold, dead and empty.


Zakaj. Kam pa gre vsa ta energija? Če na drugi strani ni nič? Kvečjemu je topleje (zvezde oddajajo energijo). Dead and empty? EVOLUCIJA. Iz nič k nečemu. Vsaj upam, da se niso mali zeleni že destruktiral, da nismo prepozni. Sicer pa če je neksončno, potem ne moremo biti prepozni :D
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

Ziga Dolhar ::

Tic:

> Ziga, torej smo vsak trenuek bolj oddaljeni med sabo. To mi ni preveč ušeč. Zakaj bi se raztegovalo tisto 'vmes', mi pa ne.

Dejstvo je, da se galaksije razmikajo med sabo.
https://dolhar.si/

jype ::

Tic: nic se ne "razteguje". Pocilo je, zdaj pa leti narazen. Vmes je bilo par zelo cudnih obdobij, se posebej na zacetku casa, ko naj bi bila gostota vesolja tako velika, da se nam tudi sanjat ne more, kaj se je takrat dogajalo. Z dovolj mocnim teleskopom lahko poizkusis ujet rob vesolja. Ce se vesolje siri z nadsvetlobno hitrostjo, potem ti ne bo uspelo, sicer pa bi ga moral prej ali slej zagledati, saj je, ce je bila gostota vesolja na zacetku resnicno bolj ali manj neskoncna, vsaka tocka znotraj vesolja njegovo sredisce in bi moral torej videti zacetke vesolja, ne glede na to, kam usmeris teleskop. Background radio noise se je vcasih smatral za dober dokaz v prid tej teoriji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Tic ::

Ja in? Tudi knedlni v juhi se razmikajo vsak posvoje, pa je krožnik dokaj končen.

Razmik ali razteg... Če je neskočen, se lahko premikamo in raztegujemo v neskočnost.

Če je krožen ali kakorkoli drugače končen, se ne moremo premikati in raztegovati. Potem se na drugem koncu zbižujejo in krčijo.
persona civitas ;>

jype ::

Ce napihujes balon se tudi tocke na drugem koncu opne ne priblizujejo, ampak oddaljujejo, ane?

Tic ::

jype: Torej je gostota vsak trenutek manjša?
persona civitas ;>

Tic ::

>Ce napihujes balon se tudi tocke na drugem koncu opne ne priblizujejo, ampak oddaljujejo, ane?

Ampak se tudi raztegujejo :)

Če se točka od točke razmikuje, recimo elektron od elektrona oz celica od celice, potem se tudi mi raztegujemo.
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

jype ::

Ja, gostota je vsak trenutek manjsa.

To je ocitno ze iz temperature vesolja, ki s casom pada (oz. vsaj tako domnevamo).

Nepravilnosti, torej entropija znotraj vesolja, pa so kosi kamenja, kakrsno je nase sonce, nas planet in se kaksno telo znotraj vesolja. Za vse to je kriva gravitacija, za katero se vedno ni cisto jasno, ali je dovolj mocna, da bo vesolje nekoc potegnila skupaj, ali pa se bo sirilo v nedogled.
««
«
1 / 8
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V bosni piramide (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
48893906 (71370) GizmoX
»

Obeta se nam največje iskanje Nezemljanov v zgodovini (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
28669165 (57221) garamond

Ancient Aliens (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27967468 (63058) hamax

We come in peace... (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24243025 (36629) Gandalfar
»

Denarja za iskanje Nezemljanov ni, SETI ustavljen (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23440389 (33831) jest10

Več podobnih tem