» »

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Temo vidijo: vsi
««
6 / 27
»»

c0ck4m0u53 ::

technolog je izjavil:

Ima kdo kake izkušnje z Arch?

Nekaj nas je zagotovo tudi na tem forumu.

d4vid ::

Jaz sem tudi kar reden uporabnik Arch distribucije. Res veliko narediš sam, ampak se ga da spolirat v nulo. Trenutno imam nekaj težav z povezovanjem z wlan v gnomu, pa baterija drži slabih 45 minut (v Win do 2 uri). Drugače sem pa zadovoljen.

technolog ::

Kok je blo kej jebanja z namestitvijo?

c0ck4m0u53 ::

Če slediš vodičem objavljenim na wiki strani, ne bi smelo bit večjih težav. Moja trenutna namestitev teče že dobra 3 leta in, če se ne motim so v tem času zadeve celo malo posodobili. Princip verjamem da je še vedno enak, namestiš core/ base (tudi v core skupini lahko izbereš pakete katere ne želiš namestiti) vse ostalo je opcijsko oziroma neobvezno.

Zgodovina sprememb…

Hexx ::

d4vid je izjavil:

Jaz sem tudi kar reden uporabnik Arch distribucije. Res veliko narediš sam, ampak se ga da spolirat v nulo. Trenutno imam nekaj težav z povezovanjem z wlan v gnomu, pa baterija drži slabih 45 minut (v Win do 2 uri). Drugače sem pa zadovoljen.

Težave z baterijo se pojavljajo zaradi tistega buga v kernelu al zaradi pomanjkanja "power saving" moda?

dolenc ::

Vprašanje za tiste, ki uporabljate linux Mint, koliko je zadeva kaj hitra? Recimo v primerjavi z zadnjim ubuntujem? Če je slučajno kdo sprobal na starejšem PCju.

(OS bo šel na 512mb/ram mašino)

dzinks63 ::

Lahko povem npr. starega enojedernega Intela 2600 z 512MB rama. Mint je približno enako hiter kot XP, dela ok, z instalacijo nobenih problemov, naloži vse driverje in še ostalo uporabno programje, da lahko začneš z uporabo računalnika takoj. Seveda je baza dodatnih programov zelo velika, tako da za normalno in tudi bolj zahtevno delo se praktično dobi vse.

dolenc ::

Super, tako primerjavo sem rabil, hvala.

trnvpeti ::

In zakaj ne kaksen xfce, ki je fejst hitrejsi?
Mint ima tudi xfce distribucijo.

dolenc ::

Ker nisem vedel da to sploh obstaja :D. Tako da najlepša ti hvala, šiba kar Xubuntu dol.

Hexx ::

Sm ravnokar prešaltal na XFCE in se ne vrnem na GNOME :)

dunda ::

V zadnjih tednih sem preizkusil kar nekaj zadev (po tem, ko me je razočaral novi Ubuntu - predvsem vmesnik).
No, na koncu sem pristal na XUbuntu (XCFE).
Res lepo deluje.
https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()

AlienRR ::

Torej katera distribucija je najbilj primerna za ASUS eee z "mogočnim" atomčkom N270 in 1GB RAMa?
Primarna uporaba je multimedija in surfanje.

Za hec sem pred-naložen W7 obdelal na mejo normalne uporabnosti tako je začel predvajati DVD brez problema in blueray(-1920x1080) z 0.5 FPS. :D Zdaj me zanima kaj se, da narediti z distribucijo Linuxa.

HDD že imam razdeljen na 2 particiji in na drugo želim maznit Linux, vendar iz USB, ker CD/DVD enote nimam. Zagonski USB bo verjetno deloval po tem vodiču? Potem manka še samo inštalacija v ISO?**

**Glede na to da bom naredil dual boot, lahko inštalacijo kar zaženem iz OS?
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AlienRR ()

pierch ::

Za instalacijo iz USB-ja lahko uporabis tole. Zelo enostavno in večkrat preizkušeno.

Za atome pa pripočam nakaj z XFCE okoljem (xUbuntu). Se bolj varcen je pa LXDE okolje (lUbuntu - default instal mislim da porabi okrog 40-50 MB rama). Se bolj varčne je pa kaj z openBox, fluxBox window managerjem.
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

trnvpeti ::

Ne glej niti lxde niti xfce ampak OPENBOX

TinyME distribucija, ti porab komaj 77M rama
To je normalna distribucija, z vsem potrebnim.
Lahko instaliras vse

Druga , ki jo predlagam, je pa bolj špartanska crunchbang linux
Meniji so na desno tipko na desktopu, zgoraj so samo odprti programi v dveh virtualnih namizjih.

AlienRR ::

Torej
1) Naredim bootable s tem:

pierch je izjavil:

Za instalacijo iz USB-ja lahko uporabis tole. Zelo enostavno in večkrat preizkušeno.


2) Tole v ISO. dam na USB

trnvpeti je izjavil:

TinyME distribucija, ti porab komaj 77M rama
To je normalna distribucija, z vsem potrebnim.
Lahko instaliras vse.


3)Reboot in inštalacija. Tu me zanima kako inštaliram na D in ne C particijo.


Čisto špartansko si ne želim, malo "blink efekta" je lahko.
Hvala vama za pomoč ter hitre odgovore!:)

trnvpeti ::

AlienRR ::

Okay, are we all set now? The first step in installing TinyMe is pretty self-obvious: click the icon!

Nikakor ne uspem priti do te ikone.;((

Daemon tools ne deluje ne kot DT drive, ne kot SCSI..Ali dobim pogled map (enako kot da bi odprl z RAR) ali "napaka v ukazni vrstici".

Ko mi tole ni kakor ni uspelo sem poskusil zagnati iz USB. USB bootable, to je OK vendar, ko bi moral OS bootati vrže neko napako z kernelom (nisem si zapomnil točno kaj). Podobno se zgodi s crunchbang linux.

Kakšne ideje kaj bi lahko bilo narobe?

trnvpeti ::

hja

Open a terminal and type su, when asked for password enter root. Then type unity-installer.

http://tinymelinux.com/forum/forum-16.h...

AlienRR ::

Zatakne se že tukaj:

syslinux 4.85 edd copyright blabla
loading the boot file..
faild to load the boot file
boot: bla (-poskušal sem različne komande)
could not find kernel image: bla
boot:

trnvpeti ::

to bootas iz kljuceka?
tko na oko, ni v redu bootable naprava(kljucek, cd)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

AlienRR ::

Ja, ker iz Windowsa sploh nič ne gre.
Hja, bom poskusil še z drugim ključkom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AlienRR ()

AlienRR ::

Pozdrav s chrucbanga bootanega iz USB. :D

Imas prav, kljucka nisem pravilno pripravil.

Uporabil sem universal usb installer vendar v prvi tocki nisem izbral prave distribucije. Sicer se sedaj ne vem katera je prava za tinyme.
Je pa uspelo z crunchbang linux.:)

carota ::

@AlienRR: in subjektivna primerjava z W7?

trnvpeti ::

in, a leti crunch? :)

tole ti bo prav prislo:

wget http://blog.anantshri.info/content/uplo...
sudo mv add-apt-repository.sh.txt /usr/sbin/add-apt-repository
sudo chmod o+x /usr/sbin/add-apt-repository
sudo chown root:root /usr/sbin/add-apt-repository

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

AlienRR ::

Epic je =D Se se ga bom moral navaditi, vendar zadovoljen. Ne morem verjeti kako leti iz to USB.:O

Se bom probal kaksno distribucijo preden se bom odlocil katera gre na HDD. Na prenosnik vsekakor distrubucija linuxa, windows pa bo, ker ga rabim za fax.

Kaksne bolj konkretne primerjave z W7 ne morem dati ker ga uporabljam komaj 45min.

Hvala za pomoc!8-)

EDIT
trnvpeti, kam pa napisem tole?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AlienRR ()

trnvpeti ::

consola, ctrl+t :)
potem kar najdes za ubuntu ali debian, samo kopiras v consolo in bo vse slo

in kaj ti manjka na crunchu?

AlienRR ::

Aham. Kopiram v konzolo in mi vrze: No such file or directory


Kaj mi manka. V bistvu nic posebnega. SW za NAS moram instalirat, spremenit nastavitve za tipkovnico da bodo sumniki, itd. take malenkosti. :)

AlienRR ::

Evo in sem končal na inštalaciji.
Malo se zatakne pri razdeljevanju particij. Koliko berem se priporoča razdeliti na "izmenljivi prostor" in ostalo? Kako to dosežem?


Spremeniti oz. naložiti želim samo označeno, ker ostale tri so namenjene W7.

Kaj moram tukaj spremeniti?


Tukaj bi prosil za bolj "step-by-step" navodila.

5er--> ::

Malo opiši kaj imaš že na teh particijah, kaj bi rad ohranil...
Drugače pa tukaj so step-to-step navodila za namestitev zentyala (temelji na ubuntu server, ki pa ima isti pseudo-gui installer kot tale stvar).

Disclamer: ta navodila so samo za primer, ko te ne zanima, da bi obdržal kaj od obstoječega. Poleg tega je, imo, ext4 sedaj production ready.

AlienRR ::

Na dveh particijah ki sta cca 10GB sta sistemski za W7 in brez niju W7 nebo deloval zato ju bom obdrzal. Prav tako je ena cca 85GB ki je skoraj polna in prav tako za W7. Ostane ena 60GB (v rdecem na 1sliki) na katero zelim namestiti to distribucijo linuxa.

W7 bom obdrzal v vsakem primeru.

Icematxyz ::

Za kateri prenosnik točno gre in si sam nameščal OS ali je tako prišlo prednameščeno?

Struktura razdelkov in podatkovnih nosilcev je namreč nenavadna in najprej bo potrebno razčistiti zakaj je temu tako.

AlienRR ::

Model je ASUS eeePC 1005HA seashell, se s prednamescenim W7.

Icematxyz ::

V Windows 7 (Disk Management) spremeni razdelek 2, ki ga boš namenil za Linux iz osnovnega (primary partition) v razširjen (extended partition) in na njem ustvari 2 logična pogona (logical drive). Enega v velikosti sistemskega pomnilnika in drugega s preostanka prostora. Znova zaženi namestitev Linux OS in izberi prvi logični pogon za izmenljiv prostor /swap in drugega za / datotečni sistem Ext4. Zagonska zastavica razdelka naj bo vedno nastavljena na izključeno.

Izdelaš lahko tudi logični pogon za izmenljiv prostor in dva ali več logičnih pogonov, če boš nameščal več kot eno Linux distribucijo!

Pri namestitvi zagonskega nalagalnika, če boš moral kaj vpisovat ročno, boš verjetno moral vpisati kaj takšnega /dev/sda v vnosno polje. Najverjetneje tega ne boš rabil vpisovati ročno, ampak bo izvedeno samodejno.

Na tej strojni opremi lahko namestiš še kakšen Jupiter, ki podpira Asus Super Hybrid Engine (SHE). Navodila za Ubuntu 11.10. V primeru, da bi po namestitvi Linux OS imel težave z dostopom do zagonskega nalagalnika izključi v BIOS opcijo Boot Booster in jo spet omogoči po tem, ko boš uspešno zagnal Linux OS!

Zgodovina sprememb…

AlienRR ::

E, Icematxyz to sem potreboval! :) Takle skupnost je pridobila še enega linuxaša.:P -inštalacija je uspela

Imam pa eno težavo. Vsakič ko me vpraša za geslo v terminalu
[sudo] password for .... :

mi nobena tipka ne prime z izjemo "enter" ter "s"(-zaradi možnosti skip)
Nisem še nič googlal na to temo vendar, če kdo pozna rešitev se priporočam.

Pa lahko noč, če je kdo še 'auf'.:)

OrkAA ::

AlienRR: To je samo linuxov nacin vpisovanja gesel. Nacrtno ne prikaze nobenega znaka, da poveca varnost pri vnosu, ker nihce ne vidi kako dolgo geslo imas.

technolog ::

Ja, tako sceno imamo in nisi edini, ki ga to zmede. Enostavno napiši geslo in pritisni enter, čeprav na zaslonu ni odziva.

AlienRR ::

Ahm, vidim. Kul funkcija.

Icematxyz ::

E, Icematxyz to sem potreboval! :) Takle skupnost je pridobila še enega linuxaša.:P -inštalacija je uspela


Lepo, da ti je uspelo. Zdaj pa korak za korakom izpolni cilje, ki si jih zadaš in tako boš kmalu osvojil osnove, če boš to počel z zanimanjem.

Kforge ::

V dnevni imamo starejši računalnik ki se uporablja predvsem za internet,filme,glasbo in mogoče bi kdaj uporabljal tudi printer. Računalnik je v primerjavi z novejšimi mašinami obupno počasen in me zanima če bi uporablanje linuxa namesto xpjev kaj pohitrilo zadevo? 2ghz procesor,grafika 128 in 512 rama.

lp

Icematxyz ::

"Filmi in internet" potrebujejo dokaj zmogljivo strojno opremo. Grafična kartica verjetno ne pomaga kaj dosti pri teh opravilih in sistemski pomnilnik je ravno nekje na meji še pogojno uporabnega. Torej bistvenih pohitritev ne pričakujem, da boš jih dosegel z zamenjavo OS!

Zgodovina sprememb…

carota ::

Dejko39, lahko pa poizkusiš z Lubuntu, sam sistem potrebuje cca 200 MB rama, tako da je morda preostanek dovolj za ostalo.

Kforge ::

domnevam da je to okleščena različica ubunta? Kako je pa z podporo aplikacijam? predvajanje videa? gonilniki? so stvari enake ubuntu ali je povsem druga stvar? kje je razlika?

lp

trnvpeti ::

vzami eno openbox debian distribucijo
porablo ti bo rama 100M, ostalo ti ostane
instaliral bos lahko vse, kar lahko tudi na debiana
kodeki, programi, vse bo prislo zraven distro

tinyme recimo ,
crunchbang pa je bolj spartanski

za nobenega ti ne bo zal

carota ::

Kforge je izjavil:

domnevam da je to okleščena različica ubunta? Kako je pa z podporo aplikacijam? predvajanje videa? gonilniki? so stvari enake ubuntu ali je povsem druga stvar? kje je razlika?

Lubuntu je namenjen starejšim oz. manj zmogljivim računalnikom. Ima nameščene manj "požrešne" programe, lahko pa enostavno naložiš kar želiš, tudi Ubuntu software centre.

Tega sem predlagal, ker ostalih omenjenih ne poznam (TinyMe, Chrunchbag, ...), ne pa ker bi ga smatral kot bolj primernega. Sam sem izbral Ubuntu (in sestrske distribucije) zato ker nisem strokovnjak in ima Ubuntu precej velik community. Bom pa pogledal TinyMe, Chrunchbag pa mi zaradi menijskega sistema ne ustreza.

Rias Gremory ::

Katero distribucijo mi predlagate za računalnik z specifikacijami:
CPU: Amd Phenom II X4 BE 965
GPU: Asus ati radeon HD 5750
RAM: 8 GB (so vse 64- bitne distribucije manj stabilne kot pa 32- bitne? )

Računalnik se bo uporabljal za filme, internet, občasno urejanje dokumentov in programiranje. Če bo delalo bom pa igral še League of Legends preko Wina, oz. si naredil dual boot po potrebi.
Sam razmišljam o:
- Mint
- Fedora
- Ubuntu

Lp
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

technolog ::

so vse 64- bitne distribucije manj stabilne kot pa 32- bitne? )


Od kje ti to? 64 bit so kvečjemu bolj stabilne.

Na tej konfiguraciji ti bodo zelo lepo tekle vse distribucije, vseeno je kero vzameš. Jaz bi vzel Arch oz. Fedoro.

Rias Gremory ::

Za ubuntu sem slišal, da Flash dela slabo na 64- bitni verziji. Pri Oknih so pa kdaj problemi z kakšnimi starejšimi driverji.

Torej pretiravam? :)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

jinzo ::

Bi rekel da kar veliko distribucij bundla kar 32biten flash/browser ker je flash na linuxu tako ali tako slab, 64 biten pa niti več podprt ne - če se prav spomnim. Glede 64 bitnih drajverjev verjetno kaj dost problemov neboš mel (jaz uporabljam samo še nvidia binary driverje, ostalo pa je tako ali tako vse v kernelu/open source in potem ni težav ponavadi). Glede točno tvojek onfiguracije, večina linux distribucij po defaultu tud v 32bitnih različicah podpira do 64GB RAM-a preko PAE.
Glede ATI driverjev, jaz bi ti predlagal da uporabiš open source ATI driverje, ter dual bootaš če želiš kaj resno igrati (še posebej če boš izbral 64biten distro, kjer je spet pametno 32biten wine binary lavfat). Drugače pa lahko probaš tudi z Catalyst closed source driverji, samo jaz sem imel zelo slabe izkušnje z njimi.
Glede distribucij: jaz bi ti predlagal v takem vrstnem redu: Fedora, Mint, Ubuntu.
TL;DR: 64Bit Fedora/Mint, open source ATI driverji, dual boot za gaming (še posebej kaj novejšega/online z ati grafo)

technolog ::

Za ubuntu sem slišal, da Flash dela slabo na 64- bitni verziji.


To ni več res. Od ta nove verzije flasha (11) je out of the box podprt 32 in 64 bitni. To je bil na splošno edini (poleg Skypa) program, ki je delal težave.

Pač zaprte stvari delajo težave. Samo če tako pogledaš, na windows imaš pa same zaprte stvari, še vedno so skoraj vsi programi 32 bitni.

Zgodovina sprememb…

««
6 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315477 (989) polozweii
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736053 (25284) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916156 (14170) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448672 (7713) NSA Agent
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112479 (11304) panteist

Več podobnih tem