» »

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Temo vidijo: vsi
««
5 / 27
»»

Tim55 ::

živjo!

Rad bi se prepričal če bi delovalo naslednje:

V star računalnik z matično msi 645 ultra (se vidi na sliki):

bi našopal 5 takih mrežnih http://www.mimovrste.com/artikel/114047...

in s programom Linux LiveCD Router, bi imel gigabitni switch?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

wooted ::

ni ceneje gigabitni switch z 8 porti? in manj elektrike bi znal porabiti

Pesimist ::

Kaj je primerno zame. Imel bi ga kot primarni sistem. Second boot option bi verjetno bil kar windows 7 (igre)

Rabim da je:
1. user friendly
2. support in guidi za rzalične komplicirane stvari.

Trenutno sem gledal Ubuntu in Fedora.
Dolgo nazaj sem sprobal ze Mandrivo ali kakorkoli se je ze imenovala in RedHat. Hocem da je realtivno kompletni distro. Na ubuntueju sem ze sprobaval narediti pppoe multiwan povezave in druge stvari ko imam zdaj na windowsu 7 uspešno. Vendar mislim da je postopek podobni v vsaki drugi distribuciji.
To bi bil vsekakor moj prvi pravi linux distro, sej vse do zdaj je bilo le live CD ali Virtualbox igrackanje.

Kaj se pa particioniranja tile pa sem prebral da je treba imeti.

SWAP 2x ram (V mojem primeru je to 16GB. Ali je res to potrebno 16GB v to vrect?)
root: vsaj 4Giga
home: ce ces obdrzati settignse ob reinstalaciji.
Kaksne settingse? A ne grejo programi v root /etc ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Icematxyz ::

Ločen /home je pametno imeti z drugim pa se zaenkrat ne obremenjuj kaj preveč. Tudi ločen /home ni nuja, ampak je pač "dobra praksa". Nastavitve programov in ostali podatki v uporabniški mapi pa se ohranijo da, če imaš ločen /home in s preostankom sistema počneš kaj pač počneš. Velikost Swap razdelka v tvojem primeru naj bo enaka velikosti sistemskega pomnilnika.

Tim55 ::

wooted je izjavil:

ni ceneje gigabitni switch z 8 porti? in manj elektrike bi znal porabiti


ja mogoče, sam do zdej sm meu s poceni routerji/switchi slabe izkušnje kar se tiče bandwidtha...bi se mi bolj splačal kupit mal dražji cisco switch al pa kej tazga?
priklopljenih bi imel 2 računalnika, NAS, WD tv live in še 2 laptopa prek routerja na wireless.

Brane2 ::

Dva problema vidim:

1. Ko sem to poskušal sam na neki stari mašini, nikakor nisem mogel obudit vseh kartic. Sistem jih sicer prepozna vse, ampak delajo največ tri ali 4.
Bila je neka fora v zvezi z interrupti. Ne vem če je bilo to že poštimano v SW.

2. Ponavadi so vsi ti sloti na enem PCI vodilu, ki pa v 32-bitni varianti zmore 132 MB/s, pa še to le kot teoretični maksimum. Ki ga debelo rpesežeš že z dvemi gigabitnimi mrežnimi karticami.

V omenjenih mejah bi recimo s 100 Mb/s karticami verjetno delalo zelo lepo. Ali recimo z eno gigabitno, ostalo pa 100Mb/s in Wifi...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Tim55 ::

aha, no zdaj pa si me prepričal da bo bolje posežti po kakšnem malo boljšem switchu :)

Brane2 ::

Če dobiš kje kako staro plato s PCIe porti, to bi bla pa že povsem druga zadeva.

Zanjo bi se splačalo dobit recimo Intlove mrežne, recimo dve taki, ki imata po 4 porte in pa ene par poceni SATA kontrolerjev. Pa mogoče wifi kartico, ki lahko dela kot AP in v non-managed načinu.

Iz take piksne potem lahko narediš ohoho.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Tim55 ::

sm vidu une quad-port intelove mrežne, sam so dost drage :D
ti čist verjamem da bi dobr delal:)

Brane2 ::

Ja, ampak so večne. Lahko jih uporabljaš na vseh mašinah - praktično dokler bo GigE v uporabi.

Evo ene - KLIK!

Preračunano na port je to manj ko €80...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Tim55 ::

pa res, to bi blo pa kr mal za razmislit :)

Rias Gremory ::

Živjo!

Iščem primerno distribucijo Linuxa za eno staro mašino (512 rama, ne več kot 1,8ghz). Predvsem me mika Ubuntu ker sem najbolj seznanjen z njim in vem da ima slovenski prevod. Predlagate kaj drugega?

Lp, LinksysOne
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

BlaY0 ::

Imam nekaj podobnega... P4 1,8 GHz z 768 MB rama in 8 GB flash kartica namesto diska. Gor teče "nafriziran" Ubuntu 8.04. Sistem se poganja s SquashFS particije v navezi z AUFS-jem na TMPFS (ram). Vse deluje kot prvi dan brez problemov.

terryww ::

lažja verija ubuntuja: lxbuntu, xubuntu ipd.
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

BlaY0 ::

Meni je bila bistven Gnome, se pravi Nautilus in vse potrebno okoli njega.

Icematxyz ::

Rias Gremory je izjavil:

Živjo!

Iščem primerno distribucijo Linuxa za eno staro mašino (512 rama, ne več kot 1,8ghz). Predvsem me mika Ubuntu ker sem najbolj seznanjen z njim in vem da ima slovenski prevod. Predlagate kaj drugega?

Lp, LinksysOne


Pomembna je še grafična kartica. Drugače pa če imaš optično enoto ali možnost zagona iz USB ključa pač poskusi, katera distribucija se kako obnese. Tako moraš videt v praksi, če si zadovoljen z rezultatom ali ne. Če si začetnik tako neki "workaroundi" še verjetno niso v igri.

Za "udobno delo" v Ubuntu potrebuješ recimo vsaj 1GB sistemskega pomnilnika in delujoče osnovno 3D pospeševanje. Ostalo je samo bolj ali manj pomembno, da je podprto. Oziroma tudi osnovni 3D podpori se načeloma lahko odpoveš in uporabljaš kakšno "fallback" opcijo. Torej "glavna ovira" je verjetno 512MB sistemskega pomnilnika.

jahtba ::

server je HP ProLiant ML350 G4 - kaj predlagate da bi naložil. Rabil bi ga za eksperimente doma,kjer bi povezal pet pc-jev. Zakaj Linux,zato ker sem kar se tiče serverja popoln začetnik in vem če bi začel z MS-om,potem bi verjetno tam tudi ostal.Zanimivo vprašanje,ali bi na ostalih mašinah lahko ostal xp,mogoče mešano ? Hvala !

Icematxyz ::

Pri učenju za administracijo strežnikov je predvsem pomembno branje navodil. Se pravi najprej izbereš, kaj bi rad naredil in potem najprej greš na "stran programa" in snameš navodila in jih začneš brati!

jahtba ::

Ne vem kaj bi rad naredil, ampak me zanima kaj bi lahko naredil z čim. Zdaj je na serverju naložen windowx 2003 server, lahko bi naložil novejšega, ampak za linux nimam pojma, kateri sistem bi bil primeren za ta server (če je sploh kateri). In ko ga bi naložil bi lahko ugotavljal za kaj in kaj bi lahko uporabil. Velikokrat vidim, da bi posamezniki želeli na linux iz razloga slabšega hardwera, temu serverju tega ne manjka (dva procesorja tam okoli 3000mhz, 6 scsi diskov, 4 gb rama, dva napajalnika po 750w, itd). Tako da malo več konkretnega nasveta bi bil vsekakor potreben. Pravijo bistven je začetek, zato sem imel željo za linux, ker če bom krenil po poti microsofta se zagotovo na linux ne bom več vračal. Gre za hobi, konjička če hočete, nisem ravno doma v angleščini, samouk pač in server sem samo rešil pred uničenjem, žal davek napredka.

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: bluefish ()

Icematxyz ::

Velikokrat vidim, da bi posamezniki želeli na linux iz razloga slabšega hardwera


Da, potem pa odprejo spletni brskalnik... Se pravi OS, ki uporablja Linux jedro nima težav z zmogljivo strojno opremo in ni treba, da se ga namešča le na "stare računalnike", ampak prav nasprotno. Sodoben OS, ki uporablja Linux jedro se najbolje znajde na sodobni in dobro podprti strojni opremi.

ampak za linux nimam pojma, kateri sistem bi bil primeren za ta server


Hitro iskanje po Google pove, da Ubuntu s to strojno opremo nima težav. Torej namesti Ubuntu in začni z delom/učenjem.

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

Katero distribucijo mi priporočate za to mašino:
RAM: 3 GB
CPU: Intel T5750 @2.00GHz

Bi pa rad da je bolj lahka, je opensuse ok? Ali pa lubuntu?

Lp, LinksysOne
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

kriko1 ::

To spada pod modernejšo strojno opremo, sem gnal opensuse (vse do 11.4 z kde4) na starejšem enojedernem athlon 64, bi ti moralo delat precej hitro.

Rias Gremory ::

Ok, ker iščem za prenosnika in bi rad da ko je v idle da je "poraba" nizka.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Pesimist ::

Je kakšna šansa netflix z pomočjo moonlighta igrati na ubuntu da bi silverlight fejko ?

Icematxyz ::

Ne.

Icematxyz ::

Če pa sprašuješ:

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?


Z vidika, da bi rad uporabljal Netflix? Je pa odgovor: zaenkrat le Chrome OS + Chromebook.

V prihodnosti pa bo verjetno obstajal tudi bolj splošen Linux odjemalec.

Netflix Instant is coming to the entire Linux Community!

Se pravi s tem ni mišljen Chrome spletni brskalnik + "native client" dodatek, ampak uraden splošen odjemalec za namizje:

By entire community I mean any Linux distrubution and there has been talk about a Google Chrome Plugin while this is also happening there will be specifically a "Desktop Client" per discussions with Netflix engineers.

c00L3r ::

Porodila se mi je ideja, da bi na prenosnika, ki niti ni tako slab namestil lahek Linux, predvsem z namenom zmanjšat porabo energije. Nekako tako, kot že imajo nekateri prenosniki zraven primarnega OS, še enega, ki zna npr. samo brskat in predvajat video. Na prenosniku bo še vedno Windows 7 za ostale stvari.

Zahteve so:
- brskalnik
- Avdio/Video predvajalnik
- WiFi podpora

Sam prenosnik je Turion X2 1.6ghz, 3gb RAM.

Obstaja kaj tako preprostega in hkrati varčnega?

Steinkauz ::

http://puppylinux.org/main/Overview%20a...
Boot to ram pa leti ko sneta sekira

trnvpeti ::

xubuntu
lubuntu
mint
salix

c00L3r ::

Koliko % več pa lahko pričakujem iz baterije? Za to se mi primarno gre. Sicer mam raje 1 OS.

andrej777 ::

c00L3r je izjavil:

Porodila se mi je ideja, da bi na prenosnika, ki niti ni tako slab namestil lahek Linux, predvsem z namenom zmanjšat porabo energije. Nekako tako, kot že imajo nekateri prenosniki zraven primarnega OS, še enega, ki zna npr. samo brskat in predvajat video. Na prenosniku bo še vedno Windows 7 za ostale stvari.

Zahteve so:
- brskalnik
- Avdio/Video predvajalnik
- WiFi podpora

Sam prenosnik je Turion X2 1.6ghz, 3gb RAM.

Obstaja kaj tako preprostega in hkrati varčnega?


Isto vprašanje, le da je računalnik asus eee t91mt z 1,33GHz Atom procesorjem in zaslonom na dotik.

Vse smeti ki so naložene na compu zraven windovsa 7 naredi računalnik zelo počasen in iščem en lahek software za uporabo kot tablet. Internet, video, glasba pa se že skoraj neha. Razmišljal sem o MeeGo ampak na omenjenem računalniku žal ne dela.

Rias Gremory ::

Da ne bom nove teme odpiral bom tukaj vprašal,
potrebujem distribucijo ki bo nameščena na:
Pentium 4 @1800MHz
Radeon 9200 128mb
ram: DDR1 2x512mb
hdd: 20gb 5400rpm
Matična je neka no name in jo bom mogoče zamenjal za kakšno rabljeno.
Mašina bi se uporabljala za printer server in za minecraft server in če je mogoče bi imel še tako da bi lahko z drugih računalnikov v omrežju dostopal do te mašine (kakšne datoteke dal gor oz. jih vzel dol). Rad bi da je distribucija varčna in hitra in ne preveč težka za nastavit.

Lp, LinksysOne
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Icematxyz ::

Izberi tisto, ki jo uporabljaš na namizju.

kokpa ::

Kaj menite kater operacijski sistem bi lahko naložil na tale mlinček, celeron 433mhz in 64mb rama, slabih 10gb diska. Prej je bil gor naoložen win98, poskusil sem s xp amapak stvar ne deluje tekoče. Starejši sosed (50+) je privlekel tole škatlo do mene in mi rekel če jo lahko spravim v pogon, tako da bi si krajšal čas, kakšne slabše igre, mogoče kakašen film če bi laufal pa internet(trenutno ga nima). Če ima kdo kakšno idejo na dan z njo :D

c0ck4m0u53 ::

Predvsem zaradi iger, bi bilo verjetno smotrno preizkusiti tudi windows 2000. Med linux distribucijami pa se lahko ozreš za Slitaz, TinyCore, AntiX. Potrebo po igrah pa delno pokriješ z dosboxom ter native linux igrami.

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

S Samo 64Mb rama bo bolj tesno (dodat še kakih 128Mb če se da zaradi swapanja) .. In če je tip delal že na win98 bo za silo zadosti tudi samo malo rama.

Če maš win98 setup CD (najbolje angl.SE) - LitePC ti bo sklestlo instal mapo za pol tudi free trial. Za sleek ali 98micro klestenje instala rabiš s travnika zadevo ...

Napraviš Fat32 sistemsko particijo na disku ene 3 GB primary in drugo ostalo drugo particijo za arhiviranja ...

Pri instalu odkljukaš vse programe stran ter vse nenujne driverje in nato doinstaliraš samo nujne driverje in nujne male mini/zelo stare programčke za tisto kar bo rabil (najbolje brezinstalacijske-portable zadeve: npr.

internet browser : OperaUsbPortable 10.63 in dalje
Firewall : ZoneAlarm 2.1x
Arhive: min Rar 3.30
Text : Atlantis Nova, MsPowerPointViewer97,MsExcellViewer97
WinAMP 5.01 stari
MediaPlayerClassic
ACDsee32 v.2.41 ali ful stari IrfanView
Mailer: Eudora Light 3.0x - extra staro!
Arhive: WinImage 8.x, WinISO 5.x
Arhive/BackUp/restore/sysRestore : Back Again LE v.2.1
Pekač: SilentNight Micro Burner v.4.1x
IconSaver 1.1 če se zblesavijo ikone na namizju ...

Še je takšnih stvari na Web-u po raznih arhivih .. >:D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

kokpa ::

hvala vama, bom poskusil s celimi xp ali pa z microxp, če ne pa bom prešaltal na win98, čerpav je vse skupaj eno veliko mučenje. Prvič sem dobil tako staro mašino v roke in nimam pojma kai lahko z njo sploh naredim....real pain in the ass :/

Icematxyz ::

Ne se s tem ukvarjati, ker za "tekočo izkušnjo" splet + multimedija je to (občutno) prešibka strojna oprema.

To je kvečjemu še za kakšen strežnik brez GUI in to je to!

Zgodovina sprememb…

schwinchn ::

1ghz procesor
512rama
20gb
grafa ? mogoče 32mbit

za en server za shranjevat mal file, kšno stran gostovat,pa mal učenja in igrana z Linuxom.
Z Ubuntujem se igram kšne pol leta, pa nevem če bi glih lepo teku gor, mal sm se igrov tut ze z CentOS, sam mislm da
je tut preveč zahteven.

Kakšen predlog?

dux ::

Dokaj nezahtevna sta na primer Puppy Linux ali pa Damn small Linux.

Če želiš nekaj iz družine *buntu pa Lubuntu.
Upanje je v nasih odlocitvah

trnvpeti ::

alpinelinux.org

black ice ::

schwinchn je izjavil:

1ghz procesor
512rama
20gb
grafa ? mogoče 32mbit

za en server za shranjevat mal file, kšno stran gostovat,pa mal učenja in igrana z Linuxom.
Z Ubuntujem se igram kšne pol leta, pa nevem če bi glih lepo teku gor, mal sm se igrov tut ze z CentOS, sam mislm da
je tut preveč zahteven.

Kakšen predlog?

Ubuntu Server na podobnem hardwaru teče več kot solidno.
Desktop različice nisem poskusil, ker imam za ta namen drug, zmogljivejši računalnik.

ivan01 ::

Pozdravljeni,

že nekaj časa razmišljam, da bi tudi sam začel uporabljati linux. Sem čisti začetnik glede tega OS in bi potreboval kakšen nasvet, katera različica bi bila najprimernejša za mene kot začetnika (ostalo bi se sproti učil) Naložil bi si ga na prenosni računalnik ASUS A7SN (nekaj podrobnosti):

CPU: Intel Core Duo T8300 (2,4GHz, 3MB cache L2, FSB 800MHz)
RAM: 3072MB (667 Mhz)
Hard Disk: SATA 320GB
Video: NVIDIA® GeForce® 9500M GS, 512MB VRAM (GDDR III type VRAM support)
Audio: Scheda Intel High Definition Audio....

Nekako sem malo pregledoval različice in se odločam med naslednjimi:
- ubuntu
- kubuntu
- xubuntu
- linux mint
- (tudi lubuntu)
Te sem vse preizkusil preko LiveCD in večina stvari mi deluje brez problemov (wifi, lan, audio...)
Edino se je pojavil neki error v verziji xubuntu, ko sem dodajal neki "default panel", (sumin samo da zardi tega, ker gre preko liveCD) drugače, je pa vse delovalo brez kakšnih problemov. Večino bi uporabljal računalnik za internet, pisanje besedil, predstavitve, filme, glasbo, obdelovanje slik, različno risanje projektov, načrtov (cad - *.dwg) ipd..., mogoče še kakšna igrica, ki deluje v linuxih ali pa v Wine.

Tako da bi potreboval malo pomoči oz. kakšno mnenje poznavalcev, med katro od zgornjih verzij se odločiti in kaj je najboljše imeti KDE ali Unity ali gnome3 ?

LP, Ivan

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ivan01 ()

terryww ::

linux mint je nekak najbolj user friendly od naštetih... kde nudi kar nekaj zanimivih featurjev, unity ne poznam
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

technolog ::

Kakorkoli, z nobeno ne boš zgrešil. Konkretno zadnje čase mi folk ful hvali GNOME Shell 3, ki ga ima naprimer Fedora, pa tudi na Ubuntu se ga da namestit. Poskusi še tega.

Vidim pa, da imaš kar dost high end računalnik, tako da vsekakor ne šparaj, in si privošči kakega od bolj zahtevnih namizij, torej Gnome shell, KDE, ali Unity. Načeloma za vse te stvari, ki si jih napisal maš programske alternative v odprti kodi, edino na CAD področju mogoče ni take alternative kot je AutoCAD (zato lahko tega kar namestiš z wine, sicer ne ravno najnovejših verzij.)

Comparison of CAD editors for architecture, engineering and construction %28AEC%29 @ Wikipedia

Icematxyz ::

Za 2D CAD je na voljo kar nekaj programov, aktualen zadnje čase je DraftSight podjetja Dassault Systemes.

Igre pod Linux niso (več) problem in je izbira pestra. Se pravi tako FOSS, kot plačljive. Katero distribucijo od omenjenih boš pa izbral pa v bistvu je najbolje, da se odločiš kar sam, katera ti najbolj odgovarja.

Zgodovina sprememb…

technolog ::

Ima kdo kake izkušnje z Arch?

terryww ::

ja. če si se pripravljen učit in vzdrževat rolling release sistem...
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

ivan01 ::

Hvala vsem za odgovore in za nasvete.
Pregledal sem tudi druge še druge predlagane distirbucije, kot so Fedora in Arch.

Fedora je tudi zelo všeč in GNOME Shell. Mi pa nikakor ni uspelo kakšno ikono spraviti na namizje (verjetno sem kaj narobe delal.)
Arch pa se mi še zdi malo prezahteven za uporabo za začetnika, bi moral malo bolj obvladati linux. Mogoče po kakšni določeni časovni uporabi drugih "manj zahtevnih distribucij". Kolikor sem pa preverjal se ga da prilagoditi točno svojim potrebam in željam. Tako kot je povedal terryww: "če si se pripravljen učit in potrebno je vzdrževat rolling release sistem...".
Kako pa se lahko namestijo tale različna namizja na določeno distribucijo? Ali je kje kakšna aplikacija za to, ali je potrebno vse delati iz terminala?

Nekako se zdaj še najbolj odločam med ubuntu, kubuntu, linux mint in fedora.

Lp vsem skupaj in hvala za pomoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ivan01 ()

technolog ::

Fedora pol. Ker ima v repozitorijih skoraj vedno najnovejše pakete.

Prav bedno je, ko na ubuntuju namestiš nek program, potem pa ugotoviš, da je to v bistvu že 2 leti stara verzija... Potem pa mrzlično iščeš PPA, ki ga pogosto ni.

To je tud razlog, da grem iz Ubuntu 10.10 na Arch. Lahko tudi ti to narediš, vendar kokr so mi pravli, ti ne sme bit odveč brat tist njihov Wiki (ki je btw odličen), in vsake toliko popravit kako malenkost.
««
5 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1059313138 (62) Ijus
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15735906 (25137) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916065 (14079) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448614 (7655) NSA Agent
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112431 (11256) panteist

Več podobnih tem