» »

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Temo vidijo: vsi
««
17 / 27
»»

Nocloud ::

Živjo! rad bi preizkusil Linux MX-16 preko usbja pa me zanima ali so kje kakšna preprosta navodila kako ustvariti Live USB.
Trenutno uporabljam Ubuntu 16.04.1 LTS. Včasih sem na windowsih to naredil z rufus programom.

Zanima me še katero verzijo bi bilo najbolje izbrati:

http://mxrepo.com/snapshots/?C=M;O=D

Lep dan.

Ozric ::

Nocloud je izjavil:

Živjo! rad bi preizkusil Linux MX-16 preko usbja pa me zanima ali so kje kakšna preprosta navodila kako ustvariti Live USB.
Trenutno uporabljam Ubuntu 16.04.1 LTS. Včasih sem na windowsih to naredil z rufus programom.

Zanima me še katero verzijo bi bilo najbolje izbrati:

http://mxrepo.com/snapshots/?C=M;O=D

Lep dan.

Najlažje kar v terminalu
sudo dd if=/path/to/MX-16.iso of=/dev/sdX bs=1M;sync
pri if= vneseš pot do tvojega isota
pri of= zamenjaš X s črko tvojega USB ključka

http://mxrepo.com/snapshots/MX-16_Janua...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

janezvalva ::

a ve kdo, če obstaja ubuntu v slovenščini oz kako do njega.
hvala
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

čuhalev ::

Seveda obstaja, pri namestitvi tega, ki ga ponujajo na spletni strani, je potrebno le izbrati slovenski jezik.

robertz ::

Nocloud je izjavil:

Živjo! rad bi preizkusil Linux MX-16 preko usbja pa me zanima ali so kje kakšna preprosta navodila kako ustvariti Live USB.
Trenutno uporabljam Ubuntu 16.04.1 LTS. Včasih sem na windowsih to naredil z rufus programom.

Zanima me še katero verzijo bi bilo najbolje izbrati:

http://mxrepo.com/snapshots/?C=M;O=D

Lep dan.



Živjo.

Za live USB je zdaj na voljo program ETCHER (fajn je, ker deluje na mac, windows in linux). Samo dolpotegneš ga, nato unzip. Pojavi se nova ikona, ki jo samo dvakrat klikneš in je rešeno.
Drugače pa uporabljam na Linux Mint Cinnamon kar USB IMAGE WRITER, ki je že v osnovnem paketu. Verjetno ga ima tudi UBUNTU.

https://etcher.io/

Pa še iz YouTuba.



Lep pozdrav.

d4vid ::

Zdravo, Linux Mint Cinnamon in Mate mi na Xeon-u L5630, 8GB rama, SSD disku in 9600 GT dela obupno slabo.
Je kakšna druga distrubucija, ki se jo splača probat?
Zahteve so:
- osnova debian (apt-get)
- mate/cinnamon/xfce
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Ozric ::

d4vid je izjavil:

Zdravo, Linux Mint Cinnamon in Mate mi na Xeon-u L5630, 8GB rama, SSD disku in 9600 GT dela obupno slabo.
Je kakšna druga distrubucija, ki se jo splača probat?
Zahteve so:
- osnova debian (apt-get)
- mate/cinnamon/xfce

Debian oz. derivata Sparkylinux xfce in MX Linux, recimo...

janezvalva ::

čuhalev je izjavil:

Seveda obstaja, pri namestitvi tega, ki ga ponujajo na spletni strani, je potrebno le izbrati slovenski jezik.


hvala!
super enostavno, sem spremenil iz angleščine v slovenščino. porabil sem dve minuti.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Nocloud ::

robertz je izjavil:

Nocloud je izjavil:

Živjo! rad bi preizkusil Linux MX-16 preko usbja pa me zanima ali so kje kakšna preprosta navodila kako ustvariti Live USB.
Trenutno uporabljam Ubuntu 16.04.1 LTS. Včasih sem na windowsih to naredil z rufus programom.

Zanima me še katero verzijo bi bilo najbolje izbrati:

http://mxrepo.com/snapshots/?C=M;O=D

Lep dan.



Živjo.

Za live USB je zdaj na voljo program ETCHER (fajn je, ker deluje na mac, windows in linux). Samo dolpotegneš ga, nato unzip. Pojavi se nova ikona, ki jo samo dvakrat klikneš in je rešeno.
Drugače pa uporabljam na Linux Mint Cinnamon kar USB IMAGE WRITER, ki je že v osnovnem paketu. Verjetno ga ima tudi UBUNTU.

https://etcher.io/

Pa še iz YouTuba.



Lep pozdrav.


Hvala za odgovor. Trenutno poskušam z UNetbootin. Sem našel v Software centru.

Lep pozdrav

robertz ::

Ozric je izjavil:

d4vid je izjavil:

Zdravo, Linux Mint Cinnamon in Mate mi na Xeon-u L5630, 8GB rama, SSD disku in 9600 GT dela obupno slabo.
Je kakšna druga distrubucija, ki se jo splača probat?
Zahteve so:
- osnova debian (apt-get)
- mate/cinnamon/xfce

Debian oz. derivata Sparkylinux xfce in MX Linux, recimo...


Živjo.
Na tvojem PC bi moral Linux Mint letet. A naložiš Nvidia driver? To je pod (System settings - Administration - Driver manager) Izbereš proprietary driver in ponovni zagon.

Drugače pa ni druge kot iti na stran http://distrowatch.com/ pa kar po vrsti. en bo že delal. Bolj lahke distribucije so Linuxlite, Peppermint, MX Linux, Xubuntu...
Sam imam na enem disku inštaliran SOLUS in mi je res OK. Pa še rolling release je, tako da imaš takoj vse najnovejše na voljo. Hvalijo pa še Ubuntu Mate, KDE Neon...
Lani sem imel naložen tudi UBERSTUDENT linux in mi je bil res enkraten. En kup uporabnih programov je priloženih. Pa še zelo lahka distribucija je. Poskusi.



Lep pozdrav

d4vid ::

robertz je izjavil:

Ozric je izjavil:

d4vid je izjavil:

Zdravo, Linux Mint Cinnamon in Mate mi na Xeon-u L5630, 8GB rama, SSD disku in 9600 GT dela obupno slabo.
Je kakšna druga distrubucija, ki se jo splača probat?
Zahteve so:
- osnova debian (apt-get)
- mate/cinnamon/xfce

Debian oz. derivata Sparkylinux xfce in MX Linux, recimo...


Živjo.
Na tvojem PC bi moral Linux Mint letet. A naložiš Nvidia driver? To je pod (System settings - Administration - Driver manager) Izbereš proprietary driver in ponovni zagon.

Drugače pa ni druge kot iti na stran http://distrowatch.com/ pa kar po vrsti. en bo že delal. Bolj lahke distribucije so Linuxlite, Peppermint, MX Linux, Xubuntu...
Sam imam na enem disku inštaliran SOLUS in mi je res OK. Pa še rolling release je, tako da imaš takoj vse najnovejše na voljo. Hvalijo pa še Ubuntu Mate, KDE Neon...
Lani sem imel naložen tudi UBERSTUDENT linux in mi je bil res enkraten. En kup uporabnih programov je priloženih. Pa še zelo lahka distribucija je. Poskusi.



Lep pozdrav


Saj to, letet bi naceloma moral. Kista ni tako slaba (quad core + HT in vec kot dovolj rama za normalno uporabo, sandisk 240GB ssd).

Problem je resolucija 1680x1050 ki je nikakor ne usposobim na linuxu.
Imam zaslon HP L2208w.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

robertz ::

d4vid je izjavil:

robertz je izjavil:

Ozric je izjavil:

d4vid je izjavil:

Zdravo, Linux Mint Cinnamon in Mate mi na Xeon-u L5630, 8GB rama, SSD disku in 9600 GT dela obupno slabo.
Je kakšna druga distrubucija, ki se jo splača probat?
Zahteve so:
- osnova debian (apt-get)
- mate/cinnamon/xfce

Debian oz. derivata Sparkylinux xfce in MX Linux, recimo...


Živjo.
Na tvojem PC bi moral Linux Mint letet. A naložiš Nvidia driver? To je pod (System settings - Administration - Driver manager) Izbereš proprietary driver in ponovni zagon.

Drugače pa ni druge kot iti na stran http://distrowatch.com/ pa kar po vrsti. en bo že delal. Bolj lahke distribucije so Linuxlite, Peppermint, MX Linux, Xubuntu...
Sam imam na enem disku inštaliran SOLUS in mi je res OK. Pa še rolling release je, tako da imaš takoj vse najnovejše na voljo. Hvalijo pa še Ubuntu Mate, KDE Neon...
Lani sem imel naložen tudi UBERSTUDENT linux in mi je bil res enkraten. En kup uporabnih programov je priloženih. Pa še zelo lahka distribucija je. Poskusi.



Lep pozdrav


Saj to, letet bi naceloma moral. Kista ni tako slaba (quad core + HT in vec kot dovolj rama za normalno uporabo, sandisk 240GB ssd).

Problem je resolucija 1680x1050 ki je nikakor ne usposobim na linuxu.
Imam zaslon HP L2208w.





Poišči na spletu-forumu linux Mint.https://forums.linuxmint.com/


Verjetno je težava v grafični kartici. Na tvojem mestu bi poskusil najprej linux mint 17.3. Na distribucijah, ki so namenjene starejšim računalnikom pa ne bi smelo biti problemov.
Na hitro sem našel par strani (upam, da pomaga):

http://www.howopensource.com/2012/10/in... Nekje sem prebral, da velja za mint 17 tudi postopek za 14.04, pa ne najdem vira.
http://www.howtoeverything.net/linux/ha...
http://askubuntu.com/questions/463276/i...

Lep pozdrav.
https://www.reddit.com/r/linuxmint/comm...

carota ::

d4vid je izjavil:


Problem je resolucija 1680x1050 ki je nikakor ne usposobim na linuxu.
Imam zaslon HP L2208w.


Kaj pa če probaš drugi desktop environment? Mene tudi včasih Cinnamon heca (Debian Testing). Enkrat sem resolucijo in postavitev monitorjev nastavljal tudi v enem XML fajlu.

Ozric ::

carota je izjavil:

d4vid je izjavil:


Problem je resolucija 1680x1050 ki je nikakor ne usposobim na linuxu.
Imam zaslon HP L2208w.



xrandr bi to moral poštimat ;)

d4vid ::

Ozric je izjavil:

carota je izjavil:

d4vid je izjavil:


Problem je resolucija 1680x1050 ki je nikakor ne usposobim na linuxu.
Imam zaslon HP L2208w.



xrandr bi to moral poštimat ;)


Xrandr ne dela ce mas nvidia gonilnike. Na nouveau driverjih pa gre, ampak mi steka.

No, sem uredil. Zaslon sem priklopil preko hdmi vga pretvornika ki ga mam za rpi. Pa zlista vse mozne resolucije.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Ozric ::

d4vid je izjavil:


Xrandr ne dela ce mas nvidia gonilnike. .

Res je ...

Zvezdica27 ::

lp,

pri garfičnih je vedno problem: ampak tvoja kartica je iz leta 2008 in bi jo morali odprtokodni POVSEM ZADOVOLJIVO podpirati, da ti delaš. Pusti zdaj igre. Ker nimam Nvidie, ne vem kako je z zaprtokodnimi driverji.

Nasvet bi bil, da pač purgeaš driverje in probaš z odprtokodnimi, potem pa zaprtokodnimi, dokler ne najdeš optimuma. Pazi: igranje lahko podre X, tako da backup in omogočenje recoveryja (če je disablan) je nujno. Ali imaš kak vgrajen GPU? Se tepe z njim? Ne da se mi brskat, ampak denimo, jaz osebno na svojem uporabljam samo integriran intel GPU in radeona ne, ker bolje dela. Za linux je integriran GPU zmaga (pustimo igre).

Drugače pa: za začetek v linux svetu, najbolje je isti na najbolj razširjeno zadevo: debian ali ubuntu. DE okolje - izberi: jaz osebno sem supper happy z xfce + openbox (ali lubuntu), uporabljam samo openbox, če kaj štekne pa v xfce rešujem.

zz

filip007 ::

Katero grafično za Linux? Kateri Geforce je še podprt preko gonilnikov? Trenutno imam Radeon x1600 brez gonilnika. Ciljam 8400/9400/210, Radeon verjetno nima gonilnika.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

d4vid ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

pri garfičnih je vedno problem: ampak tvoja kartica je iz leta 2008 in bi jo morali odprtokodni POVSEM ZADOVOLJIVO podpirati, da ti delaš. Pusti zdaj igre. Ker nimam Nvidie, ne vem kako je z zaprtokodnimi driverji.

Nasvet bi bil, da pač purgeaš driverje in probaš z odprtokodnimi, potem pa zaprtokodnimi, dokler ne najdeš optimuma. Pazi: igranje lahko podre X, tako da backup in omogočenje recoveryja (če je disablan) je nujno. Ali imaš kak vgrajen GPU? Se tepe z njim? Ne da se mi brskat, ampak denimo, jaz osebno na svojem uporabljam samo integriran intel GPU in radeona ne, ker bolje dela. Za linux je integriran GPU zmaga (pustimo igre).

Drugače pa: za začetek v linux svetu, najbolje je isti na najbolj razširjeno zadevo: debian ali ubuntu. DE okolje - izberi: jaz osebno sem supper happy z xfce + openbox (ali lubuntu), uporabljam samo openbox, če kaj štekne pa v xfce rešujem.

zz


Igre ne igram. To tudi pojasni zakaj mam grafično iz leta 2008. Ter zakaj imam linux. Če bi igral igre, bi bil na windowsu.

Svetu linuxa nisem frišen, sem že dal skozi nekaj debian-based distribucij, mel sem archa na kompu... Zdaj lavfam server na debianu in workstation na ubuntuju (včeraj sem prešaltal iz minta na ubuntu, očitno za brezveze, nevermind).

Uglavnem z Linuxom delam že več kot 5 let, vendar bolj amatersko - če kaj ne znam, najdem na googlu, včasih tud brez googla kaj poskušam... Webserver znam namestit brez googla, pa nastavit. Z grafičnimi se pa ne ukvarjam, ker ponavadi dela, no razen tale 9600 GT nagaja.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

FX6300B ::

živjo bom malo temo ukradel

imam problem, na računalnik želim namestiti linux, vendar imam probleme z grafičnimi driverji gre se sicer za mint (probal sem ogromno distribucij, le apricity deluje, pa še ta rabi nekaj minut z čudno sliko da se postavi), problem se pojavi že pri bootanju iz ključka, kmalu ko se začne se prikažejo neki zmazki, nwm kako se že reče afrekati ali nekaj podobnega, in sicer če pogledaš dobro lahko vidiš dejansko delčke slike od windowsov, npr uro ali pa start meni, koker kdaj, skratka problemi so se pričeli takoj po menjavi 8600gts za amd hd7870 XT(tahiti LE) naj povem še to da na windowsih grafična deluje odlično, sedaj me zanima če se je kdo z čem podobnim že srečal in kako bi lahko to odpravil.

pa še to če na internet napišeš "tahiti LE linux" je polno bugov ki imajo podoben/isti problem z driverji
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

Horejšio ::

win10 to rabiš. Jebeš Linux

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Horejšio ()

Rias Gremory ::

@FX6300B
Kateri gonilniki? Kater Linux Mint?

@Horejšio
Ja za vse je Linux kriv, tudi za gonilnike za katere @FX6300B sploh ni napisal ali uporablja odprto ali zaprto-kodne.
Svoje nebuloze zadrži zase.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

ivan01 ::

@Horejšio, ta tvoj komentar pa je tukaj res neprimeren.

@FX6300B - Tudi sam imam, na enem od računalnikov, doma isti model grafične radeon hd7870 XT (tahiti LE) in sam sem se srečevel s podobno težavo. To je bilo nekaj mesecev nazaj. Nobene od distribucij nisem uspel uspešno zagnati/ naložiti (verjetno) zaradi težav z gonilnikom. Nazadnje sem testiral linux mint (17.3, 18, 18.1), kubuntu (16.10), chalet os (160402), fedora (25), linux lite (3.2), elementaryOS (0.4), pa še nekaj bi se jih našlo, se vseh ne spomnim. Niti na eni od naštetih ni deloval LIVE zagon. Začne se normalno nalaganje in ravno v tistem trenutek, ko bi se moral prikazati login screen oz. namizje, so se vedno, namesto tega prikazale neke kockice ali pa popačena slika.. V nekaj primerih sem pa celo dobil od windowsa (neodziven) log off screen (???). Kako je to možno nevem (kot, da je v ramu ali kje drugje ostal del zapisa in ga linux ravno v tistem trenutku od nekje prikliče in pokaže).
Nekatere LIVE verzije v boot meniju ponujajo tudi opcijo "Start in compatibility mode". Če sem izbral takšen način zagona, pa se je vedno, v vseh primerih, naložilo vse v redu do konca. Če sem še za tem zadevo naložil na HDD in ko se je izvedel ponovni zagon računalnika (boot s HDD), je bil ponovno isti problem: popačena in kockasta slika. Sam sumim, da je nekaj z gonilnikom, vendar nisem uspel rešiti težave (pa tudi takrat, se mi ni dalo veliko ukvarjati s tem ali googlati). Mislim, pa da sem v preteklosti s to grafično uspešno zagnal samo eno od starejših distribucij (se ne spomnim točno - kubuntu 14.10), a vse skupaj se je odzivalo zelo počasi. (V windowsih deluje vse brez težav.) // Recimo imam pa še na enem starejšem računalniku (core2duo, radeon hd 4550, 6gb rama) naložen linux mint 17.3 (cinnamon) in deluje odlično.

Tako da, če še kdo ugotovi in ima izkušnje, kako urediti zadevo z grafično hd7870 XT (tahiti LE), da bo delovala katera od distribucij linuxov se tudi proporočam.
Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ivan01 ()

konspirator ::

ivan01
Manjaro/Antergos (arch), openSUSE, Mageia, GoboLinux, Slackware, KaOS mogoče ?

Debiani based distroti imajo kot vidiš težave.
--

Zgodovina sprememb…

robertz ::

d4vid je izjavil:

Zdravo, Linux Mint Cinnamon in Mate mi na Xeon-u L5630, 8GB rama, SSD disku in 9600 GT dela obupno slabo.
Je kakšna druga distrubucija, ki se jo splača probat?
Zahteve so:
- osnova debian (apt-get)
- mate/cinnamon/xfce


Živjo.

Takole se ta možakar, Erik Dubois, (grafični oblikovalec ikon in tem v Linuxu) loteva nadgradnje kernela zaradi grafične gt9600. Je pa vsaj devet zaporednih tutorialov. Vseh nisem pogledal.
Pripenjam samo prvega.

Linux Mint 17.1 Cinnamon newly installed - all updated - date March 2015 Hard - Motherboard : Asus P5Q with Nvidia Gforce 9600GT





Lep pozdrav.

ivan01 ::

konspirator je izjavil:

ivan01
Manjaro/Antergos (arch), openSUSE, Mageia, GoboLinux, Slackware, KaOS mogoče ?

Debiani based distroti imajo kot vidiš težave.


O, hvala na tem.
Pa Manjaro sem, mislim, da tudi že testiral, pa je ista težava. Bom še preveril ostale.
Tnx, Lp

FX6300B ::

ivan01 je izjavil:


@FX6300B - Tudi sam imam, na enem od računalnikov, doma isti model grafične radeon hd7870 XT (tahiti LE) in sam sem se srečevel s podobno težavo. To je bilo nekaj mesecev nazaj. Nobene od distribucij nisem uspel uspešno zagnati/ naložiti (verjetno) zaradi težav z gonilnikom. Nazadnje sem testiral linux mint (17.3, 18, 18.1), kubuntu (16.10), chalet os (160402), fedora (25), linux lite (3.2), elementaryOS (0.4), pa še nekaj bi se jih našlo, se vseh ne spomnim. Niti na eni od naštetih ni deloval LIVE zagon. Začne se normalno nalaganje in ravno v tistem trenutek, ko bi se moral prikazati login screen oz. namizje, so se vedno, namesto tega prikazale neke kockice ali pa popačena slika.. V nekaj primerih sem pa celo dobil od windowsa (neodziven) log off screen (???). Kako je to možno nevem (kot, da je v ramu ali kje drugje ostal del zapisa in ga linux ravno v tistem trenutku od nekje prikliče in pokaže).
Nekatere LIVE verzije v boot meniju ponujajo tudi opcijo "Start in compatibility mode". Če sem izbral takšen način zagona, pa se je vedno, v vseh primerih, naložilo vse v redu do konca. Če sem še za tem zadevo naložil na HDD in ko se je izvedel ponovni zagon računalnika (boot s HDD), je bil ponovno isti problem: popačena in kockasta slika. Sam sumim, da je nekaj z gonilnikom, vendar nisem uspel rešiti težave (pa tudi takrat, se mi ni dalo veliko ukvarjati s tem ali googlati). Mislim, pa da sem v preteklosti s to grafično uspešno zagnal samo eno od starejših distribucij (se ne spomnim točno - kubuntu 14.10), a vse skupaj se je odzivalo zelo počasi. (V windowsih deluje vse brez težav.) // Recimo imam pa še na enem starejšem računalniku (core2duo, radeon hd 4550, 6gb rama) naložen linux mint 17.3 (cinnamon) in deluje odlično.

Tako da, če še kdo ugotovi in ima izkušnje, kako urediti zadevo z grafično hd7870 XT (tahiti LE), da bo delovala katera od distribucij linuxov se tudi proporočam.
Lp



isti problem... ja pač ne moreš niti v live pridet, bom probal še compatibility mode
May the force be with you!

ttommy ::

Včeraj sem s kablom priklopil Android telefon na računalnik (Ubuntu Mate) in je res hitro odpiral slike s telefona, medtem, ko v Windowsih gre to zelo počasi....
Gamer

ivan01 ::

@FX6300B še kaj poročaj, če ugotoviš kaj zanimivega.

@ttommy - Tudi meni super deluje povezava med android telefonom in linux mint 17.3 (cinnamon). Nekih bistvenih razlik v hitrosti odpiranja v windows in linuxu pa ne opazim.

FX6300B ::

Horejšio je izjavil:

win10 to rabiš. Jebeš Linux


windows 10 je bullshit, zakaj pa misliš da jaz hočem na linuxe nazaj it, prej sem bil par let na mintu prez problemov, pol pa pride cajt k grafa začne odpovedovat :|


Rias Gremory je izjavil:

@FX6300B
Kateri gonilniki? Kater Linux Mint?

@Horejšio
Ja za vse je Linux kriv, tudi za gonilnike za katere @FX6300B sploh ni napisal ali uporablja odprto ali zaprto-kodne.
Svoje nebuloze zadrži zase.



jah driverji pač sej sploh ne pridem v sistem, se ustavi že pri bootanju iz ključka isto kot je @ivan01 napisal...
May the force be with you!

FX6300B ::

aja drugače linux kateri ima meni res lep design je apricity
May the force be with you!

Ozric ::

FX6300B je izjavil:

aja drugače linux kateri ima meni res lep design je apricity

Še en zelo lep arch derivat http://obrevenge.weebly.com/

Zvezdica27 ::

lp,

lej, sam to morte pazit, da se grafičen med sabo ne tepejo (integrirane GPU in ločen GPU - še posebej če gre za kako deljenje: optimus itd.) ter da je v kernelu pravi driver (torej za AMD najbolje nov kernel in openamd driver - za ostale pa pač modprobat pravo stvar).

Saj ni umetnost, sam mal moraš vedet kako in kaj - in pa na foruu najdit kako so drugi za tako kartico.

Kdor ima intelov čip, je lahko srečen, ker na linux daleč najbolje delajo prav intelove integrirane grafe - in to se upošteva že ob nakupu kište, da pač grafe sploh ne kupuješ... ali pa potem vržeš ven ali disablaš namenski GPU.

Kar se tiče Davida in FX zgoraj, težko konkretno komentiram - dajta tule prilmat izpis lspci ter lshw, pa da vidimo če je kaj unclaimed oziroma kateri driver se uporablja. Kar celega, bomo že našli grafo (če ne pa takole: http://www.binarytides.com/linux-get-gp... )

pa da ne bo pomote: nisem expert, na linux 20 let, pa mi na tejle mašini na istemu sistemu kot doma ne rata usposobit skype ali google earth ker je multiarch tako "polomljen".

zz

Zgodovina sprememb…

ivan01 ::

Pa res! Tudi s tem bi znala biti kakšna zadeva, ker sta dve grafični. V tistem računalniku imam točno tako: integrirano (intel hd 4000) ter dodatno radeon hd7870 XT (tahiti LE) - občasno v windowsih uporabljam obe.
Na to se niti spomnil nisem, da bi lahko kje tukaj bila težava. Zvezdica27 hvala za post in na danem linku. Ob prvi priložnosti, ko uspem, bom še definitivno sedaj kaj preveril tudi v tej smeri.

Lp

MrStein ::

Kateri distro za na šibek hardver (tablica)?
Najpomembneje je da web browser čim bolj tekoče deluje.
Atom Z8350 in 2GB RAM-a
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zvezdica27 ::

lp,

intel hd4000 je za 99% potreb uporabnika (pustmo igre) totalna zmaga.

lisghtweight distro za ARM - debian in gor lxde. Če je Atom x86, potem pa kar lubuntu. Hope it works.

zz

Ozric ::

MrStein je izjavil:

Kateri distro za na šibek hardver (tablica)?
Najpomembneje je da web browser čim bolj tekoče deluje.
Atom Z8350 in 2GB RAM-a

Lubuntu oz. Xubuntu

boolsheat ::

MrStein je izjavil:

Kateri distro za na šibek hardver (tablica)?
Najpomembneje je da web browser čim bolj tekoče deluje.
Atom Z8350 in 2GB RAM-a


Mogoče watt:
http://planetwatt.com/new/index.php/faq/
http://planetwatt.com/new/index.php/dow...

Ali pa zadnjič je nekdo priporočal CloudReady kot ChromeOS alternativo, če je browser res edini pogoj:
https://www.neverware.com/freedownload/

konspirator ::

MrStein je izjavil:

Kateri distro za na šibek hardver (tablica)?
Najpomembneje je da web browser čim bolj tekoče deluje.
Atom Z8350 in 2GB RAM-a

https://slo-tech.com/forum/t594525/p429...
+archbang, 4mlinux, damnsmalllinux, puppylinux, simplicitylinux, tiny core, zephyrlinux, sparkylinux, absolute linux, austrumi, connochaetOS, PIXEL for PC.

Če je browser res edini pogoj:
http://porteus-kiosk.org/index.html

http://www.browserlinux.com
http://justbrowsing.info
http://www.elivecd.org
--

Zgodovina sprememb…

FX6300B ::

100% ni problem zaradi 2 grafičnih. nimam integrirane. problem ima ogromno folka z to grafično, ker enostavno ni ok driverjev za Tahiti LE. bom pa veseno prilepil.
May the force be with you!

FX6300B ::

lspci -vnn | grep VGA -A 12
	Flags: bus master, VGA palette snoop, 66MHz, medium devsel, latency 64, NUMA node 0
	Bus: primary=00, secondary=05, subordinate=05, sec-latency=64

00:14.5 USB controller [0c03]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller [1002:4399] (prog-if 10 [OHCI])
	Subsystem: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller [1002:4399]
	Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 32, IRQ 18, NUMA node 0
	Memory at feb06000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K]
	Kernel driver in use: ohci-pci
	Kernel modules: ohci_pci

00:16.0 USB controller [0c03]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller [1002:4397] (prog-if 10 [OHCI])
	Subsystem: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller [1002:4397]
	Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 32, IRQ 22, NUMA node 0
--
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Tahiti LE [Radeon HD 7870 XT] [1002:679e] (prog-if 00 [VGA controller])
	Subsystem: PC Partner Limited / Sapphire Technology Device [174b:e246]
	Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 49, NUMA node 0
	Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
	Memory at fea00000 (64-bit, non-prefetchable) [size=256K]
	I/O ports at e000 [size=256]
	Expansion ROM at 000c0000 [disabled] [size=128K]
	Capabilities: <access denied>
	Kernel driver in use: radeon
	Kernel modules: radeon, amdgpu

01:00.1 Audio device [0403]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Tahiti HDMI Audio [Radeon HD 7870 XT / 7950/7970] [1002:aaa0]
	Subsystem: PC Partner Limited / Sapphire Technology Device [174b:aaa0]


sudo lshw -numeric -C display
  *-display                 
       description: VGA compatible controller
       product: Tahiti LE [Radeon HD 7870 XT] [1002:679E]
       vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] [1002]
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:01:00.0
       version: 00
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=radeon latency=0
       resources: irq:49 memory:c0000000-cfffffff memory:fea00000-fea3ffff ioport:e000(size=256) memory:c0000-dffff






bi že prej postov gor sam sem bil offline, k mi je spet butast modem neki vn vrgu...
to je na linux apricity minta mi niti v comatible mode ne rata zagnat. tu se vsaj zažene, sicer je pri zagonu nek čas tista slika (zmazek od windowsov) potem pa je ok, tudi deluje nekako vredu
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

robertz ::

FX6300B je izjavil:

100% ni problem zaradi 2 grafičnih. nimam integrirane. problem ima ogromno folka z to grafično, ker enostavno ni ok driverjev za Tahiti LE. bom pa veseno prilepil.

Živjo.

Poskusi z UBUNTU 14.10

Nekdo je takole napisal:

Published on Oct 2, 2014

Borderlands 2 for Linux is out (ported by Aspyr). As of now (2nd Oct), AMD cards are not officially supported, but as you can see, the game works fine for me.

I'm using Arch Linux 64bit, AMD Radeon HD 7870, Catalyst "14.10" (the Ubuntu 14.10 default Catalyst driver), Xorg 1.16, 8GB RAM and an Intel i5-4670.


Lep pozdrav.

Ozric ::

@robertz
Kompatibilnost s xorgom bo precej vprašljiva, se ti ne zdi?

FX6300B ::

ubuntu sem že probal sicer ne 14.10 ampak 16.04, bom vseeno med vikendom probal, zgubit nimam kej, bi bil pa res rad na linuxu, ker odkar sem moral prešaltat nazaj na windowse zaradi grafične, je res kar joj
May the force be with you!

Ozric ::

FX6300B je izjavil:

ubuntu sem že probal sicer ne 14.10 ampak 16.04, bom vseeno med vikendom probal, zgubit nimam kej, bi bil pa res rad na linuxu, ker odkar sem moral prešaltat nazaj na windowse zaradi grafične, je res kar joj

Probal boš catalyst verzijo ali ubuntu 14.10, ki je "umrl" 2015?

Ozric ::

FX6300B je izjavil:

ubuntu sem že probal sicer ne 14.10 ampak 16.04, bom vseeno med vikendom probal, zgubit nimam kej, bi bil pa res rad na linuxu, ker odkar sem moral prešaltat nazaj na windowse zaradi grafične, je res kar joj

PS
Catalyst že lep čas nima podpore. Brez igračkanja z downgradanjem xorga/kernela, blacklistanjem radeona itd., ne bo šlo. Srečno...

robertz ::

Ozric je izjavil:

FX6300B je izjavil:

ubuntu sem že probal sicer ne 14.10 ampak 16.04, bom vseeno med vikendom probal, zgubit nimam kej, bi bil pa res rad na linuxu, ker odkar sem moral prešaltat nazaj na windowse zaradi grafične, je res kar joj

PS
Catalyst že lep čas nima podpore. Brez igračkanja z downgradanjem xorga/kernela, blacklistanjem radeona itd., ne bo šlo. Srečno...


Živjo.

Nekateri vseskozi ponavljate da Catalyst nima podpore. No na mojem Linux Mint 17.3 veselo obratuje AMD CATALYST CONTROL CENTER.
Uporabljam tudi 18.1 na enakem SSD in je po testih (hardinfo) stara verzija precej hitrejša.

Prav tako ima dva meseca star Linux MX-16 (december 2016) v MX-TOOLS (glej SETUP) AMD/ATI FGLRX DRIVER INSTALLER - poglej okvir na namizju v priloženem posnetku med 11-13min.

Sveže podpore Catalysta res ni več, ampak še vedno dela v nekaterih novih in starejših distribucijah.

Ozric ::

Seveda poznam MX16, je inštaliran na eni od testnih particiji ;) . Nuca Jessijev xorg 1.16, če se ne motim, tako, da to niti ne bi pomenoval "nova" distribucija. Debianov spin, ki omogoča simpl amdcccle inštalacijo, kar pa ne pomeni nič; radeon ga v mojem primeru povozi glede performansa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

Zvezdica27 ::

lp,

če ti novejši X ni nujen, probaj to staro verzijo ubutuja IN NE NADGRAJUJ.

Še enkrat: Fglrx ni več uraden driver za AMD in t pomeni, da ne moreš več pričakovati 100% delovanje X v prihodnosti. Lej, nekaj se bo steplo...


Očitno je problem v Tahiti AMD jedru, ki ni in zgleda ne bo podprto na linux. NI driverjev, AMD jih ne da. Konec zgodbe.

https://community.amd.com/thread/166455


Nasvet: probaj absolutno zadnji kernel v zadnjem ubuntu. Če tu ne dela, nimaš kaj, ni driverjev za Tahiti. Ali pa probaš stari dobri vesa driver.

zz

MrStein ::

Ozric je izjavil:

MrStein je izjavil:

Kateri distro za na šibek hardver (tablica)?
Najpomembneje je da web browser čim bolj tekoče deluje.
Atom Z8350 in 2GB RAM-a

Lubuntu oz. Xubuntu

Lubuntu se zatakne po boot-u.
Kaže črn ekran.
Na Magic SysReq reagira.
Verjetno kaj z grafiko ne štima.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
««
17 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315678 (1190) polozweii
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736070 (25301) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916160 (14174) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448677 (7718) NSA Agent
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112481 (11306) panteist

Več podobnih tem