» »

Nanotube

Nanotube

Slo-Tech - Novico nam je poslal danes hiper-pridno-aktivni Žiga Dolhar.

No, verjetno bodo res - čez približno 15 let, kakor IBMjevi strokovnjaki napovedujejo prve izdelke. Karbonovi atomi, 100.000-krat manjši od človeškega lasu, bodo po besedah Velikega modrega nasledile silicij, ko s slednjim ne bo več moč izdelovati manjših tranzistorjev. V laboratoriju jim je že uspelo narediti prvo polje iz t.i. "nanotub" (boljšega prevoda žal ne poznam), ki je imitiralo vrata "NOT" ter, seveda, delovalo. Po besedah strokovnjakov so hitrejši, manjši, se manj grejejo ter porabijo manj energije (že slišim overclockarje tam zadaj... proizvajalci hladilnikov pa v jok :]) Pri IBMju pričakujejo da bodo z uporabo karbonovih molekul lahko sledili Moorovemu zakonu (zgolj za novince: ustanovitelj Intela, Gordon Moore, je petinšestdesetega napovedal, da se bo zmogljivost (pravzaprav število tranzistorjev) procesorjev podvojila na vsakih 18 mesecev), ki pa že nekaj časa ne velja več. Pričetek temeljitejšega raziskovanja naj bi se pričel čez 2 leti, prve izdelke pa lahko pričakujemo v roku 10 - 15 let. Pa naj še kdo reče, da gre razvoj v računalništvu hitro :]. Več o tem tu.

14 komentarjev

Han ::

Karbon = OGLJIK
IBMja = IBM (kratic se ne sklanja)
nanotube = nano cevka/kanal/cevovod ;)

Ziga Dolhar ::

Han: najlepša hvala, bo vzeto na znanje :]




Glede 'karbona' priznam, da se mi nikoli v življenji ni niti sanjalo, da bi bil to lahko ogljik (pa sem imel kemijo 4, lol), 'IBM-jevi strokovnjaki' ša se mi zdi pravilneje kot 'IBM strokovnjaki' [je pa res, da nisem naredil pomišljaja).


Nanotube - večini beseda v izvirniku ali materinem jeziku verjetno pove enako (beri: nič :] tudi meni :|).




Se ti pa najlepše zahvaljujem!




lp, Žiga

||_^_|| ::

hmm..nano cevke, osnova za zvočno hlajenje! ane cr00k?

kmjet ::

Mislim, da se kratice lahko sklanja...

Han ::

Saj se kar hitro navadiš na kratice brez sklonov... :D

Namesto "IBMjevi strokovnjaki" bi bilo bolje "IBM-ovi strokovnjaki", ker se pravilno slovensko bere I-BE-EM-ovi oziro lahko tudi angleško AI-BI-EM-ovi; "pri IBMju" pa bi bilo bolj pravilno "pri IBM-u" oziroma še lepše "pri IBM".

Ziga Dolhar ::

vzeto na znanje. Danke

Aggressor ::

10-15 let ?! Pa dajte no, nanocevke niso več nič tako novega. Sony ima že nekaj prototipov zaslonov, pri čemer nanocevke preprosto zamenjajo molibdenove konice itd. Nanocevke bodo veliko prej kot pa v 10 letih postale splošno razširjen material. In to so LANSKI podatki. Tale članek je pošteno za časom.

Han ::

Ubogi dolharz, zdej smo ga pa čist sesul, hehe. :D:):(

Ziga Dolhar ::

Zanimivo stvar je bila objavljena v ZDNet 'News'... jao

Ziga Dolhar ::

ROFL! :] Niti ne, le še več zagona ste mi dal :]

Aggressor ::

Tisti, ki želite malo osnove, vam predlagam enega od lanskih Scientific Americanov, samo se ne spomnim več, kateri je bil. Pojdite v CTK. No, tam je dokaj poljuden članek, ki zadevo dobro razloži.

Thomas ::

Nano rorcki so res stari ze vec kot leto.

Vendar racunali do mesec dni nazaj z njimi se niso.

Bodo pa v splosni uporabi po moje precej prej kot v 10-15 letih.

MArko ::

v cs-ju shranit spil??! .. to bi blo ql

MArko ::

ups napacna novica :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD najavil Radeone RX 5500 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
9610141 (7385) Mr.B
»

dodatek USB k avtoradiu CD30 MP3

Oddelek: Na cesti
135187 (4909) guardy
»

MWC - HP predstavil Slate 7 z Androidom

Oddelek: Novice / Android
185893 (4731) PrimozR
»

Novosti na področju računalniških mišk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
979686 (6995) Nejc Pintar
»

E3: Sony vs. Nintendo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Konzole
539995 (8694) PrimozR

Več podobnih tem