» »

Teorija Kaosa(reference)

Teorija Kaosa(reference)

zdravcc ::

Nekaj referenc o teoriji kaosa:
- Pred dvema letoma sem naletel na tole odlično spletno knjigo. Ta knjiga je namenjena predvsem fizikom(splošna, kvantna), knjiga je zelo natančna tako da morda ne bi bila odveč tudi kakšnemu radovednemu matematiku. Dosti zanimivih referenc sem zatem našel tudi tako, da sem v google vpisal ime enega od avtorjev te knjige; Pedrag Cvitanović.
- Za matematično ozadje teorije kaosa(definicije, izreki+dokazi) na internetu nisem uspel najti nič, obstaja pa dobra knjiga(papirnata) John Banks, Valentina Dragan, Arthur Jones Chaos: A Mathematical Introduction; (od Cambridge University Press) kupil sem jo v konzorciju, tako da dobava ne bi smela biti problem.
- Za splošnejše razlage pa je dovolj da v googlu vpišete: "chaos theory".
- Pa še ena klasična referenca: http://mathworld.wolfram.com/.
Če ima kdo še kakšno zanimivo povezavo, naj prosim nalepi v to temo.

Mene osebno zanima, če je kdo na netu našel kakšno referenco primerno za matematike.


LP Zdravc
  • spremenil: zdravcc ()

christooss ::

Vem za eno knjigo ki govori o teoriji kaosa imenuje pa se kako primerno TEORIJA KAOSA (podnaslov je pa neki od REVOLUCIJE). Najprej začne o začetkih pol pa kako se je to razvijal. Kakšne probleme so imel vsi ki so kdaj poskušal to raziskvat (npr. zgubljal štupendije, niso dobil joba v kakšni hudi firmi še na inštitutih so jih čudn gledal). Pol pa začne avtor knjige govorit o fraktalih ki so neki povezani s teorijo.

No kmal za tem k sm prebral to knjigo sm najdu tud eno računalniško ki govori o fraktalih samo ta je bla čist preveč zakomplicirana zame, ker nism glih računalničal na nekem prov visokem nivoju.

Uglavnem ti jutr povem naslov te knjige pa avtorja prve. Super je to da sta v slovenščini (začetnik lohk bl zastopš tiste izraze)
pa tud to da jo lohk primeš v roke. Ker kompjutr uničuje oči big time
Tole knjigo na internetu bom pa takoj prebral sam da mi fotr sprinta v firmi.

Ajde

barbarpapa1 ::

Lep kaotičen pozdrav

Matic02, ali ti mogoče misliš knjigo "Kaos, rojstvo nove znanosti" od Jamesa Gleicka?. To je IMHO ena najboljših lahkotnih (poljudnosznanstvenih) "vstopnic" v teorijo kaosa. Bere se kot krimič, da pa dovolj vspodbude za razmišljanje. Vsekakor priporočam.

Pa težite k svojemu atraktorju...

LP

Jože

Thomas ::

> Pa težite k svojemu atraktorju...

Hehe ... dobr si reku!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

zdravcc ::

>Pa težite k svojemu atraktorju...
:))

IMO to nezavedajoč se počnemo najbrž vsi, ko bi le ugotovili kaj je ta atraktor. :S

>Kakšne probleme so imel vsi ki so kdaj poskušal to
>raziskvat (npr. zgubljal štupendije,
>niso dobil joba v kakšni hudi firmi še na inštitutih so jih čudn gledal).

Tega pa nisem vedel, a piše slučajno zakaj ? Sicer se mi dozdeva zakaj, ampak nisem prepričan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zdravcc ()

Marjan ::

Tuki je en lep slovenski uvod v teorijo kaosa: klik

zdravcc ::

Lep primer kaotičnega sistema je nihalo, ki ima dve osi, eno fiksno in eno, ki se vrti okoli fiksne. Kjer imamo dve diferencialni enačbi in je njegova pozicija po času t, povsem odvisna od začetnega stanja.

nicnevem ::

zdravcc a maš kakšen link za tole nihalo,... mal me zanima kako stvar zgleda

zdravcc ::

Evo tole sem lih pogooglal(simpl applet), drgač pa je tu detaljna razlaga z "wolframa".
Če bi rad še več, vpišeš v google: "chaotic pendulum".

christooss ::

Najboljši primer kaotičnega sistema je navadn k***** svinčnik lohk zračunaš kje je težišče pa ga nikol nemorš postavt na konico.

Res je to cudn.

christooss ::

Zdravcc na temu linku si lahko pogledaš in pa tudi zlovdaš enačbe ki jih je Edward Lorenz uporabljal ko je odkril "KAOS" čeprav takrat še ni vedu za to.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matematika in narava (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14718314 (13038) sprasujem

Obstaja mesto za Boga v sodobni znanosti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18513062 (10731) OwcA
»

Petaflopsu naproti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
1058274 (8274) Marjan
»

Fraktali

Oddelek: Znanost in tehnologija
322993 (2274) nicnevem
»

Vprašanje za Thomasa - The disclosure project (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
556084 (4972) Thomas

Več podobnih tem