» »

Fraktali

Fraktali

drejc ::

Torej.

Kaj so fraktali?
Kaj je tolk zanimivega na njih?
Njihova aplikacija...
Zanimivi linki...
Nasploh zanima me vaše razmišljanje o le-teh.

10x

Sergio ::

Klik!

Še vpisovati ti ni treba search queryja, enostavno klikni na glavno sliko.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Thomas ::

Ko sem bral prvi članek o fraktalih, sem bil kar impresioniran. Toda še v istem članku pisalo tudi nekako takole:Fraktalna gora je polna mlak, v realnih gorah so bolj potočki.

To sem imel vedno pred očmi - fraktali so skoraj samo zgolj zanimivi. Edini dve "uf" zadevi sta fraktalska antena in Moravčev Bush robot.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Avenger ::

Hihi, sem glih gledu kaj so na googla spet nakomatal, samo kliknu gor pa nisem.

Fraktali so men bli zmer simpatični, tko neki globoko harmonični zgledajo. Večina jih zgleda kaotično, čeprav je stanje zelo zelo urejeno in to mi nekak asociira na vesolje in.. še kej druzga.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

dreamlost ::

A niso fraktali del teorije kaosa?
...js si jih ponavad predstavljam kot nek matematični načrt sveta,...enkrat sem videl enga, ki je bil čist podoben veji sosedove hruške, nekateri so kot kakšne polžje hišce....ja, mogoče je to tist osnoven program, ki poganja našo ljubo matrico :D

...zanimivi so 3D fractali, sam zdele se lih ne spomnem strani, kjer sem jih najdu...reče se jim flame fractals - > google

Avenger ::

Q: a so ledene rože na šipi fraktal?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Thomas ::

Ne, niso fraktali. Vsaj fraktali brez šuma niso. Tudi drevo ni fraktalno, ker majhne vejice nimajo povsem iste logike pri svojem cepljenju kot velike.

Fraktali so en tak približen približek.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

mene pa zanima če so sploh za kaj uporabni? :\
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Thomas ::

Vsekakor niso uporabnosti sorazmerne z vsem pompom okrog teh takoimenovanih fraktalov.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dreamlost ::

mogoče bi se pa dal na podlagi fraktalov napisat program za stvaritev zelo podrobnih dreves, kakšnih živali pa kar je še te "krame", da bi pol ob igranju world of warcraft lahko užival ob vsej prelepi grafiki....:D

Thomas ::

Ta ropotija (živali, rastline, kamni) fraktalno narisana ni tako lepa (realistična), da tvoje oko tega ne bi opazilo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

snow ::

Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Ja - ampak to je VEČ kot fraktali.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

ok, samo jaz še vedno ne vem uporabnosti :/
Za mene so to samo lepe slikice, ki jih lahko z nekim ponavljajočim procesom ustvariš :P
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

dreamlost ::

..hmmm, ja, uporabnost...
...js sem lih začel hodit na faks in se mi tud zdi da so nekatere stvari, ki se jih učimo brezveze, neuporabne...ampak so pa (kar profesorji kar naprej pravjo) zanimive in na nek način lepe...no, in tud to je nekaj...

]Fusion[ ::

no saj tudi najbolj neuporabna stvar se lahko čez nekaj let izkaže za zelo uporabno... :)
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Thomas ::

Ja, lahko se. Ampak fraktali imajo zvezdniški status, že preden so kaj pokazali.

Mislim celo da vem zakaj. Nekako dajejo vtis, da razbijajo klasično strogost, da dajejo neko novo svobodo, ki jo "prejšnja" znanost ni dopuščala. Ena taka "odrešitev" se zdi marsikomu. To seveda ni res.

Ampak to je samo moja špekulacija.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

pomoje so si ljudje rekli "OMG glej kako lepe slikice lahko dobimo z zelo preprostim postopkom" in so začeli dalje raziskovati te slikice :\
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Thomas ::

Ja, za tisti čas (20 let nazaj) so bile res lepe. Zdaj je pa tudi fraktalne slikce povozil čas. Oziroma boljše tehnike.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dreamlost ::

Thomas o kakšnih novih tehnikah govoriš? A misliš nove tehnike izrisovanja fraktalov....no, js sem najdu ene par prov fletnih fractalov..(če to sploh so še fraktali) ...tle so pa povezave, če koga kej zanima:

http://www.arcanefractals.com/space.shtml

http://www.renwebdesign.com/fractals/index2.html

http://www.ristoklint.com/flame-fractal-gallery/flame-fractal-gallery.htm

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Hja, najboljš za risat je taprava fizika. Simulacija odbojev, lomljenj ... svetlobe.

Fizikalni realizem, bi reku tej umetniški smeri! :))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

PhotoBlaz ::

Zdej pa js rabim enga k obvlada te fraktale(k se mal spozna na njih).

Pri matematiki na faksu(matematika1) imam seminarsko nalogo o fraktalih, sem si nabral ze kar nekaj gradiva.
Zanima me pa, kako si bi postavil zaporedje "kazala",....ne vem kako bi sploh zacel pisati in razlagati te fraktale. Ce me prav razumete, bi rabil neko logicno zaporedje poglavij seminarske naloge.
Super bi bilo tudi ce mi nekdo lahko napise kaj vse naj obrazlozim glede fraktalov v tej seminarski. (seveda mora bit vstet tudi kaksen matematicen postopek in izracun....da ne bo ratala seminarksa za slovenscino :-)))

Pa ful hvala za pomoc(ki jo bi cimprej rabil, da se lotim zadeve).
Cau

BigWhale ::

Najbolj logicno bi bilo, da zacnes s prvim poglavjem. Sledi naj mu drugo poglavje in potem tretje, cetrto, peto in sesto.


Tko priblizno, bi bilo najlepse...

PhotoBlaz ::

hehehe....ma ne a res,....se ksn bolj prakticen nasvet?
cau;)

Thomas ::

Seveda. Odkar so Feničani izumili denar, se bo že našel kdo, ki ti bo pri tem pomagal. Oziroma celo naredil namesto tebe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

svit ::

Mislim, da fraktali niso tako neučinkoviti in neuporabni, kot nekateri tukaj zgoraj govorite. Mislim, da imajo vsi mobilni telefoni s skrito anteno, to v obliki kvadrata fraktala Sierpinskega. Ta kvadrat naredimo podobno kot malo bolj znan trikotnik Sierpinskega. V glavnem, ko so naredili raziskavo učinkovitosti porabe energije in dosega so se fraktalne antene obnesle izjemno dobro, boljše kot pa antene s klasično obliko.

Thomas ::

Thomas zgoraj:

>> Edini dve "uf" zadevi sta fraktalska antena in Moravčev Bush robot.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

svit ::

Ups nisem videl... pa še en projekt, ki ga še nisi omenil :)

Klik

Thomas ::

sceptic
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Avenger ::

Thomas bo gotovo vesel mojega prispevka :8) :



(Fotošop in KPT flame frax II.)
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

Thomas ::

Kaj naj rečem? Zelo lepo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

ena zelenjava obstaja ki je čisti fraktal (kot recimo resje)

imenuje se pa: ALADIN

na lj tržnici jo prodajajo
zlo fascinantn večtbl

nicnevem ::

pa pravjo da matematika ne opisuje realnega sveta...
....preblem je v tem da nikol ne vprašajo za mnenje mamc na tržnic :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Umrl Benoît Mandelbrot

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
104204 (2725) noraguta
»

Tridimenzionalni fraktali

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
154947 (4040) urban99
»

Neskončna majhnost

Oddelek: Znanost in tehnologija
291515 (1515) SavoKovac

Več podobnih tem