» »

O Slovenščini na Slo-Techu

O Slovenščini na Slo-Techu

Yerpo ::

Dostikrat me ob branju novic nekaterih avtorjev (npr. root987 v 'Zakaj iPod ne predvaja vorbis standarda?') zmoti dobesedno prevajanje skladnje iz angleškega jezika. Tako se v slovenskem jeziku ne piše 'vorbis standard' ampak 'standard vorbis'. Ne 'Ogg projekt' ampak 'projekt Ogg' (ne znam citirat dobesedno pravila, ker toliko sem pa tudi že pozabil iz srednje šole, v glavnem nekaj o tem, da se piše take pridevnike za samostalnikom).
Vem, da sem dlakocepski, ampak že tričetrt oglaševalcev v vseh medijih uporablja tak način. Kar je narobe. Pri Slo-techu imate ciljno publiko, ki lahko kaj spremeni, če se navadi na pravilno rabo jezika, zato bi se lahko malo potrudili in pisali v lepi materinščini, ki jo že tako ali tako posiljujemo s tujkami iz vseh mogočih koncev.

lp,
  • spremenil: Yerpo ()

Jst ::

True.

Dodatek: kar pa mene moti, je pa stil pisanja nekaterih ljudi. Včasih se zgodi, da ne razumem niti enega stavka v celotnem odgovoru.

Žalostno...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Slowenc ::

Nerazumljivo pa pišejo zato, ker so tako navajeni iz različnih irc programov in zato ker verjetno mislijo, da so frajerji, ker pišejo v slengu.

Veliko lažje je prebirati poste, ki so napisani v pravilni slovenščini.
Skiny gate.

Matek ::

Hmm, niti ne, mene nepravilna slovenščina ne moti, vse slenge in narečja se da komot razbrati. Problem je, da nekateri niti stavka ne znajo sestaviti, pa naj bo v zbornem jeziku al pa v pogovornem.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

McHusch ::

Yerpo, res je, slovenščina levega neujemalnega prilastka ne mara (čeprav se tudi pojavlja, naprimer geslo vikend hišica, ki je omenjeno tudi v SSKJ). Po Slovenskem pravopisu pišemo take neujemalne prilastke za jedrom, torej projekt Ogg, standard Vorbis ipd. Vedno pogostejša napačna raba nasploh je v veliki meri posledica vplivov angleščine (Pentium processor ipd.) Problem se lahko pojavi, kadar gre za lastna imena, naprimer Viki krema, ki bi jo morali po pravopisu pisati kot krema Viki ali Vikijeva krema. Možno pa je neujemalne leve prilastke pisati z vezajem (C-vitamin, MP3-standard).

Tega pravila se pri Slo-Techu zavedamo in se ga v največji možni meri držimo, seveda pa se nam tu in tam kakšna napake le izmuzne. Hvaležni smo vsakršnega opozorila.


Jst, vsakdo ima svoj stil pisanja in to velja tudi za nas, pisune. Trudimo se, da so vse objavljene novice napisane v jeziku, ki je ciljni publiki dovolj razumljiv, so pa novice seveda slogovno različne. Če pa je kakšna novica res tako zelo nerazumljiva, nas lahko vsakdo opozori na to in napako bomo čim hitreje odpravili.

BC3 ::

Mene to ne moti kaj dosti, se mi mi pa zdi neumno, da tudi v časopisih ne znajo uporabljati dvojine in npr. pišejo kako ima neka ženska lepe noge itd.
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

McHusch ::

BC3, celo prav imajo. Slovenski pravopis zapoveduje uporabo množine namesto dvojine pri bioloških parih (torej starši, noge, roke, ledvice ...) in 'napravah' zanje (drsalke, čevlji ...). :>

ganzi ::

Mp3 standard ali standard mp3? Kot da nisi razumel kaj je mislil, če je drugače obrnjeno..
Dej nehi no.. saj je prav da se uporablja slovenščina ampak ne bit tok pikolovski no:\

Pa ta z nogami je bila tud dobra..:D
A rečeš bejbi kok maš pa ti lepi nogi? Ali rečeš kok maš hude noge?
Al pa kok maš lepi očesi ali kok maš lepe oči?

Halo no in ti se pritožuješ čez pisanje v revijah:D :D :D
LP

BC3 ::

BC3, celo prav imajo. Slovenski pravopis zapoveduje uporabo množine namesto dvojine pri bioloških parih (torej starši, noge, roke, ledvice ...) in 'napravah' zanje (drsalke, čevlji ...). :>

a imaš mogoče kakšno povezavo na to temo, ker to se mi pa res zdi neumno.

Pa ta z nogami je bila tud dobra..
A rečeš bejbi kok maš pa ti lepi nogi? Ali rečeš kok maš hude noge?
Al pa kok maš lepi očesi ali kok maš lepe oči?

jaz rečem da ima lepi nogi, da si grem umiti roki itd., ker se mi zdi butasto da bi uporabljal množino za samo dve stvari.
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

PARTyZAN ::

Pikolovstvo:\ novičke so čist ql...

jurre ::

BC3, tocno tako kot je rekel McHusch, vem ker sem se v SS in smo se ucili to nedolgo nazaj:D

ganzi ::

poglej v v učbenik za slovenščino Na pragu besedila.. je pa v knjigi za prvi drugi ali pa tretji letnik.. in sem prepričan k sm se to predkratkim učil in je bilo to vprašanje še na maturi..

Če pa tko govoriš kakor praviš pol ti pa priporočam da mal ponoviš slovnico8-O

In dokler so novičke razumljive so čist kul, tko da se ne preveč pritoževat.
LP

BC3 ::

Če pa tko govoriš kakor praviš pol ti pa priporočam da mal ponoviš slovnico

v tem primeru bom pač še naprej govoril ,,narobe", ker se mi zdi to pravilo zelo butasto...
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

BaRtMaN ::

Tako pač je.

Boš rekel: "Bolita me očesi," ali: "Bolijo me oči?"

BC3 ::

bolita me obe očesi, roki, nogi...
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

para! ::

Heh, komaj še berem ST, kajti _bolita me očesi_.

Vsak dan nekaj novega.

:D
Death before dishonor!

BC3 ::

ja in od sedenja me bolita obe dve noge in zadnje čase še obe roke skupaj z obema komolci:\
meni je ta verzija bolj smešna, jebat ga sem pač čuden...
-:| athlon x2 5000->phenom fx-5000@3G, vapor-x 4890, aeneon xtune |:-

Ziga Dolhar ::

> ja in od sedenja me bolita obe dve noge in zadnje čase še obe roke skupaj z obema komolci

Ne ne ne. To si pa grdo posilil zdajle.

Emmm. A nismo mal offtopic? :)

Nazaj novice pljuvat! >:D
https://dolhar.si/

link_up ::

mene pa uho zaboli, ce recem obe ocesi...heh :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

Mercier ::

Mene tut. In to obe ušesi! :>

PROTOTIP ::

Dvojina je, se mi zdi eden najšibkejših členov slovenščine, sploh ker obstajajo t. i. izjeme, kjer namesto dvojine uporabljamo množino torej roke, noge ect.

BigWhale ::

Ma sej jazt vam puvem, tukajlele na slo-teh je slovansctina cizt kul in vsi govorijo ma, ok, in jazt vse razumam, pa tud ful velik napisem, sploh. Zato sploh nevem kaj se vas dvojica (tko vem da vas ni vec), tok sekerate, ker je cist bez veze.. sploh.

Zheegec ::

O slovenščini na Slo-techu !!
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Alexius Heristalski ::

Nazaj novice pljuvat!
Mislim, da namen te teme ni pljuvanje novic. Tema se nanaša na cel forum in predvsem njegove uporabnike - tu je veliko mladih (tudi sam sem med njimi), ki lahko kaj spremenijo, če se navadijo na pravilno rabo jezika, zato bi se lahko malo potrudili in pisali v lepi materinščini. Tako preprosto je to!

Je pa zanimivo, kako Jst izrazi svoje strinjanje s povedanim in reče: True.

Dvojina je pa za moje pojme carska. V jezikih, ki je ne poznajo, se v ljubezen dveh vedno prikrade še tretji;), ko dva rečeta: "Mi se imamo radi." Smešno, kajne?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

hruske ::

Zares. :)

BaRtMaN ::

Resnično. :>
Samo tujci izražajo ljubezen edninsko, tj. "I love you." Kajneda?

BigWhale ::

> V jezikih, ki je ne poznajo, se v ljubezen dveh
> vedno prikrade še tretji, ko dva rečeta: "Mi se
> imamo radi." Smešno, kajne?

To se potem samo tebi dogaja.. Weirdo...

;>

PS: Ce je pa pesmica mi se imamo radi, pa se ne pomeni, da je pa zdaj ne bi smela dva pet.. heh... Kolk cudna je sele to, k tipi ful dostkrat govorijo 'se kilco prodala bom'
...

Tud spole imamo pomesane... ah ja... ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

bezerk@work ::

sekerat, paper.................8-O

PROTOTIP ::

Kar se tiče Angleščine in njihov "I love you", ki ga uporabljajo tako par ki se ljubi, kot tudi za pri odnosu Oče - hči, ipd. se ne bi čudil, da je bi bilo takšno izrazoslovje pogoj za kako pedofilijo ipd. Naša dvojina pa se mi zdi kar precej trd oreh za tujce, ki so navajeni na to, dva že predstavljata množino. Zanimivo pa tudi angleži uporabljajo neke vrste dvojino, npr. "We" nadomestijo pri 2 osebah s "The two of us". Tako rečejo "The two of us are in love" pa še zmeri je ta "are" ki kliče tretjega :D

Bob Rock ::

Mene osebno sploh ne moti da so drugacni nacini pisanja. Ce ne bi blo tega, bi se vedno govril tak ko je govoril npr. Trubar v svojih casih.
Pa vcasih sleng prav pomaga sleng, da lazje izrazis svoje obcutke.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012314 (7652) Meizu
»

ednina, dvojina, množina, petnina? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5822671 (12476) Smrekar1
»

Poenostavitev SI jezika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14726160 (21726) Okapi
»

Števniki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17849852 (47601) Malajlo
»

Knjižna slovenščina (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11512012 (10420) koyotee

Več podobnih tem