» »

ednina, dvojina, množina, petnina?

ednina, dvojina, množina, petnina?

1
2
»

T-h-o-r ::

technolog je izjavil:

Problem je pri kakih "dve ure", "dve uri"... Jezik je živ konstrukt, tako da ni nobenih omejitev, da bomo čez 100 let nehali uporabljati dvojino.


na srečo ne poznam nikogar, ki bi tako govoril (z izjemo nekaj reporterjev in voditeljev raznih oddaj, tudi večernih poročil)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Limit-sky ::

Problem je tudi pri dvojini pri delih telesa.
Npr.:
Kolega pride ravno z maratona in reče, da ga bolijo noge. (???)
Vprašam ga, katera ga boli bolj. In odgovori:"Obe isto!" (???)

Ali pa oči, ušesa itd. Npr. ima majhna ušesa. Zakaj ne: "ima majhni ušesi".
Imaš modre oči. Koliko oči imaš modrih? Ene oči, dvoje očes ali dva očesa.

Ali pa:
en čevelj, dva čevlja, trije čevlji.
Včeraj sem si kupil nove čevlje. Koliko? En par čevljev ali dva čevlja.
Zakaj ne: "Včeraj sem kupil dva nova čevlja." (???)

McHusch ::

Limit-sky, to ni problem, ampak preprosto dejstvo. Parni predmeti rabijo množino in ne dvojine. Tako je, takih posebnosti je v jezikih nebroj.

Tudi Portugalci rečejo "Parti o braço" (dobesedno: Zlomil sem roko), pa se nihče ne obrega, ali so nemara zlomili kako drugo roko oziroma zakaj ne poudarijo svojine. Tako je.

In Angleži isto pravijo "The police have been called", pa se nobeden ne obrega, zakaj vendar množina, če pa je policija ena sama.

Jasno lahko govoriš narobe (oziroma po tvoje bolj poenostavljeno ali sistematično), ampak govorci standardnih variant jezika imajo pa vso pravico, da te gledajo postrani. In ti mogoče ne dajo službe, če v prijavo na delovno mesto natrosiš kopico takih bučk. :))

Limit-sky ::

Jasno, da ne bom govoril tako, ampak gre se za ta princip, da, če že imamo pravila, se jih držimo. Razen pri posebnostih oz. izjemah. Malo je žalostno, da imamo potem skoraj več izjem, kot pravil. Kar bi lahko, po mojem mnenju, zoptimizirali. Slovenščina že tako ni enostavna, s temi izjemami pa le še dodatno zakompliciramo stvar.

P.S. "parni predmeti potrebujejo množino"
Kako je pa v primeru dvojčkov. A je prav "grem v vrtec po dvojčici" ali "...dvojčice"? Spet izjema? :))

McHusch ::

Dvojčki niso predmet, ki se pojavlja v naravi običajno v paru. Prvič zato, ker lahko gresta vsak svojo pot, in drugič, ker ... niso predmet :D

nevone ::

Ali pa oči, ušesa itd. Npr. ima majhna ušesa. Zakaj ne: "ima majhni ušesi".
Imaš modre oči. Koliko oči imaš modrih? Ene oči, dvoje očes ali dva očesa.

Ali pa:
en čevelj, dva čevlja, trije čevlji.
Včeraj sem si kupil nove čevlje. Koliko? En par čevljev ali dva čevlja.
Zakaj ne: "Včeraj sem kupil dva nova čevlja." (???)


So mar te oblike, ki jih navajaš dejansko napačne? Jaz mislim, da ne kršijo nobenih slovničnih pravil.

Kupil sem dva čevlja je povsem slovnično pravilno, je pa malce nenavadno. Kupil sem čevlje, je pač najbolj pogost način uporabe, če hočeš povedat, da si kupil 1 par čevljev.

Ampak zanimivo se mi zdi to, da jezokoslovci iščejo v jeziku vzorce, zraven pa se zelo otepajo izločevanja izjem. Čemu sploh iščejo in vzorčijo jezik, če je pa tako fino, da imamo toliko izjem. In potem si za te izjeme spet izmišljujejo nove vzorce. To v resnici sploh ni potrebno. Jezik je jezik, poln fraz, ki jih je treba osvojit, kaj češ s tako kompliciranimi pravili, ki so sami sebi namen.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Tear_DR0P ::

Slovenščina, edini jezik, kjer gori na gori gori

še dobro da nisi do zdaj nikoli slišal za Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo
gramatično povsem pravilen angleški stavek :)
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

GregiB ::

Je tole slučajno kdo uspel razvozlati? Torej imamo v slovenščini poleg singular, dual in plural tudi trial??? Zadeva ni vezana niti na osebne zaimke... Jaz, midva, mi trije, mi štirje... mi ali nas pet itd...???
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Smrekar1 ::

technolog je izjavil:

Tale problem mi je že večkrat prišel na pamet, ampak sem ga vedno pometel nekam pod preprogo in si nisem vzel zanj dovolj časa. Ve kdo kaj več? Imamo v bistvu v slovenščini več števil?

Imenovalnik:
1 jabolko - ednina
2 jabolki - dvojina
3 jabolka - množina
4 jabolka - množina
5 jabolk/ - WTF?


Slovenščina pozna malo in veliko množino. Ločimo med ena, dva, nekaj in veliko. Tega nas v šoli niso učili na ta način, ampak podobno razločevanje obstaja v nekaterih sorodnih jezikih, kjer jih to učijo. Tole s skloni je samo način kako se zadeva tvori, dejansko gre za za različna slovnična števila.

profii je izjavil:

izjema.


1 kakadu
2 kakaduja
3,4 kakaduji
5+ kakadujev

1 miza
2 mizi
3,4 mize
5+ miz

1 sluga
2 slugi
3, 4 sluge
5+ slug

1 dežurni
2 dežurna
3,4 dežurni
5+ dežurnih

Pravilo, ne izjema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012479 (7817) Meizu
»

Simulacije pokazale, zakaj so veliki jeziki obširnejši in preprostejši

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4313012 (10119) kogledom
»

Poenostavitev SI jezika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14726443 (22009) Okapi
»

Števniki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17849969 (47718) Malajlo
»

slovnično vprašanje - s/z (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6529499 (28334) Mercier

Več podobnih tem