» »

Kaj naj Slovenija najprej pridobi iz EU - managerje ali ostale zaposlene

Kaj naj Slovenija najprej pridobi iz EU - managerje ali ostale zaposlene

1
2
»

Thomas ::

Ne vidim nobene potrebe po preseljevanju narodov. Prosperiteta naj gre (tudi) v Pakistan in ne Pakistanci sem.

Seveda pa, če gre neka Slovenka v Pakistan in od tam pripelje bodočega moža (... :D ) - je to povsem v redu. Naj se mu lepo prizna državljanstvo tukaj. Če res rabimo neko Pakistansko teniško igralko - naj ji država da državljanstvo.

Tako je že zdaj, tako naj ostane.

Hmeljarji pa meni dol visijo, moram povedat. Če ne znajo obrat hmelja s sezanskimi delavci iz Moldove - naj ne sadijo nobenega hmelja. Nej pocrkajo, če brez 1000 Bangladešancev uvoženih v ta namen, ne zmorejo.

Ko pa bodo tiste države bogate in kulturno dosti podobne Zahodu, ne bo hotel znaten procent k nam, sploh. Jim bo že tam OK.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Odiedog

> Večjo dodano vrednost se doseže ali z visoko tehnologijo ali pa z know-how-om. Naši ljudje gredo lahko v firme ki to imajo in bodo dosegali večjo dodano vrednost kot pa doma in obratno. Z uvozom ravnateljev (hehe) ali pa delovne sile ne profitiraš nič


Mislim, da različno dojemava namen in naloge managerjev. Zame so/smo pomembni predvsem/tudi zato, da omogočajo(-mo) in ustvarjajo(-mo) pogoje za razvoj visoke tehnologije in novega znanja, ker le tega ne dobiš kar tako na googlu, kot bi to mogoče izgledalo. Mogoče v IT sferi ja, ker (še) ni (vsaj v EU) nekega sistemskega omejevanja kopiranja rešitev.
In menim, da je to ena od najpomembnejših nalog managerjev (predvsem tehničnih), če želijo dolgoročen stabilen razvoj svojega podjetja.

Pred marketinškim managerjem pa je ena od glavnih dolgoročnih nalog pravilno pozicioniranje proizvoda, ki ga tehniki izdelajo, tako, da bo proizvod prinesel firmi čimveč z čimmanj nepotrebnega vložka. To nikakor ni policijsko-nadzorno delo in zahteva veliko analiz procesov in trga ter nato na podlagi tega zahtevno sintezno delo pletenja strategije pristopa na trg.

Caligula

Me veseli, da je tvoja ocena tako pozitivna. Sama nimam teh izkušenj in bom v naslednjih priložnostih pozorno prisluhnila njihovim kvalitetam. Prav mogoče je, da sem napačno ocenila položaj.



Pri uspešnih managerjih se mi pojavlja še ena dilema: v preteklosti se je pogosto zgodilo, da se je managerju, ki je dobil nagrado Manager leta, čez nekaj let (2-4 leta) podjetje resno zamajalo. Je to naključje ali čisto normalni življenski ciklus? Ali so kriteriji izbiranja slabo definirani?

Maria

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Maria ()

Dusan_HD ::

hi!

Malo za intermezzo: (Food and Beverege) Manager!
vir: Eures
raY_

username ::

Ne vidim nobene potrebe po preseljevanju narodov. Prosperiteta naj gre (tudi) v Pakistan in ne Pakistanci sem.
vsi tulijo kako se prebivalstvo pri nas in povsod v EU stara, in češ kdo bo pa delal za penzije... To je res problem, če se ne znebimo starega pokojninskega in tudi socialnega sistema in če bi še naprej veljal isti ekonomski sistem (ki pa se spreminja - avtomatizacija).

Ampak je treba pogledati z druge strani:

Evropa ne rabi priseljencev, kvečjemu jih mora odvračati!
Zakaj?

Študije (ekonomske) so pokazale, da je v ZDA produktivnost najbolj narasla v obdobjih, ko je primanjkovalo delovne sile (na primer konec 19. stol., ko je am. vlada omejevala priseljevanje). Posledica te večje produktivnosti je bila kmalu večja gospodarska učinkovitost in zato rast.

še en vidik:
Če gledamo preseljevanje iz nerazvitih držav v razvite, lahko opazujemo tri ali štiri "objekte": revne priseljence, nerazvite države (oz. njihovo gospodarstvo), razvite države (oz. njihovo gospodarstvo) ter delavno silo razvitih držav. Edina skupina od teh, ki ima korist od migracije, so priseljenci, ker lahko v novi domovini več zaslužijo in so deležni večjega standarda (ne samo zaradi svojega dela, tudi zaradi socialne pomoči v razvitih državah).
Ostale skupine so na slabšem! Mogoče še najbolj gospodarstva nerazvitih držav, ker potrebujejo delovno silo, ki jim uhaja. Še zlasti, ker gre za relativno bolj izobražene ter ambiciozne ljudi, ki bi lahko pomagali državo potegniti iz blata.
Na slabšem je tudi delovna sila razvitih držaav, ker dobi neposredno konkurenco cenejšega dela. To načeloma za gospodarstvo ni nujno slabo, vendar cenejša delovna sila upočasni proces rasti produktivnosti (glej odstavek zgoraj). Zato so v končni fazi zaradi priseljevanja na slabšem tudi celotna gospodarstva razvitih držav, ker jim priseljevanje spodjeda gospodarski napredek.

Skratka, bolje bi bilo priseljence iz Pakistana in drugod poslati nazaj (mislim na tiste "ta frišne", ne tiste ki so že državljani), saj bodo ob primerni domači politiki (če se spametujejo) ter zunanji spodbudi tudi revne države lahko prosperirale. Za to pa krvavo potrebujejo čim več sposobnih in anmbicioznih ljudi. Ne pa, da gre iranski inženir v New York vozit taksi, kar je mala katastrofa za Iran.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

attackiko ::

Študije (ekonomske) so pokazale, da je v ZDA produktivnost najbolj narasla v obdobjih, ko je primanjkovalo delovne sile (na primer konec 19. stol., ko je am. vlada omejevala priseljevanje).

Maš kak link za tole?

Drugače je pa v tem Economistu zanimiv članek o latino priseljencih v Kaliforniji.

Eschelon ::

Mislim, da različno dojemava namen in naloge managerjev. Zame so/smo pomembni predvsem/tudi zato, da omogočajo(-mo) in ustvarjajo(-mo) pogoje za razvoj visoke tehnologije in novega znanja, ker le tega ne dobiš kar tako na googlu, kot bi to mogoče izgledalo.
Pogoji za razvoj visoke tehnologije in novega znanja so:
1) Že prisotna visoka tehnologija in znanje
2) Denar
( 3) ... )
Tega ti ne dobiš od managerja. To ni alkimist, ki ti bo iz svinca zlato delal. Al se moraš prej prodat nekomu, ki to že ima al pa iz tistega kar imaš in znaš nadaljevat. (S tega vidika bi bilo fino, če bi naše univerze kaj bolj sodelovale z realnim svetom >:D in delale bolj uporabne diplomante.)

Pred marketinškim managerjem pa je ena od glavnih dolgoročnih nalog pravilno pozicioniranje proizvoda, ki ga tehniki izdelajo, tako, da bo proizvod prinesel firmi čimveč z čimmanj nepotrebnega vložka. To nikakor ni policijsko-nadzorno delo in zahteva veliko analiz procesov in trga ter nato na podlagi tega zahtevno sintezno delo pletenja strategije pristopa na trg.
Ja, drži - ogromno brezvezenja - ampak se čist strinjam. Samo v tej temi ti iščeš managerja, ki bo s taktiko zmagal na 800 metrov, ko je en krog zadaj.

attackiko ::

No, se mi je zdelo malo sumljivo tole sklicevanje, da ekonomisti ne marajo priseljevanja. Na straneh inštituta CATO piše:

Eminent Economists' Opinions

In a poll of eminent economists conducted by Stephen Moore
and me in the mid-1980s (see Simon 1989, Appendix C), with update
by Moore in 1990, we found agreement that immigration had (and
has now) a positive effect upon the economic condition of the
United States; Moore found comparable results in a 1989 poll,
too. Included in the surveys were 38 persons who had been
president of the American Economic Association, as well as those
who had been members of the President's Council of Economic
Advisers. In answer to the question, "On balance, what effect has
twentieth-century immigration had on the nation's economic
growth?", 81 percent answered "Very favorable" and 19 percent
answered "Slightly favorable." (See below.) None of these top
economists said that immigration was "slightly" or "very
unfavorable" or felt that he or she did not know enough to
answer. This extraordinary consensus belies the public picture of
the economic profession as being on both sides of all important
matters.

The top economists also are willing to extend their backward
assessment into a forward-looking policy judgment. When asked,
"What level of immigration would have the most favorable impact
on the U. S. standard of living?", 56 percent said "more," 33
percent said "same number," and none said "fewer." Only 11
percent said "don't know."

attackiko ::

No spomnil sem se na en članek izpred 1 tedna, objavljen v Financah. Napisal ga je Alberto Alesina - profesor ekonomije na univerzi Harvard


Preprosto povedano, ko bodo pripadniki evropskega srednjega razreda začeli razmišljati o tem, da velik delež revežev sestavljajo novi priseljenci, se bo njihovo globoko vtkano prepričanje v vrline socialne države začelo majati. Celo evropska levičarska inteligenca povezuje kriminal in bedo v urbanih središčih s priseljevanjem. Korak od tod do objokovanja nad visokimi davki, porabljenimi za socialno prispevke za priseljence, je zelo kratek.

Ko se bo to zgodilo - in pravim ko, ne če -, bodo na razpolago trije politični odgovori. Eden je zaprtje meja za revne priseljence in odstranitev povezave med revščino in priseljenci. Drugi je, da bi na določen način plačevanje socialne ugodnosti omejili na "domače ljudi". Tretji pa je zmanjšanje obsega socialnega skrbstva za vse, kajti politična podpora socialni državi se krha.

Prva strategija je kratkovidna, druga pa gnusna. Upam, da bo na koncu zmagala tretja, kajti to bi pomenilo razmeroma odprte meje, nobene diskriminacije in manjše posredovanje vlad.


link

MadMicka ::

Socialna država ne pomeni zgolj skrb za brezposelne, ampak v enaki meri tudi za starejše, invalide, otroke itd. Sicer pa, tako kot povsod so tudi tu ciklusi, ko se gospodarstvo krepi, se tudi sociala in obratno. Kultura in razvitost neke družbe se kaže tudi v skrbi za sočloveka. Kar pa ne pomeni, da moraš vse in vsakogar spustiti na svoje dvorišče. Lahko pomagaš človeku tudi tam, kjer živi.
Ta tretja možnost, ki jo zagovarja Alberto Alesina, (odprteje meja in potem naj se znajde kakor kdo ve in zna) dobesedno spodbuja kriminal in getoizacijo na našem dvorišču. Kdo pri zdravi pameti bo takšno rešitev zagovarjal?

Maria ::

No, potem ko sem mladiču dala porcijo za čez noč, lahko odgovorim še tu.

Odiedog

Dilema, ki sem jo postavila na začetku, je bila: kaj bolj šepa v Sloveniji: managerji ali ostali zaposleni.

Torej izhodišče je znanje in tehnologija, ki ju imamo, bazen ljudi, ki ga imamo. Kaj spremeniti, da bo učinek kratkoročno, pa tudi dolgoročno najboljši?
So to uvoženi tehnični kadri ali uvoženi managerji? Prvi bodo prinesli fizično silo (fizikalci, kot se je izrazil nekdo zgoraj), znanje (odlični strokovnjaki) in izkušnje, drugi način delovanja in strateške izkušnje. Prvi bodo našim managerjem omogočilo cenejša opravila ali kvalitetnejše izdelke ali pravočasne in za trg primerne storitve, drugi bodo naše okolje urejali v maniri, ki omogoča hitrejšo in kvalitetnejšo produkcijo novih izdelkov in čimboljšo prodajo le teh.

Izhajam iz pogoja, da so uvoženi boljši, kot domači.

Torej ne iščem alkimista, ki bo iz svinca naredil zlato, ampak zlatarja, ki bo iz zlate kepe naredil čudovit prstan oz. uspešnega rudarja, ki bo v potencialnem rudniku zlata res našel zlato. To so realne zahteve.

> Ja, drži - ogromno brezvezenja - ampak se čist strinjam. Samo v tej temi ti iščeš managerja, ki bo s taktiko zmagal na 800 metrov, ko je en krog zadaj.


Ne vem če je brezvezje. Slab manager lahko dejansko uniči dobro idejo ali dober izdelek in spravi firmo na kant.

Iščem le vzvode s katerimi bi v naslednjih 200 m teka pridobili 50 m in ne izgubili/ostali na/ 10 m/0m/ kar se rado dogaja.

Maria

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Maria ()

BigWhale ::

Mercator je bil na meji propada, potem je prisel Jankovic. Mercator je zaostajal za dva kroga, ne za en krog.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdo je bolj kriv? (Politika:Gospodarstvo:Delavci) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10314475 (12470) Mato989
»

Sedmerica ameriških IT-velikanov bo tožena zaradi dogovarjanja o plačah

Oddelek: Novice / Tožbe
4618475 (15870) Invictus
»

Se bo industrija kdaj vrnila na zahod? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13418341 (15365) donfilipo
»

Slovenija-izkoriščanje..... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1008146 (6192) opeter
»

Kako najbolje oplemenititi denar?

Oddelek: Loža
344347 (3316) nicjasno

Več podobnih tem