» »

Se bo industrija kdaj vrnila na zahod?

Se bo industrija kdaj vrnila na zahod?

1 2
3
»

jype ::

ZaphodBB> Jype, zakaj čutiš neustavljivo potrebo, da napadeš čisto vsako moje stališče?

Podprl sem ga.

solatko ::

ZaphodBB - Stališče je pravo, samo ga boš znal (če boš kdaj vodilni v podjetju) zagovarjat, proti požrešnim lastnikom, skorumpiranim upravam ali boš šel tako kot drugi, po liniji najmanjšega odpora in tudi ti gledal predvsem na to, da bojo stroški, ki gredo delavcu v žep, čim manjši, saj je to ključno merilo za uspešnost naših managerjev.

Tudi za sedmico imaš več možnosti, če napišeš več kombinacij - seveda pa je vložek višji.

Ko že nekaj let poslušam Sama Hribarja Miliča, mi gre ob vsakem njegovem nastopu, dobesedno na kozlanje. Rad bi videl kakšno njegovo firmo, s takim odnosom do delavstva.
Delo krepa človeka

Mr.B ::

Če bi imeli Sindikate, bi te rekli ne. Zanimivo bi bilo videti, kaj se tgodi, ko sindikati rečejo v podjetju NE. No pri nas pa dejmo še malo delati za minimalca, da uničimo še ostala podjetja, ki ne morejo kokurirati, če pa nekomu "politično ustreznemu" delajo zastonj.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

guest #44 ::

Če rečeš, da so vsi ljudje glupi...si neobzirneš, posploševalec in poln predsodkov. Če rečeš, da so vsa privat podjetja tiranski, sužnjelastniški ustroji pa...si komunist.

Why the double standards?

Obstajajo podjetja, ki primerno nagrajujejo svoje delavce tako kot obstajajo pravični in pošteni ljudje. Je pa res, da so oboji v manjšini.

Gladi ::

ZaphodBB ::

solatko je izjavil:

ZaphodBB - Stališče je pravo, samo ga boš znal (če boš kdaj vodilni v podjetju) zagovarjat, proti požrešnim lastnikom, skorumpiranim upravam ali boš šel tako kot drugi, po liniji najmanjšega odpora in tudi ti gledal predvsem na to, da bojo stroški, ki gredo delavcu v žep, čim manjši, saj je to ključno merilo za uspešnost naših managerjev.

Tudi za sedmico imaš več možnosti, če napišeš več kombinacij - seveda pa je vložek višji.

Ko že nekaj let poslušam Sama Hribarja Miliča, mi gre ob vsakem njegovem nastopu, dobesedno na kozlanje. Rad bi videl kakšno njegovo firmo, s takim odnosom do delavstva.


Hmja, zaenkrat sem pot v prihodnost skozi trdo delo in delovno etiko z ničelno toleranco do korupcije zagovarjal kot korporativni dron in seveda močno pogorel.

Edini način, da mi uspe je da sem neodvisen - torej poleg vodstvene pozicije tudi kontrolni delež v podjetju. Tako kot Pipistrel, Akrapovič in ostali, ki jim je uspel preboj na zahod.

Težka in trnova pot a drugače ne bo šlo. Oddsi so močno proti meni, obstaja nevarnost, da sklenem pakt s hudičem in še sto drugih. A obstoječi sistemi so pri nas sprevrženi do obisti in je neracionalno pričakovati, da se bodo kdaj spremenili.

sidd ::

Prej ko slej bo prišlo do protekcionizma in zapiranja držav, predvsem takrat, ko bodo resoursi postali omejeni, nedosegljivi in astronomsko dragi. Takrat bo vsaka država branila svoje, ali želela sosedovo. Blagor tistim državam, katere bodo imele lastne resourse, milost tistim, katere so se razprodale za kratkoročne profite.

To se bo zgodilo, če se hitro stvari ne spremenijo, in to drastično.

Hmja, zaenkrat sem pot v prihodnost skozi trdo delo in delovno etiko z ničelno toleranco do korupcije zagovarjal kot korporativni dron in seveda močno pogorel.

Edini način, da mi uspe je da sem neodvisen - torej poleg vodstvene pozicije tudi kontrolni delež v podjetju. Tako kot Pipistrel, Akrapovič in ostali, ki jim je uspel preboj na zahod.

In kaj je skupnega tem firmam? Firme so privat, in lastnik točno ve, kaj želi s firmo naredit, in da jo želi razvijat, negovat, je dejansko njegov otrok. Poznam kar nekaj takih, in živijo za firmo (in hkrati dajejo delo nekaj 100 ljudem). Tisti kvazi nastavljeni managerji ter direktorji, ki samo izčrpujejo firme za lasten kratkoročen profit, niso v življenju še nikdar kaj dejansko ustvarili.

Drugač pa industrija, v pravem pomenu besede se razume, je še vedno na zahodu, se ni nikdar zares selila. Tisti potrošniški del industrije pa je šel s trebuhom za kruhom. Mene ne skrbi selitev industrije nazaj na zahod, mene bolj skrbi to, od kot bo ta "izgubljena a najdena" industrija dobila resourse za svoje nadaljno delovanje? Kitajska je pokupila afriko, praktično, kaj druga pa eu recimo ne ostane. Kaj pa se tiče fensi zadev, pa je eu pravtako brez (pravih) nahajališč. Edino hrane in lesa imamo v izobilju ...
no idea for signature
signed
I

jype ::

ZaphodBB> Težka in trnova pot

Strah pred tem da pogoriš je odveč. Družba te ne bo pustila kar umreti na cesti, če ti v prvem poskusu ne uspe (praktično nikomur ne).

Je pa veliko dela, pa ostati je treba prilagodljiv.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: sasli ()

donfilipo ::

Gladi je izjavil:

Delni offtopic: MIT: S takšnim tempom nas konec čaka 2030


Je off pa ni off.

Namreč če.... (in MIT se ne zajebava, kar se čiste znanosti in znanstvene napovedi tiče) tale raziskava nima v sami metodi neke grozne napake, potem je tudi odgovor na vprašanje že deloma jasen.

Še preden se bo industrija uspela povrniti na zahod, bo kriza praktično globalno. To pa bi vsaj tistim, ki imate otroke moralo dati misliti. Pa začuda nič kaj ne da.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

kuglvinkl ::

A to je World3 model? Naj bi bil kar točen. IIRC je bistveno, da se omeji industrija in naraščanje prebivalstva (ki znatno pade, če se dvigne blaginja).

donfilipo ::

Jap. In podobne prerokbe o doomsdayu imamo kar pomnim.

Samo realno prilagajanje takemu, zgleda vedno bolj točnemu scenariju, pa gre mukoma počasi, in ponekod NE sploh.

Kar pomeni neizogibna kriza.

Vidiš, veš, a si sam zatiskaš oči in bežiš v manj pomembne detajle življenja:)) Bi rekli kot beg v omamo, beg iz realnosti....beg.

Klinc je ker usoda in meč prave napovedi nekako na koncu vse ujame in na določen način kaznuje. Nekatere 3x, druge 100x, nekatere samo simbolično, no kazen pa ne uide. Ne gre pa tudi pozabiti vraževerja in obilice lažnih prerokb.

Za to konkretno...problem je...ker ni videti mehanizma po katerem bi se omenjene reči sploh lahko dogovorili. Realno ne. Brez katastrof.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

guest #44 ::

Tista raziskava mi vonja po neki skriti agendi. Sej res, da stanje ni rožnato, ampak ohranitev nekaj gozda ne bo zagotovilo svetlo prihodnost. Jaz pravim...posekajmo gozd, postavimo gor hidroponiko, ki se napaja z geotermalno toploto.

Zgodovina sprememb…

noraguta ::

guest #44 je izjavil:

Tista raziskava mi vonja po neki skriti agendi. Sej res, da stanje ni rožnato, ampak ohranitev nekaj gozda ne bo zagotovilo svetlo prihodnost. Jaz pravim...posekajmo gozd, postavimo gor hidroponiko, ki se napaja z geotermalno toploto.

nared to na svoji parceli, kdo ti bran?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

noraguta ::

Ramon dekers je izjavil:

noraguta je izjavil:

Uni prvi Kitajci so samo vrgli shitload denarja in kupili zahodno robo. ShenWei... OK. Ampak še zmeraj to nekako ne kaže na to, da bi Kitajci pridno uporabljali znanje, ki s(m)o ga zahodnjaki izvozili tja.

no ja prfural so do vesolja , štancajo armanija icebreakerja, raplha, lenovo je njihov foxcon dela pa vse ostale brande v comp biznisu. kaj bi še rad?


Do vesolja danes ni težko prfurat. Pa tudi če delajo fake obleke to ni nobena znanost, tega se lahko postopi tudi mura, samo država mora dat žegn. S tehnološkega vidika se vidi da niso sposobni napraviti niti spodoben iphone, kje je še kaj večjega in močnejšega. Kvaliteta se še vedno plača.

nimaš glih pojma kaj trapaš. njim compas na kitajskem "dela", galilejo pa zaenkraš še ne.
glede tekstila pa ne delajo, ponaredkov ampak so se korporacije odločile tja prestavit proizvodnjo. iphone itak delajo na kitajskem. maš pa tam zte , huwei ,...
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Ramon dekers ::

nimaš glih pojma kaj trapaš. njim compas na kitajskem "dela", galilejo pa zaenkraš še ne.


daj no, še Severna Koreja pošilja rakete v vesolje.

glede tekstila pa ne delajo, ponaredkov ampak so se korporacije odločile tja prestavit proizvodnjo. iphone itak delajo na kitajskem. maš pa tam zte , huwei ,...


Ja in? Pri nas imamo tudi Muro ki šiva za znamko Hugo Boss. Če zahodne korporacije zbežijo jim tale slavni huawei lahko bore malo pomaga.

Tista raziskava mi vonja po neki skriti agendi. Sej res, da stanje ni rožnato, ampak ohranitev nekaj gozda ne bo zagotovilo svetlo prihodnost. Jaz pravim...posekajmo gozd, postavimo gor hidroponiko, ki se napaja z geotermalno toploto.


Nisi še nikoli prebral kako so kitajci odkupovali tiskane vezja, jih metali v lastno reko, sedaj pa morajo vodo uvažati? Kar tako naprej pogumni Kitajci.

Kot rečeno, slovenci smo samozadostni, tudi če ne bo benza se bomo pa vozili s kolesi ali konji ali pač peš. In če bo šlo tako naprej imamo mi zlato jamo z izvozom vode.

noraguta ::

Nisi še nikoli prebral kako so kitajci odkupovali tiskane vezja, jih metali v lastno reko, sedaj pa morajo vodo uvažati? Kar tako naprej pogumni Kitajci.
za te kitajce še nisem slišal, sem pa za slovensko Krupo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Ramon dekers ::

no potem je še dobro da je Iskra propadla.

guest #44 ::

Sej posekati gozd ne pomeni nujno zmetati vse svinjarije v okolje. Pač iz divjine naredit kulturno krajino, ki bo služila človeku. To pa lahko počnemo na ekološko sprejemljiv način, če vas muči.

Ramon dekers ::

v divjini živijo tudi druga živa bitja, te bomo pa verjetno preselili v živalske vrtove. Enkratna ideja.

amigo_no1 ::

Pač iz divjine naredit kulturno krajino, ki bo služila človeku.

En kup betona in asfalta zame ne predstavlja kulturne krajine.
Kaj si ti predstavljaš pod tem pojmom ?

Ramon dekers ::

En kup betona in asfalta zame ne predstavlja kulturne krajine.


vse pa temelji na naftnih derivatih, in to naj bi počeli na ekološki sprejemljiv način.

Okapi ::

Industrija se bo vrnila na zahod, ko bodo Evropejci imeli enake plače (oziroma standard) kot Kitajci (in Indijci) in bodo na Kitajskem (in v Indiji) enako strogi naravovarstveni predpisi, kot so pri nas (ali pa ko bomo v Evropi svoje sprostili). Skratka, globalizacija bo dosegla, da se bodo stvari po vsem planetu počasi izenačile in potem bo marsikaj ceneje delati doma kot uvažati. Pomemben dejavnik bo tudi cena energije - dražja kot bo, večji delež bodo predstavljali transportni stroški in ceneje bo delati doma.

O.

donfilipo ::

To je pod pogoji, da imamo relativno free market, brez skritih interesov, ki na koncu eskalirajo v male, ali večje spopade za dominacijo. Magari simbolično.

Na eni strani, (tisti realističnejši) se zdi, da je taka mirna tekmovalna pot edina sprejemljiva, po drugi strani nas precej resnicoljubni na svoj način, prepričujejo, da gre recimo pri humanitarnih katastrofah v afriki že sedaj za tak mali proxy war otipavanje:)

Še en problem vidim. Kakorkoli že, neolib taktika, ki privede do nič drugega kot nekatere do 50% brezposelnosti pri maldih in posledično revolte, nima vsaj po mojem nobene šanse za normalen obstoj. In normalno to niti približno ne požrejo v domovini neoliberalizma:)
Torej Grčija ali spet komunizem..ali fašizem in za Španijo velja podobno.
Če pa se odtrga še Italiji, potem je pa programa o mirnem napredku liberalne demokracije z obratom na fiskalno konzervativnost, nekako konec tu naokoli.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

S tem da mislim da že vsi veste, da glavni rastoči producenti azije, se reče črna industrija sveta:), po pretresih 20 stoletja in kar mučnih dolgih poteh največjih kolektivnih idiotizmov, na nek ideal, ali sistem, ne dajo prav veliko. Samo na masko za cesarja in pištolo za red.
Ostalo je pa kot Cankrjevi Hlapci z Jackie Chanom v glavni vlogi:

Ho, i tellyo dis my friend, ste hlašči in za hlapče rojeni. Ajaii.8-)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Okapi ::

Torej Grčija ali spet komunizem..ali fašizem in za Španijo velja podobno.
Ja, globalizacijsko izenačenje standarda ima teoretično dva možna poteka - da naš standard ostane enak in ga kitajski dohiti, ali pa da se srečata nekje na pol poti, se pravi, da se naš zniža. Kot kaže, gredo stvari po drugem scenariju, ki je brez kakšnih hudih carinskih vojn tudi edini logičen, vprašanje je samo, kako zelo (in kako hitro ter dolgo) bo naš standard padal in kakšne bodo družbene posledice.

O.

noraguta ::

donfilipo je izjavil:

S tem da mislim da že vsi veste, da glavni rastoči producenti azije, se reče črna industrija sveta:), po pretresih 20 stoletja in kar mučnih dolgih poteh največjih kolektivnih idiotizmov, na nek ideal, ali sistem, ne dajo prav veliko. Samo na masko za cesarja in pištolo za red.
Ostalo je pa kot Cankrjevi Hlapci z Jackie Chanom v glavni vlogi:

Ho, i tellyo dis my friend, ste hlašči in za hlapče rojeni. Ajaii.8-)

vse si zmetal v isti koš. Medtem ko sta bili japonska in južna koreja ameriška protektoreata, kitajska to ni. Ampak je čedalje bolj velesila. Ravno tako ima kitajska še vedno svoj trg in ne rabi tako nujno tujih trgov.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Ramon dekers ::

še enkrat Kitajska nima svojega trga, ampak živi od tistih od zunaj ter zahodnih korporacij. Sem že omenil da so želeli spodbuditi notranje povpraševanje pa jim to ne gre. Zakaj? Ker delovna sila temelji na zelo nizki delovni sili.
Bomo videli sedaj ko bo šla gospodarska rast dol, gospodarstvo pa se ohlaja.

TESKAn ::

Zakaj? Ker delovna sila temelji na zelo nizki delovni sili.

Meni se zdi, da bi nekateri radi to uvedli tudi pri nas. Nizkocenovno delovno silo, to je.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Invictus ::

TESKAn je izjavil:

Zakaj? Ker delovna sila temelji na zelo nizki delovni sili.

Meni se zdi, da bi nekateri radi to uvedli tudi pri nas. Nizkocenovno delovno silo, to je.


Saj od kje pa tebi ideja da imamo pri nas visokocenovno delovno silo? Meni se zdi da je vsa nizkocenovna ...

Vključno z večino inženirjev ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ZaphodBB ::

Pri nas je vsak, ki zasluži več kot 1500€ neto velja za lopova.

Tko je to.

donfilipo ::

noraguta je izjavil:


vse si zmetal v isti koš. Medtem ko sta bili japonska in južna koreja ameriška protektoreata, kitajska to ni. Ampak je čedalje bolj velesila. Ravno tako ima kitajska še vedno svoj trg in ne rabi tako nujno tujih trgov.


jah tko pride8-)
Ti pa morda nisi dobro zapopadel kaj sem sploh hotel povedati.
Ni nič novega pa zato poizkus drugačnega prijema.
Suho sporočilo gre pa takole.
Azijska mentaliteta kolektivnosti se ne cepi nujno z klasično solidarnostjo oziroma našo socialno državo. Japonci jo sicer imajo...težko pa rečem, da so jo potegnili ravno od američanov. Čeprav...:|

Torej ne glede na detajle geostrategije, računati na to, da bodo kitajci z nekim uvidom uvedli socialno državo in s tem povečali ceno svojih izdelkov, ni ravno smotrno. Prej je to odvisno še zmerom od odločitve ozke kvazi rdeče elite.

S tem kar si pa napisal se pa načeloma strnijam.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

TESKAn ::

Invictus je izjavil:

TESKAn je izjavil:

Zakaj? Ker delovna sila temelji na zelo nizki delovni sili.

Meni se zdi, da bi nekateri radi to uvedli tudi pri nas. Nizkocenovno delovno silo, to je.


Saj od kje pa tebi ideja da imamo pri nas visokocenovno delovno silo? Meni se zdi da je vsa nizkocenovna ...

Vključno z večino inženirjev ...


In dokler bomo imeli ljudi, ki navijajo za nižje plače in dokler ne bo naredila država kaj v smeri _resničnega_ spodbujanja inovativnosti, se to ne bo spremenilo.
Tako pa mečejo politiki denar svojim kolegom v gospodarstvu, ki se velikokrat porabi v stilu "zmislite se, kaj nucate, mamo še dnar od razpisa za ponucat" in ne tako, kot je mišljeno - da že pred prijavo projekta predvidiš, kaj boš rabil in koliko te bo vse skupaj stalo in da za tisti denar kupiš opremo, ki bo podjetju dejansko koristila.

Aja, pa še ljudje morajo spoznat, da ni vsak, ki ima plačo, večjo od njihove, lopov, ki ga je treba zabit. Skratka da pustimo za sabo družbo z negativno selekcijo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Invictus ::

TESKAn je izjavil:


Aja, pa še ljudje morajo spoznat, da ni vsak, ki ima plačo, večjo od njihove, lopov, ki ga je treba zabit. Skratka da pustimo za sabo družbo z negativno selekcijo.


Mogoče čez 100 generacij, ko se bodo vrnili Slovenci, ki so zdaj po tujini in bodo domorodni izumrli ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Karaya 52 ::

Za visoko brezposelnost med mladimi je krive kar "politika dobrih namenov", ko iz socialnih vzgibov zakonsko ustvarjas razlicne kategorije zaposlenih, ki imajo svojo pravila, ceno pa se kaj. Konkretno to pomeni da delodajalec ne odpusca starejsih zaposlnih za nedolocen cas, ker je predrago; in ker je predrago ne tvega z zaposlovanjem mladih, ki se niso dovolj izkuseni. Ta fenomen je znan vsaki smreki na Pokljuki, ne nasedajte strasenju z ekonomsko liberalizacijo. Na papir vrzite cifre pa racunajte, ne se pustiti nategniti vsakemu, ki ima pet minut casa.

donfilipo ::

Kar se smrek tiče, lažeš kot cigan. Sem bil ravno zdaj tam!

Pojma nimajo;((

Kar se pa dejanskega odpuščanja v realnem zlasti drobnem sektorju, ki naj bi gnal slovensko gospodarstvo, pa zna biti, da so to večinoma družinske in prijateljske poslovne naveze.

Kjer starost ne igra vloge. In da na drugi strani v srednjih in velikih firmah ni prav nič posebno težko odpustiti starega delavca. Težko ga je pripraviti, da bi dal KP 17€ da prešola takega delodajalca:))
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Pegatronu še slabše kot v Foxconnu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11025293 (22208) nekikr
»

Apple bo selil del proizvodnje iz Kitajske nazaj v ZDA (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11124225 (20841) bluefish
»

Foxconn bi se širil v ZDA (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7626229 (24029) Mr.B
»

Kitajski izvoz redkih zemelj peša (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16042169 (36904) WarpedGone
»

Philips bo zaradi manjšega dobička odpuščal

Oddelek: Novice / Rezultati
447131 (5910) Ramon dekers

Več podobnih tem