» »

Kdo je bolj kriv? (Politika:Gospodarstvo:Delavci)

Kdo je bolj kriv? (Politika:Gospodarstvo:Delavci)

«
1
2 3

TheBlueOne ::

Ker se je klima spremenila in berem clanke o tem, kako gospodarstvo isce, kadrov pa ni, razlaga se kako se bo delalo dlje, bi bilo zanimivo razcleniti, kdo je za situacijo kriv. Bom malo zabluzil, ker imam prevec casa. :)

Ce osvezimo spomin za nekaj let nazaj, se spomnemo, da smo bili delezni vecne mantre, da bo treba tudi kaj pozreti, ker trg delovne sile je neizprosen, vrste za vsako delovno mesto pa so dolge. Sedaj, ko vrst prakticno ni vec in iscejo povsod, trg delovne sile kot tak, ni vec niti omenjen, se je pa zacelo omenjati, da bodo starejsi morali delati se malo dlje, ker mladih menda ni?

Nekako se mi zdi, da so delavci vedno tisti, ki se morajo z necim sprijazniti. Pred nekaj leti, da bodo tlacani, ker jih je prevec, sedaj bodo tlacani, ker jih je premalo.

Politiki so krivec v drugi vrsti, ampak ne, ker dopuscajo izkoriscanje delavcev v smislu miloscinskih minimalk, ampak, ker be menda bili delavci na miloscinskih minimalkah v tujini manj obdavceni, seveda to, da so v tujini placani veckratnik ni relevantno, ker delavec lazje prezivi z malo obdavcenim tisocakom, kot malo bolj obdavcenim tritisocakom. In seveda birokracija, ki odzene se zadnje podjetnike, ki so sposobni izplacati tole minimalko.

Potem pa pridejo se podjetniki, ki imajo to nesreco, da se menda sovpadajo s tako slabimi pogoji, da ne morejo izplacati niti polovico place severne sosede. Imajo tudi nesreco, da je vecina delavcev na nasem teritoriju lena in ozivi sele ko pride cez mejo. V Sloveniji je pac drago vse, razen delovne sile, zemljisc, storitev (od gradbenih do vzdrzevalnih) in morda surovin, tako da je tezko konkurirati. Pa se na trg je problem priti, razen EU, Rusijo, ZDA, pravzaprav celo obmocje WTO ampak do kaksne Nigerije pa lahko pozabis.

Torej kdo se bo moral spremeniti, da bo narod imel kaksen € vec.

imagodei ::

Borite se proti neoliberalistični ideologiji. To je edini pametni nasvet.

Nekoč so firme imele zaposlene čistilke in so kljub temu delale dobičke. Ampak, ker je pri več stotisoč evrih ali pri milijonu dobička zelo pomembno, da ima firma še 10 jurjev več dobička konec leta, se čistilke da v čistilne servise, kjer morajo itak delat preko svojega SP, firma pa čistilko najema za 2-4 ure na dan. Vse za tistih 10 jurjev.
- Hoc est qui sumus -

A110 ::

vsak po malo. je pa dejstvo, da ce ne prinasas dodane vrednosti oz. si zelo lahko nadoemstljiv nemores pricakovati veliko. pomoje bi morali zaceti z reformiranjem ze cisto na zacetku - v solstvu. skoraj polovica studijskih programov je samih sabi namen potem pa jamrajo kako je svet nepravicen ker so diplomirali na nepotrebnem programu (cenijo se presenetljivo visoko) delajo oz placani pa so enako ali manj kot nekdo ki je po sredni soli sel takoj v sluzbo. po drugi strani pa je kar nekaj poklicev za katere ne potrebujes diplome in se da z njimi zelo lepo ziveti

FireSnake ::

A110: kar lepo napisano.

1100 diplomantov ekonomije v Sloveniji na leto (ti se zelo visoko cenijo, jih kar dobro napumpajo).
Kam naj jih vtaknemo?

Po drugi strani pa programerje z lučjo po belem dnevu iščejo (pa jih ne najdejo).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

next3steps ::

Delavci, ki se podrejajonerazumni zahtevam, nerazumno izvolijo sindikat in nerazumno obkrožijo na volitvah.
Ah, pa tudi nesposobni so z večine.

Zgodovina sprememb…

PaX_MaN ::

Delavci.
Do 25 leta ima vsak na voljo minimalno 58400 ur časa, da se nauči nečesa tržnega.
Če se v vsem tem času ne zmore...

Invictus ::

FireSnake je izjavil:


Po drugi strani pa programerje z lučjo po belem dnevu iščejo (pa jih ne najdejo).

Samo tiste, ki bi delali za 800 EUR.

Za 2k neto jih vedno dobiš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

FireSnake ::

Invictus: no, to imaš tudi prav.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

harvey ::

berem clanke o tem, kako gospodarstvo isce, kadrov pa ni

Ustrezne plače so ustrezen korektiv, da se najdejo delavci. Vse ostalo je več ali manj teoretiziranje...
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

mmcmmc ::

"V Sloveniji je pac drago vse, razen delovne sile, zemljisc, storitev (od gradbenih do vzdrzevalnih) in morda surovin, tako da je tezko konkurirati."

Vse je drago razen stvari, ki jih rabiš za biznis?


"Pa se na trg je problem priti, razen EU, Rusijo, ZDA, pravzaprav celo obmocje WTO ampak do kaksne Nigerije pa lahko pozabis."


Je problem, da ne moreš na taki napreden trg kot je nigerijski. Je jeba, da moramo Avstrijcem robo prodajat, ko bi jo lahko Nigerijcem?


Pa kaj so to spet neke glupe fore. Bo to spet ena bulšit tema. Neko jamranje o tem kako je gospodarstvo slabo.
Očitno ni tako delavstvo v Sloveniji v slabem položaju, če mate sredi tedna med delovnim časom čas na internetu jamrat.

grandioso74 ::

next3steps je izjavil:

Delavci, ki se podrejajonerazumni zahtevam, nerazumno izvolijo sindikat in nerazumno obkrožijo na volitvah.

nekako tako, samo povej kje je tisti novi obraz, ki ve kaj, kako ter pošteno delati v dobrobit vseh,,,,,,mš, pa razni loredani, kovačiči to zagotovo niso, če bi cerar videl malo dlje in kakšni ljudje ga obkrožajo bi tokrat zagotovo dobil moj glas, nikakor pa njegova stranka.
Človek je sam svoj največji sovražnik.

TheBlueOne ::

mmcmmc je izjavil:

"V Sloveniji je pac drago vse, razen delovne sile, zemljisc, storitev (od gradbenih do vzdrzevalnih) in morda surovin, tako da je tezko konkurirati."

Vse je drago razen stvari, ki jih rabiš za biznis?


"Pa se na trg je problem priti, razen EU, Rusijo, ZDA, pravzaprav celo obmocje WTO ampak do kaksne Nigerije pa lahko pozabis."


Je problem, da ne moreš na taki napreden trg kot je nigerijski. Je jeba, da moramo Avstrijcem robo prodajat, ko bi jo lahko Nigerijcem?


Pa kaj so to spet neke glupe fore. Bo to spet ena bulšit tema. Neko jamranje o tem kako je gospodarstvo slabo.
Očitno ni tako delavstvo v Sloveniji v slabem položaju, če mate sredi tedna med delovnim časom čas na internetu jamrat.


To je bil sarkazem. Sory, da nisem posebej omenil, se mi je zdelo samoumevno.

mmcmmc ::

Se mi je zdelo. Samo maš tu taki folk, da me ne bi presenetilo, če bi kdo to resno mislil.

solatko ::

Največji krivci za situacijo v SLO so politiki, saj se od osamosvojitve trudijo uničit vsako iskrico razvoja s sprejemanjem nerazumne zakonodaje, dopuščanjem klientelizma in korupcije.

Drugi krivec so nesposobni managerji, ki so vedeli kako firmo ukrasti, potem pa niso imeli pojma, kaj s firmo početi, razen, da so jih spremenili v trgovske centre, pisarne in lepo živeli od odajanja prostora.

Delavci so sokrivi samo toliko, da se ne znajo organizirat niti sindikalno, niti drugače. Krivi so tudi za nizko ceno svojega dela, saj so pripravljeni cele dneve delat za plačo, katera jim ne zagotavlja preživetja.

V zadnjih dveh letih se je na trgu delovne sile ogromno spremenilo. Poklicnih delavcev na slovenskem trgu, praktično ni več, saj je večina aktivne strokovne populacije, to državo zapustilo in sedaj delajo za človeka vredno plačilo, v tujini.
Srednje, višje in visoko šolanega kadra pa je vsaj na področju družboslovja, nekaj krat preveč in nebi bilo nikakršne škode, če nekaj let nebi bilo vpisa na družboslovne fakultete, na tehniki pa ne proizvedejo toliko sposobnega kadra, da bi zapolnili manjko, delodajalci pa še teh, ki vztrajajo na teh področjih, niso pripravljeni pošteno plačat.
Delo krepa človeka

jb_j ::

kriv je denar

next3steps ::

Politike ste si izvolili sami. Ni njih krivda, če so naplahtali kup bedakov. Prvih 15 let je volivcem morda oprošceno, ker so bili naivni. Vmes do sedaj so bili naivni idioti, danes pa samo še idioti.

mmcmmc ::

Vsi so vse krivi, samo jaz ne. Jaz sem naboljši in najlepši. In samo zato nisem milijonar ker me vsi drugi nazaj držite.

next3steps ::

grandioso74 je izjavil:

next3steps je izjavil:

Delavci, ki se podrejajonerazumni zahtevam, nerazumno izvolijo sindikat in nerazumno obkrožijo na volitvah.

nekako tako, samo povej kje je tisti novi obraz, ki ve kaj, kako ter pošteno delati v dobrobit vseh,,,,,,mš, pa razni loredani, kovačiči to zagotovo niso, če bi cerar videl malo dlje in kakšni ljudje ga obkrožajo bi tokrat zagotovo dobil moj glas, nikakor pa njegova stranka.

Kandidiraj sam, če svojega predstavnika nimaš.

jb_j ::

mmcmmc je izjavil:

Vsi so vse krivi, samo jaz ne. Jaz sem naboljši in najlepši. In samo zato nisem milijonar ker me vsi drugi nazaj držite.


potem bi mel vsaj miljon slovencev za kandidate politike v sloveniji

TheBlueOne ::

Kaj bi po vasem morali direktorji delati drugace, da bi lahko izplacali podobne place kot konkurenti na zahodu?

Invictus ::

Imeti globalno firmo s svojim produktom, ne pa lon-arbeit firmo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

grandioso74 ::

next3steps je izjavil:

grandioso74 je izjavil:

next3steps je izjavil:

Delavci, ki se podrejajonerazumni zahtevam, nerazumno izvolijo sindikat in nerazumno obkrožijo na volitvah.

nekako tako, samo povej kje je tisti novi obraz, ki ve kaj, kako ter pošteno delati v dobrobit vseh,,,,,,mš, pa razni loredani, kovačiči to zagotovo niso, če bi cerar videl malo dlje in kakšni ljudje ga obkrožajo bi tokrat zagotovo dobil moj glas, nikakor pa njegova stranka.

Kandidiraj sam, če svojega predstavnika nimaš.

samo voljo je potrebno imet, vse se da......bi me volil? jaz nimam potrebe krasti tujega denarja, imam kolko pač imam in živim v skladu s svojimi zmožnostmi, ne pa ti pajaci v parlamentu, ki imajo 5 min. časa in mislijo, da se lahko grejo politiko.
Človek je sam svoj največji sovražnik.

NikolormousB ::

Dajte najprej definirat za kaj naj bi bile te 3 skupine ljudi sploh krive. V resnici nam gre namreč precej dobro. Skoraj ni kazalca, ki bi bil od osamosvojitve naprej negativen.

Invictus ::

Problem vsega jamranje je v tem, da raja nima toliko, kot misli, da ji pripada...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

next3steps ::

grandioso74 je izjavil:

next3steps je izjavil:

grandioso74 je izjavil:

next3steps je izjavil:

Delavci, ki se podrejajonerazumni zahtevam, nerazumno izvolijo sindikat in nerazumno obkrožijo na volitvah.

nekako tako, samo povej kje je tisti novi obraz, ki ve kaj, kako ter pošteno delati v dobrobit vseh,,,,,,mš, pa razni loredani, kovačiči to zagotovo niso, če bi cerar videl malo dlje in kakšni ljudje ga obkrožajo bi tokrat zagotovo dobil moj glas, nikakor pa njegova stranka.

Kandidiraj sam, če svojega predstavnika nimaš.

samo voljo je potrebno imet, vse se da......bi me volil? jaz nimam potrebe krasti tujega denarja, imam kolko pač imam in živim v skladu s svojimi zmožnostmi, ne pa ti pajaci v parlamentu, ki imajo 5 min. časa in mislijo, da se lahko grejo politiko.

Za vas v Sloveniji mi je vseeno. Samo jem pokovko in se zabavam.
V kolikor boste zafurali državo, se bom preselil na boljše.

solatko ::

NinjaMig21 - V resnici gre dobro cca 25%-ov, ostali pa so blizu revščine. Standard za večino ni boljši, kot je bil prej, ko so bila razmerja pri plačah 1:4, pri skoraj enakih dohodkih, moraš precej znižat plače pod seboj, da dobiš razmerje 1:100 in še več. Naši vrli managerji so si najprej dvignili plače, ne glede na stanje firm in so plačani ne glede na rezultate, ko pa jih odstavijo, dobijo za slabo poslovanje še odpravnino od 20-45 plač.

Iz majhnih koščkov se gradi piramida - vsak slovenec naj mi pošlje 1€/leto in bom miljonar. Kaj pa je 1€/državljana.
Pri plačah je enako - 1000-im daš malo, da imaš ti lahko ogromno.
Delo krepa človeka

NikolormousB ::

Solatko, statistični podatki pravijo, da se motiš. Dohodki niti približno niso bili enaki.

npr:
https://www.racunovodja.com/sta/Novica....

Povprečna lanska bruto plača 51.044 tolarjev
Čas: 7.7.1993 13:00:00


Če upoštevaš 280% inflacijo je to še vedno kakšnih 200€ manj od današnjega minimalca.


da dobiš razmerje 1:100 in še več.


Razmerje 1:100 ne obstaja. Colarič, ki je daleč najbolj plačan slovenski manager prejme letno cca. 800 jurjev bruto plače. Minimalna plača znaša 10k letno. Torej, 1:80, če gledaš bruto, neto še bistveno manj.

Blinder ::

FireSnake je izjavil:


1100 diplomantov ekonomije v Sloveniji na leto (ti se zelo visoko cenijo, jih kar dobro napumpajo).
Kam naj jih vtaknemo?

Po drugi strani pa programerje z lučjo po belem dnevu iščejo (pa jih ne najdejo).


Z EF diplomo se lazje dobi job kot s FRI-jevo.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Hexx ::

FireSnake je izjavil:

A110: kar lepo napisano.

1100 diplomantov ekonomije v Sloveniji na leto (ti se zelo visoko cenijo, jih kar dobro napumpajo).
Kam naj jih vtaknemo?

Po drugi strani pa programerje z lučjo po belem dnevu iščejo (pa jih ne najdejo).


Kam z ekonomisti: računovodje, tržniki, managerji, finančniki, kadrovske, tajnistva, profesorji, logisti, revizija, turizem, banke, zavarovalnice itd itd..

Če si je ekonomist nezmožen najti delo, si upam trditi da si je sam kriv. Sem iz EF-ja in vem, da bo več kot 50% kolegov iz generacije z muko dobilo službo ker se jim jebe, niso motivirani in jih ne zanima. Do diplome pa vseeno pridejo, samo sproti so pobrali nulo od znanja. Pa verjamem da ne govorim samo za EF, ampak je situacija podobna na veliko faksih, kjer se da priti skozi s (pre)malo vloženega truda.

Invictus ::

Blinder je izjavil:


Z EF diplomo se lazje dobi job kot s FRI-jevo.

S FRI diplomo je služba po celem svetu, kjer se z EF diplomo lahko, pa še to slabo, samo rit obrišeš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Yacked2 ::

Tudi z EF je služba po celem svetu, samo za motivacijo se gre, nekdo bo v svoje izobraževanje (ne samo faks) vložil več energije, časa, drugi pa manj. Temu primerno bo tudi zanje, ko zaključi s študijem. Imel boš FRIjevce, ki so tekom študija delali in se naučili tehnologij, ki se uporabljajo tukaj in sedaj. Taki brez težav dobijo dobro službo. Po drugi strani imaš pa študente, ki gledajo samo kdaj bojo šli pit in jih IT sploh ne veseli... taki pa potem z diplomo v riti ugotovijo, da ne znajo nič in so neuporabni. Tako je povsod, na FDVju, FRIju, EFju...
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

vostok_1 ::

Fantje. Dokazano je, da največ prosperitete je po velikih krizah.
Do takrat, ne si preveč obetat.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

FireSnake ::

Blinder je izjavil:

FireSnake je izjavil:


1100 diplomantov ekonomije v Sloveniji na leto (ti se zelo visoko cenijo, jih kar dobro napumpajo).
Kam naj jih vtaknemo?

Po drugi strani pa programerje z lučjo po belem dnevu iščejo (pa jih ne najdejo).


Z EF diplomo se lazje dobi job kot s FRI-jevo.


Res? Primerjaj število razpisov, pa bo takoj jasno.
Kar me ne čudi, ker imajo slednji, po končani fakulteti, dejansko neko uporabno znanje.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

NikolormousB ::

V oglasih za delo se običajno išče ljudi s specifičnim znanjem. Redko vidim oglas za zaposlitev kje piše "iščemo diplomiranca FRI", ponavadi piše "Iščemo back end programerja z znanjem x programskega jezika".

Utk ::

Dejansko si z diplomo EF res lahko hitro najdes sluzbo. Raznih trznikov tega in onga (sranja), da ne govorimo o "financnih svetovalcih", ki so strasno pametni za tuj denar, svojega pa nimajo za 5 delnic krke, res nikoli ni prevec. Kaksni so zasluzki je pa druga pesem.

Invictus ::

Eno je da si najdeš službo, drugo pa je za kak denar ;).

Ampak to dvoje zgleda Slovenci še ne zanjo povezati ;).

NikolormousB je izjavil:

V oglasih za delo se običajno išče ljudi s specifičnim znanjem. Redko vidim oglas za zaposlitev kje piše "iščemo diplomiranca FRI", ponavadi piše "Iščemo back end programerja z znanjem x programskega jezika".

V Sloveniji se išče "strokovnjake" za 800 EUR. Veliko blefiranja, poceni lon-arbajta, itn...

Tisti, ki so dobri, brez problemov dobijo dobro službo. Sploh, če se 1x opečejo v eni zblojeni :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

solatko ::

NinjaMig21 - Statistika ni popolna, saj ti ne da podatka, koliko ljudi je pod povprečjem, kakšno je povprečje brez individualnih pogodb, torej samo plače po kolektivnih pogodbah,.......
Segedin je statistično meso in zelje, če ne pove koliko ljudi dejansko je segedin, koliko samo zelje in koliko samo meso, si s temi podatki lahko obrišeš rit in nič drugega.

Glede na to, da je bilo v prejšnjem sistemu tako slabo, mi ni jasno, kako so ljudje sploh preživeli, se šolali, dočakali penzijo,....., če danes družine brez pomoči ne morejo preživeti, vsak dan več ljudi brska po smeteh,....., prej pa je snažilka - samohranilka, z lahkoto peljala svoje otroke na morje za 10 dni, redno plačevala položnice in njeni otroci niso bili socialno ločeni od tistih, ki so imeli več.

Kljub tvoji statistiki, da nam gre bolje, ti real life z vsakodnevnim prošnjami za pomoč otrokom v stiski kaže, da večini ne gre bolje.
Delo krepa človeka

TheBlueOne ::

Ali bi morali delavci zahtevati denar od podjetij (sindikalna logika), ali bi morali enostavno popolnoma razbremeniti podjetja in jim zaupati, da bodo placali posteno, ali pa je pri nas potrebna dodatna zakonska regulacija, ki onemogoca prevelike razlike?

FireSnake ::

NikolormousB je izjavil:

V oglasih za delo se običajno išče ljudi s specifičnim znanjem. Redko vidim oglas za zaposlitev kje piše "iščemo diplomiranca FRI", ponavadi piše "Iščemo back end programerja z znanjem x programskega jezika".


To, da omenjajo tudi stopnjo izobrazbe namerno pozabljaš?

Resne firme "navzven" povedo, kakšen kader imajo (izobrazba, certifikati in tako dalje).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Smrekar1 ::

TheBlueOne je izjavil:


Torej kdo se bo moral spremeniti, da bo narod imel kaksen € vec.


Predvsem se bomo morali spremeniti v glavah in nehati primerjati golo plačo v Avstriji z golo plačo v Sloveniji in se pretvarjati, da smo naredili smiselno primerjavo.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/i...
https://www.numbeo.com/cost-of-living/i...

Za začetek je življenje v Avstriji tudi precej dražje od življenja v Sloveniji. Primerjava zgoraj nikakor ne zajame vseh razlik, teh je še precej in večinoma niso v korist življenja v Avstriji (npr. zdravila na recept te pri njih stanejo dodatnih 6€ za vsak izdelek, pri nas takega plačila ne poznamo). Seveda lahko rečeš, da je tudi po tem ko to vračunaš še vedno povprečen Avstrijec na boljšem kot povprečen Slovenec in to seveda drži. Seveda drži tudi, da je bila razlika pred 20 leti samo še večja.

Drugi korak je, da ugotoviš, da situacija v Avstriji ni nič kaj dosti drugačna kar tiče odnosa delodajalcev do zaposlenih. Noben unikum nismo, povsod je tako.

Iskati krivdo je torej dokaj nesmiselno, krivi so vsi, od pogoltnih direktorjev do nesposobnih politikov do servilnih delavcev, ki se niso pripravljeno postaviti niti zase, kaj šele za druge. Edino smiselno vprašanje je kako lahko stvari izboljšamo, dve od teh treh sta gotovo v moči vsakega posameznika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

NikolormousB ::

NinjaMig21 - Statistika ni popolna, saj ti ne da podatka, koliko ljudi je pod povprečjem, kakšno je povprečje brez individualnih pogodb, torej samo plače po kolektivnih pogodbah,.......


Nobenega segedina ni. Če je danes minimalna plača višja od takratne povprečne, je stanje povsem jasno. Prihodki so se povečali, in to precej.

Glede na to, da je bilo v prejšnjem sistemu tako slabo, mi ni jasno, kako so ljudje sploh preživeli, se šolali, dočakali penzijo,....., če danes družine brez pomoči ne morejo preživeti, vsak dan več ljudi brska po smeteh,....., prej pa je snažilka - samohranilka, z lahkoto peljala svoje otroke na morje za 10 dni, redno plačevala položnice in njeni otroci niso bili socialno ločeni od tistih, ki so imeli več.


Ne se hecat no.

Kljub tvoji statistiki, da nam gre bolje, ti real life z vsakodnevnim prošnjami za pomoč otrokom v stiski kaže, da večini ne gre bolje.


Ne vem kako si prišel do tega zaključka, ampak je napačen.

TheBlueOne je izjavil:

Ali bi morali delavci zahtevati denar od podjetij (sindikalna logika), ali bi morali enostavno popolnoma razbremeniti podjetja in jim zaupati, da bodo placali posteno, ali pa je pri nas potrebna dodatna zakonska regulacija, ki onemogoca prevelike razlike?


Podjetja sama od sebe ne bodo plačala "pošteno". IMHO je potrebna regulacija. Prav je, da je določena minimalna plača, le prenizko je postavljena, če mene vprašaš. Velike razlike niso glavni problem, dokler je spodnja meja postavljena dovolj visoko.

Zgodovina sprememb…

looser ::

kriva je politika, ker s svojimi dejanji vpliva na gospodarstvo in delavce
(če drugega ne, predpisan izobraževalni proces)
na dunaju je vse nekje 30-50% dražje, so pa plače okrog 2x višje,
zato je v resnici na dunaju ugodneje živeti kot v ljubljani...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

Invictus ::

Zelo malo ljudi si lahko privošči preseravanje okoli svoje plače na trgu. Večina sprejme tisto kar dobi v stroki, ki jo kolikor toliko zna...

Zato mora politika regulirati branžo, da zaposleni dobijo varno delovno opremo, da je delovno okolje varno, in da so plače spodobne.

Drugače bi večina ljudi živela slabše od sužnjev...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

solatko ::

NinjaMig21 - Seveda mi boš podal podatke o socialnih problemih otrok v prejšnjem sistemu, slike ljudi, ki brskajo po smeteh, javne pozive za pomoč otrokom in družinam, z veseljem mi boš pokazal kakšno sliko brezdomcev iz tistega časa,......
Zneski plač takrat nominalno morda res niso bili višji, kot so danes, vendar je povprečna plača zagotavljala več kot enostavno reprodukcijo, skoraj 75%-ov zaposlenih pa je prejemalo plačo nad povprečno.

Ko sem dobil izračun za penzijo, je bila moja plača med 70-80 leti prejšnjega stoletja okoli 2500€ povprečno, tako plačo pa danes nima prav veliko ljudi v SLO.
Delo krepa človeka

Invictus ::

Ah, solatko, če se o tem ni pisalo, ne pomeni, da tega ni bilo.

Samo splošen standard je bil slabši in več egalitarizma. Pa se ni toliko opazilo...

Niti slučajno ne more dobivati 75% folka višje plače od povprečne. Gaussova krivulja pač ne laže...

Vaša generacija je še največ škode naredila z Jazbinškovim zakonom, ko je folk poceni odkupil družbena stanovanja. Tako da počasi nehaj s svojimi jugonostalgičnimi čistunstvi... Če ti je toliko do tega, greš lahko v Srbijo živet. Tam to še furajo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

NikolormousB ::

NinjaMig21 - Seveda mi boš podal podatke o socialnih problemih otrok v prejšnjem sistemu, slike ljudi, ki brskajo po smeteh, javne pozive za pomoč otrokom in družinam, z veseljem mi boš pokazal kakšno sliko brezdomcev iz tistega časa,......


Ker se mi res ne da iskati bolj podrobno, ti lahko prilepim tale članek, kjer je nekaj zanimivih grafov.

https://siol.net/posel-danes/novice/pod...

Zneski plač takrat nominalno morda res niso bili višji, kot so danes, vendar je povprečna plača zagotavljala več kot enostavno reprodukcijo, skoraj 75%-ov zaposlenih pa je prejemalo plačo nad povprečno.


1. Danes je kupna moč prebivalstva bistveno višja. Danes s povprečno plačo relativno brezskrbno vzgajaš otroka.

2. Procent ljudi nad povprečno plačo ti ne pove dosti. Sem že zgoraj prilepil link, ki kaža, da je bilo tisto povprečje bistveno nižje od današnjega minimalca.

Ko sem dobil izračun za penzijo, je bila moja plača med 70-80 leti prejšnjega stoletja okoli 2500€ povprečno, tako plačo pa danes nima prav veliko ljudi v SLO.


A nisi prej razlagal nekaj o razmerju 1:4, zdaj se pa hvališ, da si imel 10x minimalne plače.

Btw, 2500€ neto (preračunano) tudi takrat ni bla ravno delavska plača.

smetko ::

Menim, da naslov teme ni najbolj posrečen in to zato, ker tak naslov že sam po sebi kliče po iskanju grešnih kozlov, ne pa po iskanju vzrokov. Boljše razmišljanje bi bilo v smeri, kaj smo delal kot družba narobe. Veliki odkloni iz ene skrajnosti v drugo kažejo na to, da smo sistem napačno/slabo regulirali.
Pri zaposlovanju smo imeli zelo rigidno delavsko zakonodajo, katero pa nismo dosledno izvajali, saj smo dopuščali izigravanje na najrazličnejše načine. In tako smo dobili na trgu situacijo, kjer so zmagovali ne najbolj kreativni, delovni,..., temveč so bili zmagovalci ponavadi najagresivnejši/podlejši. Častili smo podjetnike/podjetja, kateri so prikrito kršili zakonodajo, ter zaposlovali za minimalno plačilo. Pri tem so veliko vlogo odigrali tudi regulatorji, saj so bolj iskali izgovore zakaj za določene primere niso pristojni, kot da bi odpravljali nepravilnosti. Sedaj pa prihajamo v obdobje, ko delavce ne morejo dobiti za drobiž, saj so v preteklosti postavljali nemogoče pogoje. Problem pa je tudi v lastnih delavcih, saj delavci, kateri so bili primorani delati za minimalno plačilo, v recesiji nimajo nobenega sočustvovanja do svojih podjetji. Na našo žalost, imamo tudi v Sloveniji dobra podjetja, katera pa svojo uspešnost/kakovost skrivajo kot kače noge, saj se zavedajo, da ko jih bodo zaznali mrhovinarji, bodo postali plen le teh. To je posledica raznih prevzemov/nakupov podjetji, kjer lastniki niso financirali nakupe iz svojih žepov, temveč so za to dobivali nezavarovana posojila. To pomeni če uspejo je ves dobiček njihov, če se zalomi pa plačajo škodo drugi. Možen uspeh takšnih podjetji/podjetnikov je pa minimalen, saj so za svoje sodelavce izbirali ritoliznike in najrazličnejše sorodnike, odpuščali pa največkrat najbolj kompetentne, kateri pa pri slabih poslovnih odločitvah niso molčali in so bili za lastnike in vodstva moteči elementi.
Čeprav sem uporabljal preteklik, se to še vedno dogaja.
No comment

Mato989 ::

NikolormousB je izjavil:

Solatko, statistični podatki pravijo, da se motiš. Dohodki niti približno niso bili enaki.

npr:
https://www.racunovodja.com/sta/Novica....

Povprečna lanska bruto plača 51.044 tolarjev
Čas: 7.7.1993 13:00:00


Če upoštevaš 280% inflacijo je to še vedno kakšnih 200EUR manj od današnjega minimalca.


Dejansko je to povsem nepremirljiv podatek... Kar dejansko nas zanima je to, koliko povprečnih plač si moral met leta 1993 da si si kupil stanovanje po jazbinškovem zakonu in koliko povprečnih plač rabiš danes da si kupiš solidno stanovanje v LJ...

itd...

Primerjati plače je nekoristno, ker mene zanima kupna moč! Če mi nekdo ponudi plačo 1.500EUR pa stane kila kruha(inostalih večino dobrin) 20EUR, ali pa če mi nekdo ponudi plačo 650EUR in stane kila kruha 1,5EUR je jasno kje imam več moči... nominalna vrednost ni pomembna, razen ko se greš turista oz. nakupuješ na drugi strani meje.

solatko je izjavil:

Največji krivci za situacijo v SLO so politiki, saj se od osamosvojitve trudijo uničit vsako iskrico razvoja s sprejemanjem nerazumne zakonodaje, dopuščanjem klientelizma in korupcije.

Drugi krivec so nesposobni managerji, ki so vedeli kako firmo ukrasti, potem pa niso imeli pojma, kaj s firmo početi, razen, da so jih spremenili v trgovske centre, pisarne in lepo živeli od odajanja prostora.

Delavci so sokrivi samo toliko, da se ne znajo organizirat niti sindikalno, niti drugače. Krivi so tudi za nizko ceno svojega dela, saj so pripravljeni cele dneve delat za plačo, katera jim ne zagotavlja preživetja.

V zadnjih dveh letih se je na trgu delovne sile ogromno spremenilo. Poklicnih delavcev na slovenskem trgu, praktično ni več, saj je večina aktivne strokovne populacije, to državo zapustilo in sedaj delajo za človeka vredno plačilo, v tujini.
Srednje, višje in visoko šolanega kadra pa je vsaj na področju družboslovja, nekaj krat preveč in nebi bilo nikakršne škode, če nekaj let nebi bilo vpisa na družboslovne fakultete, na tehniki pa ne proizvedejo toliko sposobnega kadra, da bi zapolnili manjko, delodajalci pa še teh, ki vztrajajo na teh področjih, niso pripravljeni pošteno plačat.


Ti jaz povem kdo je edini in glavni krivec? Ljudstvo... ker ljudstvo voli! Se spomnim ko je leta 2002 foter jamral, pa sem ga opomnil takrat kot najstnik, da nisem jaz volil na plebiscitu on pa je =) Torej nima kaj jamrat.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

NikolormousB ::

Primerjati plače je nekoristno, ker mene zanima kupna moč!


Tudi kupna moč je bila omenjena. Danes je bistveno višja.

Mato989 ::

NikolormousB je izjavil:

Primerjati plače je nekoristno, ker mene zanima kupna moč!


Tudi kupna moč je bila omenjena. Danes je bistveno višja.


Ne vem no... jaz se še danes spomnim da sem se ga napil in najedel za 1-1.500 sit nekoč kot najstnik... danes ne več =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Minimalna plača (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8212217 (1157) Steinkauz
»

Kako v pokoj s prihranki? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10818009 (11788) Mato989

Realna vrednost plače (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16821397 (17599) Mavrik

Več podobnih tem