The New York Times - Včeraj se je javnosti predstavilo prvih 20 od skupaj 40 članov novega nadzornega (ne v korporativnem pomenu) odbora. Gre za nekakšen posvetovalni organ, v katerem bodo sedeli politiki, novinarji, aktivisti, univerzitetni profesorji - med njimi celo Nobelov nagrajenec - in neodvisno od vodstva ter zaposlenih v podjetju odločali o morebitni spornosti vsebin. Konkretno naj bi odborniki predstavljali pritožbeno instanco v primerih, ko Facebookovi moderatorji odstranijo določene vsebine, njihovo mnenje pa naj bi prevagalo nad odločitvami tako moderatorjev, kot tudi vodstva družbe.
Odbor bo vodila ugleda četverica, Catalina Botero-Marino je kolumbijska odvetnica, ki se je doslej ukvarjala predvsem s svobodo govora, Jamal Greene je profesor prava na (ameriški) University of Columbia, Michael W. McConnell pa na Stanfordu, medtem, ko je Helle Thorning-Schmidt nekdanja predsednica danske vlade. Kot so zapisali v svoji predstavitvi, so vsi veliki podporniki svobode govora, ki pa mora biti uokvirjena z mednarodnimi normami glede človekovih pravic.
Kakšen je resnični namen tega prenosa oblasti iz rok izvršnega direktorja in solastnika Marka Zuckerberga, ni povsem jasno. Je to morda skesanost, zaradi napak, ki so se dogajale v preteklosti, po drugi strani pa je povsem možno, da bo odbor zgolj paravan, ki bo prestrezal grmenje javnosti in politike, ko bo vnovič šlo kaj narobe.
Izgleda so slovenceljni bolj zabiti kot americani, tam masovno izgublja podporo in uporabnike. S takimi public relation stunti miri delnicarje in na drugi strani ustanavlja zrtveno jagnje na katero bo lahko na njih kazal.
Naslednji korak: za ustrezen nivo komunikacije na področju novic v rubriki Moški in ženske bo poskrbelo gibanje #metoo.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021
PS. Free speech alternative youtuba počasi dobivajo zagon oz prepoznavo. Dokumentarec, ki so ga banali na youtubu ima sedaj na drugi strani 100k ogledov, kar je ogromno za tako mlado platformo. Vsaj malo upanja ti vlije taka novička. Nasploh resnih političnih vsebin ne gre gledati na youtubu, ki je postal internetni ekvivalent TV-ja. All the "cool kids" smo že prešaltali nekaj časa nazaj. Praktično moramo nonstop migrirat zaradi normijev.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21
Ker med številnimi normiji se najde tudi kak razsvetljen. In taki je prav, da sodelujemo ali da vsaj vemo kdo so. Normiji pa jasno še naprej berete 24ur/rtvslo in kako je netopir seksal s kačo in ustvaril CCP virus, dvomim, da vam bom lahko kdaj spremenil mnenje.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21