vir: TechCrunch
Govora je o patentih, ki se nanašajo na funkcionalnost operacijskega sistema Android (skratka nič strojnega), torej podobne vrste kot je Applov slide-to-unlock patent, ki se že skoraj povsod smatra kot neizviren oziroma neustrezen za patentiranje. Google za tovrstne patente pravi, da so neveljavni, Microsoft pa, da gre za krajo oziroma kopiranje njihove kode.
Zadeva je skrajno zanimiva. Foxconn telefonov (razen za domači trg) ne trži, ampak zgolj proizvaja, kar pomeni, da ni tisti, ki bi bil pravno odgovoren za morebitne kršitve. To priznavajo tudi sami, rekoč, da bo sporazum "pomagal predvsem njihovim naročnikom", in sicer tako, da "ne bodo izpostavljeni tveganju za tožbe s strani Microsofta". Vprašanje je, koga točno imajo v mislih. Skoraj vsi Android partnerji namreč že imajo svoj lastni patentni sporazum z Redmondom, po ocenah analitikov v vrednosti med 5 in 15 dolarjev na proizvedeno mobilno napravo. Tu so denimo Samsung, HTC, LG, Barnes&Noble (vanj so obenem še investirali / ga rešili pred propadom) ter številna manj znana imena. Zakaj bi isti partnerji potrebovali še dodatno patentno zaščito pod Foxconnovim dežnikom, ni povsem jasno. Podobne sporazume sicer imajo tudi nekateri manjši ODM-ji, med njimi Quanta in Pegatron (nekdanji Asus).
Microsoftov IP program zdaj vključuje že več kot 1.100 patentnih sporazumov s firmami v vseh branžah IT-ja, kar jim letno prinese več milijard dolarjev prihodkov. Gre za enega uspešnejših oddelkov v podjetju, saj služi več kot celotna Windows 8 RT / WP8 ponudba. Napori v to smer so zelo načrtni; začeli so se namreč že leta 1991 z znamenitim internim memom takratnega šefa Gatesa o vzpenjajočem se pomenu patentov in intelektualne lastnine nasploh. Microsoft je od takrat eden največjih in najbolj darežljivih lobistov za programske in nasploh vse patentne. Skupaj s farmacevti in pravnimi pisarnami, ki imajo profit od tožarjenja, so lani denimo povsem izničili poskus reforme ameriške patentne zakonodaje. Zadeve, ki se trenutno dogajajo okoli Oken in njihovega padajočega vpliva (Osemka se prodaja še slabše kot Vista, kar je … izberite sami), tega same po sebi ne bodo rešile. Tudi če Microsoft izgubi status giganta, so tu še številne druge firme, ki stavijo na privilegije, ki jih debel patentni portfelj nudi na trgu.