TG Daily - Intel, ki je pred kratkim uradno predstavil zamenjavo za kar 5 let staro podnožje LGA-775, podnožje LGA-1156, ima s slednjim zelo ambiciozne načrte. Že do konca leta želijo prodati milijon čipov, ki zaenkrat prihajajo le v obliki štirijedrnikov za srednji in višji trg. Ker bodo vsi ti procesorji potrebovali primerno ležišče, bo prodanih tudi prav toliko matičnih plošč z veznim čipovjem P55, ki je trenutno prav tako edino v ponudbi. Levji delež plošč naj bi priskrbela Asus in Gigabyte s 400.000 kosi vsak, preostalih 200.000 primerkov pa naj bi izdelali ostali proizvajalci, kot so MSI, EVGA, ASRock in podobni.
Deloma že v januarju, zagotovo pa v prvem četrtletju leta 2010, bo Intel močno razširil ponudbo na novem ležišču, saj bodo dodali 2 varčnejša štirijedrnika ter šest 32 nm dvojedrnikov s kodnim imenom Clarkdale. Slednji bodo dopolnjevali družino Core i5, medtem ko bosta dva modela predstavljala najnižji rang Core i3. Povečala se bo tudi izbira veznih čipovij, kjer bo za zahtevnejše uporabnike predstavljen P57, čipovja H55, H57 in Q57 pa bodo poskrbela za delovanje v procesorje Clarkdale vgrajeno grafično jedro.
In sedaj spet ne vem več, kaj naj kupim za novo leto: LGA-1156 ali LGA 1366?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"
Ni dobro, da delajo poceni proce, DaChampR, ker potem vsi kupujejo Intle, AMD zgublja trg, kaj bo naredil potem Intel, ko bo imel monopol? Saj ga ima že skoraj sedaj, dvignil bo cene.
Ni dobro, da delajo poceni proce, DaChampR, ker potem vsi kupujejo Intle, AMD zgublja trg, kaj bo naredil potem Intel, ko bo imel monopol? Saj ga ima že skoraj sedaj, dvignil bo cene.
AMD dvomim da bi zgubil veliko trga, bi se pa potem dosti bolj potrudil, in dobili bi posledično boljše proce..
Jaz pa š vedno mislim da je velik bullshit, da ma Intel eno high podnožje in eno zo ostale. Prej je bil samo 755, zakaj ne more biti sedaj samo LGA-1366? Sicer je res, da bo dosti procesorjev narejenih tako za eno kot drugo, ampak daj no Intel...
V bistvu mamo še srečo, da procesorji grejo tako malo naprej, da v življenju enga računalnika procesorja spoh ne zamenaš in je potem vseeno katero podnožje imaš.
Drugače pa zgleda da bojo novi procesorji prihajali za oba podnožja, tako da najbolj vzeti cenejšega. LGA 1366 je predrag. Dobro če daš 900 EUR+ tam se potem splača LGA 1366, če daš pa manj pa LGA-1156.
Mene pa zanima kaj se je zgodilo z ostalimi proizvajalci veznih naborov? Prej so za Intel procesorje nabore izdelovali še Nvidia, SIS, VIA, Ali, ATI (ok, zadnja dva sta zdaj pod Nvidio oziroma AMDjem). Ker glede na to, da se je pomnilniški kontroler in kmalu še grafika preselila v sam procesor to pomeni, da je "chipset" relativno enostaven ko še nikoli prej (več ali manj ekvivalenten "south bridgeu"). Ali res lahko Intel ovira konkurenco na tem področju z ne izdajanjem licence tem podjetjem? Čudi me, da se še ni oglasila ameriška proti monopolna komisija ali vsaj EU glede tega!
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija
Jaz pa š vedno mislim da je velik bullshit, da ma Intel eno high podnožje in eno zo ostale.
Glavna razlika je v ceni matičnih plošč, oziroma ceni čipa za severni nabor.
Khm, južni ;)
SIcer pa IMO je LGA-1156 the way to go, razen če že v predračunu specaš dve dvojedrni grafi oz. celo tri oz. če veš, da boš potreboval in kupil šestjedrnika. Če je odgovor na te pogoje ne, mirne duše vzameš LGA-1156 in si hepi.
kar se tiče alternativnih proizvajalcev čipov, nVidio so skenslali prek licenc (skoraj nedvomno zaradi njihovega neizmernega bunjenja za vsak drek), ostali so bili pa pač tako zanič, da jih folk ni kupoval dovolj, da bi se jim splačala proizvodnja. ATIju je pa odklenkalo zaradi AMDja, ja.
poceni platforme so super. Pred dnevi crknil streznik, komplet nova oprema (psu, case, dc.cpu, mb, ram) je prisla 156EUR. Zadeva bo se veliko premocna za tisti bogi softwareski raid5, par servicov ter routing; skratka odlicno.
Mah, ne vem če. SOCji so enostavno premalo modularni. Zdej al boš pokrival miljaužent različnih modelov z različnimi kombinacijami hitre grafe in hitrega CPUja (gamerji), počasne grafe in hitrega CPUja (non-gaming profiji) oz. počasnega CPUja in poačsne grafe (obični internetni uporabniki), ali pa boš pustil to modularno, tako kot zdaj. Pa količina diska, št. diskov, itd. itd.
Poglej fičr paket čipa, ne pa njegovo pozicijo. nForce 4 je bil NB, pa je bil postavljen na spodnji del plate. Ampak okej, nF4 je bil itak vse v enem, ampak je vseboval tudi NB.
Saj zato sem rekel, da jaz to štejem kot severni most Sam poenostavljam tako: vse kar ima obliko oziroma funkcijo, ki jo je opravljal severni most že od 8xx chipseta (ter tudi starejšega) pa vse do današnjih X58 ali P55... Zakaj bi komplicirali tam kjer res ni treba?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Saj zato sem rekel, da jaz to štejem kot severni most Sam poenostavljam tako: vse kar ima obliko oziroma funkcijo, ki jo je opravljal severni most že od 8xx chipseta (ter tudi starejšega) pa vse do današnjih X58 ali P55... Zakaj bi komplicirali tam kjer res ni treba?
GLih to je ves point mojega teženja, P55 NE!! opravlja funkcije, enake serijam 8xx, 9xx, Pxx/Xxx/Gxx/Qxx. P55 je glede na nabor funkcij skoraj popolnoma enak ICH10R, če pri tvojem X58 diagramu tisti DMI link ptoegneš 'čez' čipset do proca in namesto ICH10R napišeš P55, si odlično zadel. No, PCIe x16 moraš prestaviti na proc, to je pa to.
Intel bi morda moral biti malce bolj ambiciozen na področju Low-end-a, kjer trenutno nima zadovoljivega odgovora (procesorji pod 100€). High in Mid-end pa že ima v rokavu, vsaj dokler se konkurenca ne zgane.
Sicer pa bo vse odvisno od naših OEM prodajalcov, saj bodo v končni fazi ti oblikovali cene.