CNet - Lester William Polsfuss oz. Les Paul, ki je umrl v četrtek, 13. avgusta v 94. letu starosti, je širši javnosti verjetno najbolj poznan po svojih kitarah. Za zgodovino Rock'n'Rolla zagotovo zelo pomemben človek, ki je bil eden izmed izumiteljev električne kitare v obliki, ki jo poznamo danes, je glasbenemu svetu dal še mnogo več. Številne inovacije so zasenčile tudi njegovo jazzovsko glasbeno kariero. Poleg električne kitare, ki jo je začel oblikovati že v 1930-ih, nato pa je njegovo zasnovo odkupila družba Gibson, ki še danes izdeluje modele Les Paul, je ogromno prispeval tudi k tehnologiji snemanja glasbe.
Bil je med prvimi, ki je skladbe snemal na različne steze. Kitara za skladbo Lover (When You're Near Me) iz leta 1947 je bila posneta na 8 različnih stez, ki so bile nato sinhronizirane v skupen posnetek. Prvi poizkus je bil posnet na acetatne diske, tehnologijo pa so nato uporabili tudi na magnetnih trakovih ter jo danes še vedno uporabljajo z računalniki in trdimi diski. Uporaba večih medijev za snemanje inštrumentov je kasneje omogočila uporabo različnih efektov v skladbi, ki so jih dosegli z manipulacijo magnetnih trakov.
Zaradi prispevkov k iznajdbi električne kitare ter snemalnim tehnikam je bil sprejet tudi v Hram Slave Inovatorjev, poleg Hrama Slave Rocka, kjer ima tudi stalni razstavni eksponat.
Tekom let sem imel priloznost igrati na malo morje razlicnih kitar, med drugim sem leta 1992 kupil C107 Melodijo Menges, ki jo imam se sedaj, kljub temu da ima vrat ukrivljen v obliki mavrice.
A cez đipsonko je ni. Ze samo ce primerjam originalno fenderco in đipsonko.. pfff. Osebno mi je razlika kot dan in noc. Pa to ne samo po obliki trupov med eno in drugo. Vrat (z zaobljenima robovoma) na takrat vec sto tisoc vredni fenderci mi je dal obcutek, kot da drzim za krizanca med opeko in desko... Je pa moja đipsonka super zvenela na Fender lampasu, ki je zal ze pokojni.