» »

Naučimo se igrati kitaro

Naučimo se igrati kitaro

««
4 / 16
»»

slatko ::

Kar s hitrosti tiče ni nobene panike. Z vajo se vse navadiš. Drgač pa uporabljam naprstnik za palec, tko da imam prost še en prst. Za moje pojme je drgač ta tehnika igranja genialna.

Poldy ::

Kje si pa kupil naprstnik?

bMozart ::

Predvidevam da v vsaki glasbeni trgovini?:)
Dobro bi bilo če bi našteli vse glasbene trgovine v sloveniji...

Rabim pomoč:
Kako se v Guitar pro-ju naštima da ti kaže bend, ko imaš vklopljene samo note brez tablatur?
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

slatko ::

Ne držijo jih povsod, rabvno nasprotno. Jest jih drugje kot v Bibgangu na Wolfovi nisem vidu, jih pa tut tam trenutno nimajo.

Jih pa tut jest držim drgač, če bo kdo rabu:D cca 2€ pridejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slatko ()

DOOM_er ::

v kranju jih prodavajo v symphony nasprot najhitrejše pekarne :D
Robots will steal your job. But that's OK

bizjakb ::

Hey

Najprej bi rad pohvalil za vse čudovite poste s katerih sm se naučil veliko in sedaj lahko veliko lažje zaštekam kaj sploh igram.

Imam pa eno vprašanje (oz. problem) glede oktav. Nevem kako bi jih zaigral na kitari.
Sem že probau s programom Gpro4, vendar mi oktave ne "pokrijejo" celotnega vratu.
Zanima me če so obstaja več npr. tonov A1 (enočrtne oktave) vendar na različnih mestih - (kar se mi tudi zdi nekak logično ker precejšen delež tonov nisem zaigral, ko sem šel skozi 4 oktave)

Če je tako, kako lahko ugotovim, kje se nahajajo toni iste oktave.

LP

BBking:)

gzibret ::

1 oktava = 12 prečk

Glede kitare: e struna in tazadnja E struna imata razliko dveh oktav. Še eno dobiš, če tazadnjo struno primeš na 12. prečki, pol pa še ostane nekaj prečk, vendar ne za celo oktavo. Tako, da 4 oktave na "navadni" kitari no go.

Pri notnem črtovju pa pazi, da ne zamešaš violinskega in basovskega ključa, ker sta rahlo različna (še posebej, če imaš razpon 4 oktav, nujno rabiš oba).
Vse je za neki dobr!

pŁexXxi§ ::

hej,mene pa zanima kolk kaj stanejo inštrukcije kitare ??

8-O

edge540 ::

Jaz plačujem 50 € na mesec, za 4-5 ur (po 60 min) , odvisno kako padejo dnevi (mam vsak četrtek).

DOOM_er ::

en ali dva sixpacka uniona na mesc pa igram tm okol 10 - 15 ur odvisn od števila sixpackov
Robots will steal your job. But that's OK

muzičar ::

Zanimivo da nismo nič podebatirali o basistih :P torej je tu še kdo poleg mene, ki pridno navija bass strune? Sicr sm začel na akustični kitari, potem ritem električna in malo solo potem po iskanju nove skupine sem pa ugotovil, da je ritem in solo kitaristov ko plevela in sem pobrisal prah iz dedkove bas kitare -> Melodija na stil Fender Precussion, in sicer letnik 1982, ki je ne zamenjam za nič na svetu, sicr je imela vrat kar lepo zavit a sem ga res lepo zravnal. Zvok ima pa morm rečt da.. ma ni sploh primerljiv s tisto plehkobo Fender.

Drugače pa za tiste, ki iščete dobre kitare na stil Les Paul vam svetujem, da gledate Ibanez (pa tudi druge se najdejo) v obdobju 25 do 30 let nazaj, ker tiste so boljše od Gibson-ovih (velika kriza s surovinami). Zdele sm jih ene par vidu. Samo pri tistih, ki niso Ibanez verjetno magneti vlečejo tako, da je preizkus obvezen s feršterkerijo.

pŁexXxi§ ::

Raptor001

aha....kje pa to?ali je to veliko(50€)na mesec ali ne?
se ne spoznam na to,pa me zanima če je to vredu cena ali ne.....

50€ na mesec..=/ za mene ko nimam keša je to velik:(

kaj pa te uči ?vse ali...povej malo......ker jaz bi bla pol ČIST ZAČETNIK.

tenX.

edge540 ::

Torej malo 50€ na mesec vsekakor ni, se dobi tudi ceneje. Ampak po moje je vredno, človek je izkušen glasbenik in ima za samo kakšnih 40 let polprofesionalnega in profesionalnega igranja.

Na začetku se uči pač osnovne prijeme (to sem sicer jaz preskočil, ker sem nekaj malega že znal), potem pa se začne vse skupaj povezovati. Najprej kake simpl pesmi z par različnimi akordi, potem pa vedno težje stvari. Igra se vse od a do žnj, tudi po želji. Aja človek hodi na dom, je pa iz okolice Maribora in tu okoli tudi poučuje;)

Marc` ::

Pozdrav.

Rad bi se začel učiti kitaro in nimam ravno pojma katero kitaro izbrati. Začel bi z akustično, ki bi naj bile primernejše za začetnike, ane?Slišal sem tudi, da so plastične strune bolj za začetnike in pač kasneje menjam s kovinskimi ampak me zanima, kako je to v praksi, če ima to sploh kak smisel po vaših izkušnjah...
Zanima me tudi, kaj vse potrebujem ob kitari, če ne kupim kakšnega kompleta. Verjetno so uglaševalne palice in kaj podobnega potrebne...
Za njo bi dal okoli 150€ max, če se najde kakšna dobra ponudba, manj tudi ne škodi seveda.
Če kdo zasledi kakšno dobro ponudbo naj prosim pove, za pomoč imam 2 linka.
Klik
Klik
Hvala za pomoč, lep pozdrav.
Marko

DOOM_er ::

http://www.hartman.si/Izdelek.aspx?izdelekId=0510365

fajna kitara sm igrov enkat nano in ma precej lep zvok
Robots will steal your job. But that's OK

icek ::

Tukaj ne smes mesat med klasično in akustično kitaro. Klasična je manjša in ima plastične strune, medtem ko ima akustična kovinske. Predlagam ti akustično kitaro. Čeprav ima kovinske strune, ti bo prišla bolj prav. Kakšna 2 meseca bos potreboval, da si utrdiš prste, a ne obupaj v tem času. Potem pa bo šlo lepo naprej.
Potem moraš vedet, da ne obstajajo kitare za začetnike in kitare za mojstre. Obstajajo dobre (drage) in slabe (poceni) kitare. Na boljšo kitaro se bos tudi lažje učil in igral. Seveda je problem, če še točno ne veš kaj bi. Predlagam ti, da raje kupiš boljšo rabljeno kitaro za isti denar, kot poceni novo. Boš imel večje veselje. Ko boš kupoval, preizkusi čim vec kirat, pa po možnosti imej poleg koga, ki se malo bolj spozna.
Rider of Theli
www.air-tv.net

zigi ::

Poznate kaj dobrih jazz komadov za popolne začetnike? Po možnosti s tablaturami za Guitar Pro?

Poldy ::

Marc:
Večinoma je tako, da začneš s klasično kitaro - strune so plastične, da prste počasi pripraviš za kovinske, vrat klasične je najširši, tako da boš prste najbolj natreniral tu.

Če misliš le malo brenkati po akordih, bi tudi jaz rekel, da greš kar takoj na akustično.

Glede inštruktorjev - tisti, ki učijo za pivo, te ne bodo kaj veliko naučili. Če misliš resno, plačuj za pravega inštruktorja - on ve, na kaj mora biti pozoren...

DOOM_er ::

am za tisto kar me uči za pir me nauči komad velik tko da... sicer sm pa bl kt ne samouk
Robots will steal your job. But that's OK

dr.house ::

No jest bi mel pa en vprašanje, mogoče se vam bo zdel neumn, glede na to, da sm se kitaro učil sedem let...:) U glavnm, v glasbeni me niso navadl kako se igra tablature. Tega niti nism ne vem kolk rabu, zdej sm pa na netu najdu sam tablaturo za eno pesem k bi jo res rd znol zaigrat. Tko, da res prosm če bi lahko en na kratk, no če se da lahk tud na dolg ;) opisu, kaj pomejo tablature pa kako se po njih igra.
Hvala

Matek ::

Heh, cisto simpl je. Zadevo beres od leve proti desni, kar je tudi casovni potek pesmi. Sest crt predstavlja strune, stevilke na njih pa polja, na katerih primes struno.

---------------------------------------
---------------------------------------
----------7----------------------------
--------------3------0-----------------
---5-5-5-------------------------------
---------------------------------------

Tole recimo pomeni, da peto struno (vedno pozabim s katere strani se steje, po posluhu pac :D ) primes na 5 polju in 3x zabrenkas, potem tretjo primes na sedmem polju in enkrat zabrenkas, potem cetrto na tretjem polju in enkrat zabrenkas, nato pa se na prazno cetrto 1x zabrenkas.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

edge540 ::

dr. house

Pomagalo ti bo tudi če si nabaviš kak program v stilu Guitar Pro 5. Potem pa na kakšno takšno stran in si potegni tablature. Imaš note in tablature hkrati napisane.

Poldy ::

potem cetrto na tretjem polju in trikrat zabrenkas, nato pa se na prazno cetrto 1x zabrenkas.

Četrto na tretjem polju enkrat zabrenkaš, da ne bo še bolj zbegan.

Če znaš igrati na note, se tablaturam v velikem loku izogibaj. Uporabi guitar pro, kot je že nekdo svetoval, tam boš lahko igral tudi po notah, skoraj vsako skladbo ki si jo želiš.

Klik
Malo me spominja na "mysongbook".


Slišal sem tudi, da so plastične strune bolj za začetnike
To še zdaleč ni res. Imajo zelo lep zvok in so zelo prijazne do nohtov desne roke. Najlonske strune so vedno in samo na klasični kitari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldy ()

Matek ::

Ja, se opravicujem, lapsus.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

dr.house ::

No sm že probu in gre. Hvala. Pa tolk so simpl, da se jim ne bom izogibu :)

tjashag ::

hey

js sm tudi bolj ali manj novopečena kitaristka, znam tiste bolj osnovne stvari, akorde, neki osnovnih ritmov, kitarco mam eno klasično, čist dost za moje potrebe, sam mam pa en problem. Kitare ne znam uglasit, oz. teorijo poznam sam me pri posluhu zajebava (namreč ga nimam še neki razvitga) zato zvok ni kej pretirano kvaliteten in dostikrat izgubim veselje ko se trudim uglaševat po raznih internetnih straneh, tud u guitair proju sm neki probavala pa ne gre... ka obstaja kaka elektronska zadevca ko ti prikaže kdaj je struna uglašena, oz. karkoli drugega kar bi mi pomagal da nebi zgubljala zivcev :S

edge540 ::

V vsaki glasbeni trgovini imaš elektronske uglaševalce. Predlagam ti recimo Korg GA-30, ki ga imam tudi sam. Stane 20-25 €, odvisno kje kupiš, z njim pa lahko uglasuješ kitare in bas kitare.

gzibret ::

Ja, Tjaša, kot je že napisal Raptor ti priporočam nakup elektronskega uglaševalca. Je poceni zadevica... primer
Vse je za neki dobr!

DaMachk ::

Če si pa lastiš mikrofon, si pa lahko downloadaš zastonjski uglaševalec AP Guitar Tuner.
Meni je olajšal uglaševanje, ki v GP5 ni podobno ničemur...

Kje se pa programček najde.... ve stric Google
No signiature, as you see..

Ejsi_Disi ::

Pa pri tablaturah je treba paziti, da se jih ne naučiš narobe. Dostikrat so to samo barreji in ti ni treba vsakega prsta posebej premikat.
Rock n' roll ain't noise pollution!

Looney ::

Evo vam eno fuuul lepo skladbico.:D
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Boodo ::

Zdravo,
brez dolgega uvoda se vam pridruzim za nekaj casa.

Fino, da vas zanima kitara. Meni pomeni ze nekaj 10 let najvec od vseh pripomockov v zivljenju, skupaj z glasbo, se ve. Tako za hec, za res.

Kar povprek bom povedal nekaj mnenj.
TjashaG o uglasevalcih.
Fino ga je imet. Poleg elektronskih so tudi obicajni, nekaksne okrogle orglice s toni strun in glasbene vilice. Elektronski so tako poceniu, da je to verjetno za zacetek najboljsa odlocitev. Sicer mislim, da pri kitari (kot drugod) ni prav veliko bljiznic. Vsaka investicija pa se vrne. Cisto OK je, da se naucis uglasevat tudi po posluhu, to gre zraven, pa tud od baterije nisi odvisen/a.

1) Pri obicajni uglasitvi grejo strune (od najnizje - najdebelejse do najvisje) E - A - D - G - B - E. btw, Slovenci Bju pravimo h.
2) Toni v lestvici pa gredo C • D • E F • G • A • H C. Med E in F; H in C je pol tona, drugod cel ton.
3) Precke na kitari so namescene na pol tona, razlika med dvema sosednjima je torej pol tona. in 2 "koraka" sta cel ton.

Od tod se da vse lepo zracunat oz. zmerit. Zacnes z E (najdebelejso struno), 1 precka je ton F (ker je med E in F pol tona), 3 je G in 5 je A. A, kot naslednja struna. Ko torej primes E na 5 pragu, se zaslisi A, in naslednja, A struna mora tocno tako zvenet, mora bit uglasena s tem Ajem. In potem naprej po A struni, da prides do D (ki je tudi na 5 polju) itd.

Na 1. pogled zafrknjeno, ampak res sodi zraven. In ce si vzames uro, da to pogruntas s kitaro v roki, bo za vse zivljenje jasno. Uglasevanje je pa tudi dober trening za uho. Gotovo ni skoda casa.

Tablature : notnemu zapisu na debato od prej
Note odlicno in natancno, tablature pa nazorno in enostavno. Po notah lahko zaigras kaj, cesar se nisi slisal, s tablaturami ne mores. Pri tablaturah je predpogoj, da tisto kar se ucis, ze zelo dobro poznas. drugace ne gre oz. je zares narobe. Notni zapis ima vse podatke, dolzine tonov, pavze, poudarke itd., tablature samo mesta kjer primes struno. Ce torej dobro poznas, kar se ucis, so tablature OK in se jim ni treba izogibat. Ce pa ne, nimas kaj pocet z njimi. Po moje bluzu npr. tablature bolj pasejo, kot note, pa ne gre za cisto enostavno igranje.

Veselje, trma, vztrajnost.
Boodo

Pegaz ::

Zdravo,

mene zanima nekaj glede kitare. Najdebelejša struna ima ime E in naj bi tudi zaigrala ta ton. Med E in F ni pol tona. Zdaj pa me zanima, zakaj je pol ton med navadno struno E in nato naslednjo prečko (Eis) in šele na drugi prečki je F?

Hvala in LP

gzibret ::

Eis = F

To je eno in isto. Prav tako E = Fes.

Na drugi prečki E strune je že Fis. Sicer pa je Boodo fino in na kratko razložil, razloženo pa imaš tudi že na začetku (2. in 3. post te teme).
Vse je za neki dobr!

Pegaz ::

Po mojem posluhu (6 let glasbene šole), je med najdebelejšo struno in prvo prečko na najdebelejši struni le POL tona. Šele med 4 in 5 prečko je cel ton. In nato med 11 in 12.

Morda se motim, ampak se mi ne zdi tako.

mchaber ::

Vsak premik na prečki pomeni pol tona gor/dol.
.

Pegaz ::

Seveda so celi toni med prečkami, tako kot na drugih inštrumentih.

Looney ::

Niso celi toni med prečkami. Pol toni so. Dve prečki narazen pa je cel ton. Kako bi se pa zaigral pol ton, če bi bili celi toni med dvema prečkama?

Btw to velja tudi za 4-5 prečko in 11-12... tudi tam vmes je samo pol tona. Posluh te vara.;)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

gzibret ::

> Posluh te vara.

Ali pa ima kakšno čudno varianto kitare, samo jaz takšne še nisem videl. Pegaz, poslikaj vrat, pa ti bomo takoj 100% povedali....
Vse je za neki dobr!

Pegaz ::

Se opravičujem, jaz sem igral lestvico E.. :)

Boodo ::

Pegaz, tocno v tem je finta. Potrebujemo vrat s poltoni, da lahko zaigramo VSE lestvice. Zaporedje korakov (celi toni, pa 2 poltona na pravem mestu), ki so opisani za uglasevanje, velja za vse durovske lestvice. Le da se lestvica zacne in konca na tonu, ki je v imenu lestvice. Pomeni, da se C dur lestvica zacne (in konca) s C tonom, E lestvica pa z E tonom, F z F itd. Se enkrat: z dvema "napakama" na pravem mestu. Ti 2 "napaki" oz. posebnosti sta v resnici nam "prijetna" glasba. Tako smo navajeni, tako smo natrenirali usesa. Res, to je nasa fiksna ideja. Tako je prav za zacetek.

Se malo zakompiciram. Zato jazz, indijska, arabska glasba, vcasih klasicna glasba zvenijo na zacetku cudno, nanavadno, ker so poltonski koraki v lestvici na drugih mestih, marsikdaj jih je tudi vec. Ker preprosto niso v durih, ki jih zdaj mi tu opisujemo.

Tudi sam nimam veliko pojma, vem pa, da je pri vsem tem preklemansko natancna "matematika", kmalu potem pa zaslisimo glasbo. Ta red je v resnici dela glasbo.

Poskusi zaigrat namisljeno, vendar mogoco lestvico s samimi poltoni ali samimi celimi toni. To gre, to se sme, ampak cemu je podobno. (Nasi lestvici ne.)

Dolgovezim, ker je tema kul. In ker sem ze velikokrat kaj igral po notah, ko me je kak "cuden" ton (nizaj ali visaj sredi notnega crtovja) prekleto zulil, dokler sem igral pocasi. Ni sodil tja, ni zvenel "prav". "Padel" je iz lestvice. Zdelo se mi je, da gre za napako. Ko pa se zadeva sestavi, ko je odigrana hitro, je to lahko najlepsi ali vsaj zelo interesanten del. Kup takih posebnosti je tudi v rokovskih kitarskih solotih. Prevec pocasi cudno, malo hitreje pa dobro.

Boodo.

Vse, cisto vse, kar hoces, se da naucit, samo vprasanje casa je.

Looney ::

Lestvice s samimi poltoni niso izmišljene. To dejansko obstaja.;)
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

jype ::

Boodo> Tako smo navajeni, tako smo natrenirali usesa. Res, to je nasa fiksna ideja. Tako je prav za zacetek.

Hja, to velja zgolj za glasbo, ki izvira iz evrope - glasba drugih koncev sveta se praviloma opira na drugačne lestvice.

O eni zanimivi sem bral ravno kak mesec nazaj: http://www.guitar9.com/columnist321.html

Boodo ::

Looney, jype,
tocno to sm hotu povedat. Tako smo navajeni evropci, pa se kdo drug. Lahko se tega tudi odvadimo, ampak se moramo najprej navadit, se mi zdi. Prav zato tisti, ki imajo zelo radi narodnozabavno glasbo (kjer je ze mol bolj redkost) in so nanjo zelo navezani, tezko poslusajo npr. jazz. Usesa in glava se s poslusanjem/igranjem trenirajo.

Ampak za igranje kitare je mogoce najboljsa zadnja izkusnja, ko pri ucenju kaj ne gre skup, ko zveni narobe. Dokler na koncu, ko zadeva stece, ne zazveni dobro. Ta mesta vcasih pri ucenju zelo bremzajo, ce ne ves, da je tako. Na koncu pa dajo najvec zadovoljstva.

Boodo

Kitaro vzamem v roke veckrat na dan, kadar le lahko. Noro dober instrument.

Karaya 52 ::

Ko že ravno govorimo o "preprostosti" je tudi rock sestavljen na tonici subdominanti in dominanti. Zgleda, da današnji bendi ne znajo niti teh akordov spremeniti iz kvintakordov.

Poldy ::

Ha, zanimivo tele lestvice in poltoni... poznam zanimivo pesem, ki ne gre takoj v ušesa... no vsaj moji domači me težko poslušajo. Sploh pa ne vem, če je kriva pesem :D

Spider Dance

Tablatura

Boodo ::

Poldy,
prej al slej bos ugotovil, kdo je kriv. Ce si ti, hudic, se vadit, ce pesem, se bodo morali pa navadit.

Tu je link do foruma za akusticno kitaro na
http://www.harmony-central.com/
Tud sami bi nasli, ampak, tu je:
http://acapella.harmony-central.com/for...
Tu nekje povejo, da kot nori ooslusajo kitariste, ko se kaj njihovega ucijo. eni cele mesece poslusajo vse, kar je nekdo posnel. Da spoznas pesem, da zastekas pristop in slog igranja, da not pades.

PS: Ne vem, kaj tocno si hotel povedat s "Tablatura".

Looney ::

Klikni nanjo, pa ti bo jasno.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Boodo ::

Pa res, Ni zgledal kot link. Pa se s svojimi linki sem zamocu, da jih je treba kopirat. Z drugih forumov sem navajen, da samo not pocis, pa je.

strictom ::

Kaj pravite na ta komplet?

Rad bi se predvsem naučil igrati na el. kitaro, ker mi je zadeva sweet :)
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin
««
4 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitara - narodnozabavna glasba

Oddelek: Sedem umetnosti
1513632 (6703) chrush
»

Uglaševanje kitare

Oddelek: Loža
85150 (4765) c3p0
»

Začetnik....kitara :D

Oddelek: Sedem umetnosti
910316 (10153) gzibret
»

Glasbeniki

Oddelek: Sedem umetnosti
343682 (3086) gzibret
»

note

Oddelek: Sedem umetnosti
97214 (7147) drevo

Več podobnih tem