Slo-Tech - Ne vem, če ste opazili, vendar je bil včerajšnji silvestrski večer eno sekundo daljši od običajnih, tako da ste lahko praznovali še sekundo dlje. Navadno zadnji sekundi leta po času UTC 23.59:59 je namreč sledila še prestopna sekunda, označena kot 23:59:60. Za vse trezne in vedoželjne še nekaj teorije.
Čeprav se zdi merjenje časa trivialno opravilo, je na svetu več kakor 500 atomskih ur v različnih laboratorijih na vseh kontinentih, ki merijo in izračunavajo, koliko časa je poteklo. Ker je od natančnega merjenje časa odvisno naprimer delovanje GPS-a in varnost bančnih transakcij, to niti ni tako neumno, kot se sliši. Rezultat njihovega dela je mednarodni atomski čas ( TAI), ki neprekinjeno in enakomerno teče že od leta 1955. Ker pa se Zemlja ne vrti povsem konstantno, dan ni vedno dolg 86.400 sekund. Astronomski čas, ki so ga znanstveniki poimenovali UT1, po katerem polnoč vedno nastopi ob 0.00, zenit pa ob 12.00, se tako počasi odmika od TAI, s katerim je bil po definiciji enak 1. januarja 1958. Ker se vrtenje Zemlje zlagoma upočasnjuje, tako TAI vedno bolj prehiteva. Čas, ki ga uporabljamo v vsakdanjem življenju, se imenuje koordiniran univerzalni čas ali UTC (njegov akronim izvira iz francoske nepopustljivosti, ko niso dovolili, da bi prevladala kratica iz angleškega imena, tako da imamo sedaj mešanico iz obeh). UTC je umetno držan v mejah 0,9 sekunde do UT1, tako da se od TAI razlikuje za celo število sekund. Kadar torej astronomi naračunajo, da Sonce ne vzhaja več ob pravem času, dodamo ob koncu junija ali decembra pozitivno ali negativno prestopno sekundo.
Kakorkoli že, nastavite ure in srečno v letu 2006. Če bo tudi to leto daljše za sekundo ali celo dve, vas bomo še obvestili.
prebral na teletekstu. zanimivo, da sem starejši sekundo več, kot bi moral biti. s tem sklepam da bom sekundo prej izrvnil papke. s tem sklepam da bom sekundo prej star, oz kasneje star.
Asus G14 2023 - Ryzen 7940HS - 32GB DDR5 - GeForce RTX 4080 - 990 PRO 4TB
Torej tisti, ki niso vedeli, so prižgali pirotehniko malce prezgodaj. Ne. Prestopna sekunda se je zgodila ob 0:00 po UTC času kar pomeni za slovenijo ob 1:00
No ta razlaga se mi zdi logična .Kaj pa recimo zimski ali poletni čas ? Kapric ljudi,a ne ? Ker je že bilo nekaj časa govora da ne bomo več ur prestavljali
Kolikor sem našel na Wikipedii, se čas vedno prestavlja kvečjemu naprej (no, zaradi upočasnjevanja vrtenja Zemlje). U glavnem, se spomnim neke knjige slovenskega avtorja, kjer je resno opozorilo, da se čas NIKOLI ne sme prestavljat nazaj. Saj malo pomislite, kaj se vam lahko zgodi z aplikacijami, ko npr. dobite sprejem sporočila, ki (še) ni bilo poslano.
Kar se tiče podaljševanja dneva. Seveda, Zemlja se zaustavlja v svoji rotaciji, zahvaljujoč predvsem Luni in Soncu. Kako pa potem to ažurirajo na koledarju ... je pa drugo. Kampanjsko, bi rekli.
Pa tudi samo zaustavljanje ni čisto, čisto gladko, jasno.
McHusch: Vse take zadeve se dogajajo okoli UTC časa kajti UTC je univerzalen CET, CEST pa sta samo lokalna časa.
Nič se ne "pozabi". Samo sekunda traja malo več ali malo manj (npr. nihajev kvarčnega kristala). Sekunda ravno ne traja več ampak prištejejo še 60. sekundo.
Predvsem ima pa plimsko zaustavljanje Zemlje mnogo opravka z židkostjo magme pod skorjo. Preko nje se prenaša zaustavljanje na jedro, kar pa rezultira tudi s segrevanjem tega poca in njegovimi turbulencami.
Vsekakor, rezultat je kompleksnejši kot pri telesih s trdno notranjostjo, kot je Luna.