» »

Frekvence radijskih postaj

Frekvence radijskih postaj

Robocop1 ::

Na avtoradiu si želim shraniti radijske postaje, ki so na mojem slišnem območju. S tem mislim na vse radijske postaje (lahko tudi hrvaške, avstrijske ipd), ne samo tiste, ki jih pogosto poslušam. Pa tudi sicer bi mi tak seznam prišel prav. Nimam pa radia, ki bi mi prikazoval imena. Ena možnost je, da nastavim na neko frekvenco in poslušam, dokler ne omenijo ime radia, potem druga frekvenca itd., vendar bo to zelo dolgo trajalo. Druga možnost je, da pridobim seznam vseh radijskih postaj in na njihovi spletni strani preverim, ali oddajajo na moji lokaciji... tudi to zna trajati.

Obstaja slučajno kakšna hitrejša možnost, da izvem katere radijske postaje (FM razpon: od 87,5 do 108,0 MHz) so na mojem slišnem območju? Idealno bi bilo, če obstaja kakšna storitev, kjer bi na zemljevidu označil svojo lokacijo in mi pokaže vse radijske postaje (frekvence + imena), ki so na dosegu.

starfotr ::

Obstaja seznam za RTV:

https://www.rtvslo.si/oz/oddajniki/fm

in zemljevid, kjer vneseš lokacijo in ti ven izpiše programe in frekvence na te lokaciji:

https://www.rtvslo.si/oz/oddajanje

Colt1911 ::

Daj radio na skeniranje pa jih bo sam našel.

link_up ::

in mu bo scan povedal kateri radio spila? :)

https://radiomap.eu/si
In and Out

errhec ::

dd

GummyBear ::

Mene pa zanima, kako deluje prenos radijskih signalov.

Zmeraj sem se spraševal, zakaj lahko dobim čist signal hrvaškega državnega radija, ki oddaja v Zagrebu, ne morem pa poslušati recimo radia Brežice, ki je precej bližje. Vem, da je to odvisno od oddajnika, kjer radijska postaja oddaja... ampak zakaj potem vse radijske postaje ne oddajajo na vseh oddajnikih? Obstajajo kakšne tehnične ovire, da radijska postaja ne oddaja na določen oddajnik? Ali gre za kakšne druge vzroke (recimo finančna zomžnost radijske postaje)?

Zakaj imajo nekatere radijske postaje več frekvenc? Je frekvenca kako povezana z dosegom signala? Recimo Val 202 dobiš v vsaki regiji na neki drugi frekvenci... v Ljubljani ga lahko poslušaš na 93,5MHz, v Kopru pa na 90,0MHz. Ali bi teoretično bilo možno v obeh krajih ga dobiti na isti frekvenci? Če ja, kako se to lahko doseže?

Če sem radio kdaj preklopil iz frekvenčne modulacije (FM) na amplitudno (AM), sem lahko dobil kakšne tuje radijske kanale (italijanski, francoski, nemški itd), ampak s tem se spremeni tudi razpon frekvenc (nekje od 540kHz do 1700kHz). Se za te frekvence uporabljajo drugačni oddajniki od tistih za prenos standardnih FM frekvenc? Opazil sem, da na AM območju radijske signale lahko ujamem predvsem ponoči... čeprav frekvence nisem spreminjal, po dnevi radijskega kanala podnevi nisem mogel poslušati, ponavadi se je slišalo le hreščanje. Zakaj je temu tako?

wcpapir ::

OP

Naprimer BMW že ima tako narejen radio vsaj 20 let. Vedno ti na ekran mece "dosegljive" radije med katerimi lahko hitro pretikas.

Colt1911 ::

link_up je izjavil:

in mu bo scan povedal kateri radio spila? :)

https://radiomap.eu/si


Seveda bo! Si že kdaj slišal za RDS na FM ki deluje že vsaj četrt stoletja ali za DAB+ kjer je to že privzeto.

ToniT ::

GummyBear je izjavil:

Mene pa zanima, kako deluje prenos radijskih signalov.

Zmeraj sem se spraševal, zakaj lahko dobim čist signal hrvaškega državnega radija, ki oddaja v Zagrebu, ne morem pa poslušati recimo radia Brežice, ki je precej bližje. Vem, da je to odvisno od oddajnika, kjer radijska postaja oddaja... ampak zakaj potem vse radijske postaje ne oddajajo na vseh oddajnikih? Obstajajo kakšne tehnične ovire, da radijska postaja ne oddaja na določen oddajnik? Ali gre za kakšne druge vzroke (recimo finančna zomžnost radijske postaje)?

Zakaj imajo nekatere radijske postaje več frekvenc? Je frekvenca kako povezana z dosegom signala? Recimo Val 202 dobiš v vsaki regiji na neki drugi frekvenci... v Ljubljani ga lahko poslušaš na 93,5MHz, v Kopru pa na 90,0MHz. Ali bi teoretično bilo možno v obeh krajih ga dobiti na isti frekvenci? Če ja, kako se to lahko doseže?

Če sem radio kdaj preklopil iz frekvenčne modulacije (FM) na amplitudno (AM), sem lahko dobil kakšne tuje radijske kanale (italijanski, francoski, nemški itd), ampak s tem se spremeni tudi razpon frekvenc (nekje od 540kHz do 1700kHz). Se za te frekvence uporabljajo drugačni oddajniki od tistih za prenos standardnih FM frekvenc? Opazil sem, da na AM območju radijske signale lahko ujamem predvsem ponoči... čeprav frekvence nisem spreminjal, po dnevi radijskega kanala podnevi nisem mogel poslušati, ponavadi se je slišalo le hreščanje. Zakaj je temu tako?

Slišnost radijske postaje je odvisna predvsem od moči in položaja oddajnika. Radio Zagreb ima oddajnik na Sljemenu, ki ima veliko moč. Radio Brežice pa ima oddajnik nekje nižje in manjšo moč, zato je tudi manj slišen. Radijske postaje, ki so slišne preko več oddajnikov imajo frekvence razdeljene tako, da se ne motijo med sabo. Če bi Val 202 oddajal na dveh oddajnikih na isti frekvenci, bi se med sabo motila in bi na določenih področjih slišal odmev oz. signal ne bi bil čist. Frekvenčno področje od 88 do 108 MHz je polno in je dodeljevanje frekvenc velik posel, zato nove radijske postaje zelo težko oz. ne morejo dobiti proste frekvence. AM radijske postaje oddajajo predvsem na srednjem valu, ki se podnevi, ko je sončeva aktivnost velika absorbirajo v t.i. E sloju ionosfere, ki je "močan" podnevi, zato podnevi na tem frekvenčnem področju slišiš samo lokalne postaje, ponoči pa se za sloj razkroji in se ti valovi odbijajo od. t.i. F sloja in lahko slišiš tudi oddaljene postaje.
To je zelo na splošno povedano.

_Denny_ ::

Colt1911 je izjavil:

link_up je izjavil:

in mu bo scan povedal kateri radio spila? :)

https://radiomap.eu/si


Seveda bo! Si že kdaj slišal za RDS na FM ki deluje že vsaj četrt stoletja ali za DAB+ kjer je to že privzeto.


Iz prvega posta:
Nimam pa radia, ki bi mi prikazoval imena.

RDS mu ne pomaga čisto nič, če ima (starejši) radio, ki je zmožen prek 7-seg displaya prikazovati le številke.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _Denny_ ()

Colt1911 ::

Potem naj pa kupi nov radio, DAB+. Očitno ga poslušanje radia zanima tako da vložek 50€ v nov radio ne bi bil preveč.

cvalsr ::

Mene pa spravlja v slabo voljo to butasto shranjevanje frekvenc, ki ni trajno.
Večinoma se vozim po enem območju (A) in si shranim nekaj običajnih postaj. V redu. Potem pa se enkrat odpeljem nekam dlje (B) in RDS postaje, ki jih med vožnjo poslušam, poišče na drugih frekvencah. Normalno - če jih ne bi samodejno shranil! Ko se vrnem spet v A, imam v radiu frekvence iz B ... Tečno do amena. Se da to kako 'shekati'? ;)

Hangman ::

Ne vem, če sodi v to temo, ampak ker je debata o radiih...
Včasih si radio poslušal analogno preko t.i. "valov", kjer si imel na voljo FM/UKW, AM/MW, LW in si preko frekvenc iskal radijske kanale. Danes mislim da se uporablja samo še FM/UKW - pa še tega "izpodrivajo" novejše oblike. Razvoja v zadnjih letih nisem spremljal, zato niti ne vem, kako se (poleg FM/UKW in online na računalniku) radio še da poslušati. Kupujem radio za večerno poslušanje glasbe in imam nekaj vprašanj...

DAB in DAB+ verjetno ne pomeni isto? Kakšna je razlika? Potrebujem za to dostop do interneta?
Kaj je to internetni radio... DAB/DAB+ ali spet nekaj drugega? Kako je to povezano na internet... rabiš kabel ali gre preko Wifi?
Katera oblika se sedaj najbolj uporablja za poslušanje?

Včasih smo preko vrtljivega ali drsnega gumba iskali FM frekvence... kako je to pri DAB(+) in internetnem radiu? Je kanale še zmeraj treba iskat ali se z gumbom samo premikaš med kanali na voljo?

Na neki spletni trgovini sem prebral, da je preko internetnega radia na voljo 20.000 radijskih postaj... je to res ali pretiravajo? So vse te radijske postaje dejansko dosegljive? Frekvence se tu verjetno ne uporabljajo... kako veš, kje najdeš kateri kanal?

GupeM ::

DAB in DAB+ (od tu naprej pišem samo še DAB) sta protokola za digitalni radio. Se spomniš, ko se je pred leti ukinjalo analogni televizijski signal preko antene in se je šlo na digitalnega? Si potreboval TV, ki je podpiral DVBT, ali pa si moral kupiti tisti precenjeni sprejemnik in ga povezati na TV, če si hotel gledati TV preko antene.

DAB je ista zadeva, samo da gre za radio namesto za TV. Za DAB ne rabiš interneta. Gre za digitalni signal preko zraka, enako kot FM, le da je FM analogen, DAB pa digitalen. Pri DAB ne iščeš frekvenc tako kot pri FM, ampak radio preskenira spekter, shrani postaje, nato pa prek nekega vmesnika izbereš poljubno postajo.

Internetni radio je pa radio, ki ga poslušaš preko interneta. V tem primeru pa potrebuješ internet. V bistvu internetni radio ni nič drugega kot seznam tisočih in tisočih radijskih postaj, ki prenašajo svoje programe preko interneta. Preko vmesnika izbereš želeno postajo in poslušaš. Verjetno vsi takšni internet radiji podpirajo WiFi (logično bi bilo), manj pa jih podpira tudi kabel. Kako veš kje najdeš kateri kanal? Verjetno je gor nek display, da lahko vidiš seznam. Če je kaj prida internetni radio, jih verjetno pogrupira vsaj po državah, če ne tudi po čem drugem.

Imata pa tako internetni radio kot DAB precej boljšo kvaliteto "signala," kot pa je to pri FM. Na enaki fršterkariji bi se morala tako DAB kot internetni radio slišati mnogo, mnogo bolje od FM.

Sicer pa imaš internetne radie tudi za mobilne telefone. Recimo TuneIn radio. Piše, da je na voljo več kot 100,000 radijskih postaj:
https://play.google.com/store/apps/deta...

Podobno bi moralo biti tudi na dedicated internetnih radijskih "sprejemnikih," le da si tam bolj omejen s postajami in verjetno tudi z vmesnikom za izbiro postaje.

ToniT ::

GupeM je izjavil:



Imata pa tako internetni radio kot DAB precej boljšo kvaliteto "signala," kot pa je to pri FM. Na enaki fršterkariji bi se morala tako DAB kot internetni radio slišati mnogo, mnogo bolje od FM.



To pa ne bo držalo!

lolipop2 ::

GupeM je izjavil:

DAB in DAB+ (od tu naprej pišem samo še DAB) sta protokola za digitalni radio. Se spomniš, ko se je pred leti ukinjalo analogni televizijski signal preko antene in se je šlo na digitalnega? Si potreboval TV, ki je podpiral DVBT, ali pa si moral kupiti tisti precenjeni sprejemnik in ga povezati na TV, če si hotel gledati TV preko antene.

DAB je ista zadeva, samo da gre za radio namesto za TV. Za DAB ne rabiš interneta. Gre za digitalni signal preko zraka, enako kot FM, le da je FM analogen, DAB pa digitalen. Pri DAB ne iščeš frekvenc tako kot pri FM, ampak radio preskenira spekter, shrani postaje, nato pa prek nekega vmesnika izbereš poljubno postajo..


A če želiš loviti radijske postaje preko DAB, rabiš kak internet priključek ali je sistem podoben, kot FM včasih? So posebni radii za DAB?

matobeli ::

Radiji so ni posebni, maš tudi navadne "tranzistorčke", morajo pa seveda podpirat DAB+, vse ostalo je isto, vse pride prek antene kot pri FM.

ToniT je izjavil:



To pa ne bo držalo!


Seveda bo. Samo stestiral še nisi.
Jaz sem, na hifiju nastaviš na ARS in preklapljaš med FM in DAB+, če ne slišiš razlike v prid DAB+ pol je res vse glih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

ToniT ::

matobeli je izjavil:

Radiji so ni posebni, maš tudi navadne "tranzistorčke", morajo pa seveda podpirat DAB+, vse ostalo je isto, vse pride prek antene kot pri FM.

ToniT je izjavil:



To pa ne bo držalo!


Seveda bo. Samo stestiral še nisi.
Jaz sem, na hifiju nastaviš na ARS in preklapljaš med FM in DAB+, če ne slišiš razlike v prid DAB+ pol je res vse glih.


Če bi DAB oddajal s 192 kbps potem bi bilo to celo res.
ARS sicer oddaja s 128 kbps, kar je v redu, vendar edino Radio Slovenija oddaja s tako velikimi hitrostmi, ostali pa imajo veliko nižji bit rate, nekateri pa celo oddajajo mono signal, kar je v današnjih časih katastrofa.

matobeli ::

128kbps na DAB+ se bolje sliši kot analogno.

Ni krivda tehnologije da eni ne oddajajo na vsaj priporočljivi kvaliteti.

Hangman ::

GupeM je izjavil:

Kako veš kje najdeš kateri kanal? Verjetno je gor nek display, da lahko vidiš seznam. Če je kaj prida internetni radio, jih verjetno pogrupira vsaj po državah, če ne tudi po čem drugem.


Še dodatno vprašanje. Ima internetni radio vnaprej določen seznam, kje najde katero radijsko postajo (fiksno določen seznam) ali izvaja kakšno skeniranje (dinamično prilagajanje seznama), v primeru novih postaj ali če pride do kakšnih sprememb? Zanima me ali si omejen na kanale, ki so (pred)nastavljeni v radio ali je možno najti kakšne nove kanale (če se čez 5 let odloči oddajati neka nova radijska postaja).

GupeM ::

To pa ne vem. Verjetno je odvisno od proizvajalca takšnega radia. Kakšni poceni kitajski imajo verjetno nek seznam, ki ostane enak od začetka do konca. Kakšne druge lahko posodobiš oz se posodabljajo sami, v kakšne tretje mogoče lahko sam dodajaš custom URL-je. Najverjetneje je pa nekje na internetu kakšen seznam postaj, pa od tam črpajo. Ali je ta seznam odprt in javno dostopen, ali je to nek custom seznam na serverjih proizvajalca je pa spet odvisno od proizvajalca.

Te zanima kakšen specifičen radio?

Hangman ::

GupeM je izjavil:

Te zanima kakšen specifičen radio?


Pravzaprav sem trenutno v fazi izobraževanja, da vidim kaj sploh potrebujem. Če imaš dobre izkušnje s kakšnim modelom pa je priporočilo zmeraj dobrodošlo.

matobeli ::

Iščeš nekaj na baterije, nek "tranzistor" za na mizo, avtoradio, glasbeni stolp, hi-fi komponento?

GupeM ::

Hangman je izjavil:

Pravzaprav sem trenutno v fazi izobraževanja, da vidim kaj sploh potrebujem. Če imaš dobre izkušnje s kakšnim modelom pa je priporočilo zmeraj dobrodošlo.

Nimam izkušenj, samo tehnično mi je jasno kako katera od teh stvari deluje. Kako imajo pa posamezni proizvajalci oz modeli rešen user interface oz. user experience, pa nimam pojma.

Če bi jaz rabil kaj takšnega, bi si verjetno omislil en zvočnik in nek starejši android telefon, na katerega bi namestil nek internetni radio. Vsaj za začetek. Če bi ugotovil, da mi zadeva ne ustreza, bi kasneje iskal drugačne rešitve. Nakup namenskega radia, spacal skupaj nekaj s kakšnim raspberry pi, ...

Če te zanima, kakšno je upravljanje kakšnega modela radia, je pa Youtube tvoj prijatelj, da vsaj približno vidiš kako izgleda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

bizgech ::

Jaz si ravno ogledujem listo nekdanjih in sedanjih radijskih postaj. Včasih je obstajalo veliko več lokalnih radijskih postaj (Fantasy, Orion, Viva, Snoopy, Tartini, Alfa, itd.). Skoraj vsako mesto je včasih imelo nek svoj radio. Vidim da je veliko teh lokalnih postaj po letu 2010 propadlo, danes pa je na njihovih frekvencah Radio 1, Radio Aktual, Radio Center ipd. Kako to, da se manjše lokalne radijske postaje niso ohranile?

starfotr ::

Kupil jih je Radio 1 ali pa kak drug, ki ima v lasti več frekvenc.

matobeli ::

Scorpy84 ::

matobeli je izjavil:

128kbps na DAB+ se bolje sliši kot analogno.

Ni krivda tehnologije da eni ne oddajajo na vsaj priporočljivi kvaliteti.


Postaje, ki oddajajo tudi na 56kb/s se slisi dalec boljse kot na fm. To pa zato, ker je fm omejen z nosilno frekvenco, da bi pokril cel zvocni spekter, zato kar odrezejo in oddajajo tudi mimo nosilne frekvence. Edino drzavne postaje so tukaj nekoliko boljse in znajo boljse izkoristiti nosilno frekvenco, ampak imajo ojacevalnike, velike kot kaksna omara, ki se pogosto kvarijo. Medtem pa privatniki imajo ojacevalec v velikosti 1 rack in se skorajda ne kvarijo. Te zadnje info. imam od tehnika, ko sem bil gor

zupanovmarko ::

Scorpy84 je izjavil:

matobeli je izjavil:

128kbps na DAB+ se bolje sliši kot analogno.

Ni krivda tehnologije da eni ne oddajajo na vsaj priporočljivi kvaliteti.


Postaje, ki oddajajo tudi na 56kb/s se slisi dalec boljse kot na fm. To pa zato, ker je fm omejen z nosilno frekvenco, da bi pokril cel zvocni spekter, zato kar odrezejo in oddajajo tudi mimo nosilne frekvence. Edino drzavne postaje so tukaj nekoliko boljse in znajo boljse izkoristiti nosilno frekvenco, ampak imajo ojacevalnike, velike kot kaksna omara, ki se pogosto kvarijo. Medtem pa privatniki imajo ojacevalec v velikosti 1 rack in se skorajda ne kvarijo. Te zadnje info. imam od tehnika, ko sem bil gor



:OŽe 30 let delam na radiu, pa ne štekam, kaj si napisal. Razloži prosim, hvala

Scorpy84 ::

Frekvence se oddajajo v valovih, torej enkrat je ozja, drugic sirsa. Predstavljaj si avtocesto s sestimi pasovi, ki se zooza na dva pasova in spet razsiri na sesta pa spet dva... Ceprav imas na voljo prepustnost na 6 pasov, te hecajo ta zoozanja. Dejansko imas dva pasova na voljo. Ker za avdio zvok, dva pasova nista dovolj, je treba pasova razsiriti. To pomeni da ce oddajas na 95,6 Mhz, si nekoliko slisen tudi na na 95.5 kot tudi na 95.7. Ampak se vedno so visoke in nizke avdio frekvence odrezane, ker vsega ne spravis v nosilni signal. Digitalna modulacija je pa druga zgodba, saj lahko s casovnico manipuliras in preskakujes dva pasova. V primeru dab pa ta dva pasova sluzita za postaje, ki izberejo boljse zascitno razmerje.

starfotr ::

Čakaj, si ti ravnokar primerjal Venturijevo cev oz. Bernoullijevo enačbo s frekvenčno modulacijo?

Hangman ::

Še eno vprašanje. Kolikor je bilo v tej temi že povedano, se gre za tekmo za frekvence.
Ampak kolikor mi je znano, lahko ti profesionalni FM transmitter nastaviš, da oddaja na katerikoli frekvenci. Recimo če sedaj nastavim radio na 90,0 MHz FM/UkW in tam slišim hreščanje/šum, zakaj ne bi smel oddajati na tej frekvenci? Tudi če nekje na Primorskem oddaja kak radio na tej frekvenci, jaz pa sem v Prekmurju, signal tega radia ne pride do mene in drug drugega ne motiva, čeprav si deliva isto frekvenco. Verjetno celo obstaja kak Italijanski, Avstrijski ali kak drug radio, ki oddaja na tej frekvenci (90 MHz). Zakaj bi potemtakem jaz moral kupiti neko drugo radijsko postajo, da bom pridobil frekvenco? Če je v tako majhni Sloveniji tekma za frekvence, kako mora biti šele v velikih državah (Nemčija, Francija ipd.)?

Na kratko, zanima me, ali obstajajo uradna pravila, kje smeš in kje ne smeš oddajati, in kdo ta pravila določa.

GupeM ::

ToniT ::

Hangman je izjavil:

Še eno vprašanje. Kolikor je bilo v tej temi že povedano, se gre za tekmo za frekvence.
Ampak kolikor mi je znano, lahko ti profesionalni FM transmitter nastaviš, da oddaja na katerikoli frekvenci. Recimo če sedaj nastavim radio na 90,0 MHz FM/UkW in tam slišim hreščanje/šum, zakaj ne bi smel oddajati na tej frekvenci? Tudi če nekje na Primorskem oddaja kak radio na tej frekvenci, jaz pa sem v Prekmurju, signal tega radia ne pride do mene in drug drugega ne motiva, čeprav si deliva isto frekvenco. Verjetno celo obstaja kak Italijanski, Avstrijski ali kak drug radio, ki oddaja na tej frekvenci (90 MHz). Zakaj bi potemtakem jaz moral kupiti neko drugo radijsko postajo, da bom pridobil frekvenco? Če je v tako majhni Sloveniji tekma za frekvence, kako mora biti šele v velikih državah (Nemčija, Francija ipd.)?

Na kratko, zanima me, ali obstajajo uradna pravila, kje smeš in kje ne smeš oddajati, in kdo ta pravila določa.


Najvišji organ, ki določa pravila na radijskih frekvencah je ITU.
V Sloveniji pa je to AKOS.

Če ne bi bilo regulacije, bi bil v etru kaos (kot je v Italiji).

zupanovmarko ::

Scorpy84 je izjavil:

Frekvence se oddajajo v valovih, torej enkrat je ozja, drugic sirsa. Predstavljaj si avtocesto s sestimi pasovi, ki se zooza na dva pasova in spet razsiri na sesta pa spet dva... Ceprav imas na voljo prepustnost na 6 pasov, te hecajo ta zoozanja. Dejansko imas dva pasova na voljo. Ker za avdio zvok, dva pasova nista dovolj, je treba pasova razsiriti. To pomeni da ce oddajas na 95,6 Mhz, si nekoliko slisen tudi na na 95.5 kot tudi na 95.7. Ampak se vedno so visoke in nizke avdio frekvence odrezane, ker vsega ne spravis v nosilni signal. Digitalna modulacija je pa druga zgodba, saj lahko s casovnico manipuliras in preskakujes dva pasova. V primeru dab pa ta dva pasova sluzita za postaje, ki izberejo boljse zascitno razmerje.



Uf, to si sam naštudiral?

priporočam tole:
https://www.google.com/search?q=itu+bs+...

https://www.itu.int/dms_pubrec/itu-r/re...!!PDF-E.pdf

Zelo AKOS nadzira točnost nosilne frekvence, frekvenčno deviacijo (+/- 75 kHz) Zato na istem področju oddjaniki niso blizje skupaj kot 400 kHz. (Redko ko gre za isti program da gre na 300, 200 - recimo LJ 104,5 104,8; 106,4 106,1 Nova Gorica 92,9 92,7...)

V Sloveniji je jakost - moč audio signala - mpx power - kompresija, loudnes ce hoces, regulirana in jo imamo lahko do +2. Na visoke tone vpliva v glavnem pre-emphasis - pri 15 kHz audio na oddajni strani dvignemo za cc 15 dB - na sprejemu za obratno znižas - s tem šume na sprejemu znižas. Da se FM kanal cimbolje izkoristi - frekvencno - cimboljsi zvok, da je limitiran frekvencni koleb, da ne gre cez 75 kHz, uporabljamo procesorje zvoka. In zdaj smo tam, nekdo ki ima fičota, se ne more peljat enako, kot nekdo ki ima BMW, pa ceprav se vozita po isti cesti. In tu pa se "napake" sestevajo v oddajni verigi.

Zgodovina sprememb…

Scorpy84 ::

Sem veliko bral o tem, nisem nic studiral. Ampak to je se vedno pri vam, kar skusate manipulirati z zvokom, se vedno je oddajni ojacevalec, ki na koncu odloca koliko je kvaliteten. Vsaj koncno je nekdo napisal, da se frekvence rezejo, kar tudi vidim sam na procesorju v avtu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DAB stanje pri nas (strani: 1 2 3 461 62 63 64 )

Oddelek: Zvok in slika
3197427864 (1522) gb39
»

Telemach ukinja vse analogne radijske kanale

Oddelek: Pomoč in nasveti
409474 (7075) mat xxl
»

AM Stereo postaje v Sloveniji

Oddelek: Zvok in slika
407173 (5277) nikolahodin
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328496 (24588) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612080 (10437) Scorpia

Več podobnih tem