» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
«
1 / 64
»»

veso266 ::

Doebr dan zanima me ali je kakšen DAB oddajnik aktiven (pravijo da naj bi bil Krvavec ampak koker jest vem je licenca za testno oddajanje RTVju potekla že leta 2011) nato so izdali razpis za oddajanje v DAB http://www.akos-rs.si/digitalna-radijsk... , http://www.akos-rs.si/zurnal24:-uvajanj...

kakšno pa je stanje tega raspisa (se ga je kdo udeležil?) Na AKOSu mi ni vrnilo zadetkov:http://www.akos-rs.si/ra-in-tv-frekvenc...


So torej kakšni lokalni ali vsaj nacionalni oddajniki v DAB+ (ali vsaj DAB)

Lep pozdrav in hvala za odgovor
  • spremenilo: veso266 ()

black ice ::

IMO še nekaj časa ne bo nič konkretnega.

...:TOMI:... ::

Obujam temo, ker se je zacelo oddajanje DAB+.

http://rtvslo.si/dab/

http://www.akos-rs.si/akos-podelil-prav...
Tomi

Scorpia ::

Je ze kdo preizkusil? Kaksna je kvaliteta in tudi pokritost?
////

veso266 ::

ja že 2 septembra sem probu za enkrat so notri kot je pričakovano samo SLo1, Val202, Ars, RSI in pa še nek Service 5 (ki pa nima zvoka in nevem čemu služi)


oddaajo samo iz Krvavca in še nekaj lokalnih programov naj bi se pridružilo (Radio Antena, Center, Rock, Narodni Radio (če je to hrvaški Narodni Radio bomo tako kot italija ki ima Radio Orbital s portugalske na EuroDAB Italia muxu), Radio Radio (a ni tega Center kupu včasih je dodajal na Ptuju na 98.7 le zakaj je dal frekvenco Centru če bo sedaj na DAB), A-Radio, Ognjišle in pa Europa 05
Why do you need an e signature if everyone can delete it

noraguta ::

Ob tej ponudbi ostajam na srednjih valovih.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Scorpia ::

Vidim da je testno obdobje, ker pred casom je bila novica, da bojo z 19.9 zares zaceli z oddajanjem in me je tukaj presenetila novica, da so ze zaceli z oddajanjem.
////

veso266 ::

@noraguta edino prav tam vsaj ponoči kaj dobiš (Makedonski Radio Skopje 810khz, Country Radio (1062khz), nekaj grških piratov (1660khz), Radio Beograd (684 (signal zelo slab meša se z Chaine 1 (ALG)) in pa 1296 (boljši signal), Radio Novi Sad (1269 khz (ob dolgih zimskih nočeh se ga da fino poslušat drugač pa zelo slab signal))

moj najljubši pojoči pa je GrootNieuws Radio (1008khz signal odličen in je z Nizozemske)

PS: ne pozabi Murskega Vala na 648khz ki ga lahko poslusas tudi po dnevi

no še nekaj kar se da po dnevi poslusat (po poletnem dnevu ne po zimskem (od 18 je že skywaeDX po zimi)

548 - Radio Koper
648 - Murski Val
918 - Slovenija 1
936 - RAI 1
1062 - RAI 1
1170 - Radio Capodistria
1188 - MR4 Nemzetiségi Adások (zelo slab signal)

PPS: No to niso glih srednji valovi ampak na dolgih valovih na 135 maš tut Antena Satalor
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: veso266 ()

hojnikb ::

v čem točno je point DAB-a v tej dobi ?
#brezpodpisa

darkolord ::

Da leta 2016 ni treba več poslušat šumečega sranja?

hojnikb ::

ob zelo enostavnem prenosu muske (kartice, usb itd) in streaming servisov....
#brezpodpisa

darkolord ::

Iz kje pa jo dobiš?

Pa ni samo muzka po radiu ...

hojnikb ::

radio za 20$ z bluetooth in katerikoli pametni telefon.

Res nwm kaj je točno point DAB-a. Kolk avtomobilskih radiov sploh to podpira ?
#brezpodpisa

čuhalev ::

hojnikb je izjavil:

Kolk avtomobilskih radiov sploh to podpira ?

V tujini vsekakor več. Naši prodajalci pač niso te opreme dali notri.

darkolord ::

hojnikb je izjavil:

radio za 20$ z bluetooth in katerikoli pametni telefon.
To je crappy sound. In ne da se mi s tem ukvarjat. Pa kaj narediš v tujini? Si prepevaš al greš takoj kupit njihovo data kartico?

...:TOMI:... ::

FM ima porazen doseg, zato je treba veliko oddajnikov. Poleg tega, je DAB ze od zacetka pripravljen na prometne informacije ipd., kar je zelo dobro.

Druga prednost je 1 frekvenca za celo drzavo.

Skrajni cas je bil, saj novih FM frekvenc ni mogoce dobiti ze cca. 15 let, ker so vse podeljene.
Tomi

Scorpia ::

hojnikb je izjavil:

radio za 20$ z bluetooth in katerikoli pametni telefon.

Res nwm kaj je točno point DAB-a. Kolk avtomobilskih radiov sploh to podpira ?


Sam drugace poslusam mp3, internet radio prek mobitela itn... velikokrat se navelicam poslusati mp3 je, pa poleg sluzbe, otroka nimam vec casa si delat glasbeno knjizico. Internet radio je ok, ampak se navelicas ko zjutraj vsakic mores povezavo vzpostavljat itn... sploh ko se ti v sluzbo mudi ali pa imas opravke pa se vsakih 15 min ustavis pa spet isto pocet. Pa se velikokrat priljubljene postaje ne delajo. Tako da sam rad sploh zjutraj poslusam radio, ker pa sam imam tako relacijo kjer lovim skoraj vse mozne postaje nato v vukojebini ki je okolica lj., lovis postaje samo s krvavca.
Pa se to bolj ali manj hresci na dolocenih odsekih. Tako da dab bo se kako prav prislo.

...:TOMI:... je izjavil:

FM ima porazen doseg, zato je treba veliko oddajnikov. Poleg tega, je DAB ze od zacetka pripravljen na prometne informacije ipd., kar je zelo dobro.

Druga prednost je 1 frekvenca za celo drzavo.

Skrajni cas je bil, saj novih FM frekvenc ni mogoce dobiti ze cca. 15 let, ker so vse podeljene.


FM naceloma nima slab doseg, poglej si mal kako hrvati s sljemena oddajajo. Lovis od gorenjske, do srbije in ponekod do sredine bosne. Ok nekoliko jih resuje ravnica, ampak vseeno v idealnih pogojih fm dalec nese.
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

...:TOMI:... ::

Saj so tudi val 202 ujeli mislim da na norveskem. Pa to ne pomeni, da je dober doseg.

Ce se peljes malo po drzavi in ce nimas vklopljenega RDSa, prakticno lahko poslusas postajo zelo malo casa, ker izgubi signal.

In zato sklepam, da pri nas niti slucajno ni FM primerna tehnologija, ker je povsod toliko ovir, da je treba dati na vsak hrib en oddajnik.
Tomi

Scorpia ::

Dober ce pogledas kaksne ojacevalce uporabljajo komercialne postaje in kaksne rtv, ti je takoj jasno zakaj taksen slab doseg oziroma toliko sumenja. Drzavni so lepo slisni.
////

matobeli ::

Aja? Val202 mi vedno zgubi domet točno med mojo vožnjo na šiht, pa se gre za 10km. Na primorskem se pa itak taljani not pomešajo.

Že iščem kak dober dab vmesnik za avtoradio (ki je nažalost vgrajen).

veso266 ::

FM nima slabega dosega z moje strehe s smerno anteno dobim postaje od vseh sosedov in še Federalni Radio iz bosne

ko je pa E Skip je pa veselje (VAL 202 so verjetno na norveškem slišali preko E SKipa) takrat nikol ne veš kaj bo prišlo (enkrat sem celo dobil RFM iz portugalske)

PS: Mislim da ima Avstrija ali pa švica več ovir ko mi (pa še Avstrijci imajo neka DAB+ testiranja samo na Dunaju)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: veso266 ()

nikolahodin ::

veso266 je izjavil:

@noraguta edino prav tam vsaj ponoči kaj dobiš (Makedonski Radio Skopje 810khz, Country Radio (1062khz), nekaj grških piratov (1660khz), Radio Beograd (684 (signal zelo slab meša se z Chaine 1 (ALG)) in pa 1296 (boljši signal), Radio Novi Sad (1269 khz (ob dolgih zimskih nočeh se ga da fino poslušat drugač pa zelo slab signal))

moj najljubši pojoči pa je GrootNieuws Radio (1008khz signal odličen in je z Nizozemske)

PS: ne pozabi Murskega Vala na 648khz ki ga lahko poslusas tudi po dnevi

no še nekaj kar se da po dnevi poslusat (po poletnem dnevu ne po zimskem (od 18 je že skywaeDX po zimi)

548 - Radio Koper
648 - Murski Val
918 - Slovenija 1
936 - RAI 1
1062 - RAI 1
1170 - Radio Capodistria
1188 - MR4 Nemzetiségi Adások (zelo slab signal)

PPS: No to niso glih srednji valovi ampak na dolgih valovih na 135 maš tut Antena Satalor


Na 530 khz dobiš Budimpešto, 630 khz je Temišvar - Romunija na 756 khz pa je Radio Romunija. Na približno 1210 khz je Radio Kikinda - Srbija.

...:TOMI:... je izjavil:

Saj so tudi val 202 ujeli mislim da na norveskem. Pa to ne pomeni, da je dober doseg.

Ce se peljes malo po drzavi in ce nimas vklopljenega RDSa, prakticno lahko poslusas postajo zelo malo casa, ker izgubi signal.

In zato sklepam, da pri nas niti slucajno ni FM primerna tehnologija, ker je povsod toliko ovir, da je treba dati na vsak hrib en oddajnik.


Jst sem lovil radio slo 1 v Slavonskem brodu na 91,8 mhz. To je oddajnik Krvavec.

Zgodovina sprememb…

rdecaluc ::

Pred kratkim je bila na radiju val 202 oddaja od DAB+, ter prednostih in vsemu. Se mi zdi da so pričeli z oddajanjem.

Rtv ter 9 drugih komercialnih postaj katera so dobila dovoljenje, če se prav spomnim. Poglejte na strani val202 za več info :)
Est modus in rebus. ,typos

roCkY ::

TgT ::

Val202 - DIGITALNI RADIO PRIHAJA V SLOVENIJO
http://4d.rtvslo.si/arhiv/izvidnica/174...
Hit'N'Run

All ::

A je kdo že probal ujet DAB signal z realtek 2832u ali čem podobnem ?

jc ::

All je izjavil:

A je kdo že probal ujet DAB signal z realtek 2832u ali čem podobnem ?


Jaz sem probaval, vendar neuspešno. Mogoče imam preslabo anteno.

Gogo ::

Kupujem radio za doma. Rad bi imel DAB+, internetni radio in UKW. Cena naj ne bi bila previsoka. Kak predlog?
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

Qcube ::

Meni dela v tem http://www.sdr-j.tk/index.html

Zaženeš sdr-j-dabreceiver-0.99.exe izbereš ExtIO_RTL.dll, v naslednjem oknu odkljukaj Tuner AGC in izberi RTL AGC in dvigni s sliderjem gain na 32.8 dBm.

Naslednje okno Band III 1, extio kanal 10D.

Gogo ::

Kaj pravite na Imperial DABMAN i200 https://www.computeruniverse.net/en/pro...
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

marS ::

A je za Android kaka free DAB+ app?
...no more heroes...
https://ilbis.com/

All ::

Neuspešno tud pr men. Sicer sem mal v senci , tako da krvavca nimam v vidni liniji..dobim pa fm dost lepo z tam.
Probavam z http://www.ukwtv.de/cms/downloads-aside...
Kanal 10D je? tuki piše da je 12B (dela nikjer ne...niti s od signala)

jc ::

All je izjavil:

Neuspešno tud pr men. Sicer sem mal v senci , tako da krvavca nimam v vidni liniji..dobim pa fm dost lepo z tam.
Probavam z http://www.ukwtv.de/cms/downloads-aside...
Kanal 10D je? tuki piše da je 12B (dela nikjer ne...niti s od signala)


Za ta program rabiš originalne driverje in ne teh za rtlsdr. Maš jih zraven v paketu Treiber2 se mi zdi.

All ::

to use štima....brez teh tud fm ne dala

Qcube ::

Tista antena ki pride z RTL2832U ni ravno najboljša. Sem zdaj poskusil z drugo, čeprav je 433Mhz dela super, najde takoj kanale brez vrtenja antene.

jc ::

Qcube je izjavil:

Meni dela v tem http://www.sdr-j.tk/index.html

Zaženeš sdr-j-dabreceiver-0.99.exe izbereš ExtIO_RTL.dll, v naslednjem oknu odkljukaj Tuner AGC in izberi RTL AGC in dvigni s sliderjem gain na 32.8 dBm.

Naslednje okno Band III 1, extio kanal 10D.



Po teh korakih je tudi meni začelo delovat, hvala!

bauci ::

Gogo,
jst imam radio Roberts Stream 93i (na Amazonu cca 150€, rabiš še adapter za našo vtičnico cca 5 €). Sem zelo zadovoljen. Internet radio, Dab+, FM, USB predvajanje, zvok zelo dober, daljinsko upravljanje (možno tudi preko pametnega telefona). Doma ga imam na kablu, na vikendu pa na WI-FI. Priporočam.

veso266 ::

Multiplex R1 z SDH-J in AirSpy R2 (veliko boljša različica RTL-SDR ključka)

 DAB

DAB

Why do you need an e signature if everyone can delete it

Scorpia ::

Evo nas dab se lepo lovi v Rijeki. Pocasi grem domov proti lj tko da bom spremljal kaksen je sprejem. Prvi utis je da je kvaliteta zelo slaba, visoki toni komaj da kaj zaigrajo, bassi so tak tak. Kvaliteta fm je zdaj boljsa. Upam da bojo to se popravili, ker so tudi pred leti imeli slabso kakovost zvoka napram fm.
////

dreta ::

Analogija, ko ni dovolj signala malce sumi. Kaj bo pri DAB? Avtomatsko se vklopil mp3 predvajalnik?

Scorpia ::

No evo sem malo vspel poslusati med voznjo. Zadeva je zelo lustna, ker ni nobenega sumenja in kakovost je vedno enaka. Od Il. Bistrice do Logatca je bil sprejem brez prekenitve. Na avtocesti v okolici Logatca dab sprejem ni mogoc par km, oziroma vmes izginja signal, kar je zanimivo ker je fm bil iz istega oddajnika prisoten brez sumenja. Tukaj pa pride zanimiva zadeva, kako so inzenirji resili, kjer ni dab signala, zadeva avtomatsko preklopi na fm signal in to brez prekinitve. Glede na to da zvok prek fm in dab ne prihaja istocasno, ocitno avtoradio sam sihnorizira, tako da dobesedno ne pride do prekinitve.
Tukaj sem pa imel priloznost primerjat kakovost zvoka proti fm, ko je avtomatsko preklapljalo in je kvaliteta fm bila obcutno slabsa. Drugace nebi opazil da dab signala ni in da preklaplja na fm. Sem pa bolj ali manj poslusal Radio SI, ker je imel boljso kakovost zvoka proti val 202. Tukaj bojo morali se nekaj narediti, ker tudi glas voditelja ni tapravi. Kot bi poslusal AM frekvenco.
Tako da Radio SI ima vec kot odlicen zvok in tudi glas voditeljice je bil vrhunski. FM se sploh tukaj skrije.
Pa tudi od Logatca do mene kjer je krvavec malo skrit in fm sumi, je bil dab ves cas prisoten. Kako pa bo s postajami, kjer ni fm in dab, bo pa verjetno presalto na x frekevnco, kot je do zdaj pocel. Kako majo drugi sprejemniki, pa ne vem.
////

Scorpia ::

Tukaj je Vito napisal ( http://www.satelitv.net/jumpto.asp?ref=... ) da so oddajniki samo 500w. Za mene je to več kot premal, kljub odbojem, dvomim da bo dobra pokritost. Če pogledamo, da sam en radio center iz majhne skatlice na pohorju ima 4x več oddajne moči. Kdo ve ali bojo vztrajali pri tej moči ali?
////

darkolord ::

Miha 333 ::

Namesto uvajanja DAB bi lahko najprej zakrpali luknje pri pokritosti naselij s FM signalom. Na primer Sl. Konjice, Zreče - tu se ne da normalno poslušati nobenega RTV programa z izjemo Radia MB, ki se edini oddaja z Boča, s katerega bi lahko pokrivali to luknjo, saj je v vidni liniji. Žal je tudi na zemljevidu pokritosti z DAB na celotnem območju med Celjem in Sl. Bistrico ogromna luknja. Gotovo gre tu za skupaj čez 30.000 prebivalcev, ki so v radijski temi. Zahtevnost terena ne more biti problem, saj se komercialne postaje sprejemajo zelo dobro. Popusta pri RTV prispevku seveda ni ...

Qcube ::

Scorpia je izjavil:

Tukaj je Vito napisal ( http://www.satelitv.net/jumpto.asp?ref=... ) da so oddajniki samo 500w. Za mene je to več kot premal, kljub odbojem, dvomim da bo dobra pokritost. Če pogledamo, da sam en radio center iz majhne skatlice na pohorju ima 4x več oddajne moči. Kdo ve ali bojo vztrajali pri tej moči ali?


500mW mislim da je čisto dovolj za doseg več sto kilomterov v vidnem dosegu oddajnika. Pri nas je teren tak da bi bilo potrebno imeti več oddajnikov in ne povečevati moči oddajnikov.

Scorpia ::

To malo dvomim da je za naš teren dovolj, ker lep primer je Logatec, ki je vmes med Nanos pa Krim, dab ni mogoč, sprejem fm postaj pa je normalen. Če živiš v hribih je ok. 500 w je občutno premal, kot sem omenil, samo komercialne postaje imajo po 4x več moči, o rtv postajah v kakšni moči oddajajo pa da ne govorim. Če bi imeli več oddajne moči, bi marsikaj pokrili. Dvb-t so lepo pokrili, že samo z glavnimi oddajniki. Očitno se zavedajo, da v Sloveniji samo nekaj % ljudi imajo dab sprejemnike, so samo toliko dali, da nimajo prevelikih stroškov in da ljudi/prodajalce počasi prepričajo v nakup/prodajo dab sprejemnikov.
////

Mavrik ::

Več moči pomeni da potem serješ vse poprek po sosednjih spektrih in motiš kakšne bolj pomembne stvari. Bodo postavili kakšen oddajnik več pa bo.
The truth is rarely pure and never simple.

Newholland ::

DAB, lovi povsod brez šumenja, pfff, Ognjišče je očitno od nekdaj prek DAB :D

čuhalev ::

Newholland je izjavil:

DAB, lovi povsod brez šumenja, pfff, Ognjišče je očitno od nekdaj prek DAB :D

Smo že enkrat debatirali o tem, da se Ognjišče čuje tudi pod zemljo.

V poplavi LTE in omogočenega strujanja radia preko Interneta, je za moje pojme DAB prišel prepozno!

Mavrik ::

Kolikor sem gledal ti za DAB vseeno ni treba plačati po KB in ubiti telefonske baterije.
The truth is rarely pure and never simple.
««
«
1 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354542 (2964) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386199 (2594) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5411016 (6663) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328394 (24486) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612046 (10403) Scorpia

Več podobnih tem