» »

AM Stereo postaje v Sloveniji

AM Stereo postaje v Sloveniji

veso266 ::

Dober Dan a je mogoče dobit kakšno AM Stereo postajo tu v Sloveniji?

Kako pa potem ta stereo dekodirat?

Lep pozdrav

hojnikb ::

In kaj je narobe z FM ?
#brezpodpisa

veso266 ::

nič samo me zanima če je še kakšen AM Stereo na voljo, ki bi ga v Sloveniji lahko sprejel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: veso266 ()

hojnikb ::

pri nas težko..
#brezpodpisa

Malajlo ::

Če se je prvi program na AM slišal včasih na drug konec sveta, ni vrag, da ne uloviš kakega tujca. Res pa nimajo nekaj sto kW oddajnikov (Domžalski je bil na 600kW)

veso266 ::

ja zdej je samo še 300 KW

Tu je pa pokritost:

AM Oddajnik Radio Slovenija (Doseg)kliknite na sliko za boljši pogled




ja najberž bi lahko ujel kakšen AM stereo samo kako dekodirati ta stereo?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Mavrik ()

hojnikb ::

če maš rtl-sdr, je to trivialno opravilo.
#brezpodpisa

veso266 ::

imam RTL-SDR torej kako ga dekodiram (imam tudi Upconverter)

hojnikb ::

sdrsharp to zna naredit brez problema
#brezpodpisa

veso266 ::

aha super zdej moram samo še izvohat postajo ki ima AM Stereo in jo je možno dobit v Sloveniji kakšne ideje?

mihagr ::

AM Stereo ne obstaja, oziroma so bili v 1980 letih neki poizkusi v severni Ameriki, ampak je hitro zatonilo v pozabo.
Več na: AM stereo @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mihagr ()

veso266 ::

no samo ziher je še kakšna postaja v AM Stereo

black ice ::

AM nima za burek proti FM. Prevec minusov kot plusov.

veso266 ::

dobro ne zanima me kaj ni dobro pri AM zanima me samo če je kakšna AM Stereo postaja

black ice ::

Malajlo ::

sej guglu si? Ta zadnjo iz Milana bi mogoče celo uspel ujeti tudi v SLO.
http://meduci.com/stations.html

markasaso12 ::

Će te kaj već zanima o srednjem valu (AM) vprašaj pa ti bom odgovoril LP.:)

GrX ::

Kolikor je meni znano AM načeloma ni namenjen oddajanju v stereu, ker je band preveč občutljiv na raznorazne električne naprave, šume iz vesolja.....

Miha 333 ::

Bolj občutljiv je zato, ker je signal "kodiran" na drugačen način, več o tem google. Velika prednost AM je, da se ga lahko sprejema na mnogo večjih razdaljah. V časih pred internetom je to prišlo kar prav. Uporabljalo se je to tudi v propagandne namene. Naši starši pa so v 60ih letih s pomočjo srednjih valov spoznavali najnovejše hite zahodne rock in pop glasbe (popularen je bil Radio Luksemburg).

Kot zanimivost, 4.9.2017 ob 12. uri je prenehal z oddajanjem srednjevalovni oddajnik na oddajnem centru Domžale, ki je oddajal radijski program RA SLO PRVI na frekvenci 918 kHz. Na avtoradiu se ga je slišalo tja do Milana, z boljšo opremo pa verjetno še dlje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

veso266 ::

@Miha 333 Radio Luxemburg pa je še kot RTL Radio Luxemburg oddajal na 1440 do 1.1.2015

doma imam en star Iskrin Radio ki podpira AM, FM in TV Audio in na njem so napisane AM postaje vsakič ko kakšna ugasne si jo v glavi prečrtam iz tistega seznama
ko sem radio dobil so bile skoraj vse postaje iz nemčije in francije in luxemburga in Slovenije (če tudi pod drugim imenom) še žive, sedaj leta 2017 ni nobene več
PS: mislim da SLO1 sedaj gostuje na 648 z murskim valom (upam da bi saj murski val začel oddajati s 10khz in AM Stereo, lahko tudi AMSS)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

RC37 ::

V bistvu jih je kar nekaj. Tujih seveda. To vem iz lastnih izkusenj, sem pred par meseci nastavljal nek 50 let star radio, ki seveda nima FM antene. AM deluje, lovi hrvaske, francoske, angleske (in se v nekih drugih jezikih, ki jih ne prepoznam) kanale. Slovenskih nisem nasel. Zal ti frekvenc ne morem povedati, ker ima radio poceno gumico, ki premika kazalnik po stevilkah (50 let nobena gumica ne zdrzi). Je pa tako skrita, da bi moral cel radio razdret da bi popravil (in pol ga seveda ne bi znal nazaj skup sestavt). Samo nastimaj anteno nekam ob okno in zelo pocasi premikaj gumb za iskanje postaj. Je pa pri AM tako, da samo za 1 mm premaknes gumb prevec pa ne lovi postaje in je treba pac bit potrpezljiv. Nastavljanje ti lahko vzame nekaj ur ce zelis dobiti zadovoljive rezultate.

Malajlo ::

Vseeno, zakaj tlačijo AM v avtoradie? Pa LW je med bandi prav tako ...

...:TOMI:... ::

Zato, ker je sam sprejemnik tako enostaven, da govorimo o centih za material, ne o eurih. Večja tragika je, da nimajo danes vsi modeli na trgu že vgrajen DAB+. To je res žalostno.
Tomi

zavajon ::

A mp3-je že znajo predvajati vgrajeni avtoradiji? Moj 10 let star ne zna :(

Scorpia ::

...:TOMI:... je izjavil:

Zato, ker je sam sprejemnik tako enostaven, da govorimo o centih za material, ne o eurih. Večja tragika je, da nimajo danes vsi modeli na trgu že vgrajen DAB+. To je res žalostno.


Lahko imajo, samo proizvajalci zelijo doplacilo.
////

Scorpia ::

zavajon je izjavil:

A mp3-je že znajo predvajati vgrajeni avtoradiji? Moj 10 let star ne zna :(


Znajo, samo kaj ko sparajo kot je npr. procesor in je vmesnik pocasen ali pa pogosto zmrzuje, sploh v kombinaciji z navigacijo in ze mp3 dela problem, boh ne daj da mu das flac.
////

veso266 ::

RC37 je izjavil:

V bistvu jih je kar nekaj. Tujih seveda. To vem iz lastnih izkusenj, sem pred par meseci nastavljal nek 50 let star radio, ki seveda nima FM antene. AM deluje, lovi hrvaske, francoske, angleske (in se v nekih drugih jezikih, ki jih ne prepoznam) kanale. Slovenskih nisem nasel. Zal ti frekvenc ne morem povedati, ker ima radio poceno gumico, ki premika kazalnik po stevilkah (50 let nobena gumica ne zdrzi). Je pa tako skrita, da bi moral cel radio razdret da bi popravil (in pol ga seveda ne bi znal nazaj skup sestavt). Samo nastimaj anteno nekam ob okno in zelo pocasi premikaj gumb za iskanje postaj. Je pa pri AM tako, da samo za 1 mm premaknes gumb prevec pa ne lovi postaje in je treba pac bit potrpezljiv. Nastavljanje ti lahko vzame nekaj ur ce zelis dobiti zadovoljive rezultate.


ce si testiral pred par meseci potem si teško dobil hrvaško (verjetno Trans Word Radio iz Serbie na 1548khz (zvečer))
francoske tud bolj težko ker je Francija šla z Nemci in Luxemburgom iz AM Banda (pa France Bleu na 864khz v AM Stereo :( )

Serbie se razen Trans World Radia (ki ga ne štejem ker je zanič) tudi ne da pri nas dobit (Radio Beograd na 684, in 1296 in pa Radio Novi Sad na 1269 sta zaključila 5.10.2016 (nič več balkanjade na AM Bandu razen Radio Zavidovići na 1503 (nevem kaj imajo z oddajnikom sam je zlo težko posnet ker so zraven motnje (probal v Sloveniji (Ljubljana in Ljubljansko Barje), Avstriji (Bad Kleinkirchheim), Bosni (Cazin in Bihać), na Hrvaškem (Lošinj, Zagreb), zanimivo je da so motnje povsod kjer sem probal poslusat Radio Zavidovići

PS: Kako pa je kaj pri nas, a se še da dobit AM Frekvenco od APEKa (ker je Band skoraj prazen čez dan, bi lahko oddajal s 10khz podnevi in 5khz ponoči z AM Stereo in AMSS)

Vseeno, zakaj tlačijo AM v avtoradie? Pa LW je med bandi prav tako ...

Bodi vesel da jih (Radio nima nikoli preveč funkcij), sam kaj ko nekateri zatlačijo AM Anteno (kos žice), kar v Avtoradio sam potem pa avto slišiš na AM namesto postaje, anteno je treba ven na Avto dat tako kot FM
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: veso266 ()

RC37 ::

No, dejansko nisem šel poslušati kanalov cel dan in celo noč, približno sem ocenil kateri jezik je. V tistem trenutku me je bolj zanimalo to, da stvar sploh dela in ne to, katere jezike lovi. Dejansko so frekvence gor označene s KV, SV, I, II, III in Q. Sicer nikam pojma kaj naj to pomeni ampak ok bolš ko nč.

Malajlo ::

No, AM v avtu se na treh glasnejših šumih ustavi. Če podebljam jakost, je slišati neko muziko na enem, pa ne vem, al je francosko ali iz Alžirije. Če ni Turčija. Ostala dva pa nekaj blebetata v šumu.
Skratka, RIP AM.
(kako bom otrokom predstavil navdušenje, ko končno v slušalkah, in po metrih žice med drevesi, pa vrtenju tistega spremenljivega kondenzatorja oz starega EINiš radia, pa tuljave na roko namotane in povoskano navitje in - dragulj! - s tisto diodo vmes nekje ... Uloviš nek obskuren jezik, ki ga samo ti slišiš, ostali lingvisti okoli tebe pa samo statiko ... Heh ...)

ncc2000 ::

GrX ::

Miha 333 je izjavil:

Bolj občutljiv je zato, ker je signal "kodiran" na drugačen način, več o tem google. Velika prednost AM je, da se ga lahko sprejema na mnogo večjih razdaljah. V časih pred internetom je to prišlo kar prav. Uporabljalo se je to tudi v propagandne namene. Naši starši pa so v 60ih letih s pomočjo srednjih valov spoznavali najnovejše hite zahodne rock in pop glasbe (popularen je bil Radio Luksemburg).


Mislim, da tole ne bo povsem držalo.. Za večino motenj na AM bandu je kriva atmosfera in pa deloma tudi električne naprave...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

konspirator ::

Za ZDA in podobno velike države še nekako razumem, zakaj imajo am postaje, kje je fora v am postajah po Evropi ?
Da boš poslušal turščino ?
Saj jo lahko preko neta, kvaliteta je neprimerno boljša.
--

Zgodovina sprememb…

Scorpia ::

konspirator je izjavil:

Za ZDA in podobno velike države še nekako razumem, zakaj imajo am postaje, kje je fora v am postajah po Evropi ?
Da boš poslušal turščino ?
Saj jo lahko preko neta, kvaliteta je neprimerno boljša.


Jaz pa ne, saj tam imajo uveljavljen sat radio, pri nas so sanjali o tem, pa vidim, da nic vec o tem ne govorijo.

Pa govirim o sprejemu, kjer ne rabis kroznik vlaciti s seboj.
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

veso266 ::

Scorpia je izjavil:



Jaz pa ne, saj tam imajo uveljavljen sat radio, pri nas so sanjali o tem, pa vidim, da nic vec o tem ne govorijo.

Pa govirim o sprejemu, kjer ne rabis kroznik vlaciti s seboj.


ja Sirius/XM ne bi bil slab pri nas sam verjetno bo spet tako da ga v Slo ne bi mogel naročit (ali bi pa pol postaj manjkalo) zaradi Avtorskih pravic (podobno kot Netflix)

konspirator je izjavil:

Za ZDA in podobno velike države še nekako razumem, zakaj imajo am postaje, kje je fora v am postajah po Evropi ?
Da boš poslušal turščino ?
Saj jo lahko preko neta, kvaliteta je neprimerno boljša.

Preko Neta jo lahko samo ne v Avtu (večina avtov še vedno nima možnosti internetnega Radia (pa mobilni signal je slab pol pa rabi 1 minuto da se postaja nazaj postavi)

Žal se na AM res težko kakšno dobro postajo dobi pri nas
res pa ne razumem zakaj so nekatere države kot je Nizozemska šli na low power AM postaje (na nizozemskem je veliko AM postaj samo nobena ne pride do nas (razen Groot Nieuws Radio (1008khz (če bo vse posreči oddajajo do 1.1.2019 če pa ne bo potem pa Februarja 2018 končajo z oddajanjem (če stolp in oddajnik rabi popravilo potem nehajo oddajati do februarja 2018, če ne, pa oddajajo do 2019 (BTW: licenco imajo do leta 2020 zato lahko še oddajajo z močnim oddajnikom)(niti ponoči) ker je maximum 500W močen oddajnik lahko

pri nas bi tudi lahko uvedli Low power AM licence (licenca zastonj ali zelo poceni) (če oddajaš z 10khz in v Stereo, pa še AMSS (AMSS je podobno kot RDS na FM) daš zraven), pride zvok samo malo bolj mehak kot na FM:
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: veso266 ()

RC37 ::

Ko smo že pri AM bi izkoristil priložnost...

Glede tega:
jaz imam ene 50 let star radio (telekomunikacije ljubljana, Savica 56) in me zanima, ali je možno na kak način modificirat radio da bi lovil FM signale? Antena je pa itak samo kos žice verjetno ni tam problem. Sem pa videl nekoga, ki je to naredil je bla na bolhi slika pa so zbrisali oglas.

Miha 333 ::

GrX je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Bolj občutljiv je zato, ker je signal "kodiran" na drugačen način, več o tem google. Velika prednost AM je, da se ga lahko sprejema na mnogo večjih razdaljah. V časih pred internetom je to prišlo kar prav. Uporabljalo se je to tudi v propagandne namene. Naši starši pa so v 60ih letih s pomočjo srednjih valov spoznavali najnovejše hite zahodne rock in pop glasbe (popularen je bil Radio Luksemburg).


Mislim, da tole ne bo povsem držalo.. Za večino motenj na AM bandu je kriva atmosfera in pa deloma tudi električne naprave...

Seveda in AM band je zaradi načina moduliranja (Amplitude Modulation) na te motnje bolj občutljiv, to sem želel povedati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

veso266 ::

RC37 je izjavil:

Ko smo že pri AM bi izkoristil priložnost...

Glede tega:
jaz imam ene 50 let star radio (telekomunikacije ljubljana, Savica 56) in me zanima, ali je možno na kak način modificirat radio da bi lovil FM signale? Antena je pa itak samo kos žice verjetno ni tam problem. Sem pa videl nekoga, ki je to naredil je bla na bolhi slika pa so zbrisali oglas.


najbolje da uporabiš kak AM to FM converter: http://www.ebay.com/itm/NEW-IN-THE-BOX-... (sam se zavedaj da verjetno ne zna oddajat v AM Stereo (no sej tvoja Savica tudi tega ne podpira sam če ga hočeš uporabit na kakšnem AM Stereo Radiu))
Radia se ne dotikaj, da ti ne bo v prihodnosti žal
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: veso266 ()

RC37 ::

Hvala :)

Saj savica ima samo en zvocnik verjetn je stereo misleno da je lah vec zvocnikov.

Malajlo ::

Savica ima, če me spomin ne vara, glih tri (ali celo štiri!) tranzistorje. Premalo za stereo dekodiranje. Špila pa, o ja.

RC37 ::

Jaz tudi mislim, da ima ene 3. Sicer pa imam še en star radio Vesna 61 samo da sploh ne dela (nič se ne sliši). Verjetno je zvočnik ali pa kak tranzistor. Bom še malo pogledal.

Možno pa je tudi, da ima nedelovanje kaj opraviti s tem, da sem oba radia našel na nekem starem podstrešju, kjer vsaj 40 let ni bilo nikogar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RC37 ()

nikolahodin ::

veso266 je izjavil:

Dober Dan a je mogoče dobit kakšno AM Stereo postajo tu v Sloveniji?

Kako pa potem ta stereo dekodirat?

Lep pozdrav


Radijske postaje, ki oddajajo na srednjem valu

Do 4. 9. 2017 je na frekvenci 918 kHz oddajal 1. program Radia Slovenija.

Oddajnik in frekvenca

Radio Koper Beli Križ: 549 kHz
Pomurski madžarski radio Murska Sobota 1: 558 kHz
Murski val Murska Sobota 1: 648 kHz
Radio Capodistria Beli Križ: 1170 kHz

Od tujih Radio Bundimpešta 530 khz, Radio Romania 756 khz Ra Timisoara 630 khz radio Kikinda srb pa probaj najti na 1200 khz pa do 1300 khz.

Naše Am radijske postaje in nekaj bljižnih iz tujine lahko poslušaš preko dneva. Zvečer pa dobiš te iz mojega seznama. Glede na sliko dometa Ra slo 1 na 918khz. 20 km vzhodno od Slavonskega broda moj avtoradio izgubu Fm Ra slo 1 signal, kar je približno 100 km večji domet signala.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DAB stanje pri nas (strani: 1 2 3 461 62 63 64 )

Oddelek: Zvok in slika
3191423939 (3607) gb39
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386195 (2590) veso266
»

Telemach ukinja vse analogne radijske kanale

Oddelek: Pomoč in nasveti
409429 (7030) mat xxl
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328369 (24461) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612018 (10375) Scorpia

Več podobnih tem