» »

Osebni podatki na internetu

Osebni podatki na internetu

Boomerang ::

Uporabljam celo vrsto spletnih storitev (maili, družabna omrežja, share in shranjevanje datotek, beležke in todo aplikacije, password managerji, spletne trgovine itd.), kar pomeni ogromno število spletnih računov. Pri vsakem računu imaš ponavadi opcije: ime in priimek, naslov, datum rojstva, rezervni mail, telefonska številka, profilna slika itd. Gre za veliko osebnih podatkov, ki so shranjeni nekje na internetu.

Veliko osebnih podatkov na internetu me je vzpodbudilo k razmišljanju: Če imaš profil dobro izpolnjen, ti to lahko pomaga pri obnovitvi računa v primeru vdora. Po drugi strani pa izpostavljaš svoje osebne podatke, ki v primeru vdora ne bodo več zasebni. Se pravi, podatki na internetu so dvorezen meč.

Zanima me, do kakšne mere imate izpolnjene svoje internetne profile. Registriraš si nov account pri nekem servisu - katere podatke ponavadi izpolnete (lahko tudi naknadno)? Naložite profilno sliko ali uporabljate kar privzeto sličico? Kako imate urejene varnostne nastavitve (nadomestni mail, telefonska št, varnostna vprašanja ipd.)? Ali vpišete osebne podatke, po katerih naj bi vas "prijatelji in kolegi lažje našli"? Ali tem podatkom sploh ne posvečate pozornosti in greste po hitrem postopku (obvezna polja - sign up - mail confirmation)?

mtosev ::

Jaz nasplošno izpolnim vse. Si ne belim glave s tem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

bizgech ::

Jaz izpolnim takole:
- Elektronski naslov (skoraj povsod obvezen)
- Telefonska številka (marsikje obvezna)
- Uporabniško ime (ponavadi kombinacija imena in priimka)
- Ime in priimek
- Uporabniška slika (da ne bom čez 10 let v dvomih, ali je profil moj)
- Nadomestni e-poštni naslov / nadomestna telefonska številka
- Naslovi bivanja (pri spletnih trgovinah obvezno)
- Datum rojstva (marsikje obvezno)
- ostali podatki (podjetje, panoga, zanimanja itd.)

Potem pa uredim še tele nastavitve:
- Jezik (slovenščina ali angleščina)
- Država in časovni pas
- Format ure in datuma
- ostale nastavitve (skrivno vprašanje in odgovor, način prijave itd.)

Ko je account kreiran, pomembne podatke shranim v upravitelja gesel - uporabljam Bitwarden.
Vsake toliko časa (ponavadi enkrat letno) pregledam accounte, če je vse v redu, če je kaj za posodobit, po potrebi spremenim geslo itd.

zee ::

bizgech je izjavil:

Jaz izpolnim takole:
- Elektronski naslov (skoraj povsod obvezen)
- Telefonska številka (marsikje obvezna)
- Uporabniško ime (ponavadi kombinacija imena in priimka)
- Ime in priimek
- Uporabniška slika (da ne bom čez 10 let v dvomih, ali je profil moj)
- Nadomestni e-poštni naslov / nadomestna telefonska številka
- Naslovi bivanja (pri spletnih trgovinah obvezno)
- Datum rojstva (marsikje obvezno)
- ostali podatki (podjetje, panoga, zanimanja itd.)

Potem pa uredim še tele nastavitve:
- Jezik (slovenščina ali angleščina)
- Država in časovni pas
- Format ure in datuma
- ostale nastavitve (skrivno vprašanje in odgovor, način prijave itd.)

Ko je account kreiran, pomembne podatke shranim v upravitelja gesel - uporabljam Bitwarden.
Vsake toliko časa (ponavadi enkrat letno) pregledam accounte, če je vse v redu, če je kaj za posodobit, po potrebi spremenim geslo itd.


Vse to + periodicno pregledam racune in neuporabljene zaprem. Zal premnogo spletnih storitev nima te moznosti.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Hangman ::

zee je izjavil:

bizgech je izjavil:

Jaz izpolnim takole:
- Elektronski naslov (skoraj povsod obvezen)
- Telefonska številka (marsikje obvezna)
- Uporabniško ime (ponavadi kombinacija imena in priimka)
- Ime in priimek
- Uporabniška slika (da ne bom čez 10 let v dvomih, ali je profil moj)
- Nadomestni e-poštni naslov / nadomestna telefonska številka
- Naslovi bivanja (pri spletnih trgovinah obvezno)
- Datum rojstva (marsikje obvezno)
- ostali podatki (podjetje, panoga, zanimanja itd.)

Potem pa uredim še tele nastavitve:
- Jezik (slovenščina ali angleščina)
- Država in časovni pas
- Format ure in datuma
- ostale nastavitve (skrivno vprašanje in odgovor, način prijave itd.)

Ko je account kreiran, pomembne podatke shranim v upravitelja gesel - uporabljam Bitwarden.
Vsake toliko časa (ponavadi enkrat letno) pregledam accounte, če je vse v redu, če je kaj za posodobit, po potrebi spremenim geslo itd.


Vse to + periodicno pregledam racune in neuporabljene zaprem. Zal premnogo spletnih storitev nima te moznosti.


Jaz nerabljenih računov ne zapiram - nikoli ne veš, kdaj ga boš spet potreboval. Veliko ponudnikov samih zapre uporabniški račun, če je dolgo časa nerabljen.

bobiii16 ::

JAZ nikoli ne uporabim svoje pravo ime in priimek, NIKOLI !! Že spletna banka se mi ne zdi varna

kow ::

Boomerang je izjavil:

Uporabljam celo vrsto spletnih storitev (maili, družabna omrežja, share in shranjevanje datotek, beležke in todo aplikacije, password managerji, spletne trgovine itd.), kar pomeni ogromno število spletnih računov. Pri vsakem računu imaš ponavadi opcije: ime in priimek, naslov, datum rojstva, rezervni mail, telefonska številka, profilna slika itd. Gre za veliko osebnih podatkov, ki so shranjeni nekje na internetu.

Veliko osebnih podatkov na internetu me je vzpodbudilo k razmišljanju: Če imaš profil dobro izpolnjen, ti to lahko pomaga pri obnovitvi računa v primeru vdora. Po drugi strani pa izpostavljaš svoje osebne podatke, ki v primeru vdora ne bodo več zasebni. Se pravi, podatki na internetu so dvorezen meč.

Zanima me, do kakšne mere imate izpolnjene svoje internetne profile. Registriraš si nov account pri nekem servisu - katere podatke ponavadi izpolnete (lahko tudi naknadno)? Naložite profilno sliko ali uporabljate kar privzeto sličico? Kako imate urejene varnostne nastavitve (nadomestni mail, telefonska št, varnostna vprašanja ipd.)? Ali vpišete osebne podatke, po katerih naj bi vas "prijatelji in kolegi lažje našli"? Ali tem podatkom sploh ne posvečate pozornosti in greste po hitrem postopku (obvezna polja - sign up - mail confirmation)?


Vecinoma dajem lazne podatke. Nobody really cares.

T440 ::

mtosev je izjavil:

Jaz nasplošno izpolnim vse. Si ne belim glave s tem.

Dober nasvet, velja mu slediti.

tipykeh ::

Boomerang je izjavil:

Uporabljam celo vrsto spletnih storitev (maili, družabna omrežja, share in shranjevanje datotek, beležke in todo aplikacije, password managerji, spletne trgovine itd.), kar pomeni ogromno število spletnih računov. Pri vsakem računu imaš ponavadi opcije: ime in priimek, naslov, datum rojstva, rezervni mail, telefonska številka, profilna slika itd. Gre za veliko osebnih podatkov, ki so shranjeni nekje na internetu.

Veliko osebnih podatkov na internetu me je vzpodbudilo k razmišljanju: Če imaš profil dobro izpolnjen, ti to lahko pomaga pri obnovitvi računa v primeru vdora. Po drugi strani pa izpostavljaš svoje osebne podatke, ki v primeru vdora ne bodo več zasebni. Se pravi, podatki na internetu so dvorezen meč.

Zanima me, do kakšne mere imate izpolnjene svoje internetne profile. Registriraš si nov account pri nekem servisu - katere podatke ponavadi izpolnete (lahko tudi naknadno)? Naložite profilno sliko ali uporabljate kar privzeto sličico? Kako imate urejene varnostne nastavitve (nadomestni mail, telefonska št, varnostna vprašanja ipd.)? Ali vpišete osebne podatke, po katerih naj bi vas "prijatelji in kolegi lažje našli"? Ali tem podatkom sploh ne posvečate pozornosti in greste po hitrem postopku (obvezna polja - sign up - mail confirmation)?


Vsi podatki so vedno fake, če ni podatek nujen za uporabo storitve (recimo spletna trgovina, če nekaj kupiš, je logično, da rabijo naslov).

Če storitev zahteva telefonsko številko, da ti pošlje "varnostni" sms, je ne uporabljam. Amazon npr.

Glede vdora se sploh ne sekiraj. Ponudniki storitev, ki jih uporabljaš so bolj nevarni od hackerjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tipykeh ()

energetik ::

T440 je izjavil:

mtosev je izjavil:

Jaz nasplošno izpolnim vse. Si ne belim glave s tem.

Dober nasvet, velja mu slediti.
Ja res odličen nasvet, dati vse podatke in še več. ;((

Jaz izpolnim izključno zahtevane podatke, tiste z zvezdico. Prave podatke (ime, priimek, letnico) imam le na parih "resnejših" servisih, npr. v glavnem Google računu, Paypal ter Facebooku, ki se uporablja za interakcije s kolegi in npr. bivšimi sošolci, tam je ime pač pomembno. Povsod drugod uporabljam drugi "spam" Gmail račun, vnesem pa fake podatke. Za res obskurne račune (kake spletne štacune) uporabim celo temp. mail.

user in password sta vedno random, zgenerirana v Bitwardenu, password okoli 128 bit entropije. Shekali me ne bodo, razen če ima sam spletni servis zaendrek varnost, ampak potem bodo prišli le do neuporabnih fejk podatkov. FB, PayPal, kritpo menjalnice in Google varnost jemljejo zelo resno, realne možnosti da shekajo 128 bit geslo v kombinaciji s 2FA ni.
vires in numeris

tipykeh ::

energetik je izjavil:

FB, PayPal, kritpo menjalnice in Google varnost jemljejo zelo resno, realne možnosti da shekajo 128 bit geslo v kombinaciji s 2FA ni.


Pri tvoji zbirki "servisov" so hackerji še najmanjši problem. Si potegnil dol hlače in gate, se namazal z vazelinom in priklonil, možnosti, da dobiš poleg še kakšen nezaželen penis je minimalna.

energetik je izjavil:

FB, PayPal, kritpo menjalnice in Google varnost jemljejo zelo resno, realne možnosti da shekajo 128 bit geslo v kombinaciji s 2FA ni.


Pri tvoji zbirki "servisov" so hackerji še najmanjši problem. Si potegnil dol hlače in gate, se namazal z vazelinom in priklonil, možnosti, da dobiš poleg še kakšen nezaželen penis je minimalna.

(p.s.: daj razloži še za nas neznalce, kaj pomeni 128 bitov entropije ;(()

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tipykeh ()

energetik ::

tipykeh je izjavil:

energetik je izjavil:

FB, PayPal, kritpo menjalnice in Google varnost jemljejo zelo resno, realne možnosti da shekajo 128 bit geslo v kombinaciji s 2FA ni.


Pri tvoji zbirki "servisov" so hackerji še najmanjši problem. Si potegnil dol hlače in gate, se namazal z vazelinom in priklonil, možnosti, da dobiš poleg še kakšen nezaželen penis je minimalna. In kaj FB ve o meni? Izključno ime in priimek pa letnico. Ostalih privat zadev ne objavljam.

(p.s.: daj razloži še za nas neznalce, kaj pomeni 128 bitov entropije ;(()
Da je moje geslo eno izmed 3,4x1038 možnih gesel tega tipa. Da lahko vse 3-črkovne agencije sveta skupaj bruteforcajo do par starosti vesolja, pa še vedno ne bodo našli mojega.

vires in numeris

tipykeh ::

energetik je izjavil:

tipykeh je izjavil:

energetik je izjavil:

FB, PayPal, kritpo menjalnice in Google varnost jemljejo zelo resno, realne možnosti da shekajo 128 bit geslo v kombinaciji s 2FA ni.


Pri tvoji zbirki "servisov" so hackerji še najmanjši problem. Si potegnil dol hlače in gate, se namazal z vazelinom in priklonil, možnosti, da dobiš poleg še kakšen nezaželen penis je minimalna. In kaj FB ve o meni? Izključno ime in priimek pa letnico. Ostalih privat zadev ne objavljam.

(p.s.: daj razloži še za nas neznalce, kaj pomeni 128 bitov entropije ;(()
Da je moje geslo eno izmed 3,4x1038 možnih gesel tega tipa. Da lahko vse 3-črkovne agencije sveta skupaj bruteforcajo do par starosti vesolja, pa še vedno ne bodo našli mojega.



Ne rabijo. Samo korporacijo zaprosijo za geslo, Google in FB zgledno sodelujeta z njimi, še API so jim naredili. Google je mimogrede ustanovila CIA (se spomniš: spustil gate, se namazal z vazelinom...?).

Sicer:


(gesla se sicer brute-forca lokalno, tipično pa se kar uporabi rainbow tabele, večina ljudi še vedno ne ve čemu je namenjen salt)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tipykeh ()

GummyBear ::

Ne razumem, kaj je problem, če nekdo podaja svoje prave podatke. Recimo, jaz navedem naslednje podatke:

Ime in priimek ~ Imam kar pogost priimek, da verjetno obstaja še kdo s takšno kombinacijo imena in priimka. Če nekje piše "Janez Novak", še ne pomeni, da sem to jaz.
Slika ~ Tudi če mi jo nekdo pobere s spleta, bo zanj neuporabna - razen, če zgleda popolnoma enako kakor jaz. Tudi če slike ne uploadam, jo lahko nekdo pobere z moje spletne strani.
Stalni naslov ~ Tudi 50 mojih sosedov ima popolnoma enak naslov kakor jaz, pa kaj pol? Sem zato ogrožen?
Datum rojstva ~ Nekdo si bo lahko izračunal, koliko sem star, ampak kaj mu to koristi?
Telefonska številka ~ Tudi dokler nisem nikjer uporabljal svoje telefonske številke, sem kdaj dobil kakšen spam sms ali klic s tretje države.
Geslo ~ Tudi če se ne shranjuje šifrirano, tako geslo uporabljam samo pri enem uporabniškem računu - morda največ pri dveh, pod pogojem, da nista nikakor povezana.

Tudi če nikjer ne uporabim svojih podatkov, se lahko najde nekdo, ki se bo izdajal zame ali pa moje osebne podatke uporabil za kreiranje kakšnega od svojih uporabniških računov. Lahko je to nekdanji sosed, sošolec, sodelavec, morda kakšna punca... kdorkoli. Na facebooku vzame sliko, ostale podatke ima lahko od prej in brez problema se lahko izdaja zame. Saj na nek način vsi "živimo" online, zato me to ne sekira.

T440 ::

energetik je izjavil:

T440 je izjavil:

mtosev je izjavil:

Jaz nasplošno izpolnim vse. Si ne belim glave s tem.

Dober nasvet, velja mu slediti.
Ja res odličen nasvet, dati vse podatke in še več. ;((
.

Do as mtosev does.
Life mantra!

tipykeh ::

GummyBear je izjavil:

Ne razumem, kaj je problem, če nekdo podaja svoje prave podatke.

Na te podatke pripnejo tvoje navade obnašanja na internetu, združijo iz drugih virov kaj kupuješ, kdo si,... iz tega zaključijo kakšen življenski standard imaš in ko boš naslednjič kupoval letalsko karto online, jo boš preplačal. Boš iskal sobo čez booking, pa ti najcenejših sploh ne bo pokazal, boš nekaj iskal na internetu, pa ne boš našel (aliexpress ima to narejeno dovolj šalabajzersko, da je očitno)... in to je samo en primer. Vprašaj Britance, če jim je zdaj kaj fino, ko so jih targetirano pojebali, da so glasovali za zapustitev EU.

Nekaterim "nimam nič za skrivat" pač ne potegne, zakaj so pred 20 leti začeli imenovati osebne podatke za "novo nafto".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tipykeh ()

tipykeh ::

Vprašanje, uporabljate kartice popustov? Saj veste, da jih večino izdaja eno podjetje, ne glede od katere trgovine so? Zakaj mislite?

Fino, mar ne... nimate nič za skrivat...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tipykeh ()

GummyBear ::

tipykeh je izjavil:

Nekaterim "nimam nič za skrivat" pač ne potegne, zakaj so pred 20 leti začeli imenovati osebne podatke za "novo nafto".


Razumem kaj misliš, ampak te stvari ne grejo tako. Ni pomembno, ali si ti v resnici Lojze, na spletu pa se izdajaš za Perota... ni pomembno, kako zgledaš... tudi tvoj naslov bivališča, starost in kontaktni podatki so tu irelevantni. Aplikacije o tebi zbirajo vedenjske vzorce in jih med seboj "pokonektajo" ne glede na to, katere podatke si ti vpisal v katero spletno storitev. Splet tebe vidi kot uporabnika z nekimi navadami in na podlagi zbranih informacij se bo kreiral tvoj profil. Z drugimi besedami: Tvoja uporabniška izkušnja bo odvisna od zbranih informacij. Tu se verjetno strinjava. Ampak to nima nič opravka z osebnimi podatki, ker tu štejejo predvsem tvoje navade na spletu.

Zdaj če bo Google o meni vedel, da me zanimajo računalniki in mi bo med oglasi namesto kakšnih avtov prikazoval matične plošče, monitorje, prenosnike itd., je to zame celo dobrodošlo. Zakaj bi sploh gledal oglase, ki me ne zanimajo? Da pa mi najcenejših ponudb ne bo prikazal, je logično - vsem trgovcem je v interesu, da boš ti pri njih čim več zapravil. Ne rabijo imeti nobenih informacij o meni, da bi prišli do takega zaključka. Pa saj tudi v realnem življenju je tako. Poglej, kako imajo v trgovini nastavljene stvari. Nekatere artikle najdeš celo na različnih koncih trgovine, samo da je večja verjetnost, da boš artikel opazil in ga vrgel v voziček.

Da pa bi zdaj skrival svoje osebne podatke, da me nihče ne bo mogel targetirat, je zgrešeno razmišljanje. Nima veze, kaj si ti kam vpisal, aplikacije te poznajo (s tem mislim na tvoje navade) boljše kot si ti misliš. Če bi želel biti 100% varen, bi moral razviti svoje aplikacije, svoje storitve, morda celo svojo strojno opremo.

tipykeh ::

GummyBear je izjavil:

tipykeh je izjavil:

Nekaterim "nimam nič za skrivat" pač ne potegne, zakaj so pred 20 leti začeli imenovati osebne podatke za "novo nafto".


Razumem kaj misliš, ampak te stvari ne grejo tako. Ni pomembno, ali si ti v resnici Lojze, na spletu pa se izdajaš za Perota... ni pomembno, kako zgledaš... tudi tvoj naslov bivališča, starost in kontaktni podatki so tu irelevantni. Aplikacije o tebi zbirajo vedenjske vzorce in jih med seboj "pokonektajo" ne glede na to, katere podatke si ti vpisal v katero spletno storitev. Splet tebe vidi kot uporabnika z nekimi navadami in na podlagi zbranih informacij se bo kreiral tvoj profil. Z drugimi besedami: Tvoja uporabniška izkušnja bo odvisna od zbranih informacij. Tu se verjetno strinjava. Ampak to nima nič opravka z osebnimi podatki, ker tu štejejo predvsem tvoje navade na spletu.


Torej ne vem zakaj o tem sploh pišeš. In o meni ne zbirajo nobenih vzorcev pa imam čisto vredu izkušnjo, ne rabim nobene dodatne na podlagi "zbranih informacij" (kar je sicer bullshit, podobno kot "think of the children").

GummyBear je izjavil:

Zdaj če bo Google o meni vedel, da me zanimajo računalniki in mi bo med oglasi namesto kakšnih avtov prikazoval matične plošče, monitorje, prenosnike itd., je to zame celo dobrodošlo. Zakaj bi sploh gledal oglase, ki me ne zanimajo? Da pa mi najcenejših ponudb ne bo prikazal, je logično - vsem trgovcem je v interesu, da boš ti pri njih čim več zapravil. Ne rabijo imeti nobenih informacij o meni, da bi prišli do takega zaključka. Pa saj tudi v realnem življenju je tako. Poglej, kako imajo v trgovini nastavljene stvari. Nekatere artikle najdeš celo na različnih koncih trgovine, samo da je večja verjetnost, da boš artikel opazil in ga vrgel v voziček.


Mene oglasi ne zanimajo, ker izkrivljajo moje dojemanje realnosti. In ne, v tvojem realnem življenju je tako, ker hodiš samo v eno trgovino in kupuješ impulzivno. Skrivnost: trgovin je pa veliko in izdelke imajo na različnih lokacijah, njihove stroške marketinga pa plačaš ti. Tudi oglase na internetu.

GummyBear je izjavil:

Da pa bi zdaj skrival svoje osebne podatke, da me nihče ne bo mogel targetirat, je zgrešeno razmišljanje. Nima veze, kaj si ti kam vpisal, aplikacije te poznajo (s tem mislim na tvoje navade) boljše kot si ti misliš. Če bi želel biti 100% varen, bi moral razviti svoje aplikacije, svoje storitve, morda celo svojo strojno opremo.


Ne, to je pravilno razmišljanje, dokler imaš dovolj različnih podatkov se jih ne da združevati v bolj natančno sliko. Primera višjih cen letov in skrivanje cenejših ponudb sta se že zgodila in se že dogajajo. In to, da priženeš svojo apologetstvo do absurda, ti ne da nič bolj prav.

Pač tvoj problem in tvoja denarnica, jaz sem ti samo razložil, zakaj ne. Boli me k. kaj počneš. To, da sam ne razumeš, zakaj firme kupujejo in si preprodajajo osebne podatke, je tudi primarno tvoj problem. Verjetno misliš, da niso ničesar vredni, firme pa to počnejo, da ti "izboljšajo uporabniško izkušnjo", podjetja so primarno orientirana filantropsko in jim je vseeno za zaslužek (na kakršenkoli način). Če ti primer, ko so na podlagi vzorcev vedenja zmanipulirali celotno državo, da je volila sebi v škodo (Brexit), ni dovolj razumljiv, ne boš razumel tudi nič drugega, ne se matrat. Zablejaj in se pojdi hvaliti z novo storitvijo, ki jo imaš.

Ja, sem podobne neumnosti že bral od raznih "nimam nič za skrivat" v predsnovdenovskem času. Potem so utihnili (verjetno so se počutili precej zabite), zdaj vidim, da jim je spet zrasel greben.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tipykeh ()

tipykeh ::

p.s.: Pač ne uporabljaš storitev, ki ti na dolgi rog škodujejo, je pa res, da vas večina na polno faila na marshmellow eksperimentu (Stanford marshmallow experiment @ Wikipedia ) ampak to je pač "zeitgeist". Pomanjkljiva vzgoja in... idiokracija.

Imaš pa en drug, zelo dober argument, ki ga nisi navedel. Zaradi kopice ovc, ki se niso sposobne zadržati, otežujete življenje vsem ostalim, ki pa smo se sposobni zadržati. In vedno težje se je svinjarijam izogibati, ker nas dobesedno rinete v njih. Na škodo nas in vas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tipykeh ()

xgeorgex ::

tipykeh je izjavil:

GummyBear je izjavil:

Ne razumem, kaj je problem, če nekdo podaja svoje prave podatke.

Na te podatke pripnejo tvoje navade obnašanja na internetu, združijo iz drugih virov kaj kupuješ, kdo si,... iz tega zaključijo kakšen življenski standard imaš in ko boš naslednjič kupoval letalsko karto online, jo boš preplačal. Boš iskal sobo čez booking, pa ti najcenejših sploh ne bo pokazal, boš nekaj iskal na internetu, pa ne boš našel (aliexpress ima to narejeno dovolj šalabajzersko, da je očitno)... in to je samo en primer. Vprašaj Britance, če jim je zdaj kaj fino, ko so jih targetirano pojebali, da so glasovali za zapustitev EU.

Nekaterim "nimam nič za skrivat" pač ne potegne, zakaj so pred 20 leti začeli imenovati osebne podatke za "novo nafto".


Iščem karte in apartmaje neprijavljen. Ko najdeš, se prijaviš in kupiš.. Dej mal več o Britancih.. Eni pač radi delate sceno iz osebnih podatkov

suzerano ::

xgeorgex je izjavil:

tipykeh je izjavil:

GummyBear je izjavil:

Ne razumem, kaj je problem, če nekdo podaja svoje prave podatke.

Na te podatke pripnejo tvoje navade obnašanja na internetu, združijo iz drugih virov kaj kupuješ, kdo si,... iz tega zaključijo kakšen življenski standard imaš in ko boš naslednjič kupoval letalsko karto online, jo boš preplačal. Boš iskal sobo čez booking, pa ti najcenejših sploh ne bo pokazal, boš nekaj iskal na internetu, pa ne boš našel (aliexpress ima to narejeno dovolj šalabajzersko, da je očitno)... in to je samo en primer. Vprašaj Britance, če jim je zdaj kaj fino, ko so jih targetirano pojebali, da so glasovali za zapustitev EU.

Nekaterim "nimam nič za skrivat" pač ne potegne, zakaj so pred 20 leti začeli imenovati osebne podatke za "novo nafto".


Iščem karte in apartmaje neprijavljen. Ko najdeš, se prijaviš in kupiš..

... po višji ceni. Razen tega, daj si naredi uslugo in tole namesti https://addons.mozilla.org/en-US/firefo... pa pridno spremljaj ikonco, toliko, da boš razumel, kako si neprijavljen. Je pa pozitivno, da se problema vsaj zavedaš. Večina povprečnežev, kot je npr. gummybear se ne.

To, da nisi prijavljen... je hecna izjava, jo lahko tule preveriš: https://browserleaks.com/canvas .

xgeorgex je izjavil:

Dej mal več o Britancih.. Eni pač radi delate sceno iz osebnih podatkov


Kar pogooglaj si (razen, če si v tistem bubblu, ki je v googlovi bazi označen kot "naivec" in jim takšnih rezultatov ne prikazuje, raje vrne reklame za pralni prašek - v tem primeru si snami iz travnikov: https://www.imdb.com/title/tt8425058/ - ja, ne boš verjel, celo film je bil posnet na temo, ki se je ne zavedaš.). Seveda, eni radi delamo sceno iz stvari, za katere vemo, da so glavobol (recimo EU, da sprejme GDPR - ti si seveda bolj pameten, se razume) in eni se radi ne zavedate, kako danes svet stoji pa potem kvasite neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: suzerano ()

suzerano ::

suzerano je izjavil:

Kar pogooglaj si


Pa "Cambridge Analytica" daj zraven.

Grizzly ::

Se vidi, da nekateri ne veste, kako stvari delujejo in si jih narobe razlagate. Razumljivo ste zato paranoični in na internet ne bi dali ničesar.

Edina stvar, ki mene skrbi je to, da ob vpisu svojega imena in priimka v Google najdem kakšne rezultate, na katere nimam vpliva. Ampak to se lahko že jutri na firmi spomnejo, da bomo na spletno stran podjetja objavili slike zaposlenih, življenjepise in še kakšne druge informacije. Podobno mi je zakuhal prejšnji delodajalec, ki je slike ekipe (torej tudi mene zraven) za potrebe marketinga objavil na vse mogoče portale... nekatere so še danes tam (čeprav že 5 let nisem del tiste ekipe), ker pač na nekatere stvari ne moreš vplivati. Dokler pa je sta moje ime in priimek zapisana (četudi nešifrirano) samo v podatkovni bazi nekega ponudnika storitve, in se meni izpišeta samo ob prijavi v to storitev, me za to boli koleno.

Pa ker smo že pri tem... čisto možno je, da te med tipkanjem po telefonu nekdo opazuje preko kamere. Si avtor aplikacije? Nisi? Potem ne moreš vedeti, kaj se zares dogaja v ozadju.

xgeorgex ::

suzerano je izjavil:

xgeorgex je izjavil:

tipykeh je izjavil:

GummyBear je izjavil:

Ne razumem, kaj je problem, če nekdo podaja svoje prave podatke.

Na te podatke pripnejo tvoje navade obnašanja na internetu, združijo iz drugih virov kaj kupuješ, kdo si,... iz tega zaključijo kakšen življenski standard imaš in ko boš naslednjič kupoval letalsko karto online, jo boš preplačal. Boš iskal sobo čez booking, pa ti najcenejših sploh ne bo pokazal, boš nekaj iskal na internetu, pa ne boš našel (aliexpress ima to narejeno dovolj šalabajzersko, da je očitno)... in to je samo en primer. Vprašaj Britance, če jim je zdaj kaj fino, ko so jih targetirano pojebali, da so glasovali za zapustitev EU.

Nekaterim "nimam nič za skrivat" pač ne potegne, zakaj so pred 20 leti začeli imenovati osebne podatke za "novo nafto".


Iščem karte in apartmaje neprijavljen. Ko najdeš, se prijaviš in kupiš..

... po višji ceni. Razen tega, daj si naredi uslugo in tole namesti https://addons.mozilla.org/en-US/firefo... pa pridno spremljaj ikonco, toliko, da boš razumel, kako si neprijavljen. Je pa pozitivno, da se problema vsaj zavedaš. Večina povprečnežev, kot je npr. gummybear se ne.

To, da nisi prijavljen... je hecna izjava, jo lahko tule preveriš: https://browserleaks.com/canvas .

xgeorgex je izjavil:

Dej mal več o Britancih.. Eni pač radi delate sceno iz osebnih podatkov


Kar pogooglaj si (razen, če si v tistem bubblu, ki je v googlovi bazi označen kot "naivec" in jim takšnih rezultatov ne prikazuje, raje vrne reklame za pralni prašek - v tem primeru si snami iz travnikov: https://www.imdb.com/title/tt8425058/ - ja, ne boš verjel, celo film je bil posnet na temo, ki se je ne zavedaš.). Seveda, eni radi delamo sceno iz stvari, za katere vemo, da so glavobol (recimo EU, da sprejme GDPR - ti si seveda bolj pameten, se razume) in eni se radi ne zavedate, kako danes svet stoji pa potem kvasite neumnosti.


Uporabljam ločene naprave za banko+logine in brskanje po spletu. Ti resno misliš da veš kako svet stoji??

starfotr ::

Minimalno možno.

Problem pa je, da tudi če ne uporabljam neke platforme, so moji podatki gor, ker pridejo od ljudi, ki jih poznam.

Tako ima npr. epl mojo telefonsko številko pa si ne lastim nobene naprave in podobno.

energetik ::

tipykeh je izjavil:

Ne, to je pravilno razmišljanje, dokler imaš dovolj različnih podatkov se jih ne da združevati v bolj natančno sliko. Primera višjih cen letov in skrivanje cenejših ponudb sta se že zgodila in se že dogajajo. In to, da priženeš svojo apologetstvo do absurda, ti ne da nič bolj prav.
Izbrišeš kukije in za iskanje uporabiš duckduckgo. Pa še torbrowser. Kdo ti bo potem skrival ponudbe?
vires in numeris

Tidule ::

tipykeh je izjavil:

p.s.: Pač ne uporabljaš storitev, ki ti na dolgi rog škodujejo, je pa res, da vas večina na polno faila na marshmellow eksperimentu (Stanford marshmallow experiment @ Wikipedia ) ampak to je pač "zeitgeist". Pomanjkljiva vzgoja in... idiokracija.

Imaš pa en drug, zelo dober argument, ki ga nisi navedel. Zaradi kopice ovc, ki se niso sposobne zadržati, otežujete življenje vsem ostalim, ki pa smo se sposobni zadržati. In vedno težje se je svinjarijam izogibati, ker nas dobesedno rinete v njih. Na škodo nas in vas.


Kjer si v svoje mranti brcnil v meglo in zgrešil point, je to da zgolj navajanje lažnih podatkov pri registraciji ali navidezno ignoriranje nekega ponudnika nič ne spremeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

tonttu ::

Na to, da nekdo porabi tvoje osebne podatke, s katerimi vec kot ocitno vecina dela ko svinja z mehom, in ti s tem ukrade identiteto, pa ni nihce pomislil? No sedaj pomisli se, kaj se zgodi s teboj, ko kot pravi Janez Novak prides na letalisce v ZDA, kjer imajo tiralico za ukradenega Janeza Novaka. Rektalni pregled bo takrat tvoj najmanjsi problem. Targetirani oglasi bodo pa kot novoletno darilo. Tako da "nimam nic za skrivat in zato veselo sharam naokoli vse moje podatke od imena, naslova, letnice rojstva, emsa, tekocega racuna do barve oci" je precej bolano misljenje. Ampak feel free. Vec kot je taksnih bedakov, in s tem morje zelo lahko dostopnih komplet informacij o doticni osebi, manj me ima za skrbeti, da se bo nekdo pomatral in zbobnal skupaj moje podatke, kjer se bo moral krepko bolj pomatrati za to, kot pa pri nekomu, ki jih pusca vsepovsod.

energetik ::

Če si tako paranoičen, potem verjetno na net ne greš brez TOR povezave, za registracije uporabljaš zgolj začasni email, po mestu pa hodiš z anonymous masko in z lateks rokavicami. Plačo dobivaš na roke keš, TRR nimaš, telefon predplačniški. Ne vem pa, kako skriješ naslov bivališča. Razen če živiš pod mostom.

Skratka nekje je meja med dokaj varnim obnašanjem in paranojo. Jasno kdor daje na FB filmčke z WC-ja in gole fotke, je pacient druge sorte.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

tonttu ::

Nisem paranoicen, sem zgolj prevec casa v tem businessu da bi mislil, da je sharanje vseh osebnih podatkov cisto cool stvar in da nima nobenih posledic. Ampak ti se kar naprej pametuj o 128 bitov entropije pri passwordih, hkrati pa Googlu in Facebooku das vse podatke. Ce ti leta 2023 se vedno ni jasno, nikogar, ampak res cisto nikogar ne zanima tvoj password. Nihce se ne bo ukvarjal z desifriranjem tvojega passworda, pac pa bo pobral (vecinoma nekriptirane) podatke direktno iz baze storitve kamor si jih veselo nalozil.

energetik ::

G in FB dajem zgolj omejene podatke, npr. FB brez imena in priimka nekako nima pravega smisla, ker je načeloma namenjen komuniciranju z real-life prijatelji.

Gmail tudi ne, boš pisal resne mejle nekomu, izpisalo pa se mu bo, da ti je ime "oZc&79E$N2"?
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

tonttu ::

Resne mail in gmail? :)) Anyway kot sem napisal, vsak pac shara kar mu je drago. Not my problem. Se mi pa zdi vseeno malo bolano dajati nasvete ostalim, da je sharanje vseh svojih podatkov vsakemu, ki ima 2 minuti casa da postavi web formo v katero lahko vpises vse in se vec, cool stvar. In ravno taksnih "nasvetov" je v tej temi kar nekaj.

GummyBear ::

Dajmo najprej razčistiti katere storitve so vprašljive. Jaz uporabljam naslednje: Google (gmail, youtube etc.), Microsoft (outlook, onedrive, skype etc.), UbuntuOne, Facebook, Instagram, LinkedIn, Amazon, Github, Dropbox, Box, Evernote, Bitwarden... pa še cel kup accountov imam, ki jih zahtevajo razne aplikacije.

Mislim, da noben od naštetih providerjev ne bo šel brskat po podatkovni bazi z nekaj milijoni registriranih uporabnikov. Če pa se že to zgodi, je verjetnost, da ga bodo zanimali prav moji podatki, zanemarljivo majhna... se bo prej našla kakšna večja riba. Osebno, če bi želel dobiti podatke uporabnikov, bi načrtoval vdor v kakšno spletno trgovino - tam so podatki točni, ker morajo biti točni, ker drugače poštar ne prinese paketa na prava vrata.

Tidule ::

Treba locit dve stvari. Eno je kraja podatkov, udori v sistem itd... drugo pa je tisto kar je bistveno bolj vredno-celoten digitalen profil nekega posameznika. In tukaj se ne gre za to da bi kdo rocno brskal za podatki janeza novaka. Tukaj se gre da Janet novak dobi tocno oravi oglas. Da so cene banana za janeza nizje kot toneta, ker je tone manj obcutljiv na cente. Ampak letalska karta je pa 30% drazja, ker je iz podatkov jasno razvidno da mora letet tocno na tist dan. Po drugi strani je pa zavarovalnica ravno podvojila premijo janezu, glede na to koliko nezdave hrane in cigaret naroca...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

xgeorgex ::

Tidule je izjavil:

Treba locit dve stvari. Eno je kraja podatkov, udori v sistem itd... drugo pa je tisto kar je bistveno bolj vredno-celoten digitalen profil nekega posameznika. In tukaj se ne gre za to da bi kdo rocno brskal za podatki janeza novaka. Tukaj se gre da Janet novak dobi tocno oravi oglas. Da so cene banana za janeza nizje kot toneta, ker je tone manj obcutljiv na cente. Ampak letalska karta je pa 30% drazja, ker je iz podatkov jasno razvidno da mora letet tocno na tist dan. Po drugi strani je pa zavarovalnica ravno podvojila premijo janezu, glede na to koliko nezdave hrane in cigaret naroca...


Dve stvari so neskončne - vesolje in človeška domišlija. Čeprav za prvo niso 100%

c23po ::

xgeorgex je izjavil:

...Dve stvari so neskončne - vesolje in človeška domišlija. Čeprav za prvo niso 100%

Drži. In algoritme ustvarja... vesolje?

Saul Goodman ::

xgeorgex je izjavil:

Tidule je izjavil:

Treba locit dve stvari. Eno je kraja podatkov, udori v sistem itd... drugo pa je tisto kar je bistveno bolj vredno-celoten digitalen profil nekega posameznika. In tukaj se ne gre za to da bi kdo rocno brskal za podatki janeza novaka. Tukaj se gre da Janet novak dobi tocno oravi oglas. Da so cene banana za janeza nizje kot toneta, ker je tone manj obcutljiv na cente. Ampak letalska karta je pa 30% drazja, ker je iz podatkov jasno razvidno da mora letet tocno na tist dan. Po drugi strani je pa zavarovalnica ravno podvojila premijo janezu, glede na to koliko nezdave hrane in cigaret naroca...


Dve stvari so neskončne - vesolje in človeška domišlija. Čeprav za prvo niso 100%


originalen rek govori o človeški neumnosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je datum rojstva osebni podatek? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
599207 (7618) St235
»

Raziskovalca objavila bazo 70.000 uporabnikov OkCupida

Oddelek: Novice / Zasebnost
268009 (6090) [D]emon
»

Zdaj bi še YouTube rad, da se podpišete s polnim imenom (razen če ste iz Južne Koreje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5621665 (17539) Jupito
»

Googlova sprememba politike zasebnosti povezuje podatke iz vseh storitev

Oddelek: Novice / Zasebnost
3514633 (11189) globalna80
»

EU začenja preiskavo Facebooka? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
24164832 (59864) Ramon dekers

Več podobnih tem