» »

OŠO hitrost

OŠO hitrost

«
1
2

miko22 ::

Kaj če maš OŠO optiko, ne moreš imeti paketa hitreje od 100Mb?
Kolega ima telemach, pa je reko da je to max, ker majo omejeno zaradi OŠO.
To se mi zdi največja neumnost. Toliko denarja, pol pa pipico zapirajo.
Ali se motim? Nikjer ne najdem paketov z več.

Linko ::

Tudi telekom ima omejitev na 100 Mbit/s - ošo.
Kolega v sosednji vasi pa ima neko drugo optiko na telekomu. Če se ne motim, ima 350/100 Mbit/s in to za 2€ cenejšem paketu kot ga imam jaz.
Marš..

Aramis ::

Zgleda, da je to omejitev te ošo optike - FTTH

FTTH promises connection speeds of up to 100 megabits per second (Mbps).


Naj me kdo popravi, če se motim.

kixs ::

Takoj zamenjam za svojih 6Mbps :lol:

note3 ::

miko22 je izjavil:

Kaj če maš OŠO optiko, ne moreš imeti paketa hitreje od 100Mb?
Kolega ima telemach, pa je reko da je to max, ker majo omejeno zaradi OŠO.
To se mi zdi največja neumnost. Toliko denarja, pol pa pipico zapirajo.
Ali se motim? Nikjer ne najdem paketov z več.


Kdo te je pa to nasral? Mam ošo in je hitrost normalna 600mbs ozz malo manje odvisno od dneva vem pa da ima to samo Telemach pri a1 in telekomu ko sem se zanimal so mi rekli tudi samo 100mb/s

Linko ::

kixs je izjavil:

Takoj zamenjam za svojih 6Mbps :lol:


Verjamem..
Jaz sem v vukojebini imel hitrost 2/0,5Mbps...več ni šlo. Omejitev bakra...
Ko sem šel 2020 na ošo optiko - smo bili v sedmih nebesih. Hitrost 100/20Mbps. Za 56€ - ošo je na enakem paketu za 2€ dražji. :O
Kolega pa je enakem paketu za 54€ - hitrost pa je 350/100Mbps.

predrzni007 ::

telekom cenik ošo doplačilo pri paketu, pazi, ko sklepaš pogodobo ne pozabi omeniti
350/40 5eur doplačila
350/100 7eur doplačila

Smo pa preko rune enia Konvergenčni OŠO (FTTH)

Lp

Linko ::

Kje je ta cenik? jaz ga ne najdem??

miko22 ::

Jaz tudi ne. Zakaj te ponudbe OŠO tako skrivajo?

Vesoljc ::

Sem na OSO dolenjska (Trebnje). najprej sem bil narocnik pri A1 (100/20), vse ok, vecjih izpadov ni bilo, kr zadovoljen. potem sem videl da so zaceli ponujati za male pare povisico na 500/100. narocim, vklopijo, nardim speed test, hitrost 100/100. najprej me seveda napadejo, da je problem pr meni, cez cajt pa ugotovijo da je to limit OSO omrezja. dokaj nezadovoljen, klicem na GVO (ki je zgradil omrezje), mi zatrdijo da je to omejitev ponudnika, da omrezje lahko nudi vec. klicem nazaj na A1, cez cas priznajo da je omejitev pri njih, povecanja pa ne planirajo...

poklicem na t2, nardijo pregled, pravijo da njihova oprema gre do 1gb, vzamem paket 300/100 pri njih
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

miko22 ::

Torej je odvisno od operaterji, kake pakete ponudi, ne od omrežja.
Ni mi jasno zakaj nategujejo, saj bi več zaslužli.

FoxKnox ::

OŠO optika je z sredstvi EU sofinancirano " pokrivanje sivih območij " z širokopasovnim omrežjem, to je redko naseljenim območjem v okolici mest. Kvaliteta je bolj Low budget in je treba vsako povečanje hitrosti sofinancirati.
Lahki pa si ga najema katerikoli operater po izbiri seveda, ampak hitrost je pri vseh ista. Tehnične znožnosti pač.
Gpon je pa drugo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

jernej47 ::

predrzni007 je izjavil:

telekom cenik ošo doplačilo pri paketu, pazi, ko sklepaš pogodobo ne pozabi omeniti
350/40 5eur doplačila
350/100 7eur doplačila

Smo pa preko rune enia Konvergenčni OŠO (FTTH)

Lp


OŠO Telekom paket Neo Svet A + 350/40 5eur doplačila uporabljam in deluje BP. Ostali ponudniki so se ustavili dosti nižje,
A1 100/20, Telemach 200/15, čeprav tu za EON Full obljubljajo 300/30 https://telemach.si/eon-paketi/paketi-i...

FoxKnox ::

jernej47 je izjavil:

predrzni007 je izjavil:

telekom cenik ošo doplačilo pri paketu, pazi, ko sklepaš pogodobo ne pozabi omeniti
350/40 5eur doplačila
350/100 7eur doplačila

Smo pa preko rune enia Konvergenčni OŠO (FTTH)

Lp


OŠO Telekom paket Neo Svet A + 350/40 5eur doplačila uporabljam in deluje BP. Ostali ponudniki so se ustavili dosti nižje,
A1 100/20, Telemach 200/15, čeprav tu za EON Full obljubljajo 300/30 https://telemach.si/eon-paketi/paketi-i...


Koliko pa plačuješ za paket, ker kolikor vem so OŠO paketi skoraj 2x dražji kot ftth paketi.

jernej47 ::

FoxKnox je izjavil:

jernej47 je izjavil:

predrzni007 je izjavil:

telekom cenik ošo doplačilo pri paketu, pazi, ko sklepaš pogodobo ne pozabi omeniti
350/40 5eur doplačila
350/100 7eur doplačila

Smo pa preko rune enia Konvergenčni OŠO (FTTH)

Lp


OŠO Telekom paket Neo Svet A + 350/40 5eur doplačila uporabljam in deluje BP. Ostali ponudniki so se ustavili dosti nižje,
A1 100/20, Telemach 200/15, čeprav tu za EON Full obljubljajo 300/30 https://telemach.si/eon-paketi/paketi-i...


Koliko pa plačuješ za paket, ker kolikor vem so OŠO paketi skoraj 2x dražji kot ftth paketi.


65 €. Je dražje ampak nimam druge izbire, če želim malo višji upload.

mertseger ::

Ja jaz sem tudi naročil 300/100 ampak sem na srečo prej klical da sem izvedel da toliko sploh ne ponujajo. So pa nateguni, prodajo ti paket 300/100 seveda ko potem ni take hitrosti je pa kao imajo omejitev. Da bi to že prej povedali pa ne.

FoxKnox ::

Ja , seveda. Lastnik omrežja je GVO hčerinsko podjetje Telekoma. Ostali operaterji pa raje najemajo vlakna, ampak pri OŠO morajo pa meti svojo opremo, kar stane, če ni dovolj naročnikov na lokalnem optičnem kablu.

FoxKnox ::

mertseger je izjavil:

Ja jaz sem tudi naročil 300/100 ampak sem na srečo prej klical da sem izvedel da toliko sploh ne ponujajo. So pa nateguni, prodajo ti paket 300/100 seveda ko potem ni take hitrosti je pa kao imajo omejitev. Da bi to že prej povedali pa ne.

Vsak operater ti mora vsak trenutek preveriti kakšne so tvoje možnosti na lokaciji in kakšno omrežje ti lahko zagotovi . V ponudbah je pa navedeno na splošno DO 300\100. Toje pa njihov maksimum.

Lonsarg ::

Ne vem kako je pri OŠO, ker pri Telekom optiki oni dajejo v najem 100/100 ali pa 1000/1000 (in vem da je bila razliko 6EUR pri wholesale ceni med temi dvemi opcijami).

Ampak jaz bi razumel če bi temu primerno višja hitrost bila držja (ker tistih 5EUR doplačila najbrž res tega ne pokrije). Ne pa da so preleni in niti nočejo povišati, to je pa slab odnos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

guano ::

res ni tu gor nobenega, ki bi lahko razložil kako poteka ošo omrežje iz prve roke?

Tribal ::

Mam t-2 paket 750/150 brez problema.

guano ::

Tribal je izjavil:

Mam t-2 paket 750/150 brez problema.

Ti imaš Rune

XS!D3 ::

guano je izjavil:

res ni tu gor nobenega, ki bi lahko razložil kako poteka ošo omrežje iz prve roke?

Niso vsa OŠO omrežja enaka, tako da je vse odvisno od izvedbe pa tudi upravljavca (ki so ravno tako različni). Na koncu je pa tu še politika posameznih ponudnikov, ki se odločijo kaj in za koliko bodo na specifičnem OŠO omrežju ponujali (glede na tehnične zmožnosti in politiko oz ponudbo upravljavca omrežja).

Daniel ::

V naši (in okoliških) občinah je v dveh naseljih ista situacija. Telekom recimo ponuja pakete 350/100, spodaj pa posebej v PDF ponudba za ošo 100/20 za isto ceno... In to na omrežju, ki ga vzdržuje njihova hčerinska firma. Očitno se tista oprema, ki so jo zmontirali leta nazaj in omogoča samo 100 Mbit nič ne posodablja, potem pa imamo kar imamo. Je že prevelik strošek montirati en GPON gigabitni switch... na vsako občino in jih večina ponuja kar je na voljo na zastareli opremi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

kuvanasarma ::

Odvisno je od OŠO ponudnika, ter končnega ISP-ja.

Pri nas GVP je na Telekomu in A1 hitrost dejansko omejena na 100/100.
T2 in Telemach pa data svojo opremo in imaš pač njihovo hitrost. Za telemach je trenutno 600/60, T2 pa 750/150 v osnovnih paketih.

janezvalva ::

kdo pa sploh rabi 500/100? jaz imam GPON 100/20. dela super. na fast.com mi pokaže 98/18, ping 10ms.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Fsegula62 ::

janezvalva je izjavil:

kdo pa sploh rabi 500/100? jaz imam GPON 100/20. dela super. na fast.com mi pokaže 98/18, ping 10ms.


Sam si ne predstavljam nižje hitrosti ob 600/60, kot jo trenutno omogoča telesmeh v redni ponudbi. Če pa seveda samo obiščeš slotech in v ozadju poslušaš glasbo bo pa tudi 10/10 dovolj :)

Prav super je, ko se ti vsak program prenese v nekaj sekundah ali 50GB igra v nekaj minutah.

WhiteAngel ::

janezvalva je izjavil:

kdo pa sploh rabi 500/100? jaz imam GPON 100/20. dela super. na fast.com mi pokaže 98/18, ping 10ms.


Sam veliko delam z dockerjem in tam moraš na stotine megabajtov dol potegniti, ko kompajlaš nov image, potem kaj popraviš, pa spet vlečeš ... caching je debilen pri dockerju. Na koncu pa naložiš na dockerhub. Se kar pozna, ali traja 30 sekund vsakič ali pa 5.

Pa če kakšen multimedijski strežnik doma laufaš, je pomemben upload. 100 Mb/s je res osnova.

Tribal ::

guano je izjavil:

Tribal je izjavil:

Mam t-2 paket 750/150 brez problema.

Ti imaš Rune

Pardon.

bLoL ::

Jaz imam na OŠO paket A1 M (200/40 Mb/s).
V pogodbi so mi napisali:

NE GLEDE NA OGLAŠEVANO HITROST SO ZARADI TEHNIČNIH OMEJITEV NA IZBRANI LOKACIJI POGODBENE HITROSTI NASLEDNJE: MAKSIMALNA
HITROST: 100 / 40 MB/S; OBIČAJNO RAZPOLOŽLJIVA HITROST: 80 / 32 MB/S; MINIMALNA HITROST: 50 / 20 MB/S.

Kljub temu je hitrost v 99% 200/40. Morda kdaj pade na 170.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bLoL ()

kuvanasarma ::

bLoL je izjavil:

Jaz imam na OŠO paket A1 M (200/40 Mb/s).
V pogodbi so mi napisali:

NE GLEDE NA OGLAŠEVANO HITROST SO ZARADI TEHNIČNIH OMEJITEV NA IZBRANI LOKACIJI POGODBENE HITROSTI NASLEDNJE: MAKSIMALNA
HITROST: 100 / 40 MB/S; OBIČAJNO RAZPOLOŽLJIVA HITROST: 80 / 32 MB/S; MINIMALNA HITROST: 50 / 20 MB/S.

Kljub temu je hitrost v 99% 200/40. Morda kdaj pade na 170.



V kateri občini si? OŠO v gorenja Vas-Poljane je omejen na 100/100...

shadeX ::

miko22 je izjavil:

Kaj če maš OŠO optiko, ne moreš imeti paketa hitreje od 100Mb?
Kolega ima telemach, pa je reko da je to max, ker majo omejeno zaradi OŠO.
To se mi zdi največja neumnost. Toliko denarja, pol pa pipico zapirajo.
Ali se motim? Nikjer ne najdem paketov z več.


Ne drži. Sam dosegam na OŠO 340Mbit (Paket 350). Te omejitve ima TELEKOM, če ni omrežje njihovo. Jaz sem pri A1.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Daniel ::

Jaz sem včeraj klical za sorodnika, ke mu T2 na OŠO namesto 600/40 dela 300/40. Bojda samo neka omejitev na portu v centrali, ki naj bi jo popravili. OŠO je v upravljanju GVO. Počakam par dni, da vidim, če bo res spremenjeno.

kuvanasarma ::

kuvanasarma je izjavil:

bLoL je izjavil:

Jaz imam na OŠO paket A1 M (200/40 Mb/s).
V pogodbi so mi napisali:

NE GLEDE NA OGLAŠEVANO HITROST SO ZARADI TEHNIČNIH OMEJITEV NA IZBRANI LOKACIJI POGODBENE HITROSTI NASLEDNJE: MAKSIMALNA
HITROST: 100 / 40 MB/S; OBIČAJNO RAZPOLOŽLJIVA HITROST: 80 / 32 MB/S; MINIMALNA HITROST: 50 / 20 MB/S.

Kljub temu je hitrost v 99% 200/40. Morda kdaj pade na 170.



V kateri občini si? OŠO v gorenja Vas-Poljane je omejen na 100/100...



Da repliciram kar sam sebi z updejtom.

OšO GVP, je za A1, Telekom omejen na 100/100, telemach + t2 imata po paketu, ker gre mimo opremo od upravljalca.

Naj bi se pa tudi Telekom in A1 dogovarjala za višje hitrosti...

Zgodovina sprememb…

quadro933 ::

Jst mam na OŠO A1 paket, po speed testu je nekje 300/40

kuvanasarma ::

quadro933 je izjavil:

Jst mam na OŠO A1 paket, po speed testu je nekje 300/40


v kateri občini?

quadro933 ::

Trebnje

mertseger ::

quadro933 je izjavil:

Trebnje


Prva vas ven je pa 100/100 omejitev povsod

jobers2 ::

zdravo
ravno včeraj sem dobil papir od A1 da bodo nadgradili in povečali hitrost na optiki OŠO- govorim za občino Semič.
naj bi tudi zamenjali modeme z novimi in sprejemnike škatlice od tv jev.
pr naš je bilo sedaj tudi skoraj 9 let hitrost 100/100 tk da ko si gledal na compu film na netflixu je tv štekala da ni blo za gledat.
upam da se hitro podvizajo. je pa spet res na kolk boš lahko imel max povezavo.

OutOfTheBox ::

pr naš je bilo sedaj tudi skoraj 9 let hitrost 100/100 tk da ko si gledal na compu film na netflixu je tv štekala da ni blo za gledat.


100/100 sploh ni malo in (samo) večja hitrost skoraj zagotovo ne bo rešila tega problema. Sicer pa ima TV vedno prednost pred internetom in ne obratno. Tako da bi rekel da imaš prej kakšne probleme z modemom kot pa da je problem sama hitrost.

Pri "100" hitrosti, pomeni da imaš v teoriji 12.5MB/s prenosa podatkov. Kar pretakaš je itak stisnjeno, ampak da globoko pretiravam je tvoj film imel 4GB, kar pomeni da pri 12.5MB/s, je ta film dol v 5 minutah ampak realno vsaj polovico prej (ker je manjši file oz. se streama po delih in ne uporablja celotne hitrosti).

Tako da prepričan sem da hitrost ni problem.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

4k bluray, k ga kupiš v štacunci ne potrebuje 100Mbit, kaj šele bolj kompresirana navlaka, k jo vlečeš z neta. Tko da 100mbit hitrost sigurno ni tvoj problem.
#brezpodpisa

Djuro ::

jest mam 100/20 ... pa dela BP tudi z več netflix streami + torrent + kajsijazvem kaj še mularija vse dela.

Je pa tako, da imajo v stikalih privzeto 100mbti SPFje. In zato ponujajo tudi hitrosti do 100mbit. Za več, morajo GVO zamenjat konverter (vem, ker so ga meni, ko sem še bil na t2 in sem imel 200/20). To stikalo jasno ni pri meni doma ... tam, kjer se stikajo vsi optični kabli.

jobers2 ::

dejanska hitrost ki je izmerjena je 8Mb/s računalnik povezan z kablom v modem. ne vem zakaj pride do tega da če gledam tv šteka oz. sploh ni gledljiv bog nedaj da prižgem torrent. pol je pa mrk na tv ju. lahk da je v modemu kaj narobe delal je pa omrežje TRITEL. bom videl če bodo zamenjali modem če bo kaj boljše al kako bom videl.

OutOfTheBox ::

Do nekakšnih izgub vedno pride, čeprav je pri tebi izguba relativno velika (izmeri še enkrat zjutraj), ampak spet pri 8MB/s hitrost še vedno ni problem. Za predstavo - do pred kratkim smo bili tudi mi na bakru z max hitrostjo 2MB/s, ko je bil TV prižgan pa je hitrost padla na 0.7 MB/s. Katastrofalno nizka hitrost, ampak razen počasnejšega neta, je vse delovalo BP.

Po mojih izkušnjah ko pride do nekih nepojasnjenih problemov z delovanjem interneta je vedno problem modem. Vsekakor bi jaz pred nadgradnjo hitrosti, govoril s podoro oz. tehniki in povedal svoj problem. Če skomignejo z rameni, začni težiti za menjavo modema.

hojnikb ::

jobers2 je izjavil:

dejanska hitrost ki je izmerjena je 8Mb/s računalnik povezan z kablom v modem. ne vem zakaj pride do tega da če gledam tv šteka oz. sploh ni gledljiv bog nedaj da prižgem torrent. pol je pa mrk na tv ju. lahk da je v modemu kaj narobe delal je pa omrežje TRITEL. bom videl če bodo zamenjali modem če bo kaj boljše al kako bom videl.


Najprej je treba razjasnet al ti leti 8Mbit/s al 8MB/s

Naredi speedtest, k maš vse ostalo pogasnjeno in prlep sem.
#brezpodpisa

Boobiz ::

kuvanasarma je izjavil:

kuvanasarma je izjavil:

bLoL je izjavil:

Jaz imam na OŠO paket A1 M (200/40 Mb/s).
V pogodbi so mi napisali:

NE GLEDE NA OGLAŠEVANO HITROST SO ZARADI TEHNIČNIH OMEJITEV NA IZBRANI LOKACIJI POGODBENE HITROSTI NASLEDNJE: MAKSIMALNA
HITROST: 100 / 40 MB/S; OBIČAJNO RAZPOLOŽLJIVA HITROST: 80 / 32 MB/S; MINIMALNA HITROST: 50 / 20 MB/S.

Kljub temu je hitrost v 99% 200/40. Morda kdaj pade na 170.



V kateri občini si? OŠO v gorenja Vas-Poljane je omejen na 100/100...



Da repliciram kar sam sebi z updejtom.

OšO GVP, je za A1, Telekom omejen na 100/100, telemach + t2 imata po paketu, ker gre mimo opremo od upravljalca.

Naj bi se pa tudi Telekom in A1 dogovarjala za višje hitrosti...


A je okrog tega že kaj novega v občini GVP? A sta se A1 in Telekom že uspela kaj zmenit?
I'm drunk, what's your excuse?

__Devil__ ::

Jaz imam T2 (rune) 300/40 L shema okrog 42€ vse skupaj z mobi, tv, net. Ampak še ni priklopljeno tako, da ne morem povedat kako deluje :D. Komaj čakam. Mislim, da ponujajo tudi XL shemo 1gb net.

crniangeo ::

Nekateri ji jamrate cez hitrosti, ali imate slucajno routerje in ali so vasi routerji sposobni shendlat cez 100mb?

Sprasujem ker sem bil pri par kolegih ki so enako jamral, izkazal pa se je da imajo stare linksyse z ddwrt. Njihov wan port je bil 100mbit..
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Juplter ::

Če sem malo offtopic bi vprašal:
Prijateljica kupuje en vikend. Kot geek pa sem čisto slučajno opazil da je električna omarica na vikendu ko gor piše OŠO.
Ali to 100% pomeni da je možen optični internet? Ali zgolj je narejana neka "hišna napeljava".
Vsekakor zdaj tam ni nič in prejšni lastnik ni nič uporabljal.
http://cifxcj4qdn5ognlgc6bjnd6jgjibbjmysbhc4sifdhqiyur4fnctfuqd.onion/fck45.rar

xseki ::

Lahko preveriš tukaj: https://gis.akos-rs.si/

TK INFRASTRUKTURA -> Omrežne priključne točke - OPT

In ti bo pokazalo kateri priključek je dostopen na tvojem naslovu (DSL, Coax, Optika)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RUNE Rural optika na vašem naslovu (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Omrežja in internet
1116210310 (1981) starfotr
»

A1 fiksni internet dober? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
618436 (3159) sbawe64
»

A1 Kombo M (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Omrežja in internet
24677977 (20382) Tilen
»

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mb (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9621674 (16099) korenje3
»

Telemach, boj proti višjemu UPLOADU NA KABLU! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5120004 (18340) MacGyver141

Več podobnih tem