» »

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mbps?

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mbps?

«
1
2

mojster_joni ::

Medtem ko na isti lokaciji, če vzameš poslovni paket lahko komot doplačaš 18 eur za 100/100 oziroma 54 eur za 300/300? Na paketih za domače uporabnike pa je max ul 40 mbps (lahko pa imaš 1000/40 kar je naravnost smešno)... ne vidim kje je štos da nekomu ki je pripravljen plačati za višjo hitrost, ki je na njegovi lokaciji tudi možno, tega ne dovoliš samo zato ker nima poslovnega paketa :/

St235 ::

Vzames in placas poslovni paket. As simple as that.

mojster_joni ::

Ja, to že samo mi ni jasno kje je štos. Če je ta hitrost na voljo in če sem jaz pripravljen za njo plačati, so potem oni ubistvu na istem če za njo plačujem na poslovnem ali na domačem paketu, hkrati je pa manj kolobarjenja s pogodbami če se samo poveča hitrost na obstoječem paketu kot če se ga menja. Ne vidim smisla :/

Ne rečem če bi hotel da je za domače uporabnike cena nižja ali kaj takega...

mzakelj ::

Butaste fore operaterjev. Sej majo vsi neke take butaste fore. V idriji recimo lahko dobiš max 120/20 na "optik". Zakaj v oklepaj ? Ker tisto kar Telekom polaga po Idriji ni optika zame ampak neki nadomestek imenovan Gpon. Vglavnem nategujejo ljudi na polno. Ko sem jih vprašal zakaj samo 120/20 sem dobil naravnost butast odgovor da tehnologija ne zmore več. Seveda ne zmore če dajejo not najcenejšo robo. Nateguni na polno.

mojster_joni ::

Za gpon vem, samo to je pol že tehnična omejitev, jaz imam še staro varianto kjer ni te težave..

Tilen ::

Štos je v tem, da Telekom sestavlja pakete in ti ne. Postani operater. Velja enako, kot v temi o POP TV. Preveri redno ponudbo ostalih operaterjev, kjer je ta paket na voljo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Ice-Heki ::

mzakelj je izjavil:

... Ker tisto kar Telekom polaga po Idriji ni optika zame ampak neki nadomestek imenovan Gpon. ... Ko sem jih vprašal zakaj samo 120/20 sem dobil naravnost butast odgovor da tehnologija ne zmore več. Seveda ne zmore če dajejo not najcenejšo robo. ...


To ni res. Od kje ideja da Gpon ne podpira več kot 120/20? ISP se je pač odločil, da bo končnim strankam ponujal takšno rešitev.

grašek ::

Če potrebuješ več kot 40 mbps pač kupiš poslovni paket. Večina domačih uporabnikov je zadovoljnih z 40 mbps.

fl0w ::

mzakelj je izjavil:

Butaste fore operaterjev. Sej majo vsi neke take butaste fore. V idriji recimo lahko dobiš max 120/20 na "optik". Zakaj v oklepaj ? Ker tisto kar Telekom polaga po Idriji ni optika zame ampak neki nadomestek imenovan Gpon. Vglavnem nategujejo ljudi na polno. Ko sem jih vprašal zakaj samo 120/20 sem dobil naravnost butast odgovor da tehnologija ne zmore več. Seveda ne zmore če dajejo not najcenejšo robo. Nateguni na polno.


Bodi vesel, ker Telekom investira v posodobitev omrezja na tvojem obmocju, gradi TK kanalizacijo in zamenjuje stare zemeljske bakrene kable z opticnimi ter ponuja infrastrukturo drugim operaterjem (namesto Telemacha)
Ko bo operater ugotovil, da je na trgu množično povpraševanje po visjem uploadu, bo to tudi storil in ponudil take pakete ter po potrebi zamenjal aktivno opremo. Trenutno je za povprecnega uporabnika max 40 mbit uploada več kot dovolj, pri tem pa lahko gledas tri tv-je in ti hitrost ne pade. Skratka samo brezvezno negodovanje.
So ti pa uporabniki napisali, kako do visje hitrosti.
Woop-woop! That's the sound of da police!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fl0w ()

...:TOMI:... ::

To ni res. Lahko dobiš paket 300/300 ali 1000/100. Tudi na GPONu.
Tomi

mojster_joni ::

grašek je izjavil:

Če potrebuješ več kot 40 mbps pač kupiš poslovni paket. Večina domačih uporabnikov je zadovoljnih z 40 mbps.

Huh? Sprašujem v čem je štos da komplicirajo z birokracijo potrebno za prehod na poslovni paket namesto da bi ti reč zaračunali na domačem paketu.. saj ne jamram da bi morali dati zadevo ceneje domačim uporabnikom ali kaj takega...

...:TOMI:... ::

Pa kdo ti kaj komplicira s poslovnimi paketi? Preko bitnega toka imaš več možnosti, napisal sem ti 2.

Če ti je 300/300 premalo, ali 1000/100, potem imaš resen problem. Zakaj imajo tako birokracijo? Ja, zato, ker jo imajo lahko, ne zato, da bi jo potrebovali.
Tomi

hamez66 ::

V čem je pa GPON v praksi slabši od FTTH?

mojster_joni ::

za ponudnika je boljši ker je vse skupaj ceneje, za uporabnika je lahko slabši če ponudnik obesi preveč ljudi na en kabel ampak ker žal 1/1 (gbps) paketi niso standard (10/10 pa luksuz) v praksi ni lih hude razlike

neooo ::

hamez66 je izjavil:

V čem je pa GPON v praksi slabši od FTTH?



Ni slabsi, to je tocka -> multitocka kjer je eno vlakno razdeljeno na vec uporabnikov. 12/16/24/32 itd...

pri gpon standardu je 2,5GB downstream in nekje 1,2 upstrean ki si va uoporabniki delijo.

V prihodnosti ko bo to premalo pa zamenjaio aktivno opremo(v centrali in ont pri narocniku) in bomo imeli 10gpon kjer j 10 dol 10 gor, potem je tu se v pripravi ngpon2 in navsezadnje wdm pon kjer bo vsak imel svojo "frekvenco". In tam sky is the limit! Sploh za domacega uporabnika. Zaenkrat pa je gpon. dovolj. In vlaken nebonpotrebno menjat, lle aktivno opremo. Gpon in njegove nove generacije lahko celo sobivajo na omrezju. Nekdo ki mu bo dovilj tv plus 100/20 bo ostal ba gpon, sosed pa rabi 1000/1000 pa bo sel na novejso generacijo. GPON ni slaba tehnologija, ljudi moti to da nimajo lastnega vlakna :)

GPon je cenejsi in hvalabogu se optika tudi na racun nizje cene siri!

konspirator ::

hamez66 je izjavil:

V čem je pa GPON v praksi slabši od FTTH?

GPON = optični adsl, zato tako majhen upload.
--

...:TOMI:... ::

Ne, ni optični adsl, pač pa je optični "dvojček".

GPON se dela samo zaradi enega razloga, to je, da se zajebe ostale ponudnike, ki niso telekom,oziroma se jim proda bitni tok, namesto samo vlakna.

Niti približno ni GPON zlato. Seveda je pohvalno, da se gradi optika, vendar pri takem skropucalu v letu 2017... Se kar držim za glavo, kako to izvajajo. Od grabenih del dalje je slabo,tehnološko pa sploh slabo.

Če že, bi raje naredili P2P optiko in nato v centrali naredili zaključek vseh vlaken. Pa še vedno bi lahko prodajali bitni tok. To bi bilo future proof.
Tomi

Ghost007 ::

ker je ceneje maybe potegnit 4 5km vlakna ko pa 40 na vhod?

neooo ::

vecina razvitih drzav dela gpon. glejte omogocal vam bo hitrosti ki bodo se prevec tako da nevem zakaj tako jokate za p2p.

na siolovi ftth je mozno narociti iste hitrosti na p2p kot gpon! in vedno bo tako! se 3/4 baznih lte postaj laufa na gponu!

konspirator je izjavil:

hamez66 je izjavil:

V čem je pa GPON v praksi slabši od FTTH?

GPON = optični adsl, zato tako majhen upload.



lol
😂😂😂😂

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neooo ()

LeQuack ::

Boljš kt Telemach k ponuja kolk 1 al 2 Mbit upload največ. Isto k pred 15 leti.
Quack !

bbbbbb2015 ::

mojster_joni je izjavil:

Ja, to že samo mi ni jasno kje je štos. Če je ta hitrost na voljo in če sem jaz pripravljen za njo plačati, so potem oni ubistvu na istem če za njo plačujem na poslovnem ali na domačem paketu, hkrati je pa manj kolobarjenja s pogodbami če se samo poveča hitrost na obstoječem paketu kot če se ga menja. Ne vidim smisla :/

Ne rečem če bi hotel da je za domače uporabnike cena nižja ali kaj takega...


Verjetno se bojijo torrentov.
V tujini se tega še bolj bojijo. Do te mere, da omejujejo skupen pretok preko Interneta. Mulec z kakšnim besnim torrentom jim bo 20 MBit držal na 100%.

Če bi bilo 100 MBit, bi jim držal 100 MBit.

Pri poslovnih uporabnikih ponavadi te bojazni ni.
Tudi v tujini pri poslovnih uporabnikih ne omejujejo prometa.

...:TOMI:... ::

Poslovni plačujejo 200+ eur za 10/10 oz. 100/100, pa še izgradnjo optike morajo plačati par tisoč eur in še vezat se je treba za 3 leta ipd.
Tomi

greatdrakon ::

Oper. vedno prodajajo macka v zaklju. On npr proda desetim uporabnikom hitrost 100/20 , ceprav ima v resnici pasovne sirine npr. komaj da npr. 700/100. Ponavad je ravno upload problem in res se bojijo torentov. Zato vedno pise hitrosti do 100mbit, in ne hitrost 100mbit. Temu oni pol recejo pravicna raba... ker je uporabnikov tolk ne cutite tega,ce bi vsi zgal 100% ves cas bi videli to (da nic ne bi delovalo)... poslovni teh omejitev nimajo (so pa zato drazji)

bbbbbb2015 ::

greatdrakon je izjavil:

Oper. vedno prodajajo macka v zaklju. On npr proda desetim uporabnikom hitrost 100/20 , ceprav ima v resnici pasovne sirine npr. komaj da npr. 700/100. Ponavad je ravno upload problem in res se bojijo torentov. Zato vedno pise hitrosti do 100mbit, in ne hitrost 100mbit. Temu oni pol recejo pravicna raba... ker je uporabnikov tolk ne cutite tega,ce bi vsi zgal 100% ves cas bi videli to (da nic ne bi delovalo)... poslovni teh omejitev nimajo (so pa zato drazji)


To je na planetu Zemlja normalno. Temu reče agregacija prometa in je prisotna povsod v telekomunikacijah.

Tudi telefonsko stikalo z 10 tisoč uporabniki ima kanalov morda za 500 - 600 hkratnih pogovorov.
Tudi transmisija čez Atlantik je ne vem koliko 20x10 Gbit.

Če imaš deset uporabnikov po 100MBit, ni mogoče, da bi oni imeli upstream 1000 Mbit. Zaradi omejitev fizike. Pač tako je.

Zato tudi če bi dali 200/200 MBit, se je treba zavedati limitov upstream povezave. Zato ponavadi tudi za praznike Internet slabo dela. Ker vsi visijo gor.

...:TOMI:... ::

Ne vem zakaj je vedno upload problem?
Tomi

SaXsIm ::

Dej nehajte srat. Ker ste nekje slišali, da je GPON slab, zdaj nabijate nekaj v tri dni. GPON-u nič ne fali. Multipleksiranje je uveljavljena in stalna praksa v telekomunikacijah. Ko pa bo GPON premalo, se bo pač nadgradilo na novo verzijo standarda, ki bo omogočala višje hitrosti.
SaXsIm

aycabron ::

Ker more ISP plačet za vsak dostop do drugega omrežja.
In ker ISP-ji niso Federal Reserve, morajo denar, ki so ga dolžni drugim network-om dobit od uporabnikov.

Če lahko predvidiš koliko prometa bo uporabnik ustvaril, mu lahko po teji meri zaračunaš.

Samo 40Mb upload-a pa maš ker za več ne plačuješ.

>1000/40
lol jst mam upload 10.

...:TOMI:... ::

Muxi v telekomuniacijah so se vedno izkazali za fail. Primer dvojčki na bakru. Če bi delali povsod dvojčke, bi lahko na xdsl pozabil. Še dobro, da so delali P2P baker, da je bil vsaj xdsl možen čez 50 let. Tako, da ne nabijaj, da je stalna praksa. Prej je stalna cokla v sistemu. V prihodnosti se bo izkazalo spet isto, saj se zgodovina ponavlja.

Ravno tako, kot samo 1 tir, vedno je cokla, vedno se morajo vlaki čakat.
Tomi

dexterboy ::

Khm... bom humano povedal, ampak na momente sem v tej temi dobil občutek o hlapcih in ovcah.
Nekaj je fizična omejitev linije, pa bila to optika ali baker, nekaj je pa "nabijanje" uporabnikom, da ne rabijo višjega uplouda. In vedno, ampak VEDNO so izgovor torenti. Kar kaže na zaustavljen razvoj možganskega korteksa...
Torenti lahko da naredijo večino uplouda. Ampak NE SMEJO in NE MOREJO biti izgovor za BOLANO omejevanje pasovne širine končnim uporabnikom...

Dodatek; da me ne bo kdo narobe razumel, da sem za to, da vsi "nabijamo" torente...
Je pa res bolno, ko hočeš kaj narediti na službenem PCju, pa čakaš odziv kot mačka mlade...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

SaXsIm ::

...:TOMI:... je izjavil:

Muxi v telekomuniacijah so se vedno izkazali za fail. Primer dvojčki na bakru. Če bi delali povsod dvojčke, bi lahko na xdsl pozabil. Še dobro, da so delali P2P baker, da je bil vsaj xdsl možen čez 50 let. Tako, da ne nabijaj, da je stalna praksa. Prej je stalna cokla v sistemu. V prihodnosti se bo izkazalo spet isto, saj se zgodovina ponavlja.

Ravno tako, kot samo 1 tir, vedno je cokla, vedno se morajo vlaki čakat.


A si ti kdaj slišal za sodostop? Pa brezžične komunikacije?
SaXsIm

...:TOMI:... ::

Sodostop na dvojčku... Pozabi.

Brezžicne komunikacije so zasilna in ne trajna rešitev. So mobilna in ne stacionarna rešitev.
Tomi

SaXsIm ::

Mhm. Trendi dostopa do interneta kažejo na to. Čezdalje več fiksnih stacionarnih priključkov in čezdalje manj mobilnih naprav.
SaXsIm

Dr_M ::

Folku je vseeno. Vazno, da imajo FB, instagram in 24kur.
Jest se wifija, razen na telefonih, ne uporabljam, kaj sele, da bi imel mobilni dostop do interneta doma.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

...:TOMI:... ::

Seveda se danes tudi optike ne gradi nič, samo mobilni internet je v gradnji.
Tomi

MacGyver141 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Seveda se danes tudi optike ne gradi nič, samo mobilni internet je v gradnji.


Nič bat, se gradi:
http://www.telekom.si/pomoc-in-podpora/...

dunda ::

Se gradi ... v Kamniku in okolici se kar konkretno dela :-)
https://www.kacnje.eu

XS!D3 ::

LeQuack je izjavil:

Boljš kt Telemach k ponuja kolk 1 al 2 Mbit upload največ. Isto k pred 15 leti.

Telemach na GPONu ponuja simetrične pakete (25/25, 70/70, 150/150 in 220/220) isto kot na P2P optiki.

Malner ::

V Kamniku? Končno. 8 let nazaj sem pobiral soglasja za gradnjo optike.

Furbo ::

dunda je izjavil:

Se gradi ... v Kamniku in okolici se kar konkretno dela :-)

Tuhinjska dolina?
Kdaj bo kak napredek prišel do končnih uporabnikov?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

...:TOMI:... ::

MacGyver141 je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Seveda se danes tudi optike ne gradi nič, samo mobilni internet je v gradnji.


Nič bat, se gradi:
http://www.telekom.si/pomoc-in-podpora/...


Nobeden ni zaznal sarkazma?
Tomi

SaXsIm ::

Tudi zate mi ni jasno, če si ga.
SaXsIm

neooo ::

XS!D3 je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Boljš kt Telemach k ponuja kolk 1 al 2 Mbit upload največ. Isto k pred 15 leti.

Telemach na GPONu ponuja simetrične pakete (25/25, 70/70, 150/150 in 220/220) isto kot na P2P optiki.



to zelim tu dopovedati da gpon ne predatavlja problema, se manj pa njegove naslesnje generacije za sumetricne in visoke hitrosti.

konspirator ::

Razen lol boš dal še kakšen argument, ki ne izhaja iz bibaleze foruma ?
Torej praviš da TS sedaj umetno drži tako nizke omejitve na gpon bro optiki, čeprav bi tehnologija omogočala 3x višje uploade ?

Ne vem, zakaj vedno privlečete na plano torrente, ko gre za mizerne uploade.Vam nič drugega na pade na pamet kot možna uporaba uploada ?

Telemach uporablja bro ali llu gpon ?

Vse kar TS gradi na novo, je od lani avgusta samo bro
https://t-2.rula.net/viewtopic.php?f=7&...
--

Zgodovina sprememb…

LeQuack ::

Saj smo državljani lastniki Telekoma, tako da ga imamo pravico prisiliti v karkoli.
Quack !

Sade ::

LeQuack je izjavil:

Boljš kt Telemach k ponuja kolk 1 al 2 Mbit upload največ. Isto k pred 15 leti.


Ne morš primerjat različnih tehnologij....


Telemach ti ponuja na GPON-u simetrićne pakete trenutno do 220/220.... Tko da......

LeQuack ::

Saj kabel tud omogoča dost več kot 2Mbit pa še zmer nočjo dat.
Quack !

Sade ::

LeQuack je izjavil:

Saj kabel tud omogoča dost več kot 2Mbit pa še zmer nočjo dat.



Na coax-u ti pa dajo TRENUTNO max UL-a 10 Mbps , NET GOLD DIAMANT 120/10 ( tole je sam internet, ne trojček, kar pride seveda velik dražje, 73EUR je sam DOPLAČILA za internet), s tem da v trojčku je pa max seveda 220/6 TRENUTNO.....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sade ()

AndrejO ::

St235 je izjavil:

Vzames in placas poslovni paket. As simple as that.

Meni ga nočejo dati. Pravijo, da to pri meni "ne gre".

Še dobro, da obstaja tudi kakšen drug operater.

mojster_joni ::

zanimivo, meni pa so rekli da s tem ne bi blo problema in bi pol lahko imel višji ul

AndrejO ::

Jebiga. Mi je pa prodajalka sveto obljubila, da me bodo obvestili takoj, ko bo to možno.

Cinik, kot sem, pričakujem odgovor tam nekje l. 2021.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 Optika TV & Internet (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7716238 (3473) WaterBoy
»

Optika v notranjost hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6620311 (10698) ToniT
»

Gradnje optike, VDSL central.... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
30659727 (25786) Lonsarg
»

garantiran upload na optiki - T-2 ali telekom?

Oddelek: Omrežja in internet
254979 (4022) mojster_joni
»

Telemach, boj proti višjemu UPLOADU NA KABLU! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5120004 (18340) MacGyver141

Več podobnih tem