» »

OŠO hitrost

OŠO hitrost

1
2
»

Daniel ::

Če je omarica na hiši je optični kabel (oz. cev za vlakno) 100% tam, saj niso kar tako montirali omaric na hišo, torej je optika možna.

Tale pregledovalnik pa je sicer fajn, je pa ogromno podatkov čisto mimo. Recimo pri nas so ene 3 hiše skoraj 2 km od zadnjega optičnega vlakna, pa v pregledovalniku vseeno piše, da je optika možna. So kolegu, ki ima internet od mene in živi tam ponujali pogodbo, on podpiše, pošlje nazaj, pa ga potem kličejo, gospod, to pa ne bo možno...

jobers2 ::

OutOfTheBox je izjavil:

Do nekakšnih izgub vedno pride, čeprav je pri tebi izguba relativno velika (izmeri še enkrat zjutraj), ampak spet pri 8MB/s hitrost še vedno ni problem. Za predstavo - do pred kratkim smo bili tudi mi na bakru z max hitrostjo 2MB/s, ko je bil TV prižgan pa je hitrost padla na 0.7 MB/s. Katastrofalno nizka hitrost, ampak razen počasnejšega neta, je vse delovalo BP.

Po mojih izkušnjah ko pride do nekih nepojasnjenih problemov z delovanjem interneta je vedno problem modem. Vsekakor bi jaz pred nadgradnjo hitrosti, govoril s podoro oz. tehniki in povedal svoj problem. Če skomignejo z rameni, začni težiti za menjavo modema.

ja pri tej nadgradnji bodo tudi modem zamenjali.
mi pa ni jasno danes se mi je netflix zaganjal pa nalagal do amena sploh ni gledljiv skoz nalaga. vsekakor bom povprašal.
lp

jobers2 ::

hojnikb je izjavil:

jobers2 je izjavil:

dejanska hitrost ki je izmerjena je 8Mb/s računalnik povezan z kablom v modem. ne vem zakaj pride do tega da če gledam tv šteka oz. sploh ni gledljiv bog nedaj da prižgem torrent. pol je pa mrk na tv ju. lahk da je v modemu kaj narobe delal je pa omrežje TRITEL. bom videl če bodo zamenjali modem če bo kaj boljše al kako bom videl.


Najprej je treba razjasnet al ti leti 8Mbit/s al 8MB/s

Naredi speedtest, k maš vse ostalo pogasnjeno in prlep sem.

danes zjutraj probal in je povezava download 43.75 MBPS in upload 27 MBPS se pravi po teh številkaj bi bla dejanska hitrost nekje 5mbps downloada in 2 do 3 mbps uploada.
ja katastrofalno vse skup. na a1 so mi rekli da oni nimajo nič z modemom saj je omrežje delal TRITEL in so mi oni dali modem kako bo pa sedaj naprej pa ne vem.

jobers2 ::

Daniel je izjavil:

Če je omarica na hiši je optični kabel (oz. cev za vlakno) 100% tam, saj niso kar tako montirali omaric na hišo, torej je optika možna.

Tale pregledovalnik pa je sicer fajn, je pa ogromno podatkov čisto mimo. Recimo pri nas so ene 3 hiše skoraj 2 km od zadnjega optičnega vlakna, pa v pregledovalniku vseeno piše, da je optika možna. So kolegu, ki ima internet od mene in živi tam ponujali pogodbo, on podpiše, pošlje nazaj, pa ga potem kličejo, gospod, to pa ne bo možno...

ali ima vsaka hiša ki ima optiko zunaj ali pa notri omarico?
ker nam so kabel iz jaška potegnili po zemlji direkt v hišo kjer je bila zvrtana luknja in potem v modem. nimamo nobene omarice.
lp

Daniel ::

jobers2 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

jobers2 je izjavil:

dejanska hitrost ki je izmerjena je 8Mb/s računalnik povezan z kablom v modem. ne vem zakaj pride do tega da če gledam tv šteka oz. sploh ni gledljiv bog nedaj da prižgem torrent. pol je pa mrk na tv ju. lahk da je v modemu kaj narobe delal je pa omrežje TRITEL. bom videl če bodo zamenjali modem če bo kaj boljše al kako bom videl.


Najprej je treba razjasnet al ti leti 8Mbit/s al 8MB/s

Naredi speedtest, k maš vse ostalo pogasnjeno in prlep sem.

danes zjutraj probal in je povezava download 43.75 MBPS in upload 27 MBPS se pravi po teh številkaj bi bla dejanska hitrost nekje 5mbps downloada in 2 do 3 mbps uploada.
ja katastrofalno vse skup. na a1 so mi rekli da oni nimajo nič z modemom saj je omrežje delal TRITEL in so mi oni dali modem kako bo pa sedaj naprej pa ne vem.



43 Mbps je 5,37 MB/s, kar bi moralo biti za silo dovolj, je pa vsekakor daleč od 100 Mbps.

jobers2 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Če je omarica na hiši je optični kabel (oz. cev za vlakno) 100% tam, saj niso kar tako montirali omaric na hišo, torej je optika možna.

Tale pregledovalnik pa je sicer fajn, je pa ogromno podatkov čisto mimo. Recimo pri nas so ene 3 hiše skoraj 2 km od zadnjega optičnega vlakna, pa v pregledovalniku vseeno piše, da je optika možna. So kolegu, ki ima internet od mene in živi tam ponujali pogodbo, on podpiše, pošlje nazaj, pa ga potem kličejo, gospod, to pa ne bo možno...

ali ima vsaka hiša ki ima optiko zunaj ali pa notri omarico?
ker nam so kabel iz jaška potegnili po zemlji direkt v hišo kjer je bila zvrtana luknja in potem v modem. nimamo nobene omarice.
lp



Ni nujno, da ima vsaka hiša omarico, tudi pri nas je optika prišla po cevi direkt v hišo, nobene omarice vmes, niti jaška zunaj, je pa to na bivšem Teleing omrežju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

kuvanasarma ::

Boobiz je izjavil:

kuvanasarma je izjavil:

kuvanasarma je izjavil:

bLoL je izjavil:

Jaz imam na OŠO paket A1 M (200/40 Mb/s).
V pogodbi so mi napisali:

NE GLEDE NA OGLAŠEVANO HITROST SO ZARADI TEHNIČNIH OMEJITEV NA IZBRANI LOKACIJI POGODBENE HITROSTI NASLEDNJE: MAKSIMALNA
HITROST: 100 / 40 MB/S; OBIČAJNO RAZPOLOŽLJIVA HITROST: 80 / 32 MB/S; MINIMALNA HITROST: 50 / 20 MB/S.

Kljub temu je hitrost v 99% 200/40. Morda kdaj pade na 170.



V kateri občini si? OŠO v gorenja Vas-Poljane je omejen na 100/100...



Da repliciram kar sam sebi z updejtom.

OšO GVP, je za A1, Telekom omejen na 100/100, telemach + t2 imata po paketu, ker gre mimo opremo od upravljalca.

Naj bi se pa tudi Telekom in A1 dogovarjala za višje hitrosti...


A je okrog tega že kaj novega v občini GVP? A sta se A1 in Telekom že uspela kaj zmenit?


Ja, so se dogovorili s tritelom. A1 že menja modeme pri uporabnikih, za Telekom pa imam info da je na željo naročnika.
A1 da sedaj FritzBox-a ki je svetlobna leta pred genexisom...

Daniel ::

Kakor vzameš, jaz imam že kar nekaj let Genexis Hybrid, ki sam po sebi res ni kaj, počasen vmesnik in podobne fore, ko pa ga vržeš v bridge pa zadeva brez težav prebavi gigabitno linijo.

starfotr ::

Juplter je izjavil:

Če sem malo offtopic bi vprašal:
Prijateljica kupuje en vikend. Kot geek pa sem čisto slučajno opazil da je električna omarica na vikendu ko gor piše OŠO.
Ali to 100% pomeni da je možen optični internet? Ali zgolj je narejana neka "hišna napeljava".
Vsekakor zdaj tam ni nič in prejšni lastnik ni nič uporabljal.


Zna biti, da je optika.

Vendar omarico npr. Telekom, KKS ali podobno lahko kupiš v vsaki tehnični/elektro trgovini. Morda so tudi OŠO imeli kje na zalogi.

Se spomnim, da je kolega kupil litoželezni pokrov od T2 za jašek v lokalni tehnični trgovini. Uporablja ga za kanalizacijo.

jobers2 ::

ja so mi včeraj dali not optiko na eno malo škatlico in potem na njihov wifi vmesnik kar je začelo delat probleme mojemu routerju sem zamenjal ip naslo tako da se ne tepeta in dela vendar je hitrost preko wi fi sedaj katastrofalno manjša če je bla prej 70 mbps je sedaj 12. sem vprašal možakarja kaj bi to blo je rekel čist po pravici da bomo še en mesec preklinjali dokler ne upgrejdajo centrale.

starfotr ::

Edina realna slika je meritve hitrosti preko kabla. Wifi si pa sam nadgradi na novejše različice in bo delalo kot je treba.

jobers2 ::

preko kabla je na novem routerju od A1 okol 75 downloada uploada pa 120 kar mi ni jasno. preko mojga routerja pa 12 download in upload 25 govorim o mbps. prej je blo pa na mojem tolk ko na A1. in ne vem zakaj zdaj takšna razlika.

Aramis ::

A je telekom že kaj dvignil hitrost na OŠO? Ali še je vedno omejitev na 100/20 Mbit/s

pero50 ::

za a1 so rekli, da lahko pridejo zamenjat nekaj, da imam lahko potem 100/100, ker v paketu obljubljajo 350/100, če se ne motim

pixelzgaming ::

Gre več kot 100/20, odvisno je od lokacije, nekje so tehnične omejitve. OŠO so občinska omrežja in ima vsako svojega vzdrževalca. Pokliči operaterja in ti naredijo preverbo tehnologije in hitrosti.
Komp: 2600X | 16GB DDR4 | 500GB NVMe | 10 + 10 + 6 + 4 TB HDD | GTX 1060 6GB
Telefon: S23 Ultra
Avto: Megane MK4 GTLine

pero50 ::

ošo se je gradilo z eu sredstvi, tam kjer je prevelika razpršenost prebivalstva in se ponudnikom ne splača na lastno pest graditi omrežja. mislim da je povsod enaka omejitev 100/100

LuJoo ::

Na OŠO omrezju Železniki z okolico ima telemach svojo linijo v centrali tako da deluje do 1Gbit sprobano. Včasih je bila omejitev 100. Za druge operaterje nevem. Modem je genexis 7840 na SFP, če komu kaj koristi.

jellychelsea ::

LuJoo je izjavil:

Na OŠO omrezju Železniki z okolico ima telemach svojo linijo v centrali tako da deluje do 1Gbit sprobano. Včasih je bila omejitev 100. Za druge operaterje nevem. Modem je genexis 7840 na SFP, če komu kaj koristi.


T2 ima tudi lastno opremo in prav tako omogoča 1Gbit. V Železnikih se je na srečo Tritel odločil, da prepusti centralo in opremo operaterjem. Za Telekom pa koliko vem še vedno omogoča le 100Mb, za A1 pa ne vem.

Lonsarg ::

To je cisto case per case. Na moji lokaciji Telekom ponuja 1Gbit, A1 preko telekom optike pa 100Mbit. Razlog najbrz tici v tem da je zakup 1Gbit linije drazji :)

bozko4 ::

OŠO Sevnica od poletja naprej 1000/100, pred tem max 350/100.

Pezdicek ::

A še komu pridejo kaj menjavat na ošo opremi telekom?
Dobil klic, da bodo nekaj zamenjali med modemom in omarico zunaj.

Nekakšna posodobitev.

Upam na višnjo hitros, trenutno je omejeno na 100/20

fikus_ ::

Če se ne pokvari kaj, ne pridejo blizu.
Si jih kaj kontaktiral, zahteval večjo hitrost,....?
Kakšen paket, hitrost imaš sedaj?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Pezdicek ::

Vprašal sem jih že 3 leta nazaj glede omejitve hitrosti, ko so pri tastu naredili OŠO omarico - območje sive lise. Takrat so mi povedali, da je to največja možna hitrost. Ker to ni kao njihovo omrežje.
Paket imajo NEO C ( zadeva je pri tastu)

Sam osebno imam A1 in nimam omejitev na optiki.

Daniel ::

Malo se pozanimaj. Že par let je večina OŠO central zmožna vsaj gigabita, so pa bili paketi na Telekomu zaklenjeni na 100/20. Če si menjal paket na ta novi Neo C pa sedaj dobiš 1000/100, ker os poenotili zadeve po vseh omrežjih.

Pezdicek ::

Sem vprašal...

Pozdravljeni, gospod,

preverili smo vašo lokacijo. Žal višja hitrost interneta še vedno ni možna. Večjih hitrosti ne moremo ponudit tudi ob morebitni spremembi paketa. Kot vam je verjetno poznano je upravitelj omrežja Telemach Rotovž in na ponudbo hitrosti trenutno nimamo vpliva.

Daniel ::

To je povsem nekaj drugega potem. Tam kjer je omrežje delal GVO gre brez težav. Telemach pa najbrž namerno zavlačuje z nadgradnjami.

mitkos ::

A1 OŠO, že nekaj časa 350/40 Mbps (okolica Postojne). Osnovni paket, brez kakršnih doplačil. Če gre pa kaj več z doplačilom pa ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mitkos ()

AJETO2020 ::

Mi tudi imamo omejeno hitrost na ošo optiki. Telekom NEO C...paket. Hitrost pa 100/20.

So pa nam danes prišli zraven modema dodat tole napravico:

Nokia G-010G-R

Kaj je to v praksi? Ni me bilo doma, da bi vprašal gospoda, kateri je montiral. Moja pa si ni zapomnila, kaj to je.

Daniel ::

Izgleda, da so te iz P2P prestavili na GPON, če prej tega nisi imel.

AJETO2020 ::

Kaj pa to pomeni? :)

Hvala

Daniel ::

Da si deliš vlakno še z 32, 64, ali 128 drugimi naročniki. Zelo verjetno ne boš opazil nobene razlike v delovanju. To je pač način, da operaterji nekaj prihranijo pri elektriki in napravah, ker pač ni treba drugega optičnega stikala za vsakih nekaj 10 naročnikov ampak vse priklopijo marsikje zgolj v enega.

Lonsarg ::

PON vs P2P je razlika le aktivni vs pasivni (PON) switch. Skratka prednosti P2P so samo mit (tehnološko gledano), ta mit se je pa razširil zaradi uporabe slabih GPON (ponavadi 2.5Gbit/1.25Gbit) ki so res ozko grlo (sploh upload). Če pa si na 10GPON (10Gbit/10Gbit) si pa že na istem kot P2P uporabniki, ki so pač zvezani na aktivne 10Gbit switche.

Ja zelo veliko povezav je res še na GPON, ker pač šparajo, ampak to te mimogrede prestavjo na 10GPON ko večjo hitrost zakupiš.

Skratka v praksi te to ne zanima, ker to v ozadju mimogrede zrihtajo. V praksi te zanima zgolj kako hitrost ti ponudijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Daniel ::

20 uporabnikov 1000 Mbit DL paketa to zna zafilat. Kje je še 44 ostalih. Verjetno ne prestavljajo kar tako vseh, kakor se jim zazdi. Sam sem še zmeraj na P2P, so pa vsi sosedje na GPON variantah. Sicer je pri nas omrežje kompletno grajeno v P2P varianti, tako, da se vse kar se priklaplja na GPON priklaplja zgolj v centralah in ne na terenu. Je prednost. Če pa me kdaj vržejo na GPON pa ni problema, dokler garantirajo 1000 Mbps DL in ustrezen UL.

AJETO2020 ::

Aja, eh škoda, sem upal da bom lahko imel višjo hitrost:'(

starfotr ::

V bistvu na P2P ni omejitve hitrosti. Medtem ko na GPON in XGPON je.

Na P2P ti lahko dajo npr. 400 ali 800 G SFP, kar niti slučajno ni mogoče pri raznih PONih trenutno.

Omrežja so s prometom v bistvu precej malo zasedena. 1000 userjev porabi od 1G-4G pasovne širine za DL. UL je pa skoraj nula, govorim o nekaj 10M do maksimalno 100M za 1000 userjev.

Lonsarg ::

Ja drži, ampak ta teoretična prednost P2P je irelavantna. Ko bodo hubi v centralah ISPjev nadgrajeni da bodo zmogli kaj več kot 1Gbit na uporabnika bodo hkrati tudi PON mimogrede nadgradili na nivo teh hubov. Naprimer NG-PON2 je 40G/40G in omogoča 10G/10G per uporabnika (ker PON razdeljuje dinamično pasovno širino).

Skratka tehnologija "last mile" povezave do uporabnika (P2P vs PON) ne bo nikoli bottleneck, ker so bottlenecki drugje in je čisto logično da izbereš cenejši PON za implementacijo, ker dražji P2P ne bi prinesel točno nič v praksi. P2P so na začetku uporabljali v Sloveniji zgolj ker je PON bil še v povojih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Daniel ::

V vsakem primeru je dejstvo, da si linije ne deliš z drugimi prednost. Seveda, če pride do težav že pred operaterjevim uplinkom. Naprej je zadeva praktično enaka za vse.

Lonsarg ::

In kaj točno je razlika če si na prvem nivoju deliš 10Gbit preko pasivnega PON switcha ali pa si deliš 10Gbit preko aktivnega switcha pri P2P? Točno nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

starfotr ::

Ja je. Več elektrike plačaš kot uporabnik. Ker PON oprema porabi več kot P2P.

Daniel ::

Lonsarg je izjavil:

In kaj točno je razlika če si na prvem nivoju deliš 10Gbit preko pasienga PON switcha ali pa si deliš 10Gbit preko aktivnega switcha pri P2P? Točno nič.


A nisem ravno tega napisal? Razlika je ali si zadevo deliš z 32,64,128 uporabniki, ker je pač zadeva tako narejena. Pri aktivnem switchu si zadeve ne deliš s 64+ uporabniki, ker take opreme pač ni. Naprej ni razlike, ker so uplinki zadostni. Sistem deluje, dokler tehnologija napreduje hitreje kot želje in potrebe uporabnikov.

starfotr je izjavil:

Ja je. Več elektrike plačaš kot uporabnik. Ker PON oprema porabi več kot P2P.


Itak. Na vsakem računu je dodan prispevek za 48 portni fiber switch.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Lonsarg ::

Važno je samo najbolj ozko grlo, dodatna grla nimajo prav nobene veze. Skratka če si v centrali 10Gbit deli 500 uporabnikov je čisto vseeno ali do tja prideš z P2P ali do tja prideš z 10GPON, ki si ga že pred tem deliš z naprimer 64 uporabniki, ker bo v obeh primerih bottleneck centrala (oziroma bo bottleneck mednarodna konekcija ampak pustmo detajle).

@starfotr, PON celostno gledano na celo omrežje porabi bistveno manj elektrike od P2P. Da bi se obesil na tisti 1W razlike v modemih je pa ekstremno pikolovsko ;) (če ta razlika sploh obstaja)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

fikus_ ::

Gradnja OŠO je bila financirana iz EU in zahteva je bila dve optični vlakni do koncnega uporabnika.
Pri meni se pa zatakne pri lokalni pošti, ozko grlo, kamor je speljana vsa ta optika s podeželja. Pravijo, da imajo tehniko, ki ne omogoca drugih operaterjev kot Telekom
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

starfotr ::

Za 1k uporabnikov na GPON gre 150 W. Na P2P gre 1,5 kW. To je podatek za centralo.

Ampak na uporabnikovi strani gre pa namesto nekaj vatov nekaj 10 W. Seveda operaterja to ne briga, ker ne plača elektike. Celotna energijska bilanca je pa mnogo slabša, kot pri P2P omrežjih. Upam, da so to kaj izboljšali. Še pred parimi leti je bila katastrofa.

Daniel ::

Če to praviš iz prakse ti verjamem. Dejstvo je pač, da se opraterjem tu ne sme preveč popuščati, drugače bo hitro minimalna razpoložljiva hitrost večinsko stanje.

fikus_ je izjavil:

Gradnja OŠO je bila financirana iz EU in zahteva je bila dve optični vlakni do koncnega uporabnika.
Pri meni se pa zatakne pri lokalni pošti, ozko grlo, kamor je speljana vsa ta optika s podeželja. Pravijo, da imajo tehniko, ki ne omogoca drugih operaterjev kot Telekom


Verjetno nateg, sploh glede na dejstvo, da mora Telekomm svojo infrastrukturo ponujati drugim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Lonsarg ::

starfotr je izjavil:

Ampak na uporabnikovi strani gre pa namesto nekaj vatov nekaj 10 W. Seveda operaterja to ne briga, ker ne plača elektike. Celotna energijska bilanca je pa mnogo slabša, kot pri P2P omrežjih. Upam, da so to kaj izboljšali. Še pred parimi leti je bila katastrofa.
O kakih nekaj 10W razlike ti to? Celoten modem/ruter ima cirka 10W (za mojega Huawei HG8145V5 piše 5-18W, torej najbrž okoli 10W average) in zgolj majhen del tega najbrž pade na optični vhod.

Za celotno energetsko bilanco pa le vprašaj googla, PON porabi precej manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

starfotr ::

https://file.si/bLn2/gpon-paper.pdf

Je Cisco naredil študijo pred leti o tem.

Lonsarg ::

To pa si najdel pa en čuden Campus edge case. V cenovnem primerjalniku imajo 2500 ONT vs 16 Ethernet switchev. Karkoli so delal z PON postavitvijo so na veliko failal, PON so kar do končnih naprav vlekli lol.

To nima popolnoma nič z last-mile infrastukturo pri ISPjih, kjer en ONT nadomesti en ruter in je razmerje jasno 1na1.

Edino ne vem samo a trolaš z takimi edge case al res ne moreš za 5 minut pogooglat da si razjasniš da ja, PON porabi bistveno manj kar se internetne infrastrukture tiče. in tle ni za imet nobeno debato sploh.

Lightning5 ::

Med P2P in GPON pri downloadu ni razlike, ker je čisto vseno, če ima switch, ki se deli na X uporabnikov, uplink 10gbps ali, pa če ima GPON 10gbps. Ko paketek pride, ga takoj posreduje naprej. Če je pa zabasano je pa v obeh primerih. Teoretična razlika je v uploadu, ker ima vsak naročnik svoje timeslote, ampak je tudi to zanemarljivo. (razen, če ji imel v kleti nek data center z več gbps uploada.)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RUNE Rural optika na vašem naslovu (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Omrežja in internet
1116210727 (2398) starfotr
»

A1 fiksni internet dober? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
618461 (3184) sbawe64
»

A1 Kombo M (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Omrežja in internet
24678089 (20494) Tilen
»

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mb (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9621734 (16159) korenje3
»

Telemach, boj proti višjemu UPLOADU NA KABLU! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5120023 (18359) MacGyver141

Več podobnih tem