» »

Nelegalna oprema

Nelegalna oprema

1 2
3
4 5

Tidule ::

GupeM je izjavil:

kloko je izjavil:

hurikhan je izjavil:

Kako pa je zakonsko s tem, ko software kliče domov in zapisuje tvoje podatke? GDPR pa to.

Podjetje in GDPR je malo drugače, kot fizična oseba in GDPR...

Ampak software ne ve, da sem jaz fizična oseba, ne podjetje. Torej mojih podatkov noter ne sme zapisat.

Softwaru pogosto ze pri namestitvi poves tocno to. Ali pa namestis verzijo, ki je eksplicitno namenjena podjetju, ali pa med instalacijo pokljukas da se strinjas katere podatke lahko zbirajo in obdelujejo... pac zadeva je dalec od crno bele.

poweroff ::

Zimonem je izjavil:

Ne blizu, open cad je za srednješolce. Hvala bogu ga bodo razvili naprej, do neke mere. Je pa cel kup stvari , ki jih ne bodo

Odvisno. Če bi samo podjetja iz Balkana stopila skupaj in bi vsako dalo par jurjev na mizo, da se plačajo razvijalci, bi se zadeva hitro izboljšala.

Seveda je pa to iluzorno pričakovati.

In rezultat - naj pač plačujejo. :))
sudo poweroff

Zimonem ::

Ne gre samo za sam sw. Gre tudi za kup vsebine , ki je avtorsko zaščitena.

Te tvoje fantazije me spominjajo na šlo tech linux.

driver_x ::

poweroff je izjavil:

Odvisno. Če bi samo podjetja iz Balkana stopila skupaj in bi vsako dalo par jurjev na mizo, da se plačajo razvijalci, bi se zadeva hitro izboljšala.


Saj ni potrebe. Imaš kitajsko kopijo AutoCAD-a. Vsaj pred leti ga je bilo moč dobiti. Ampak verjemi, da je za podjetja najcenejša in najboljša varianta to, da kupijo AutoCAD, Creo ali kaj podobnega. Ne gre se samo za risanje, ampak za celoten workflow razvoja. Risba tudi ni edini izdelek - iz nje izhaja pecej podatkov, ki so nato temelj za ostale oddelke, od načrtovanja kakovosti, proizvodnje in podobno. Boljši CAD programi s svojimi orodji omogočajo to integracijo. Proste alternative pogrnejo že pri osnovi: risanju, kaj šele pri ostalih zadevah. Ti sistemi so precej kompleksni in jih ne narediš tako, da "dajo podjetja iz balkana par jurjev na mizo". Teh jurjev bi bilo precej več kot "par" in tudi razvoj bi trajal predolgo, da bi bilo vredno čakati (in vmes plačevati licence).

GupeM ::

Tidule je izjavil:

GupeM je izjavil:

kloko je izjavil:

hurikhan je izjavil:

Kako pa je zakonsko s tem, ko software kliče domov in zapisuje tvoje podatke? GDPR pa to.

Podjetje in GDPR je malo drugače, kot fizična oseba in GDPR...

Ampak software ne ve, da sem jaz fizična oseba, ne podjetje. Torej mojih podatkov noter ne sme zapisat.

Softwaru pogosto ze pri namestitvi poves tocno to. Ali pa namestis verzijo, ki je eksplicitno namenjena podjetju, ali pa med instalacijo pokljukas da se strinjas katere podatke lahko zbirajo in obdelujejo... pac zadeva je dalec od crno bele.

Torej če podjetje piratizira SW, mora samo namestiti ustrezno verzijo in/ali med instalacijo pokljukati, da se ne strinja s tem, da se podatki pošiljajo na strežnik in/ali zapišejo v file. Mogoče je pa bolj črno-bela kot misliš.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Tidule je izjavil:

GupeM je izjavil:

kloko je izjavil:

hurikhan je izjavil:

Kako pa je zakonsko s tem, ko software kliče domov in zapisuje tvoje podatke? GDPR pa to.

Podjetje in GDPR je malo drugače, kot fizična oseba in GDPR...

Ampak software ne ve, da sem jaz fizična oseba, ne podjetje. Torej mojih podatkov noter ne sme zapisat.

Softwaru pogosto ze pri namestitvi poves tocno to. Ali pa namestis verzijo, ki je eksplicitno namenjena podjetju, ali pa med instalacijo pokljukas da se strinjas katere podatke lahko zbirajo in obdelujejo... pac zadeva je dalec od crno bele.


Pri namestitvi je glede tega pogosto zelo enostavno... Vedno je okence, kjer obkljukaš da se strinjaš z EULA. Če se strinjaš, boš namestil, če se pa ne strinjaš, pač ne bo namestitve...


Lp

Jože

poweroff ::

Pa saj pravim.

Če ni alternativ, in ni volje, da bi se ustvarile, pač plačaj.

PLAČAJ.

Kaj tukaj ni jasno??
sudo poweroff

_marc_ ::

O katerem programu pa gre debata?

Tidule ::

GupeM je izjavil:

Tidule je izjavil:

GupeM je izjavil:

kloko je izjavil:

hurikhan je izjavil:

Kako pa je zakonsko s tem, ko software kliče domov in zapisuje tvoje podatke? GDPR pa to.

Podjetje in GDPR je malo drugače, kot fizična oseba in GDPR...

Ampak software ne ve, da sem jaz fizična oseba, ne podjetje. Torej mojih podatkov noter ne sme zapisat.

Softwaru pogosto ze pri namestitvi poves tocno to. Ali pa namestis verzijo, ki je eksplicitno namenjena podjetju, ali pa med instalacijo pokljukas da se strinjas katere podatke lahko zbirajo in obdelujejo... pac zadeva je dalec od crno bele.

Torej če podjetje piratizira SW, mora samo namestiti ustrezno verzijo in/ali med instalacijo pokljukati, da se ne strinja s tem, da se podatki pošiljajo na strežnik in/ali zapišejo v file. Mogoče je pa bolj črno-bela kot misliš.


Kje pa piše, da ti mora proizvajalec omogočit uporabo SW brez, da se strinjaš z obdelavo podatkov? Se ne strinjaš in se program pač ne namesti. In predvsem še vedno mešaš podjetja in fizične osebe. GDPR ima bore malo s podjetji.

poweroff ::

Sicer pa, bi se lahko navadili na to, da je treba imeti malo več pregleda nad omrežjem in da ni slabo, da se tak software poganja v zaprtem delu omrežja.
sudo poweroff

Invictus ::

poweroff je izjavil:

Sicer pa, bi se lahko navadili na to, da je treba imeti malo več pregleda nad omrežjem in da ni slabo, da se tak software poganja v zaprtem delu omrežja.

Saj problem ni v nelegalni kopiji softwara, ampak v izdelku, ki ga preneseš z nelegalne kopije na legalno...

Takrat je pa akcija...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

Tidule je izjavil:

Kje pa piše, da ti mora proizvajalec omogočit uporabo SW brez, da se strinjaš z obdelavo podatkov? Se ne strinjaš in se program pač ne namesti. In predvsem še vedno mešaš podjetja in fizične osebe. GDPR ima bore malo s podjetji.

Da ti mora pa proizvajalec omogočiti uporabo SW brez da se strinjaš z obdelavo podatkov piše v GDPR. Oz tam piše, da nestrinjanje ne sme preprečevati uporabe.

In ne mešam podjetji in fizičnih oseb.

Če si fizična oseba in piratiziraš, ne smejo zbirati tvojih podatkov.
Če si fizična oseba in imaš legalen SW, še vedno ne smejo zbirati tvojih podatkov.
Če si podjetje in imaš legalen SW, GDPR ne velja in lahko zbirajo podatke.
Če si podjetje in piratiziriaš, kaj ti preprečuje, da se softwareu predstaviš kot fizična oseba. Ko se mu predstaviš kot fizična oseba, ne smejo zbirati tvojih podatkov. Posledično bojo bolj težko ugotovili, da si v resnici podjetje ki piratizira.

Ni prav komplicirano razumet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Zimonem ::

GupeM je izjavil:

Tidule je izjavil:

Kje pa piše, da ti mora proizvajalec omogočit uporabo SW brez, da se strinjaš z obdelavo podatkov? Se ne strinjaš in se program pač ne namesti. In predvsem še vedno mešaš podjetja in fizične osebe. GDPR ima bore malo s podjetji.

Da ti mora pa proizvajalec omogočiti uporabo SW brez da se strinjaš z obdelavo podatkov piše v GDPR. Oz tam piše, da nestrinjanje ne sme preprečevati uporabe.

In ne mešam podjetji in fizičnih oseb.

Če si fizična oseba in piratiziraš, ne smejo zbirati tvojih podatkov.
Če si fizična oseba in imaš legalen SW, še vedno ne smejo zbirati tvojih podatkov.
Če si podjetje in imaš legalen SW, GDPR ne velja in lahko zbirajo podatke.
Če si podjetje in piratiziriaš, kaj ti preprečuje, da se softwareu predstaviš kot fizična oseba. Ko se mu predstaviš kot fizična oseba, ne smejo zbirati tvojih podatkov. Posledično bojo bolj težko ugotovili, da si v resnici podjetje ki piratizira.

Ni prav komplicirano razumet.

Daj že nehaj nooooo.
GDPR je kratica za General Data Protection Regulation oz. za Splošno uredbo EU o varstvu podatkov, ki določa nova pravila glede varstva osebnih podatkov (od tu naprej: Splošna uredba).

Podjetje ni oseba. Je poslovni subjekt v danem primeru tak, ki krši licenčno pogodbo.

Avenger ::

Težava cad softvera je, da so razvijalci na neki točki ugotovili, da imajo defacto mono/oligopol (za nek določen namen lahko izbiraš med največ 3 programi) in da je logika pravnega sistema na nivoju podjetij pravzaprav bulletproof, torej, če imaš nelegalen softver, doživiš neizprosne kazni, brez večjih težav. Torej je jasno, da bodo podjetja uporabljala legalen softver, ceno lahko temu prilagodiš, ker si inženirske firme, ki to uporabljajo, visoke cene lahko privoščijo in je to samo še en izmed stroškov, pisarna na leto stane 6,000€, softver na leto 3,000€, itd. delovno orodje pač, ne? S tem izgubiš ogromno trga, ki bi ga sicer lahko imel, vendar po mojem zelo težko upravičiš bistveno nižjo ceno. 2000-5000 za program plus 1000+€ za letno obnovo licence, za podjetja in hipotetično 300-500€ za program in simboličnih 50€ na leto za fizične osebe - kolikor bi po mojem folk še bil pripravljen plačat za popoldansko igračkanje, učenje, raziskovanje, hobi. nekako težko upravičiš tako razliko. Torej se tega ne grejo, ker ni vredno? Ampak s tem onemogočijo ogromnemu krogu ljudi, ki imajo neko željo uporabljati produkt, ki bi jih kasneje morda pripeljal do nečesa bolj resnega in samo povečujejo piratstvo. Cene programov so divje, to ni normalno, profiti teh družb so enormni, lahko pogledate finančna poročila, delnice v 10 letih so šle gor 900%.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

GupeM ::

Zimonem je izjavil:

Daj že nehaj nooooo.
GDPR je kratica za General Data Protection Regulation oz. za Splošno uredbo EU o varstvu podatkov, ki določa nova pravila glede varstva osebnih podatkov (od tu naprej: Splošna uredba).

Podjetje ni oseba. Je poslovni subjekt v danem primeru tak, ki krši licenčno pogodbo.

Še kar ne razumeš? Podatki podjetja se seveda lahko posredujejo na njihove strežnike. Ampak kako naj SW ve, da so določeni podatki podatki podjetja in da jih zato lahko pošlje naprej? Ne ve. Zato jih ne sme, ker lahko gre za podatke fizične osebe.

Kot da bi slo-tech javno objavil tvoj email naslov. Pač sklepajo, da si podjetje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Utk ::

Am, pa imajo ti programi, ki kličejo domov, "certificirano" to beleženje? V smislu, da je sigurno pravilno, ni ponarejeno, itd. Zakaj bi to veljalo "na sodišču"? Mislim, tudi jaz lahko sestavim nek text fajl z nekimi imeni računalnikov, maci itd., pa kaj naj s tem? Tudi nek skener po omrežju ni težko naredit, ki ti povleče podatke računalnikov...

Tidule ::

GupeM je izjavil:

Tidule je izjavil:

Kje pa piše, da ti mora proizvajalec omogočit uporabo SW brez, da se strinjaš z obdelavo podatkov? Se ne strinjaš in se program pač ne namesti. In predvsem še vedno mešaš podjetja in fizične osebe. GDPR ima bore malo s podjetji.

Da ti mora pa proizvajalec omogočiti uporabo SW brez da se strinjaš z obdelavo podatkov piše v GDPR. Oz tam piše, da nestrinjanje ne sme preprečevati uporabe.

In ne mešam podjetji in fizičnih oseb.

Če si fizična oseba in piratiziraš, ne smejo zbirati tvojih podatkov.
Če si fizična oseba in imaš legalen SW, še vedno ne smejo zbirati tvojih podatkov.
Če si podjetje in imaš legalen SW, GDPR ne velja in lahko zbirajo podatke.
Če si podjetje in piratiziriaš, kaj ti preprečuje, da se softwareu predstaviš kot fizična oseba. Ko se mu predstaviš kot fizična oseba, ne smejo zbirati tvojih podatkov. Posledično bojo bolj težko ugotovili, da si v resnici podjetje ki piratizira.

Ni prav komplicirano razumet.


Glede na to kako slabo razumes je zadnji stavek totalen oksimoron

Samo iz firbca: od kje ti ideja da podjetje ne sme zahtevat zbiranja podatkov kot pogoj za njihovo storitev? Kateri clen GDPR to pravi? Se pri fizicnih osebah to ni res, kaj sele pri pravnih.

Poskusi sklenit naprimer narocnino za mobitel brez, da podjetju dovolis obdelavo tvojih osebjih podatkov pa javi kako dalec bos prisel. Pa je to cisto banalen primer, ki jasno pokaze kako ne razumes kaj sploh GDPR je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

poweroff ::

Avenger je izjavil:

Cene programov so divje, to ni normalno, profiti teh družb so enormni, lahko pogledate finančna poročila, delnice v 10 letih so šle gor 900%.

Ja, normalno.

Izsiljujejo, ker lahko.

Mi pa imamo na voljo tri izbire. Ne uporabljamo. Uporabljamo odprtokodno programje. Ali plačamo. Prva opcija ni opcija. Za drugo pravite, da tudi ni OK alternativa. Torej ostane tretja opcija. PLAČAJ. In ko bodo cene dvignili... plačaj še tisto.

Tako preprosto je to.
sudo poweroff

Tidule ::

Utk je izjavil:

Am, pa imajo ti programi, ki kličejo domov, "certificirano" to beleženje? V smislu, da je sigurno pravilno, ni ponarejeno, itd. Zakaj bi to veljalo "na sodišču"? Mislim, tudi jaz lahko sestavim nek text fajl z nekimi imeni računalnikov, maci itd., pa kaj naj s tem? Tudi nek skener po omrežju ni težko naredit, ki ti povleče podatke računalnikov...


Enako kot velja 500 drugih dokazov. Tako da sodisce na podlagi predlozenega presodi o njihovi verodostojnosti. Praviloma sodisce odredi revizijo, na podlagi katere se to ugotavlja. Bi pa ponarejanje kot ga omenjas pomenilo da je nekdo naredil konkretno kaznivo dejanje. Kar pa ji ravno nekaj kar naredis tako mimogrede.

Utk ::

Ja, je en do dokazov. Ampak sam log je isto kot da bi ena firma trdila nekaj, druga pa da nasprotno. Zakaj bi bil log sam po sebi nek (poseben) dokaz, je dokaz, kot je vsaka izjava "dokaz", ampak nič več kot to. Če bi nasprotna stran rekla, ne, tega pri nas ni bilo, tist log enostavno ne bi smel bit dovolj. Kaj drugega bi pa težko našli. Lahko je ponarejen, lahko je napačen, programi imajo napake, tudi tisti za logiranje napak in preverjanje licenc. itd. Mislim, če bi bilo 20 let zapora ali ne odvisno od pravilnosti nekega loga privat firme...jaz ne bi rad živel v takem svetu. Zato imamo certificirane arhive itd., ko so stvari malo bolj preverjene. Pa še za tisto bi malokdo dal roko v ogenj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

MIHAc27 ::

Moja prva misel je, da bi podjetju sporočil, da so vse nelegalne verzije izbrisane iz računalnikov. Če se doma tudi rabi, da se pač zmenimo še za nakup 1 licence.

Po drugi strani bi z tem priznal, da je bil nelegalen program naložen. Če bi zadeva res prišla v tožbo, se ne bi branil z nevednostjo (da je zunanji uporabljal svoj prenosnik) ampak raje izpodbijal njihove dokaze... torej kako so prišli do informacije, da so naloženi kreckani programi.

Še Balkanski bojevniki so vsi na prostosti, pa so delali veliko večje grehe...

P.S.: Ponavadi mali prekrškarji naj*bemo

poweroff ::

Nisi mali prekrškar.

To je hud greh, kar ste naredili.

:))
sudo poweroff

AllStarc ::

luli je izjavil:

Avenger je izjavil:

A kaj gledajo na to, da uporabljaš cad za hobi? Če s programom za modeliranje avtomobilskih motorjev delaš vaze in stojala za telefon, ki jih potem 3d printaš pač ne boš plačeval letne naročnine. Mislm.. ko bi vsaj bilo tako, da kupiš program, evo recimo, da bi tak program stal 500€ in bi ga potem imel lahko 10 let (ker konkretno tebi popolnoma zadošča oziroma ne uporabljaš niti 10% vseh možnosti, da o pluginih ne govorim), ne pa da jim moraš vsako leto stresti 2 jurja - kar je po mojem skromnem mnenju nepoštena praksa. In ja, seveda obstajajo zastonjske verzije, ampak so razlogi, da jih ne uporabljamo - še, se pa kar hitro izboljšujejo - je pa težava tudi, da ko se navadiš na nekaj, je zelo težko preklopit.

Super. Potem ti lahko kadarkoli ukradem avto in se z ljubico zapeljem na morje. Če me dobijo, pa se komunistično zgovarjam, da tvoj avto, ki si ga kupil za 100.000€ v življenjski dobi itak naredi 300.00km in da sem ti za teh 1000km maksimalno dolžen 350€, če pa sem slučajno vmes tankal in nalil vitreks pa se lahko zgodi, da si celo ti dolžen meni.

No to ni cisto ista stvar. Ista stvar bi bila ce bi mu ukradel eno od vec 100.000 kopij njegovega avta.
Ljudje se ne zavedajo da pri programju ne gre za krajo-odsvojitev ampak za nelegalno uporabo kopije, katere izdelava takorekoc ne stane nic( drugo pa je seveda cena razvoja).
sometimes what you want and what you get,
are two very different things

M-XXXX ::

No to ni cisto ista stvar. Ista stvar bi bila ce bi mu ukradel eno od vec 100.000 kopij njegovega avta.
Ljudje se ne zavedajo da pri programju ne gre za krajo-odsvojitev ampak za nelegalno uporabo kopije, katere izdelava takorekoc ne stane nic( drugo pa je seveda cena razvoja).

Tudi to ni isto. Če nekomu ukradeš kopijo je on ob to kopijo.
V tem primeru SAM SKOPIRAŠ, lastnik ima točno toliko kot je imel prej.

Jure14 ::

MIHAc27 je izjavil:


Še Balkanski bojevniki so vsi na prostosti, pa so delali veliko večje grehe...

Predvsem so bili tiho in govorjenje prepustili odvetnikom.

Beli_Zajcek ::

Jure14 je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:


Še Balkanski bojevniki so vsi na prostosti, pa so delali veliko večje grehe...

Predvsem so bili tiho in govorjenje prepustili odvetnikom.


To! To kar je napisal Jure14 je prekleto res in veljat ne samo za ta primer ampak tudi za kak drugi.

@Matthai

To programje je postalo industrijski standard tudi zato, ker so ga uporabljali pirati. Ne moreš zanikati, da so tudi iz tega naslova želi dobiček. Hkrati pa ne razumem zakaj si tako proti debati o legalnosti SW-ja, ki kliče domov. Sej konec koncev se vsi strinjamo, da je šlo za nelegalno uporabo, ampak to ne opravičuje morebitne nelegalne prijeme oškodovane firme.

poweroff ::

Od kje ideja, da sem proti?

Pravim samo da je programsko opremo treba plačati, ali pa uporabljaš odprtokodne alternative. Piratiziranje je pa no-go.

Glede klicanja domov... v svojem omrežju pravila kaj se dogaja določam jaz. In če omrežje zaprem, bo pač zaprto.
sudo poweroff

Zimonem ::

Lahko tudi podpreš z denarjem odprtokodne projekte. Pa upaš da bo kaj iz tega. Darila je dala 100miljončkov za odprtokodne EDA alternative od cca 20 so 3je uporabni, pa vprašanje kaj bo sčasoma in z podporo. Ampak je premik v drugo smer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Kayzon ::

poweroff je izjavil:

Od kje ideja, da sem proti?

Pravim samo da je programsko opremo treba plačati, ali pa uporabljaš odprtokodne alternative. Piratiziranje je pa no-go.

Glede klicanja domov... v svojem omrežju pravila kaj se dogaja določam jaz. In če omrežje zaprem, bo pač zaprto.



Zakaj no-go,saj s tem ne delas skode firmam ker v osnovi nisi sploh mislil kupiti izdelka,tako da ne izgubljajo dobicka. Zamisli si da kupis res vsako igro ki pride ven,posebej v casu ko ni demotov. Ali pa da bi placeval za gledanje filmov na internetu po 6-7 €. Nori svet.

zee ::

Zamisli si da kupis res vsako igro ki pride ven,posebej v casu ko ni demotov.


Tiste, ki jih hocem igrati, kupim. Strosek sodi v rubriko raznih kavic, kina, ...

Ali pa da bi placeval za gledanje filmov na internetu po 6-7 €. Nori svet.


Mhm...Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, ... ali pa odcolas malenkost vec za digitalni nakup.

Povsem se strinjam z uporabnikom Matthai. Bodisi placaj ali pa uporabljaj odprtokodne alternative.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

dreta ::

Ko mulc piratizira in vlece filme pa igrice dol je kriza
ko pa firma SLUZI s piratsko opremo se pa noben ne spotakne. digitalcek in podobni?

Furbo ::

M-XXXX je izjavil:

No to ni cisto ista stvar. Ista stvar bi bila ce bi mu ukradel eno od vec 100.000 kopij njegovega avta.
Ljudje se ne zavedajo da pri programju ne gre za krajo-odsvojitev ampak za nelegalno uporabo kopije, katere izdelava takorekoc ne stane nic( drugo pa je seveda cena razvoja).

Tudi to ni isto. Če nekomu ukradeš kopijo je on ob to kopijo.
V tem primeru SAM SKOPIRAŠ, lastnik ima točno toliko kot je imel prej.

Ti imaš pa več. Torej si se nelegalno okoristil.
Če nisi nič pridobil, potem ne kopiraj.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Avenger ::

Sej nisi resen, kaj točno si pridobil? Za gušt si uporabljal nek softver, ampak z njim nisi nič služil, seveda bi jaz vsekakor razlikoval med arhitekturnim birojem, ki uporablja autocad na 10 računalnikih in je vse s travnika in med nekom, ki dela v skladišču in ima ideje o bajti, ki se potem uči risati v piratskem acadu. Težko me boš prepričal, da kazen je kazen. V prvem primeru je pridobitna dejavnost, v drugem primeru je pa nekaj čisto drugega - človek nikoli ne bi kupil programa, razen če bi bil res razumno poceni. 4 cifre za program, 4 cifre za obvezno letno naročnino je oderuško, pa obrni kakor hočeš, seveda pa je to uspešen poslovni model, zato funkcionira. Pošteno pa ni, zato se mi ne zdi greh uporabljati take kopije. Change my mind.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

opeter ::

poweroff je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Ne blizu, open cad je za srednješolce. Hvala bogu ga bodo razvili naprej, do neke mere. Je pa cel kup stvari , ki jih ne bodo

Odvisno. Če bi samo podjetja iz Balkana stopila skupaj in bi vsako dalo par jurjev na mizo, da se plačajo razvijalci, bi se zadeva hitro izboljšala.

Seveda je pa to iluzorno pričakovati.

In rezultat - naj pač plačujejo. :))


Politika in tudi drugi vedno radi poudarjajo izaze tipa "primer dobre prakse".
En takšen primer bi lahko bil odprtokodni risarsko-grafični program Krita, kjer dejansko razvoj financira del uporabnikov.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Comandante ::

Solidworks nima freeware konkurence, vse kar je zastonj je vsaj za red velikosti manj zmogljivo in dodelano.

To seveda ne opravicuje nelegalne uporabe. Samo ne govorite o freeware alternativah, ker jih ni. Za igrackanje so ok, za resno delo so neuporabne.

Tidule ::

Utk je izjavil:

Ja, je en do dokazov. Ampak sam log je isto kot da bi ena firma trdila nekaj, druga pa da nasprotno. Zakaj bi bil log sam po sebi nek (poseben) dokaz, je dokaz, kot je vsaka izjava "dokaz", ampak nič več kot to. Če bi nasprotna stran rekla, ne, tega pri nas ni bilo, tist log enostavno ne bi smel bit dovolj. Kaj drugega bi pa težko našli. Lahko je ponarejen, lahko je napačen, programi imajo napake, tudi tisti za logiranje napak in preverjanje licenc. itd. Mislim, če bi bilo 20 let zapora ali ne odvisno od pravilnosti nekega loga privat firme...jaz ne bi rad živel v takem svetu. Zato imamo certificirane arhive itd., ko so stvari malo bolj preverjene. Pa še za tisto bi malokdo dal roko v ogenj.


Od kje sanjas o 20 letih zapora? Je pa tak log dovolj da lahko sodisce odredi revizijo. In lej si ga lej se v izdelkih podjetja najde, da so nastali v CAD softwaru pol leta pred nakupom licence in da je revizija it pokazala, da so kupili eno licenco, peogram pa namestili na tri masine... potem pa to ni vec samo vprasanje loga.

Avenger je izjavil:

Sej nisi resen, kaj točno si pridobil? Za gušt si uporabljal nek softver, ampak z njim nisi nič služil, seveda bi jaz vsekakor razlikoval med arhitekturnim birojem, ki uporablja autocad na 10 računalnikih in je vse s travnika in med nekom, ki dela v skladišču in ima ideje o bajti, ki se potem uči risati v piratskem acadu. Težko me boš prepričal, da kazen je kazen. V prvem primeru je pridobitna dejavnost, v drugem primeru je pa nekaj čisto drugega - človek nikoli ne bi kupil programa, razen če bi bil res razumno poceni. 4 cifre za program, 4 cifre za obvezno letno naročnino je oderuško, pa obrni kakor hočeš, seveda pa je to uspešen poslovni model, zato funkcionira. Pošteno pa ni, zato se mi ne zdi greh uporabljati take kopije. Change my mind.

Podjetje, ki uporablja piratsko opremo za pri pridobitni dejavnosti, tega ne nedela za nikakrsen gust. In v tej temi je govora o temu, ne o temu, da nekdo rise hiso med malico. Iz posta OP je vec kot ocitno, da CAD uporabljajo pri svoji dejavnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Tidule ::

Comandante je izjavil:

Solidworks nima freeware konkurence, vse kar je zastonj je vsaj za red velikosti manj zmogljivo in dodelano.

To seveda ne opravicuje nelegalne uporabe. Samo ne govorite o freeware alternativah, ker jih ni. Za igrackanje so ok, za resno delo so neuporabne.

Pridobitna dejavnost je nelocljivo povezana s stroski in kakrsno koli opravicevanje taksnega ravnanja je neposredno spodbujanje nelojalne konkurence. Ce freeware alternativ ni potem naj se pac ukvarja z drugo dejavnostjo ali pa placa licence. To je tako kot bi se sel jaz aktivnost oddajanja parkirisc na sosedovem dvoriscu, ker nikoli ni vec kot en avto tam parkira, pa nobene skode ni pri tem.

Machete ::

Avenger je izjavil:

Sej nisi resen, kaj točno si pridobil? Za gušt si uporabljal nek softver, ampak z njim nisi nič služil, seveda bi jaz vsekakor razlikoval med arhitekturnim birojem, ki uporablja autocad na 10 računalnikih in je vse s travnika in med nekom, ki dela v skladišču in ima ideje o bajti, ki se potem uči risati v piratskem acadu. Težko me boš prepričal, da kazen je kazen. V prvem primeru je pridobitna dejavnost, v drugem primeru je pa nekaj čisto drugega - človek nikoli ne bi kupil programa, razen če bi bil res razumno poceni. 4 cifre za program, 4 cifre za obvezno letno naročnino je oderuško, pa obrni kakor hočeš, seveda pa je to uspešen poslovni model, zato funkcionira. Pošteno pa ni, zato se mi ne zdi greh uporabljati take kopije. Change my mind.


S športno tekmo, kinom, gledališčem, kosilom, tudi nič ne zaslužiš. Pa je redko zastonj.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

TESKAn ::

Kaj pa fusion360? Ok res daš vse v oblak, ampak dobiš zastonj za igračkanje cad, cam...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Tudi pri CAD-u se dogajajo premiki v smeri SaaS (Software as a Service) rešitev, se pravi v smeri "oblačnih" rešitev... IMHO to ustreza praktično vsem ponudnikom programskih rešitev, ne bo več namestitev pri uporabnikih, piratiziranje bo s tem praktično onemogočeno, pa še $$$ bo "canknil" od vsakega uporabnika.

TESKAn je omenil fusion360, jaz bom pa v zgodo potegnil OnShape, ki ima podobno filozofijo. Se pravi, vse, kar zmodeliraš je v oblaku in je javno dostopno. Če želiš "zasebnost", pa pač moraš plačati "profesionalno" licenco:

https://www.onshape.com/en/products/free

Sam sem se prvič poigral s tem leta 2015, ko se je začel širiti glas o tem. Zadeva je vmes postal resna, tako resna, da jo je kupil PTC (Pro/Engineer -> Wildfire -> Creo). Me prav zanima, kaj se bo izcimilo iz tega...

Kot modeler na nivoju parta je povsem soliden, kako je pa s sestavi in izdelavo risb, pa še nisem preskusil...

Težava tega je v tem, da tu ne gre za odprtokodno rešitev in se pogoji zastonjske uporabe lahko spremenijo čez noč. Podobno smo doživeli v 2D CAD svetu s programom DraftSight (Dassault Systems, ponudnik Catia-a in SolidWorks-a), ki je bil kar nekaj let zastonj, potem pa ne več...

Lp

Jože

Tidule ::

TESKAn je izjavil:

Kaj pa fusion360? Ok res daš vse v oblak, ampak dobiš zastonj za igračkanje cad, cam...

To eksplicitno ni dovoljeno za komercialno rabo. Za domaco rabo pa je seveda bistveno boljsa resitev kot piratiziranje.

pijavka ::

poweroff je izjavil:

Dajte nehat fantazirat fantje.
Naj kakšen pravnik razloži kakšna je razlika med civilnim in kazenskim postopkom. Če vas toži civilno, vam šifriranje diskov ne bo pomagalo.

Lahko to malo bolj podrobno razložiš? Šifriranje ...

V-i-p ::

Po moje Matthai misli povedat, da v civilni tožbi šifrirani diski ne bi igrali nobene vloge?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Tidule ::

Razlike so ogromne, tako v dokaznem bremenu, vsebini dokazov, kakor tudi v odlocanju o krivdi ter posledicah le te. V civilnem postopku moras kot tozena stran imeti bistveno bolj aktivno vlogo, saj se ne presoja kot americani temu recejo beyond reasonable doubt ampak se presoja med dvema inerpretacijama neke situacije. V civilnih postopki je obramba z molkom precej neumen pristop, ki se lahko v skrajem primeru konca tudi z zamudno sodbo.

poweroff ::

Tako je. V civilnem postopku moraš ti dokazati, da "nisi kriv", v kazenskem postopku ti mora država dokazati, da si kriv.

Če ima v civilnem postopku druga stran neke dokaze proti tebi, ti pa privlečeš ven šifrirane diske in molk... ter z ničemer ne spodbiješ navedb nasprotne strani - si praktično avtomatično izgubil.

Avenger je izjavil:

4 cifre za program, 4 cifre za obvezno letno naročnino je oderuško, pa obrni kakor hočeš, seveda pa je to uspešen poslovni model, zato funkcionira. Pošteno pa ni, zato se mi ne zdi greh uporabljati take kopije. Change my mind.

Tako pač je. Je oderuško? Potem pač ne uporabljaj softwera. Ali bi rad državno regulirane cene? Saj živimo v kapitalizmu!

Če ne pa plačaj.

Kar pa hočem povedati je, da če (ČE!) bi se ljudje obnašali racionalno, bi se samoorganizirali in z denarjem podprli alternative. Vzameš pač najbolj obetajočo alternativno, ustanoviš fundacijo in začneš zbirati denar za razvoj. Če bi samo nekaj odstotkov podjetij, ki zdaj uporabljajo plačljiv software dalo nekaj malega donacij v to fundacijo, bi alternativa v par letih postala precej uporabna.

Je pa res, da bi rabil sposobno vodstvo oz. organizacijo v tej fundaciji. Ter predvsem, da se ljudje niso sposobni obnašati racionalno. Praktično nobena firma ne bo par let dajala nekaj malega EUR donacij v tako fundacijo. Raje bodo vsako leto konkretno preplačali "oderuški" software in seveda jamrali kako hudo jim je.

Torej - plačujte. Zraven sicer lahko jamrate, ampak pomembno je, da plačujete... >:D
sudo poweroff

Beli_Zajcek ::

poweroff je izjavil:

Tako je. V civilnem postopku moraš ti dokazati, da "nisi kriv", v kazenskem postopku ti mora država dokazati, da si kriv.

Če ima v civilnem postopku druga stran neke dokaze proti tebi, ti pa privlečeš ven šifrirane diske in molk... ter z ničemer ne spodbiješ navedb nasprotne strani - si praktično avtomatično izgubil.


Pa spet, vprašanje koliko res taki "dokazi" zdržijo na sodišču. Imamo našo sodno prakso glede tega? Imamo primer, ko je inšpektor prišel in odkril nelegalen software, kar pa je nekaj drugega kot zasebna družba proti zasebni družbi. Ti tukaj kar predvidevaš, da so tako zbrani dokazi "kosher".

poweroff je izjavil:


Kar pa hočem povedati je, da če (ČE!) bi se ljudje obnašali racionalno, bi se samoorganizirali in z denarjem podprli alternative. Vzameš pač najbolj obetajočo alternativno, ustanoviš fundacijo in začneš zbirati denar za razvoj. Če bi samo nekaj odstotkov podjetij, ki zdaj uporabljajo plačljiv software dalo nekaj malega donacij v to fundacijo, bi alternativa v par letih postala precej uporabna.

Je pa res, da bi rabil sposobno vodstvo oz. organizacijo v tej fundaciji. Ter predvsem, da se ljudje niso sposobni obnašati racionalno. Praktično nobena firma ne bo par let dajala nekaj malega EUR donacij v tako fundacijo. Raje bodo vsako leto konkretno preplačali "oderuški" software in seveda jamrali kako hudo jim je.

Torej - plačujte. Zraven sicer lahko jamrate, ampak pomembno je, da plačujete... >:D


Ahhh, brezveze. To je neka tvoja utopija, ljudje ne delujejo tako. Če pa bi, potem ne bi imeli desetino problemov, ki jih imamo v Sloveniji (ali kje drugje). Zato pa imamo po drugi strani državo, ki lahko prisili monopoliste v "lepše" igranje na trgu.

Tidule ::

To, da noces placat licence enemu od 20 ponudnikiv cad sw ni problem monopola.

Nihce ne predvideva, da so vsi dokazi avtomaticno ok in verodostojni, ampak kar je tukaj pomembno je da moras ti kot tozena stranka dokazom konjretno oporekat.

V situaciji kjer toznik razpolaga z logi in dokazili o tem, da je do krsitev prislo se ti pac ne bos mogel branit tako, da ne bos dovolil vpogleda in bos sifriral diske. Oziroma bolje receno, bo v taki situaciji praviloma obveljala trditev toznika. Posrednega dokazovanja odgovornosti (ne pa krivde, ker je to primarno stvar kazenskega prava) je v civilnem pravu veliko. Dodatno ne pozabit, da je objektivna odskodninska odgovornost bistveno vecja od kazenske odgovornisti. S tem mislim predvsem na to, da za odskodninsko odgovornost zadostuje da se dokaze, da je do krsitev prislo s strani podjetja, brez da se poimensko dolici "krivca". Zato tudi izgovori, da je zaposleni imel nek software na privat racunalniku idoadejo. Ce je bil zaposleni vkljucen v redni delivni prices in pri tem procesu uporabljal nelegalno programsko opremo je prav tako do ponudnika odgovorno pidjetje. Potem pa seveda lahko na nivoju podjetje-zapisleni to resujejo naprej.

Zimonem ::

Kar pa hočem povedati je, da če (ČE!) bi se ljudje obnašali racionalno, bi se samoorganizirali in z denarjem podprli alternative. Vzameš pač najbolj obetajočo alternativno, ustanoviš fundacijo in začneš zbirati denar za razvoj. Če bi samo nekaj odstotkov podjetij, ki zdaj uporabljajo plačljiv software dalo nekaj malega donacij v to fundacijo, bi alternativa v par letih postala precej uporabna.

Gre za dokaj nošen trg , odstotki racionalnega obnašanja pa niso večji kot sicer. Pa tudi poslovni model ni primerljiv z recimo brkljalniki. Kjer dobiš nek izplen od reklam, Linkanja na Google ... To je productivity segment ne consumer.

pijavka ::

poweroff je izjavil:

Tako je. V civilnem postopku moraš ti dokazati, da "nisi kriv", v kazenskem postopku ti mora država dokazati, da si kriv.

Če ima v civilnem postopku druga stran neke dokaze proti tebi, ti pa privlečeš ven šifrirane diske in molk... ter z ničemer ne spodbiješ navedb nasprotne strani - si praktično avtomatično izgubil.


Hvala za pojasnilo.

Zimonem ::

Fajn bi bilo slišati opa , kaj se je zmenil.
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanje CAD licenc pri nas (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programska oprema
10416068 (8665) vres.ales
»

win 7 neki poceni keyi in nasvet win 7 v win 10

Oddelek: Pomoč in nasveti
232328 (1766) jukoz
»

Autodeskovi izdelki bodo brezplačni za študente

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
317382 (5742) Barbarpapa2
»

Največja poravnava zaradi nelegalne programske opreme v Sloveniji vredna 30.000 evrov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
10236508 (31113) 5er-->
»

Kje dobiti AutoCAD 2000-2008?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9115191 (13531) strojix

Več podobnih tem