» »

Nelegalna oprema

Nelegalna oprema

1
2
3 4 5

Zimonem ::

Za enkrat si na mediacijo kjer se, da bolj ali manj vse zmenit. Podobno kot je opisal prowb. Sodišče je veliko večji hudič.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

stara mama je izjavil:

Invictus je izjavil:


Tako da, če pride to na sodišče, pade že na tem, ker so podatki pridobljeni nelegalno, brez sodnega naloga (CDR direktiva za IP naslov in lastnik).

Si kdaj prebral vse pogoje, al malo na pamet??
No, za 30k+ vrjamem da bi jih šel brat.

Največja poravnava zaradi nelegalne programske opreme v Sloveniji vredna 30.000 evrov


Firmo Menart poznam, delamo z njimi že dobro desetletje. Tukaj je šlo za poravnavo za "ne-CAD" programsko opremo, je pa to največja pri nas javno objavljena poravnava. Pri nas obstaja kar nekaj poravnav, kjer se je šlo za večje denarje, kot je omenjenih 30k€...

Da se vrnem na OP-jevo zgodbo. Sam se bo moral odločiti, ali se bo pogajal, ali bo pa šel do "bridkega konca". Če se bo, na koncu, šla za deva pred sodišče, zna vse skupaj stati bistveno več, kot bi stalo sedaj...

Ko smo bili v podobnem "zosu", nismo niti prišli do odvetnika nismo prišli, je bilo preveč evidentno, da so se črne licence uporabljale na drugih računalnikih kot tiste, ki smo jih kupili. Smo se "zdilali" in po redni ceni kupili nekaj licenc. Uspeli smo stržiti nekaj drugačnih licenc, kot smo bili terjani tako, da so bolj ustrezale našim potrebam.

Lp

Jože

Mato989 ::

Jaz bi ignoriral, povedal bi jim da če želijo karkoli čakaš na uradni poziv sodišča, tam bodo morali tudi predstavit dejanske dokaze, ne samo to kar oni vidijo ampak to kar velja pred sodiščem in SLO zakoni... EULA ni NAD slo. zakoni o pridobivanju podatkov.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

Pobes je izjavil:


Dobili so naslov, telefonske, maile vse kar hoces. lastnik prikljucka in placnik interneta druga firma.


To ni ravno problem, ko imajo enkrat ime podjetja.

Jaz bi, ce bi me bilo strah kot najprej sel do odvetnika. Nazaj napisal maksimalno, da ne vem tocno kaj jih moti, ker imamo v podjetju licencno opremo in dal kontakt odvetnika. Ce software nisi uporabljal in si ga pocistil se lahko delas francoza, ker naceloma moras krsiti zavedno. Ti pa si delal z legalno verzijo. Pac ne dati linka na forum. :)

Kolikor vem je praviloma pot teh podatkov taka, da ironicno dobijo skozi legalno kopijo in se to samo, ce odpiras kaj iz nelegalne. Ampak mi je cudno kako bi to slo, ce nelegalnih niste niti uporabljali.

Skratka na sodiscu, ce nelegalne res niste uporabljali, ne vidim nekih sans, da zmagajo. Naceloma ste ja po regelcih?

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

Pozabljate, niso problem legalne - nelegalne kopije softwarea.
Problem so podatki, ki jih z njimi producirate. In to se vedno vse premeša. Cele svoje baze pa ne moreš pobrisat, ker ti firma obstoji :)

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

168. člen ZAKON O AVTORSKI IN SORODNIH PRAVICAH

(1) Za kršitve po tem zakonu veljajo splošna pravila o povzročitvi škode, če ni s tem zakonom drugače določeno.

(2) Kršilec je dolžan plačati upravičencu odškodnino v obsegu, ki se določi po splošnih pravilih o povrnitvi škode, ali v obsegu, ki je enak dogovorjenemu ali običajnemu honorarju ali nadomestilu za zakonito uporabo te vrste.

(3) Če je bila pravica iz tega zakona kršena namerno ali iz hude malomarnosti, lahko upravičenec zahteva plačilo dogovorjenega ali običajnega honorarja ali nadomestila za tovrstno uporabo, povečanega do 200%, ne glede na to, ali je zaradi kršitve pretrpel kakšno premoženjsko škodo ali ne.

(4) Pri odločanju o zahtevku za plačilo civilne kazni in odmeri njene višine sodišče upošteva vse okoliščine primera, zlasti pa stopnjo krivde kršilca, velikost dogovorjenega ali običajnega honorarja ali nadomestila ter preventivni namen civilne kazni.

(5) Če je premoženjska škoda večja od civilne kazni, ima upravičenec pravico zahtevati razliko do popolne odškodnine.

1. Kako bodo dokazali skodo

3. Ni namerno, niti huda malomarnost. Si pa ja imel legalno opremo.

4. Okoliscine gredo absolutno v tvojo korist, ker koristis legalno.

Ce je kdo pravnik morda pozna kaksen zakon, ki to ureja bolj specificno ampak na prvi pogled mi zadeve ne delujejo strasljivo.

stara mama je izjavil:

Pozabljate, niso problem legalne - nelegalne kopije softwarea.
Problem so podatki, ki jih z njimi producirate. In to se vedno vse premeša. Cele svoje baze pa ne moreš pobrisat, ker ti firma obstoji :)


Ce delajo izkljucno z legalno opremo. In tudi ce je fragment ilegalne in oni vse to nekako pridobijo, torej verjetno sodni nalog, totalna preiskava itn., za kar morajo imeti zelo utemeljen sum itn. Kaksna pa bo skoda, ki jo lahko uveljavljajo?

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

TheBlueOne je izjavil:


Ce delajo izkljucno z legalno opremo. In tudi ce je fragment ilegalne in oni vse to nekako pridobijo, torej verjetno sodni nalog, totalna preiskava itn., za kar morajo imeti zelo utemeljen sum itn. Kaksna pa bo skoda, ki jo lahko uveljavljajo?

Pridobili podatke zagotovo so, če so se začeli s tem ukvarjat. Vrjetno pa bi tud oni raje videli prej pristop k pogajanju, kot k tožbi. Kar je namen dopisa poslanega OPju.
Kot je že pisalo v novici, večina takih zadev se zaključi s poravnavo/dogovorom, le redki pridejo na sodišče.

TheBlueOne ::

stara mama je izjavil:


Pridobili podatke zagotovo so, če so se začeli s tem ukvarjat. Vrjetno pa bi tud oni raje videli prej pristop k pogajanju, kot k tožbi. Kar je namen dopisa poslanega OPju.
Kot je že pisalo v novici, večina takih zadev se zaključi s poravnavo/dogovorom, le redki pridejo na sodišče.


Glede na kratek cas, ki so ga pustili za odgovor, si mislim da je velika verjetnost, da malo zastrasujejo. Kar predlagas ti je, da OP vse skupaj lepo prizna. Jaz bi mu to se najmanj svetoval, sploh ce mu tega ni svetoval odvetnik. Vecina teh zadeves se morda zakljuci z zatisjem, kdo pravi, da se s poravnavo?

Zimonem ::

Dokažejo že lahko. Če gre na sodišče bo to odredilo revizijo in našlo datoteke urejane z kompromitirano verzijo.

Ko imaš enkrat legalizirano in odstranjeno vse nelegalno se pač pogajaš. Pa Makar samo za polletno najem kolikor je pač sodelavec delal na laptopu. Kaj več najbrž niti ne bodo hoteli.
Če gre na sodišče, boš pa v najboljšem primeru plačal še enkrat toliko + revizija + stroški+ čas in živci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Šmorn ::

Solidworks? Kupi.

poweroff ::

Zanimiva zgodba, ampak mene zanima nekaj drugega.

A je kdo na firmi izračunal koliko je ta programska oprema stala do sedaj, koliko bo sedaj stal ta "odvetniški" postopek (ali se bo končal z nakupom licenc, ali na sodišču, ali boste samo imeli stroške za svojega odvetnika)?

Skratka, a obstaja izračun kolikšen je TCO - total cost programske opreme v recimo 5 in 10 letih?

Potem pa bi me zanimal še izračun koliko stane prehod na alternativo? Za CAD obstaja kup odprtokodnih programov, je pa seveda povsem verjetno, da so slabši, z manj funkcionalnostmi... ali pa so mogoče enako dobri, ampak je treba izobrazit kader, da jih bi znal uporabljati.

Skratka, a je kdo naredil izračun kaj se splača na rok 5, 10, 15 let?
sudo poweroff

RedDrake ::

OpenSource se na dolgi rok vedno splača bolj.
Sploh sedaj, ko je vse migriralo na najem int te letno stane toliko, kot te je prej stalo časovno neomejeno.
Jaz imam pri eni stranki podoben primer, kjer so obtičali na Adobe CS6. 9-10 let nazaj so plačali tisih 1k EUR in basta, imajo legit 4 postaje. Če gredo sedaj na cloud bodo letno zmetali več kot 1k EUR. Problem je samo, ker trenutno rabijo že več kot 4 postaje in situacija počasi postaja nevzdržna.
Osebno svetujem odprtokodo, ampak direktor ni navdušen, ker Adobe SW uporablja še iz 90-ih let in je "navajen".

TheBlueOne ::

Zal pri CAD odprtokodno nima nobenega smisla. Ceprav je software drag, je v bistvu poceni. Tu je toliko specifik, dodatnega softwara itn, da odprotkodno nima s od sans. Pri odprtokodnem se osnove ne delujejo OK, kaj sele bolj specificne zadeve, ki dalec niso pokrite.

RedDrake ::

Odvisno kaj delaš.
Problem je da isto plača firma, ki razvija kose za aerospace industrijo in jože novak s.p., ki riše ohišje za nek na pol homemade smarthome produkt.

Dodatno je problem vendor lock in.
Recimo da rabiš nek CAD za nek projekt.
To pomeni, da boš moral sedaj letno VEDNO plačevati absurdno visoke znesek, ali pa lahko vse delo, ki je bilo opravljeno de-facto vržeš v smeti.
SW lease bi bilo potrebno prepovedati.
Cena sploh ni problem.
Problem je lastnina.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

TheBlueOne ::

Jaz bi bil ultimovesel, ce bi bil recimo FreeCAD vsaj na nivoju 10 let starih CAD programov, kar se tice osnov, ampak dalec ni. In to so res samo osnove, kjer moras vedeti, da je osnovni del le majhen delcek. Potem imas kompatibilnost, vse mora biti 100% itn. Ne pozabit, da so na koncu pogosto stroji ranga nekje od 50kEUR do xmioEUR, in res noces nevsecnosti.

Drugace povedano, ce bi bil mizar in delal enostavno pohistvo bi raje raskiral nekaj kEUR kot pa se jajcal s kaksnim FreeCADom, kaj sele kaj drugega. Se garantirano poplaca sam.

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

RedDrake je izjavil:

Odvisno kaj delaš.
Problem je da isto plača firma, ki razvija kose za aerospace industrijo in jože novak s.p., ki riše ohišje za nek na pol homemade smarthome produkt.

Dodatno je problem vendor lock in.
Recimo da rabiš nek CAD za nek projekt.
To pomeni, da boš moral sedaj letno VEDNO plačevati absurdno visoke znesek, ali pa lahko vse delo, ki je bilo opravljeno de-facto vržeš v smeti.
SW lease bi bilo potrebno prepovedati.
Cena sploh ni problem.
Problem je lastnina.


Takole lahko človek zaključi, da npr. MSjevi office programi sploh niso poseben problem, saj imajo solidne alternative :|

Je kdo kdaj razmišljal o ustanovitvi kakšne zadruge konstruktorjev, ki bi si delila licence (če je volume licensing kaj bolj poceni?) oz. če EULA takšno rešitev sploh dovoljuje...

robo125 ::

Ne vem kakšen tip podjetja je. Naj pove še kdo - včasih se je kot zdravilo uporabljalo zaprtje/stečaj in odprtje nove firme. Glede na to, da podjetje praktično nima sredstev?

TheBlueOne ::

Kolikor vem EULA praviloma dovoli zgolj kupovanje od prodajalcev za tvojo regijo. Kar se tice volume imas bolj serverje z licencami, kjer je minus, da lahko samo ena oseba uporablja software, instalacij pa je vec. Oz kolikor placas. Je pa menda kar nekaj pogajalskega prostora za cene.

In na koncu je software vseeno prakticno vedno realtivno poceni.

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

tony1 je izjavil:


Je kdo kdaj razmišljal o ustanovitvi kakšne zadruge konstruktorjev, ki bi si delila licence (če je volume licensing kaj bolj poceni?) oz. če EULA takšno rešitev sploh dovoljuje...

Si sploh ne predstavljam, kako bi to sploh lavfalo proti enemu Siemensu ali pa Dassault Systemes, že zdaj je licenciranje precej kompleksno.

Pa tist, ki je omenil opensource....... :)):))
Za ograjo na vrtu narisat bi blo ja

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

robo125 je izjavil:

Ne vem kakšen tip podjetja je. Naj pove še kdo - včasih se je kot zdravilo uporabljalo zaprtje/stečaj in odprtje nove firme. Glede na to, da podjetje praktično nima sredstev?


Verjetno je OP S.P.? Ampak zaradi licence verjetno ne bos zapiral d.o.o. Nekaj skoraj sigurno izgubis.

SeMiNeSanja ::

Pri 'dokazovanju' ne verjamem, da datoteke, ki so ustvarjene z nelegalno verzijo lahko veljajo kot dokaz za karkoli.

Tudi pri umoru, posest morilskega orodja ne šteje kot dokaz, da si ti morilec, zakaj bi potem obstoj neke datoteke veljal kot dokaz za kršitev avtorskih pravic? Sploh če se taka datoteka 'sumljivega izvora' nahaja na računalniku z legalno kupljeno licenco programa.

Ponavadi nameščeni programi puščajo svoje 'sledi' v Registry-ju, kjer ob inštalaciji kreirajo kriptične ključe, katerih obstoj potem z lahkoto prečesaš po celem omrežju.

Problem teh ključev v Registry-ju je, da notri ostanejo tudi potem, ko program odnamestiš in tako postanejo trajni dokaz, da si na tem računalniku nekoč imel nameščen program XY (razen če morda uporabljaš kakšna specialna orodja, katera že ob namestitivi 'snemajo' vse spremembe, katere so se zgodile an računalniku).
Lahko bi rekli, da se računalnik 'okuži' z programom XY, za zares popolno odstranitev pa je praktično najboljša ponovna namestitev sistema.
Če tu nebi bili neki zapisi z MAC naslovom, imenom uporabnika, računalnika,...? - podatki, ki jih je program 'sporočil domov'.

Datoteke, ki bi bile 'izdelek' določenega programa, bi bile problematične izključno v primeru, da EULA reče, da ima softw. hiša avtorsko pravico tudi nad vsemi izdelki, ki so bili narejeni z njihovim orodjem (bi bilo skrajno čudno).
Kot uporabnik legalne kopije programa, te nihče ne more zavezati k preverjanju, kaj šele, da ti nalaga odgovornost za neko tretjo osebo in njene licenčne 'spodrsljaje' in kršitve. Pa nima veze, če ves dan odpiraš datoteke kreirane na nelegalnih kopijah - odpiral si jih z legalno kopijo in to je edino, kar tebe kot uporabnika zanima.

Pod črto se tu srečujemo z dvena različnima problemoma:
a) Datoteke - izdelki 'sumljivega izvora'
b) Nelegalne kopije orodja nameščene na računalnikih podjetja

Od tega je problem le točka B.

Pri tem meni ni povsem jasno, zakaj se lastnik legalne kopije odloči dodatno namestiti 's travnika', ne pa dodatno kopijo uradne licence, katero je kupil.
Pri 'travniških' verzijah vedno obstaja tveganje, da si preneseš še kakšen virus...
Pri kopiji legalnega programa pa vedno obstajajo izjeme, ko moraš program namestiti na drug računalnik (recimo, da se je primarni rač. pokvaril, pa je na servisu).
V določenih primerih lahko EULA celo dovoljuje namestitev na več računalnikov, če lahko dokažeš, da licenco uporablja izključno ENA oseba na enkrat (npr. si lahko namestiš na desktop+laptop - uporabljati smeš pa le eno kopijo na enkrat).

Drugi licenčni modeli pa kaj takega izrecno izključujejo, tako da se dejansko moraš nekoliko poglobiti v EULA in licenciranje dotičnega programa.

Kljub vsemu, pa meni na koncu ni čisto jasno, zakaj ljudje tem programom ne blokirajo dostopa do interneta. Že Windows Firewall bi teoretično moral zadoščati, da bi programu onemogočil klice domov.
'Izdelke' iz programov pa se verjetno da 'očistiti', če uporabiš katerega od Export/Import formatov, s katerimi si običajno izmenjuješ datoteke z uporabniki drugih CAD programov.

-----

Vse to še vedno ne koristi pri razmisleku 'kaj zdaj'.
Mislim, da bi bilo dobro, da OP premisli, kako in koliko je dejansko uporabljal tiste dodatne kopije, katere je nameščal na računalnike. Predvidevam, da ni VES ČAS bil samo on EDINI uporabnik programa, temveč da je program v določenem obdobju vendarle uporabljalo več kot eden uporabnik.
Naj to realno oceni in gre s tem podatkom v mediacijo. Če sem npr. zaradi Korone delal od doma, a si nisem uspel prenesti službene kopije, se bo najbrž dalo najti neko sporazumno rešitev.
Tudi če je vmes za nekaj mesecev dejensko še ena oseba uporabljala program, se morda lahko dogovori za neko razumno odškodnino, sploh če danes dejansko v podjetju ni več kot ena oseba, ki bi ta program sploh uporabljala.

Bistveni namen teh kampanj je prestreči podjetja, ki dejansko uporabljajo več, kot so licencirala. Nekako ni ravno namen, da se podjetju z enim zaposlenim proda deset kopij programa, ki jih nima kdo uporabljati.

Na koncu je vse skupaj tudi zelo odvisno od proizvajalca / lastnika avtorske pravice. Ne vem, če je bilo kje navedeno, za kateri konkretni CAD izdelek katerega proizvajalca se gre. V nekaterih primerih se prepusti 'urejanje' lokalnemu distributerju, ali pa se vsaj posluša njegovo mnenje pred nadaljnim postopanjem. Tu lahko 'mediacija' veliko koristi, da se iz zagate rešiš.
Imaš pa tudi proizvajalve, ki so čisti ignoranti. Imajo nek oddelek s pravniki, ki jim je mar za vse ostalo. Čim izvedo za kršitev, gredo do konca.
Razlike so tudi v tem, ali distributer/prodajalec ima kaj od teh postopkov.
Nekje se prizna prodajalcu in distributerju enaka odškodnina kot je % izpad marže. Drugje se prodajalca in distributerja v celoti izključi in nimata nobene koristi od tovrstnih 'kazenskih' postopkov.

Ravno zaradi tako velikih razlik, bi bilo dobro preveriti bolj konkretno, kaj so se drugi uspeli dogovoriti z KONKRETNIM ponudnikom/mediatorjem. Križem kražem natolcevanje nima nobenega smisla, če veš, da vsak proizvajalec drugače 'privija' kršitelje.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

poweroff ::

RedDrake je izjavil:

Osebno svetujem odprtokodo, ampak direktor ni navdušen, ker Adobe SW uporablja še iz 90-ih let in je "navajen".

Potem naj pa svoje navdušenje plača. Saj ni problem, naj bo navdušen tudi, ko bo treba odpret denarnico. :))

TheBlueOne je izjavil:

Zal pri CAD odprtokodno nima nobenega smisla. Ceprav je software drag, je v bistvu poceni. Tu je toliko specifik, dodatnega softwara itn, da odprotkodno nima s od sans. Pri odprtokodnem se osnove ne delujejo OK, kaj sele bolj specificne zadeve, ki dalec niso pokrite.

Jaz se na CAD rešitve absolutno nič ne spoznam, bi pa vseeno rad videl kakšno malo bolj resno analizo kot neko tako pavšalno oceno. In to od nekoga, ki dejansko ZNA delati tudi z alternativnimi programi. Ker recimo če mene zdaj daš primerjat MS Office in LibreOffice, bom imel z MS Office težave. In se lahko zgodi, da bom na hitro zaključil, da je to pa navadno sranje - ampak zgolj zato, ker v MS Officu pol stvari ne bom našel tako hitro kot jih v Libre Office.

Sorodnik ima geodetsko podjetje in že pred leti so se odločili uporabljati odprtokodni QGIS. Nekajkrat so naleteli na stvari, ki niso bile podprte in so ubrali dva pristopa. Ali so zadeve sprogramirali sami in jih vključili nazaj v projekt, ali pa so plačali nekaj denarja razvijalcem (za bounty), in so potem razvijalci to vključili v naslednjo verzijo. Vse skupaj jih je prišlo bistveno manj, kot bi jih licenčnine. Kolikor sem slišal, se je tudi že zbralo nekaj podjetij in so skupaj zbrali denar za razvoj neke komponente, samo v Sloveniji je to verjetno znanstvena fantastika...
sudo poweroff

mojca ::

30k definitivno ni najvisja poravnava v Sloveniji. Nase podjetje je placalo konkretno visji znesek ("poravnava" je vkljucevala placilo desetih licenc po petkrat visji ceni od tega, kar bi podjetje sicer kupilo po redni poti: vsilili so najdrazjo mozno enterprise licenco in nevemkolikoletno podporo).

SeMiNeSanja ::

robo125 je izjavil:

Ne vem kakšen tip podjetja je. Naj pove še kdo - včasih se je kot zdravilo uporabljalo zaprtje/stečaj in odprtje nove firme. Glede na to, da podjetje praktično nima sredstev?

Imaš kakšne, ki so še bolj prebrisani, pa samo spremenijo naslov oz. ime podjetja.
Če potem pride dopis s sodišča, ta velja za podjetje, ki ne obstaja...

Smo imeli enega v hiši, ki se je izogibal tožbam s takimi in podobnimi forami.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

TheBlueOne ::

poweroff je izjavil:


Jaz se na CAD rešitve absolutno nič ne spoznam, bi pa vseeno rad videl kakšno malo bolj resno analizo kot neko tako pavšalno oceno. In to od nekoga, ki dejansko ZNA delati tudi z alternativnimi programi. Ker recimo če mene zdaj daš primerjat MS Office in LibreOffice, bom imel z MS Office težave. In se lahko zgodi, da bom na hitro zaključil, da je to pa navadno sranje - ampak zgolj zato, ker v MS Officu pol stvari ne bom našel tako hitro kot jih v Libre Office.


Jaz znam delati v treh placljivih CAD programih, posebej SW, za doma pa imam FreeCAD, da kaj skiciram.

Ni to tako enostavno kot office. Recimo za FreeCAD je dodaten paket, da sploh imas Assebmly. Ta dela tako tako. Ura konstrukterja kjer sem jaz je 100EUR+, tako da mesecno vrzes stran licenco ali dve zaradi jajcanja, kjer marsikaj sploh ne bi slo, se sesuje itn.

Potem pa imas se dodatke softwaru, ki so lahko drazji od osnovnega, pac odvisno kaj delas. Razne simulacije, pretoki, obremenitve, potem recimo konverzija za x osno masino itn. Open source 95% potrebnega nima niti v razvoju, kjer se tistih 5% ki so deluje bolj meh. Enostavno je prekompleksno in premali pool uporabnikov.

Zgodovina sprememb…

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

mojca je izjavil:

30k definitivno ni najvisja poravnava v Sloveniji. Nase podjetje je placalo konkretno visji znesek ("poravnava" je vkljucevala placilo desetih licenc po petkrat visji ceni od tega, kar bi podjetje sicer kupilo po redni poti: vsilili so najdrazjo mozno enterprise licenco in nevemkolikoletno podporo).


Samo informativno me zanima, v katerem časovnem obdobju se je to zgodilo? Ker nekaj let nazaj (5 do 8, se ne spomnim več točno) je šel vihar teh stvari skozi "slovensko CAD sceno", smo tudi mi takrat "popušili"...

In še glede licenc ipd... Večina CAD ponudnikov zelo vleče v smeri oblačnih rešitev. S tem bodo zase rešili problem nelegalnih licenc in pa ponudili t.i. "pay per use" plačilni model...

Lp

Jože

Groot ::

SeMiNeSanja je izjavil:

robo125 je izjavil:

Ne vem kakšen tip podjetja je. Naj pove še kdo - včasih se je kot zdravilo uporabljalo zaprtje/stečaj in odprtje nove firme. Glede na to, da podjetje praktično nima sredstev?

Imaš kakšne, ki so še bolj prebrisani, pa samo spremenijo naslov oz. ime podjetja.
Če potem pride dopis s sodišča, ta velja za podjetje, ki ne obstaja...

Smo imeli enega v hiši, ki se je izogibal tožbam s takimi in podobnimi forami.


Da se ne bo kdo kdaj na tole zanesel, je tako zgrešena informacija da sem mogel dvakrat prebrati da sem verjel da lahko nekdo napiše takšno bedarijo.

Ne, sprememba imena/naslova firme absolutno ničesar ne spremeni glede veljavnosti dopisov, sodb, itd. naslovljenih na prvotno ime, naslov, itd.

mtosev ::

Meni se osebno zdi smešno, da v podjetjih nimajo licenčnih programov od katerih živijo in jih potrebujejo za svoje osnovno delo. Samo moje razmišljanje.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Furbo ::

TheBlueOne je izjavil:

Kolikor vem EULA praviloma dovoli zgolj kupovanje od prodajalcev za tvojo regijo. Kar se tice volume imas bolj serverje z licencami, kjer je minus, da lahko samo ena oseba uporablja software, instalacij pa je vec. Oz kolikor placas. Je pa menda kar nekaj pogajalskega prostora za cene.

In na koncu je software vseeno prakticno vedno realtivno poceni.

Kako pa te EULA zaveže, še preden kupiš zadevo?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

TheBlueOne ::

Furbo je izjavil:


Kako pa te EULA zaveže, še preden kupiš zadevo?


Samo odgovarjam po spominu kako je praviloma s temi licencami. Se pa vse spreminja s temi serverji, licencami na kljuckih itn.

Sicer nisem pravnik ampak EULA te morda veze, ce se s pogoji strinjas ob istalaciji?

Se pa zavedam, da se lahko delas francoza in s tem ni naklepa in s tem verjetno ni € za toznika. Tako, da tezko reces, ce ne gledas sodne prakse.

Motion ::

A je šlo za PTC CREO / PROIGNEER?

robo125 ::

Groot je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

robo125 je izjavil:

Ne vem kakšen tip podjetja je. Naj pove še kdo - včasih se je kot zdravilo uporabljalo zaprtje/stečaj in odprtje nove firme. Glede na to, da podjetje praktično nima sredstev?

Imaš kakšne, ki so še bolj prebrisani, pa samo spremenijo naslov oz. ime podjetja.
Če potem pride dopis s sodišča, ta velja za podjetje, ki ne obstaja...

Smo imeli enega v hiši, ki se je izogibal tožbam s takimi in podobnimi forami.


Da se ne bo kdo kdaj na tole zanesel, je tako zgrešena informacija da sem mogel dvakrat prebrati da sem verjel da lahko nekdo napiše takšno bedarijo.

Ne, sprememba imena/naslova firme absolutno ničesar ne spremeni glede veljavnosti dopisov, sodb, itd. naslovljenih na prvotno ime, naslov, itd.


Točno. In tako je tudi napisano. Treba je preveriti. Pri nekomu, ki je to že počel.

Vetrpiha ::

Pozdravljeni,
bi kdo bil pripravljeni deliti maile, od koder vam pišejo?
Samo toliko, da vidimo, za kake cene se lahko izpogajamo.

Zimonem ::

mtosev je izjavil:

Meni se osebno zdi smešno, da v podjetjih nimajo licenčnih programov od katerih živijo in jih potrebujejo za svoje osnovno delo. Samo moje razmišljanje.

Problem je pri firmah kakršno ima op. Investicija v sw, kader in izobraževanje spet ni tako majhna. Na koncu ko nekoga izučiš ti pa pobegne, če plača ali kaj drugega ni povolji zaposlenemu.

Invictus ::

Zimonem je izjavil:

Investicija v sw, kader in izobraževanje spet ni tako majhna. Na koncu ko nekoga izučiš ti pa pobegne, če plača ali kaj drugega ni povolji zaposlenemu.

Uide ti zato, ker ga preslabo plačuješ. Če bi ga v redu, ti ne bi ušel.
Poleg tega mu daš za podpisat obvezo,m da bo n let delal pri tebi, ko je dobil za x EUR izobraževanja.

Sam lažje je jamrat.

Nekdo je tukaj 1x napisal, da pozna nemško firmo, z eno CAD licenco in 3 inženirji, ki rišejo 24/5. Tudi ponoči... Se pač menjajo... jebi ga, zaradi dragega software delo na 3 šihte...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zimonem ::

Invictus je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Investicija v sw, kader in izobraževanje spet ni tako majhna. Na koncu ko nekoga izučiš ti pa pobegne, če plača ali kaj drugega ni povolji zaposlenemu.

Uide ti zato, ker ga preslabo plačuješ. Če bi ga v redu, ti ne bi ušel.
Poleg tega mu daš za podpisat obvezo,m da bo n let delal pri tebi, ko je dobil za x EUR izobraževanja.

Sam lažje je jamrat.

Nekdo je tukaj 1x napisal, da pozna nemško firmo, z eno CAD licenco in 3 inženirji, ki rišejo 24/5. Tudi ponoči... Se pač menjajo... jebi ga, zaradi dragega software delo na 3 šihte...

Hvala da si me ponovil. Tega se res nisem spomnil in napisal. Najbrž si hodil na tečaje za nadarjene učence?
Pa ni vedno samo plača problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

driver_x ::

TheBlueOne je izjavil:

poweroff je izjavil:


Jaz se na CAD rešitve absolutno nič ne spoznam, bi pa vseeno rad videl kakšno malo bolj resno analizo kot neko tako pavšalno oceno. In to od nekoga, ki dejansko ZNA delati tudi z alternativnimi programi. Ker recimo če mene zdaj daš primerjat MS Office in LibreOffice, bom imel z MS Office težave. In se lahko zgodi, da bom na hitro zaključil, da je to pa navadno sranje - ampak zgolj zato, ker v MS Officu pol stvari ne bom našel tako hitro kot jih v Libre Office.


Jaz znam delati v treh placljivih CAD programih, posebej SW, za doma pa imam FreeCAD, da kaj skiciram.

Ni to tako enostavno kot office. Recimo za FreeCAD je dodaten paket, da sploh imas Assebmly. Ta dela tako tako. Ura konstrukterja kjer sem jaz je 100EUR+, tako da mesecno vrzes stran licenco ali dve zaradi jajcanja, kjer marsikaj sploh ne bi slo, se sesuje itn.

Potem pa imas se dodatke softwaru, ki so lahko drazji od osnovnega, pac odvisno kaj delas. Razne simulacije, pretoki, obremenitve, potem recimo konverzija za x osno masino itn. Open source 95% potrebnega nima niti v razvoju, kjer se tistih 5% ki so deluje bolj meh. Enostavno je prekompleksno in premali pool uporabnikov.


Plus še to, da CAD programi (in njihovi zaledni sistemi) že dolgo časa niso več samo risanje, ampak nudijo vso podporo za arhiviranje, sodelovanje, repozitorije, PLM, ...

Avenger ::

A kaj gledajo na to, da uporabljaš cad za hobi? Če s programom za modeliranje avtomobilskih motorjev delaš vaze in stojala za telefon, ki jih potem 3d printaš pač ne boš plačeval letne naročnine. Mislm.. ko bi vsaj bilo tako, da kupiš program, evo recimo, da bi tak program stal 500€ in bi ga potem imel lahko 10 let (ker konkretno tebi popolnoma zadošča oziroma ne uporabljaš niti 10% vseh možnosti, da o pluginih ne govorim), ne pa da jim moraš vsako leto stresti 2 jurja - kar je po mojem skromnem mnenju nepoštena praksa. In ja, seveda obstajajo zastonjske verzije, ampak so razlogi, da jih ne uporabljamo - še, se pa kar hitro izboljšujejo - je pa težava tudi, da ko se navadiš na nekaj, je zelo težko preklopit.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

luli ::

Avenger je izjavil:

A kaj gledajo na to, da uporabljaš cad za hobi? Če s programom za modeliranje avtomobilskih motorjev delaš vaze in stojala za telefon, ki jih potem 3d printaš pač ne boš plačeval letne naročnine. Mislm.. ko bi vsaj bilo tako, da kupiš program, evo recimo, da bi tak program stal 500€ in bi ga potem imel lahko 10 let (ker konkretno tebi popolnoma zadošča oziroma ne uporabljaš niti 10% vseh možnosti, da o pluginih ne govorim), ne pa da jim moraš vsako leto stresti 2 jurja - kar je po mojem skromnem mnenju nepoštena praksa. In ja, seveda obstajajo zastonjske verzije, ampak so razlogi, da jih ne uporabljamo - še, se pa kar hitro izboljšujejo - je pa težava tudi, da ko se navadiš na nekaj, je zelo težko preklopit.

Super. Potem ti lahko kadarkoli ukradem avto in se z ljubico zapeljem na morje. Če me dobijo, pa se komunistično zgovarjam, da tvoj avto, ki si ga kupil za 100.000€ v življenjski dobi itak naredi 300.00km in da sem ti za teh 1000km maksimalno dolžen 350€, če pa sem slučajno vmes tankal in nalil vitreks pa se lahko zgodi, da si celo ti dolžen meni.

stara mama ::

Za 500EUR ti noben ne bo licence prodajal, vsaj za resni PLM program ne. Niti ti gnjavil za kakršnokoli nelegalno uporabo.
Lahk pa vprašaš, so bli že primeri ko so celo sami pod mizo dali crack za doma (vem za enega zastopnika od tavelikih)

Zgodovina sprememb…

M-XXXX ::

Super. Potem ti lahko kadarkoli ukradem avto in se z ljubico zapeljem na morje. Če me dobijo, pa se komunistično zgovarjam, da tvoj avto, ki si ga kupil za 100.000€ v življenjski dobi itak naredi 300.00km in da sem ti za teh 1000km maksimalno dolžen 350€, če pa sem slučajno vmes tankal in nalil vitreks pa se lahko zgodi, da si celo ti dolžen meni.

Takoj ko boš izumil avto, katerega boš ukradel ampak kljub temu ta avto lastniku ostane, se mi to ne zdi sporno.

Zdaj glede na to, da pa si lastniku odpeljal EDINI avto, pa je težava.

dolenc ::

No povej kje si parkiral

Zimonem ::

stara mama je izjavil:

Za 500EUR ti noben ne bo licence prodajal, vsaj za resni PLM program ne. Niti ti gnjavil za kakršnokoli nelegalno uporabo.
Lahk pa vprašaš, so bli že primeri ko so celo sami pod mizo dali crack za doma (vem za enega zastopnika od tavelikih)

Oja znajo poslati pošto tudi na dom. Ampak tam se res redko spustijo potem v akcijo. Ni pa povsem izključeno.

Beli_Zajcek ::

stara mama je izjavil:

Invictus je izjavil:


Tako da, če pride to na sodišče, pade že na tem, ker so podatki pridobljeni nelegalno, brez sodnega naloga (CDR direktiva za IP naslov in lastnik).

Si kdaj prebral vse pogoje, al malo na pamet??
No, za 30k+ vrjamem da bi jih šel brat.

Največja poravnava zaradi nelegalne programske opreme v Sloveniji vredna 30.000 evrov


Hja, tukaj je bila na delu inšpekcija, ki ima marsikakšno pooblastilo. Ena X firma pač tega nima.

Zimonem ::

Beli_Zajcek je izjavil:

stara mama je izjavil:

Invictus je izjavil:


Tako da, če pride to na sodišče, pade že na tem, ker so podatki pridobljeni nelegalno, brez sodnega naloga (CDR direktiva za IP naslov in lastnik).

Si kdaj prebral vse pogoje, al malo na pamet??
No, za 30k+ vrjamem da bi jih šel brat.

Največja poravnava zaradi nelegalne programske opreme v Sloveniji vredna 30.000 evrov


Hja, tukaj je bila na delu inšpekcija, ki ima marsikakšno pooblastilo. Ena X firma pač tega nima.

Če te vleče na sodišče boš fasal revizijo. Saj ne bo firma sama tega izvajala.

Vetrpiha ::

Zašifriraš diske in je. Pride inšpekcija in se slučajno dirneš killswitcha.
Tako kot pri tistem našem hekerju, kjer se je pomotoma nekdo spotaknil preko napajalnega kabla.

Fantje, kje so maili, da se pozanimam, po koliko nam prodajo cenejše licence?

poweroff ::

Dajte nehat fantazirat fantje.

Naj kakšen pravnik razloži kakšna je razlika med civilnim in kazenskim postopkom. Če vas toži civilno, vam šifriranje diskov ne bo pomagalo.

Sicer je pa zadeva preprosta. Uporabljaš licenčen software? Plačaj.

So na voljo odprtokodne alternative, vendar "niso dovolj dobre"? Plačaj licenčni software.

Si "čustveno navezan" na specifičen licenčni software oziroma ti samo ta sofware "sede"? Plačaj.

Ne bi rad plačal?

Ni problema. Ne uporabljaj licenčnega softwera. Izberi odprtokodni ali brezplačni software, ali ne uporabljaj ničesar.

Kaj tukaj ni jasno??
sudo poweroff

IL_DIAVOLO ::

Zapri firmo, ce ne mores tega pokriti lol
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Zimonem ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zapri firmo, ce ne mores tega pokriti lol

Se zgodi in kaj. Prodana licenca manj. Marsikdo se je opekel tudi pri finančni konstrukciji. Ni problem svetovati kako zapret podjetje. Ampak kako ga naredit donosnega.

Zimonem ::

poweroff je izjavil:

Dajte nehat fantazirat fantje.

Naj kakšen pravnik razloži kakšna je razlika med civilnim in kazenskim postopkom. Če vas toži civilno, vam šifriranje diskov ne bo pomagalo.

Sicer je pa zadeva preprosta. Uporabljaš licenčen software? Plačaj.

So na voljo odprtokodne alternative, vendar "niso dovolj dobre"? Plačaj licenčni software.

Si "čustveno navezan" na specifičen licenčni software oziroma ti samo ta sofware "sede"? Plačaj.

Ne bi rad plačal?

Ni problema. Ne uporabljaj licenčnega softwera. Izberi odprtokodni ali brezplačni software, ali ne uporabljaj ničesar.

Kaj tukaj ni jasno??

Ne blizu, open cad je za srednješolce. Hvala bogu ga bodo razvili naprej, do neke mere. Je pa cel kup stvari , ki jih ne bodo
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanje CAD licenc pri nas (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programska oprema
10416071 (8668) vres.ales
»

win 7 neki poceni keyi in nasvet win 7 v win 10

Oddelek: Pomoč in nasveti
232329 (1767) jukoz
»

Autodeskovi izdelki bodo brezplačni za študente

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
317388 (5748) Barbarpapa2
»

Največja poravnava zaradi nelegalne programske opreme v Sloveniji vredna 30.000 evrov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
10236514 (31119) 5er-->
»

Kje dobiti AutoCAD 2000-2008?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9115194 (13534) strojix

Več podobnih tem