» »

Eko sklad - ogrevanje?

Eko sklad - ogrevanje?

1
2
»

dunda ::

Utk je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Utk je izjavil:

je pa tudi prijetno ko prihaja toplota iz kamina

Ne vem kaj je prijetnega pri tem. Če imaš po bajti 18 stopinj se paše malo pogret, če imaš normalnih 22-23, se pa kamina kvečjemu izogibaš.


probej pa boš videl...narisat ti žal ne morem

Še enkrat, bolj jasno. Jaz se kaminom po hišah izogibam. Zakaj bi hotel, da mi v glavo seva 120 stopinj?


UTK-ja jaz kar razumem. Doma imamo krušno peč in ... ob peči je prevroče, dva metra stran pa hladno. Pa v eni uri se še to spreminja. Meni ni najbolj všeč, pa sem vsak dan pri tem.
https://www.kacnje.eu

PrimoZ_ ::

Jaz imam na krušno peč lepe spomine, ampak mi na kraj pameti ne pade da bi danes postavil v dnevno sobo behemota velikega 2x2 metra in še klop okoli.

Likalnik ::

dunda je izjavil:

Utk je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Utk je izjavil:

je pa tudi prijetno ko prihaja toplota iz kamina

Ne vem kaj je prijetnega pri tem. Če imaš po bajti 18 stopinj se paše malo pogret, če imaš normalnih 22-23, se pa kamina kvečjemu izogibaš.


probej pa boš videl...narisat ti žal ne morem

Še enkrat, bolj jasno. Jaz se kaminom po hišah izogibam. Zakaj bi hotel, da mi v glavo seva 120 stopinj?


UTK-ja jaz kar razumem. Doma imamo krušno peč in ... ob peči je prevroče, dva metra stran pa hladno. Pa v eni uri se še to spreminja. Meni ni najbolj všeč, pa sem vsak dan pri tem.


kakšno krušno peč pa imate to?...kolikor imam sam izkušenj iz tega...krušna oziroma lončena peč ti drži toploto cel dan...ne, pa da se ti v eni uri ohladi.

to kar imamo pa mi doma...te kaminske vložke katere obdaja samo steklo...pri teh ti toplota praktično takoj se porazgubi....

če ti je pri krušni peči, dva metra stran od nje hladno...ne upam si predstavljati kako ti je 2 metra stran od radiatorja

telexdell ::

Če nekoga, kateri za ogrevanje rabi elektriko (TČ ali sodobni kotli na drva/pelete) zares skrbi, da bo zmrznil, ker tako dolgo ne bo elektrike potem je edina smiselna rešitev kakšen kamin na etanol ali petrolej. Gorivo v zaprti posodi namreč lahko počaka desetletje, ne potrebuješ dimnika, ne zasedeta veliko prostora pa tudi romantično vzdušje ti pričara. Če ti grozi zmrznitev je malce slabši zrak nepomemben.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Invictus ::

Krušno peč je treba predvsem znati kuriti... In paziti, da ogenj ne ugasne.

Če jo zvečer prav naložiš, ti jo žerjavica oz. tlenje drv po malem greje celo noč, zjutraj samo naložiš na novo in zagori od včerajšnje žerjavice.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dunda ::

Likalnik je izjavil:


kakšno krušno peč pa imate to?...kolikor imam sam izkušenj iz tega...krušna oziroma lončena peč ti drži toploto cel dan...ne, pa da se ti v eni uri ohladi.
če ti je pri krušni peči, dva metra stran od nje hladno...ne upam si predstavljati kako ti je 2 metra stran od radiatorja


Saj nisem napisal, da se v eni uri ohladi. Napisal sem, da se v eni uri spreminja (temperatura).
Moraš računat, da ko v krušno peč daš konkretno naročje drv, to kmalu dvigne temperaturo peči do takšne temperature, da bi se v sekundi scvrla koža. Dva metra stran pa je hladno. V uri (no, malo več), pa bo začela temperatura ob peči padati, dva metra stran pa se bo že dvignila.
Radiatorji grejejo dlje časa z nižjo temperaturo in se prostor precej lepše segreje preko dopoldneva. To je utk hotel povedati.

Invictus je pravilno napisal, da je krušno peč treba pravilno kuriti. Potem dosežeš neko zmerno udobje. Lepo stalno po malo, pri nas je že žerjavica preveč. Seveda je s tem nekaj dela. Je pa seveda tako, da smo nekateri bolj občutljivi na ta nihanja temperature kot drugi. Jaz sem takoj ves rdeč v glavo, pa čeprav me v noge še zebe, z roko se pa peči ne upam dotakniti. Starša vsak dan kurita zgolj krušno peč in vsak dan poznam ta občutek. Meni ni prijeten.
https://www.kacnje.eu

Likalnik ::

pač ne moreš primerjati lončene peči v katero naložiš celo naročje drv ali pa kaminski vložek v katerega gresta dva oziroma trije poleni...kateri se pacajo notri 2 do 3 ure

iz kaminskega vložka ne dobiš take toplote, da bi bil rdeč v glavo (vsaj jaz ga še nisem toliko zakuril)...poleg tega ga imaš postavljenega nekako tako, da ti segreva več prostorov hkrati (dnevna soba, kuhinja, jedilnica, hodnih..cca 60kvadratov) praktično vse prostore samo kopalnice in spalne prostore ne....s tem dobiš večjo površino po kateri se razprostira ta toplota.

kolega ima tudi v sobi veliki 15kvadratov samostoječ kamin na drva...ko ga zakuri... mu je v sobi slabo ker je prevroče...

pač, če kaminski vložek pravilno umestite v prostor in ga pravilno kurite je lahko dobra popestritev tako kar se tiče toplote in vzdušja.

če si pa montiraš lončeno peč k vzglavniku pojstle pa verjamem, da zna bit jebarija.

jaz imam recimo nastavljeno...da olje ogreva non-stop 21C...ko zakurim kamin se po glavnih prostorih dvigne temperatura za kakšno stopinjo...max 2.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Utk ::

Ti lahko kuriš kakor hočeš, ampak to ne pomeni, da ima to kak smisel.

Likalnik ::

Seveda ima smisu...se posebej iz vidika stroskov in porabe olja.

Je razlika ce kurim olje na 23c ali na 20-21..s kaminom samo dogrevam na zeljeno temperaturo...ce je potreba

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Likalnik ::

Likalnik je izjavil:

Seveda ima smisu...se posebej iz vidika stroskov in porabe olja.

Je razlika ce kurim olje na 23c ali na 20-21..s kaminom samo dogrevam na zeljeno temperaturo...ce je potreba


Kamin se uporablja tudi v prehodnih obdobjih…recimo pec na olje sem vklopil sele ta mesec…prav tako na koncu sezone…kaksen dober mesec prej ugasnem pec in kurim samo kamin…na ta nacin sem zmanjsal porabo olja…kolikor se je le dalo

Utk ::

Sej sem napisal že takoj. Če imaš mrzlo v hiši, potem ti paše prit do kamina. Če bi imel toplo, ti bi blo vseeno. Se pravi je to način šparanja, ne pa nekaj za "udobje".

Likalnik ::

Oboje...prisparas pa se udobno je...kdo bi se branil te kombinacije?

Utk ::

Če bi imel lepo not 23 samo od olja, bi bilo bolj udobno, ne se slepit. Bi pa bilo dražje. Zato zraven TČ kamin nima smisla. Je že TČ dovolj poceni.

Valvoline ::

Utk je izjavil:

Če bi imel lepo not 23 samo od olja, bi bilo bolj udobno, ne se slepit. Bi pa bilo dražje. Zato zraven TČ kamin nima smisla. Je že TČ dovolj poceni.

Hehe, kurilc pa 23-24c, to je tapravi luksuz. Kakih 3-4000 litrov letno pa je. 18c je zmrzovanje tko k da sploh nimas ogrevanja. Ce kdo pove da ma ogrevanje na kurilc pa trdi da ni drago te ves kolk je ura, 18-19c hladilnik.
:D

Likalnik je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Seveda ima smisu...se posebej iz vidika stroskov in porabe olja.

Je razlika ce kurim olje na 23c ali na 20-21..s kaminom samo dogrevam na zeljeno temperaturo...ce je potreba


Kamin se uporablja tudi v prehodnih obdobjih…recimo pec na olje sem vklopil sele ta mesec…prav tako na koncu sezone…kaksen dober mesec prej ugasnem pec in kurim samo kamin…na ta nacin sem zmanjsal porabo olja…kolikor se je le dalo

Nabavis inverter klimo namest kamina pa je. Realno pol cenejsi toplotni kw primerjano drvam.

Zgodovina sprememb…

hruske ::

Twixz je izjavil:


Je pa jeba zdaj druga stvar, tako kot je nekdo že napisal in sem se tudi pozanimal ko sem klical par firm: Inštalacije, dimnik, zalogovnik, raztezno posodo in bojler bi tudi bilo treba menjat, če bi hotel na drva naprej kurit. Tu si pa hitro pri 10.000EUR+.


Morda hočejo tudi te firme ti prodat komplet, da lahko več pokasirajo?

Kakor koli že, računaj, da naj bi na kW moči peči imel (vsaj) 50L vode v zalogovniku. Poglavitno pri izkoristku pri kurjenju drv je, da moraš imeti dovolj velik zalogovnik, da drva pogorijo do konca in se ne dogaja, da se loputa poklopi.

Žal še vedno marsikdo ne razume, da je pri peči na polena loputa izredni varnostni mehanizem, in ne običajen način "regulacije" peči. Peči na polena ne reguliraš kaj dosti. Naložiš, prižgeš, pogori, toplota pa gre v zalogovnik.

Če ne pogorijo, se smodijo in smrdijo, izkoristek pa pade.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Valvoline ::

Najvecji kec pri vseh peceh je nastavit zadosten vlek zraka pri zaprti loputi, tak da se vedno lepo pocasi gori, se ne ugasa in ne kadi. To pa je vedno klasika trial and error nastavljanje dokler ne nastimas tk kot je treba.

Zgodovina sprememb…

Utk ::


Kakor koli že, računaj, da naj bi na kW moči peči imel (vsaj) 50L vode v zalogovniku. Poglavitno pri izkoristku pri kurjenju drv je, da moraš imeti dovolj velik zalogovnik, da drva pogorijo do konca in se ne dogaja, da se loputa poklopi.

Žal še vedno marsikdo ne razume, da je pri peči na polena loputa izredni varnostni mehanizem, in ne običajen način "regulacije" peči. Peči na polena ne reguliraš kaj dosti. Naložiš, prižgeš, pogori, toplota pa gre v zalogovnik.

Če ne pogorijo, se smodijo in smrdijo, izkoristek pa pade.

Ja, če nimaš zalogovnika pač enostavno ne moreš na polno kurit. Nimaš kam s toploto. Če nabaviš vse to, si pa na 9, 10 jurjih, kot OP. Potem se pa spet brez veze ukvarjat z drvmi, če se že tolk troši.

bbbbbb2015 ::

Valvoline je izjavil:

Ventil? kaksen ventil je to? Na alix/alibaba ze ponujajo univerzalne kompresorje, naj bi bili kompatibilni z vecino TC na trgu, starejse in novejse, za vsak model razhladnega plina so posebej varijante.


Monterji pravijo "ventil", v resnici je solenoid:
Solenoid valve @ Wikipedia

Toplotna črpalka ima (vsaj naša) štiri ogrevalne kroge, ko plin pride v tekočem stanju iz uparjalnika na zunanji enoti, elektronika odpira in zapira solenoid po posamezni liniji, glede na izkazane potrebe po plinu (v tekočem stanju).

Ta solenoid je crknil na eni liniji in prvi serviser (ki je napravo montiral) se je ni hotel pritakniti, drugi pa je problem diagnosticiral, zdaj samo še čakamo, da bo zmontiral (rabljen!) solenoid. Novih ni za dobiti. Lahko da obstajajo kakšni ekvivalentni, vendar je bilo kar zajebancije.

Tako da ja. 10 let je življenska doba. Lahko da bo toplotna črpalka sedaj delala bp, lahko pa, da bo zopet kaj šlo.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Življenska doba je čas med začetkom obratovanja (kar lahko imenujemo rojstvo) naprave in njeno fatalno odpovedjo (kar lahko imenujemo smrt). Odpoved posameznega dela naprave pa je zgolj okvara (kar lahko imenujemo tudi bolezen).
Povečana gostota okvar nam lahko da slutiti, da bo naprava kmalu fatalno odpovedala/se je ne bo več splačalo popravljati. Torej- če moraš vsakih deset let zamenjati nek selenoid, kar je tuljava na elektromagnetu je to kot kakšna mila gripca. Seveda je pa logično, da je kakšne dalnoazijske naprave (eksotične bolezni) težje servisirati, kot pa naprave made in EU . Zato pa je tudi takšna razlika v ceni novih naprav.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Seveda je pa logično, da je kakšne dalnoazijske naprave (eksotične bolezni) težje servisirati, kot pa naprave made in EU . Zato pa je tudi takšna razlika v ceni novih naprav.

Ne, to ni logično, in sem precej prepričan, da vsaj na ebayu dobiš komponente za karkoli kitajskega, ker uporabljajo generične, lažje kot za neke evropske firme, ki uporabljajo specifične stvari.
Ko smo glih pri tem, kje se dobi originalne dele za Lentherm TČ?

Likalnik ::

Valvoline je izjavil:

Utk je izjavil:

Če bi imel lepo not 23 samo od olja, bi bilo bolj udobno, ne se slepit. Bi pa bilo dražje. Zato zraven TČ kamin nima smisla. Je že TČ dovolj poceni.

Hehe, kurilc pa 23-24c, to je tapravi luksuz. Kakih 3-4000 litrov letno pa je. 18c je zmrzovanje tko k da sploh nimas ogrevanja. Ce kdo pove da ma ogrevanje na kurilc pa trdi da ni drago te ves kolk je ura, 18-19c hladilnik.
:D

Likalnik je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Seveda ima smisu...se posebej iz vidika stroskov in porabe olja.

Je razlika ce kurim olje na 23c ali na 20-21..s kaminom samo dogrevam na zeljeno temperaturo...ce je potreba


Kamin se uporablja tudi v prehodnih obdobjih…recimo pec na olje sem vklopil sele ta mesec…prav tako na koncu sezone…kaksen dober mesec prej ugasnem pec in kurim samo kamin…na ta nacin sem zmanjsal porabo olja…kolikor se je le dalo

Nabavis inverter klimo namest kamina pa je. Realno pol cenejsi toplotni kw primerjano drvam.


klimo? a ti to resno...si že dejansko se kdaj ogreval z njo?
predvidevam, da se zavedaš, da ti klima ogreva ravno toliko časa dokler je prižgana...ko jo ugasneš je konc veselice...ne oddaja več toplote...poleg tega ti ob delovanju non stop piha v prostor (če imaš rad prepih potem ti bo klima super)
ne predstavljam, da bi mi 5 ur na dan non stop klima pihala in da je na koncu še cenej..kot pa kamin...za katerega porabiš v petih urah ravno 5 polenov + ko končaš z nalaganjem imaš še šamot kateri ti oddaja toploto....ampak glej...vsak ima svojo računico kaj se mu bolj splača

pri nas jo imata tast pa tašča ravno iz tega vidika sta jo kupila za "predhodno obdobje"...ko pride to prehodno obdobje...prižge glavno ogrevalno napravo...v njegovem primeru pelete...klime ne uporablja za ta namen.

uglavnem vsakomur svoje...eni se radi ogrevate s klimo, drugi prisegate na lončeno peč ob postelji...spet tretji samo TČ.

nekateri pa kombiniramo olje+drva...

Utk ::

klima ogreva ravno toliko časa dokler je prižgana...ko jo ugasneš je konc veselice...ne oddaja več toplote

Klime ne ugašaš. Zato ti pa "piha", če je stalno ugašaš. Pustiš jo da dela in bo tako malo "pihala", da ne boš ničesar čutil. Če jo pa ugašaš vsako uro, pol pa ja, piha.

Likalnik ::

in kakšen strošek ti predstavlja to...če ti recimo res dela celo popoldne? ne vem ne uporabljam klime...oziroma jo sploh nimam tudi za hlajenje ne.
vem pa, da se nekateri ogrevajo samo s klimo celo zimo...ampak je odvisno od velikosti prostora....mogoče gre za garsonjero...trisobno stanovanje pa ne.

če bi se že odločil za to vrstno ogrevanje potem bi mogoče skoraj raje vzel IR panele kot pa klimo.

Mato989 ::

IR paneli so za kurac, ker jpri IR panelih je pa res toplo samo dokelr so vklopljeni... Klima piha ven topl luft, IR panel pa žarči toploto ne segreva lufta toliko,...

Ogrevanje s klimo je relativno smiselno na prehodnih obdobjih... pri -20 pa še nisem sprobal ali -10 kako se to obnese... pri 40m2 1 sobnem verjetno večjih težav ni, samo kako z 1 klimo ogrevat 4 sobno je pa drugo vprašanje.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

telexdell ::

Utk je izjavil:

Seveda je pa logično, da je kakšne dalnoazijske naprave (eksotične bolezni) težje servisirati, kot pa naprave made in EU . Zato pa je tudi takšna razlika v ceni novih naprav.

Ne, to ni logično, in sem precej prepričan, da vsaj na ebayu dobiš komponente za karkoli kitajskega, ker uporabljajo generične, lažje kot za neke evropske firme, ki uporabljajo specifične stvari.
Ko smo glih pri tem, kje se dobi originalne dele za Lentherm TČ?

Dobiš ja- po kakšnem mesecu ali več. Če ti TČ crkne sredi najhujšega mraza, ti rezervni del, kateri bo prispel nekje poleti ne bo veliko koristil pri ogrevanju doma.
Če pa podrobneje pogledaš sestavo kakšne daljnoazijske TČ ali pa kakšne made in EU boš zlahka opazil, da so v daljnoazijskih sami neki specialni sestavni deli. Pri EU TČ- predvsem tistih srednjega in višjega cenovnega ranga pa je precej standardnih sestavnih delov. Cenejše EU TČ so pa običajno uvožene večinoma/v celoti daljnoazijske z nalepko EU firme.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Jnou ::

Valvoline je izjavil:

Nic ne profitiras. Z pravilnim kurjenjem je lahko tudi 50 letni kotel dokaj ucinkovit (sploh v kombinaciji z zalogovnikom). Sodobne peci pa majo povn ku*c elektronike, od ventilatorjev, motorckov, senzorjev, racunalnikov itn. Se splaca menjat za par kubikov letno prihranka? Draga investicija + tveganje da nekaj ne bo stimalo vs obstojec 100% buletproof sistem?


In kakšno je pravilno kurjenje? Resno sprašujem, sam delam tako kot je delal oče že od pamtiveka pa ne pomeni, da je tako pravilno. Sem namreč tudi sam v precepu ali kupiti novo peč, ki bi imela boljši izkoristek ali naprej uporabljati 30 let staro. Imam pa tudi zalogovnik. Drugi načini ogrevanja ne pridejo v poštev, saj bi bilo verjetno predrago, ker gre za veliko neizolirano hišo pa tudi nekaj gozda imam v lasti ter mi ni težko par ur na leto porabiti za pripravo drv.

Utk ::

in kakšen strošek ti predstavlja to...če ti recimo res dela celo popoldne?

Sigurno je cenejše od drv. Tudi če ti po malo nalagaš kaminček, manj kot pol metra drv boš težko naložil v enem mesecu. To je recimo 30 evrov. Za 30 evrov klima komot greje 24/7 cel mesec, če ni ravno minus.

Če pa podrobneje pogledaš sestavo kakšne daljnoazijske TČ ali pa kakšne made in EU boš zlahka opazil, da so v daljnoazijskih sami neki specialni sestavni deli. Pri EU TČ- predvsem tistih srednjega in višjega cenovnega ranga pa je precej standardnih sestavnih delov

Ko smo glih pri tem, kje se dobi originalne dele za Lentherm TČ?

Twixz ::

hruske je izjavil:

Twixz je izjavil:


Je pa jeba zdaj druga stvar, tako kot je nekdo že napisal in sem se tudi pozanimal ko sem klical par firm: Inštalacije, dimnik, zalogovnik, raztezno posodo in bojler bi tudi bilo treba menjat, če bi hotel na drva naprej kurit. Tu si pa hitro pri 10.000EUR+.


Morda hočejo tudi te firme ti prodat komplet, da lahko več pokasirajo?

Kakor koli že, računaj, da naj bi na kW moči peči imel (vsaj) 50L vode v zalogovniku. Poglavitno pri izkoristku pri kurjenju drv je, da moraš imeti dovolj velik zalogovnik, da drva pogorijo do konca in se ne dogaja, da se loputa poklopi.

Žal še vedno marsikdo ne razume, da je pri peči na polena loputa izredni varnostni mehanizem, in ne običajen način "regulacije" peči. Peči na polena ne reguliraš kaj dosti. Naložiš, prižgeš, pogori, toplota pa gre v zalogovnik.

Če ne pogorijo, se smodijo in smrdijo, izkoristek pa pade.


Nope, če hočeš eko sklad mora bit vse po nekih standardih. Ne moreš ti na 20 let star sistem vgrajevat nove peči + na obstoječo inštalacijo in bojler naredit neko revolucijo.

Loputa? To govoriš o loputi ki je vezana na ketno oz. verižico? Tista regulira temperaturo, logično. Tazadnji kotli na drva imajo še dodatno vgrajeno "loputico" ki jo odpreš, ko gre kurjenje proti koncu, da do konca zažge tiste konce lesa ki bi sicer zogleneli ker tlijo v peči zaradi zaprte lopute.

Izkoristek je pomoje bolj vezan na vrsto lesa in koliko vlage ima les v sebi :D

l0g1t3ch ::

Ni samo to.
Pri starih pečeh, je šlo pol toplote ven skozi dimnik, pri novih je temperatura dimnih plinov bistveno nižja.

So pa nove peči komplicirane in drage z vpihovanjem in lambda sondo... Postajajo komplicirane kot novodobni ICE.

Nevem kaj ti je logika, da greš v novogradnjo v letu 2020 vgrajevat kotel na drva + zalogovnik in plačat za vso kurilnico 12k€.
Podobno velika bajta, zgrajena par let prej se greje na eno 8kW TČ za 5k€ in 300€ elektrike/leto.

hruske ::

Twixz je izjavil:


Loputa? To govoriš o loputi ki je vezana na ketno oz. verižico? Tista regulira temperaturo, logično. Tazadnji kotli na drva imajo še dodatno vgrajeno "loputico" ki jo odpreš, ko gre kurjenje proti koncu, da do konca zažge tiste konce lesa ki bi sicer zogleneli ker tlijo v peči zaradi zaprte lopute.

Izkoristek je pomoje bolj vezan na vrsto lesa in koliko vlage ima les v sebi :D


Ne, prav to je napačno razumevanje. Tista loputa ne uravnava temperature, ampak uravnava dovod kisika, kar posledično pomeni moč peči.

Da dosegaš dober izkoristek, moraš imeti nujno dovolj velik zalogovnik. Vsaka specifikacija peči tudi piše, da rabiš poleg peči zalogovnik, recimo za Atmos DC.. S piše:

Zanesljivo, varno in ekonomično delovanje kotla z uplinjevalno komoro bo doseženo le, če bo ta povezan z ogrevalnim sistemom preko ustreznega hranilnika toplote, ki mora imeti volumen min. 55x moč kotla v kW.


Če v sistemu ni toplotnega zalogovnika, bo polno naložena peč presegla kapaciteto ogrevalnega sistema, loputa bo poklopila dovod zraka in zmanjšala moč peči, a na račun tega, da se les smodi, kar vodi v zanič izkoristek.

Če se ti zgodi, da se loputa slučajno zagozdi, npr. da pade kak zoglenel del lesa med odprtino, se lahko v skrajni fazi zgodi tudi to, da se voda v peči upari in kotel eksplodira. No bueno!
Rad imam tole državico. <3

fikus_ ::

Bistven problem pri starih pečeh je slab izkoristek zgorevanja, ker zaradi pripiranja zraka les/lesni plin ne zgori popolnoma. Temperaturo dimnih plinov se regulira z regulacijo pretoka dimnih plinov.
S prigraditvijo zalogovnika peč dalj časa obratuje v "optimalnem" območju (s tem se poveča izkoristek), višek toplote se pa shrani v zalogovniku.



"Če se ti zgodi, da se loputa slučajno zagozdi, npr. da pade kak zoglenel del lesa med odprtino, se lahko v skrajni fazi zgodi tudi to, da se voda v peči upari in kotel eksplodira. "

To je pa že ena gostilniška izza šanka. Ne pravim, da ni mogoče ob spletu okoliščin in brez vgrajanega varnostnega ventila.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

telexdell ::

Pogledati je treba, kako les izgoreva. Imamo dve fazi in sicer plinsko in trdno fazo. Ko temperatura v kurišči raste se začne izločati lesni plin, kar se vidi po intenzivne ognju. Ko lesni plin izgori ostane oglje, katero ne gori s plamenom, ampak žari. Plinska faza predstavlja tam 70% kalorične vrednosti lesa, trdna faza pa zgolj 30%. Če med fazo izločanja lesnega plina zapremo dovod kisika izgubimo enega od treh potrebnih pogojev za gorenje (ogljik+temperatura+kisik). Ker je temperatura še vedno dovolj visoka, se lesni plin še vedno izloča in neizkoriščen gre skozi dimnik v atmosfero. Ko pa gori trdna faza (oglje) pa odvzem kisika povzroči konec gorenja in tu večjih izgub ni.
Regulatorji vleka so se uporabljali pri gorenju premoga. Tam se je z zapiranjem lahko regulirala moč brez velikih izgub. Pri kurjenju z drvmi pa lahko izgubimo tudi več kot polovico razpoložljive energije. Zato- peč na drva + ustrezni zalogovnik + kurjenje brez dušenja dovoda zraka.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

savana ::

Je razlika ce kurim olje na 23c ali na 20-21


Ja je razlika, ampak precej minimalna. Razlika v porabi če kuriš na 23°C namesto na 21°C je komaj 10 %. Povprečna zimska temperatura je okrog 2 do 3°C, če kuriš na 23°C moraš v povprečju segreti za 20°C, če pa na 21°C, potem moraš povprečno segreti za 18°C glede na zunanjo temperaturo.

vaščan ::

Lep pozdrav eno vprašanje glede eko sklada. Eko sklad je sredstva, ki so na voljo prek poziva za subvencije energetsko revnim gospodinjstvom za investicije v ukrepe večje energetske učinkovitosti stavb in rabe obnovljivih virov energije, povečal z 10 na 20 milijonov evrov. Kdo je upravičen?
Do subvencije so upravičena gospodinjstva, ki so materialno ogrožena in ki živijo v nizko energijsko učinkovitih prostorih. Za materialno ogrožena se šteje gospodinjstvo, katerega član je upravičenec do denarne socialne pomoči oz. varstvenega dodatka ali če je bil v zadnjih dveh letih vsaj dvakrat upravičen do izredne denarne socialne pomoči, je bil prejemnik energetskega dodatka, je njegova družinska skupnost uvrščena v katerega od prvih treh dohodkovnih razredov pri otroškem dodatku in če njegovo premoženje in premoženje polnoletnih članov gospodinjstva skupaj ne presega 48 osnovnih zneskov minimalnega dohodka.Subvencija za enega ali več ukrepov znaša do 100 odstotkov upravičenih stroškov investicije. Ok vse lepo in prav ampak kako bo v resnici človek ki ima dnarja komaj dosti ubistvu premalo da pride skozi mesec speljal tako investicijo? To spet pride v poštev za prejemnike sociale ki imajo dost dnarja in že tako nategujejo državo.

c3p0 ::

Mi smo socialna država, aka. vzami tistemu, ki si drzne zaslužiti več kot jurja in pol neto in daj luzerju, ki se znajde in vleče vse mogoče doklade, dela pa na črno.
Poznam par primerov in super shajajo, tu pa tam tudi kolesarijo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakon bo določal s čim se smemo ogrevati (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
107280523 (14843) AtaŠtumf
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936907 (13547) fikus_
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241192 (15428) feryz
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042497 (34479) kixs
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959783 (29232) konspirator

Več podobnih tem