» »

Zakon bo določal s čim se smemo ogrevati

Zakon bo določal s čim se smemo ogrevati

««
3 / 22
»»

Socrates ::

Matejjjjj je izjavil:


Žal ni tako enostavno...

Moja zgodba: sosed je kuril mokra drva ali kako plastiko, smrdi podobno... ga prijavim inšpektorju, ma kje, nič se ne zgodi. Prvič, drugič, tretjič.. Kličem policijo, policista komaj dihata in okoli hiše z baterijo v megli iščeta ne vem kaj. Povesta, da ni nič nenavadnega... Prijavljam ga večkrat. Dimnik že na pogled izgleda poln nekakšnega katrana, posledica nenavadno počasnega izgorevanja. Vmes se mi zmeša, skoraj vlomim v sosedovo hišo ko zunaj skoraj bruham od smradu, vpijem... Parkrat sem se vsedel v avto, ki je bil še 20km kasneje prežet z nekim kislim vonjem... Odfukalo se mi je, dobro da ga nisem pokončal, bilo je blizu, 90 letnega skopuha živečega samega v 200m2 montažni marleski... Enkrat semn ga gledal čez cesto s sekiro v roki, tko, mal podjebavanja in ustrahovanja... Totalno se mi je odfukalo, letim po inšpektoratu, odzivov ni. Inšpektorju težim tudi po liniji poznanstev, bivši sodelavec očeta.. No, potem pa le naslednjo pomlad pri sosedu večkrat zapored kombi, očitno nekaj dela, mogoče pa bo kaj.. ne vem kaj je naredil, kuri še naprej drva, a smrdi več ne. mogoče je bilo samo slabo izvedeno kurišče, ne vem... jaz sem zadovoljen. v prispevek vsem krajanom pa sem vgradil TČ.

Drug primer, naselje v mestni občini, hiše iz 70-ih, moji starši na plinu oz TČ. Vsi sosedje, prav vsi, pa na drvah/peletih. Sploh so problem skopuhi s predelanimi gorilci na pelete.. En tak je moral po kazni dvigniti dimnik, to je pa vse.. Ostali kurijo vse možno, eden celo štore hrastov... Tako imam jaz, ki živim nekaj km izven mesta, v strjenem naselju ob vasi, kjer ima pol ljudi lasten gozd, boljši zrak kot meščani... Noro..

Nauk, le nasilje se obrestuje. Nasilje do "kurjača" in pritisk na organe. Sistematičen pritisk, pomagal drugi sosed. Prijavljaš na dnevni bazi, ves čas, non stop... slike, mejli, slike, mejli.. Napisal sem desetine mejlov vsem živim, tudi ravnateljem šole ipd. Svoje probleme in dejansko tudi probleme svojih neposrednih sosedov sem rešil z nasiljem. To je edino kar v tej državi funkcionira pri zaščiti lastnega zdravja. Še dobro se je izteklo, da nisem zdaj kje v zaporu...


Torej ne samo, da v Sloveniji ne deluje zdravstvo in sodstvo... Ne deluje praktično nobena institucija v javni upravi. Tvoja pripoved je samo dokaz več.

Noro res. Hkrati nas pumpajo z električnimi avti, ljudje pa kurijo strupe v strnjenih naseljih.
Mac Mini, 4x3.2 GHz + 4x2.064 GHz, 8 GB LPDDR4X, 256 SSD. Ventura.

johnnyyy ::

Baja je izjavil:

mozno. zaenkrat se nisem poglabljo v pogoje. so pa po mojem malo skregani z logiko. zakaj bi nekdo vrgo ~20k v SE+toplotno za par k subvencije in potem kuril naprej drva/olje/pelete/smeti/whatever ?!?

Hja, pitaj boga kaj imajo v mislih birokrati. Kolikor poznam ljudi, ki so pustili peči za rezervo, so bolj kot ne takšni, ki imajo plac in je peč že tudi v letih tako, da se je prodajat ne splača. Potem je logika, čisto enostavna - prodajat se mi ne splača, plac v kleti imam, bom pač imel za rezervo. :)

Matejjjjj ::

Situacija je malo bizarna. Na voljo so subvencije, ljudje so kupovali nove peči... Potem je prišla kriza, podražila so se drva in peleti. ljudje so 2 leti stare peči metali ven in vgrajevali TČ. Kaj bo letos, who knows..., cene drv so padle iz 100+ nazaj proti 70-80.

Nič ne prekaša smradu premalo suhih drv... No, tudi peči na ELKO niso ravno blesteče. V preteklosti so kurili vse sorte, premog, lignit..., vendar so bile zime drugačne, mrzle, sončne, dim je šel gor. kako bi drugače preživeli s parnimi vlaki na premog.. Zdaj pa pozimi sonca ni, vreme je oblačno, temperature previsoke.

Meritve se lahko izvajajo, samo to so meritve izpuha peči v delujočem režimu. dostikrat je največji problem ob prižigu. V kraju je tudi manjša firma, ki je ogrevala prostore z lesnimi odpadki. ob zagonu je bila katastrofa. sem po par letih slišal, da je bilo po 10 prijav dnevno in kazni v petmestnih številkah. Ljudje so se razjezili.

OK.d ::

Vse bi bilo ok, če bi že stal Nek 2 in se že gradil Nek 3 in bi država pogojevala ogrevanje hiš z TČ.Ne pa sedaj, ko načrti o samooskrbi temeljijo na ubogih sončnicah in od njih med kurilno sezona nimaš praktično nič.
LPOK.d

Utk ::

Za vsakega jurja, ki ga da država za SE, da nekdo drug 10 jurjev. Za državo je to v resnici poceni. Niti nima nobenga obratovalnega stroška itd. Ne tu preveč jokat. Teš6 dela izgubo, ne paneli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

Nov dan, nove omejitve v zakonih, nič novega pri levakarjih
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nejc_nejc ::

Utk je izjavil:

Za vsakega jurja, ki ga da država za SE, da nekdo drug 10 jurjev. Za državo je to v resnici poceni.....

Ja, za pozimi, je pa še to preveč.

Miki N ::

Matejjj, to pa je bil sosed iz pekla, ni kaj. Sta imele kar bitke s trmoglavcem starim. Upam, da ni bil solatko. 8-O

Drugače pa se večkrat vprašam če so pri nas kaki primeri ko se iz dimnika vali masten dim vlažnih drv in odpadkov ... pred hišo pa parkirana subvencionirana Tesla?

Ziher je tudi kakšen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

svecka ::

Tej zahojeni bedaki se najdejo povsod, ki kurijo plastiko v peči in na vrtu zažigajo stiropor. Skratka v vsaki vasi imaš takega.

svecka ::

bolj je problem da nas silijo vse na TP, vse električne avte, celotna elektrifikacija, kar je pa en velik nateg, ker ko elektrike ne bo, boš pa kaj? Zmrznil pozimi? Smo že imeli primere žleda, da niso imeli elektrike po 2 tedna.
Poleg tega pa je to še en velik nateg elektro mafije, da ko bodo vsi na elektriki, bo to en velik monopol in bodo ceno elektrike nabili za faktor vsaj x10. Tako da če maš danes 100€ na mesec položnico, bo čez 5 let to 1000€.

Starejši se spomnimo, ko so nas skoz hotli farbat z novimi rečmi. Najprej so nas farbal, da gremo iz drv na kurilno olje, da je to pocen in prihodnost. Nato da gremo na utekočinjen plin. Nato da gremo na lesne pelete, zdaj nas na koncu farbajo pa še z TČ. Vse je en velik nateg. Na koncu vsi ki so menjavali, so bili na slabšem. Vsi tej hvalospevi novi energenti razen TČ so danes dragi in stroškovno neučinkoviti.

Edino kar mi je žal, da ne delajo peči za ogrevanje na principu "rocket stove".

stara mama ::

Mislim, da bi država glede ogrevanja in izpustov naredila dosti dosti več, če bi debirokratizirala novogradnje in delala v smeri, da bi bile te cenejše.
Ker novogradnje so že itak nizkoemisijske, ob takih cenah ko te prime srat, pa vsi raje vztrajajo v starih.

OK.d ::

Točno to, narod pa vse te prehode kao na "boljše" preplačuje in misli da pri tem varčuje.
LPOK.d

feryz ::

Ne, ne, ni to to.
Danes daje folk v novogradnjah (tč, kuhanje, bla bla) za štrom okrog 1500 evrov.
Drugo leto, baje, 2600 evrov.
In naslednje leto, verjetno, 3150 evrov.
Ker ni razloga, da bi imeli cenejši štrom kot Nemci.
Zato kar navijajte za take monopolne zadeve. Ko boste prišli do resnično na to, boste videli, po koliko so.

Utk ::

nejc_nejc je izjavil:

Utk je izjavil:

Za vsakega jurja, ki ga da država za SE, da nekdo drug 10 jurjev. Za državo je to v resnici poceni.....

Ja, za pozimi, je pa še to preveč.

Ti rabiš elektriko samo pozimi?

Večino elektrike rabi industrija, ki troši precej podobno pozimi in poleti, sigurno pa več vsak trenutek kot zmorejo naredit slovenski paneli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

johnnyyy ::

svecka je izjavil:

bolj je problem da nas silijo vse na TP, vse električne avte, celotna elektrifikacija, kar je pa en velik nateg, ker ko elektrike ne bo, boš pa kaj? Zmrznil pozimi? Smo že imeli primere žleda, da niso imeli elektrike po 2 tedna.
Poleg tega pa je to še en velik nateg elektro mafije, da ko bodo vsi na elektriki, bo to en velik monopol in bodo ceno elektrike nabili za faktor vsaj x10. Tako da če maš danes 100€ na mesec položnico, bo čez 5 let to 1000€.

Starejši se spomnimo, ko so nas skoz hotli farbat z novimi rečmi. Najprej so nas farbal, da gremo iz drv na kurilno olje, da je to pocen in prihodnost. Nato da gremo na utekočinjen plin. Nato da gremo na lesne pelete, zdaj nas na koncu farbajo pa še z TČ. Vse je en velik nateg. Na koncu vsi ki so menjavali, so bili na slabšem. Vsi tej hvalospevi novi energenti razen TČ so danes dragi in stroškovno neučinkoviti.

Edino kar mi je žal, da ne delajo peči za ogrevanje na principu "rocket stove".

Mraz je v praksi še najmanjši problem - bunda, kovter in se preživi. Večji problem imaš pri pripravi hrane - saj če nimaš alternative za kuho - boš lačen, ne glede na to koliko boš imel toplo v stanovanju.

Nategujejo vedno neumne in tudi tukaj je podobno. Govori se o novogradnjah in pri novogradnji morajo biti danes hiše tudi v ustreznem energijskem razredu. Včasih so imele hiše porabo preko 100kWh/m² uporabne površine, danes če se ne motim lahko gradiš samo B in A razrede (pod 35kWh/m² uporabne površine). Poleg tega so se stanovanjske površine zmanjšale. Če si včasih potreboval na leto preko 20MWh toplotne energije za ogrevanje 200m² bajte, potrebuješ danes 4MWh toplotne energije za ogrevanje 120m². Ker se je z razvojem tehnologije COP dvignil na cca 4, pomeni, da za letno ogrevanje hiše potrebuješ 1MWh električne energije. 1MWh električne energije pa pri celotni letni porabi spet ni toliko.

Cene energentov so povezane ravno preko elektrike. Ker če bo elektrika draga plin pa poceni, bodo energetiki šponali plinske elektrarne. Če bo poceni premog, se bo šponalo termo itd.

Pa še anekdota. Med znanci oz. mrzlo žlahto imam osebo, ki je precejšen teoretik zatot. In lani ob napadu RU na UKR, je oseba padla v paniko, da bo zmanjkalo plina in da bomo na mrzlem. Podražili so se lani vsi energenti, vključno z lesom. In ker ne bo ovca, tako kot ostali, se je odločila da si bo dala v hišo nek "kiperbuš" s katerim se bo grela. No, ko je hotela kupit, je ugotovila, da so vse pokupili in da se par mesecev čaka. Po nekajmesečnem čakanju ga je na jesen dobila, a dobila ni nikogar, ki bi ga hotel zmontirat. Potem je prišla zima in se je grela na plin, tako kot vsako leto. Kiperbuš sedaj sameva v garaži in čaka na naslednjo krizo. :)

Lonsarg ::

svecka je izjavil:


Poleg tega pa je to še en velik nateg elektro mafije, da ko bodo vsi na elektriki, bo to en velik monopol in bodo ceno elektrike nabili za faktor vsaj x10. Tako da če maš danes 100EUR na mesec položnico, bo čez 5 let to 1000EUR.

Starejši se spomnimo, ko so nas skoz hotli farbat z novimi rečmi. Najprej so nas farbal, da gremo iz drv na kurilno olje, da je to pocen in prihodnost. Nato da gremo na utekočinjen plin. Nato da gremo na lesne pelete, zdaj nas na koncu farbajo pa še z TČ.
Se strinjam da so te menjave bile nateg, AMPAK elektrika je univerzalna in gre za dokoncno finalno menjavo. Ti lahko kadarkoli, ce je cena elektrike na trgu predraga, dodas doma agregat na poljubno gorivo ki dela elektriko.

V praksi je cena elektrike ze tako ali tako vezana na energente in ze veliki ponudniki ob dragi elektriki vskocijo in dodajo elektrarne na to gorivo in se cena stabilizira. Govorimo seveda dolgorocno, ce so krize kot je bila ta plinska lahko ta stabilizacija sicer traja leta.

Ampak kot receno elektrika je univerzalna in ce trg ne bo poskrbel bomo pa sami z agregati, ali kolektorji ali pac kar bo ceneje. Agregat na drva plus TC porabi manj kot ce direkt na drva grejes mimogrede!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Avenger ::

Matejjjjj je izjavil:

Situacija je malo bizarna. Na voljo so subvencije, ljudje so kupovali nove peči... Potem je prišla kriza, podražila so se drva in peleti. ljudje so 2 leti stare peči metali ven in vgrajevali TČ. Kaj bo letos, who knows..., cene drv so padle iz 100+ nazaj proti 70-80.


Meritve se lahko izvajajo, samo to so meritve izpuha peči v delujočem režimu. dostikrat je največji problem ob prižigu. V kraju je tudi manjša firma, ki je ogrevala prostore z lesnimi odpadki. ob zagonu je bila katastrofa. sem po par letih slišal, da je bilo po 10 prijav dnevno in kazni v petmestnih številkah. Ljudje so se razjezili.



Subvencije za peči -> subvencije za TČ -> subvencije za sončnice

Še nedolgo nazaj te je arhitekt, ob vprašanju če ne bi vseeno imel peči na trda goriva samo gledal kot da si malo blesav in pojasnil, da je ogrevanje s TČ edino smiselno. Nekje sem zasledil napoved, da bo šla elektrika gor za 60%. Omejitev cene bo v kratkem zaključena.

Težava lesnih odpadkov je, da se mednje zlahka prikrade lepljen les. Palete so čisto OK za kurjavo, ampak vmes imajo mnoge lepljene kloce in ga ni junaka, ki bi to dal stran. Folk pa seveda kuri tudi iverke. Da bi nekdo prav plastiko kuril pa ne verjamem, da se prav množično dogaja. Mogoče sem in tja kdo vrže v peč čevlje ali sintetično cunjo, ampak verjamem in upam da so to zelo redki posamezniki in zato sem prepričan, da bi meritve izpuhov v dimniku stanje bistveno izboljšale. Izpusta dima oziroma trdnih delcev pri zagonu obvezne meritve ne bi ustavile, vendar bi preprečile delovanje zastarelih peči, ki pa jih mora biti v starejših hišah kar lep procent.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

feryz ::

A niste imeli žleda?
Popolnoma nič ni problem. Dokler imaš kam srat hodit.
Voda je problem, ne elektrika. Še posebej če na koncu začnejo še cevi pokati od mraza.

Vidim, da ste že pozabili, kako je, če je vse na štrom in se kaj zalomi. Vprašte Amerikance z njihovimi 10 jurjev računi za en mesec.
Ko nimaš izbire, jo preprosto nimaš. Tako je, kot pernati reče. Ali pa neki mervar. Bomo dvignili za 62 procentov, ker lahko in ker mi tako hočemo. Mi, ki imamo 10 jurjev in več bruto mesečno in se nam jebe, če se štrom podraži iz 150 na 300 evrov mesečno. Bazen bo ravno tako prijetno topel.

RedDrake ::

feryz je izjavil:

A niste imeli žleda?
Popolnoma nič ni problem. Dokler imaš kam srat hodit.
Voda je problem, ne elektrika. Še posebej če na koncu začnejo še cevi pokati od mraza.

Vidim, da ste že pozabili, kako je, če je vse na štrom in se kaj zalomi. Vprašte Amerikance z njihovimi 10 jurjev računi za en mesec.
Ko nimaš izbire, jo preprosto nimaš. Tako je, kot pernati reče. Ali pa neki mervar. Bomo dvignili za 62 procentov, ker lahko in ker mi tako hočemo. Mi, ki imamo 10 jurjev in več bruto mesečno in se nam jebe, če se štrom podraži iz 150 na 300 evrov mesečno. Bazen bo ravno tako prijetno topel.

Nehal se ti bo jebat, ko te bo 20 premraženih "sosedov" s sekiro spremenilo v zastonj obrok, potem ko ti bodo "nacionalizirali" tvojo firmo.

WizzardOfOZ ::

tiborrr je izjavil:

starfotr je izjavil:

Nobeden ne dela v te smeri, da bi bilo okolje bolj čisto. Gre se jim izključno za denar.

Ampak posledica je pa potencialno čistejši okoliški zrak. Če gledam, s čim nas dimi veleumni sosed (iverke in še hujši zvarki) od jeseni do konca pomladi, to odločitev toplo pozdravljam.


To se z lahkoto reši. Predpiše se, da se na dimnik montira sondo, pa se meri izpuste in se mu jih zaračuna.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

johnnyyy ::

feryz je izjavil:

A niste imeli žleda?
Popolnoma nič ni problem. Dokler imaš kam srat hodit.
Voda je problem, ne elektrika. Še posebej če na koncu začnejo še cevi pokati od mraza.

vsaj 5x žled, 3x 100+ letne poplave, 1x vetrolom, temperatur pod -25°C pa ne štejem. Sam ne pravim, da je z alternativami kar koli narobe, če gre za ustaljeno prakso, ampak da nastane vedno problem, ko imaš to "na rezervi". Ker imaš tam kiperbuš in ko ga misliš zalavfat ugotoviš, da nimaš vžigalnika, potem najdeš stare šibice in ugotoviš, da so ti drva strohnela in da nimaš niti tresk za podkurit. Itak ne študiraš na ptiče in ostalo golazen, koliko so ti naredili gnezd v dimniku, ampak zakuriš oz. bolj zakadiš ves prostor.

Drugače žled nastane, ko je inverzija in dež in je v dolinah pod 0°C, v višinah pa nad 0°C. Ko je žled ne pričakuj izjemno nizkih temperatur, ker najnižje temperature so takrat, ko iz severa dobimo suh in hladen polarni zrak in je po možnosti jasna noč. Če se vseeno bojiš, da ti bodo cevi pokale, odpreš malce pipe da voda teče/curlja.

Pri nas v rodni grudi imamo 5 zajetij in rezervarjev z vodo in 5 agregatov in večina kuri na drva. Bullet proof, na papirju. No pa pridejo letošnje poplave. 2 rezervoarja z zajetji odnese, enega čisto zasuje, enemu preseka potok cev, pri nas pa je zaradi obilice padavin voda kalna. Krave je potrebno pomolzt in 100 komadov po okoliških kmetijah - no go. No samo itak ni panike, saj imamo 5 agregatov. No v bistvu so samo 4je, ker je pri mojem zariban motor. No in potem realnost. Enemu ne vžge (se ne ve zakaj), enemu ne dela pravilno (pa mu nekaj dodatno skuri), eden dela dokler ne crkne in se ugotovi, da kuri mešanico. No eden je pa traktorski in s tem se je potem rešilo večino težav ... no na nebu so bile nove težave, saj bo potrebno dobiti nafto ampak do bencinske ne prideš ker do tja ceste ni. :) Aja pa še enemu sosedu je potok zasul drvarnico in je potem tekel med hišo in drvarnico. In vprašanje, kako čez potok do drv? Z lojtro - ja je v drvarnici. Deska - je v drvarnici. Sekira - v drvarnici (če je ni voda odnesla).

To so zgodbe iz prakse. Pa jih imam za vsako ujmo en kup, z gasilskih intervencij pa še več saj je tam opreme več in kljub temu, da se zadeve redno vzdržujejo in uporabljajo prde do težav. Zato je moj point čisto enostaven. Kar ti je bullet proof to uporabljaj in vzdržuj in bodi pri tem organiziran. Več kot imaš stvari več tega dela boš imel. Ker na koncu ti je lažje 3x na leto za 1h prižgat agregat in gor priključit nek porabnik, preverit bencin imeti zraven jasna navodila. Kot pa da imaš teh stvari 100.

WizzardOfOZ ::

l0g1t3ch je izjavil:

zuki je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Na vasi tega problema ni bilo.


Bullshit, zapelji se malo pozimi, na kakšen vlažen dan, od Ivančne Gorice proti Muljavi in naprej. Pa glej kar lebdi nad dolino.


Ivančna gorica je manjše mesto.


Napisal je od ivančne proti muljavi in naprej. Pa ti lahko povem iz prve roke, da razni avtoprevozniki tam kurijo palete, smeti, gume,... Skratka karkoli najde okol bajte, na kamionu,... in da gori, se tam meče v peč.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Invictus ::

WizzardOfOZ je izjavil:


To se z lahkoto reši. Predpiše se, da se na dimnik montira sondo, pa se meri izpuste in se mu jih zaračuna.

Tako ima Švica.

Na dimbnik daš filter trdih delcev...

Dimnikar ob letnem pregledu vzame vzorec saj in če zaznajo kake čudne zadeve, plačaš kazen.

Rešeno kar se tiče kurjenja smeti.

Sam narediti državno podjetje, ki bo to transparentno in brez izjem delalo. je na Balkanu praktično nemogoče...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

stara mama ::

Lonsarg je izjavil:

Ti lahko kadarkoli, ce je cena elektrike na trgu predraga, dodas doma agregat na poljubno gorivo ki dela elektriko.

Ampak kot receno elektrika je univerzalna in ce trg ne bo poskrbel bomo pa sami z agregati, ali kolektorji ali pac kar bo ceneje. Agregat na drva plus TC porabi manj kot ce direkt na drva grejes mimogrede!

Mojster, pokaži mi en praktičen agregat na drva, da ne zavzamne pol kleti in da ne stane celo premoženje.
Bi ga z veseljem nabavil.
(prosim ne z domačimi holzgas predelavami motorjev)

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

svecka je izjavil:

Vse je en velik nateg. Na koncu vsi ki so menjavali, so bili na slabšem. Vsi tej hvalospevi novi energenti razen TČ so danes dragi in stroškovno neučinkoviti.

Kam boš pa dal denar? V štumf? Vsi prodajamo svoje proizvode ali storitve in z njimi nategujemo (kot ti praviš) druge. Jaz v tem ne vidim problema saj zaradi tega živimo in tudi preživimo. Tudi zaradi tega ker nekdo prodaja neumnosti, nekdo drug pa jih kupuje, je naš življenjski standard vedno višji. Res je da je percepcija pri mnogih ravno obratna in se jim zdi, da se je včasih bolje živelo. Ja, v končni fazi ne bi bilo slabo če bi ostali kar v jamah, in se večino časa ukvarjali z iskanjem hrane.

hruske ::

Avenger je izjavil:


Bravo. Iz 100% obnovljivega vira kot je les nas silijo v odvisnost od proizvodnje, kjer bomo na milost in nemilost prepuščeni trgu. Kako lahko cene hitro zanihajo navzgor, smo že videli. Kdo to hoče? Več kot 2/3 državljanov? Majčkeno dvomim da. Politika bo pa z mastnimi ustnicami in nabasanimi žepi zakonu le tiho prikimala. Če bo kdo glasen, ga bodo pa utišali, da je to za zeleno prihodnost in trajnostni razvoj, ter ne pozabit, čist zrak.


Ej, tovariš, nerazgledan si. Mestna občina Ljubljana ima tako prioritetno listo že zelo dolgo, vsaj od 2016. (Glej Odlok o prioritetni uporabi energentov za ogrevanje na območju Mestne občine Ljubljana.) Iz lastne izkušnje ti lahko povem, da je zrak v centru Ljubljane pozimi bistveno boljši kot na obrobju, ravno zaradi tega, ker v centru ni bajtarjev, ki nestrokovno kurijo lesno biomaso.

Les je lahko čisto ok, če
- je kurilna naprava dovolj sodobna,
- je kurilna naprava inštalirana strokovno in z zalogovnikom tople vode,
- se ne kuri smeti, ampak les,
- les gori na moč, ne pa da se smodi.


Ker je toliko pogojev, le v redko katerem kurišču poteka izgorevanje na ustrezen način. Praktično v vseh primerih je bolje, da kurjenje prepustimo profesionalcem.

Še vedno pa najbolj pomaga izolirat ogrevane prostore, ne glede na energent. Pa seveda ustrezna zrakotesnost - nič ti ne pomaga "živet v kozolcu", ki ima z dveh strani super izolacijo iz slame, z dveh strani pa zrak prosto vleče skoz.

Avenger je izjavil:

Mislim, da so meritve izpustov izvedljive, čeprav gotovo ne bi moglo bit poceni, rabil bi dva tehnika, peč se zakuri in počaka določen čas, potem gre en gor na streho in namesti senzor. Mogoče 1 ura dela, pa to bi bilo treba opravit samo enkrat. Vsi kotli bi pa seveda morali bit uplinjevalni, stare bi prepovedali. Kaj takega bi podpiral, ker bi dejansko imelo dobro šanso, da je zrak pozimi potem boljši.


Ne rabiš komplicirat in hodit po strehi, temu so namenjene luknjice v členku dimnika med kotlom in priklopom na dimnik. Vstaviš sondo in ti aparat pomeri kakovost zgorevanja in vsebnost CO, CH4, in še kaj. Luknjico se pa po meritvi prelepi z alu-tapeom.

Problem je, da ni nikogar, ki bi se tega loteval sistematično.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Baja ::

hmm, pri nas so dimnikarji vsako leto zmerli izpuste, ravno čez to luknjo.

hruske ::

Avenger je izjavil:


Še nedolgo nazaj te je arhitekt, ob vprašanju če ne bi vseeno imel peči na trda goriva samo gledal kot da si malo blesav in pojasnil, da je ogrevanje s TČ edino smiselno. Nekje sem zasledil napoved, da bo šla elektrika gor za 60%. Omejitev cene bo v kratkem zaključena.


Saj ga razumem: če je hiša dovolj izolirana in zrakotesna, se ti drugo kot TČ pri tako nizki porabi ne splača. Dodatna montaža kotla na les, ki potrebuje še zalogovnik tople vode, da je v skladu z normativi, ... se ti težko povrne.
Rad imam tole državico. <3

stara mama ::

To vsak posebej ve, koliko ima potratno stanovanje. Ampak občutek, da ti ne more vsak preko palca vsak teden/mesec/sezono regulirat cene glavnega energenta, je pa tud nekaj vreden.

Sicer so pa bili že tud poskusi obdavčitve drv, če se kdo spomni prevoznic.
Pol je na srečo žled odnesel vso bedarijo.

Zgodovina sprememb…

zuki ::

stara mama je izjavil:

To vsak posebej ve, koliko ima potratno stanovanje. Ampak občutek, da ti ne more vsak preko palca vsak teden/mesec/sezono regulirat cene glavnega energenta, je pa tud nekaj vreden.

...in dokler imaš dimnik napeljan v spalnico, tudi nihče nima problema s tem.
Antifa

WizzardOfOZ ::

hruske je izjavil:

Les je lahko čisto ok, če
- je kurilna naprava dovolj sodobna,
- je kurilna naprava inštalirana strokovno in z zalogovnikom tople vode,
- se ne kuri smeti, ampak les,
- les gori na moč, ne pa da se smodi.


Nakladanje.
Če je les suh, pa če pravilno kuriš, je lahko 50 let stara peč brez zalogovnikov in sodobne elektronike, pa ne bo ne problemov, niti smradu, niti ne bo smole v dimniku. Po drugi strani pa je lahko najnovejša peč, pa če se notri smeti, gume in ostalo svinjarijo kuri, bo še vedno smrdelo mnaokoli.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

stara mama ::

zuki je izjavil:

...in dokler imaš dimnik napeljan v spalnico, tudi nihče nima problema s tem.

Čudno imaš to doma izvedeno.....

hruske ::

WizzardOfOZ je izjavil:

hruske je izjavil:

Les je lahko čisto ok, če
- je kurilna naprava dovolj sodobna,
- je kurilna naprava inštalirana strokovno in z zalogovnikom tople vode,
- se ne kuri smeti, ampak les,
- les gori na moč, ne pa da se smodi.


Nakladanje.
Če je les suh, pa če pravilno kuriš, je lahko 50 let stara peč brez zalogovnikov in sodobne elektronike, pa ne bo ne problemov, niti smradu, niti ne bo smole v dimniku. Po drugi strani pa je lahko najnovejša peč, pa če se notri smeti, gume in ostalo svinjarijo kuri, bo še vedno smrdelo mnaokoli.


Pravilno kurjenje lesa za ogrevanje je, da kotel naložiš kolikor misliš in pokuriš vse gorivo v enem šusu intenzivnega zgorevanja.

Les mora goreti na visokih temperaturah, tako bo zgorevanje najbolj učinkovito in bo peč potegnila največ iz drv.

Moč, ki jo daje od sebe kotel, skoraj nikoli ni enaka potrebam po toploti, zato potrebuješ zalogovnik, da se energija shrani v vročo vodo. Če zalogovnika nimaš, bodisi stalno dolagaš drva, kar je težko naciljat (in ni blagodejno stalno vohat dim), bodisi ti peč zapre loputo (in se ti začne les nepopolno zgorevat oz. smodit). Nepopolno zgorevanje je metanje energenta stran. Loputa za dovod zraka pa tudi ni mišljena kot regulacijski sistem, ampak je varnostni mehanizem!

Torej: Če nimaš zalogovnika, zelo zelo težko pravilno kuriš.
Rad imam tole državico. <3

starfotr ::

Problem je, da ni nikogar, ki bi se tega loteval sistematično.


Ammm... Dimnikarska služba morda?

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...


Eeeee, fantje treba se bo naučit, da je treba za lastnino skrbet in jo vzdrževat. Ni dovolj, da ste nekaj podedovali ali pa se zakreditirali za zidove.

hruske ::

Dimnikar je dimnikar, ne pa ekspert za hidronične inštalacije.
Rad imam tole državico. <3

starfotr ::

Kaj bi sploh rad pregledoval pri ogrevalnih napravah?

Načrt kurilnice in izbiro ustrezno moči peči ti naredi projektant.

Vse ostalo pa monterji, serviserji in dimnikarji. Kdo tu manjka še po tvojem?

telexdell ::

hruske je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

hruske je izjavil:

Les je lahko čisto ok, če
- je kurilna naprava dovolj sodobna,
- je kurilna naprava inštalirana strokovno in z zalogovnikom tople vode,
- se ne kuri smeti, ampak les,
- les gori na moč, ne pa da se smodi.


Nakladanje.
Če je les suh, pa če pravilno kuriš, je lahko 50 let stara peč brez zalogovnikov in sodobne elektronike, pa ne bo ne problemov, niti smradu, niti ne bo smole v dimniku. Po drugi strani pa je lahko najnovejša peč, pa če se notri smeti, gume in ostalo svinjarijo kuri, bo še vedno smrdelo mnaokoli.


Pravilno kurjenje lesa za ogrevanje je, da kotel naložiš kolikor misliš in pokuriš vse gorivo v enem šusu intenzivnega zgorevanja.

Les mora goreti na visokih temperaturah, tako bo zgorevanje najbolj učinkovito in bo peč potegnila največ iz drv.

Moč, ki jo daje od sebe kotel, skoraj nikoli ni enaka potrebam po toploti, zato potrebuješ zalogovnik, da se energija shrani v vročo vodo. Če zalogovnika nimaš, bodisi stalno dolagaš drva, kar je težko naciljat (in ni blagodejno stalno vohat dim), bodisi ti peč zapre loputo (in se ti začne les nepopolno zgorevat oz. smodit). Nepopolno zgorevanje je metanje energenta stran. Loputa za dovod zraka pa tudi ni mišljena kot regulacijski sistem, ampak je varnostni mehanizem!

Torej: Če nimaš zalogovnika, zelo zelo težko pravilno kuriš.

Les ima dve fazi gorenja. Prva faza je plinasta in druga trda. Plinasta faza predstavlja tam 70% kalorične vrednosti in trdna faza (to je oglje, smole, katrani...) tam 30%. Ko naložimo drva v kurišče in prižgemo ogenj se prične suha destilacija lesa, kar povzroči sproščanja lesnega plina. V kratkem času se sprosti relativno veliko plina, zato je toplotna moč ognja velika. Če v tej fazi omejimo dovod kisika (zraka) pride do nepopolnega izgorevanja. Uparjene smole in katrani ne izgorijo in zato v dimniku, ko temperatura pade kondenzirajo. Podobno pride do izločanja saj... Zaradi nepopolnega izgorevanja tudi pade izkoristek in posledično narastejo stroški ogrevanja. Zalogovnik pa omogoča, da lahko peč vseskozi gori z dovolj kisika.
Da je izgorevanje popolno pri sodobnih kotlih pomaga elektronika in nadzorovan vpih zraka. V primeru žledoloma in daljšega obdobja brez elektrike bodo na hladnem tako lastniki TČ kot tudi lastniki sodobnih uplinjevalnih kotlov ali peletnih gorilnikov. Pa seveda tudi lastniki oljnih gorilcev in plinskih kotlov. Tak da...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

Zagnati uplinjevalni kotel in dve obtočne črpalke je šala mala.
Zagnati TČ pa ne tako mala.

Jaz imam toplovodni kamin. Z enim ups-om lahko ogrevam hišo in toplo vodo.
Šporget je pa tak na plin.
TČ pa ni mislim laufati v primeru izpada štroma. Niti na kraj pameti mi ne pride.

energetik ::

Meni pa glih to pride na pamet. Ko zrihtam še vrtno lopo, da bom imel kam postaviti agregat, bom nabavil neko 5kW mrcino in gonil TČ nanjo. 5kW agregat je cenejši od toplovodnega kamina. Pa še celo bajto imaš napajano.
vires in numeris

starfotr ::

3 fazni agregat?

Slaba izbira, kolega.

fikus_ ::

Avenger je izjavil:


Težava lesnih odpadkov je, da se mednje zlahka prikrade lepljen les. Palete so čisto OK za kurjavo, ampak vmes imajo mnoge lepljene kloce in ga ni junaka, ki bi to dal stran. Folk pa seveda kuri tudi iverke. Da bi nekdo prav plastiko kuril pa ne verjamem, da se prav množično dogaja. Mogoče sem in tja kdo vrže v peč čevlje ali sintetično cunjo, ampak verjamem in upam da so to zelo redki posamezniki in zato sem prepričan, da bi meritve izpuhov v dimniku stanje bistveno izboljšale. Izpusta dima oziroma trdnih delcev pri zagonu obvezne meritve ne bi ustavile, vendar bi preprečile delovanje zastarelih peči, ki pa jih mora biti v starejših hišah kar lep procent.


V uplinjevalni peči z lambda sondo ni priporočeno kuriti kaj drugega kot pa suha drva, ker je sicer večja možnost okvare/zapacanja lambda sonde.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

fikus_ ::

telexdell je izjavil:


...
V primeru žledoloma in daljšega obdobja brez elektrike bodo na hladnem tako lastniki TČ kot tudi lastniki sodobnih uplinjevalnih kotlov ali peletnih gorilnikov. Pa seveda tudi lastniki oljnih gorilcev in plinskih kotlov. Tak da...


Za ta primer uporabiš ciklični aku in ustrezen UPS, da ti ogrevanje s sodobnimi uplinjevalnimi kotli ali peletni gorilniki deluje vsaj nekaj ur.
Sem zadnjo zimo to testiral in je od zagona kotla s hladnimi zalogovniki in spet do hladnih zalogovnikov delal UPS+Aku približno 20 ur.
Če ni elektrike in je aku prazen, ga priklopiš na avto, traktor in napolniš.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

svecka ::

Ja ups backup imam tudi jaz za dve črpalki, ker pri nas skoz elektrike zmankuje, še posebej vsako zimo ko sneg zapade, ker pač elektro mafija nič ne dela, sam kasira in so skoz izklopi za več ur. In ja v 6 urah bajta rata hladilnik.

feryz ::

energetik je izjavil:

Meni pa glih to pride na pamet. Ko zrihtam še vrtno lopo, da bom imel kam postaviti agregat, bom nabavil neko 5kW mrcino in gonil TČ nanjo. 5kW agregat je cenejši od toplovodnega kamina. Pa še celo bajto imaš napajano.
To pa ne bi tako hitro izjavil. Kamin je bil 700 evrov.
Agregat za 700 evrov bi težko peljal že kamin (ki rabi samo dve obtočni), kaj šele toplotno.
Pa še ne predstavljam si ga gledati in poslušati v dnevni. Kamin si z lahkoto. Celo ko elektrika je, ga radi gledamo pri delu. Toplotna pa počiva ta čas.

energetik ::

starfotr je izjavil:

3 fazni agregat?

Slaba izbira, kolega.

1F TČ imam.
vires in numeris

sbawe64 ::

svecka je izjavil:

Ja ups backup imam tudi jaz za dve črpalki, ker pri nas skoz elektrike zmankuje, še posebej vsako zimo ko sneg zapade, ker pač elektro mafija nič ne dela, sam kasira in so skoz izklopi za več ur. In ja v 6 urah bajta rata hladilnik.

To je šotor, ne hiša.
2020 is new 1984
Corona World order

twom ::

Čisto preprosto, ogreva se s tistim kar je najcenejše. Naj pocenijo tehnologijo, ne pa da se predpisuje s čim naj se ogrevamo.

hruske ::

twom je izjavil:

Čisto preprosto, ogreva se s tistim kar je najcenejše. Naj pocenijo tehnologijo, ne pa da se predpisuje s čim naj se ogrevamo.


Hvala ti za ta plavuški nasvet, ampak ti dam jaz še bolj plavega: Najceneje je ne ogrevat se. Problem rešen.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

starfotr ::

energetik je izjavil:

starfotr je izjavil:

3 fazni agregat?

Slaba izbira, kolega.

1F TČ imam.


Mislim, da bo 5 kW premalo. Če računaš, da lahko agregat obremeniš na 1/2 svoje nazivne moči, je to precej malo za pogon cele hiše, vključno s TČ.

energetik ::

Ne, ne bo premalo. TČ vleče v najhujšem primeru (gretje SV) 3,1 kW, izmerjeno. To traja do pol ure v kosu. Takrat si pač ne greš fenat las ali laufat pralnega, saj gre za izredno stanje. Sicer za gretje večinoma vleče 900-1200W v pasu.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

««
3 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Eko sklad - ogrevanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8411807 (1415) c3p0
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937719 (14359) fikus_
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241644 (15880) feryz
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14043132 (267) kixs
»

Strošek drv (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18331122 (26306) stara mama

Več podobnih tem