» »

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik

««
20 / 33
»»

showsover ::

Je bil narejen kakšen preboj glede SE tehnologij? Mi bi mogoče dali postaviti, idealno bi bilo čisto samooskrbno, samo je pozimi potežava izkoristek, če bi že nabavili hranilnik (in optimizirali uporabo na čas večje produkcije) čez pomladno-poletno-jesenske noči, netmetering nas zanima, kolikor je pač računica za nas (in EU/država to promovirata), kakšno je zdaj obračunsko obdobje (verjetno leto) in kakšno se planirajo v naslednji 5-10 letih? A sosedom bi dovolili polniti e-avte (na svojem parkirišču), bi jim prijateljsko računali na vsako polnitev in koliko bi to bilo vredno (5-10EUR)?

Ne zanima me moraliziranje in godrjanje glede OVE+SPTE prispevka; če ga že/še plačujemo, da pač pretvorimo v prednost, recimo, ker smo bolj enostavni ljudje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Oldi ::

Nič ne piše, kako delajo elektriko, James Watt?
250W panel za 50$.

telexdell ::

Mr.B je izjavil:


7% kjer v sloveniji sonce sije bistveno man, je bolj oblacno in ze v osnovi zgubis 50% zraven nabijes faktor 7% + fakto zaradi slabse svetlobe in izkoristka.. potem pa ne znas dati podatka koliko panelov rabim da bom samozadosten v zimski sezoni.

Da si pozimi samozadosten potrebuješ 44 panelov. Predlagam, da jih namontiraš in greš Off grid pol pa poročaj, če sem pravilno ocenil.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Mr.B ::

J.McLane,
Samo sedaj greš v finančno kalkulacijo, ki je zagotovo večina "tistih ki danes montirajo na lastne strehe" ne bo šla. Do sedaj je bilo veselje ko se je števec vrtel v obratni smeri..
20kW Battery pack z vso elektroniko in da bo certificiran ter da boš lahko imel zavarovano ? verjetno se začne okoli 20k€. Potem še streoški cca 2x več panelov na strehi, itd... 7Kw baterijski pack je premalo za 24h obratovanje, če ni to sredi poletja...
Da toplotni kontejnerski zalogalnik, ja rabiš naštudirat preden postaviš bajto, verjetno kar pod zemljo... Da investijcija je enostavno prevelika za posamneznika....
Seveda pa gre vsaj tisto kar si podal daneskem in nemškem linku, v pravo smer, samo potem tudi nisi tako učinkovit. Za omrežje pač rabiš sistem, ki je sposoben oddajati konstantno "W" energijo torej konstantno na časovnico "Wh". Torej moraš vedno imeti umesni člen, kot naprimer toplotni zalogalnik, ali 2H/O2 konverzijo... Tako da ti nihanje vetra ali oblaki nad paneli ne nihajo outputa... Ponoči še vcedno lahko uporabiš ostale vire energije..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Valvoline ::

https://newatlas.com/automotive/aquariu...
To bi znala bit zanimiva resitev za storage. Vprasanje kolk bi kostal celotni H2 sistem, da bos lahko samozadosten 365. Shranjevanje toplote pol leta? Tezko, tezko nakladanje.

Mr.B ::

Valvoline je izjavil:

https://newatlas.com/automotive/aquariu...
To bi znala bit zanimiva resitev za storage. Vprasanje kolk bi kostal celotni H2 sistem, da bos lahko samozadosten 365. Shranjevanje toplote pol leta? Tezko, tezko nakladanje.

Sej pravim, da ko se greš da boš kazal finger distributerju, ker elektrika kot take je poceni (saj ko pogledaš račun), postane zelo drago. Problem je da boš prišel zagotovo na 40k€ za 20kW priključne moči , ki jo lahko zagotavljaš 24/7 ?

Po drugi strani lahko postaviš sončne kolektorje ki grejejo vodo in zalogalnik. Sončni kolektori, so pozimi v oblačnem vremenu bolj učinkoviti, samo potem moraš imeti res ogromno streho ali kar posest da boš oboje postavil...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

J.McLane ::

Mr.B je izjavil:

J.McLane,
Samo sedaj greš v finančno kalkulacijo, ki je zagotovo večina "tistih ki danes montirajo na lastne strehe" ne bo šla. Do sedaj je bilo veselje ko se je števec vrtel v obratni smeri..
20kW Battery pack z vso elektroniko in da bo certificiran ter da boš lahko imel zavarovano ? verjetno se začne okoli 20kEUR. Potem še streoški cca 2x več panelov na strehi, itd... 7Kw baterijski pack je premalo za 24h obratovanje, če ni to sredi poletja...
Da toplotni kontejnerski zalogalnik, ja rabiš naštudirat preden postaviš bajto, verjetno kar pod zemljo... Da investijcija je enostavno prevelika za posamneznika....
Seveda pa gre vsaj tisto kar si podal daneskem in nemškem linku, v pravo smer, samo potem tudi nisi tako učinkovit. Za omrežje pač rabiš sistem, ki je sposoben oddajati konstantno "W" energijo torej konstantno na časovnico "Wh". Torej moraš vedno imeti umesni člen, kot naprimer toplotni zalogalnik, ali 2H/O2 konverzijo... Tako da ti nihanje vetra ali oblaki nad paneli ne nihajo outputa... Ponoči še vcedno lahko uporabiš ostale vire energije..


Sistem toplotnega zalogovnika je danes še v povojih, so pa projekti v to smer, kar sem linkal. Je pa res da ti sistemi še dolgo ne bodo za individualno uporabo, ampak bodo v okviru velikosti naselja in bolj za dalinjsko gretje kot pa elektriko.

Glede konstantne enrgije si pihnil mimo, res ne vem kje imaš glavo, da ti osnove niso jasne.

Glede cene baterijskih hranilnikov prav tako. Danes baterjski hranilnik stane od oka še enkrat ali dvakrat več kot stanejo gole celice v njem. Ko bo prišla ekonomija obsega v igro bodo 80% cene hranilnika predstavljale celice, ostala elektronika bo pa dirt cheap. Torej danes BYD ponuja 10kWh hranilnim za 5,3k eur, čez 5 let boš dobil 20 kWh hranilnik za 3k eur.

Tudi če gledaš dražje variante kot je Tesla powerwall 13kWh, eden z montažo in vsem na ključ stane 10k eur, dva ne stane 20k eur, ampak samo 15k eur, pokliči in vprašaj za ponudbo, če ne verjameš.

P.S. ali sploh ločiš med kW in kWh, ker po napisanem, ni čisto jasno, da veš o čem pišeš.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Mr.B ::

J.McLane je izjavil:

Mr.B je izjavil:

J.McLane,
Samo sedaj greš v finančno kalkulacijo, ki je zagotovo večina "tistih ki danes montirajo na lastne strehe" ne bo šla. Do sedaj je bilo veselje ko se je števec vrtel v obratni smeri..
20kW Battery pack z vso elektroniko in da bo certificiran ter da boš lahko imel zavarovano ? verjetno se začne okoli 20kEUR. Potem še streoški cca 2x več panelov na strehi, itd... 7Kw baterijski pack je premalo za 24h obratovanje, če ni to sredi poletja...
Da toplotni kontejnerski zalogalnik, ja rabiš naštudirat preden postaviš bajto, verjetno kar pod zemljo... Da investijcija je enostavno prevelika za posamneznika....
Seveda pa gre vsaj tisto kar si podal daneskem in nemškem linku, v pravo smer, samo potem tudi nisi tako učinkovit. Za omrežje pač rabiš sistem, ki je sposoben oddajati konstantno "W" energijo torej konstantno na časovnico "Wh". Torej moraš vedno imeti umesni člen, kot naprimer toplotni zalogalnik, ali 2H/O2 konverzijo... Tako da ti nihanje vetra ali oblaki nad paneli ne nihajo outputa... Ponoči še vcedno lahko uporabiš ostale vire energije..


Sistem toplotnega zalogovnika je danes še v povojih, so pa projekti v to smer, kar sem linkal. Je pa res da ti sistemi še dolgo ne bodo za individualno uporabo, ampak bodo v okviru velikosti naselja in bolj za dalinjsko gretje kot pa elektriko.

Glede konstantne enrgije si pihnil mimo, res ne vem kje imaš glavo, da ti osnove niso jasne.

Glede cene baterijskih hranilnikov prav tako. Danes baterjski hranilnik stane od oka še enkrat ali dvakrat več kot stanejo gole celice v njem. Ko bo prišla ekonomija obsega v igro bodo 80% cene hranilnika predstavljale celice, ostala elektronika bo pa dirt cheap. Torej danes BYD ponuja 10kWh hranilnim za 5,3k eur, čez 5 let boš dobil 20 kWh hranilnik za 3k eur.

Tudi če gledaš dražje variante kot je Tesla powerwall 13kWh, eden z montažo in vsem na ključ stane 10k eur, dva ne stane 20k eur, ampak samo 15k eur, pokliči in vprašaj za ponudbo, če ne verjameš.

P.S. ali sploh ločiš med kW in kWh, ker po napisanem, ni čisto jasno, da veš o čem pišeš.


Baterije rabiš, da imaš štrom, ko je sonce slabo. Vedno gre Celice -> hranilnik -> porabnik...
Cene so tvoje bolj utopične , vrednosti pomnoži x2. https://www.photovoltaik4all.de/speiche...
S tem da ne pozabi eno je moč ki jo lahko oddaja druga je koliko časa. Tako da baterija 10 KWh pomeni pri porabi 10kWh no manj kot 1h, ker izkoristek ni 100%.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

J.McLane ::

No shit, hvala za učno uro.

Pa katera hiša pokuri 10 kWh v eni uri? Po tvoje hiša pokuri 7 MWh elektrike na mesec, to je 750 € na mesec.

Saj verjetno podobno računaš za EV, ki ima 50 kWh baterijo in moč 100 kW, pa to je neuporabno saj baterijo ponucaš v pol ure ;((. Pa tiste so še boljše, večjo baterijo kot ima EV večjo težavo jo boš imel napolnit, ne da bi pomislil, da polniš vedno samo količino katero čez dan ponucaš, ne pa vsak dan polno baterijo.

Moč potrebuješ za špice kot so indukcija prvih 5 min na vseh 4ih kuhališčih, te špice ti 10 kwh baterija pokrije brez težav, kapaciteta ni enostavno razpoložljiva moč (kW) * čas (h), ampak za porabljeno energijo moraš gledat povprečno moč.

Zgubljam energijo, se bom vzdržal nadaljnih komentarjev, samo to še povem, sončna energija in hranilniki bodo vedno cenejši in bolj razširjeni, sedi na kavču še naslednjih 10 let, glej in se čudi.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Valvoline ::

Sej offgrid menda vsi podpiramo. Ampak ne parazitizem v kakrsnkoli varijanti, subvencije, letni netmetering in podobne lopovscine. Tudi EV podpiramo vsi, crtanje subvencij, obdavcitev na prevozen km, registracija na tezo in to je to, parazite ne rabimo.

Mr.B ::

J.McLane je izjavil:

No shit, hvala za učno uro.

Pa katera hiša pokuri 10 kWh v eni uri? Po tvoje hiša pokuri 7 MWh elektrike na mesec, to je 750 € na mesec.

Saj verjetno podobno računaš za EV, ki ima 50 kWh baterijo in moč 100 kW, pa to je neuporabno saj baterijo ponucaš v pol ure ;((. Pa tiste so še boljše, večjo baterijo kot ima EV večjo težavo jo boš imel napolnit, ne da bi pomislil, da polniš vedno samo količino katero čez dan ponucaš, ne pa vsak dan polno baterijo.

Moč potrebuješ za špice kot so indukcija prvih 5 min na vseh 4ih kuhališčih, te špice ti 10 kwh baterija pokrije brez težav, kapaciteta ni enostavno razpoložljiva moč (kW) * čas (h), ampak za porabljeno energijo moraš gledat povprečno moč.

Zgubljam energijo, se bom vzdržal nadaljnih komentarjev, samo to še povem, sončna energija in hranilniki bodo vedno cenejši in bolj razširjeni, sedi na kavču še naslednjih 10 let, glej in se čudi.

?
Koliko elektrike si pridelal v zadnjih dveh tednih ? Kaj šele pozimi ?
Koliko inštalacij poznaš recimo s 5Kwh baterij ?
Potem pa kar se spara, samo da se števec vrti v obratno smer, se upravljalci omrežja , no hočejo.. kao zaslužit.. Sem prepričan da če bi moral dodatno imeti zalogalnik za vsaj 5kWh, bi bilo inštalacij bistveno manj...

Ker nočeš, tako kot drugi solarni teoretiki, dati izračune....
Res pa da moraš definirat koliko na devni ravni sprazniš baterijo v EV. Ali po domače imaš Teslo s 100kWh in po teslinih specifikaciji boš naredil max 670km. Sedja pa mi povej koliko x na teden tankaš bencinarja. Iz tega veš koliko povprečnih km delaš na tedne, potem pa deli koliko je to na dan. v pariferiji zagotovo ne boš porabil 10kWh energije. Da če si spspsben kupiti EV s 100kWh baterijo, si spsosben tudi invetirati v električne pannele in imeti tudi več kot 10kWh baterij, če ne dve.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Wrop ::

dokoviz je izjavil:

Zaenkrat, raznih nekih pavšalnih ocen in trditev, nisi podal.


Ni res, slabo bereš. Seveda Sem podal v postu 21.maja ob 15:53, tukaj:
https://slo-tech.com/forum/t785421/p717...

"
Pri litium titanate tehnologiji JE 40 let! Je pa res da pri LiFePO4 pa je realno okoli 20 let. Ampak da ne boš sitnaril bom upošteval tvojih 10 let življenske dobe, samo zato da ti demonstriram da se še vedno splača.

Torej za obdobje 40 let:

Prav tako so to že izračunali tudi drugi strokovnjaki tukaj:
Cost of electricity by source @ Wikipedia

Sicer pa ti je kot vidim že J.Mclane tudi izračunal (glej današnji njegov post ob 9:59), tukaj:
https://slo-tech.com/forum/t785421/p717....


Koliko enih besed in predpostavk potegnjenih iz anusa. Se sprašujem, če je sploh vredno komentirati. Saj sem ti že povedal kaj hočem. Tabelico za (3,5,7,9,11 kW) SE. Na ključ, ne s cenami osnovnih komponet in nekimi cenami, ki so očitno potegnjene iz riti.

dokoviz je izjavil:


Ne, vir ni petrol. Poglej podatke in izračunaj. Ti ne boš verjel nobenim podatkom zato ker si ignorant, verjel boš samo onim kjer boš zadevo ti sam poračunal. Zato te pozivam da izračunaš in boš videl.


Seveda je vir Petrol. Citiral sem direktno iz te strani. Sicer Petrolu in njihovim številkam zaupam ravno toliko kot tvojim. Torej nič.

dokoviz je izjavil:

WROP: Če je moč/pridelava zmanjšana za 25 %, to ne pomeni, da bo vračilna doba za eno četrtino daljša.


Seveda to pomeni to. Meni je to že po intuiciji jasno, ampak ti bom še črno na belem podal. Celo natančno 25 % pride. 23,4 % sem prej dobil zato ker sem 6,076 let zaokrožil na 6 let. Torej kao 25 % razlike v proizvodnji zaradi čiščenja kao (v praksi je nekaj procentov v resnici) ti prinese 25 % manjšo vračilno dobo. Torej še enkrat:

BREZ čiščenja vračilna doba : 7000 EUR /1152 EUR = 6,0863888 let vračilne dobe
Z čiščenjem: 7000 EUR / 1440 EUR = 4,86111 let vračilne dobe

Torej 25 % kao večja razlika zaradi čiščenja (v praksi je morda nekaj procentov), vračilno dobo podaljša za 25 %. (6,0863888 / 4,86111 = 1,25 = 25 % ). V praksi pa razlika pred in po čiščenju je morda okoli 1 % ali dva glede na ta graf meritve (Evo sem ti označil z barvami da si boš lažje predstavljal. Rumena črta je dejanska proizvodnja iz videa. Ob 11tih se je zgodilo čiščenje. Rdeča črta ti jasno prikaže da razlike pred in po čiščenju ni. Z vijolčno črto sem ti narisal kako bi graf izgledal če bi razlika pred in po čiščenju bila.):


Toliko enih ponavljajočih postov si spesnil, pa še osnovnih matematičnih operacij ne obvladaš.
Predpostavimo, da je 25 % zmanjšana proizvodnja po Petrolovo resnična.

1. 25 % manjša proizvodnja od X je 0,75*X.
2. Investicija višine Y se zaradi zmanjšane proizvodnje podaljša za 1/0,75. Kar znese cca 1,33*Y. Torej 33 % dlje časa.
.: Torej, če imaš zmanjšano proizvodjo SE, ki je stala Y, za faktor 0,75 zaradi prahu, potem moraš, da nadoknadiš manjšo proizvodnjo, delati za faktor 1,333 dlje časa , da si na istem. 0,75*1,33=1

Saj ti pravim, da ne obvladaš niti obratnega sorazmerja. Samooklicani član Mense, bolj lokalne menze. Tvojim številkam gre verjeti toliko, kot so vredne številke podpovprečne astrologinje.

Svoje neznanje boš lahko popravil, ko boš dostavil tabelico s številkami. Ker si toliko številk potegnil iz, saj veš iz kje, jih vsaj podkrepi s kakimi konkretnimi dokazi.
Pa sklicevanje na 15 kWh kitajskih baterij po 2000 €, niso dokaz. Pa če je le mogoče, uporabljaj pravo matematiko, ne menzine matematike. Nismo vsi neumni, da bi bili člani menze.

dokoviz ::

Wrop: Vse si narobe povedal, greva po vrsti, motiš se o stvareh in motiš se o meni.

Koliko enih besed in predpostavk potegnjenih iz anusa.


Predpostavke so realne, vire in meritve sem podal.

Se sprašujem, če je sploh vredno komentirati.


Bolje da ne, ker govoriš same neumnosti.

Saj sem ti že povedal kaj hočem.


tabelico za (3,5,7,9,11 kW) SE. Na ključ, ne s cenami osnovnih komponet in nekimi cenami, ki so očitno potegnjene iz riti.


Cene so realne, 8 kW sončno elektrno se dobi na ključ že za 8 jurjev in to na KLJUČ: https://www.soncnipaketi.si/24/soncni-p... .Če si mislil da bom zapravil ure svojega časa da ti bom vse preračunal v podrobnosti, si se pošteno zmotil. Sem pa z 1 minuto googlanja našel tabelco ki jo iščeš z strani Žurnala 24: Izračunali smo, kdaj se sončna elektrarna splača in kdaj ne. Prav tako imaš preračun tudi tukaj: https://www.varcevanje-energije.si/foto...

Toliko enih ponavljajočih postov si spesnil, pa še osnovnih matematičnih operacij ne obvladaš.


Ni res, obvladam, gre za tvoje neraumevanje tega kar sem ti hotel povedati.

Predpostavimo, da je 25 % zmanjšana proizvodnja po Petrolovo resnična.

1. 25 % manjša proizvodnja od X je 0,75*X.


NE!!! Rekel sem 25 % VEČJA proizvodnja ker podatki so merjeni BREZ čiščenja!! Torej 1,25*x! Ves nadaljni tvoj preračun je naprej fail ker si falil že na zečetku. Če predpopstavimo da z čiščenjem dobimo 25 % več (pa NE, razen v puščavi!), potem elektrarna brez čiščenja 8 kW proizvede 9600 kWh na leto, elektrarna Z čiščenjem pa 25 % VEČ torej 1,25x9600 kWh = 12.000 kWh.

BREZ čiščenja vračilna doba : 7000 EUR /1152 EUR = 6,0763888 let vračilne dobe
Z čiščenjem: 7000 EUR / 1440 EUR = 4,86111 let vračilne dobe

Zračunajmo procentualno podaljšanje vračilne dobe:
6,0863888 / 4,86111 = 1,25 = 25 % PODALJŠANJE vračilne dobe.


Torej 25 % VEČJA PROIZVODNJA (ne 25 % manjša proizvodnja kot si ti mislil!!!!!torej moraš dat X*1,25 ne pa X*0,75 kot si ti dal!! ), ti prinese tudi 25 % daljšo življensko dobo.

Saj ti pravim, da ne obvladaš niti obratnega sorazmerja. Samooklicani član Mense, bolj lokalne menze. Tvojim številkam gre verjeti toliko, kot so vredne številke podpovprečne astrologinje.

Obvladam, gre samo za tvoje nerazumevanje mojih sestavkov (bralna nepismenost torej). Motiš se o stvareh in o meni. Sem član Mense, ravno tako moj brat. Če številkam ne verjameš, kljub podanim virom, POIŠČI svoje vire in se prepričaj da so pravilne!

Svoje neznanje boš lahko popravil, ko boš dostavil tabelico s številkami. Ker si toliko številk potegnil iz, saj veš iz kje, jih vsaj podkrepi s kakimi konkretnimi dokazi.


Neznanja ni bilo, bilo je tvoje nerazumevanje kaj sem ti povedal. Tabelco pa si dobil.

Pa sklicevanje na 15 kWh kitajskih baterij po 2000 EUR, niso dokaz.


Baterije imaš z poštnino 130 EUR na kWh, kar je 2000 EUR za 15 kWh, google it (battery hookup ali direktno od kitajske tovarne (da, pošilajo tudi posameznikom, skratka ne govori neumnosti in google it.:) ) https://batteryhookup.com/products/new-... (direktno iz Kitajske tovarne pa še 20 % ceneje od tega).

Pa če je le mogoče, uporabljaj pravo matematiko, ne menzine matematike. Nismo vsi neumni, da bi bili člani menze.


Uporabljam pravo matematiko, ti pa poskušaj razumeti kaj ti hočem povedati, ker si razumel napačno.

Saj vsi vemo da si en lažnivec ki je probal zavajati ko je trdil da čiščenje poveča proizvodnjo za 30 %, medtem ko pa to velja samo za "saharo", za Slovenijo ki ima vsak mesec vsaj parkrat dež ki spere in nima toliko peska in prahu pa niti približno ne. Razlika med čiščenjem in ne za Slovenske razmere je par procentov, kar je potrdil tudi en drug uporabnik foruma (mislim da je bil Oldi, ne da se mi gledat za nazaj). Prav tako razlika tudi če bi bila 25 % (pa ni!) ni bistvena glede na celotno življensko dobo.

Brez čiščenja se elektrarna odplača v 6 letih in imaš nato 34 let zastonj elektriko (skupaj 40 let).
Z čiščenjem se elektrarna odplača v 4,9 letih in imaš nato 35,1 leto zastonj elektriko (skupaj 40 let).

Here: https://slo-tech.com/forum/t785421/p717...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

dokoviz ::

Brez čiščenja se elektrarna odplača v 6 letih in imaš nato 34 let zastonj elektriko (skupaj 40 let).
Z čiščenjem se elektrarna odplača v 4,9 letih in imaš nato 35,1 leto zastonj elektriko (skupaj 40 let).

TUDI če predpostavimo da čiščenje res 25 % POVEČA proizvodnjo (pa jo ne v resnici razen v sahari!), razlika NI BISTVENA relativno gledano: enkrat dobiš 34 let zastonj elektrike brez čiščenja, drugič pa 35,1 leto zastonj elektrike Z čiščenjem. Razlika ni bistvena relativno gledano. V praksi pa seveda povečanje proizvodnje zaradi čiščenja ni 25 %, ampak je v Sloveniji okoli 3 %. Razlika v vračilni dobi bo torej dober mesec (ne pa 1,1 leta kot pri 25 % povečanju zaradi čiščenja). Skratka razlika tudi če upoštevaš 25 % povečano proizvodnjo zaradi čiščenja ni bistvena.

Oldi je izjavil:

@dokoviz Imam toplovodne kolektorje. Seveda sem probal s toplo vodo, a ne pomaga, tudi južni topeči sneg ne zdrsi, se raje stopi na 52° nagnjenem steklu. Ko se steklo posteno zasvinja, je kosmato, da res ni in noben dež ne pomaga.


Nisem imel v mislih toplovodnih kolektorjev ko sem govoril o topljenju snega. Topljenje izvedi z elektriko, toplota se generira v samem panelu če pošlješ tok skozi njega za 10 minut 8mogu boš premostit diode, to so ljudje probali v praksi in deluje, poraba elektrike pa je zanemarljiva za tiste 10 minut ko imaš prižgano). Sicer pa kompliciramo: najbolj enostavna vrjanta je: ne naredi nič, zaradi snega boš imel pač recimo en teden na leto pokrite panele z snegom, ampak na letni proizvodnji čez celo leto se ti bo to poznalo komaj kakšen procent (zaradi majhnega števila dni).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

dokoviz ::

+ Vidim da so v tistem članku od žurnala ceno za 7 kW sončno elektrarno preterali za 5,5 jurjev. Elektrarna vse vključeno stane 7 jurjev (namesto žurnalovih upoštevani 12.700 EUR): https://www.soncnipaketi.si/24/soncni-p.... Pa to na linku za 7 jurjev za 7 kW sončno sploh ni najcenejši ponudnik, prijatelj mi je enkrat omenjal da dobi lahko zadevo še za 20 % ceneje, da ima ponudbo na mizi in če bom kdaj rabil da mi lahko da kontakt. Ampak dobro pustimo vse to, žurnal 24 je kljub temu da je preteral ceno investicije za 5 jurjev + ni upošteval 40 let živlenske dobe, ampak samo 30 let kolikor je garancije je kljub temu izračunal zelo lepe prihranke. Sicer pa fantje, googlat znate i guess tud sami, ne pa da vam moram jaz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

D3m ::

Imaš brata?

Jesus H. Christ O_O
|HP EliteBook|R5 6650U|

fikus_ ::

Dokoviz, inženir, . . . . , ali karkoli si že. Pisanje je poceni, naradi kaj iz svojega razmišljanja in postavi lastno SE, pa se potem slišimo. Da?

Ker pisanje na pamet in lepljenje povezav, ki se ujemajo s tvojimi predsodki, nikamor ne vodi. Še posebej, če lepiš ene in iste povezave večkrat.

D3m ::

Pa za referenco daj še certifikati od mense ali menze (karkoli že je) v podpis ali pa, kar tukaj prilepi.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Dokoviz, inženir, . . . . , ali karkoli si že. Pisanje je poceni, naradi kaj iz svojega razmišljanja in postavi lastno SE, pa se potem slišimo. Da?

Ker pisanje na pamet in lepljenje povezav, ki se ujemajo s tvojimi predsodki, nikamor ne vodi. Še posebej, če lepiš ene in iste povezave večkrat.

Če te prav razumem, lahko o operaciji srca govori le kirurg, kateri je sam sebe operiral na srcu?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Valvoline ::


Kljucni podatki o nesmiselnosti OVE 6:00 in naprej. Ce bi nemcija ves zapravljen denar v OVE vlozila v JE bi ze zdavnej bila 100% carbon free.

Zgodovina sprememb…

dokoviz ::

Sicer ni pomembno, ampak jaz ne prodajam ničesar od sončnih elektrarn, sem bolj za hitro energijo zato ker je poceni, čista in tudi stabilna. Sončna je samo prvo dvoje, stabilna pa ni, zato jo je smiselno ohraniti do 30 %. Jaz sem za tako kombinacijo: 70 % hidro, 20 % sončne, 10 % ostalo.

Valvoline ::

Z OVE so zajebal ze v startu, ker je total CO2 izpust za cas obratovanja 50 let+ najmanj 5x+ visji napram JE. Zivljenska doba SE ter VE je planirana 25-30 let, nuklearke lahko komot lavfajo tudi 500+ let. Tak da OVE so realno podobna neumnost in svinjarija kot je TES 6.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Dokoviz, inženir, . . . . , ali karkoli si že. Pisanje je poceni, naradi kaj iz svojega razmišljanja in postavi lastno SE, pa se potem slišimo. Da?

Ker pisanje na pamet in lepljenje povezav, ki se ujemajo s tvojimi predsodki, nikamor ne vodi. Še posebej, če lepiš ene in iste povezave večkrat.

Če te prav razumem, lahko o operaciji srca govori le kirurg, kateri je sam sebe operiral na srcu?


Ti kar piši sarkastično.

Ni težava, da nekaj zagovarjaš, težava nastane, če zavajaš in nekdo temu verjame ter se opeče na ta račun. Potem pa vsi nič krivi. In še to, na internetu je dosti pravih informacij in dosti zavajanja, da ne napišem laži.

To ne leti direktno nate, ampak saj veš na koga.

dokoviz ::

Valvoline je izjavil:


Kljucni podatki o nesmiselnosti OVE 6:00 in naprej. Ce bi nemcija ves zapravljen denar v OVE vlozila v JE bi ze zdavnej bila 100% carbon free.


No bomo šli debunkat video plačanega zagovornika jedrskega lobija, pa dajmo:
-6:02 pravi da sta sonce in veter nestanovitna vira. _______na no shit ane lol_thanks for stating the obvious hahha :D Ravno zato ker sta nestanovitna vira jih je smiselno ohraniti do 20 do 30 % v omrežju, ker šele nad 30 % se začnejo problemi z regulacijo (to je dokazano z preračuni in študijami glejte tretjo sliko originalnega članka te teme, ali ELES publikacijo ta mesec).

-6:11 pravi da moraš z soncem in vetrom pokriti veliko površino da proizvedeš zadostno količino energije._________to je zavajanje, za to da proizvdeš toliko kot proizvede naš teš6 rabiš samo 20 km2 površine kar je samo ena tisočina celotne površine slovenije. Relativno gledano ni veliko.

-pravi da "all of the major problems with renewables aren't technical, they are natural (kao da so nestalen vir)"_________________tukaj kar vse obnovljive vire čisto debilno vrže v isti koš kar niti približno NI RES, vodna energija je OBNOVLJIVI vir in je stabilen vir ki se dobro lahko prilagaja porabi, geotermalne in elektrarne na bioplin, lesno biomaso, smetiščni metan in odpadni mulj čistilnih naprav so ravno tako stabilni viri. Pa preden kdo skoči da so to eksotične zadeve: niso, v sloveniji že nekaj let imamo elektrarne na smetiščni metan, imamo tudi elektrarno na odpadni mulj čistilnih naprav ki se ga posuši in skuri.

.6:27 pravi pretty high econimic cost___________ni res! To je veljalo 10 ali 20 let nazaj. Dandanes pa so obnovljivi viri najcenejši vir energije, če jih le ohranimo pod 30 % da ne pride do problemov z regulacijo. Čez 10 let ko bodo cene baterij in skladiščnih kapacitet omrežja padle, pa se bo splačalo it tudi do višjega deleža.Cost of electricity by source @ Wikipedia

-6:50 Spet zavajanje z Nemčijo in njeno ceno elektrike, cena v Nemčiji je velika zato ker je Nemčija dala masovne subvencije 10 let nazaj ko je bila sončna še draga, pogodbe za subvencijeso pa sklepali za 20 let vnaprej, sedaj pa še za nazaj plačujejo. Dandanes subvencij ni več, sončna pa je ena najcenejših vrst energij. Drugi razlog za celo elektrike v Nemčiji so tako imenovane "consumption costs", glejte sestavo cene Nemške elektrike pa boste videli, to so davki ki so stvar politične odločitve, namenjeni pa so racionalni rabi energije in nimajo nobene veze z preoizvodno ceno elektrike, ta je v Nemčiji nizka.

"Why do German households pay high electricity prices if renewables are cheap? The answer is twofold. First, Germany started to invest into renewables at a time when the technologies were still expensive. Because the assets are financed on the back of 20-year offtake agreements, whose annual payment obligations are charged as a renewables levy on the electricity end-consumers, these high costs will be felt in the power system until the early 2030s. Second, household electricity prices are generally not a very good proxy for the cost of electricity generation, because they include a number of cost items that are not related to the generation source of electricity and are additionally levied with consumption taxes and levies that are not related to energy at all. In Germany, that is particularly true." Vir: https://www.engineeringnews.co.za/artic...

no ne da sem mi več, uglavnem googlat sigurno znate, ne mene izkoriščat za to. :)
-

fikus_ je izjavil:

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Dokoviz, inženir, . . . . , ali karkoli si že. Pisanje je poceni, naradi kaj iz svojega razmišljanja in postavi lastno SE, pa se potem slišimo. Da?

Ker pisanje na pamet in lepljenje povezav, ki se ujemajo s tvojimi predsodki, nikamor ne vodi. Še posebej, če lepiš ene in iste povezave večkrat.

Če te prav razumem, lahko o operaciji srca govori le kirurg, kateri je sam sebe operiral na srcu?


Ti kar piši sarkastično.

Ni težava, da nekaj zagovarjaš, težava nastane, če zavajaš in nekdo temu verjame ter se opeče na ta račun. Potem pa vsi nič krivi. In še to, na internetu je dosti pravih informacij in dosti zavajanja, da ne napišem laži.

To ne leti direktno nate, ampak saj veš na koga.


Wikipedia je zanesljiv vir ki ne zavaja (je enako natančna z imformacijami kot druge enciklopedije, recimo enciklopedija Britanica, kar so ugotovile tudi študije):
Cost of electricity by source @ Wikipedia
Študija:https://www.nature.com/articles/438900a

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

Valvoline ::

Model je prej bil hardcore OVEjas, potem je koncno spregledal.

Valvoline ::

Najvecja JE na svetu ce se ne motim je neka japonska 10GW, torej 10-15x NEK. Kolk realne povrsine je to z OVE? Ne zavajat z podatki 20km (tes vs ove), ker je to peak power nezanesljivega stroma. Ponoci 0, pozimi 0.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Čisto enostavno. 2-3x 20 km2 :D + 10GW klasike :|

dokoviz ::

Valvoline je izjavil:

Model je prej bil hardcore OVEjas, potem je koncno spregledal.


Hočeš reči potem ga je jedrski lobij podkupil, v videu govori sama zavajanja in outcatane informacije ki so veljale 10 in več let nazaj, dandanes pa niti slučajno ne več, ceno so šle dol več kot 6x v manj kot 10 letih:


Or this:
Cost of electricity by source @ Wikipedia

Ali katerikoli drugi vir vam paše "LCOE levelised cost of electricity, glejte samo da bo za leto 2020, da ne bodo stare informacije".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

fikus_ ::

Dolgočasen si z večkratnim lepljenjem tega grafa, ki ne drži.

dokoviz ::

Seveda drži:
Cost of electricity by source @ Wikipedia

Googlat i guess znaš, ne mene izkoriščat za to. :)

PrimoZ_ ::

Ojej, še kar te neumnosti.

dokoviz ::

Valvoline je izjavil:

Z OVE so zajebal ze v startu, ker je total CO2 izpust za cas obratovanja 50 let+ najmanj 5x+ visji napram JE. Zivljenska doba SE ter VE je planirana 25-30 let, nuklearke lahko komot lavfajo tudi 500+ let. Tak da OVE so realno podobna neumnost in svinjarija kot je TES 6.


Lažeš. CO2 izpust sončnih in vetrnih je eden najnižjih in ni 5x višji od jedrske:


Prav tako imajo sončne elektrarne že samo garancije 30 let, življenska doba pa je 40 do 50 let (ne pa 25 do 30 kot ti trdiš, 30 let je že samo garancije).

OVE so veliko manjša svinarija kot TEŠ6 in so najbolj čist vir:


Lahko bi rekel da je jedrska tud čist vir, in bi se strinjal, ampak je BLAZNO draga, 10x dražja od enakih količin hidro elektrarn (jedrska 1000 MW: 15 milijard €, hidro 1,5 milijarde).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

telexdell ::

Valvoline je izjavil:

Najvecja JE na svetu ce se ne motim je neka japonska 10GW, torej 10-15x NEK. Kolk realne povrsine je to z OVE? Ne zavajat z podatki 20km (tes vs ove), ker je to peak power nezanesljivega stroma. Ponoci 0, pozimi 0.

Da ne boš pisal neumnosti si poglej delovanje nekaj SE v Sloveniji. Pozimi je proizvodnja SE daleč o 0.
Pa čakam na odgovor (če seveda tudi tam nisi pisal neumnosti), kako omrežje ve, katera kWh pride iz npr. JE, da deluje optimalno in katera kWh pride iz SE, da lahko začne delati štalo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

dokoviz ::

PrimoZ_ je izjavil:

Ojej, še kar te neumnosti.


Če misliš da si bolj pameten od vseh svetovnih strokovnjakov ki delajo LCOE analize, se globoko motiš. :)

Valvoline ::

dokoviz je izjavil:

Seveda drži:
Cost of electricity by source @ Wikipedia

Googlat i guess znaš, ne mene izkoriščat za to. :)

Ker so podatki za peak power, dodaj se nezanesljivost ter nihanja v pridelanem stromu, kapaciteta SE bi realno mogla bit vsaj 3-5x peak, za tolko bo tudi realni instaliran kwh drazji. Pa se vedno pozimi imas 0.

PrimoZ_ ::

dokoviz je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Ojej, še kar te neumnosti.


Če misliš da si bolj pameten od vseh svetovnih strokovnjakov ki delajo LCOE analize, se globoko motiš. :)


Samo bolj pameten od tebe, da spregledam agendo.

Če lepiš vedno ene in iste vire in slike, to še ne pomeni, da bodo postali resnica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

dokoviz ::

Valvoline je izjavil:

Najvecja JE na svetu ce se ne motim je neka japonska 10GW, torej 10-15x NEK. Kolk realne povrsine je to z OVE? Ne zavajat z podatki 20km (tes vs ove), ker je to peak power nezanesljivega stroma. Ponoci 0, pozimi 0.


Kolk realne povrsine je to z OVE?


Površina NI bistvena! Bistvena je čistost vira in CENA! OVE so čisti ravno tako kot jedrska, ampak so za razliko od jedrske 10x cenejši!

Ne zavajat z podatki 20km (tes vs ove), ker je to peak power nezanesljivega stroma.


NE!!!!! To je ENAKA KOLIČINA LETNE PROIZVODNJE, primerjali smo 600 MW jedrsko in 2700 MW sončno, obe ti letno proizvedeta 3300 GWh letno !! Ti rabiš za 1 kW inštalirane moči 4 do 5 kvadratne metre panelov. Za 2700 MW sončno ki ti letno proizvede isto količino elektrike kot teš6 rabiš teoretično 9 kvadratnih kilometrov (dobiš 300 GWh na leto na en kvadratni kilometer panelov). Ker pa rabiš še potke vmes in rabi bit malo razmaknjeno pa recimo 20 km2. To je natanko ena tisočina Slovenije samo (Slovenija ima površino 20.000 km2), to ni veliko.

Evo za Ameriko grafično prikazana potrebna površina da si boš predstavljal:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

Valvoline ::

dokoviz je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Z OVE so zajebal ze v startu, ker je total CO2 izpust za cas obratovanja 50 let+ najmanj 5x+ visji napram JE. Zivljenska doba SE ter VE je planirana 25-30 let, nuklearke lahko komot lavfajo tudi 500+ let. Tak da OVE so realno podobna neumnost in svinjarija kot je TES 6.


Lažeš. CO2 izpust sončnih in vetrnih je eden najnižjih in ni 5x višji od jedrske:


Prav tako imajo sončne elektrarne že samo garancije 30 let, življenska doba pa je 40 do 50 let (ne pa 25 do 30 kot ti trdiš, 30 let je že samo garancije).

OVE so veliko manjša svinarija kot TEŠ6 in so najbolj čist vir:


Lahko bi rekel da je jedrska tud čist vir, in bi se strinjal, ampak je BLAZNO draga, 10x dražja od enakih količin hidro elektrarn (jedrska 1000 MW: 15 milijard EUR, hidro 1,5 milijarde).

Podatki so za peak power instalirane moci. JE lahko obratuje 24/7/365 z peak power, realni 24/7 output OVE je max 1/3 peak, pa se to za veternice, za SE je 1/5 ce se vzame letno povprecje ter noc/dan. torej v startu realno vsaj 3x drazji kwh/mwh

Zgodovina sprememb…

mertseger ::

dokoviz je izjavil:

Avče niso niti približno tolikšne



V sloveniji ni možnozaradi nasprotovanja zgraditi nobene več HE, če bo uspelo Mokrice bo too vse. Srednja Sava so samo mokre ssanje kaj šele kaj drugega.


To je problem politike. Če se spremeni politična volja lahko imamo še precej hidroelekrarn in lahko jih imamo 70 %, hidro potencial za to imamo. Tretnutno jih imamo 35 %.

Pač da družba deluje kot celota moramo vsi zadeve plačevati pa če imaš neposredno korist za točno tisto stvar ali ne.



Ne to ni politična volja, politika bi že zdavnja zgradila to če ne bi bi ljudje nasprotovali. Na koncu je prej sodišče tisto ki je proti ker ustavi izajo soglasij kot pa politika.

Valvoline ::

dokoviz je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Najvecja JE na svetu ce se ne motim je neka japonska 10GW, torej 10-15x NEK. Kolk realne povrsine je to z OVE? Ne zavajat z podatki 20km (tes vs ove), ker je to peak power nezanesljivega stroma. Ponoci 0, pozimi 0.


Kolk realne povrsine je to z OVE?


Površina NI bistvena! Bistvena je čistost vira in CENA! OVE so čisti ravno tako kot jedrska, ampak so za razliko od jedrske 10x cenejši!

Ne zavajat z podatki 20km (tes vs ove), ker je to peak power nezanesljivega stroma.


NE!!!!! To je ENAKA KOLIČINA LETNE PROIZVODNJE, primerjali smo 600 MW jedrsko in 2700 MW sončno, obe ti letno proizvedeta 3300 GWh letno !! Ti rabiš za 1 kW inštalirane moči 4 do 5 kvadratne metre panelov.

Kak povrsina ni bistvena, povej mi torej 10GW JE preracunano v realnih km2 povrsine OVE. Ce bi v slo imel kako velepuscavo ne bi bilo bistveno na.

Zgodovina sprememb…

dokoviz ::

Valvoline je izjavil:

dokoviz je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Z OVE so zajebal ze v startu, ker je total CO2 izpust za cas obratovanja 50 let+ najmanj 5x+ visji napram JE. Zivljenska doba SE ter VE je planirana 25-30 let, nuklearke lahko komot lavfajo tudi 500+ let. Tak da OVE so realno podobna neumnost in svinjarija kot je TES 6.


Lažeš. CO2 izpust sončnih in vetrnih je eden najnižjih in ni 5x višji od jedrske:


Prav tako imajo sončne elektrarne že samo garancije 30 let, življenska doba pa je 40 do 50 let (ne pa 25 do 30 kot ti trdiš, 30 let je že samo garancije).

OVE so veliko manjša svinarija kot TEŠ6 in so najbolj čist vir:


Lahko bi rekel da je jedrska tud čist vir, in bi se strinjal, ampak je BLAZNO draga, 10x dražja od enakih količin hidro elektrarn (jedrska 1000 MW: 15 milijard EUR, hidro 1,5 milijarde).

Podatki so za peak power instalirane moci. JE lahko obratuje 24/7/365 z peak power, realni 24/7 output OVE je max 1/3 peak, pa se to za veternice, za SE je 1/5 ce se vzame letno povprecje ter noc/dan. torej v startu realno vsaj 3x drazji kwh/mwh


NE!! Vir ti primerjav PROIZVODNJO na leto, ne pa "peak power" kot ti trdiš! TWh, ne pa TW. Ne gre za moč.

Poglej si to 8-)


mertseger je izjavil:

dokoviz je izjavil:

Avče niso niti približno tolikšne



V sloveniji ni možnozaradi nasprotovanja zgraditi nobene več HE, če bo uspelo Mokrice bo too vse. Srednja Sava so samo mokre ssanje kaj šele kaj drugega.


To je problem politike. Če se spremeni politična volja lahko imamo še precej hidroelekrarn in lahko jih imamo 70 %, hidro potencial za to imamo. Tretnutno jih imamo 35 %.

Pač da družba deluje kot celota moramo vsi zadeve plačevati pa če imaš neposredno korist za točno tisto stvar ali ne.



Ne to ni politična volja, politika bi že zdavnja zgradila to če ne bi bi ljudje nasprotovali. Na koncu je prej sodišče tisto ki je proti ker ustavi izajo soglasij kot pa politika.


Proti hidro je nekaj neizobraženih butcev, katerih IQ je tako majhen da ne vejo da zaradi par ribic, raje ljudi zastrupljajo z strupenimi plini teš6 termoelekrarn (ki jim nič ne bi bilo, razen da bi mele jezerce). 99 % slovencev je za čisto in poceni elektriko iz hidro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

Valvoline ::


Ta graf je cena za instaliran PEAK power. V resnici torej 3x vec za VE ter 5x vec za SE, na to dodaj se cene za backup ter glihanje omrezja.

Zgodovina sprememb…

dokoviz ::

Jst sem govoril o TEM grafu ko sem ti rekel da je to za proizvodnjo ne pa za peak power:


Ta iz Wikipedije pa je tudi za letno producijo upoštevajoč vse (LCOE):



Veter na kopnem je najcenejši, sonce tesno sledi, nato plin (ampak ne v Sloveniji, ker pač nimamo svojega plina, plinska brestanica je draga za obratovanje, za Slovenijo to velja, za Rusijo je pač drugače), nato geotermalna, nato veterne na morju, šele nato premog in najdražja je jedrska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

Valvoline ::

Teb definitivno nekaj ne stima v betici.
Najcenejsi je peak power na papirju, v resnici 3-5x vec, plus OVE niso zmozne samostojnega delovanja, na ceno ter co2 izpust dodaj se backup ter izdelava backupa.
Po kmecko 1GW JE proizvaja 1GW 24/7 to je to, za uporabnih 1GW OVE potrebujes 3-5x GW peaka torej najmanj 3-5GW intalirane OVE moci, plus backup resitev.
Kapis?

dokoviz ::

Ni res, tebi ne štima v betici, meni štima. Še bralno si nepismen.

za uporabnih 1GW OVE potrebujes 3-5x GW peaka torej najmanj 3-5GW intalirane OVE moci, plus backup resitev.


NO shit, sherlock! A si to sam pogruntal?! Thanks for stating the obvious!! :)) Sam LOČIM med inštalirano močjo in proizvodnjo, zato sem pa tudi rekel da 2700 MW sončna ti letno proizvede 3300 GWh elektrike in 600 MW teš6 ti isto proizvede 3300 GWh elektrike (to sem ti JASNO napisal že nekaj postov nazaj!). En inštaliran megavat sončne, ti proizvede NA LETO 1200 MWH (megavatnihur) elektrike. En inštaliran MW sončne ti proizvede v povprečju 3,3 MWh (megavatne ure!) NA DAN. To so realni podatki iz statistik!

Najcenejsi je peak power na papirju, v resnici 3-5x vec"


TOLE NI PEAK POWER, AMPAK JE PROIZVODNJA (jebote si glup)!!! Sončne pa so tudi po LETNI proizvodnji (ne samo po peak powerju) skupaj z vetrom najcenejši vir elektrike.


plus OVE niso zmozne samostojnega delovanja


Hidro so! V navezi 70 % hidro, 20 % sončne pa tudi sončne ne predstavljajo problema.

na ceno ter co2 izpust dodaj se backup ter izdelava backupa.


Recimo. Dodaj še nekaj malega CO2 za hidro, ni panike, še vedno super. In CO2 je samo toplogredni plin ki je splošno znan po medijih (vendar ni strupen), ostali strupeni plini so bolj problmatični tho.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

PrimoZ_ ::

V Sloveniji nikoli ne bo 70% HE ob predpostavki, da ne bo drastičnega zmanjšanja porabe.

Mogoče izkoristimo še srednjo Savo, pa še to je velik ČE.

mertseger ::

Valvoline je izjavil:

dokoviz je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Najvecja JE na svetu ce se ne motim je neka japonska 10GW, torej 10-15x NEK. Kolk realne povrsine je to z OVE? Ne zavajat z podatki 20km (tes vs ove), ker je to peak power nezanesljivega stroma. Ponoci 0, pozimi 0.


Kolk realne povrsine je to z OVE?


Površina NI bistvena! Bistvena je čistost vira in CENA! OVE so čisti ravno tako kot jedrska, ampak so za razliko od jedrske 10x cenejši!

Ne zavajat z podatki 20km (tes vs ove), ker je to peak power nezanesljivega stroma.


NE!!!!! To je ENAKA KOLIČINA LETNE PROIZVODNJE, primerjali smo 600 MW jedrsko in 2700 MW sončno, obe ti letno proizvedeta 3300 GWh letno !! Ti rabiš za 1 kW inštalirane moči 4 do 5 kvadratne metre panelov.

Kak povrsina ni bistvena, povej mi torej 10GW JE preracunano v realnih km2 povrsine OVE. Ce bi v slo imel kako velepuscavo ne bi bilo bistveno na.


Ja pa daj še en štirimesečni hranilnik električne energije zraven. Ker od novembra do marca pač ne moremo od Poljakov nabavljat 80% potreb iz njihovih termoelektaren če se že gremo "čisto energijo".

dokoviz ::

Poglej si tukaj, za leto 2019 je bila MOČ sončnih 263 MW, proizvedle pa so v celem letu 302 GWh!! Torej 263 MW je proizvedlo letno 302.000 MWh! Torej 1 MW proizvede letno 1140 MWh. To so realni podatki statističnega urada RS.

Vse podatke imaš tukaj (moč in proizvodnjo, klikni vsako posebej za 2019 in poglej, za 2020 pa še ni podatkov): https://pxweb.stat.si/SiStatData/pxweb/...

PrimoZ_ je izjavil:

V Sloveniji nikoli ne bo 70% HE ob predpostavki, da ne bo drastičnega zmanjšanja porabe.

Mogoče izkoristimo še srednjo Savo, pa še to je velik ČE.


Potencial za 70 % HE glede na analize imamo: http://mvd20.com/LETO2008/R32.pdf

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()

mertseger ::

Letna proizvodnja ne pomeni nič če ti rabiš elektriko pozimi zvečer. EE sistemu 260 MWh (na uro) ali pa recimo 2600 MWh proizvedene energije poleti nič ne koristi ko imaš konico 1800 MW (kvečjemu škoduje zaradi stabilnosti sistema) če je proizvodnja pozimi pa 20 MWh (ali pa 200 Mwh) ko imaš ravno tako 1800 MW konice. Ampak večini na tem forumu to ne bo nikoli jasno.
Da dam samo današnji primer, teutna proizvodnja je ca. 15 MW od 250 inštalirane pa smo maja. Še dobro da je precej dežja da HE trenutno pokriva večino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mertseger ()

dokoviz ::

Letna proizvodnja ne pomeni nič če ti rabiš elektriko pozimi zvečer.


Takrat boš pač teh 20 % sončnih nadomestil z ostalimi viri: hidro, bioplin, lesna biomasa, smetiščni metan, lahko celo navaden plin ipd.

Ampak večini na tem forumu to ne bo nikoli jasno.


Meni je to kristalno jasno in zato tudi pravim da moramo sončne ohraniti pod 20 % zato da ne pride do motenj zaradi regulacije, kar pravijo tudi drugi strokovnjaki. Danes smo na 2 % komaj, torej sončnih lahko zgradimo 10x več kot jih imamo danes in še ne bo problemov.


Vir je iz tukaj:


Celo strokovnjaki na ELES (ki je upravitelj omrežja) pravijo da je skupaj z hidro 90 % obnovljivih virov v evropski mreži popolnoma realen scenarij:

Vir: https://www.eles.si/novice/ArticleID/17...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dokoviz ()
««
20 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj so baterijski hranilniki prava stvar (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
27365278 (13016) kow
»

Norvežani bodo že prihodnje leto kupovali le še električne avtomobile (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
68158397 (38237) gruntfürmich
»

V ZDA prvikrat po letu 1880 obnovljivi viri energije prehiteli premog

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
438789 (6350) Leif

Več podobnih tem