» »

Začela veljati strožja uredba o brezpilotnih zrakoplovih (dronih)

Začela veljati strožja uredba o brezpilotnih zrakoplovih (dronih)

Temu se želimo izogniti.

Slo-Tech - Z novim letom je začela veljati izvedbena uredba 2019/947 (slovensko besedilo), ki določa pravila in postopke za upravljanje brezpilotnih zrakoplovov. Vse evropske uredbe se neposredno uporabljajo v državah članicah EU. Kot pojasnjujejo na Civilni agenciji za letalstvo, bo v Sloveniji prehodno obdobje trajalo eno leto, ko bodo veljala še stara potrdila ali dovoljenja za izvajanje letalske dejavnosti, a le do izteka veljavnosti obstoječih. Za nove je treba zaprositi po novi evropski zakonodaji.

V praksi to pomeni, da se za uporabo letalnikov (dronov) uporabljajo že omenjena evropska uredba, slovenska uredba o izvajanju evropske izvedbene uredbe ter delegirana uredba 2019/945 za proizvajalce, uvoznike, distributerje ipd.

Letalniki oziroma brezpilotni zrakoplovi, kot se uradno imenujejo, se delijo na tri kategorije: odprto, posebno in certificirano. V odprto kategorijo sodijo letalniki, ki tehtajo od 250 gramov do 25 kilogramov, letijo v vidni liniji in do višine 120 metrov in ne prevažajo tovora ali ljudi. V posameznih kategorijah so še podkategorije, ki natančno določajo, kateri letalniki sodijo vanje, kakšni so pogoji za uporabo in kje je uporaba dovoljena. V odprto kategorijo v A1 sodijo letalniki, ki so lažji od 250 gramov, za katere registracija ali izpit nista potrebna, ter letalniki do 500 gramov, kjer že potrebujemo registracijo in spletno usposabljanje. Vse nad 250 grami ali z več kot 80 J kinetične energije ali s sistemom za zajem osebnih podatkov se mora registrirati. Samo najlažji zrakoplovi (do 250 gramov) lahko letijo nad neudeleženimi osebami, a ne nad zbori. Prav tako jih je treba registrirati, če imajo senzorje za zajem osebnih podatkov (kamere ipd.). Vsi težji zrakoplovi ne smejo leteti nad ljudmi, najtežji (od 2-25 kg) pa morajo biti vsaj 150 metrov oddaljeni tudi od stanovanjskih, komercialnih, industrijskih in rekreacijskih objektov ali območij. Minimalna starost za uporabo letalnikov je 16 let, za težje podkategorije pa bo potreben izpit.

Pravila veljajo do konca prehodnega obdobja uredbe (do 1. 1. 2023), potem pa se bodo pogoji še zaostrili. V posebno kategorijo sodijo bolj tvegane operacije, v certificirano pa prevoz ljudi, tovora ali letenje nad ljudmi.

57 komentarjev

«
1
2

mrTwelveTrees ::

Blah, in mislite da bodo to ljudje upoštevali?

Uporabnik ::

mrTwelveTrees je izjavil:

Blah, in mislite da bodo to ljudje upoštevali?


No to nima toliko veze, bolj pomembno je, da ko bo sranje, si ga pol naj... na polno.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

gddr85 ::

mrTwelveTrees je izjavil:

Blah, in mislite da bodo to ljudje upoštevali?

na balkanu ziher ne :P

mailer ::

Spet bo veljalo selektivno, za rajo vsa pravila, za višje kaste pa ne.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Webmojster ::

Kaj pa za ta modelarska letala ali pa helikopterje? Velja isto?

WaterBoy ::

Da. Birokrati ne ločijo modelarjev od navadnega folka

noob96 ::

No ampak če imaš nek mavici mini si dober? 249g? Dobro ima sicer kamero, ampak sej kdo me bo pa lovil, sej ni ne registriran ne nič. Nihče ne ve "Čigav" je.

bobby ::

Nisi imel še nobenega froplana v uporabi od začetka, a ne? :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

stroj66684 ::

Temu se želimo izogniti.
To ni bil amaterski dron ampak del organizacijske ekipe ki snema od zgoraj. Dron je bil znotraj koridorja, kjer ne bi smel biti. Zato je padel na tekmovalno progo. Če bi letel izven koridorja se tega ne bi zgodilo.

Zgodovina sprememb…

StarMafijec ::

In kje se opravi tečaj ter registrira dron?

noob96 ::

Javna agencija za civilno letalstvo Republike Slovenije

ngc2392 ::

čakaj, da nekdo od posvečenih zavoha denar za te izpite...bo kmalu polno oglasov na netu. sicer pa, pri nas tole še ni dokončno.
United We Stand, Divided We Fall

raufnk ::

Po teh pogojih modelarstvo nima več nobenega smisla. Že s kupljenimi letali/droni si tako omejen, da se zadeva ne splača več.
lp raufnk

Assass1n ::

Včlani se v lokalni modelarski klub, imate pisto in tam letaj. Drugje tko nimamo kej iskat.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

raufnk ::

Assass1n je izjavil:

Včlani se v lokalni modelarski klub, imate pisto in tam letaj. Drugje tko nimamo kej iskat.

Ne mislim lokacije, to se že najde.
Problem so zahteve glede opreme modela, ker vsi moji modeli spadajo v C2 kategorijo (predvidevam, da tudi modeli velike večine ostalih modelarjev).
lp raufnk

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: raufnk ()

Assass1n ::

Če ni tožnika ni sodnika. Kolikor vem bodo na modelarskih vzletiščih izjeme in tukaj bodo pravila bolj ohlapna.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

StarMafijec ::

StarMafijec je izjavil:

In kje se opravi tečaj ter registrira dron?


noob96 je izjavil:

Javna agencija za civilno letalstvo Republike Slovenije


Ja, saj, tam gor nisem nič našel.

mrdaco ::

Nihče pa se pri uveljavljanju ni spodmnil da bi spesnil člen, da na lastnem posestvu lahko letiš do višine narpimer najvišjega objekta (stavbe, drevesa). Tako ne ogrožaš nikogar, niti letala magari živiš v bližini letališča.

Markoff ::

mailer je izjavil:

Spet bo veljalo selektivno, za rajo vsa pravila, za višje kaste pa ne.

Raje je 98%, elite 2%. Naj potem pravila ne veljajo niti za 98% populacije? V imenu utopično-idilične enakopravnosti smo vsi v riti?

Antifa anarhisti te majo radi.

Assass1n je izjavil:

Včlani se v lokalni modelarski klub, imate pisto in tam letaj. Drugje tko nimamo kej iskat.

Pametno, polde, pametno.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

Vlayke ::

Če je treba imeti izpit za kolo (sicer samo če si star med 10 in 14 leti), potem ne vidim problema tudi, da bi se kvalificiral za uporabo zadeve, ki leta po zraku.

Nekateri ljudje tu se zgražajo in iščejo izgovore, ampak dejstva so naslednja:
- Dronov je sedaj veliko in še več jih bo in so vedno bolj cenovno dostopni.
- Tudi če je zadeva majhna in lahka (do pol kg, recimo), ti lahko naredi nekaj škode, če pade na kako tvojo lastnino, kaj šele nate.
- Kamere so prisotne na praktično vsakem dronu, saj jih drugače niti ne moreš upravljati več kot kakih par 10m stran od sebe. In kamere so vsekakor lahko izjemno velik vdor v zasebnost.
- Vedno se bodo našli idioti, ki bodo ali nepremišljeni ali pa prav mal žleht in bojo težili folku na take in drugačne načine. Izgovor bo pa: sej mi nič ne moreš...

Tako da je v redu, da se pravila postavijo in jih potem nekdo enkrat začne tudi uveljavljat. Tako vsaj odpade "nisem vedu" zgodba. Se pa strinjam, da pri naših praksah to navadno pomeni, da bo bolj ali manj stokanje pristojnega inšpektorata, da nimajo zadosti ljudi in pristojnosti, da bi kaj naredili... Samo nekje je treba začet in zakaj ne pri pravilih.

~Panter~ ::

Tole je za mene osebno rušenje enega lepega hobija!
Kdo od mladincev, ki imajo še veselje do sestavljanja in letenja letal, bo zdaj lahko letel? Ko rabiš nekoga z izpitom in registracijo poleg.
Glede kamer pa, je potem potrebno registrirat vse teleskope, digitalne fotoaparate z daljšimi goriščnicami, kamere v avtomobilih ...
Seveda je potrebno letet po pameti, ampak tole je slabo ...
Pogum ni odsotnost strahu, je le sodba, da je nekaj drugega pomembneje od strahu

Vlayke ::

~Panter~ je izjavil:

Tole je za mene osebno rušenje enega lepega hobija!
Kdo od mladincev, ki imajo še veselje do sestavljanja in letenja letal, bo zdaj lahko letel? Ko rabiš nekoga z izpitom in registracijo poleg.

Tega dela (ker nisem modelar) ne razumem čisto. Kaj v novi uredbi "ruši" modelarstvo? Česa sedaj modelarji ne boste več mogli počet (ali bo težje), kot to, kar ste do sedaj lahko?

~Panter~ je izjavil:

Glede kamer pa, je potem potrebno registrirat vse teleskope, digitalne fotoaparate z daljšimi goriščnicami, kamere v avtomobilih ...

Žal ni čisto tako enostavno. Brez dronov s kamerami si ti lahko okoli svojega vrta postaviš ograjo neke smiselne višine. Ali pa nasadiš neko rastje, ki te bo zakrivalo pred naključnimi pogledi z ulice. V bloku boš tudi malo manj pazil, če živiš v 10. nadstropju in se rad brez oblačil sprehajaš po dnevni. Če pa lahko nek sosedov mulo zdej leti preko tvojega vrta in mimo tvojih oken, se pa zgodba drastično spremeni. Sicer (to sicer na pamet govorim) si v takih okoljih uradno še vedno zaščiten, saj imap "pričakovanje zasebnosti" in bi bil prekršek, če bi kdo kake čudne posnetke tebe doma ali na vrtu začel objavljati. Samo tu ponovno pridemo do tega, se je potrebno potem ukvarjat s tem, da nekaj, kar je bilo dano na internet spraviš dol. No-go.

Kamere v avtomobilih (dash-cams) pa pri nas že sedaj niso dovoljene (GDPR and stuff). Ne vem tudi, če obstajajo kake možnosti registracije za le-te.

Voluharr ::

Ker je največji problem zasebnost... Je ograja dovolj visoka za tovornjak ali kak delovni stroj z višjo višino sedeža / kabine?

Drugače če bo nekdo želel tvojo golo sliko, ga tudi registracija drona in ne vem kakšne neumnosti ne ustavijo.
In iz tega razloga nebi kvasil neumnosti.

Tisti, ki bo delal neumnosti jih bo še vedno, ne glede na to kak bo zakon.
Tisti ki to rabijo za delo se bodo pa j*** z raznimi bedarijami in samo čakajo, da jih lahko nekdo prijavi, da ostanejo brez licence.
Pač če je nimaš ti je ne morejo vzet ;)

Ah GDPR, enim zrase griva ob tej besedi, saj se svet vrti samo okoli njih ;((
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Gagatronix ::

> Kamere v avtomobilih (dash-cams) pa pri nas že sedaj niso dovoljene (GDPR and stuff).

Link do zakonodaje, ki dashcame prepoveduje, prosim. Pa ne opletaj z GDPR brezveze, ker po tvoji logiki bi morale biti tudi prometne kamere, ki jih dandanes najdes skorajda na vsakem kriziscu, prepovedane.

Mare2 ::

StarMafijec je izjavil:

StarMafijec je izjavil:

In kje se opravi tečaj ter registrira dron?


noob96 je izjavil:

Javna agencija za civilno letalstvo Republike Slovenije


Ja, saj, tam gor nisem nič našel.


Če imaš DJI Mini 2, Mavic Mini je dovolj registracija, ki te stane 40 EUR, velja 2 leti in pol. Dobiš certifikat in registrsko številko, ki jo nalimaš na dron. Trenutno je možna le online registracija zaradi korona ukrepov. Začneš na tem linku z novo spletno aplikacijo . V tej ceni je vključeno tudi usposabljanje ter izpit, ki ti omogoča letenje tudi z drugimi droni višjih kategorij A1/A3. Rabiš certifikat npr. Sigenca (je brezplačno) in kako kartico za spletno plačilo. Če nimaš kartice, jo lahko brezplačno naročiš na tem linku Vivid Money Referral link Nova Nemška banka. Na tej banki ti podarijo 5 EUR.

Jaz sem včeraj dal skoz tole spletno usposabljanje. Odlično pripravljeno gradivo, pogledaš si tudi nekaj videov. V dveh urah se lahko dejansko naučiš vse kar rabiš za varno letenje z brezpilotnim zrakoplovom. :) Priporočam.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare2 ()

Voluharr ::

Registracijo je potrebno opraviti tudi v primeru ko znaša teža brezpilotnega zrakoplova manj kot 250g, če je opremljen s senzorjem, ki lahko zajame osebne podatke, npr. DJI Mavic mini (249g).
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Vlayke ::

Voluharr je izjavil:

Ker je največji problem zasebnost... Je ograja dovolj visoka za tovornjak ali kak delovni stroj z višjo višino sedeža / kabine?
Drugače če bo nekdo želel tvojo golo sliko, ga tudi registracija drona in ne vem kakšne neumnosti ne ustavijo.
In iz tega razloga nebi kvasil neumnosti.
Tisti, ki bo delal neumnosti jih bo še vedno, ne glede na to kak bo zakon.
Tisti ki to rabijo za delo se bodo pa j*** z raznimi bedarijami in samo čakajo, da jih lahko nekdo prijavi, da ostanejo brez licence.

Po tej logiki za nič na svetu ne potrebujemo licenc in/ali zakonov. Ker bo "tisti, ki bi delal neumnosti jih bo še vedno" [sic]. Kakšna neumnost so šele ti izpiti za avtomobile. Res bedastoča. Sej sem vidu po TV-ju kako se vozi. Se bom že usedu za volan in probu. Une bele, z rdečo obkrožene table, mi pa verjetno povejo, koliko moram najmanj vozit, da mi ljudje za mano ne bojo trobli, ne?
Se pravi nima smisla vlamljanja narediti prepovedanega? Ker sedaj, ko je vlamljati prepovedano, imajo samo ključavničarji težave, ko ti izgubiš ključ in ti pomagajo prit v stanovanje?

Vlayke ::

Gagatronix je izjavil:

> Kamere v avtomobilih (dash-cams) pa pri nas že sedaj niso dovoljene (GDPR and stuff).

Link do zakonodaje, ki dashcame prepoveduje, prosim. Pa ne opletaj z GDPR brezveze, ker po tvoji logiki bi morale biti tudi prometne kamere, ki jih dandanes najdes skorajda na vsakem kriziscu, prepovedane.

Ne gre za mojo logiko. Video nadzor je v Sloveniji dokaj strogo reguliran.
Mnenje informacijskega pooblaščenca, vezano na snemanje iz vozila:
https://www.ip-rs.si/vop/?tx_jzgdprdeci...

Voluharr ::

Ja tako dobro je reguliran, da ciganu, ki ga posnamejo kamere ne moreš nič ko ti iz skladišča odpelje vso robo.
Seveda še plačaš, ker si ga posnel brez njegovega privolenja.

Dajte malo vklopit kmečko pamet.

Potem so vse Tesle v prekršku z GDPR ?
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Gagatronix ::

Da so mnenja IP vredna manj kot posran skret papir je jasno vsakomur, ki zna z lastno betico razmisljat.

~Panter~ ::

Vlayke je izjavil:

~Panter~ je izjavil:

Tole je za mene osebno rušenje enega lepega hobija!
Kdo od mladincev, ki imajo še veselje do sestavljanja in letenja letal, bo zdaj lahko letel? Ko rabiš nekoga z izpitom in registracijo poleg.

Tega dela (ker nisem modelar) ne razumem čisto. Kaj v novi uredbi "ruši" modelarstvo? Česa sedaj modelarji ne boste več mogli počet (ali bo težje), kot to, kar ste do sedaj lahko?

~Panter~ je izjavil:

Glede kamer pa, je potem potrebno registrirat vse teleskope, digitalne fotoaparate z daljšimi goriščnicami, kamere v avtomobilih ...

Žal ni čisto tako enostavno. Brez dronov s kamerami si ti lahko okoli svojega vrta postaviš ograjo neke smiselne višine. Ali pa nasadiš neko rastje, ki te bo zakrivalo pred naključnimi pogledi z ulice. V bloku boš tudi malo manj pazil, če živiš v 10. nadstropju in se rad brez oblačil sprehajaš po dnevni. Če pa lahko nek sosedov mulo zdej leti preko tvojega vrta in mimo tvojih oken, se pa zgodba drastično spremeni. Sicer (to sicer na pamet govorim) si v takih okoljih uradno še vedno zaščiten, saj imap "pričakovanje zasebnosti" in bi bil prekršek, če bi kdo kake čudne posnetke tebe doma ali na vrtu začel objavljati. Samo tu ponovno pridemo do tega, se je potrebno potem ukvarjat s tem, da nekaj, kar je bilo dano na internet spraviš dol. No-go.

Kamere v avtomobilih (dash-cams) pa pri nas že sedaj niso dovoljene (GDPR and stuff). Ne vem tudi, če obstajajo kake možnosti registracije za le-te.


Sem opravil tale test za registracijo in je 80% namenjenega upravljanju dronov!
Omejevanje višine je že eno od pravil. Pri 50m si zelo kmalu. V coni letališč je taka omejitev naprimer, kjer jaz živim. Pa še nikol ni letalo tam letelo, nad travniki kjer letim.
Druga stvar je, da je prepovedano letenje mlajšim od 16 let, razen če je včlanjen v modelarski klub ali ga spremlja odrasla oseba. Moj mulc, 10 let, je cca 2 leti treniral na simulatorju, lani sem mu kupil jadralno letalo ki ga obvlada. In sedaj ne sme iti sam letet? Na travnik, kjer nikomur ne more narediti škode, četudi sklati na tla svoje letalo ... sosedov mulc 12 let star leti noro dobro, varno, zna rokovat z baterijami in vse, in zdaj ne bo smel več letet?
Take stvari niso bile dovolj dobro dorečene, zato se mi zdi totalna bedarija tole.
Pogum ni odsotnost strahu, je le sodba, da je nekaj drugega pomembneje od strahu

ginekk ::

~Panter~ je izjavil:



Sem opravil tale test za registracijo in je 80% namenjenega upravljanju dronov!
Omejevanje višine je že eno od pravil. Pri 50m si zelo kmalu. V coni letališč je taka omejitev naprimer, kjer jaz živim. Pa še nikol ni letalo tam letelo, nad travniki kjer letim.
Druga stvar je, da je prepovedano letenje mlajšim od 16 let, razen če je včlanjen v modelarski klub ali ga spremlja odrasla oseba. Moj mulc, 10 let, je cca 2 leti treniral na simulatorju, lani sem mu kupil jadralno letalo ki ga obvlada. In sedaj ne sme iti sam letet? Na travnik, kjer nikomur ne more narediti škode, četudi sklati na tla svoje letalo ... sosedov mulc 12 let star leti noro dobro, varno, zna rokovat z baterijami in vse, in zdaj ne bo smel več letet?
Take stvari niso bile dovolj dobro dorečene, zato se mi zdi totalna bedarija tole.


Pač greš z njim in srfaš na telefonu, če ti je res tako dolgčas. Pa 30min nenehnega letenja bo že na meji baterije.

Kdor pa tule soli pamet glede modelarstva in dela paniko, to bolj izgleda zaradi neprivošljivosti. Itak da ni nič drugače za modelarje in že prej si lahko v namen modelarstva letel z letali, brez nalepke, brez registracije, seveda upoštevajoč višinske omejitve. Mimogrede 50m ni malo in povsem zadostuje za jadralno letalo (orientiraj se po drevesih), zadostuje za negativne lupinge, sodčke, itd.

Drone so pravilno no omejili ker se jih večinoma uporablja nad naselji in ker za razliko od modelarskih letal zlahka posežejo v zasebnost.

c3p0 ::

Višina se meri v "napakah", torej koliko večjih napak si lahko privoščiš, pa letalo še vedno preživi. 50m je ena napaka, začetnik bi naj imel "lufta" za vsaj 2, 3.

MrStein ::

~Panter~ je izjavil:


Druga stvar je, da je prepovedano letenje mlajšim od 16 let, razen če je včlanjen v modelarski klub ali ga spremlja odrasla oseba. Moj mulc, 10 let, je cca 2 leti treniral na simulatorju, lani sem mu kupil jadralno letalo ki ga obvlada. In sedaj ne sme iti sam letet? Na travnik, kjer nikomur ne more narediti škode, četudi sklati na tla svoje letalo ... sosedov mulc 12 let star leti noro dobro, varno, zna rokovat z baterijami in vse, in zdaj ne bo smel več letet?
Take stvari niso bile dovolj dobro dorečene, zato se mi zdi totalna bedarija tole.

Sosedov mulc (10 let) tudi ful zna traktor voziti. Praktično sam zorje njivo. Zdaj pa mu je to prepovedano! Nepravda!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

~Panter~ ::

ginekk je izjavil:

~Panter~ je izjavil:



Sem opravil tale test za registracijo in je 80% namenjenega upravljanju dronov!
Omejevanje višine je že eno od pravil. Pri 50m si zelo kmalu. V coni letališč je taka omejitev naprimer, kjer jaz živim. Pa še nikol ni letalo tam letelo, nad travniki kjer letim.
Druga stvar je, da je prepovedano letenje mlajšim od 16 let, razen če je včlanjen v modelarski klub ali ga spremlja odrasla oseba. Moj mulc, 10 let, je cca 2 leti treniral na simulatorju, lani sem mu kupil jadralno letalo ki ga obvlada. In sedaj ne sme iti sam letet? Na travnik, kjer nikomur ne more narediti škode, četudi sklati na tla svoje letalo ... sosedov mulc 12 let star leti noro dobro, varno, zna rokovat z baterijami in vse, in zdaj ne bo smel več letet?
Take stvari niso bile dovolj dobro dorečene, zato se mi zdi totalna bedarija tole.


Pač greš z njim in srfaš na telefonu, če ti je res tako dolgčas. Pa 30min nenehnega letenja bo že na meji baterije.

Kdor pa tule soli pamet glede modelarstva in dela paniko, to bolj izgleda zaradi neprivošljivosti. Itak da ni nič drugače za modelarje in že prej si lahko v namen modelarstva letel z letali, brez nalepke, brez registracije, seveda upoštevajoč višinske omejitve. Mimogrede 50m ni malo in povsem zadostuje za jadralno letalo (orientiraj se po drevesih), zadostuje za negativne lupinge, sodčke, itd.

Drone so pravilno no omejili ker se jih večinoma uporablja nad naselji in ker za razliko od modelarskih letal zlahka posežejo v zasebnost.


Ne gre se za nobeno neprivoščljivost, ravno obratno!
Z lahkoto bi spisali nekaj dodatnih aktov, ki bi modelarjem olajšalo zadeve.
Nič bat, zase in za moje mulce me ne skrbi. Test sem že naredil, plačal tudi, tako da mi bomo že leteli. Se pa v teh testih večinoma učiš o upravljanju dronov.
Za marsikakšnega nadobudnega modelarja je pa to nepotreben strošek.
In ja, 50m za začetnika ni ravno uvrh glave! Je pa tako, da točne višine itak ne moreš ugotoviti, tako da glede samo višine leta me niti ne skrbi.
Še vedno stojim za tem, da namerno ali nenamerno uničujejo en lep hobi!
Pogum ni odsotnost strahu, je le sodba, da je nekaj drugega pomembneje od strahu

Mare2 ::

Jaz sem tisti tečaj in usposabljanje razumel kot nujnost se zavedati, da se tudi v zraku odvija promet: avioni, helikopterji, jadralci, padalci... in če želimo varnost, se je treba držati nekih pravil. Da ne govorim o varnosti na tleh.

Za operatorja brezpilotnih zrakoplovov (sploh do 250 g)je v bistvu sedaj več svobode letenja, samo poznati jih je treba. :)

Tole si malo poglejte. :)
https://vimeo.com/showcase/caa-slovenia...
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Shkorc ::

Kam po novem spadajo 600g težki domači FPV droni, ter kaj rabiš (registracija, izpit...)?

Ty!

Mare2 ::

Shkorc je izjavil:

Kam po novem spadajo 600g težki domači FPV droni, ter kaj rabiš (registracija, izpit...)?

Ty!


Probaj se tule najti. :)


https://www.alter.si/tema/kateri-dron-q...
(če ni vidno, ti ne morem pomagat)
Obstoja še ena druga, novejša podrobnejša tabela pa si jo je Janez označil kot avtorsko ...

To je po mojem isto kot DJI AIR 2. Registracija, potem narediš izpit za A1/A3. Ko bodo še izpiti za A2 pa še en izpit, je še nekaj dodatno za plačat. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare2 ()

Shkorc ::

Hvala Mare!

Vse se mi zdi še tako megleno napisano, zato se težko znajdem.

Izgleda, da spada pod A2, torej dva izpita (A1/A3, ki je sedaj na voljo, kasneje pa še A2) in nalepka na dronu.

No, vsaj ne bo treba imeti remote IDjev, tako kot čez lužo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Shkorc ()

Mare2 ::

Kateri FPV dron pa imaš? Sem videl kar precej posnetkov, ko lepo letijo. Na Droneshow https://www.facebook.com/onedrone.si/vi... imajo ob četrtkih tudi tekmovanje v FPV letih.
Za bolj podrobne info boš precej izvedel na tečaju in spletnem usposabljanju, lahko pa prideš v FB skupino DJI Slovenija. :)

Trenutno obdelujemo, kaj pomeni, ko moraš pri letenju po odloku nad zgradbami o tem obvestiti agencijo.
IZ CAA-ja pa hočejo na vsak način to raztolmačiti, ta beseda obvestii pomeni "najaviti let 12 ur pred letom".

Zanimivo...
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Voluharr ::

Ja... saj veš, da bodo vsi že prejšnji dan napovedali let, še pol ure je preveč.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Mare2 ::

Voluharr je izjavil:

Ja... saj veš, da bodo vsi že prejšnji dan napovedali let, še pol ure je preveč.


Uredba o izvajanju izvedbene uredbe Komisije (EU) o pravilih in postopkih za upravljanje brezpilotnih zrakoplovov, stran 10056
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

V Gornji uredbi pa piše to:
O takem letu sistema brezpilotnega zrakoplova mora operator sistema brezpilotnega zrakoplova obvestiti agencijo;
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

hormilo ::

Torej ce prav razumem, za mavic minija rabis samo registracijo? Ali je zadeva kaj drugacna ce gre za komercialno/nekomercialno rabo posnetkov?

Shkorc ::

@hormilo Samo registracija ja. CAA ne zanima ali snemaš za sebe ali za denar, važno da letiš v skladu s pravili.

Za bolj podrobno razlago priporočam ogled DroneShow Facebook videa, ki ga je linkal Mare2 par objav više.

G. Nebec kar dobro razloži, kako je z registracijo, kaj spada v katero kategorijo in kaj lahko v tej kategoriji počneš. Še 1x hvala Maretu za povezave.

@mare2 letam z iFLight Nazgul v2 :) Ta pa spada pod A3, po razloženem v videu, ne pod A2.

Tom Strojnik ima kanal na Youtubu in uporablja isti dron; tam si lahko pogledaš kakšne posnetke se lahko dobi

Če izveš kaj več o najavi leta, bi me zanimalo, ty.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Shkorc ()

Mare2 ::

Shkorc je izjavil:

@hormilo Samo registracija ja. CAA ne zanima ali snemaš za sebe ali za denar, važno da letiš v skladu s pravili.

Za bolj podrobno razlago priporočam ogled DroneShow Facebook videa, ki ga je linkal Mare2 par objav više.

G. Nebec kar dobro razloži, kako je z registracijo, kaj spada v katero kategorijo in kaj lahko v tej kategoriji počneš. Še 1x hvala Maretu za povezave.

@mare2 letam z iFLight Nazgul v2 :) Ta pa spada pod A3, po razloženem v videu, ne pod A2.

Tom Strojnik ima kanal na Youtubu in uporablja isti dron; tam si lahko pogledaš kakšne posnetke se lahko dobi

Če izveš kaj več o najavi leta, bi me zanimalo, ty.


Imajo na CAA že urejeno. Glej linke.
https://www.caa.si/geografske-omejitve-...
Obrazec Najava leta:
https://www.caa.si/upload/editor/file/f...

https://www.caa.si/nova-skupna-eu-uredi...
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

iso2000 ::

Hvala za posredovane linke. Ali prav razumem, če imam Mavic mini-ja:

Potrebna je registracija operaterja, ker ima možnost snemanja.
Lahko letim nad nepovezanimi osebami, ne nad zbori ljudi.
Izpit po A1/A3 ni potreben.

Ni mi pa jasno, moram najaviti let ali ne?

Mare2 ::

iso2000 je izjavil:

Hvala za posredovane linke. Ali prav razumem, če imam Mavic mini-ja:

Potrebna je registracija operaterja, ker ima možnost snemanja.
Lahko letim nad nepovezanimi osebami, ne nad zbori ljudi.
Izpit po A1/A3 ni potreben.

Ni mi pa jasno, moram najaviti let ali ne?


Če letiš nad gozdom, ne rabiš obveščat nikogar.

- v odprti kategoriji na področju, na katerem so objekti, namenjeni za stanovanje, poslovanje ali rekreacijo (npr. stanovanjske stavbe, stanovanjske hiše, šole, pisarne, športni objekti, parki), ali na katerem so objekti nizke gradnje, kjer so ljudje (npr. avtoceste), razen za sisteme brezpilotnih zrakoplovov do teže 500 g do višine 50 m nad tlemi (AGL) izključno podnevi in ob soglasju lastnika zemljišča, nad katerim se izvaja let sistema brezpilotnega zrakoplova. O takem letu sistema brezpilotnega zrakoplova mora operator sistema brezpilotnega zrakoplova obvestiti agencijo;

Jaz ne uporabljam besede najava leta. Pojdi tja v FB skupino DJI Slovenija. Tam je tudi en zastopnik te agencije. To besedo je on pogruntal.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Markus386 ::

Zakaj je slovenija spet bolj papeska od papeza?



47:16, ker mi ne pusti timestampa dat v link - ta link do videa je direktno na easini strani, nevem zakaj je hrvaski

Kategorija A1, lahko letis v urbanih okoljih, v parku, nad bajtami (se slika od EASE to kaze), razen nad zborom ljudi, brez specialnih omejitev.

Pri nas pa ja... tehnicno sicer lahko letis nad parkom, ce dobis soglasje (obcine?), podnevi, 50m s prijavo leta, in nevem se cem.

A ni ravno fora teh pravil, da se naucis pravila doma, potem pa kamorkoli znotraj eu prides letis pod istimi pravili (z izjemo no-fly con, ki jih imas v dji appu)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markus386 ()

Mare2 ::

Kako bi pa ti želel?
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dron in zakonodaja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10821809 (3115) MacGyver141
»

Začela veljati strožja uredba o brezpilotnih zrakoplovih (dronih) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5713642 (9980) Mare2
»

Stroga regulacija letalnikov v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23169492 (40971) JeBelaCesta
»

Dronom ugasnili kamere? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11427202 (21137) vostok_1
»

ZDA regulirajo brezpilotne zrakoplove

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4114711 (11063) Mare2

Več podobnih tem